Veel geld gaat naar rolstoelen p: y "Ik ben 37: zie je mij achter de geraniums?" PZC PZC Peter Dieleman wil herkenbaar zijn Studie vergelijkt gemeenten Bossenburgh Adventsmarkt lezers schrijven Ijsbaan Rooseveltlaan Vt Kerstzang WIJ ZIJN OP ZOEK NAAR BEZORGERS (M/V) IN VLISSINOEN (PAAUWENBURG) eaurit €525,- DIAMONDE JUWELIER MINDERHOUD Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Middelburg. Vlissingen en Veere besteden vergeleken met andere gemeen- tenveel geld aan rolstoelen, scootmobielen en collectief vervoer. Op Walcheren duurt langer dan elders voor het Re gionaal Indicatie Orgaan voor zieningen toekent en die bij de cliënt terechtkomen. Dat zijn twee conclusies uit een vergelijking die gehouden is on der de diensten van 93 gemeen ten die de Wet Voorzieningen Gehandicapten uitvoeren. De vergelijking werd dinsdag ge publiceerd. Voor de drie Wal- cherse gemeentenwas Maat schappelijke Zorg Walcheren deelnemer aan de vergelijking. De studie vergeleek in opdracht van het ministerie van Volksge zondheid en Welzijn de WVG- prestaties van de diensten over 2001. Walcheren werd getoetst aan onder meer Hilversum, Dordrecht en Breda. De kosten voor rolstoelen en scootmobielen op Walcheren worden per 2003 lager, ver wacht het MZW, omdat die van af volgend jaar bij een andere le verancier worden betrokken. VLISSINGEN - Het buurtcomi- té Bossenburgh in Vlissingen houdt morgen een openba re vergadering in buurthuis Aldegonde aan Westerzicht 386. De agenda vermeldt onder meer verkeerssituaties en actuele za ken in de wijk. De vergadering begint om 19.30 uur. woensdag 11 december 2002 Hoe de uitgaven voor collectief vervoer lager kunnen, onder zoekt het MZW. Dat Walcheren hierin duurder uit is ligt ook aan het landelijke karakter van het gebied, tekent MZW aan. De lange behandeltijd van aan vragen voor voorzieningen van af binnenkomst bij het RIO tot de beslissing door het MZW moet korter, concluderen de ge meenten Veere, Middelburg en Vlissingen. Het RIO Walcheren zoekt naar mogelijkheden de af handeling te versnellen, stelt MZW. De dienst wil de behan deltijd bewaken zodat hulp middelen sneller kunnen wor den verstrekt. Uit de rapportage blijkt wel dat gemeenten zeer verschillend omgaan met hun gegevens, wat vergelijken bemoeilijkt. De mi nister wil daarom met de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten overleggen over een gelijkvormige manier van in formatiebeheer voor gemeenten op te zetten. VEERE - De SOW-kerk te Veere is zaterdag het toneel voor de jaarlijkse adventsmarkt. Onder meer de Wereldwinkel van Se- rooskerke, Amnesty Internatio nal en Unicef geven acte de pre sence. Er is koffie, thee, gebak, soep en glühwein. Daarnaast is er een workshop kerstkaarten maken en kunnen de allerklein sten zich vermaken in de kin- derknutselhoek. De inkomsten gaan naar goede doelenLocatie is de SOW-kerk te Veere, ingang Kapellestraat. De advents markt is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De nieuwe cd van Peter Dieleman is opgenomen met zo'n 35 man publiek. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat 's GRAVENPOLDER - Peter Dieleman, zanger/tekstschrijver uit 's Gravenpolder, heeft onlangs zijn vijfde cd uitgebracht, Lulle en spele. Het is een dubbel-cd die live is opgenomen. „Gewoon zonder poespas; alleen gitaar en stem", verklaart Dieleman. De zanger schreef in 1978 zijn eerste tek sten. Zijn stukken zijn allemaal in het Zeeuws en hij schreef er in de loop der jaren zo'n honderd. De meeste van de 22 nummers op Lulle en spele - voornamelijk verkrijg baar in boekhandels - staan ook op zijn voorgaande cd's. Deze werden vaak met gastmuzikanten opgenomen. Daarna ver anderden de stukken, toen Dieleman ze solo op het podium speelde. „Dat was voor mij de reden om een live-cd te maken. Hij is opgenomen met zo'n 35 man publiek in Studio 2 in Ouwerkerk. Ik geef voor publiek ook altijd een conference-ach- tige inleiding op de liedjes. Dat is ook alle maal op de cd opgenomen. Het is een dub bel-cd omdat ik anders stukken had moeten laten afvallen", legt Dieleman uit. Dieleman vindt zijn liedjes het beste te om schrijven als luisterliedjes: „Er zit wat ca baret in. Het gaat over de dingen des levens, met humor en zelfspot. Anderzijds kan het soms ook ontroerend zijn en dan weer hila risch." Spreektaal De tekstschrijver gebruikt zijn eigen spreektaal. Hier kan hij zich het best in uit drukken. Dieleman: „Het gaat mij om de herkenbaarheid. Wat betreft de teksten in houdelijk, maar ook voor mezelf- Mijn doel groep bestaat ook wel een beetje uit mensen van mijn leeftijd. Ik