üBalies gemeentehuis langer open Veel animo voor 'Van A tot Z Even voelen hoe sterk het ijs is agenda Jongen gewond bij botsing Kerstmarkt in Tholen Etmaal les voor kindertehuis Gemeente baant weg voor lawaaicentrum Verruiming kost gemeente structureel zestigduizend euro extra keD! Kerstzang in \rnemuiden Uitbreiding camping Wijde Bliek Fischler houdt vast aan visquota Politie ruimt fietsen op Broers krijgen taakstraf Inbraak in schuur Vlissinger krijgt werkstraf voor mishandeling en bedreiging met een mes Adventsconcert Haamstede MNEMUIDEN - In de Neder lands hervormde kerk in Arne- muiden wordt zaterdag 14 de- cember een kerstzangavond gehouden. tgf. Aan de avond doen het gemengd koorSursum Corda uit Middel- buig, het mannenkoor de Troye- sangers, het kinderkoor Jubila te en het gemengd koor De Lofstem mee De kerstzangavond in de her- vormde kerk begint om 19.30 eke. uur" •Wij STREEKACTIVITEITEN redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel-(0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Jongeren beproeven de dikte van het ijsop de gracht rond Zierikzee. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - In Friesland worden d« rayonhoofden al zenuwachtig. Zo gel- is het op Schouwen-Duiveland niet maar hier en daar worden de doorgaans nog erg dunne ijsvloertjes op grachten en sloten voorzichtig getest. Sinds het invallen van de vorst is schaatsmin- nend Zeeland in staat van paraatheid. IJsverenigingen schrijven haastig ver gaderingen uit en her en der worden ijs banen in gereedheid gebracht. In Burgh-Haamstede wordt op het par keerterrein vlakbij de supermarkt ge probeerd een tweede ijsbaan aan te leg gen. Een initiatief van de brandweer dat de gemeente Schouwen-Duiveland en ijsvereniging Haamstede en het be drijfsleven hebben omarmd. Inmiddels is met behulp van een giertank al zo'n foto Dirk-Jan Gjeltema 42.000 liter water opgebracht. S. de Feiter van de gemeente is nog niet te vreden. „Een parkeerterrein is altijd wat bol gestraat om regenwater af te voeren. Dat maakt het wel lastig om een strakke ijsvloer te krijgen, maar we blijven proberen." BRUINISSE - Dorpshuis, 20.00 uur: Infor- matie-avond seniorenhuisvesting; HAAMSTEDE - Hervormde kerk, 20.00 n uur: Adventsconcert Interkerkelijk Koor Haamstede; SCHARENDIJKE - Verenigingszaal Beth- I lehemplein, 14.po uur- Contactmiddag ANBO. met schaken, kaarten en koers bal; ZIERIKZEE - Gebouw De Driehoek, 14.00 uur; CJV Mini-Instuif; Vondelingplaat 23, 20.00 uur: Informa tieavond Borstvoedingsorganisatie LLL, thema: de kraamtijd; Verpleeghuis Cornelia, 10.00 -16.00 uur: Kerstmarkt; door Ali Pankow ZIERIKZEE - De belangstel ling voor deelname aan het lees bevorderingsproject 'Van A tot Z' voor de basisscholen op Schouwen-Duiveland blijkt verrassend groot. Alle 28 scho len voor openbaar, bijzonder en reformatorisch onderwijs in de gemeente doen eraan mee. Dit initiatief tot leesbevordering en taalstimulering werd genomen door de gemeente die hiermee inspeelt op vergelijkbare pro jecten op Walcheren, de Beve- landen en Zeeuws-Vlaanderen. Het officiële startsein voor 'Van A tot Z' wordt dinsdagmiddag 7 januari gegeven in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. Twee Een negentienjarige jongen uit de gemeente Middelburg heeft dinsdag rond 17.00 uur op de Nieuwlandseweg te Nieuw en Sint Joosland een botsing gehad met een onbekend gebleven lig- fiets(st)er, hierdoor liep hij meerdere verwondingen op. De jongen reed op een scooter komende uit de richting van Nieuw en Sint Joosland, hij pas seerde op het fietspad twee fiet sers en botste toen frontaal te gen een ligfietser die zonder verlichting reed en kwam hier bij ten val. De ligfietser is na de botsing doorgereden zonder zijn/haar identiteit kenbaar te maken. Hij liep door de botsing een snee van 30 cm in zijn been, gekneusde ribben en een ge kneusde enkel over. De politie vraagt de ligfietser of eventuele getuigen zich te mel den op het bureau Achter de Houttuinen te Middelburg of via telefoonnummer 0900-8844. Zeeuws auteurs, Johanna Kruit ei Wim Hofman en afge- vaardiglen van alle deelnemen de schofen zullen aanwezig zijn. Wethouler J. van Felius van Onderw.js gaat in op het belang van veeilezen door kinderen in de basisschoolleeftijd. Achter