Kandidaat-lidstaten EU eisen betere voorwaarden Atjeh grotendeels autonoom HSR, VN-organisatie zou plegers Palestijnse aanslagen steunen Interpol moet huid Chavez gaan redden Coalitie Groenland wil losser van Denemarken Spoorwegman Snow wordt nieuwe minister Financiën VS Kostunica naar de rechter Hond Bush verzorgt rondleiding Roker verkiest tabak boven seks Sri Lanka achter vredesakkoord Uitstel Zuid-Aziatische top Grote zoekactie naar kinderen in Jeruzalem Rebellenbeweging GAM en Jakarta tekenen de vrede in Genève business van onze redactie buitenland BRUSSEL - Enkele van de tien landen die in 2004 tot de Euro pese Unie hopen toe te treden hebben gisteren geweigerd ge noegen te nemen met de onge veer 40 miljard euro die de EU de eerste drie jaar voor hen wil uittrekken. Daarmee dreigt de historische uitbreidingstop die de EU donderdag in Kopenha gen dacht te houden te ontaar den in gehakketak over geld. Het overleg dat de Deense mi nister van Buitenlandse Zaken gisteren met de tien kandidaat leden in Kopenhagen had be legd in de hoop de al vier jaar durende toetredingsonderhan delingen nog voor de top succes vol af te sluiten, heeft niet tot het gewenste resultaat geleid, zei EU-woordvoerder Samuel Magid Volgens diplomaten stonden zes van de tien landen op het punt het aanbod van de EU te accepteren, maar bleven Polen, Tsjechië, Slovenië en Malta betere voorwaarden ei sen. Magid zei dat de EU-onderhan- delaars de kandidaat-lidstaten krachtig hadden aangespoord akkoord te gaan met het aan bod, dat door voorzitter Dene marken vorige week nog eens met 300 miljoen euro werd ver hoogd. De Deense premier Fogh Rasmussen heeft de kandidaten gewaarschuwd dat er niet meer geld is en dat zij jaren vertra ging riskeren als zij nu geen ak koord sluiten. Boeren De Oost-Europese landen zijn boos dat hun boeren tot 2013 veel minder steun krijgen dan de collega's in de rijkere wester se buurlanden. Ook willen zij minder beperkingen op hun agrarische productie en meer hulp in het algemeen. „We zijn hier gekomen om betere voor waarden te krijgen, niet om een deal door te drukken", zei een Poolse diplomaat. Het bod van de EU komt erop neer dat de steun aan de boeren in de nieuwe lidstaten begint met 25 procent van het bedrag in de 'oude' lidstaten, om in een periode van tien jaar geleidelijk te worden opgevoerd naar een gelijk niveau. Denemarken heeft het oorspronkelijke steun bedrag met in totaal 1,6 miljard euro verhoogd, tot ergernis van Duitsland, Frankrijk en Neder land, die dat te genereus von den. De ongeveer twee miljoen Pool se boeren denken dat zij niet kunnen overleven als hun rege ring akkoord gaat met de voor waarden van de EU. Ze hebben demonstraties en blokkadeac- ties gehouden om hun eisen kracht bij te zetten en dreigen tegen toetreding te stemmen als er dit voorjaar een referendum wordt gehouden over het EU- lidmaatschap Een andere gevoelige kwestie die op de EU-top aan de orde zal komen is de vraag of Turkije eindelijk een datum te horen zal krijgen voor het begin van de toetredingsonderhandelingen. Ankara heeft de afgelopen tijd aan enkele EU-eisen voldaan, door wetten aan te nemen die de doodstraf afschaffen en rechten verlenen aan de Koerdische minderheid. Ook werd een wetsontwerp ingediend dat een eind zou moeten maken aan marteling. Maar Fogh Rasmus sen zei dat de EU 'echte hervor mingen, niet alleen op papier' wil zien. Dubbele moraal Recep Tayyip Erdogan, de lei der van de Turkse regeringspar tij, heeft de EU er gisteren van beschuldigd een dubbele mo raal te hanteren bij het toelaten van nieuwe leden. Hij zei dat en kele van de