Wegdromen in Idols Magazine Badminton voor luie mensen? Met honderdvijftig kinderen in één klas GEBOEKT Kotsend bij Harry Potter illustraties Alice Hoogstad, uit Slik gerust een krijtje in! Zouden we ooit van Michiel de Ruyter gehoord hebben als hij een zoet ventje was ge weest in plaats van het boefje dat nergens voor wilde deugen en daarom niet van één, niet van twee, maar van alle Vlissingse scholen werd gestuurd? Vrijwel zeker niet, want juist omdat ex- op school geen land met hem te bezeilen viel schopte de deug niet het tót Nederlands grootste zeeheld en 's werelds geniaalste admiraal. Dat de kleine Michiel Adriaens- zoon zo'n vierhonderd jaar gele den schoolmeesters het bloed onder de nagels vandaan haalde kun je lezen in Slik gerust een krijtje in! van Edward van de Vendel Zijn informatieve boek met 'Alles over de basisschool' begint 'in de eeuwen dat men de jaren nog niet telde' en het op schrijven nog niet was uitge vonden. Er bestonden in onze streken toen al 'organisatietjes' waar kinderen in een 'school manier-vorm-dinges' de hele wereld kregen uitgelegd. Maar de schoolgeschiedenis begint toch pas echt in de achtste eeuw met de scholen waar plaatjes, teksten of spullen van bewaard zijn gebleven: de kloosterscho len, voor een klein aantal jon gens die er leerden bidden en zingen om later in de kerk te kunnen werken. In de grotere stadsscholen van enkele eeuwen later zaten daarentegen soms wel honderdvijftig kinderen in één lokaal bij elkaar. Geconcen treerd werken kon je er niet. Je moest ook als het zo te pas kwam met je 'onwetende en plompe' onderwijzers onder schooltijd allerlei klusjes opknappen. Zo als het marktplein aanvegen of met z'n allen, in Den Bosch in 1578, een loeizwaar kanon ver plaatsen. Pas toen Nedei'land in de negentiende eeuw een 'echt' land werd met een grondwet, een"koning, een regering in Den Haag en een Agent van Natio nale Opvoeding veranderde het onderwijs beetje bij beetje tot wat het vandaag de dag is: 'een mix van allerlei ideeën', dankzij wetenschappers, ministers en ouders die allemaal op hun ei gen manier meedenken over hoe een goede school eruit zou moe ten zien. Na hoofdstukken over soorten scholen (bijzonder, openbaar, speciaal), over wie de baas is op een basisschool, over vormen van onderwijs ('gewoon' of ver nieuwend), leerplicht, meesters en juffen, schoolbezoekers (in specteur, schoolfotograaf, jeugd verpleegkundige, nog an deren) kom je in het hoofdstuk 'Spullen' eindelijk te weten wat de titel van het boek je zo raad selachtig voorhoudt. School- krijtjes zijn gemaakt van kalk, met nog wat stoffen die door de Keuringsdienst van Waren zijn goedgekeurd. Ze kunnen geen kwaad en ziek word je er niet van. Waarmee niet gezegd is - 'nee nee nee nee nee' - dat ze on gevaarlijk zijn, want-je kunt ge makkelijk in afbrokkelende stukjes krijt stikken. Het enige krijtje dat je wel gerust in je mond kunt steken is een snoep- krijtdropje. Maar ja, daar kun je weer niet mee schrijven. Weet je trouwens hoe krijtjes gemaakt worden? En waarom het ene schoolkrijtje wit is en om een ander een geel plastic jasje zit? Dat 'het dagelijkse instrument' van je meester of juf erg breek baar is weet je uit eigen erva ring. Laat het maar eens vallen. 'En toch is krijt beresterk. Als je het maar rechtop zet. Een laag staande krijtjes kan een men sengewicht aan. Leg je ze op hun zij dan knappen ze al als je er met je hand op drukt. Daarom staan krijtjes in hun doosjes. Als ze liggend worden verpakt komt de helft gebroken in de klassen aan.' Ook in de laatste hoofdstukken over meneer en mevrouw Meijer die al vierentwintig jaar scholen schoonmaken (elke dag acht lo kalen, de toiletten en de hal voor een salaris van slechts elf uur en een kwartier per week), over scholen met vooral kinderen van ouders uit het buitenland, en over het