Uitstel besluit bezoekerscentrum Hogeschool rukt op naar topdrie Studie SCEZ kan PvdA schaden Natuurherstel bedreigt bunker 13 Kamerleden vragen aandacht voor wegen Overlegorgaan Nationaal Park wil zekerheid over financiën Telefoonstoring Henk Stam overleden Voorwaardelijke straffen voor milieudelicten <k l' Arnemuidse vissers veroordeeld Jongen raakt deel hand kwijt Werkstraf voor vechtende reiziger Griffier voorgedragen Ruim 200 sollicitanten Terneuzen Bijeenkomst Haza Data dinsdag 10 december 2002 Hoor Arnold Mandemaker DEN HAAG - De Kamerleden Van Dijke van de ChristenUnie en Van der Staaij van de SGP hebben gisteren speciale aan dacht gevraagd voor verbete ring van de N57 en N59. Zij stelden hun vragen bij de behandeling van het Meerja renplan Transport in Infra structuur (MIT). Daarin staan de plannen van V&W voor de komende tien jaar opgesomd. ..Waarom dringt de minister bij de provincie Zeeland aan op nadere onderbouwing als het probleem zo duidelijk is", vroeg Van der Staaij zich af. Van Dijke wilde weten of dit verzoek om meer informatie een poging van De Boer was om aanpak van beide wegen uit te stellen. Geld hoeft volgens hem niet het probleem te zijn: „Zee land wil meefinancieren", zei Van Dijke. De Boer zei dat hij van de provincie alleen infor matie wil over het veiligheids plan en over ecologische inpas sing. „Ik wacht de voorstellen van de provincie af", liet hij weten. Van der Staaij vroeg ook aandacht voor een tunnel bij Sluiskil. Die is volgens hem 'hard nodig' na de opening van de Westerschelde-tunncl. die meer verkeer zal voortbrengen. doorRinus Antonisse MIDDELBURG - Pas over een jaar valt de beslissing over de bouw van het bezoekerscen- trum Nationaal Park Ooster- schelde (NPO) op Neeltje Jans. Er moet eerst zekerheid zijn dat voor bouw en beheer genoeg geld beschikbaar is. Het Over legorgaan NPO wil niet met on aangename (financiële) verras singen worden opgezadeld. Dit bleek gisteren tijdens een vergadering van het Overlegor gaan in Middelburg. Vooi"zitter J, Lilipaly kreeg toestemming het plan voor het centrum - in en om de reservepijler van de stormvloedkering - verder uit te werken. Hem werd ondubbel zinnig te kennen gegeven dat een begroting met gaten of on zekerheden niet aanvaardbaar is. Ook drongen verschillende le den van het Overlegorgaan erop aan dat er samenwerking komt met het themapark Waterland MIDDELBURG - Het telefoon net voor mobiele toestellen lag er gisteren in een deel van Zee land een deel van de middag en avond uit. Door die storing was het ook niet mogelijk om het centrale nummer van de politie (0900- 8844) te bellen. Het alarmnum mer was wel bereikbaar. Over de oorzaak van de storing konden woordvoerders van de verschil lende telecombedrijven gister avond geen verklaring geven. SUAWOUDE - Pianist en com ponist Henk Stam is zondag in zijn woonplaats Suawoude overleden. Dat heeft een vriend van de familie gisteren laten weten. Stam is onder meer di recteur geweest van de Zeeuwse Muziek- en Balletschool. Stam was al lange tijd ziek. Hij is tachtig jaar geworden. De ge boren Utrechter studeerde pia- 1 no aan het conservatorium en musicologie aan de Rijksuni- I versiteit in de Domstad. Aan het Kranichsteiner Musikinstitut in het Duitse Darmstadt volgde hij cursussen compositie en mu ziekkritiek. Stam doceerde aan de muziek school in Deventer en was direc- I teur van de Zeeuwse Muziek- en Balletschool en de Rotter damse Muziek- en Dansschool. Hij verzorgde jarenlang voor de i Avro de radiorubriek Inleiding tot muziekbegrip, werkte als criticus voor het Nieuw Utrechts Dagblad en zat in het bestuur van de stichting Gau- deamus. Composities van zijn hand zijn onder meer Ouverture de Ruyter en balletpantomime Cassation. Ook schreef hij een biografie I over Schumann. MIDDELBURG - De economi sche politierechter G. van Un- nik heeft gisteren in Middelburg Interjensen BV uit Rilland voor drie milieudelicten veroordeeld topt 3000 euro boete voorwaar delijk en een voorwaardelijke stillegging van het