Zeeuws dorp als vakantiepark Tijdelijk studenten op Seheldeterrein Vlaketunnel ijsglad na lekkage Vallende sterren leveren spektakel Walcherse scholieren krijgen na één dag vorst direct al ijsvrij Rijtjeshuizen in plaats van tenten en caravans op camping De Zandput Milieu-eisen kosten Eastman 4 miljoen euro Op zoek naar de auto die bij je past? Je vindt hem zeker weten wel op Aanrijding bij Wissenkerke Inbraak in Vrouwenpolder C-J zeeuwse almanak Gefopt AutoTrack.nl WALCHEREN dinsdag 10 december 2002 'door Miriam van den Broek VROUWENPOLDER - Cam- ping De Zandput in Vrouwen- 1 polder wordt misschien een vakantiepark met de vorm en uitstraling van een Zeeuws dorp. De plannen zijn nog pril, maar het idee is er straten en rij tjeswoningen te bouwen. In die huizen worden appartementen tewel 1500 bedden. Nu trekt de camping nog 2500 mensen in het hoogseizoen. „Door het hele jaar open te zijn, kunnen we straks evenveel overnachtingen per jaar halen als nu." Op De Zandput komen volgens het plan gestapelde apparte menten. „Geen torenflats", be nadrukt Van Koeveringe. Hui zen van drie hoog, met daarin appartementen, is wel een optie. De huizen worden tegen elkaar aan gebouwd. „In een binnen ring van een dorp staan de wo ningen ook zo. Dat is wat we willen. En net als in een gewone gemeenschap, moeten we ver der zorgen voor faciliteiten zo als een plein, een café en mis schien een zwembad." Dicht op elkaar verblijven, vin den vakantiegangers volgens Van Koeveringe niet erg. Vooral niet, als daarmee de natuur ge spaard kan worden. „Op een camping is de bezetting per vierkante meter trouwens gro ter dan straks op De Zandput. Ook wordt het er veel rustiger. Met Pinksteren bijvoorbeeld, rijden nu achthonderd auto's in een paar uur tijd over het dijkje naar De Zandput." De eigenaar wil overigens een nieuwe toe gangsweg naar de camping aan leggen en tussen twee wallen in, kan een parkeerterrein worden Binnenkort gaat er een werk groep met ambtenaren van de gemeente Veere en met mensen van Roompot Recreatie Beheer aan de slag. Die moet onder De omslag heeft te maken met allerlei ontwikkelingen rond de camping, zegt H. van Koeverin ge. Hij is directeur van Roompot Recreatie Beheer, waaronder De Zandput valt. „Vijf of zes jaar geleden kochten we de camping. We mochten uitbrei den. Er was alleen nog geen grond beschikbaar." Daarnaast verzocht de provincie een ge deelte van de camping uit de duinen te halen om de grond te rug te geven aan de natuur. Ver der wordt de waterwinning in het gebied gestopt, waardoor het waterpeil verandert. Ook is het de bedoeling dat er om de camping heen een nat, groen na tuurgebied komt. Van Koeveringe: „Inmiddels kunnen we de gronden voor een uitbreiding aankopen. Maar we hebben onszelf de vraag gesteld: 'willen we wel zo'n grote cam- ping?' Financieel gezien is kam peren erg aan het veranderen. De caravans en de auto's die ze trekkenworden steeds duurder. Er blijft daardoor minder geld over om te besteden op vakan tie. Ook blijven de mensen min- derlang dan vroeger. Dat is jam mer, want we investeren heel veel, terwijl we er relatief wei nig voor terug krijgen." Daarom is gekozen voor een heel ander plan: compacte be bouwing. „Op die manier kun nen we op weinig grond toch luxe onderkomens bieden. Als dit plan doorgaat, zijn er straks minder gasten tegelijk. De gas ten kunnen daarentegen wel het hele jaar komen." Van Koeve ringe schat dat er plaats is voor vierhonderd appartementen of- door Arjan Schuiling