1 Protest tegen bedrijventerrein Aardenburg baalt van verloedering Slapeloze nachten bij oostenwind Muziek en spel op kerstavond Wedstrijdrit agenda Laatste geld Axelse raad is voor school Koewacht Kerstmarkt in Nieuwvliet Fischler houdt vast aan visquota Axelaar bestraft voor losse handjes Riool in Clinge wordt vervangen Werkstraf voor beledigen agenten Nieuwvlietse buurt vreest dat plan komst van meer industrie inluidt Kerstmarkt RETRANCHEMENT - In de Ne derlands Hervormde kerk te Re- tranchement vindt zaterdag 14 december een kerstavond plaats. i' Er wordt gemusiceerd, gezon gen en er zijn diverse voor drachten. Medewerking wordt verleend door het Truzements mannenkoor onder leiding van Rineke Roels, de christelijke muziekvereniging Excelsior, openbare Oranje Nassauschool en diverse solisten. De samenzang wordt begeleid door organist Robby de Vrieze. De bijeenkomst begint om half acht. tl ZUIDZANDE - De West- A Zeeuws-Vlaamse Automo bielclub sluit zondag het sei zoen traditioneel af met De Wildrit. Er kan worden deel- genomen door recreanten en wedstrijdrijders. Inschrijven tussen 13.30 en 14.00 uur in j hotel-restaurant De Rode ji Leeuw aan het Dorpsplein in Zuidzande. Het lawaai van Cerestar jaagt Eddy Verveecke en zijn kinderen bij ongunstige wind het bed uit en de bank op. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Uit brieven aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Sas van Gent, milieuge deputeerde Poppelaars en de Zeeuwse Ombudsman spreken radeloosheid en gevoelens van onmacht. Eddy Verveecke en zijn gezin hebben ruim een jaar nadat ze hun droomhuis aan de Beneluxstraat in Sas betrokken nog steeds slapeloze nachten door het lawaai van de fabrie ken van zetmeelproducent Cerestar. Vorig jaar juli verhuisden de Verveeckes vanuit Oisterwijk naar Sas, onwetend over de ellende die hen boven het hoofd hing. ,,We kochten het huis bij westen wind en het leek allemaal ideaal. Maar zodra er een 'O' in de windrichting zit, is er sprake van een enorme geluidsover last", zegt Verveecke. Hij loopt naar de keuken, pakt een leeg flesje bier en blaast erin. Dit geluid, maar dan harder en de hele nacht aanhoudend, houdt het gezin uit de slaap. In de brief aan gedeputeerde Poppelaars schrijft Verveecke dat het bij oostelijke windrichtingen onmogelijk is de slaap te vatten in de slaapkamers. „Dan kunt u ons samen met onze kinderen van drie jaar en acht maanden op de benedenver dieping op de bank en op de grond terug vinden. Ik ben al een paar keer 's nachts op internet aan het zoeken geweest naar een ander huis", zegt zijn echtgenote. Hoewel het echtpaar die weg als onbe gaanbaar beschouwt. „Ik kan mijn huis aan niemand meer verkopen. Dat kun je met goed fatsoen ook niet doen. Ik zie op dit moment geen uitweg. Als ik het kon verkopen, was ik morgen weg", vult Ed dy aan. Met angst en beven volgen ze de weer voorspellingen. „Al twee weken oosten wind. En de voorspellingen zijn nu dat die nog tot dinsdag aanhoudt. Daar word je echt niet vrolijk van." Drie fronten Verveecke voert, gesteund door andere bewoners in de straat, op drie fronten ac tie tegen de geluidshinder die Cerestar veroorzaakt. Bij de gemeente, omdat die volgens hem nooit had mogen toestaan dat er in de buurt huizen werden ge bouwd. Bij de provincie, om gedaan te krijgen dat die Cerestar verplicht om maatregelen te nemen. En bij Cerestar zelf, zowel bij de lokale vestiging in Sas als op de hoofdkantoren van Cerestar in Parijs en bij het Europese hoofdkantoor van Cargill in Engeland, het concern dat Cerestar heeft overgenomen. Veel vertrouwen dat een van die partijen zorgt voor een blijvende oplossing, heeft de Sassenaar niet meer. „Door de ge meente ben ik maandenlang aan het lijn tje gehouden. Dat is op het onbeschofte af. Ik begrijp niet waarom de gemeente niet in overleg treedt met haar burgers. Het wijkcomité Sint Albert heeft het drie jaar geprobeerd. Die zijn inmiddels moe gestreden." Ook van de provincie of Cerestar ver wacht Verveecke niet veel meer. De pro vincie heeft in zijn tuin wel een meetin- stallatie geplaatst om vast te stellen hoe groot de geluidsbelasting is. „Maar alles wijst er op dat ze willen proberen Ceres tar binnen de gestelde geluidsnormen te laten blijven. Bij Cerestar waren ze aan vankelijk begrijpend. Maar uiteindelijk voelen die er waarschijnlijk weinig