Jeugdinstellingen handelden slordig bij opvang Rochelle 2?9 PZC Zorgplan is niet haalbaar berco opruiming NS zetten minder treinen in van en naar Amsterdam Justitie vervolgt imams niet voor uitspraken in Nova Heffing op vlees garandeert voedselveiligheid ™"ode5,,p -(—lenöi [Um,! Stills 'Puur persoonlijk EDOX 'Ik ga voor Edah!' Geschrapte winnaar loterij wil geld zien Twee ouderen verdronken Commerciële basisverzekering blijkt in strijd met Europese regels Beatrix bezoekt jarig Bijbels Museum Beloning 3 NeCeDo waarschuwt voor partypil Daf levert trucks aan landmacht Ruzie over nachtmis Geen uitlevering PKK-kopstuk Pronk hoogleraar bij ISS Honderden banen weg bij uitkeringsinstantie vari onze redactie binnenland? DEN HAAG - Stichting Jeugd zorg en de Raad voor de Kinder bescherming hebben steken laten vallen rond de ondertoe zichtstelling van Rochelle Rik- kers. Deze kritiek uit de Inspec tie Jeugdhulpverlening en Jeugdbescherming in een rap port dat gisteren openbaar is ge worden. Volgens de inspectie hebben de van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Nederland se Spoorwegen beperken het treinverkeer van en naar het Centraal Station in Amsterdam. De komende dagen rijden er vier intercitytreinen per uur tussen de hoofdstad en Utrecht. Nor maal rijden er zes. Dit hebben de spoorwegen laten weten. De aangepaste dienstregeling houdt verband met werkzaam heden rondom het Amsterdam se Centraal Station door Railin- frabeheer, de beheerder van de sporen en seinen in Nederland. Tot en met komend weekeinde is de omgeving rondom het station een bouwput, aldus een woord voerder van de Railverkeerslei ding. Daardoor zijn er minder sporen beschikbaar Het treinverkeer rondom Am sterdam werd gisteren flink ont regeld. Vroeg in de ochtend raakte het treinverkeer van en naar Amsterdam in de war door een grote wisselstoring bij betrokken organisaties zich bij hun werk te veel laten leiden door 'externe factoren'. De be trokken organisaties hadden zich moeten concentreren op hun werk. Nu ging de aandacht vooral uit naar de overweldi gende media-aandacht voor het meisje Rikkers en de vele proce dures die haar vader Martin Huisman voerde om het gezag over Rochelle te krijgen. De inspectie wijst erop dat door de uitvoerige berichten in de Breukelen. Kort daarna ont stond er een spoorstaafbreuk tussen station Duivendrecht en station Muiderpoort. Als gevolg hiervan liep een groot deel van de treinen vertraging op en vie len veel treinen uit Reizigers kregen te kampen met vertra gingen van een halfuur. De problemen ontstonden sinds Railinfrabeheer afgelopen weekeinde begonnen is met werkzaamheden rondom het Centraal Station in Amsterdam. Zondag was het station dicht door onderhoud aan de sein- en wisselbediening. Tot frustratie van de NS duurden die werk zaamheden langer dan verwacht, waardoor er ook maandagochtend problemen ontstonden. Daar bovenop kre gen de spoorwegen maandag te maken met een stroomstoring in Amsterdam en een wisselsto ringbij Weesp. Behalve in Amsterdam ontston den gisteren ook problemen bij Arnhem als gevolg van werk zaamheden aan het spoor. ANP media en de beelden die steeds op tv te zien waren van Rochelle 'niet alleen haar privacy is ge schaad, maar ook het vinden van een pleeggezin bijna onmo gelijk werd'. Waar het daadwer kelijk om moest gaan, namelijk te zorgen voor een 'aanvaardba re opvoedingssituatie' voor het meisje, raakte hierdoor op de achtergrond. Het meisje is het 4-jarig zusje van de vermoorde Rowena Rik kers, beter bekend als het meisje van Nulde. De moeder van Ro wena en haar vriend zitten vast in afwachting van hun proces wegens betrokkenheid bij de ge welddadige dood van Rowena in augustus vorig jaar. Minister Donner van Justitie wil dat de