DEN HAAG - Als de Raad van State in Den Haag de aanscher ping van de milieuvergunning van Eastman Chemical Middel burg aan de Herculesweg in stand laat, moet de kunsthar senproducent ruim vier miljoen euro in milieuvoorzieningen in vesteren. Die vrees sprak de raadsvrouw van Eastman, N. van den Bigge- laar, gisteren tijdens een hoor zittingbij het Haagse rechtscol lege uit. Zij verzocht de Raad van State de aanscherping van de vergunning te vernietigen en ook het aan de strengere ver gunning gekoppelde dwangs- ombesluit van het Zeeuwse pro vinciebestuur onderuit te halen. Volgens Van den Biggelaar heeft het provinciebestuur ten on rechte de Regeling Verbranden Gevaarlijke Afvalstoffen van toepassing verklaard op de brandstof Solvenol waarvan jaarlijks zo'n 26.000 ton vrij komt bij het Middelburgse be- drijf. Geen afvalstof Volgens Eastman, het Ameri kaanse bedrijf dat vorig jaar Hercules overnam, is er geen sprake van een afvalstof. Van den Biggelaar voelt zich in die opvatting gesteund door de on afhankelijk adviseur van de Raad van State, die het produc tieproces van Eastman heeft ge analyseerd en spreekt over Sol venol als 'een beoogd product'. Tot enkele jaren geleden expor teerde Hercules Solvenol als brandstof naar België en Duits land. Namens het Zeeuwse provincie bestuur stelde P. Witkam dat de aanscherping van de vergun ning is gebaseerd op aanbeve lingen van de Gezondheidsraad om de blootstelling aan dioxi- ne-achtige verbindingen. Deze stoffen komen in zeer kleine hoeveelheden vrij bij Eastman. Het grondwater dat omhoog kwam op een van de inritten maakte de rijbaan en een vluchtstrook van de Vlaketunnel spiegelglad. door Rolf Bosboom VLAKE - Vanwege een lekkage is de Vlaketunnel gisteren de gehele dag ge deeltelijk afgesloten geweest. Het be vroren water had het wegdek spiegel glad gemaakt. Rijkswaterstaat, die gis teren een reparatie uitvoerde, gaat er van uit dat de tunnel vanochtend vroeg weer volledig beschikbaar is. De lekkage deed zich voor in de noord buis van de tunnel, op rijksweg A58 in de richting van Vlissingen. Het grond water kwam, op de inrit aan de oostzij de, tussen twee segmenten omhoog. Het water liep de tunnel in en bevroor door de ingetreden vorst. Strooien had vanwege het geringe verkeersaanbod niet het gewenste effect. Gisternacht gebeurde door de plaatselijke gladheid een ongeval. Een 31-jarige man uit Heinkenszand raakte rond één uur bij het inrijden van de tunnel in een slip, waardoor zijn auto begon te tollen en de tunnelwand raakte. De bestuurder bleef ongedeerd, maar zijn wagen was zwaar beschadigd. De man bleek te veel te hebben gedronken. Vanwege de gladheid moesten één rij strook en de vluchtstrook worden afge sloten. In de loop van de dag heeft Rijkswaterstaat een reparatie uitge voerd. Daarbij zijn gaten in het wegdek geboord, waarin een soort purschuim is gespoten. „Dat zou afdoende moeten zijn", aldus woordvoerder E. de Feijter. „We gaan de zaak nu goed in de gaten houden." Daarnaast heeft Rijkswaterstaat bron bemaling toegepast om het grondwa terpeil tijdelijk te verlagen, zodat het risico op lekkage vermindert. De afge lopen nacht hadden medewerkers no dig om de rijbaan schoon te maken. De verwachting was dat de tunnel vanoch tend om vij f uur weer volledig kon wor den vrijgegeven. Rijkswaterstaat benadrukt dat de lek kage geen risico's met zich meebrengt. „Er is geen enkel gevaar voor de stevig heid van de constructie van de tunnel", aldus De Feijter. Dat er water