Verzet tegen sluiting Kanaal weg Etmaal les voor kinderhuis Zomer Waterschap rooit voor fietspad Turkse raadsleden verbaasd over maffia-verhalen ii Werkstraf 180 uur voor inbraak in huis Ombudsman vindt Vlissingse klacht huursubsidie terecht Raadscommissie Middelburg wil niets weten van negen maanden stremming Scooterrijder gewond Automobiliste bekneld bij aanrijding zeeuwse almanak 0800 - 0231 231 (GRATIS) WALCHEREN m woensdag 11 december 2002 rioorNadia Berkelder MIDDELBURG - De verkeers situatie op de Kanaalweg in Middelburg is zó gevaarlijk dat snel maatregelen moeten wor den genomen. Het college van B en W besloot gistermiddag de weg voor negen maanden af te sluiten. Tijdens de commissie algemeen bestuur bleek dat geen enkele politieke partij daar iets voor voelt. Volgens verkeerswethouder L. Luitwieler is het gevaar te wij ten aan de combinatie van bouwverkeer en roekeloos ge drag van weggebruikers. Om dat de ruimte beperkt is, moet de aannemer vaak midden op de weg laden en lossen. Aanvoer van materiaal over het water is wel mogelijk, maar kostbaar. Automobilisten rijden vaak harder dan de toegestane dertig kilometer per uur. Fietsers trek ken zich volgens Luitwieler 'nergens wat van aan'. Het dagelijks gemeentebestuur besloot gistermiddag tot een drastische maatregel: afsluiting van de Kanaalweg voor al het verkeer van januari tot oktober volgend jaar. Dan moet de ruw bouw van het nieuwe stads- en waterschapskantoor klaar zijn. Fietsers kunnen door de fiets- tunnel en over de Segeerssingel. Autoverkeer wordt omgeleid via de Nieuwlandseweg en de Torenweg. De busbaan op de Schroeweg mag door auto's worden gebruikt om de door stroming te verbeteren. Ongehoord", karakteriseerde P. Castenmiller (CDA) die be slissing tijdens de commissie vergadering gisteravond. „U overvalt ons. Dit getuigt van weinig visie van de bouwers en de opdrachtgevers" „Ik krijg zo langzamerhand moeite met het gemak waarmee het college we gen afsluit en straten eenrich tingsverkeer maakt", zei J. van Dijk-Sturm (WD). Ze stelde voor meer bekeuringen uit te delen. „Dan laten ze het wel uit hun hoofd om te hard te rijden." Ook andere partijen kwamen met alternatieven. P. Kraan (Leefbaar Middelburg) vroeg Luitwieler of het probleem met verkeerslichten op te lossen is. C. Dekker (SGP) stelde voor al leen de fietsers een andere route te laten rijden. J. Goetheer (GroenLinks) vroeg of het mo gelijk is eenrichtingsverkeer in te stellen. W. Kooiman (PvdA) vermoedde dat financiële motieven een rol speelden bij de beslissing om de weg af te sluiten. „Bij de aanbe steding is een budget opgeno men voor bouwplaatskosten en de aan- en afvoer van materia len. Men wil niet aankomen met meerwerk en daarom wordt er nu gezegd dat de weg dicht moet" De raadsleden voorsnel- den overlast op andere wegen als de Kanaalweg echt dicht gaat. Bovendien is de inwoners van Amemuiden beloofd dat de weg open zou blijven. Getallen E. de Visser (WD) wilde een be tere onderbouwing door de wet houder. „Ik verwacht getallen. Ik wil het aantal verkeersbewe gingen op de Kanaalweg. We hebben in feite negen maanden te maken met één kanaalkrui sing." Volgens Luitwieler zijn NIEUW- EN SINT-JOOS- LAND - Een 19-jarige jongen uit Middelburg is gisteren aan het eind van de middag gewond geraakt bij een aanrijding met een onbekend gebleven lig- fiets(st)er op de Nieuwlandse weg in Nieuw- en Sint-Joos- land. De jongen reed op een scooter vanuit Nieuw- en Sint-Joos- land. Hij passeerde op het fiets pad twee fietsers en botste toen frontaal tegen een ligfietser die zonder verlichting reed. De