liggend» gedachte is dat kinde ren die met regelmaat boeken lezen o»k beter leren omgaan met taa. In het kader van dit project {rijgen alle basisscho len een eesboekenkist tot hun beschikling waar leerlingen uit alle groten naar hartelust keu zen uit hmnen maken. Voor de reformaorische scholen wor den aaigepaste kisten samen gesteld. Per leeskist komen ver schillend thema's aan de orde en de kitten kunnen per seizoen rouleren Het is de bedoeling dat kinderei op een bijgevoegd for mulier hm mening geven over het boehdat ze gelezen hebben. Door d« vraagstelling worden ze gestmuleerd hun oordeel duidelijl te motiveren Tevens wordt enaar gestreefd e-mail- contact ;ussen de scholen on derling tot stand te brengen over de toeken in de leeskist. Cruciial Volgens beleidsambtenaar E. van Biummelen past het pro ject mooibinnen het Onderwijs- kansenbileid. Volgens hem is goede talbeheersing cruciaal als basisvoor een bredere ont wikkeling In andere regio's lag de nadrik op de kleine kernen die door de bibliobus worden aangedam. „Wij willen het graag breder trekken en hebben het daanm aan alle scholen aangebocen", zegt Van Brum- melen. Directeui J Wagenvoort van de openbarebibhotheek Zierikzee is blij m»t de brede deelname vanuit het basisonderwijs. Zo wel de Zeeuwse bibliotheek als de regiomie vestiging in Zierik zee zijn rauw betrokken bij de uitvoering van dit leesbevorde ringspro j»ct. Ter omlijsting van De Wim Hofman-voorleesstoel biedt verschillende mogelijkheden om erop te zitten. de boekencollecties die be schikbaar worden gesteld, krijgt elke school ook een lees- meubel. Jaap de Jong uit Kou- dekerke ontwierp in samen spraak met zijn dochter, tevens onderwijsdeskundige, Agnes de Jong daarvoor de 'Johanna Kruit-kast' en de 'Wim Hof man-voorleesstoel'. In deze re gio is gekozen voor die stoel. „Dat waren er eerlijk gezegd meer dan we verwachtten. Het is echt een verrassing dat alle scholen meedoen, maar het vergt wel even tijd om die 28 stoelen te laten maken. Daarom hebben we de officiële start ver schoven naar 7 januari", zegt Wagenvoort. Agnes de Jong is samen met Caroline Joosse nauw betrokken bij het leesbe vorderingsproject. Zij schreven het Handleidingen boek bij de leskisten. Zowel het boek als de voorleesstoel zullen zij presen teren tijdens de startbijeen komst Verder werkt Johanna Kruit tijdens deze middag met de kinderen aan een presentatie rond één van de thema's binnen het project 'Van A tot Z'. THOLEN - De Stichting Thool- se Evenementen Promoties (STEP) houdt zaterdag met de plaatselijke ondernemers van 13.00 tot 22.00 uur een kerst markt in Tholen. Vanaf de Markt is er een lint van kraampjes naar de Kerkstraat en de Botermarkt. Op de Markt staat onder ander een levende kerststal en een poffertjes kraam. Op de Eendrachtsweg komt een 'winterplein' waar kinderen tussen de twee en vier uur met de kerstman op de foto kunnen. Ook is er een overdekt winterterras. In de Gasthuiska pel aan de Kerkstraat wordt een hobbybeurs gehouden, 's Mid dags treden hier artiesten op. In de Katholieke kerk zingen van af 14.00 uur tot 17.00 vier ver schillendekoren. Het koor zingt om 19.30 uur 'Geef nooit op' in de kerk. Het smartlappenkoor treedt op met een aangepast re pertoire. GOES - Leerlingen van het ROC in Goes zijn gistermiddag om twaalf uur begonnen aan een lesmarathon. Scholieren van de kappersop leiding, uiterlijke verzorging, doorstroom-hbo en Sociaal Pe dagogisch Werk (SPW) kruipen 24 uur in de schoolbanken om geld in te zamelen voor de Suri naamse instelling Matoekoe, een kindertehuis in Suriname waar verstandelijk gehandi capte kinderen een bescher mende opvang wordt geboden. Ze houden zich bezig in de we verij, de kaarsenmakerij of de biologische tuin. Om twaalf uur vanmiddag zal blijken hoeveel geld de ROC'ers hebben opge haald. De actie krijgt later deze maand een vervolg als de leer lingen van de kappersopleiding gaan knippen en de opbrengst afstaan aan Matoekoe woensdag 11 december 2002 Paardekam BATH - De Grens weg bij Bath is neen prima locatie voor een cen trum voor lawaaisporten. Dat concludeert het dagelijks ge meentebestuur van Reimers- i waal op basis van de MER-be- oordelingsprocedure. Het ziet ernaar uit dat de Kart Club Zee- aarM