tien landen die op de nominatie staan te worden toe gelaten niet aan alle door de EU genoemde criteria voldoen. AP 1 "Want...u wilt toch eindelijk rendement van uw reclame-investering?" HSP Communicatie b.v. bel 0118 - 68 14 11 ...voor de juiste toon! van onze redactie binnenland KOPENHAGEN - De grootste partij van Groenland, de soci aal-democratische Siumut, heeft gisteren met de extreem linkse IA (Inuit Ataqatigiit, Es kimo Broederschap) een rege- j ringscoalitie gevormd. De nieu- we regering streeft naar meer t onafhankelijkheid van Dene- 1 marken. 31 De partijen behaalden samen bij de verkiezingen dinsdag meer dan de helft van de stem men. In een verklaring stellen zij dat de regering, vooral als het gaat om het buitenland- en .veiligheidsbeleid, onafhanke lijker wil zijn. Groenland is een voormalige kolonie van De nemarken, die in 1979 gedeelte lijk zelfbestuur kreeg. Dene marken gaat nog steeds over buitenlandse zaken en veilig heid. ,.De belangen van Groenland moeten worden zekergesteld door een verandering van het Deense akkoord met de Verenig de Staten uit 1951 over de de fensie van Groenland", stellen de partijen. De overeenkomst, die Kopenhagen en Washington sloten zonder de Groenlanders erin te kennen, voorziet in een Amerikaanse militaire aanwe zigheid op het arctische eiland met ongeveer 56.000 inwoners. De VS willen de radarinstalla- I ties op de militaire basis in Thu- le aan de noordwestkust uit- breiden als onderdeel van de plannen van president Bush voor een antiraketschild. De IA is fel tegen de Amerikaanse 1 plannen en wil in 2005 een volksraadpleging over volledi ge onafhankelijkheid van De nemarken. De Siumut, waarvan de leider j' Hans Enoksen premier wordt, wil ook grotere autonomie van Navo-lid Denemarken, maar heeft het niet gehad over zo'n re ferendum. De sociaal-democra ten hebben sinds 1979 altijd deel uitgemaakt van de rege ring. Bij de laatste verkiezingen behaalde de Siumut tien van de 31 parlementszetels en de IA acht. RTR WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush zal John Snow voordragen als nieuwe minister van Financiën. Dat heeft hij gisteren bekendge- Snow, nu nog topman van de spoorwegmaatschappij CSX, moet Paul O'Neill opvolgen, die afgelopen vrijdag zijn ontslag indiende op verzoek van Bush. Als de Senaat akkoord gaat, krijgt het ministerie van Finan ciën opnieuw een ondernemer aan het roer. O'Neill was top man van het aluminiumconcern Alcoa. Hij kon niet goed over weg met de Republikeinen in het Congres en had weinig gezag op de financiële markten. Be halve O'Neill heeft Bush ook zijn belangrijkste economisch adviseur, Lawrence Lindsey, aan de kant gezet. ANP/RTR BELGRADO - De Joegoslavische president Vojislav Kostuni ca weigert te accepteren dat de Servische presidentsverkie zingen van afgelopen weekend ongeldig zijn verklaard. Kostunica, wiens huidige functie verdwijnt als rond de jaar wisseling Joegoslavië verandert in een unie van Servië en Montenegro, zei gisteren dat hij naar de rechter stapt. De verkiezingen die zondag een president voor Servië hadden moeten opleveren, zijn ongeldig verklaard wegens een te lage opkomst, omdat het minimum van 50 procent niet is gehaald. Van de 6,5 miljoen kiesgerechtigden kwam slechts 45 procent opdagen. Kostunica kreeg wel 57,5 procent van de uitge brachte stemmen, veel meer dan zijn rivalen, de nationalisti sche Seselj en Pelevic. Inmiddels is de minimale opkomst van 50 procent voor de tweede ronde van de verkiezingen afge schaft. Zondag gold die nog wel. RTR WASHINGTON - Bezoekers van de website van het Witte Huis, de residentie van de