verantwoordelijke in stellingen 'helder en overtui gend' gaan werken. Dat moet beter, vindt de CDA-bewinds- man De verschillende organi saties moeten ook beter gaan samenwerken in dit soort situa ties Het kind moet voorop staan en dat moet duidelijker in de wet, aldus Donner Donner laat weten dat het 'naar verluidt, gezien de omstandig heden, goed gaat met het meis je'. De rust, structuur en veilig heid in de instelling waar zij nu verblijft, doen haar goed, zegt Donner. Het onderzoek van de inspectie heeft geen invloed op de verblijfsplaats van Rochelle of de gezagspositie van de ou ders. De beslissing om Rochelle uit huis te plaatsen is immers genomen door de kinderrechter. De vader wil die terugdraaien. De Stichting Jeugdzorg Rotter dam, verantwoordelijk voor de behandeling en het welzijn van Rochelle, is boos over de kritiek van de inspectie. Het is te nega tief en klopt niet, zo sneert de Stichting Jeugdzorg. Donner zegt op zijn beurt de houding van de Rotterdamse Stichting Jeugdzorg te betreu ren. Hij vindt het bovendien niet slim dat de Stichting het onge noegen via de media wereld kundig maakt. Zij moet afstand bewaren, vindt Donner. ANP DEN HAAG - Als het aan de Tweede Kamer ligt gaat de con sument tien eurocent meer beta len per kilo vlees. Met de heffing dragen consu menten bij aan de extra kosten die worden gemaakt om de voedselveiligheid van vlees te garanderen, zoals bse-testen en de destructie van kadavers. Gisteren sprak een Kamermeer derheid zich uit voor het invoe ren van de heffing CDA-Ka- merlid Atsma zei verheugd te zijn over de steun voor een con sumentenheffing. Volgens hem willen consumenten best een beetje extra betalen voor vlees, omdat het gaat om de veiligheid van hun eigen voedsel. In Frankrijk bestaat al een consu mentenheffing op vlees om bse- testen te bekostigen ANP (Advertentie lange vorslstraat - goes (Advertentie Hoeqaarden witbier of j^'s Hougaerdse Das 6 flesjes a 300 ml, *5? vanaf 21* 1 m PAS M pfijs per hier 166 Kippenbouten per kilo 2t* Tip voor Kerst Geef een Elena cheque cadeau (25, 50, 100 of 250 euro. (met 10% korting!) Nu 25% op mode met rode stip Nu 25% op mode I Naast het postkantoor: L. Noordstraat 46. 4331 CE Middelburg - te! \0118-68 DINSDAG TOT VRIJDAG 9-17 UUR ZATERDAG 10-16 UUR EN NA AFSPRAAK H Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. woensdag 11 december 2002 6 rollen Aanbiedingen zijn geldig t/m 15 december 2002 rER APEL - De Nationale Post code Loterij krijgt een rechts- Wak aan de broek, aangespan nen door een man uit Ter Apel die ne naast een grote prijs [reep. folgens' de juridisch adviseur ian net-niet-winnaar Tonny (rends heeft de loterij zijn di pt ernstig gedupeerd. De Post- •odeloterij geeft toe dat Arends n september van de deelne- nerslijst is geschrapt, maar dit sou zijn gebeurd op bevel van de Jabobank (rends woont in de buurt die bij le afgelopen trekking in de prij - i zen vielHij had gerekend op ze- ven ton, maar kreeg niets. De A 'ostcodeloterij bleek geen geld foor een lot te hebben afge- chreven. Arends zou op dat Jnoment in het rood hebben ge- ie' Staan. De regels zeggen dat de Postcodeloterij 'meerdere in cassopogingen' moet doen. Dat is niet gebeurd en uitgerekend niet bij de winnende trekking. De advocaat zegt zeven ton van de loterij te zullen eisen. GPD VELDHOVEN - Een 73-jarige Eindhovenaar is gistermorgen in Veldhoven dood aangetroffen in een sloot langs de autosnel weg A67. De man is volgens een woordvoerder van de politie vermoedelijk overleden aan een hartstilstand toen hij in het koude water terechtkwam. De man werd verpleegd op de afdeling cardiologie van het Maxima Medisch Centrum. De bejaarde is daar maandagmid dag voor het laatst gezien. Toen het verplegend personeel zijn