bedrijf voor een maand. De proeftijd van een voorwaar delijke boete van 1250 euro uit een eerder vonnis voor een soortgelijke overtreding werd niet een jaar verlengd. Interjensen ging dit jaar op 5 ju li, 19 september en 20 november in de fout door spoelwater van radijs in het oppervlaktewater te brengen. De oorzaak was vol gens de directie het springen van leidingen. Het bedrijf, waarvoor surséance van betaling is aangevraagd, had zich door de slechte financi ële situatie genoodzaakt gezien om voor een noodoplossing te kiezen Zo was de leiding van goedkoop materiaal vervaar digd. Daarmee riskeerde Inter jensen dat de leiding kon sprin- -Jjetv^Dat gebeurde ook Neeltje Jans, al liet C. Carlier van de Dienst der Domeinen (eigenaar van grond en pijler) weten dat er geen financiële verstrengeling mag optreden. Gedeputeerde L. Coppoolse waarschuwde dat een akkoord over samenwerking niet mak kelijk zal zijn. „Maar aan twee concurrerende instellingen op Neeltje Jans hebben we geen be hoefte." S. van 't Westeinde (waterschap Zeeuwse Eilanden) klaagde over het uitstel. „We zijn er in 2000 aan begonnen; de realisa tie is nu op zijn vroegst in 2004/2005 aan de orde. We zit ten de hele tijd dus zonder be zoekerscentrum." R. de Ligt (consulentschap IVN) merkte fijntjes op dat ervaringen elders in het land leren dat haastige spoed nooit goed is. Meestal loopt het dan toch spaak op geld, samenwerking en opzet. Ook H. Jager (Rijkswaterstaat Zeeland) betreurde de vertra ging. Hij kondigde aan dat zijn dienst doorgaat met een ten toonstelling over samenhan gend waterbeheer. Die zal worden ondergebracht in het nieuwe gebouw van Waterland. Voorzitter Lilipaly vond het uit stel verantwoord. „Dit is een groot project. Wil je de zaken echt klemvast hebben, dan moe ten we de hele route gaan. Dat voorkomt later problemen." Hij gaf aan dat er nog een discussie komt over het al dan niet vragen van entreegeld. „We moeten de exploitatie natuurlijk wel rond krijgen. Dat hangt ook af van de inbreng van anderen, zoals de provincie. Je kunt denken aan gedeeltelijk vrije toegang en voor extra zaken mag je best wat vragen." Burgemeester A. Verbree (Reimerswaal) sloot zich daarbij aan. De bouw van het bezoekerscen trum volgens het plan van het Atelier Rijksbouwmeester kost 10 miljoen euro. Daarvoor wor den sponsors gezocht. De jaar lijkse exploitatie komt op ten minste een half miljoen euro. Lilipaly zei dat het jaar uitstel goed kan worden gebruikt om te overleggen over samenwerking met de andere gebruikers van Neeltje Jans, zoals Waterland en natuurbeheerders. i- A'V' Het oordeel van deskundigen en studenten zelf heeft de Hogeschool Zeeland in de keuzegids Hoger Onderwijs een plaats bij de beste drie bezorgd, foto Lex de Meester en Zwolle (Windesheim) voor- te laten gaan. De HZ als geheel scoort 6,9, wat een fractie ho ger is dan vorig jaar. Als studentenstad blijft Vlis- singen alle andere steden met een hogeschool veruit de baas; althans, wat de woonruimte betreft. Studenten kunnen er nog steeds het snelst een goede woonruimte vinden voor een redelijke prijs. door Henk Postma VLISSINGEN - De Hoge school Zeeland is niet alleen de meest internationale hoge school, ze behoort nu ook tot de besten in het land. De jongste editie van de keuzegids Hoger Onderwijs, het meest gezag hebbende naslagwerk voor middelbare scholieren die een vervolgopleiding zoeken, re kent de HZ tot de topdrie van hogescholen waar een grote di versiteit aan studies kan wor den gevolgd. Daarmee continueert de Vlis- singse school, na het dipje van vorig jaar, de stijgende lijn van de afgelopen jaren. De Zeeuwse hogeschool telt nu drie opleidingen die de num mer één zijn in hun soort. Aquatische ecotechnologie is in Nederland al jaren de beste milieustudie. Volgens de Keu zegids kan je ook het best naar Vlissingen wanneer je commu nicatie wil gaan studeren. En dat geldt nu ook voor commer ciële economie. Daarnaast telt de Zeeuwse ho geschool inmiddels vier stu dierichtingen die tot de subtop