Amerikaanse president Bush, kun nen rekenen op een wel heel bijzondere rondleiding. De tour wordt gegeven door Barney, de tweejarige Schotse terriër van de familie Bush. De hond krijgt een minicamera op zijn rug bevestigd. De rondleiding wordt live uitgezonden op de officiële website www.whitehouse.gov. Het is de bedoeling dat de hond de uit bundige kerstversieringen in het Witte Huis in beeld brengt. Sinds de aanslagen van 11 september 2001 zijn 'echte' rond leidingen in het Witte Huis beperkt. DPA/ANP LONDEN - De meeste rokers in Europa vinden het makkelij ker om een maand geen seks te hebben dan om te stoppen met sigaretten. Velen zouden zelfs liever bungee-jumpen en para chutespringen dan een maand niet roken. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek onder ruim 2000 rokers in zes Europese landen. Eén op de drie Europese rokers heeft nog nooit een poging gewaagd met roken te stop pen. Belangrijkste redenen om te stoppen zijn gezondheid, bezorgdheid voor familie en de sigarettenprijs. RTR COLOMBO - De Srilankaanse regering heeft gisteren offici eel ingestemd met het resultaat van de vredesbesprekingen met de Tamil-rebellen, vorige week in Oslo. Regeringswoord voerder Gamini Peiris deelde dat mee na een kabinetsberaad in Colombo. De Tamil-Tijgers hebben sinds 1983 gevochten voor een eigen staat in het noorden en oosten van het eiland. De strijd heeft meer dan 65.000 mensen het leven gekost en 1,6 miljoen men sen uit hun huis verdreven. AP ISLAMABAD - Pakistan heeft de Zuid-Aziatische top die in januari in Islamabad had moeten plaatsvinden voor onbe paalde tijd uitgesteld. Dat meldde het ministerie van Infor matie gisteren. Om een top te laten doorgaan is de aanwezigheid vereist van alle zeven lidstaten van de Zuid-Aziatische Associatie voor Regionale Samenwerking (SAARC). India weigert zijn aan wezigheid te bevestigen, aldus Pakistan. De SAARC bestaat verder uit Bangladesh, Bhutan, de Maldi- ven, Nepal en Sri Lanka. AP van onze redactie buitenland TEL AVIV - Het Israëlische le ger beschuldigt medewerkers van de VN-organisatie UNRWA ervan Palestijnse plegers van aanslagen 'te helpen'. Dit meld de het Israëlische dagblad Maariv gisteren, dat zich ba seert op een geheim, uitgelekt conceptbericht van de strijd krachten. Volgens het leger biedt de UNRWA, een instelling die met name voor het welzijn van Pa lestijnse vluchtelingen moet zorgen, een 'infrastructuur' aan organisaties die aanslagen in Israël voorbereiden. Het UNRWA-hoofdkwartier in Jen- in zou voor dat doel zijn misbruikt Medewerkers van de VN-organisatie zouden onderdak aan extremisten bie den. Israël heeft al eerder verschei dene malen gezegd dat de UNR WA partij heeft gekozen voor de Palestijnen. Israëlische haviken die het har de beleid van minister Netanya hu (Buitenlandse Zaken) steu nen, domineren de kieslijst van de Likoed-parti j voor de verkie zingen op 28 januari. De lijst is gisteren bekendgemaakt. Li- koed is Israëls belangrijkste rechtse partij. Sharon en Ne tanyahu voeren de lijst aan. Op nummer drie staat minister Tzazi Hanegbi van Milieu, een echte havik. Zeven huidige mi nisters, onder wie Shaul Mofaz (Defensie) en Silvan Shalom (Financiën), en Sharons zoon Omri lijken verzekerd van een zetel in de Knesset. Minister Reuven Rivlin (Communicatie) en burgemeester Ehud Olmert van Jeruzalem belandden on deraan de lijst Op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook zijn de ko mende maand geen verkiezin gen. De Israëlische radio heeft gisteren gemeld dat de Pales tijnse leider Jasser Arafat er de finitief van afziet. Geld Het Palestijnse bestuur