Balkenende redt Nawijn opnieuw euro •pakker Chaos rond Dow na valse bommelding ru intratuin Blunders bij opening graven Paramaribo Wijn wijst wettelijk informatierecht af m 1 1 Kronkels 25 Premier breit voor derde keer uitspraken minister recht Engel vestigt aandacht op mensenrechten Boer steekt agent met mes Midi kerstster' nu1 29 r EUROPAlUIN WÊÊÊÊÊÊtÊÊÈÊÊÊÊM Blair in problemen door echtgenote Plan basisverzekering afgeschoten Maffia-verhaal irriteert raadsleden Ballegeer terug op oude nest 19 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- JU I I L -r 1-6° 05 Snijdend koud Maximumtemperatuur -1 graad bij een matige tot krachtige oostelijke wind. 245e jaargang no. 292 llwoerisdag 11 december 2002 -nummer €1,10 internet: www.pzc.nl door Jaco van Lambalgen cn Paul Koopman DEN HAAG - Minister ci Nawijn heeft gisteren in een snoeihard Kamerde bat een motie van wan trouwen overleefd. De mi nister kwam niet terug op in zijn uitspraken dat hij de Kamer 'één groot ritueel' a' vindt, maar zei dat hij ver keerd begrepen was. Hij had slechts de bureaucra tische werkwijze aan de orde willen stellen. Ook premier Balkenende bleef achter de bewindsman staan. Nawijn, die zijn uitlatingen dit weekeinde deed tijdens een LPF-congres, sprak daar als kandidaat-kamerlid, aldus de premier. Bovendien gingen de uitspraken volgens hem niet over het aanzien van de Kamer. „Als ik ook maar één procent twijfel had over de vraag of de minister minachting heeft voor het parlement, was er wèl iets aan de hand." GroenLinks en SP wilden van Balkenende weten hoeveel kre diet Nawijn nog heeft. Zij wezen erop dat het al de derde keer is dat de premier in de Kamer uit spraken van deze minister recht moet breien. De eerste keer ging het over zijn opmerking dat hij criminele jongeren met een dub bele Marokkaans/Nederlandse nationaliteit het land uit wil zetten en vorige maand sprak de minister zich uit voor de dood straf. Balkenende bleef er ech ter bij dat Nawijn deze uitspra ken in campagnetijd mag doen. Zelden werd een bewindsper soon zo genadeloos bekriti seerd. Maxime Verhagen (CDA), vergeleek de minister met een 'pruilend kind dat aan de zijlijn staat'. Teeven (Leefbaar Neder land) verzuchtte: „Kan deze clown niet uit vak-K (het vak waar de regering zetelt) verwij derd worden?" Marijnissen, die het spoeddebat had aange vraagd beet hem toe: „Ik min acht deze minister.' GPD pagina 4: borrelpraat commentaar SP, GroenLinks, D66, PvdA, Leefbaar Nederland en de Christenunie geloofden hem echter niet, en zegden het ver trouwen op. Die fracties bleken echter slechts goed voor 44 stemmen, zodat de motie werd verworpen. Daarbij kozen WD, CDA, LPF, SGP en de Groep De Jong de kant van de minister. Van de WD moest premier Bal kenende daar nog even aan te pas komen. Hij weigerde tijdens het debat een oordeel over de motie uit te spreken, waardoor Nawijn volgens WD-er Zalm bleef bungelen. Pas toen de pre mier alsnog benadrukte dat het kabinet met de minister verder wil, kon de WD het vertrouwen m hem uitspreken. Van de libe ralen steunde alleen Kamer voorzitter Weisglas de motie. Nawijn onderstreepte dat hij het parlement niet minacht. Re geringsfracties VVD, CDA en LPF bleven achter de minister staan, hoewel zij diens uitspra ken wel onverstandig noemden. SOMEREN - Een 46-jarige po litieman is gistermiddag door een boze boer uit Someren met een mes gestoken. Hij raakte gewond aan zijn hoofd, een arm en werd moge lijk in een long geraakt door een steek in zijn zijHij verkeert niet in levensgevaar. De agent vergezelde vertegen woordigers van de Algemene Inspectie Dienst, de Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees en de milieudienst van de gemeen te Someren. Die waren naar het bedrijf van de man gegaan na dat de AID was getipt dat de boer zijn koeien zou verwaarlo zen. De 44-jarige boer was op dat moment niet thuis. Het vee werd toch geïnspecteerd. GPD AMSTERDAM - Op de Dag van de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens hebben actievoerders in Amsterdam mensen opgeroepen om het vredesproces