land daar ook een plaats krijgt. De gemeente Reimerswaal wil verschillende zogeheten la waaisporten bundelen in het ge bied ten zuiden van het huidige golfcomplex aan de Grensweg, vlak tegen de Belgische grens. Nu zitten de motorcrossvereni- gng, het kleiduifschieten en het viegen met radiografisch be- stiurde vliegtuigjes nog ver- sjreid in het gebied rond Bath. Ebor de activiteiten bij elkaar te zetten, denkt de gemeente de nilieu-impact met de helft te verminderen. Na eerst sterk te hebben getwijfeld, is het college toch bereid de Kart Club Zee land een plaats in het toekom stige centrum te geven, al is deze optie niet meegenomen in de MER-beoordelingsprocedure. Volgens D. Visser van de ge meente Reimerswaal hoeft dat geen probleem te zijn. „Als de provincie akkoord gaat met de bestemmingsplanwijziging wordt de geluidscontour voor het gebied vastgesteld. Als de Kart Club daar binnen past, kunnen we toestemming ge ven." Dat is zo goed als zeker het ge val, want volgens Visser maken karters over het algemeen min der lawaai dan motorcrossers. Het geluidsmaximum voor het lawaaisportcentrum komt waarschijnlijk op vijftig decibel te liggen. kus Moor Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een rijbewijs verlengen of een bouwvergun ning aanvragen kan bij de ge meente Schouwen-Duiveland - mits de gemeenteraad akkoord jgaat - volgend jaar ook op woensdag- of donderdagmid- "D dag. Burgemeester en wethou ders stellen voor de openings tijden van de publieksbalies Burgerzaken, Werk, Inkomen en Zorg (WIZ) en Ruimte en Mi lieu te verruimen van zeventien BoljJ naar 31 uur per week. Momenteel kunnen inwoners van Schouwen-Duiveland al leen 's ochtends tussen 9.00 en 12.00 uur terecht bij de pu blieksbalies van het gemeente huis. Die beperkte openstelling leidt tot veel onvrede, zo is ge bleken uit een enquête onder bezoekers van het gemeente huis. Vierenveertig procent van de ondervraagden gaf te kennen de balie Burgerzaken liever op een ander tijdstip - bij voorkeur 's middags - te willen bezoeken. jtjV Zesendertig procent van de be- zoekers van de balie Ruimte en M(K Milieu zou eveneens liever 's imj middags dan 's ochtends naar Mefjhet gemeentehuis komen. Zaterdag De publieksbalies scoren met "iun huidige zeventien ope- ingsuren vér onder het lande lijk gemiddelde van 35 uur. Het n l dagelijks gemeentebestuur ging ook te rade bij andere gemeen- ten. Bij veertig procent van de Jet onderzochte gemeenten kan het publiek meerdere middagen per week terecht bij de publieksba lies, Enkele gemeenten zijn zelfs op zaterdag open. De WD in de gemeenteraad heeft gepleit voor openstelling op zaterdag, maar het college van burge meester en wethouders vindt dat een brug te ver. Het geeft in de visie van B en W weinig meer- wóarde ten opzichte van verrui- miag van de doordeweekse ope- nirgstijden en bovendien is het eei erg dure grap. Drie uurtjes zaferdagopenstelling kosten rum zeventigduizend euro te- geiover zestigduizend euro voor veertien extra doorde weekse uren. Behalve drie baliemedewerkers moet op zaterdag ook een bode aanwezig zijn. Verder moet minstens één medewerker van de afdeling Informatisering en automatisering stand-by staan om eventuele computerproble men op te lossen. De personeels lasten van die medewerkers zijn daarbij in het weekeinde ook nog een stuk hoger dan op een gewone werkdag. Het voorstel tot verruiming van de openings tijden van de balies komt dins dag 7 januari aan de orde tijdens de vergadering van de commis sie Samenleving en Bestuur. De vergadering wordt vanaf 19.30 uur gehouden in de burgerzaal. RENESSE - De provincie ziet geen bezwaar in een uitbrei ding van camping De Wijde Bliek in Renesse Eigenaar P. van Oost heeft enkele maanden geleden een plan ingediend voor de bouw van een receptie, horecapand, recreatiezaal, zwem bad en toiletgroep Ook wordt de camping voorzien van een zogeheten bakhuiseen groepsverblijf en een paardenstal De ingang van de camping wordt verplaatst van de drukke Hoge Zoom naar de Lage Zoom. Een fikse kwaliteitsverbetering, die al eerder door de gemeente en gisteren ook door Gedepu teerde Staten is gehonoreerd met uitbreiding van het aantal eenheden van de 266 naar 320 plaatsen. GS volgen daarmee de bevinding van de