PZC Het schaep heeft vijf pooten 23 Warm brons en vol metaal Jong woensdag 11 december 2002 Het Schaep met de Vijf Pooten heb ik vroeger op televisie gezien", zegt Marcel Sijm. „Ik was toen een jongetje van elf. Dat was zo'n serie met van die ouwe mensen in een café. Dat vond je toen stom. Thuis stond dat wel aan, maar daar keek je niet naar. En omdat er maar acht leveringen van zijn ge weest, kan ik me er daarom ook al niet veel van herinne ren. En nu? De banden van die serie zijn gewist. Afge zien van een paar hedjes, is daar niets meer van over." De KRO-televisieserie Het Schaep met de Vijf Pooten van Eli Asser uit 1969, met lied jes op muziek van Harry Ban- nink, vertelde over de kleine maar toch oh zo belangrijke lot gevallen van de vaak 'warm hartelijke bewoners' van het Amsterdams buurtcafé 'Het Schaep met de Vijf Pooten'. Adèle Bloemendaal speelde de wasserettehoudster Tante Door, Piet Römer was de café baas Kootje en Leen Jonge- waard was Lukas, de barkeeper. En dan waren er nog Willeke van Ammelrooy en Ronnie Bier man, als twee bardames. De vrolijke reeks was destijds waanzinnig populair en is nu te rug als musical in de theaters in de regie van Marcel Sijm. De tij den zijn veranderd. Zowel voor de personages als voor de regis seur. Want hij beleeft er nu volop plezier aan. De acteurs van toen doen nu niet meer mee. Boven dien zijn Ronnie Bierman, Leen Jonge waard en Piet Hendriks overleden. Marjan Luif, Clous van Mechelen, Rob van de Mee- Marjan Luif in het Schaep. berg, Ellen Pieters en Michiel de Jong geven nieuw leven aan de oude personages in een nieuw verhaal met de vertrouwde lied jes. Schrijver van die nieuwe avonturen op 'Schaep'-niveau is Lars Boom, met wie Sijm eer der de nooit genoeg bejubelde voorstelling 'Oh Johnny' maak te. Boom verwerkte toen allerlei episoden en personages uit het bewogen leven van de zanger Johnny Jordaan tot een lopend verhaal en Sijm schiep daarmee op het toneel een waar feest. En ook in Het Schaep met de Vijf Pooten gaat het om de Amster damse Jordaan. Hij liet het ver haal van de serie los en schreef rond de sfeer van de bestaande personages en de liedjes van Harry Bannink een nieuw ver haal. De televisieserie kende destijds nogal wat maatschappijkritiek. „Ook daar moet je nu rekening mee houden. Want de oude ac tiekracht van de mensen is ge bleven. Ze willen nog altijd iets doen met hun leven. Daarom hebben ze ook het café gemo derniseerd. Bovendien geeft mij dat als regisseur een aantal voordelen. Want omdat Kootje zijn café nieuw leven wil inbla zen geeft hij een buurtfeest. Er is een orkestje ingehuurd, zodat ik een excuus heb om een groep foto Leo van Velzen muzikanten op het toneel te zet ten. Dat vult meteen het decor een beetje want we kunnen ons niet elke avond zo veel figuran ten veroorloven zoals destijds op televisie." Hans Visser 't Schaep met de Vijf Pooten: vandaag om 20 uur in de Stads schouwburg Middelburg, mor gen om 20 uur in het Schelde- theater Terneuzen. Het instrumentarium van het Nederlandse gamelan ensemble Multifoon is uniek in de wereld. De gongs en metal lofonen van het traditionele gamelan-orkest bezitten per octaaf vijf verschillende tonen. Genoeg voor de pentatonische muziek van Java en Bali, te weinig om de westerse toon ladders mee te spelen. Componiste Sinta Wullur - in Indonesië opgegroeid met de karakteristieke klank van de gamelan en aan het Amster damse Sweelinck Conservato rium geschoold in de westerse compositieleer - voelde zich belemmerd door het keurslijf van vijf tonen. Zeven jaar gele den liet ze op Java een chroma tische gamelan bouwen die wél over alle twaalf toontrappen van de westerse muziek be schikt. Zo openden zich ongekende mogelijkheden. Westers ge stemde instrumenten lieten zich opeens probleemloos com bineren met het typische ge luid van de gamelan. Vorig jaar nog speelde Multifoon samen met het Concertgebouworkest in