in het Midden-Oosten los te trekken. Een wouw ver kleed als Engel vroeg aandacht voor de situatie in de re gio. Amnesty International begon gisteren met de actie 'Zeg Njet tegen martelen'. Daarmee wil de hulporgani satie het gedrag van de Russische politie aan de kaak door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een telefoni sche bommelding heeft gister ochtend vroeg bij de Terneuzen- se vestiging van Dow Chemical voor veel consternatie gezorgd. Advertentie /D HET GROENE WARENHUIS - v^trood, lemon of wit, hoogte ca. 25 cm. Van 2,29 Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623. Het fabrieksterrein moest wor den ontruimd, honderden werk nemers werden geëvacueerd en nog eens duizenden moesten buiten de poorten langer dan een uur wachten voor ze naar hun werkplek konden. Door de vele wachtenden was de verkeerssituatie rond de Dow- vestiging geruime tijd chao tisch. Na negenen, toen het sein veilig was gegeven, normali seerde de situatie. Om twintig voor zeven ging bij Dow de telefoon en meldde een persoon dat er een bom was geplaatst in het LHC-gebied, het hart van het Dowcomplex, waar de naf takrakers staan. Om acht uur zou het wapentuig af gaan. Voor Dow-woordvoerder Frank Neve was dat aanleiding om de veiligheidsprocedures in wer king te laten treden. „We heb ben een deel van het aanwezige personeel in veiligheid gebracht op een ander deel van ons ter rein, anderen kregen opdracht het gebied te verlaten. Vervol gens werd in samenspraak en samenwerking met de instan ties het hele gebied rond Dow afgezet. Toen dat was geregeld, zijn veiligheidsmensen van ons samen met de instanties een on derzoek naar de bom begonnen, dat uiteindelijk niets opleverde. Om kwart over acht was er niets gebeurd en kon een deel van het terrein weer worden vrijgege ven. Om negen uur volgde de rest", legde Neve uit. Schade De Dow-woordvoerder wilde geen nadere mededelingen doen over de inhoud van het telefoon gesprek. Ook kon hij niet zeggen uit welke hoek de bomdreiging was gekomen. Dow liep door het incident forse economische schade op. (Advertentie Kerstballen jDe echte glazen kerstballen. In goud, zi'ver °f ro°d- Doos met 12 stuks MOOI WEER GOES, 0113-215395, OOSTBURG, 0117-452279, RENESSE, 0111-461031 ZONDAG A^. OPEN: GOES EN RENESSE: 10.00 - 1700 UUR EN OOSTBURG 11.00 -17.00 UUR door Daphne Groenendijk PARAMARIBO - Bij het openen van de graven van de vijftien slachtoffers van de Surinaamse Decembermoorden zijn grove procedurele fouten gemaakt. De eerste grafsteen werd al opge licht voordat rechter-commis- saris Albert Ramnewash aan wezig was. Ramnewash gelastte de lijk schouwing vorige week in het kader van het gerechtelijk voor onderzoek naar de betrokkenen bij de moorden op 8 december 1982. Het graf van de doodge schoten universiteitsdocent Ge rard Leckie werd als eerste door bouwbedrijf Van Kessel ge opend. Al vroeg in de ochtend begon nen medewerkers van het bouwbedrijf het onkruid rond het eerste graf aan de Tourton- nelaan in Paramaribo weg te kappen. Van de van tevoren aangekondigde strenge beveili ging was niets te merken. Onder toeziend oog van een aantal be langstellenden konden de werk zaamheden op de voet worden gevolgd. Vervolgens werden tenten en schermen geplaatst, opdat buitenstaanders niet mee konden kijken. De onderzoekers hopen met de opgraving erachter te komen hoe deze opposanten van het militaire regime zijn omgeko men. „Het kan zijn dat delen worden meegenomen voor na der onderzoek. Dat hangt af van de situatie. We hebben nog geen idee wat we zullen aantreffen", aldus Gajadhar. De komende De Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ) ziet niets in het plan voor een basisverzekering in handen van commercië le zorgverzekeraars. Het plan is in strijd met de Europese re gels en bovendien met nodig, stelt de RVZ in een gisteren ver schenen rapport. Het probleem is volgens de RVZ dat het kabinet er ten onrechte van uitgaat dat de nieuwe basisverzekering onder de sociale zekerheid valt. Cherie Blair (foto), de vrouw van de Britse pre mier. heeft