ben 48 en leeftijdsgeno ten zullen het meest in de muziek herken nen." Bij zijn optredens vindt de zanger het be langrijk dat hij luisterpubliek heeft. Daar om treedt hij niet op in cafés. Voor de rest speelt hij bij veel verschillende gelegenhe den. Dieleman heeft op jaarbasis zo'n 25 op tredens. De muziek is een pure hobby, in het dagelijks leven is hij privéchauffeur. De ge dachte aan een professionele muziekcarriè- re komt uit lang vervlogen tijden: „Toen ik een jaar of zestien was en in mijn eerste bandje zat wilde ik als muzikant de wereld veroveren. In het tweede bandje neem je al genoegen met Europa en nog weer later is alleen een hitje in Nederland ook goed. Te genwoordig ben ik blij als ik voor twaalf uur thuis ben." Hoe de muzikale toekomst van Dieleman eruit ziet weet hij nog niet: „Ik zit erover te denken om iets te gaan doen met muziek stukken uit de tweede helft van de jaren zes tig. Een beetje terug naar mijn jeugd. Ook ben ik bezig met een autobiografie over wat ik allemaal in de muziek heb meegemaakt. Er staat in elk geval nergens druk op en ik kijk wel wat er gaat komen." I doorj MIDI Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versa VOOr nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie, lanch beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietd«( redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Pr0t Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen vi/oijj bestU niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. DU ven g dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over-, met weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. koste pijen Onuitroeibaar is het fatalisme over de onbereikbaarheid van een kunstijsbaan in Zeeland (PZC, 6-12). Daarvoor het in wonertal als uitgangspunt te nemen is onvolledig. De Zuid- Hollandse eilanden herbergen een contingent potentiële be zoekers. En: de opening van de Westerscheldteunnel opent een groot achterland naar Zeeuws- Vlaanderen en België. Dat er dan niet moet worden gedacht aan schaatstempels als een Vi- kingskippet of een Thialf moge duidelijk zijn. Een opzet als Breda zou het uitgangspunt kunnen vormen (eerste seizoen 120.000 bezoers, op 100.000 be groot). Waar het idee mocht heersen dat een ijsbaan er uit sluitend zou zijn voor een aantal wedstrijdschaatsers; toer- schaatsen, ijshockey, ijsdansen, curling en rondrijden zijn ande re mogelijkheden op ijs. Op het middenterrein: mini- hockey en/of tennis. Op de baan, buiten het seizoen, skee leren, rolskiën, misschien zelfs wielersportmogeli j kheden? Schaatsscholen (schaatslessen voor volwassenen) zijn landeijk een succes! Ten slotte: de be hoefte aan technisch-, instruc tie- en horecapersoneel schept werkgelegeneheid, een factor die in de (her)overwegingen niet mag worden vergeten. Zou er een sport zijn in Zeeland waar voor je zover moet reizen om hem te kunnen beoefenen? Peter Rotte Touwbaan 65 Middelburg Vóór de wijziging van de inrich ting van de Bloemenlaan in 1998 hebben bewoners van het verlengde stuk van de Hercules Segherslaan-President Roose veltlaan al aangegeven dat een tweerichtingsweg aan de huidi ge zijde grote problemen zou opleveren in verband met sluip- De vastg dooj YEF gani Mos zeer vloe verkeer vanaf de Sloeweg. sinds 1992 heb ik aangegs dat met de komst van de SU situatie op dit stukje Bloere laan straks helemaal onhos baar wordt. Zie nu al de opsis pingen in de ochtend-, midds; en avondspits en op zaterdag zondag als de Sloeweg we eens vol staat. Vóór de inric ting van de Bloemenlaan, 1998, hebben diverse bewog in een gesprek met de gemee Vlissingen aangegeven dat tweebaansweg in het midè van het huidige grasveld e goede optie was. In een gespr met wethouder De Keijzer een verkeersdeskundige vans gemeente Vlissingen (mee. 2000), heb ik nogmaals dee® van de situatie aangegeve Men zou nog eens bekijkennt alternatieven om het sluipt keer tegen te gaan want mengil toe, dat er hier inderdaad spnl ke van was en dat de situaties! de kruising Bloemenlaan-Pres- dent Rooseveltlaan verre vï ideaal was. Dat men dan besfc om een middengeleider op President Rooseveltlaan aan-, leggen betreur ik ten zeem: want dit zal de drukte niet mg nemen. Laat de gemeente Vb singen meteen met een plan komen zoals bij voorbed: de tweebaansweg in het midde van het huidige grasveld (zoal; al eerder vermeld) dat op dePrt- sident Rooseveltlaan uitkoz: op bijvoorbeeld een rotondes: en eclipsvorm. Carlo Vanghete. Bloemenlaan1» Vlissinyp.' ARNEMUIDEN - In de Neder lands hervormde kerk in Arne-I muiden wordt zaterdag ea kerstzangavond