heeft verder gisteren laten weten dat het geen geld meer heeft. Het kan zijn medewerkers niet meer betalen. De verkiezingen zijn dus financieel ook geen haalba re kaart. Sinds de huidige op stand tegen de bezetting in september 2000 uitbrak, heeft Israël 425 miljoen dollar aan be lastinggeld dat het Palestijnse bestuur toekomt, achtergehou den. Slechts twee maal hebben de Israëli's onder Amerikaanse druk een bedrag van 20 miljoen dollar uitgekeerd aan het Pales tijnse bestuur. Hulp uit Arabi sche en Europese landen ver mindert ondertussen gestaag en banken willen niets meer lenen, aldus de Palestijnse minister van Financiën Salam Fayad. Het geweld woekerde gisteren voort Israëlische soldaten schoten een 25-jarige man dood bij Toelkarem, omdat die hun bevelen negeerde. De man was volgens Palestijnse zegslieden geestelijk gehandicapt en doof stom. EFE/DPA/ANP JERUZALEM - In de verdeelde stad Jeruzalem zoeken duizen den politiemensen en vrijwilli gers gezamenlijk naar twee ver miste meisjes, een Israëlisch kind van nog geen twee jaar en een Palestijns kind van vijf jaar. De twee worden sinds zaterdag vermist. „Of we nou Israëli of Palestijn zijn, we delen dezelfde angst. Ik hoop dat ze allebei levend wor den teruggevonden", zei de moeder van Hodaya, de jongste vermiste, gisteren voor de Israë lische publieke radio. Haar kind verdween zaterdagmorgen uit de tuin van haar ex-man, in de wijkKiryatYovel,inWest-Jeru- zalem. Aan de andere kant van de stad, in de wijk Oumm Touba, ver dween zaterdagmiddag het vijf jarige Palestijnse meisje Nour. Ze kwam niet meer terug nadat ze naar een kruidenier was ge weest. De vader van Nour ziet een ver band tussen beide verdwijnin gen. Politiecommandant Levy denkt daar anders over en spreekt van 'puur toeval'. In het geval van Nour houdt de politie rekening met een ontvoering. Er zou sprake zijn van een strijd tussen families. In verband daarmee heeft de politie iemand opgepakt voor verhoor. AFP dinsdag 10 december 2002 van onze redactie buitenland- GENEVE - De regering van In donesië en de rebellen van de beweging Vrij Atjeh (GAM) hebben gisteren in Genève een akkoord getekend dat een einde moet maken aan het geweld in de provincie Atjeh in het noor den van het eiland Sumatra. At jeh krijgt volgens het akkoord een hoge mate van autonomie, vermoedelijk al volgend jaar. Beide partijen hebben een wa penstilstand afgesproken. Ver der komen er in 2004 verkiezin gen. De rebellen moeten binnen zeven maanden ontwapenen. Jakarta trekt een deel van zijn 22.000 soldaten terug. Beide partijen beloven dat 'er op Atjeh voor altijd een einde komt aan de vijandelijkheden en alle gewelddadigheden van beide kanten', aldus een officiële ver klaring. Een groep waarnemers, onder wie vertegenwoordigers van de regering en de GAM, houdt toezicht op de wapenstil stand. Na de ondertekening heeft de GAM aangedrongen op een volksraadpleging over de toekomst van Atjeh. „Laat de inwoners van Atjeh zelf beslis sen en de GAM zal hen volgen", zei GAM-leider Malik Mahmud op een persbijeenkomst. Mahmud, volgens de GAM pre mier van Atj ehvoegde daar nog aan toe dat zijn beweging voor stander blijft van volledige on afhankelijkheid. „De GAM is gevormd om te strijden voor de onafhankelijkheid. Dat is het doel en dat zal het altijd blijven. Maar we laten de Atjeh'ers be slissen of ze verder willen strij den voor onafhankelijkheid of dat ze bij Indonesië willen ho ren. Zij moeten democratisch beslissen in verkiezingen, op een veilige manier", aldus Mahmud. De strijd in het gebied begon in 1976 en heeft duizenden mensen het leven gekost. Het akkoord