wekt woede Aanvraagformulier PZC Perikelen rond de duivenmelker PZC Sluisse schutters zitten weer droog Rijbaan Vlaketunnel ijsglad na lekkage Camping De Zandput wil Zeeuws dorp met rijtjeshuizen worden Invoeren nieuw parkeersysteem in Hulst wil maar niet gladjes verlopen Nachtwake voor vluchtelingen Grootscheepse alcoholcontrole Boete voor lawaai in café Auto's botsen op A58 Jagen zonder akte beboet agenda HSR, Kerstlichtjes gaan aan dinsdag 10 december 2002 GROEDE - Vluchtelingenwerk AZC Hedenesse en verschil lende West-Zeeuws-Vlaamse kerken houden in de nacht van zaterdag 14 op zondag 15 december een nachtwake in de Ne derlands hervormde kerk aan de Markt in Groede. Op deze manier willen de initiatiefnemers de aandacht vestigen op het vluchtelingenbeleid. De nieuwe vluchtelingenwet is de initi atiefnemers een doorn in het oog. Daarom is er onder het mot to 'We kunnen er niet van slapen... daarom een nachtwake' ieder uur een samenkomst. Rond een grote kaars, een waak vlam wordt er gezongen, gebeden en voorgelezen. Ook is er muziek, dans, een muurkrant en er worden gedichten voorge dragen. Aan de wake is ook een handtekeningenactie verbon den. Hiermee wordt aan de verantwoordelijken in Den Haag verzocht een eenmalige maatregel te nemen voor mensen die hier al jaren wonen, maar toch (dreigen te) worden uitgezet. Belangstellenden worden verzocht een eigen kaars mee te ne men. De wake begint om 22.00 uur en duurt tot 10.00 uur. TERNEUZEN - Aanstaande vrijdagavond gaat de politie tussen 22.30 uur en 23.30 uur in samenwerking met politie België, vrijwillige slachtofferhulp en 3VO verkeer controle ren op alcohol. Niet alleen bij de grens, maar ook in de rest van Zeeuws-Vlaanderen en België, zijn controlepunten. Vorig jaar werd in december een soortgelijke controle gehouden. In heel Vlaanderen werden toen ruim drieduizend blaastesten afgenomen. 122 automobilisten liepen toen tegen de lamp. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg heeft gisteren een 32-jarige inwoner van Terneuzen we gens geluidsoverlast in een plaatselijk café veroordeeld tot 250 euro boete, waarvan 100 euro voorwaardelijk. Officier van Justitie A. Flikweert eiste voor de overschrijding van de geluidslimiet met 29 decibels 250 euro boete. De overtreding werd 5 mei dit jaar in het café aan de Nieuwstraat geconsta teerd. Een buurman had geklaagd over het lawaai. In de hore cagelegenheid speelde op dat moment een live-band. Een des kundige had namens de gemeente de metingen uitgevoerd. Het resultaat was 69 decibels. Aan de juistheid van de meting was in eerste instantie getwijfeld door verdachte. De Terneu- zenaar vond het ook niet netjes dat de politie hem de geluids overlast dezelfde nacht niet heeft meegedeeld. ,,Dan had ik maatregelen kunnen nemen", reageerde hij op de eis. ARNEMUIDEN - Op de A58 ter hoogte van Arnemuiden zijn gisterochtend rond negen uur twee auto's op elkaar gebotst. Een 36-jarige Vlissingse automobiliste had te laat in de gaten dat de auto voor haar, bestuurd door een 37-jarige plaatsge noot, remde. Niemand raakte gewond. MIDDELBURG - De economische politierechter veroordeel de gisteren in Middelburg bij verstek twee mannen, 27 en 30 jaar, uit Kwadendamme tot elk een boete van 120 euro. De verdachten bezaten geen jachtakte toen ze 5 april dit jaar in Borsele in de auto werden aangehouden. De jongste van het duo had toegegeven dat ze een eindje waren gaan rijden en een windbuks hadden meegenomen om op konijnen en hazen te schieten. gemeente. Het draait allemaal om de invoering van een nieuw parkeersysteem in de binnen stad. Hulst wil af van de vele parkeervergunningen die be woners recht geven op een vast plaatsje, vaak vlak voor de deur. Het grote nadeel van dit systeem is dat de vergunninghouders- plaatsen overdag vaak onbezet zijn, terwijl bezoekers er geen gebruik van mogen maken. Daarom gaat de gemeente een nieuw systeem invoeren waar bij in de hele binnenstad be taald parkeren wordt ingevoerd (met uitzondering van vier bol werken). De binnenstadbewo ners kunnen dan een verguning kopen die geldig is in de héle binnenstad. Ook bood de gemeente de moge lijkheid bewoners hun oude, plaatsgebonden, vergunning te behouden. In een enquête die in juli werd verstuurd, konden de binnenstadbewoners hun voor- keur aangeven voor het nieuwe of het oude systeem. De datum waarop deze enquête werd ver stuurd, vond in de ogen van veel binnenstadbewoners geen ge nade. Het was midden in de va kantie waardoor veel bewoners de enquête niet op tijd konden inleveren. Dit had de conse quentie dat ze daarmee automa tisch voorstander waren van het nieuwe systeem. Omdat over de werkwijze klachten waren binnengeko men, kregen de binnenstadbe woners echter wat langer respijt de enquête in te leveren. Volgens de gemeente is het merendeel van de bewoners voorstander van het nieuwe systeem. Dat wordt dan ook ingevoerd. Bij binnenstadbewoners