voor om geld te investeren in maatregelen die hen geen winst opleveren." Toch geeft Verveecke de strijd nog niet foto Camile Schelstraete op. „Het zal me geld kosten, maar uitein delijk zit er niets anders op dan naar de rechter te stappen." Wethouder R. Noët bezweert dat de ge meente Sas de klachten wel degelij k seri eus neemt. „Ik vind dit eigenlijk ook niet kunnen. Wij zoeken zeker contact om te kijken wat voor ondersteuning wij die familie kunnen geven. Want zelfs al houdt Cerestar zich aan de normen, het moet natuurlijk wel leefbaar blijven." T. van Riet, het hoofd van de provinciale afdeling Milieuhandhaving, laat weten dat Cerestar door de provincie al ge dwongen is om aanvullende maatregelen te nemen ter beperking van de geluids overlast. „Die maatregelen hebben in ieder geval voor de westkant van het be drijf (de wijk Sint Albert) voldoende ef fect gesorteerd. Aan de oostzijde is nog wel sprake van een overschrijding. Daarover zijn we nog in discussie met Cerestar", aldus Van Riet. Die zegt dat de provincie in de loop van januari de bewo ners tussentijdse informatie levert over de metingen die nu plaatsvinden. Bij Cerestar in Sas was gisteren niemand van de directie bereikbaar voor commen taar. door Raymond de Frel AARDENBURG - Veel inwo ners van Aardenburg ergeren zich mateloos aan de verloede ring van hun directe woonom geving. Tal van objecten zijn de laatste tijd beklad met leuzen, schuttingtaai of storende te kens. Straatmeubilair, elektriciteits kastjes, het zijn zomaar een paar willekeurige voorbeelden waarop de graffitispuiters zich hebben uitgeleefd. Tot ergernis van veel omwonenden, aldus voorzitter L. Ducheine van de Stadsraad Aardenburg. „Wat je ziet, is natuurlijk allesbehalve netjes. Ik ben ook actief in een gidsenteam in Aardenburg. Ik vind het een eer om toeristen de ze mooie stad te laten zien. Die bekladde objecten dragen niet echt bij aan een mooi plaatje. En de bewoners trekken zich dit ook erg aan. Er zal heus weieens eerder iets zijn gebeurd, maar in deze mate heb ik het nog nooit meegemaakt", aldus Ducheine. Een aantal panelen aan de He- rendreef, Bootstraat en Gaai- perswei, die onderdeel uitma ken van de gedichtenroutes door Aardenburg, werden moedwillig beschadigd. De Kaaipoort viel eveneens ten prooi aan de 'verffanaten'. Een schuldige is vooralsnog niet aan te duiden, maar Ducheine ver moedt dat een groep jongeren Op steeds meer plaatsen in Aardenburg signaleert stadsraadvoorzitter Ducheine dit soort 'verfraaiin gen'. foto Peter Nicolai verantwoordelijk is voor de overlast. „Wij willen mede daarom in 2003 een aantal jeugdplannen lanceren. Voor de wat oudere jeugd willen wij een skategele- genheid aanleggen in het weste lijk deel van Aardenburg (plan West). Daarnaast hopen we in het oostelijk deel (plan Oude Stad) een ontmoetingsplaats voor jongeren te vinden. Wij v hebben met de jeugd al contac ten gehad over de invulling van een dergelijke ruimte. Zij den ken aan een overdekte ruimte, waar gezellig kan worden ge babbeld. Of de problemen daar mee worden opgelost, blijft een vraag. Wij weten immers niet welke groep verantwoordelijk is voor de overlast", zegt Du cheine. De stadsraad bracht de gemeen te Sluis-Aardenburg in novem ber tijdens een hoorzitting op de hoogte van de ideeën. De ge meente wacht verdere concrete plannen van de stadsraad af. Ook voor de jeugd van tot twaalf jaar hoopt de stadsraad iets te kunnen betekenen. Gedacht wordt aan twee speelgelegenhe- den, één in het westelijk deel en één in het oostelijk deel van Aardenburg. 1 STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal en bridge; De Halle, 14.00 uur Kaarten en biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur; Handwerken; Jeugdcentrum, 19 00 uur: Doe-avond voor jeugd vanaf tien jaar; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Soos, kaarten, sjoelen en biljarten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 14.00 uur: Handwerken; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwerken; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en koersbal; 19.30 uur- Bridge; HULST - De Lieve, 13.30 uur: Bingo; 19.00 uur: Vrijwilligersavond; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia, 19.45 uur: Bingo, De Kauter, 13.00 uur: Adventsvienng; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 19.30 uur Kantklossen, patchwork en quilten, ap plicatie. beren; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; De Roselaer, 13.30 uur: Technika 10 voor meisjes van tien tot dertien jaar; 1330 uur: Workshop Kabouterland voor kinde ren van zes tot en met twaalf jaar; 14.00 uur Jeugdatteljee jongens en meisjes groep 3 tot en met 6, timmerclub jongens en meisjes groep 7 en 8, computeren voorkinderen; SLUISKIL Het Meulengat, 10.00 uur: zwemmen; kaarten, canasta; SINT JANSTEEN De Warande. 