PZC Op het ijs is iedereen gelijk Bloemen in heldere kleuren spetteren van het doek af Rattenvangers m waterschap doeiï goede zaken Abstracte werken tonen landschap Sterfte eidereenden toont faillissement 0 Waddenbeleid aan i Geen bezwaar verbouwing van lyceum in Oostburg Gastgezinnen gezocht voor buitenlandse scholieren Tien tips ROC-studente: spelen 24 uur op computer kunst cultuur Zangavond in Terneuzen woensdag 11 december 2002 OOSTBURG - Gedeputeerde Staten hebben geen bezwaar te gen de verbouwing en uitbrei ding van het voormalige Konin gin Wilhelmina Lyceum (KWL) aan de Bredestraat in Oostburg. In het voormalig schoolgebouw zijn 12 seniorenwoningen en 24 sociale huurappartementen voorzien. Op het omliggende terrein (het voormalige sport terrein) wil de gemeente Oost burg twaalf twee-onder-één- kap woningen en acht vrije ka vels laten bouwen. Ook hiermee zijn Gedeputeerde Staten ak koord gegaan. MIDDELBURG - De interna tionale jongerenorganisatie AFS zoekt in Zeeland gastge zinnen voor buitenlandse scho lieren. De uitwisselingsorganisatie die voornamelijk door vrijwilligers gerund wordt, biedt scholieren tussen de vijftien en negentien jaar de mogelijkheid één schooljaar door te brengen op een school in het buitenland. Ongeveer 120 buitenlandse scholieren maken zich klaar om naar Nederland te komen om hier een jaar naar de mavo, havo of vwo te gaan. Doordat ze in een gastgezin worden opgeno men, worden de jongeren als het ware ondergedompeld in de cul tuur van dat land. Gezinnen in Zeeland die bereid zijn onder dak te verlenen aan een buiten landse scholier, kunnen dat doen voor een periode van zes weken tot een jaar en dan vooral van augustus tot juli, van febru ari tot januari of tijdens de zo merperiode. Op 19 december wordt voor ge- interesseerden een informatie avond gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteense- dijk in Middelburg. De voor lichtingsbijeenkomst duurt van 19.30 tot 21.30 uur. door Mick Salet Het vriest dat het kraakt en Neder land loopt weer warm voor dé va derlandse wintersport: schaatsen op natuurijs. Waar moeten niet ervaren schaatsers op letten?Tien tips van erva ringsdeskundigen. Tip één is een spreekwoordelijke wijs heid: ga niet over één nacht ijs. ,,Het ijs moet zeker zeven tot acht centimeter dik zijn", zegt Jan Schilder van de schaatsclub in Enkhuizen. „Let op dat natuurijs niet overal even dik is. Vooral onder bruggen en langs kanten met riet is het ijs dunner." Tip twee: waak voor wakken. „Door de stevige oostenwind, die er nu waait, ontstaat er slecht schaatsijs met veel windwakken", zegt Theo Heuzen van de stichting Veilig Natuurijsverkeer. Door de straffe wind blijven de wakken lang open; als ze uiteindelijk dichtvrie zen is het ijs er bedrieglijk dunner dan het ijs eromheen. Tip drie: neem genoeg veiligheidsmaat regelen. Schaatsers lopen altijd het ri sico dat ze vallen. Daarom beveelt Theo Heuzen aan het niet te houden bij schaatsbeschermers alleen. „Laat kin deren maar knie-, pols- en elleboogbe schermers dragen. Dat doen ze toch ook als ze skaten of skeeleren? Voor de vei ligheid kan een helm ook verstandig zijn. Zelf schaats ik vaak met een helm op. Waarom niet? Tegen de kou moet je tóch iets op je hoofd zetten." Tip vier: neem een stuk touw mee. „Ik raad iedereen aan om een stuk touw én een priem mee te nemen," zegt Theo Heuzen. „Dat touw is er om iemand uit een wak te kunnen trekken zonder er zelf in te vallen. Die priem kun je in ge val van nood gebruiken om zelf uit een wak te komen. Ik ben wel eens door het ijs gegaan. Het was heel moeilijk om weer uit het ijskoude water te komen. Het ijs brokkelde af. Gelukkig had ik een priem bij me. Ik sloeg die een halve meter verder in het ijs en kon me vlug en veilig op het ijs trekken. Het had