laatste jaar in groep 8 valt veel interessants te lezen. Je vraagt je misschien af of dat ook voor jou geldt, want nie mand weet immers zoveel over school als jij. Toch zul je je nog verbazen over veel waar je niet het minste benul van hebt. Enig idee waar je op school de beste geuren snuift? Weet je (om eens iets anders te noemen) waar jouw juf of meester het met de andere juffen en meesters in de pauze over heeft? Ken je hun trucjes waarmee ze van rumoe rige typjes brave schaapjes ma ken? Nou dan! Als je al niet op school zat, wilde je na het lezen van dit boek nog maar één ding. Precies... naar school. Jan Smeekens Edward van de Vendel: Slik ge rust een krijtje in! Querido; 121 blz.;€ 12,95. Op pagina 41 doet de schrijver je (niet toevallig!) nog wat tips aan de hand voor interessante boe ken bij een spreekbeurt. Een racket en een shuttle. Meer heb je voor een partij badminton niet nodig. Nou ja, een goede conditie is nooit weg, want het spelletje vreet energie. „Buitenstaanders onderschat ten dat nogal eens", vertelt Mar cel Rozel (18). „Staan één keer per jaar op de camping met een racket in de hand en denken dan het spelletje te kennen. Mooi niet dus. Om op niveau mee te kunnen, moet je heel wat uurtjes trainen." Broer Stefan (16) knikt instem mend. „Badminton is een sport voor luie mensen zegt men. Ik zou zeggen, kom dan eens mee naar een trainingsavond. Dat is echt afzien hoor." Stefan en Marcel zijn al jaren lang vertrouwde gezichten in de badmintonsport. Zijn beiden lid van VSV Marathon uit Vlissin- gen en spelen mee in de junio rencompetitie. „Eigenlijk zijn er te weinig clubs binnen Zee land", zegt Marcel. „Dat bete kent een vrij korte competitie, zeg maar van oktober tot febru ari. Jammer, want dat gaat ook ten koste van het spelniveau. Meer tegenstand verhoogt het peil. Je ziet nu, dat er een te groot gat zit tussen junioren en senioren." Ondanks dit minpuntje blijven de broers enthousiast. „Bad minton heeft alles wat je als sporter wil: actie en snelheid. Beginners zie je vaak keiharde klappen geven. Denken zo puntjes te kunnen scoren. He laas, je moet ook met je hoofd spelen. Lepe balletjes geven meer effect. Ja balletjes, wij zeg gen nooit: mooie shuttle. Ty pisch hé? 't Is altijd: mooie bal. Waarom? Zou het niet weten. Kijk, je service is al heel belang rijk. Dan dwing je je tegenstan der in een bepaalde positie. Daarna kun je het afmaken met een dropshot je of een 'netdrop- je', een balletje, dat net over het net valt." De onderlinge krachtsverschil len zijn niet zo groot. „Maar van de tien partijtjes wint Stefan toch de meeste", geeft Marcel toe. „Ik ben meer de man van de harde smash en Stefan is een meester in het korte spel. Tac tisch is hij heel sterk. Vandaar dat we als dubbel ijzersterk zijn. We vullen elkaar perfect aan." Voorde uitwedstrijden heeft het team een vaste chauffeur: Bas de Koning, tevens teamlid. „Mag altijd de auto van z'n pa gebioiiken. Da'smooi meegeno men. Want als het vervoer pro blemen geeft, dan wordt compe- titiespelen wel heel lastig. Vandaar dat we heel 'zuinig' op hem zijn, snap je?" 't Is duidelijk. Met een rijbewijs heb je altijd een vaste basis plaats. Hans Segboer Bioscoopexploitanten in Noorwegen klagen dat veel kinderen moeten overgeven tij dens bepaalde scènes in de nieu we Harry Potter-film The Chamber Of Secrets. „Ik weet niet hoeveel kinderen ziek zijn geworden", zegt Gudrun Roms- botn van een bioscoop in Sta- vanger, „maar vorig weekend was er bij elke vertoning wel eentje die de boel niet binnen hield." Romsbotn kan niet zeg gen of de ziekteverschijnselen alleen door de film worden ver oorzaakt of door een combinatie van het eten van snacks en Har ry's avonturen. De scène die verantwoordelijk wordt gehouden voor de misse lijkheid is volgens de bioscoop bazen die waarin Harry's vriend Ron