lig- fiets(st)er is na de botsing door gereden zonder zijn of haar identiteit kenbaar te maken. De scooterberijder viel en liep door de botsing een snee van 30 cm in zijn been op. Verder had hij last i van gekneusde ribben en een ge kneusde enkel. Het ongeluk ge beurde omstreeks 17.00 uur. De politie vraagt de ligfietser en/of eventuele getuigen zich te melden op het bureau Achter de Houttuinen te Middelburg of via tel. 0900-8844 tT CLINGE - Een 81-jarige auto mobiliste uit de gemeente Hulst is gistermiddag bij een aanrij ding in Clinge bekneld geraakt. De vrouw reed botste tegen een onverlichte transportband ach ter een afslaande tractor. Ze moest door de brandweer uit haar auto worden gehaald. Met verwondingen in het gezicht en met borstletsel werd ze naar het ziekenhuis in Terneuzen ge bracht. De auto van de vrouw werd totaal vernield BIGGEKERKE - Na het treffen van voorbereidingen maandag, is het waterschap Zeeuwse Eilanden giste ren daadwerkelijk begonnen met rooiwerkzaamhe- den langs de Hogelandseweg tussen Middelburg en Biggekerke. Gisteren zijn alle struiken weggehaald. Vandaag gaan de bomen tegen de vlakte. Het water schap verwacht donderdag klaar te zijn met het rooi en. De voorbereidingen voor de aanleg van het fietspad zijn eveneens in gang gezet. Ook in januari verwacht het schap nog bezig te zijn met de voorbereidingen. Wanneer de bestrating voor het fietspad wordt aange bracht, is nog niet bekend. Dat hangt onder meer af van de weersomstandigheden. foto Ruben Oreel door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 33-jarige Rotterdammer voor een woninginbraak 180 uur werkstraf opgelegd. De man bleef ontkennen dat hij op 13 januari dit jaar in een wo ning in Kloetinge heeft ingebro ken, maar de politierechter zag meer dan voldoende be wij s voor een veroordeling. Ook officier (Advertentie Diesel Fossil Sarlini M M/Alfex Molière Martinshof trouwringen IPPY juwelier irr I modeaccessoires Langeviele 52/54 Middelburg tel 0118-674102 van justitie G. Oosterveld was ervan overtuigd dat de Rotter dammer de dader is geweest. De man had vlak na de inbraak een gestolen gsm gebruikt; boven dien was hij bij een geurproef als dader aangewezen. Ooster veld eiste drie maanden gevan genisstraf. Bij de inbraak in Kloetinge wer den niet alleen een computer, kluis, gouden armband en gsm weggenomen, maar was er ook schade toegebracht aan het huisraad. Aan de hand van spo ren stelde de politie vast dat de goederen met een kruiwagen waren vervoerd. Daar was ook de geurproef met de Rotterdam mer op gericht. Die bleek over een te komen met de handvaten van de kruiwagen. Raadsman M. van Wezel zei dat de zoon van zijn cliënt de dader kan zijn geweest. „Hij heeft de gsm aan zijn vader gegeven. Bo vendien kan de geurproef een indicatie zijn dat hij de inbraak heeft gepleegd, omdat geuren bij familie overeenkomen." De politierechter snapte niets van die redenering. „Er is heel veel bewijs. Alles past keurig in elkaar." (Advertentie ambtenaren nog bezig de gevol gen te berekenen. „Maar dat be sluit nemen we vast maar", sneerde De Visser. „Je hoort een aantal zaken in logische volgor de af te handelen. Eerst onder zoeken en dan een verstandig besluit nemen." Luitwieler bood weerstand ('er is maar één oplossing, de weg afsluiten'), maar moest uitein delijk bakzeil halen. Hij neemt het voorstel mee terug naar het college. „Om te kijken hoe we tot een compromis kunnen ko men." Volgende week neemt het dagelijks gemeentebestuur op nieuw een beslissing. door Nadia Berkelder en René van Stee VLISSINGEN - Zeeuwse ge meenteraadsleden van Turkse afkomst