niet veel langer moeten duren, want dan had ik door onderkoeling helemaal niets meer kunnen doen." Heuzen weet dat veel mensen het over dreven vinden. „Mensen zeggen wel eens dat zij het niet nodig hebben. Dan denk ik: ja, ja er zijn ook mensen die be weren dat ze hun autogordels niet om hoeven te doen, omdat ze veilig rijden. Toch lijkt het mij verstandiger die priem wel mee te nemen. Voor die éne keer dat het nodig is. Zolang er geen be ton onder het ijs ligt, schaats ik met een W. Passenier van de Domburgse ijsclub Nooit Gedacht meet de dikte van de ijsvloer. Tip zeven: trek passende schaatsen aan. „Schaatsen moeten goed passen", zegt Jan Schilder. „Dat geldt voor volwasse nen maar zeker voor kinderenVeel ou ders maken de fout dat ze voor hun kind schaatsen kiezen die één of twee maten te groot zijn. Dan kunnen ze er langer dan één winter mee doen. Dat lijkt slim, maar is het niet. Want om die grote schaatsen goed aan te krijgen, moeten die kinderen dan twee paar sokken aan Dat gaat wrijven tussen schaats en sok. Bovendien is de kans groot dat kinde ren hun veters te strak aan moeten trek ken. Daardoor stopt de bloedsomloop en krijgen ze koude voeten. Tip acht: leer kinderen niet op hoge no ren schaatsen. „Wat mij betreft horen Friese doorlopers niet in het museum", zegt Gauwke Bootsma van het Schaats museum in Hindeloopen. „Die ouder wetse houten schaatsen zijn namelijk nog steeds goed om te leren schaatsen. Helaas zijn ze moeilijk te krijgen, want ze worden niet meer gemaakt. Ik zou het ouders in ieder geval niet aanraden om hun kinderen de eerste keer hoge stuk touw in mijn broekzak en een priem om mijn nek." Tip vijf: ga nooit alleen op het ijs. „Er kan altijd iets gebeuren", zegt Jan Schilder, „dan is het goed als er iemand in de buurt is om te helpen. Tip zes: trek warme kleren aan, maar niet te warm. „Kleren moeten je tegen de kou beschermen", zegt Jan Schilder. „Maar je moet wel zorgen dat je niet zó warm gekleed bent en zó gaat zweten dat je helemaal nat wordt", voegt Theo Heuzen toe. „Want dan loop het risico dat je daarna ongezond afkoelt." foto Ruben Oreel noren of hockeyschaatsen aan te doen. Daar staan kinderen vaak zo scheef en wankel op dat ze al gauw denken dat ze het nóóit zullen leren." Tip negen: zorg dat de schaatsen goed geslepen zijn. „Als je schaatsen niet goed scherp zijn, dan is de lol vlug van het schaatsen af", zegt Jan Schilder, „want dat glij je weg en kom je niet vooruit." Tip tien: blijf niet aan de kant staan. Als het gaat vriezen, ontdooien veel Neder landers en gaan ze gezellig het ijs op. „Het is typisch Hollands", zegt Huub Snoep van de culturele schaatsclub De Poolster uit Hoofddorp. „Het is echt eeuwenoud vermaak voor het hele volk. Op het ijs is iedereen gelijk. Iedereen praat met iedereen. Iedereen schaatst met iedereen. Waar kunnen kinderen ook nog zo vrij spelen als op het ijs? Op straat kunnen ze niet veilig voetballen, maar op het ijs hebben ze alle ruimte. IJspret werkt aanstekelijk. Als je straks al die mensen op het ijs ziet, dan denk je: dat wil ik ook. Zo blijft de traditie van het schaatsen op natuurijs bestaan." door Rinus Antonisse GOES - Op Walcheren en het westen van Zuid-Beveland neemt het aantal muskusratten flink toe. Dat kan althans wor den afgeleid uit de vangstcijfers over de eerste 44 weken van 2002. Volgens waterschap Zeeuwse Eilanden, belast met de muskusrattenbestrijding, is het zaak in die gebieden de vin ger extra aan de pols te houden. In heel Zeeland is er ten opzich te van 2001 een lichte stijging van het aantal gevangen 'water konijnen': van 23.314 naar 24.101 exemplaren (tot 1 de cember). Het waterschap zet in de hele provincie achttien be strijders in. Vervolging van de muskusratten wordt nodig ge acht vanwege de schade die ze