behoren: na bedrijfseconomie en chemie nu ook international business languages en werk tuigbouwkunde. Al met al zou de Zeeuwse hogeschool nog hoger op de hitlijst staan wan neer niet ook enkele studies waren gesignaleerd die be horen tot de zwakkeren in hun soort. Met name de opleiding verpleegkunde verkeert blij kens de Keuzegids nog steeds in de onderste regionen, al is het rapportcijfer voldoende: 6,7. Daarbij is overigens nau welijks rekening gehouden met de rigoureuze vernieu wing die de HZ inmiddels voor deze studie heeft doorge voerd. Rapportcijfer Uit de rapportcijfers die in de Keuzegids worden uitgedeeld, blijkt overigens dat de vele verschillende soorten studies soms sterk in kwaliteit van elkaar verschillen. Zo komt de Zeeuwse studie aquatische ecotechnologie wel als de beste milieu-studie uit de bus, maar dat resulteert niet in een bij zonder hoog rapportcijfer: 6,9. Sommige studies in Vlissin gen, die landelijk tot de mid denmoters behoren, scoren zelfs nog lager dan verpleeg kunde: bouwkunde civie le techniek 6,54; logistiek en technische vervoerskunde 6,53; en algemene operationele techniek 6,5. De keuzegids, die afgaat op oordelen van deskundigen en studenten, beoordeelt de kwa liteit van alle hogescholenDat zijn er 31waaronder 9 scholen die hooguit drie studies of soms zelfs maar één studie bie den. De meeste van de smalle scholen, gevestigd in plaatsen als Rijswijk, Ede, Zwolle, En schede en Venlo leveren de bes te kwaliteit. Hun rapportcij fers variëren van 7 tot 7+Van de brede scholen met veel stu dies hoeft de Zeeuwse hoge school alleen die in Den Bosch Dalen Hoewel die positie nog geen gevaar loopt, is de waardering voor de studentenhuisvesting in Vlissingen wel aan het da len: van 8,6 twee jaar geleden en 7,9 vorig jaar naar 7,6 nu. Venlo volgt met 7, Emmen met 6,9. In Amsterdam, Diemen, Utrecht en Haarlem is de huis vesting ronduit abominabel: de waardering daar blijft ste ken op 3,7 tot 2,9. Wat sport- voorzieningen betreft staat Vlissingen in hbo-land op de achtste plaats, overigens met een zeer ruime voldoende: 8,2. door Maurits Sep MIDDELBURG - De commissie van onder zoek van Provinciale Staten neemt de fi nanciële huishouding van de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) onder de loep. Het onderzoek moet voor het einde van deze Statenperiode klaar zijn. Het resultaat kan de PvdA schaden tijdens de verkiezin gen. omdat lijsttrekker G. de Kok nu als ge deputeerde verantwoordelijk is voor de SCEZ. De SCEZ kampt met een financieel tekort van 430.000 euro. De stichting is de derde instelling in korte tijd die met grote tekorten aanklopt bij de provincie. Eerder deden het Zeeuws Museum en het Zeeuws Biologisch Museum dat al. Provinciale Staten schakel den daarom de commissie van onderzoek - een groep Statenleden onder leiding van SGP'er W. Kolijn - in. Die besloot gisteren het onderzoek te beperken tot de SCEZ. Heel veel instellingen ontvangen subsidie van de provincie, maar slechts vijf daarvan zijn aan de provincie verbonden. Alleen voor die vijf is de provincie deels verant woordelijk, bijvoorbeeld arbeidsrechtelijk voor het personeel. Met het Zeeuws Muse um heeft de commissie zich eerder al be moeid, met de Zeeuwse Bibliotheek, de Zeeuwse Sportraad en Scoop zijn geen pro blemen geweest, redeneerde CDA'er J. Ramondt. En zo viel de keus als vanzelf op de SCEZ. De commissie van onderzoek laat een ac countant uitzoeken of de begroting van de SCEZ zorgvuldig tot stand is gekomen, of de provincie als subsidiegever een goed zicht had op de inkomsten en uitgaven, en of problemen tijdig zijn gesignaleerd. De com missie zoekt zelf uit op welk moment de ge deputeerde ervan op de hoogte was en of hij Provinciale Staten tijdig heeft geïnfor meerd. Geruchten De Statencommissie algemeen bestuur voelde verantwoordelijk gedeputeerde De Kok vorige week ook al aan de tand over de problemen bij deze stichting. Het oordeel was dat De Kok het provinciebestuur eerder had kunnen en moeten inlichten over de ge rezen