haar man aar dig in de nesten geholpen. Als advocate zou ze in de bres zijn gesprongen voor een meervoudig veroor deelde fraudeur uit Au stralië. Die blijkt de part ner van een vriendin van Cherie te zijn. Sommige kranten reppen al van 'Cheriega- (T te'. Zeeuwse gemeenteraadsleden van Turkse komaf ergeren zich aan het verhaal dat de Turkse maffia contacten zou hebben in de lokale politiek. Zij zeggen dat er in Zeeland geen vertegen woordigers van de Turkse maffia of de rechts-extremistische Grijze Wolven zijn. Bovendien vinden zij dat een hele bevolkingsgroep wordt gestigmatiseerd met de be- richtgeving. Johan Ballegeer keert te rug op het oude nest. De Zeeuws-Vlaamse voet balclub Hoek heeft de 52- jarige Belg gestrikt als trainer. Ballegeer volgt volgend seizoen Angelo Nijskens op, die enkele weken geleden aangaf niet verder te willen bij Hoek. Ballegeer was van 1995 tot 1997 ook al trainer van Hoek. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 18 en 19; uit: 23,24 en 25; jong: 26 en 27. ■i stellen. Amnesty wil in totaal 100.000 handtekeningen verzamelen voor een petitie, die vervolgens aan honder den politiebureaus in Rusland wordt aangeboden. foto Robin Utrecht/ANP Neve: „De melding kwam juist op het moment dat de mensen uit de dagploegen aan de slag moesten. Dan hebben we het al gauw over zo'n tweeduizend mensen, die geruime tijd niet hun werk konden doen. Al die wachtende mensen zorgden voor verkeersproblemen op zo wat alle toegangswegen tot de locatie." Bij Dow geldt sinds 11 septem ber 2001 een verhoogde staat van paraatheid. Eind vorig jaar werd het veiligheidsbeleid van het concern aangescherpt. Dow heeft de zaak in handen gegeven van de politie. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een wettelijk in formatierecht voor consumen ten over de wijze waarop bedrij ven hun producten maken, valt niet af te dwingen. Dat heeft staatssecretaris Wijn van Eco nomische Zaken gezegd in reac tie op het gisteren gepresenteer de initiatiefwetsvoorstel Wet Openbaarheid van Productie en Ketens (WOK) van de Consu mentenbond. Bijna driekwart van de Neder landers wil dat de overheid be drijven verplicht informatie te geven over de manier waarop zij hun producten maken Dat blijkt uit onderzoek van de Con sumentenbond, die gisteren de staatssecretaris vroeg de WOK in te voeren. Wijn zei weliswaar het 'initia tiefwetsvoorstel' naar de Twee de Kamer te sturen, maar de staatssecretaris staat zelf niet achter invoering van de wet „Verantwoord ondernemen kan niet worden afgedwongen Dat is hetzelfde als de burgers van Nederland verplichten aardig voor elkaar te zijn", aldus Wijn De staatssecretaris vindt wel dat ondernemers zich 'pro-ac tiever moeten opstellen' en meer moeten werken aan transpa rantie. Uit het onderzoek van de Consumentenbond blijkt dat 84 procent van de Nederlanders vindt onvoldoende informatie te hebben om een verantwoorde keuze te kunnen maken in de winkel. Klanten krijgen van bedrijven geen informatie over bijvoor beeld de herkomst van het lapje vlees dat ze kopen, milieuver vuiling bij de productie van een artikel of betrokkenheid van kinderen bij het maken van kle ding. Daarom vindt de Consu mentenbond dat de overheid bedrijven moet verplichten con sumenten een eerlijk en volledig antwoord te geven op hun vra gen. ANP Advertentie voorletters m/v straat: nr postcode. plaats telefoon: e-mail- Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- Op de begraafplaats in de Tourtonnelaan in Paramaribo is de opgraving begonnen van de stoffelijke resten van de slachtoffers van de decembermoorden. foto Edward Troon/ANP dagen wordt het onderzoek door het technische team van de Surinaamse politie en een fo rensisch team uit Nederland verder uitgevoerd GPD 8 713214 000002 r'p' noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,- )k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) "'i noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). 3 per kwartaal met automatische incasso (€55,10) j per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1