kunnen veroorzaken aan dijken en slootkanten. Landelijk gaat het met de aanpak van de muskusratten minder goed. De coördinatie commissie Muskusrattenbe strijding toont zich erg bezorgd over het langzaam verliezen van de controle over de aantallen dieren in Nederland. Alleen in Zeeland, Friesland en Noord- Brabant lijkt de bestrijding vruchten af te werpen. De meeste muskusratten zijn afgelopen 44 weken als vanouds in Zeeuws-Vlaanderen gevan gen. Er valt een daling te con stateren in vergelijking met voorgaande jaren. Dit jaar zijn erin deze regio 13.605 ratten ge vangen, vorig jaar waren dat er 18.502. Met 8.467 dieren is wes telijk Zeeuws-Vlaanderen kop loper (in 2001 nog 12.536). Daarentegen is er elders in de provincie sprake van een stij gende lijn. In de 2001 werden in Zeeland benoorden de Wester- schelde in 44 weken 4.812 mus kusratten gevangen, dit jaar zijn dat er 10.496. Grootste toe name doet zich voor in westelijk Zuid-Beveland: van 2.643 naar 8.019 dieren. Op Walcheren steeg de vangst van 193 naar 593. Op Schouwen-Duiveland was er een daling van 1.086 nag terwijl er daar toch 352| uren in de bestrijding gestoken. Tholen en Sim lipsland gingen van 733 1.103. Noord-Bevelandb meeste gevangen muskus 186 (tegen 106 in 2001). Het waterschap wil in 4 komst meer vanguren op cheren inzetten. Dat is: omdat anders al snel eer. plaag kan ontstaan. Musfe da™ ten zijn vruchtbare diere maa ouderpaar kan drie keerpe wgh gemiddeld zes jongen 199' per worp. Vrouwtjes diei lijk voorjaar zijn geboren, ku ;din{ al in het najaar een nest kif een „In NIE en l< enig rend zend tege driji vodi Niei Ze i VLISSINGEN - Voor heti achtereenvolgende schot! g spelen leerlingen van de ging Oude Veerhavenweg het ROC Zeeland, sect- Techniek Nautisch dot iom' dag 24 uur lang spelletjesi pc. Met de Gamez Maratk pen de deelnemers zoveel nr lijk geld binnen te halen i een goed doel. Vorig jaarlei? de actie 3000 euro op voor SOS-kinderdorp in India. plar pen hui: zigl de mei voo kla. lan; Elk team bestaat uit twees nemers van het ROC léz Er kunnen maximaal 751 meedoen. Zij moeten zefe meebrengen en deze tij®1 marathon 24 uur lang bea nen. De teams spelen oó meer Quake3, Unreal Toun ment, Battlefield 1942 en Np for Speed. Het is de bedoeling dat team zoveel mogelijk sp< vindt. Met dat geld woi jaar een goed doel gestei opbrengst gaat dit jaar stichting Shishu Niket? zich inzet voor kaï meestal gehandicapte, k ren. De Gamez Marathonh donderdag om twaalf uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Hoe abstract kan een landschap zijn? Als iets niet abstract is, is het een land schap, zou je zeggen. Dat is toch immers wat we dagelijks om ons heen zien? Concreter kan het niet. Toch reduceert de in Am sterdam woonachtige kunste nares Fleur van der Weel (1970) landschappen tot een geheel van enkele vlakken en strepen in een beperkt aantal kleuren. Haar werk is op het ogenblik te zien in galerie 't Haentje te Paart in Middelburg. Elf schil derijen zonder boom, zonder kerktoren, zonder wegen, zon der huizen en toch herkenbaar- als landschappen. In een aantal gevallen zelfs herkenbaar als Zeeuwse landschappen. Van der Weel is er niet op uit bepaalde locaties herkenbaar na te schil deren. Veel liever legt ze de sen satie vast die ze bij het aan schouwen van het landschap heeft ondergaan. Of sterker: probeert ze bij degene die haar werk bekijkt eenzelfde sensatie op te roepen als zij bij het kijken van het landschap heeft erva ren. Dat doet ze met beperkte mid delen. Niet meer dan twee ei genlijk: lijn en kleur. De belang rijkste lijn is de horizon. Die be paalt de uitgestrektheid van land of lucht. Van der Weel ver sterkt dat vervolgens met kleur. Zo heeft ze zich bij een van de la ge horizonnen geconcentreerd op het wit van de lucht. Ze