verbazen zich over de ophef die is ontstaan over moge lijke contacten tussen lokale politici en Turkse maffia. De één vindt de verhalen uit de lucht gegrepen. De ander vindt dat een hele groep wordt gestigma tiseerd. Het rechercheteam Kernteam Noord- en Oost-Nederland (KNON) meldde dat de Turkse maffia contacten heeft in de lo kale politiek. Volgens het KNON gaat het om hooguit tien Turkse politici. Het Terneuzense raadslid N. At- mag-Yigit van de PvdA heeft de beschuldigingen over maffia connecties van Turkse lokale politici voor kennisgeving aan genomen. Verder beschouwt ze de berichtgeving hierover als het zoveelste verhaal dat niet of nauwelijks gebaseerd is op de waarheid. „Het stelt me niet eens meer teleur. Ik voel me er totaal niet door aangesproken. Iedereen weet wie ik ben, ieder een kent m'n handel en wandel, dus iedereen weet ook dat ik niets te verbergen heb", aldus Atmag. Zij zegt niet puur namens de Turkse gemeenschap zitting in de Terneuzense gemeenteraad te hebben genomen,Ik ben niet naar voren geschoven, of zo. Ik ben allereerst raadslid voor alle inwoners van Terneuzen. Uiter aard heb ik ook regelmatig overleg met vertegenwoordi gers van diverse Turkse belan genorganisaties. Dat lijkt me trouwens logisch als je zelf van Turkse komaf bent." Geïrriteerd Het Middelburgse CDA-raads- lid Y. Qoban zegt geïrriteerd te zijn door de publicaties. „Ik denk dat de media de zaken te veel uitvergroten." Hoewel er volgens het KNON hooguit tien verdachte politici zijn, staan er in de kranten vette koppen over banden van de Turkse maffia met de lokale politiek. „Als men iets weet, moet men er iets aan doen", vindt hij. De grapjes die zijn collega's over de berichten maken, vindt hij niet leuk. „Je voelt je toch aan gesproken, dat is een slechte er varing." Volgens Qoban is er in Zeeland geen Turkse maffia, en ook geen afdeling van de rechts-extre- mistische Grijze Wolven. „En ik ken iedereen in de Turkse ge meenschap in Middelburg en Vlissingen." H. Akdag, raadslid voor Leef baar Middelburg, vindt dat het rechercheteam duidelijker moet zijn. „Ze moeten onmiddellijk het Openbaar Ministerie op de hoogte stellen en zorgen dat die mensen worden gepakt en afge straft. Die mogen nooit een openbare functie bekleden." Verharding Door de manier waarop de on derzoeksresultaten nu naar bui ten zijn gekomen, worden alle Turkse raadsleden verdacht, meent hij. „Het is een nieuwe trend om generalistische uit spraken te doen", zegt Akdag. Hij signaleert een verharding van de maatschappij, vooral ten opzichte van minderheden en moslims. Het onderzoek heeft niks nieuws aan het licht gebracht, vindt het Middelburgse raads lid. „In het boek van Frank Bo venkerk dat drie jaar geleden verscheen, werd die analyse al gemaakt." Volgens Akdag hebben de Tur ken met contacten in de onder wereld ook banden met organi saties als de PKK en de Grijze Wolven. „Ik heb die organisaties altijd publiekelijk bestreden. Ik ben zelfs een paar keer be dreigd. Alles is mogelijk, met name onder sympathisanten van die organisaties." ■E3HKSBBBKDHI door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen moet beter overleg gen met mensen die huursubsi die willen en telefoongesprek ken tussen ambtenaren en aanvragers moeten via een vast gesteld protocol verlopen. Ook is het zinvol duidelijkheid te scheppen in het verstrekken van voorschotten van huursub sidie. Dat stelt de Zeeuwse Om budsman in een zaak die een in woonster van Vlissingen had aangespannen tegen de ge meente. De Vlissingse vroeg vorig jaar augustus huursubsidie aan op grond van de Vangnetregeling