10.30 uur: Volksdansen; 13.30 uur Biljarten; schieting; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur Biljar ten, ZAAMSLAG Dorpshuis, 14 00 uur: Koersbal; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.30 uur: Kaar ten bieden. door Eugène Verstraeten AXEL - Het laatste geld dat de Axelse gemeenteraad officieel uitgeeft gaat naar de basis school De Eikelaar in Koe wacht. De gemeenteraad krijgt van avond tijdens de allerlaatste raadsvergadering van de ge meente Axel op de valreep een voorstel om een bedrag van ruim 45.000 euro besch i kbaar te stellen aan de stichting De Li nie, waaronder de Koewachtse school valt. De bijdrage is een tegemoetko ming in de kosten die de school heeft gemaakt bij het treffen NIEUWVLIET - De openbare basisschool in Nieuwvliet houdt donderdag 19 december een kerstmarkt in en rond het schoolgebouw. Het schoolplein wordt in kerst sfeer gebracht met een kerst stal, koek- en zopiekraam, en een ijspiste (of skeelerbaan). De leerlingen verkopen zelfge maakte kerststukken, kerst kaarten en nieuwjaarswafels. De markt duurt van vijf tot acht uur. van voorzieningen voor indivi dueel en groepsgewijs compu- teronderwijs. Verder is een ruimte gecreëerd voor het geven van remedial teaching. De Axelse gemeenteraad riep in september een regeling in het le ven die het mogelijk maakt sub sidie te geven voor uitbreiding van onderwijsgebouwen in het kader van onderwijsvernieu wingen. De voorzieningen in Koewacht vallen onder de voor waarden in die regeling en de gemeenteraad kan het geld nog snel toestoppen. Afscheid De Axelse raad komt vanavond voor de laatste keer bijeen. In plaats van de vertrouwde raad zaal is gekozen voor het cultu reel centrum De Halle. De bijeenkomst staat vooral in het teken van het afscheid, omdat Axel per 1 januari opgaat in de nieuwe fusiegemeente Terneu- zen. Behalve een paar voorstel len die er op het laatste moment nog even doorheen moeten, staan er op de agenda toespra ken van burgemeester J.F. Mul der en de nestor van de raad R Apers. De laatste raadsvergadering van de Axelse gemeenteraad be gint vanavond om 19.00 uur. Na afloop is er nog een besloten bij eenkomst voor de raadsleden in de foyer van De Halle. BRUSSEL - De Europese Commissie houdt vast aan haar plannen om de vangstquota voor kabeljauw, schelvis, wij ting, schol en tong dramatisch te beperken. Commissaris Fischler (visserij) legt de harde kritiek van verschillende lan den. waaronder Nederland, naast zich neer. Zachtere maatre gelen leiden volgens Fischler tot het geheel uitsterven van verschillende vissoorten. Fischler gaat in de voorstellen die hij vandaag presenteert minder ver dan de wetenschappers aanbevelen. Biologen vin den een totaal vangstverbod, vooral voor kabeljauw, noodza kelijk omdat deze vissoort anders verdwijnt. De Commissaris acht niettemin enige vangst mogelijk, mits de controle op 'zwart' vissen wordt verscherpt. Volgende week moeten de visserijministers de visquota voor 2003 vaststellen. MIDDELBURG - Een 24-jange inwoner van Axel is gisteren in Middelburg voor aanranding van een jonge vrouw veroor deeld tot 120 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De Axelaar pakte 2 februari dit jaar in van Terneuzen een vrouw onverhoeds bij borsten en billen. Beiden waren elkaar om drie uur 's nachts tegen gekomen in een steegje. De man stond te plassen, terwijl de vrouw moest braken. Hij had wel zin in een avontuurtje, maar de vrouw was daar niet van ge diend. Toen ze afwijzend reageerde werd ze betast en klemge zet tegen de muur. Officier van justitie G. Oosterveld eiste 120 uur taakstraf plus een maand voorwaardelijke gevangenis straf. Daarin werd ook het verzet bij zijn aanhouding tegen de politie meegenomen. Zelf kon verdachte er niet echt een verklaring voor geven. Hij had eerder verklaard uit liefde te hebben gehandeld. Hij wil de haar graag