vari eert in dikte en tint, de schilder- toets brengt het geheel in bewe ging en het resultaat is een spel van wind en licht, zoals dat bo ven Zeeland vaak is waar te ne men. Kleur is ook het middel om naar een bepaald jaargetijde te ver wijzen. Een knalgele vlek onder een diepblauwe vlek, slechts een aanzet van een horizon aan beide kanten van het schilderij: ziedaar een akker in de felle au gustuszon. Soms lijken land en lucht omgekeerd. Dan is het geen zeegezicht dat op zijn kop hangt, maar een winterland schap, met de al wat grauwe sneeuw onder een blauwe lucht. Maar het moet er wel in gelezen worden, want zo duidelijk als je het in woorden kunt zeggen is het niet geschilderd. Van der Weel nodigt de kijker uit zich in te leven. In 't Haentje te Paart zijn de schilderijen gecombineerd met teksten van Marijke van der Weel, moeder van de schilderes en zelf kunstenaar en dichteres. Ze heeft elk doek van een korte, poëtische tekst voorzien. 'De gele akker zingt', schrijft zij bij het schilderij met het gele en het blauwe vlak. Ze combineert be schrijvingen van het landschap met beschrijvingen van de stemming die het bij haar op roept. Tegenstelling In 't Haentje te Paart zijn verder sculpturen te zien van Elise Kloppers (1941). Ze gebruikt materialen als textiel, vezels, plastic, metaal, verf, papier en hout. Zoals in Van der Weels werk een tegenstelling schuilt - het geabstraheerde landschap - zo zit er ook een in de sculpturen van Kloppers. Die doen in de meeste gevallen namelijk den ken aan bevroren bewegingen Haar vormen vloeien, golven en draaien. Ook Kloppers gaat uit van eenvoud. Met gebruik van kartonnen labels weet ze waai ers en centrifugerende vormen te maken die oneindigheid sug gereren. Expositie Fleur van der Weel en Eli se Kloppers, t/m 5 januari in Galerie 't Haentje te Paart in Middelburg, open do, za en zo van 14 tot 16.30 uur. TERNEUZEN - De gemengde zangvereniging 'Met Hart en Stem' uit Terneuzen houdt zaterdag 21 december haar jaarlijkse kerst zangavond in de Grote Kerk in Terneuzen. De zangvereniging telt meer dan honderd leden en wordt geleid door Johan de Rijke. Ook het plaatselijke jeugdkoor 'Benjamin' is van de partijDit 65 kinderen tellende koor staat onder leiding van Adri Overbeeke. Beide koren worden begeleid op orgel en piano door Gerard van de Wege. Ook staat er instrumentale muziek op het programma. Ezra Cools-Witte speelt cello, Jeanine van de Wege- van de Berg altblokfluit. Naast koorzang is er ook samenzang. De zangavond begint om 1915 uur. Kunstenaar Janusz Wojnarowski met zijn vrouw in Galerie Antheunis in Axel. foto Peter Nicolai door Anita Tournois AXEL - De Poolse kunstschil der Janusz Wojnarowski expo seerde zijn schilderijen al in vele grote steden en even zovele lan den. Nu komt hij voor het eerst naar Nederland. In Galerie Antheunis in Axel spetteren bloemen in heldere kleuren van de muren. Via een groep fotografen en kunstenaars die elkaar regel matig ontmoetten in Warschau, onder wie fotograaf Jos Bakker uit Axel, kwamen Wojnarowski en Antheunis in contact met el kaar. De kunstenaar is zelf in Axel aanwezig. Hij spreekt geen Engels, maar zijn vrouw Ella fungeert als tolk. Wojnarowski werd geboren in Wyszogrod, een dorp ongeveer honderd kilometer van War schau waar hij de kunstacade mie doorliep, met als hoofdvak schilderen. In de daarop volgen de jaren ontwikkelde hij een ei gen techniek. „Ik gebruik geen primer, mijn onderlaag is acryl en daar overheen komen vele, vele dunne lagen olieverf. Ik ben niet vlug tevreden en doe lang over een werk. Bloemen ben ik pas twee jaar geleden gaan schilderen, omdat ik meer en meer gefascineerd werd door het figuratieve en een beetje omdat mensen erom vroegen. Aanvankelijk werkte ik ab stract." In folders is zijn andere