vermissing bemerkte, heeft het hem uitgebreid gezocht, ook in de omgeving. Dat leverde echter niets op. De politie in Rijswijk heeft gis terochtend in een sloot langs de Generaal Spoorlaan het stoffe lijk overschot gevonden van een 90-jarige man uit die plaats. Voorbijgangers hadden op de wal een gemotoriseerde invali- denwagen, een jas en een wan delstok aangetroffen. De man is vermoedelijk door verdrinking om het leven gekomenA NP van onze redactie buitenland DEN HAAG - De beoogde nieu we basisverzekering is alleen mogelijk als publieke zorgver zekeraars, zoals de ziekenfond sen, die uitvoeren. Het plan van het kabinet om die verzekering in handen te geven van zorgver zekeraars die op commerciële basis werken, is niet haalbaar. Het is in strijd met de Europese regels. Zo'n private uitvoering is bovendien helemaal niet no dig. Dat stelt de Raad voor de Volks gezondheid en Zorg (RVZ) in het rapport Gezondheidszorg en Europa, dat gisteren op de derde conferentie van het Clingendael Health Forum in Den Haag is gepresenteerd. Directeur G. Hamilton van de afdeling wetgeving en juridi sche zaken van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport erkent dat de huidige plannen van het kabinet span ning kunnen opleveren met Eu ropese wetgeving. „Het is niet voor het eerst dat gezagwek- kende lieden dit constateren", zei hij in de zijlijn van de confe rentie in Den Haag. Volgens hem kan een oplossing voor de pro blemen worden gevonden in het ontwikkelen van een variant op de huidige plannen. Kern van het probleem is vol gens de RVZ dat het kabinet er ten onrechte van uitgaat dat de nieuwe basisverzekering onder de sociale zekerheid valt. Als dat zo zou zijn, dan is de over heid inderdaad vrij om naar ei gen goeddunken het stelsel in te richten. Maar het beoogde stelsel valt volgens de raad niet onder de sociale zekerheid, omdat com merciële zorgverzekeraars de verzekering moeten gaan uit voeren. Om deze reden komt het model volgens de RVZ onder de Europese richtlijnen, die vrij verkeer van diensten en mede dinging regelen. Dat komt erop neer dat alle verzekeraars in de EU hun (zorg)verzekering in Nederland mogen aanbieden. Maar dat houdt ook in dat Ne derland als overheid geen verplichtingen mag opleggen. En dat is het kabinet juist wel van plan. De nieuwe basisverze kering bevat elementen die de zorgverzekeraars straks ver plicht zijn uit te voeren. Het gaat om een acceptatieplicht, een standaardpakket en gelijke premies. Dat moet waarborgen dat de basisverzekering toegan- kelijk is voor iedereen, ongeacht leeftijd, gezondheid of inko men. Overigens vindt de RVZ de ge opperde compensatie van de vaste premies voor de lage inko mensgroepen niet waterdicht. Voornaamste bezwaar is dat dit buiten het stelsel van de ziekte kostenverzekering wordt gere geld. Het liefst ziet de RVZ dat de premie voor een deel vast is en voor een deel inkomensaf hankelijk. Tussenrapport Het kabinet heeft inmiddels een tussenrapport over de kwestie ontvangen van de landsadvo caat. Een werkgroep van de be trokken ministers, naast die van VWS ook die van Economische Zaken, Financiën, Algemene Zaken, Sociale Zaken en Justi tie, heeft daarover aanvullende vragen gesteld, meldt een woordvoerder van VWS. Het di lemma kan zijn dat bij een ge heel publiekrechtelijk stelsel de gewenste prikkel voor concur rentie en doelmatigheid minder krachtig zal zijn. ANP IDEN HAAG - De gever van de gouden tip over de diamantroof van vorige week uit het Museon, knjgt een beloning van 600.000 euro. De politie heeft na televi- cm sieuitzendingen maandag over 67 deroof veertig serieuze tips bin- 175 nengekregen. GPD/ANP UK- AMSTERDAM - Koningin Beatrix kijkt in het Bijbels Museum in Amsterdam naar een maquette van de