gehouden. Aa de avond doen het gemed koor Sursum Corda uit Middf burg, het mannenkoor Troyesangers, het kinderko; Jubilate en het gemengd kon De Lofstem mee. De kerstzang avond begint om 19.30 uur. aandacht gevraagd voor reuma en werk Ongeveer één op de tien Nederlanders heeft een vorm van reuma, dat zijn 1.6 miljoen mensen. Het betekent vaak afstand moeten doen van een hobby, sport of zelfs van een baan of eigen bedrijf. Reuma is ook een belangrijke veroorzaker van het ziekteverzuim in Nederland. Velen raken door reuma arbei dsongeschikt. En zij die aan het werk willen blijven, ondervin den vaak heel wat onbegrip. Ook Theo Hollestelle weet dat inmiddels. Dit is zijn verhaal. Theo Hollestelle heeft ondanks zijn reuma een eigen transport bedrijf. Hij was nog maar een half jaar bezig met dit een mansbedrijf toen de diagnose (inmiddels twee jaar geleden) werd gesteld: reuma! "Je staat dan voor de keuze: het bijltje erbij neergooien of doorvecht en. Nog altijd ben ik niet van plan op te geven wat ik heb opgebouwd. Ik ben 37. Ik ga niet zomaar achter de gerani ums zitten." Theo maakt lange dagen: 's ochtends om zes uur stapt hij op zijn truck om 's avonds rond acht uur weer thuis te komen. "Als je eenmaal in het ritme zit, gaat het prima. Maar 's avonds ben ik echt op. En eerlijk gezegd, vrijdagavond kunnen ze me opvegen. Geluk kig heb ik veel steun aan mijn vrouw en kinderen. De zaterdag enzondag zijn voor hen." Pijn in handen en voeten Theo Hollestelle heeft allerlei aanpassingen laten aanbrengen om zijn werk te kunnen doen. Dat was nog een heel gedoe, want ook hij kreeg te maken met de bureaucratie van de uitvoe rende instanties. Theo moest bijvoorbeeld "hemel en aarde bewegen" om een automatische versnellingsbak in zijn truck vergoed te krijgen. Met een voortdurende pijn in zijn han den en voeten is aldoor koppe len en schakelen veel te zwaar. Bij het laden en lossen heeft hij uiteraard ook de nodige pijn. Echter, zijn aanvraag voor een elektrische pompkar voor het la den en lossen is afgewezen. Hij laat het er niet bij zitten. "Ik heb hiertegen bezwaar aan getekend, want een pompkar bij laden en lossen betekent voor mij dat ik wellicht nog jaren vooruit kan in mijn werk... dat is namelijk mijn bedoeling. Die bureaucratie en dat onbegrip, onvoorstelbaar!" Onbegrip maakt veel kapot Met het onbegrip van de buiten wereld kan een reumapatiënt jarenlang worstelen. Dat komt door het grillige karakter van de ziekte. De ene dag kun je klus sen in de tuin, de volgende dag moet je dat bezuren en uitrus ten. Niemand die dat ziet, men sen kunnen dan al snel denken: wat een aansteller. Gelukkig be wijzen patiënten als Theo, en hij is beslist niet alleen, dat ze nog tot veel in staat zijn. Meer begrip voor de individuele mo gelijkheden bij het zoeken en vinden van geschikt werk is uiterst belangrijk. Steun het Nationaal Reumafonds Het Nationaal Reumafonds fi nanciert zo'n 70% van het we tenschappelijk onderzoek in Ne derland. Andere activiteiten zijn: voor lichting, aangepaste vakanties, individuele hulp en financieel steunen van de meer dan hon derd reumapatiëntenverenigin- gen. Helpt u ook? Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl Het bezorgen van ons dagblad is een uitdagend ochtendkarwei voor jong en oud. Er staat een goede beloning tegenover. Naast de ruime vergoeding zijn er diverse extra's zoals: vakantiegeld startpremie aanbrengpremie voor abonnees en bezorgers gratis regenpak gratis krant Interesse? Neem contact op met de afdeling Binnendienst Distributie, telefoon 0800-0235111 (tijdens kantooruren), of kijk op internet: www.deleukstebijbaan.nl De minimumleeftijd is 15 jaar. ILEUM Onderstreep je schoonheid met Diamonde juwelen. Deze unieke ring is éénmalig vervaardigd voor het 25 jarig jubileum van Diamonde Bij aanschaf krijg je bovendien een heerlijk beauty-arrangement aangeboden door Diamonde. Je eigen stijl, je eigen keuze, je eigen Diamonde. - Zuidstraat 66 Westdijkstraat 27 WESTKAPELLE ARNEMUIDEN Aan alle bewoners van MIDDELBURG (Griffioen e.o.) Opdat u niet struikelt over ons werk. N.V. gaat reparatiewerkzaamheden verrichten in MIDDELBURG (Griffioen e.o.) aan het waterleidingnet van maandag 9 t/m vrijdag 13 december 2002. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan normaal. Mocht na onze werkzaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de afdeling Klantenservice via het gratis nummer: 0800-5150 of op Internet http://www.delta.nl/ e-mail: info@delta.nl DELTA N.V. aanvaardt geen enkele vorm van aan- sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14