werk te zien. Abstracte doeken waar vorm en kleur de dienst uitma ken. „Vorm en kleur zijn mijn belangrijkste uitgangspunten. Eerst maak ik een tekening. Daarna breng ik deze aan op doek, verander de belijning waar nodig en eventueel de kleuren." Naast puur abstract is er werk met een mix van figu ratief en abstract, dat collage achtig is opgebouwd. De onder werpen zijn divers: gezichten, een zelfportret, dieren, posters tijdens een verkiezingsstrijd, de revolutie in China met het ge zicht van een student, soldaten en tekens, een modern kunst werk naast een voorwerp uit de klassieke oudheid. Gemeen schappelijke factor in al zijn werken is het opvallend helder, contrasterend en uitgebreid> kleurgebruik, toegepast met veel precisie, net als de bijna schematische afwerking van de vormgeving. De tentoongestelde, bijna fluo rescerende bloemenschilderijen met viooltjes, rozen, tulpen en krokussen zijn modern, maar met een hang naar nostalgie; puur decoratief maar door hun ambachtelijkheid van een niet mis te verstane schoonheid. Werk dat aantoont dat Janusz Wojnarowski een bezield vak- Tentoonstelling tot eind februari. Galerie Antheunisse, Weststraal 62, Axel. Openingstijden: ma t/m za. 8.00-12.00 en 13.00-18.00 uur, dins dagmiddag gesloten, za. tot 17.00 uur door Harmen van der Werf YERSEKE - Het Waddenzee beleid is failliet, volgens secre taris H. van Geesbergen van de producentenorganisatie voor de mosselcultuur. Dat blijkt naar zijn mening uit het deze week gepubliceerde onderzoek van instituut Alterra over de grote sterfte onder eidereenden in de Waddenzee. Alterra concludeert dat eider- eendensterfte in de laatste drie winters zeer waarschijnlijk is veroorzaakt door voedselte kort. Op zich waren er wel vol doende schelpdieren, maar te weinig halfwas mosselen. Ei dereenden moeten het vooral van die jonge mosselen hebben. Van Geesbergen voelt zich niet geroepen de conclusie van Al terra keihard aan te vechten. Dat wordt toch een oeverloze discussie over de vraag of de dieren zijn gestorven door voed seltekort of een parasitaire in fectie, waaraan de meeste dode vogels blijken te lijden. Belangrijker is, vindt Van Gees bergen, dat in het rapport wordt gesignaleerd dat er te weinig halfwas mosselen in de Wad denzee zijn. En dat ligt volgens hem voor een belangrijk deel aan het huidige Waddenzee-be- leid, waardoor mosselvissers nauwelijks nog op mosselen op droogvallende platen mogen vissen. „Wij willen die mosselen graag opvissen", aldus de secretaris van de producentenorganis) 1 voor de mosselcultuur. „OoH jaar, bijvoorbeeld. Maar he: nisterie treuzelde met der- gunning en toen was het fek Veel mosselen waren dos 4 zware storm van eind okttto inmiddels weggespoeld." Hetzelfde is in 1994 en tweei 1 geleden gebeurd, aldus V: Geesbergen.,Voor ons betek-3 dat een strop, maar dat is za zo vervelend voor de vogels T kunnen minder produceren) de vogels hebben minder teeii want wij halen die mosselenni direct weg uit de Waddenz) Die gaan naar kweekpercelé waar ook eidereenden komi Het is niet voor niets dat ij- aantal eidereenden in de Wij denzee sinds de jaren vra' sterk is gegroeid. Toen is éi het kweken van mosselen gonnen." Stormseizoen Als het aan Van Geesbergen! gaat het Waddenzee-beleid; en wel terug naar dat van v 1993. „Vóór 1993 werd in het: jaar op de droogvallende pk gevist om de aanwezige mos len voor het stormseizoen ve te stellen. En in het voorj werd op mosselzaad in de 6 pergelegen delen van de denzee gevist. Het is voor ons de vogels beter als dat oude? teem terugkeert." Volgendji moeten er in Den Haag knc; worden doorgehakt over nieuw visserijbeleid voor Waddenzee. Een dode eidereend op het waddeneiland Griend. r foto Hans Steinmeier/A^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42