lekte, was overigens al langere tijd bekend. Door foto Willem Mieras de vorst is het probleem echter onver wacht snel verergerd. Vorig jaar was al bekend dat in beide tunnelbuizen water naar boven kwam. In de zuidbuis is dat probleem afgelo pen herfst hersteld, toen dat deel van de tunnel gedurende enkele weken was afgesloten wegens groot onder houd. Het probleem aan de noordkant zou juist deze week worden opgelost, met het oog op de winter. Met de maatrege len die gisteren zijn toegepast, moet het ongemak voorlopig onder controle zijn. Een definitieve oplossing moet wach ten tot april, als de noordbuis enige tijd wordt afgesloten om onder handen te worden genomen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil de Hogeschool Zeeland helpen bij het huisves ten van buitenlandse studenten. Daarvoor wil de gemeente een bouwvergunning verlenen voor semi-permanente studenten huisvesting op het braakliggen de terrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) aan de Koningsweg. De HZ heeft een ernstig huis vestingsprobleem voor, circa vijfhonderd buitenlandse stu denten. Voorzitter J. Mandos van het college van bestuur van de HZ deelt mee dat ook wo ningcorporatie l'Escaut betrok ken is bij het vinden van een op lossing voor de kamernood. De HZ hoopt dat de studenten in september in het nieuwe casco- gebouwencomplex aan de Ko ningsweg kunnen trekken. Het complex wordt neergezet op cir ca één hectare braakliggende grond. Het wordt twee woonla gen hoog. Om overlast voor om wonenden te voorkomen, zal de HZ ervoor zorgen dat er 24 uur per dag toezicht is. In Vlissingen studeren veel bui tenlandse studenten uit Azië en Europa. Een aantal verblijft in recreatieoorden in Dishoek en bij Arnemuiden. „Maar ook in Schoondijke en bij particulie ren in Vlissingen", merkt Man- dos op. „We hebben natuurlijk het liefst dat allé studenten bij elkaar in de buurt wonen. Dit is geen ideale situatie." Met l'Escaut is de afspraak ge maakt dat appartementen die op de nominatie staan om ge sloopt te worden, tijdelijk aan studenten worden aangeboden. „Voordat er wordt gesloopt, gaat er vaak veel tijd overheen. Anders zouden die huizen leeg staan. We hebben het over ap partementen in bijvoorbeeld de Bonedijkestraat en omgeving." De semi-permanente huisves ting op het KSG-terrein geldt voor ten hoogste vijf jaar. In de tussentijd worden de plannen verder uitgewerkt voor bouw van een permanente campus op de landtong bij de Vlissingse vismijn. Wethouder L. Poppe- de Looff: „We zijn met een to taalvisie bezig voor het gebied bij de landtongen, de binnenha vens en het kanaal; de Kennis boulevard. Daarover verwach ten we dit voorjaar duide lijkheid te hebben." De KSG stelde als voorwaarde voor het gebruik van het terrein dat de gemeent optreedt als huurder. De gemeente verhuurt het terrein weer aan de HZ voor ongeveer 70.000 euro per jaar. De hogeschool vraagt de ge meente om 'iets te doen aan de onroerende-zaakbelasting, de bouwleges en de huursom'. De gemeente voelt daar niets voor, omdat het om huisvesting gaat: een nevenactiviteit van de on derwijsinstelling. Mandos is daarover teleurge steld. „Hierover is het laatste woord nog niet gezegd. De ge meente heeft een zekere ver plichting naar ons. We waren er vanuit gegaan afgelopen sep tember al te kunnen gaan bou wen. De gemeente kon dat niet voor elkaar krijgen. Nu lukt dat pas een jaar later. We moeten een jaar langer naar allerlei du re tussenoplossingen zoeken." De HZ heeft aan het