de Gamelansymfonie van Peter Schat. Wullur werkt ook graag samen met kleinere groepen: „Ik vind het leuk om een samenhangend ensemble van vier of vijf men sen te plaatsen tegenover ons ongeveer even grote gamelan orkest. In 1998 hebben we een project gedaan met strijkkwar tet en dat is goed bevallen." Nu steken Ensemble Multifoon en het Aurelia Saxofoon Kwartet de koppen bij elkaar onder de titel 'Gamelan meets Saxophones'. Wullur kende Jo- han van der Linden, sopraan saxofonist van het kwartet, als collega van de muziekschool. Zo ontstond het idee om eens iets samen te doen. De wereld van de saxofoon en de traditie van de Indonesische gamelan, ze lijken mijlenver van elkaar verwijderd. Perfect geheel „Maar", zegt Wullur, „als je de instrumenten loskoppelt van de muziek die er altijd voor ge schreven is, dan passen ze uit stekend bij elkaar. Het warme bronzen geluid van de gamelan instrumenten en de volle 'sound' van de metalen saxofoons vor men een perfect geheel. Het klinkt alsof de combinatie altijd al heeft bestaan." Sinta Wullur ging op zoek naar componisten die thuis waren in Oost en West. Geen eenvoudige klus, maar het lukte haar toch om drie buiten landse en twee Nederlandse componisten te vinden die zich graag in de ongebruikelijke combinatie wilden verdiepen. Sommigen hadden al eerder voor gamelan-ensembles ge schreven. Zoals de jonge Nieuw-Zeelandse Emma Carlé, die de Indonesische slagwerkin strumenten al eens combineer de met drie violen, en de Indone- sisch-Nederlandse componist Philemon Mukarno. Voor ande ren, zoals de twintigjarige Joey Roukens, was het nog onbekend terrein. Wullur wijdde hen in in de geheimen van de gamelan. De componiste - die onlangs werd verkozen tot Toondichte- res des Vaderlands - schreef zelf ook een stuk voor het project. „Het is een theatraal werk ge worden", vertelt Wullur. „Ik ben bezig met een opera gebaseero op het oosterse heldendicht Ra- mayana. Ook deze compositie verklankt een scène uit dat ver haal." Winand van de Kamp Gamelan meets saxophones: za terdag om 20.30 uur in de Klo veniersdoelen Middelburg. Gamelan-ensemble Multifoon Martijn Kooiman en Leen de Broekert geven CineConcert zondag in Vlissingen Komedie Van Wilder met Tara Reid (1) en Ryan Reynolds te zien in Vlissingen Boudewijn de Groot met reprise Andere Tijden donderdag in Middelburg 11 t/m 17 december WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt Wat 'n schat! Wat 'n schatis een vrije bewerking van het boek Vooruit we gaan schatgraven van Janosch. Spel Hans van der Haar. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur 't Schaep met de 5 Pooten 't Schaep met de 5 Pooten naar de gelijknamige tv-serie. Deze musical met liedjes van Eli Asser en Harry Bannink wordt gespeeld door onder anderen Marjan Luif, Rob van de Meeberg en Clous van Mechelen. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur De Nieuwe Snaar De Nieuwe Snaar brengt De Omloop der Lage Landen. De populaire Vlamingen Geert Vermeulen, Kris De Smet, Walter Poppeliers en Jan De Smet, brengen muziektheater. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer treedt de Blues Sessie Band voor het voetlicht. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Boudewijn de Groot Boudewijn de Groot brengt zijn theaterconcert Andere tijden. Met succesnummers uit zijn veertigjarige carrière. Stadsschouwburg, Middelburg20.00 uur Capella Minsk Het Russische koor Capella Minsk geeft een kerstconcert. De vijftig zangers brengen liturgische gezangen, Russische volksliederen en kerstliederen, onder leiding van dirigente Lud- milla Efimova. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur 't Schaep met de 5 poten Zie woensdag. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Poolse Nachtegalen Het jongenskoor De Poolse Nachtegalen geeft een kerstconcert. Medewerking verleent het kamerorkest Opus III en het geheel staat onder leiding van dirigent W. Alexander Krolopp. Grote Kerk, Goes, 20.15 uur De Nieuwe Snaar Met het nieuwe spektakel De Omloop der Lage Landen. Zie woensdag. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur VRIJDAG Muziekspektakel Muziekvereniging Breskens-Groede brengt muziekspektakel. Onder de naam Show 2002 wordt een muzikale reis door Europa gemaakt. Het showballet van Petrella Lion verleent medewer king, evenals zanger/pianist Johan Speekman en Peter Baeke, oftewel Pete Gilbertson, die zijn nieuwe cd presenteert. Verder hoort men onder meer het orkest Die lustige Blazers uit Breskens en het duo Aad de Loof en Arie Vinke op tuba. Sporthal Scheldeveste, Breskens, 19.30 uur ZAPP! Strijkkwartet Het ZAPP! Strijkkwartet geeft een concert. Twee violen, altviool en cello met klassiek, jazz, wereldmuziek en geïmproviseerde muziek. Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.00 uur ONDA Chr. Brassband en Jeugdorkest ONDA met een kerstconcert. Naast brassband, olv Ger Blom, en jeugdorkest, olv Piet Baan, treedt ook de Koninklijke Oratorium Vereniging Middelburg, olv Jan Hut, op. Met dit conceit besluit de brassband de viering van het 75-jarig bestaan. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Echte Mannen Het duo Echte Mannen brengt de nieuwe voorstelling Folk. Bruun Kuijt en Rik Hoogendoorn brengen een mengeling van ca baret en toneel.Twee mannen hadden vroeger, 25 jaar geleden, een folkgroep. Het wordt tijd voor een reünie. De Meiboom. Krabbendijke, 20. 00 uur Willem Vermandere Willem Vermandere geeft een theaterconcert. De Pompweie, Kortgene, 20.00 uur Marcel Verreck Met Haar is het nieuwe soloprogramma van Marcel Verreck. De liefde speelt een belangrijke rol in deze voorstelling, terwijl de actuele satire niet ontbreekt. MFC, Zierikzee, 20.00 uur Tineke Schouten Tieneke Schouten brengt haar programma Top Tien II. Persiflages, imitaties, typetjes, verrassende acts en liedjes. Deze voorstelling is uitverkocht. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Brugs Vocaal Ensemble Het Brugs Vocaal Ensemble geeft een kerstconcert. Het koor telt achttien leden, waaronder enkele Zeeuws-Vlamin- gen. Het eerste deel omvat wereldse liederen en vervolgens staan kerstliederen op het programma. Lutherse Kerk, Groede, 20.00 uur Fred Delfgaauw Fred Delfgaauw speelt zijn nieuwe programma Kronkels. Voorstelling geïnspieerd op het werk van Simon Carmiggelt. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Slagveld van verlangen De Zeeuwse Komedie speelt Slagveld van verlangen. In dit toneelstuk staan de zeven hoofdzonden centraal. Het stuk werd geschreven door regisseur Willem Huijbreghs. Vestzak'99, Vlissingen, 20.15 uur Tel uit je winst Jon van Eerd speelt de hoofdrol in de klucht Tel uit je winst. In dit toneelstuk van Ray Cooney komt een brave kantoorbe diende thuis met het verkeerde koffertje. Er zit €2.755.00 in. Bruun Kuijt regisseerde. SchouwburgDe Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Duizend en één nacht Teunn's Atelier staat in het teken van Duizend en één nacht. Dit atelierconcert begint met Elef lajla we-lajla (Hebreeuws voor duizend en één nacht), een suite voor vioolsolo en zangstem van René Samson, uitgevoerd door Jacobien Rozemond. Na de pauze wordt Vertellingen van Duidend-en-één-nacht, muziek theater voor viool, zang, gitaar en vertelster, op muziek en tekst van Rijnbert van Woudenberg, vertolkt door Jacobien Rozem ond (viool en zang), Rijnbert van Woudenberg (gitaar), Nicole Ohliger (vertelster) en Elles Pleijter (regie). Teunn's Atelier, Kats, 20.30 uur Cold Popculture De band Cold Popculture geeft een concert. De formatie brengt een mix van elektronica, rock, pop en sexy songs. Na afloop zijn er plaatjes en filmpjes van dj Wilfred en vj Fokke. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Werk van Irene Potter-Konings is te zien in Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 47