Huursubsidie. Medio septem ber kwam daarover duidelijk heid. In de bewuste brief stond dat de toegekende subsidie bin nen twee weken zou worden uit betaald. In de eerste week van oktober, drie weken na de toe zegging, diende de vrouw een klacht in, omdat het toegekende bedrag niet binnen de termijn was gestort. De gemeente stelde in een reactie dat de brief van september later was verstuurd dan de datum die in de brief stond. De vrouw gaf in een gesprek met de Zeeuwse Ombudsman aan dat zij, als ze geen huursubsidie krijgt, elke maand de huur moet voorschieten. Daarvoor had zij onder meer haar vakantiegeld aangesproken. Volgens haar zou de gemeente voorrang moeten geven aan afhandeling van aan vragen, waarmee grote bedra gen zijn gemoeid. De vrouw stelde ook dat zij in een tele foongesprek was 'uitgemaakt voor rotte vis'. Tijdens het gesprek met de Zeeuwse Ombudsman heeft de gemeente Vlissingen gesteld dat het telefoongesprek correct is gevoerd, maar dat door de amb tenaar het telefoontje is beëin digd vanwege de toon van het gesprek. Volgens de gemeente bestaat er al een zekere vorm van prioriteit bij de afhandeling van aanvra gen, namelijk de datum waarop het complete dossier binnen komt. Daarvan afwi j ken zou leiden tot willekeur en, aldus de toelich ting van de gemeente, elke aan vraag om huursubsidie is ur gent. De gemeente Vlissingen erkende wel fout te zijn geweest bij de uitbetaling. Daarvoor zijn ook excuses aangeboden. De Zeeuwse Ombudsman stelt in zijn uitspraak dat contact moet worden opgenomen met de aanvrager als een termijn niet wordt gehaald. De klacht van de Vlissingse is dan ook gegrond. Voorschotten De Ombudsman is het niet eens met de Vlissingse dat voorrang gegeven moet worden aan be paalde dossiers. Dat is volgens hem onmogelijk. Wel zou de ge meente moeten bekijken of er voorschotten gegeven kunnen worden. Over het telefoonge sprek kan de Zeeuwse Ombuds man geen oordeel geven, omdat er tegenstrijdige verklaringen bestaan Het afkappen van een gesprek moet het uiterste middel zijn voor een ambtenaar. De Ombudsman heeft de ge meente een aantal aanbevelin gen aan de hand gedaan. De gemeente moet helder en een voudig communiceren. Ambte naren moeten getraind worden in het voeren of beëindigen van telefoongesprekken en het is zinvol dat de gemeente aangeeft wanneer wel of niet voorschot ten verstrekt worden. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen GOES - Leerlingen van het ROC in Goes zijn gistermiddag om twaalf uur begonnen aan een lesmarathon. Scholieren van de kappersopleiding, uiter lijke verzorging, doorstroom-hbo en Soci aal Pedagogisch Werk (SPW) kruipen 24 uur in de schoolbanken om geld in te zame len voor de Surinaamse instelling Matoe- koe, een kindertehuis in Suriname waar verstandelijk gehandicapte kinderen een beschermende opvang wordt geboden. Ze houden zich bezig in de weverij, de kaar senmakerij of de biologische tuin. Om twaalf uur vanmiddag zal blijken hoe veel geld de ROC'ers hebben opgehaald. De actie krijgt later deze maand een vervolg als de leerlingen van de kappersopleiding gaan knippen en de opbrengst afstaan aan Ma- toekoe. foto Willem Mieras Het was guur in Middelburg. Diep weggedoken in de jas sen haastte iedereen zich van winkel naar winkel om maar zo kort mogelijk buiten te zijn. Behalve drie jonge mei den. Die hadden, goed inge pakt, lol voor zes en zwierden door de Lange Delft. Zeker toen ze onder begeleiding van het carillon van de Lange Jan uit volle borst zongen: Zomer in Zeeland, met jouw hand in mijn hand....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11