naar huis brengen, maar zij had het verzoek af gewezen. Hij gaf toe haar toen te hebben beetgepakt. CLINGE - In Clinge is afgelopen maandag begonnen met het vervangen van het riool in de 's-Gravenstraat. Het gaat om het gedeelte tussen het Bospad en de 's-Gravenstraat 96. Norma liter duurt dit werk ongeveer twee weken. Dit is afhankelijk van de weersomstandigheden. Het doorgaande verkeer wordt ter plaatse omgeleid via de Kennedylaan, Rembrandtstraat, Jordaensstraaten de Ruysdaelstraat. Als gevolg van deze om leidingsroute is vanaf afgelopen maandag een laad- en los» verbod en een parkeerverbod ingesteld in een deel van de Rembrandtstraat, de Jordaensstraat en de Ruysdaelstraat. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen veroordeelde gisteren een 22-jarige inwo ner van Vlissingen voor het plegen van verzet en beledigen van agenten tot zestig uur taakstraf. Zijn negentienjarige broer kreeg voor zijn aandeel in het incident dertig uur taak straf opgelegd. Het incident vond 19 februari dit jaar in Vlissingen plaats. De oudste verdachte parkeerde zijn auto op een plaats waar dat niet mocht, omdat het parkeerterrein bij Albert Hei jn vol was Toen een agent hem sommeerde om zijn auto te verplaatsen, zette hij een grote mond op. Daarop kreeg hij een bekeuring voor fout parkeren. Het incident escaleerde, waarop de Vlis- singer werd aangehouden. Dat ging niet zonder slag of stoot Inmiddels was de jongste verdachte met boodschappen te ruggekomen. Die wilde voorkomen dat zijn broer werd aan gehouden en plaatste zich tussen beide partijen in.De uit spraak was conform de eis. woensdag 11 december 2002 fioor René van Stee NIEUWVLIET - Omwonenden en leden van de Belangenver eniging BBNG (Bavodijk/Ba- rendijk/Nieuwvlietseweg/Geu- zendijk) hebben grote bezwaren tegen de vestiging van een be drijventerrein aan de Sint Ba- vodijk/Provincialeweg in op Nieuwvliet. Ze vrezen dat het hek van de 3 dam is als een begin wordt ge- ;rejmaakt met industriële bedrij- rpevigheid op een terrein dat in 1998 nog de bestemming lande lijk gebied kreeg, en dat uitbrei ding van het terrein dan slechts een kwestie van tijd is. „In een vakantiedorp en een r toeristische trekpleister als i. Nieuwvliet hoort een bedrijven- terrein absoluut niet thuis. De y plannenmakerij moet dus stop- pen. Wij hebben immers in ons huis, in ons beroep en onze be- I zigheden geïnvesteerd vanwege de landelijke bestemming, en niet om een bedrijventerrein ons neus te krijgen", ver- klaart T. Melis namens de be- langvereniging waarvan acht jomwonenden lid zijn. Twijfels Ineen brief aan Provinciale Sta ten zetten de bezwaarmakers hun grieven op een rijtje. Ze wij- zen onder meer op waardever- a mindering van hun panden als het bedrijventerrein er komt. De ZAAMSLAG - Peuterspeelzaal oa de Sprong houdt vandaag een jujj kerstmarkt op het plein voor het n* dorpshuis in Zaamslag. Ver schillende organisaties, hob- iEj byisten en ondernemers presen- ,0rj teren zich op het sfeervol met rij kerstversiering ingerichte plein. Ten bate van de peuter- yJ speelzaal worden tweedehands I kerstspullen en oliebollen ver- kocht. De kerstmarkt wordt vo- p caal omlijst door het kinderkoor Joy en het gospelkoor One r People. De markt begint om 17.00 uur en duurt tot 20.00 uur. hamvraag hierbij is door wie ze dan worden gecompenseerd: door de gemeente Oostburg of door de initiatiefnemende coöperatie? Daarnaast hebben ze twijfels over de winstgevend heid van het project. Er zijn nu zes deelnemers, terwijl het plan met de oorspronkelijke acht tot twaalf deelnemers al niet ren dabel zou zijn. De bezwaarma kers vragen verder aandacht voor de activiteiten die op het terrein mogen worden ont plooid. „Een fokkerij, een slachterij, een schroothandel, het is allemaal toegestaan, mits ze aan bepaalde eisen voldoen. Onvoorstelbaar", aldus Melis. Het zit de belangenvereniging verder dwars dat door de ge meente Oostburg slechts ge sproken wordt over 'een bedrij- venterreintje met wat loodsen', dat zou worden gedoogd. Melis: „Nu blijkt echter dat de ge meente zelf het voortouw heeft genomen. Kennelijk wordt het gemeentelijke en provinciale beleid alleen bepaald door de vraag of het al dan niet past in de Vijfde Nota Ruim telijke Ordening en niet of het in het belang is van de be woners." Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43