gemeente bestuur gevraagd om een ge meentegarantie voor de tijdelij ke huisvesting van zesenhalf miljoen euro te verlenen. De ge meente wil, voordat zij hiermee akkoord gaat, onderzoeken hoe groot het financiële risico is. De bouwvergunning kan op zijn vroegst medio februari worden verleend. Advertentie meer kijken hoe het zit met de wetgeving en met het politieke en sociale draagvlak. Van Koe veringe verwacht niet dat het park over twee jaar al veran derd is. Voor de gasten die al sinds jaar en dag naar De Zand put komen, heeft hij genoeg an dere, soortgelijke campings, zegt hij. „We zullen daar uiter aard zorgvuldig mee omgaan." door Ron Magnée MIDDELBURG - Bijna zeshon derd leerlingen van twee Wal cherse scholen hebben gisteren een dagje ijsvrij gekregen. Oor zaak: problemen met de ver warmingsketels. De directies van de scholen besloten de leer lingen niet in de kou te laten zit ten. „We hebben 's ochtends de tem peratuur in de lokalen gemeten: elf graden Celsius. Dat konden we de leerlingen niet aandoen", vertelt C. Beimel's, coördinator van de locatie Olmenlaan van de Christelijke Scholengemeen schap in Middelburg. Besloten werd om in totaal 280 scholieren naar huis te sturen. De oorzaak van de kou was een storing aan één van de twee ketels. In de middag kwam een monteur langs die tegen vier uur 's mid dags de ketel weer aan de slag kreeg. Coördinator Beimers verwacht dat vandaag de loka len weer behaaglijk zullen zijn. Bij het Scheldemondcollege in Vlissingen deden zich soortge lijke problemen voor. 's Och tends was het B-gebouw van het college niet warm te krijgen. In dit pand krijgen voornamelijk vmbo-leerlingen les. Ook hier bleek een defecte ketel de oor zaak van de kou. Rond de drie honderd leerlingen konden on- verrichterzake huiswaarts keren. De opgetrommelde servi- cedienst slaagde er in om binnen een paar uur de verwarming weer repareren. De kou deed elders veel automo bilisten stranden. De ANWB sprak van een 'stortvloed aan te lefoontjes over auto's met pech'. De organisatie stuurde 50 pro cent meer mensen op de weg, de bezetting in de meldkamers werd verdubbeld. Bij garage Touw in Koudekerke was het de helft drukker dan op een regu liere dag. „Het zijn vooral kapotte accu's, bevroren schok- brekers en slecht startende die selauto's", vertelt T. Corbijn van de garage. Vanaf 's ochtends vroeg regende het telefoontjes van automobilisten die hun voertuig niet aan de praat kre gen. Corbijn verwacht het de komende dagen nog extra druk te krijgen. „Het zijn toch vaak de accu's met weinig capaciteit die het nu niet meer doen. Zodra die vervangen zijn, neemt de drukte af." Voor het bestuur van de Dom- burgse ijsclub Nooitgedacht kan het niet koud genoeg zijn. „We hebben de rayonhoofden al bij elkaar geroepen", roept se cretaris W. Passenier van de ijs- club enthousiast. Volgens hem is het ijs op dit moment niet dikker dan een centimeter of vijf. De ijsclub stelt de baan open als het ijs een dikte van twaalf centi meter heeft bereikt. „Als de vorst blijft aanhouden, zouden we tijdens het weekend open kunnen." Ondertussen blijft de ijsclub water op het ijs spuiten en twee keer per dag het ijs in specteren. „Want de laatste keer dat we op deze baan schaatsten is al weer vier jaar geleden." WISSENKERKE - Op de N57 bij Wissenkerke, ter hoogte van de kruising met Vredenhofweg, Oostwestweg, vond gistermid dag half vijf een aanrijding plaats tussen twee personenau to's. Een 26-jarige automobilist uit Vlissingen, die op de N57 reed en uit de richting van Haamste de kwam, zag op de kruising te laat dat de verkeerslichten op rood stonden. Daarop besloot hij door rood licht, via het voor- sorteervak voor rechtsaf, recht door te rijden. Hij kwam in aanrijding met een 35-jarige automobiliste uit Middelburg, die hem op dezelfde weg tege moet kwam, en door groen licht linksaf sloeg. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Door het ver wachte, heldere weer is in de nacht van vrijdag op zaterdag weer een flink aantal 'vallende sterren' te zien. Onder gunstige omstandigheden is het volgens de Middelburgse volkssterren wacht Philippus Lansbergen mogelijk zestig tot honderd val lende sterren per uur te zien. De term vallende sterren is mis leidend, want het gaat om stof deeltjes uit de ruimte die in de atmosfeer voor het lichtver schijnsel zorgen. Deze zwerm van deeltjes is ook bekend onder de naam Geminiden. Vooral in de vroege ochtend van 14 de cember verwacht de volksster renwacht dat er veel heldere vallende sterren te zien zijn. Vo rig jaar telden medewerkers van Philippus Lansbergen twee honderd Geminiden in enkele uren tijd. Venus De sterrenwacht wijst er ook op dat de heldere nachten uitste kend geschikt zijn om 's och tends vroeg de planeet Venus te zien in het zuid-oosten. Venus vertoont net als de maan schijn gestalten. Dat komt, omdat Ve nus een binnenplaneet is en vanuit de aarde bekeken niet helemaal vol door de zon wordt verlicht. Venus ziet er door een verrekijker en een telescoop momenteel uit als een smalle maansikkel. Ook het Internationale Ruimte station ISS komt deze week een aantal keren over. Vooral van daag en morgen komt het sta tion hoog over. Het ISS beweegt van west naar oost-zuid-oost. VROUWENPOLDER - Tussen zaterdagmiddag 14.00 uur en maandagmiddag 15.30 uur is er ingebroken in een woning aan de Fort den Haakweg in Vrou wenpolder. Uit de woning werd beeldapparatpur met een waar de van enkele honderden euro's weggenomen. De toegang tot de woning werd geforceerd; het to tale schadebedrag is nog onbe kend. Advertentie Wij richten kantoren in HOEKMAI Noord/.andslraat 6 Yersekc iel (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 De Hogeschool wil een tijdelijk onderkomen voor vijfhonderd studenten bouwen op een braakliggend stuk grond van de Schelde in Vlissingen. foto Ruben Oreel De afzuigkap, een goedkoop- I je dat meegeleverd werd met j het nieuwbouwhuis, was na zes jaar in één woord wrak. Toen de onderplaat voor de zoveelste keer spontaan bo venop de pannen op het for nuis neerviel was ze het zat. Dapper toog de Vlissingse naar de bouwmarkt voor een nieuwe. Een roestvrijstalen ditmaal, want van afbladde rende verf had ze ook genoeg. Thuis werd het apparaat me- I teen uitgepakt om de voort varendheid van het moment i niet te verliezen. Anders was ze bang de klus niet meer aan te durven. De teleurstelling was groot. Wat er uit het karton kwam was duidelijk wit gespoten ennog lelijk ook. Aan de ran den zaten talrijke oneffenhe den. Flink opgeladen sjouw de ze de onhandige doos te rug naar de bouwmarkt om haar beklag te doen Geduldig hoorde de mede werker haar aan. Bekeek de doos eens, en schalde over zijn schouder: „Johan, we hebben er weer een!" Perplex zag ze hoe de man een hoekje van de bescherm- folie van het roestvrijstaal af pelde. Hij zei nog net geen 'me vrouwtje'. Nog net niet, dacht die Vlis singse. Hij wenste haar wel veel ple- De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9