kwam tot stand door bemidde ling van het Henri Dunant-cen- trum in Genève. Eerdere pogin gen een einde aan het geweld te maken leden schipbreuk. Deze keer wordt de kans dat het ge weld ophoudt groter geacht. Niet alleen steunt de internatio nale gemeenschap het akkoord, maar ook heeft de Indonesische president Megawati Soekarno- putri er alle belang bij dat er meer politieke stabiliteit in het eilandenrijk komt. Vlak voor het bereiken van het akkoord zijn in Atjeh twee men sen gedood. Een 17-jarige jon gen werd doodgeschoten in een buitenwijk van de industriestad Lhokseumawe. Een vrouw raakte ernstig gewond. In het oosten van Atjeh is het lichaam van een bejaarde man gevon den. Ook hij was neergeschoten. Vice-gouverneur Azwar Abu- bakar noemde ondertekening van het akkoord niet het be langrijkste, maar de uitvoering ervan. Directeur Martin Griffiths van het Henri Dunant-centrum sprak van een historische dag voor Atjeh. AFP/RTR Een Venezolaanse jongen toont met de nationale driekleur in de hand zijn steun aan de bemanning van een olietanker, die weigert te leveren tijdens de staking tegen pre sident Chavez. foto Mariana Bazo/RTR door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De zwaar onder vuur liggende Venezolaanse president Hugo Chavez heeft de hulp ingeroepen van internationale politieorganisatie Inter pol om te bewijzen dat hij niet achter het bloedbad van jongstleden vrijdag steekt. De oppositie - die met een nationale staking van onbeperkte duur zijn ver trek probeert te bespoedigen - houdt Chavez verantwoordelijk voor de dood van drie van haar medestanders in de hoofdstad Caracas. De kogels zouden zijn afgevuurd door aanhangers van het geplaagde staatshoofd vanaf rij dende motoren. In zijn wekelijkse programma op radio en tv meldde Chavez, dat hij Interpol heeft ingeschakeld om de waarheid bo ven tafel te krijgen. Hij beschuldigt tv- zender Globovision ervan het nieuws over een van de schutters gemanipu leerd te hebben. Volgens hem pleegt de media terrorisme. Globovision - een notoir criticus van Chavez - zond dezer dagen een videotape van de dader uit, gemaakt door een amateur-filmer. De man - een in Venezuela wonende Portu gees - liep mee in een protestmars van Chavez-gezinden. Maar volgens het staatshoofd was de schutter op de dag van de demonstratie onderweg vanuit Portugal naar Vene zuela. „Hij arriveerde enkele uren voor het bloedbad op luchthaven van Cara cas. Op zijn zachtst gezegd vreemd"al dus Chavez in zijn rol van presentator. Hij baseert zich daarbij op informatie van de Venezolaanse grenspolitie. Cha vez benadrukt dat de dader afkomstig is uit Lissabon en dat in die stad veel huurlingen gerekruteerd worden. Het is niet de eerste keer dat Chavez en de oppositie elkaar betichten een slach ting te hebben aangericht Het staats hoofd houdt nog steeds voet bij stuk dat de zeventien doden bij de anti-Chavez protestmars van april het werk was van zijn tegenstanders. Op het bloedbad toen volgde een staatsgreep. Die mis lukte, omdat er niet voldoende respons uit het leger kwam. Daardoor kon Cha vez na twee dagen gevangenschap weer op zijn post terugkeren. De spanning in Venezuela blijft om te snijden. Door de acht dagen oude sta king is een tekort aan benzine ontstaan. Chavez heeft het leger staatstankop- slagbedrijven laten bezetten om de dis tributie te garanderen. Ook is de bevol king aan het hamsteren geslagen. In dien de staking aanhoudt dreigt het staatshoofd de noodtoestand af te kon digen. Fundamentele burgerrechten worden dan opgeschort. GPD nu vanaf €399,- Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5