problemen. Die waren in het voorjaar al bekend, maar de commissie kwam er pas in het najaar achter, toen het CDA geruch ten over problemen op waarheid toetste. De geruchten bleken te kloppen. De Kok trok vorige week deels het boetekleed aan. Hij gaf toe dat hij informatie eerder had moeten doorspelen. Campagne Voor De Kok komt het onderzoek op een zeer ongelegen moment Juist in de periode dat hij zijn partij moet aanvoeren in de cam pagne voor de Provinciale Statenverkiezin gen in maart en de PvdA ten minste naar behoud van de acht zetels moet leiden, is hij indirect onderwerp van een 'parlementaire enquête'. Dat kan de PvdA, ongeacht de uit slag van het onderzoek, stemmen en dus ze tels kosten. Die partij gaat toch al een zware campagne tegemoet omdat de Westerschel- de Container, Terminal - de erfenis van PvdA-gedeputeerde D. Bruinooge - een zwaar stempel op de verkiezingen zal druk ken. Het onderzoek naar de SCEZ moet in februari klaar zijn, zodat Provinciale Sta ten in hun laatste vergadering over de uit slag kunnen praten De bevindingen moe ten worden gebruikt om het toezicht op andere instellingen te beoordelen en even tueel aan te passen. BRUSSEL - Tien Nederlandse vissers, voornamelijk uit Ar- nemuiden, zijn gisteren in Brugge veroordeeld voor illegaal vissen in de Belgische wateren. Ze kregen voorwaardelijke celstraffen, variërend van vier maanden tot een jaar, plus boetes tussen 9915 en 24.789 euro. De vissers stonden terecht omdat ze met te grote schepen visten in de Belgische twaalf- mijlszone. Om de jonge vis te beschermen mogen in bepaalde gebieden voor de Belgische kust geen schepen groter dan 45 meter of met een vermogen van meer dan 221 kiloWatt vissen. Deze zones staan op zeekaartenDe tien vissers werden op he terdaad betrapt. Bovendien gebeurde dat net als eerdere overtredingen 's nachts. Vandaar dat het Openbaar Ministerie de rechtbank vroeg streng op te treden. De vissers vroegen om vrijspraak. Volgens hen waren de metingen onnauwkeurig. ANP-Belga STAVENISSE - Een dertienjarige jongen is zaterdagavond in Stavenisse een deel van zijn hand en drie vingers kwijtge raakt door een ongeluk met vuurwerk Het is onbekend hoe het ongeval is gebeurd. De jongen is per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Breda. DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 39-jarige Vlissinger veroordeeld tot een werkstraf van zestig uur, veertig uur minder dan de advocaat-generaal had geëist. De Vlissinger was in hoger beroep gegaan omdat hij eerder in Middelburg tot een taakstraf van honderd uur was veroor deeld voor het zwaaien met een slagersmes naar een conduc teur op het perron van Kruiningen. Ook had hij zich met ge weld verzet toen de NS-man hem de trein uit wilde zetten De Vlissinger kreeg het op 3 januari vorig jaar aan de stok met de conducteur. Het ging over bijbetaling voor een treinkaartje. Bij Kruiningen liep de woordenwissleing uit op een handge meen dat zich van de trein verplaatste naar het perron. De advocaat-generaal memoreerde twee weken geleden dat op het traject Groningen-Delfzijl bij een dergelijke ruzie in de trein ooit een conducteur is doodgestoken: ZIERIKZEE - Als de gemeenteraad donderdag 19 december akkoord gaat wordt T. van Oostenbrugge per 1 januari 2003 benoemd als raadsgriffier van de gemeente Schouwen-Dui- veland. Hij zal deze functie in deeltijd vervullen, in combina tie met zijn huidige functie als adjunctsecretaris van dezelfde gemeente. De aanstelling van een griffier is het gevolg van de invoering van het dualisme. De griffier wordt geacht een ondersteunen de rol te vervullen voor raadsleden en raad TERNEUZEN - Voor zes leidinggevende functies in de nieu we gemeente Terneuzen hebben zich 216 kandidaten gemeld De meeste kandidaten wonen buiten de provincie. Met een aantal sollicitanten worden momenteel gesprekken gevoerd. De gemeente verwacht de meeste functies snel te hebben inge vuld. De populairste baan is die van hoofd van de afdeling ICT (63 gegadigden). Ook hoofd Communicatie (40 kandidaten), sectordirecteur Middelen en projectleider Publiekszaken (32 sollicitanten) lijken, afgaande op de reacties aantrekkelijke banen. Gedeputeerde G. de Kok door Jacques Cats VLISSINGEN - De Stichting Bunkerbehoud heeft bij de Raad van State bezwaar aange tekend tegen een streekplan herziening waardoor het voort bestaan van een deel van de vroegere Duitse verdedigings gordel rond Vlissingen wordt bedreigd. De herziening was no dig voor de realisatie van na tuurcompensatie in het kader van de aanleg van de Wester- schelde Containerterminal. De provincie wil daarvoor de Schorerpolder bij het natuurge bied Rammekenshoek aan ge- tijdeninvloeden blootstellen door twee bestaande dijklicha- men te verwijderen en een nieu we zeewering te creëren rond het zuidelijke deel van de pol der. Hoewel in het deelrapport over de natuurcompensatie wel aandacht is besteed aan cul tuurhistorie en vestingwerken, blijkt het zogeheten 'Landfront Vlissingen' te zijn vergeten. De Stichting Bunkerbehoud stelt voorop beslist niet tegen de WCT te zijn, noch tegen natuur compensatie op zich. Maar vooral de locatie en de wijze waarop de natuurcompensatie moet worden uitgevoerd, baart de stichting zorgen. De Duitse bezetter heeft de ver dedigingsgordel in de periode 1942-1944 aangelegd ter be scherming van Vlissingen tegen aanvallen in de rug. De linie liep vanaf Klein Valkenisse, over Koudekerke richting het Ka naal door Walcheren, via Oost- Souburg in de richting van Fort Rammekens. Tot de verdediging behoorden een kilometers lange anti-tankgracht en rijen dra- kentanden, 35 gevechtskaze matten en enkele bunkers met een ondersteunende functie Op één locatie werd vanwege de grondgesteldheid geen gracht gegraven, maar een anderhalve kilometer lange anti-tankmuur gebouwd. Dat gebeurde in de Schorerpolder bij Rammekens, waar tegen de Trekdijk een twee meter hoge betonnen muur werd opgetrokken In de muur bevonden zich enkele mitrail leursnesten en twee bomvrije geschutskazematten. Stalen dak Eén van deze bomvrije ge- schutsbunkers is bewaard ge bleven. Het is de laatste in haar soort. De bunker is daarmee een uniek exemplaar, met name bij - zonder door het stalen dak in de vorm van een meer dan 100 ton zware gebolde pantserplaat. De kazemat werd rond tien jaar ge leden herontdekt en is sinds en kele jaren in beheer bij de Stich ting Bunkerbehoud. Tijdens open dagen is het een druk be zocht object. Na de oorlog bleef het grootste deel van het Landfront Vlissin gen gespaard voor de sloop. Om dat veel andere onderdelen van de Atlantikwall door de naoor logse stedenexpansie sneuvel den, is de nog intacte conditie van het Landfront Vlissingen het best bewaarde voorbeeld van een dergelijke linie. Monument Volgens de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is het Land- frontgedeelte van de muur en de kazemat beschermmgswaardig in de zin van de Monumenten wet. Dat steunt de Stichting Bunkerbehoud in het helpen zoeken naar alternatieven voor inpassing van tankmuur en de bunker in de natuurcompensa tieplannen. Uit contacten met de provincie en met het bij de plannen betrokken ingenieurs bureau is duidelijk geworden dat de kazemat achter de nieu we dijk kan komen te liggen. De tankmuur kan gespaard worden door de dijk erachter te projec teren. Maar de Stichting Bunkerbe houd vindt dat de mondelinge opties en toezeggingen onvol doende zekerheid bieden. Zo is de tankmuur nooit gebouwd om invloeden van het zoute water te weerstaan. Voorts bestaat het gevaar dat door het weggraven van de dijken en het onder water zetten van de polder de originele structuur en samenhang van het landfrontdeel ernstige schade oploopt. TERNEUZEN - De Haza-Data- gebruikersgroep van de Hobby Computer Club Zeeland komt donderdag van 20 tot 22 uur bij een in buurthuis 't Schelpen hoekje. De leden wisselen ervaringen uit over het gebruik van dit pro gramma voor genealogie. De zaal is voor installatie van de computers open vanaf 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43