inspecteur ruimtelijke ordening dat er geen planologische bezwaren tegen de uitbreiding bestaan. BRUSSEL - De Europese Commissie houdt vast aan haar plannen om de vangstquota voor kabeljauw, schelvis, wij ting, schol en tong dramatisch beperken. Commissaris Fisch ler (visserij) legt de harde kritiek van verschillende landen, waaronder Nederland, naast zich neer. Zachtere maatregelen leiden volgens Fischler tot het geheel uitsterven van verschil lende vissoorten. Fischler gaat in de voorstellen die hij van daag presenteert minder ver dan de wetenschappers aanbe velen. Biologen vinden een totaal vangstverbod, vooral voor kabeljauw, noodzakelijk omdat deze vissoort anders ver dwijnt. De Commissaris acht niettemin enige vangst moge lijk, mits de controle op 'zwart' vissen wordt verscherpt. Vol gende week moeten «ie visserijministers de visquota voor 2003 vaststellen. GOES - De politie en de stadswachten hebben gistermorgen 46 fietsen weggehaald bij het station in Goes. De voertuigen zijn in de weken voorafgaand aan de opschoonactie gemerkt, nadat was vastgesteld dat ze niet werden gebruikt of in slech te staat verkeerden. Vrijwel niemand heeft zijn of haar fiets nog weggehaald. Eventuele eigenaars kunnen hem de komen de drie weken nog ophalen bij stadstoezicht. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen veroordeelde gisteren een 22-jarige inwo ner van Vlissingen voor het plegen van verzet en beledigen van agenten tot zestig uur taakstraf. Zijn negentienjarige broer kreeg voor zijn aandeel dertig uur taakstraf opgelegd. Het incident vond 19 februari dit jaar in Vlissingen plaats. De oudste verdachte parkeerde zijn auto op een verboden plaats, omdat het parkeerterrein bij Albert Heijn vol was. Toen een agent hem sommeerde om zijn auto te verplaatsen, zette hij een grote mond op. Daarop kreeg hij een bekeuring voor fout parkeren. Het incident escaleerde, waarop de Vlissinger werd aangehouden. Omstanders zagen de man met twee agenten worstelen. Mensen bemoeiden zich ermee. Inmiddels was de jongste verdachte met boodschappen teruggekomen. Die wil de voorkomen dat zijn broer werd aangehouden en plaatste zich tussen beide partijen. Hij weigerde een stap te verzetten WISSENKERKE - Onbekenden hebben tussen maandag middag of dinsdagmorgen ingebroken in een schuur aan de Keihoogteweg in Wissenkerke. Er werd elektrisch gereed schap meegenomen. door Aector Dooms MIDDELBURG - De geweldda dige actie van een 45-jarige in woner van Vlissingen werd gisteren in Middelburg door of ficier van justitie G. Oosterveld 'volstrekt belachelijk' ge noemd. „U heeft zonder enige aanleiding die jongen met een mes bedreigd, hem geslagen en gestompt. U was blijkbaar geïr riteerd." Ze eiste 120 uur werk straf. Ook politierechter A. Janssens- Van Kampen vond het onver antwoord wat de verdachte had gedaan. „U gaat in zo'n gespan nen toestand met een mes de straat op. Dat is levensgevaar lijk." Ze veroordeelde de Vlis singer tot 120 uur werkstraf, waarvan 30 uur voorwaarde lijk. „Ik wilde die jongen normen en waarden bijbrengen. Hij heeft me recht in het gezicht uitgela chen. Hij is een van die studen ten die met het strooien van af val voor veel overlast in de buurt zorgen", reageerde hij op het in cident. De verdachte, die al sinds zijn zeventiende jaar verslaafd is aan harddrugs, maakte 4 okto ber dit jaar vanaf de tweede verdieping van zijn flat wilde gebaren en begon tegen het slachtoffer te schreeuwen. Even later rende hij met een mes op hem af. Hij gaf de jongen een duw, waardoor die viel, en deel de klappen uit. Ongepast Raadsman E. Smit vond de re actie van zijn cliënt weliswaar ongepast, maar hij vroeg de po litierechter rekening te houden met het feit dat de Vlissinger op dat moment geestelijk gestoord was. „Ik ben het eens met de of ficier dat mijn reactie ontoe laatbaar was, maar de troep is nu opgeruimd," aldus de ver dachte BURGH-HAAMSTEDE - Het Interkerkelijk Koor Haamstede geeft vandaag een adventscon cert in de hervormde kerk van Haamstede. Aan de uitvoering wordt ook deelgenomen door het gemengd koor Nu Met Hope en het Bruinisser gospelkoor The Message. Organiste is An- net van der Linde De zang avond begint om acht uur. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37