slakken uitbraakt. In de Nederlandse f il mzalen zijn geen gevallen bekend van kinderen die ziek zijn geworden van de nieuwe Potter.. woensdag 11 december 2002 Het kon niet uitblijven. Het RTL 4-programma Idols, de grootste auditie op de Nederlandse televisie ooit, ligt als magazine in de schappen van circa zeven duizend supermarkten, kiosken, boekhandels, wa renhuizen en platenzaken. Gedurende de 19-delige pro grammareeks verschijnt het full colour magazine maan delijks tegen een prijs van €4,95 per stuk. Het eerste nummer van Idols Magazine biedt de liefheb ber van het populaire tv-pro- gramma - ruim 2 miljoen kijkers per uitzending - tal van inter views met deelnemers aan de audities. Werden de sterren in wording door het programma- management volledig uit de pu bliciteit gehouden, in Idols Ma gazine is een groot aantal van hen full colour te bewonderen. Enkele tientallen idolen komen - afgewezen of niet - aan het woord in korte interviews. Hier mee wordt op de eerste pagina's van het magazine meteen de toon gezet: kort, snel en lekker weglezend. Zo komen we op pagina zes te weten dat Brenda en Lola Brood, de dochters van Herman Brood, meegedaan hebben aan de audities. „Ik denk niet dat de jury laat meespelen dat onze va der bekend was", zegt Brenda in Idols Magazine. En inderdaad; de jury was zeer te spreken over de kledingstijl van Brenda en Lola, maar hun zangkwalitei ten kwamen niet boven het ge middelde uit. Helaas zijn de zusjes Brood dus niet door naar de volgende ronde. Zo staat het blad vol verrassen de weetjes en achtergrondver- haaltjes. Deelnemer Stefan blijkt al jaren te zingen in café Bolle Jan en ook niet-acterende medewerkers van Joop van den Ende grijpen Idols aan om zich zelf in de artistieke schijnwer- pers te brengen. Voor Vanessa Eman is Idols een tweede kans. Zij speelde al eens in het RTL 4- programma Follow That Dream van Bolland en Bolland. Natuurlijk komt de spraakma kende Idols-jury in het blad aan het woord. Op een foto bij een interview kijkt juryvoorzitter Henkjan Smits de lezer aan met zijn kenmerkende lichtspotten- de oogopslag. „De sterren moe ten vooral niet in hun eigen my the blijven geloven", leert hij de idolsfans. Kort gaat hij op de kritiek op de jury in: „Laatst zei ik tegen een jongen dat hij niet kon zingen, er niet uitzag en dat hij dus geen toekomst had als zanger. Zegt die jongen: 'Harte lijk bedankt!Dan zit je toch raar te kijken." Idols Magazine schetst de ido- lenwereld in hapklare brokken vol oneliners. Zo geven tal van bekende Nederlanders hun oor deel over Idols, zijn er kijkjes backstage bij de audities, ver telt presentatrice Tooske 'dat ze aangenaam verrast is door het niveau' en komen we te weten wat hot is op het gebied van kle ding en kapsels bij de kandida ten. Ook aan jongeren die niet aan Idols hebben meegedaan is gedacht: twee pagina's met in ternetadressen van muziekop leidingen informeren hen over andere mogelijkheden dan Idols om alsnog een ster te worden. Het nieuwe maandblad Idols Magazine is voor de liefhebber van de tv-serie een welkome aanvulling. Vooral jongeren kunnen in het blad even weg dromen in de wereld die voor het merendeel van hen onbereik baar is. De redacteuren van Idols Magazine van uitgeverij FC Klap uit Hilversum volgden alle audities en live-uitzendin gen op de voet. Dat is te merken. Het tijdschrift is geschreven met kennis van zaken en vol in zicht in de doelgroep: jongeren van tien tot dertig jaar. Robert Mienstra Idols Magazine: maandelijks in full colour. 60 pagina's, uitgeve rij FC Klap Hilversum, prijs €4,95. De jury van Idols met Henkjan Smits, Eric van Tijn, Jerney Kaagman en Edwin Jansen (vim-). foto Ton Kastermans/GPD Marcel (1) en Stefan Rozel: „Kom eens naar een trainingsavond. Dat is echt afzien hoor. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26