Tempelberg, met in het midden de gouden koepel van de Al Aqsa-moskee. Het museum vierde gisteren zijn 150-jarig bestaan met de opening van drie nieuwe vaste opstellin gen rond de collectie van grondlegger do minee Leendert Schouten. De predikant (1825-1905) trok in zijn pastorie van heinde en verre tienduizenden bezoekers met zijn schaalmodel van de Tabernakel, volgens bijbelse overlevering de 'Tent van God', die het volk van Israël tijdens de reis van veertig jaar door de woestijn met zich meevoerde, en de Ark des Ver- bonds, de heilige kist waarin de Tien Ge boden werden bewaard. De koningin kreeg tijdens de bijeen komst het eerste exemplaar van de nieu we catalogus over de geschiedenis van het museum. In de nieuwe vaste opstel ling is het model van de Tabernakel voor zien van een multimediaprogramma, dat het ook voor jongeren aantrekkelijk moet maken zich in de geschiedenis van Schouten en zijn collectie te verdiepen. foto Robin Utrecht/ANP Advertentie Advertentie Goes'Oastburg, Juwelier 't Goudoppertje Sluis Juwelier Dijkstra. Zuiddiikstraat 4 Terneuzen, Juwelier Wijffels, Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven, Walstraat 90 CAPELLE A/D IJSSEL- Het Nederlands Centrum voor Do- pingvraagstukken (NéCeDo) waarschuwt voor de alsmaar populairder wordende vetverbrander annex partypil Stack 2 Het middel bevat de stof ephedra, een voor sporters verboden dopingmiddel. Gebruikers zouden door de lifestylepil ra zendsnel afvallen, maar er ook heerlijk speedy van worden. „Het zou gezond zijn, maar vanuit het gezondheidsperspec tief plaats ik daar juist een vraagteken bijHet is een stimule rend middel met allerlei bijwerkingen. Daarom reageren wij er negatief op", aldus Rens van Kleij van NeCeDo. Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) probeert intussen de status van efedrine bevattende kruiden producten te veranderen. Deze vallen onder de Warenwet, maar het ministerie wil ze onder Wet op de Geneesmiddelen voorziening laten vallen. ANP EINDHOVEN - Daf Trucks levert voor 56 miljoen euro 112 vrachtwagens aan de Koninklijke Landmacht. Het leger zal de trucks onder meer inzetten voor het vervoer van tanks. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Om het personeel te beschermen rust Daf de vrachtwagenca bines uit met zware bepantsering. De productie begint in 2005. Het leger zal in het voorjaar van 2006 over de trucks kunnen beschikken. ANP MILLINGEN AAN DE RIJN - Kerst lijkt in Millingen aan de Rijn niet een moment van vrede en verzoening. De pastoor en de burgemeester twisten over hoeveel mensen de nachtmis mogen bijwonen. Sinds de nieuwjaarsramp in Volendam gelden strengere re gels voor openbare gebouwen. De kerk hoort daarbij, vindt burgemeester BLukkassen (PvdA)„Ik sta geen extra stoelen toe." Het dorp telt circa 6000 inwoners. Daarvan mogen er van de burgemeester maximaal 450 bij de nachtmis in de basi liek zijn. In de rooms-katholieke kerk zijn vele vierkante meters onbe nut. Pastoor R. Mutsaerts wil daar stoelen plaatsen om tijdens de kerstdienst zoveel mogelijk gelovigen te herbergen. ANP AMSTERDAM - Nederland mag PKK-kopstuk Nuriye Kes- bir (41) niet aan Turkije uitleveren. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam gisteren beslist. Ankara verzocht om Kesbirs uitlevering, omdat zij wordt ver dacht van lidmaatschap van de Koerdische arbeiderspartij PKK en zich in die hoedanigheid heeft schuldig gemaakt aan terroristische activiteiten. De rechter in Amsterdam conclu deert echter dat het lidmaatschap van de PKK in Nederland niet is verboden en dus ook niet strafbaar is. Daarom is er geen grond om de vrouw uit te leveren. ANP DEN HAAG - Ex-minister Pronk wordt met ingang van 1 ja nuari hoogleraar aan het Institute of Sociale Studies (ISS) in Den Haag. Pronk gaat zich bezighouden met theorie en prak tij k van internationale ontwikkeling. Naast het geven van onderwijs en het verrichten van onder zoek, zal Pronk een bijdrage leveren aan de functie van 'denktank' van het instituut op het terrein van ontwikke lingsbeleid. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie (OM) zal de imams die omstreden uitspraken deden die in juni door het actualitei tenprogramma Nova werden uitgezonden, niet vervolgen. Het gaat om islamitische gees telijken van moskeeën in Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Tilburg. De betrokken officieren va n j us- titie concluderen onder meer op grond van de geldende jurispru dentie, dat de kans op een suc cesvolle vervolging 'bijzonder klein is'. Uit eerdere zaken blijkt volgens justitie, dat rechters de gedane uitlatingen van geestelijken naar alle waarschijnlijkheid niet strafbaar zullen vinden. Justitie volgt hiermee ook het oordeel van het Landelijk Ex pertisecentrum Discriminatie (LECD) in Amsterdam Het OM stelde na de twee uit zendingen van Nova een onder zoek in naar de uitlatingen die de imams op de beeld- en ge luidsfragmenten maakten. No va had de opnames gemaakt met verborgen opnameapparatuur Op de fragmenten was te horen dat de betrokken imams stelsel matig riepen om het vernietigen van de vijanden van de islam. Ook verheerlijkten zij het mar telaarschap. Een van de islamitische geeste lijken voeg Allah tijdens het preken om af te rekenen met de vijanden van de islam. Daarbij werden onder anderen de Ame rikaanse president Bush en de Israëlische premier Sharon ge noemd. Ook vroeg de geestelijke Allah de zege te geven aan de strijd van de Moedjaheddien. „Het OM acht deze uitspraken laakbaar maar niet strafbaar", schrijft het OM in een verkla ring. „Het is geen rechtstreekse oproep om zelf in Nederland of elders gewelddadige activitei ten te gaan ondernemen. De imam richt zijn oproep ook niet tot zijn toehoorders, maar tot Allah. De uitlatingen zijn ook niet concreet genoeg om als uit lokking of opruiing aangemerkt te worden. De kans op succes volle vervolging is dan ook bij zonder klein." Een deel van de uitlatingen zijn in de visie van justitie gebaseerd op teksten uit de Koran. Geeste lijken hebben ze gedaan tijdens een bijeenkomst in de moskee „Naar het oordeel van het OM staan de uitlatingen in direct verband met de geloofsovertui ging en zijn ze daarom niet strafbaar." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Honderden mil joenen aan besparingen, maar wel ten koste van honderden arbeidsplaatsen. Voor vergaan de samenwerking tussen de 'uitkeringsfabriek' UWV en de Belastingdienst, waarover alle betrokkenen tevreden spin nen. betaalt het personeel de prijs. In 2006 zal niet langer het UWV (Uitvoeringsinstituut Werkne mersverzekeringen) maar de Belastingdienst de premies voor de werknemersverzekeringen innen. De overheveling naar de efficiëntere Belastingdienst le vert een jaarlijkse besparing op van zo'n 300 miljoen euro. De UWV zal zich gaan bezighouden met waar ze echt voor is be doeld: beoordelen of iemand recht heeft op een uitkering en uitbetaling ervan. Minister De Geus en staatsse cretaris Van Eijck prezen het ge- zamenlijke rapport van de twee instanties, dat ze gisteren kre gen overhandigd, en kondigden aan hard aan de slag te gaan om de samenwerking van de grond te tillen. Voor de 3400 medewerkers van het UWV die zich bezighouden met het innen van de premies breken spannende jaren aan, zo maakte voorzitter van de raad van bestuur Joustra duide lijk. Bij de onvermijdelijke ont slagen gaat het volgens hem 'al snel om vrij grote getallen'. „Een paar honderd arbeids plaatsen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3