met een parkeervergunning viel vrijdag een aanvraagformulier in de bus. Daarin konden zij een plaatsgebonden ofwel vrije par keervergunning aanvragen. Het formulier moest gisteren, vóór twaalf uur 's middags, al worden ingeleverd. ,,Het is toch gewoon niet te geloven dat de gemeente weer dezelfde truc uithaalt? Ze willen zo weinig mogelijk plaatsgebonden vergunningen uitgeven, dat is duidelijk", is Van der Wielens uitleg. Hij vervalt namelijk als de bewoner verhuist. Kayser zegt dat de da tering zo strikt werd gehouden om sneller te kunnen werken. „Geef je de mensen drie weken de tijd, dan komen de formulie ren dan ook pas binnen. En we moeten ze hier ook nog verwer- I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten en jokeren; 14.00 uur: Party dan sen 55-plus; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Tref punt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 10.45- 11.30 uur: Gymnastiek voor ouderen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Volks dansen, zingen en biljarten; Café de Gou den Kroon, 14.00 uur; Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken; HULST - Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; De Lieve, 13.30 uur: Prijskaarten bieden en jokeren; 20.00 uur: Stijldansen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek en zang koor: PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Kantklossen voor de jeugd en timmer- club voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken voor vol- SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: SAV koersbal, kaarten en handvaardig heden, De Roselaer, 15.30 uur: Creatief hand werken jongens en meisjes van groep 6 tot en met 8; 19.00 uur: Quilten; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: Kaarten; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Biljarten; TERNEUZEN - De Veste. 10.30 uur Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten, Buurthuis de Hoeve, 13.30 uur: Biljarten; WESTDORPE Concordia, 13.00 uur: Koersbal; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen. door Raymond de Frel SLUIS - Forse wateroverlast zorgde voor onoverkomelijke vochtproblemen in het onder komen van het Sluisse schut tersgilde Willem Teil. Afbreken was daarom noodzakelijk, maar na al deze natte ellende schijnt het zonnetje weer voor de schut ters. De gildebroeders openen vrijdag hun nieuwe onderko men aan de Nieuwstraat iri Sluis. De leden van het gilde hebben de werkzaamheden grotendeels zelf uitgevoerd. Ieder lid tastte bovendien flink in de buidel om het gildehuis te kunnen bou wen. Daarnaast kon het gezel schap rekenen op bijdragen van de gemeente SIuis-Aardenburg en de Rabobank West-Zeeuws- Vlaanderen. In het nieuwe gebouw beschikt het schutters gilde onder meer over een af geschermde schietruimte, le- denverblijf, bestuursruimte en magazijn. De opening wordt vrijdag om 15.30 uur verricht in het bijzijn van het college van B en W van de gemeente Sluis-Aardenburg, het oudste lid van het schutters gilde en een vertegenwoordiger van de Rabobank. Aansluitend is er een receptie. Zaterdag 14 december houdt het gilde van 15.00 uur tot 17.00 uur open huis. foto Peter Nicolai ken. Maar diegenen die nu nog geen kans hebben gezien de for mulieren te retourneren, kun nen dat alsnog doen." „De gemeente flikt 't 'em wéér! Het is écht stijlloos." Binnen stadbewoner E. van der Wielen is hoogstverontwaardigd over de manier van werken van de door Sheila van Doorsselaer HULST - Binnenstadbewoners van Hulst zijn kwaad op de ge meente vanwege het aanvraag formulier voor een nieuwe par keervergunning. De gemeente gaf hen nog geen vier dagen de tijd het formulier terug te stu ren. Wethouder W. Kayser zegt dat het geen probleem is als de formulieren een beetje later in geleverd worden. meent dat er rechtsongelijkheid ontstaat als het nieuwe en oude systeem gecombineerd worden. De plaatsgebonden vergunning William Asselman geeft in Kopers en duivinnen gestalte aan de duivenmelker Ward. foto Wim Kooyman door Edv de Witte KLOOSTERZANDE - Volks theater de Scheldegalm uit Kloosterzande gaat de komende weken op toernee door Zeeuws- Vlaanderen. Voorlopig staan vijf uitvoeringen van het blij spel Kopers en duivinnen op het programma. „De laatste 23 jaar spelen we onze stukken in dialect uit 't Land van Ulst"zegt acteur Wi 1- liam Asselman, die in 1966mede aan de wieg van de Scheldegalm stond. „Dat zijn echte kaskrakers. Eerst speelden we onze stukken in een zo goed mogelijk alge meen beschaafd Nederlands. Voor spelers uit de streek, die het dialect met de paplepel kre gen ingegoten, was dit echt een grote opgave. Het had eerder een remmend effect." Daarom heeft de club in 1980 het roer omgegooid. „Nu kun nen we ook op de planken, net als thuis, lekker plat klappen. Dat slaat niet alleen bij ons goed aan, ook het publiek weet een gezellig avondje toneel met de dialectische tongval goed te waarderen. Wa wil ne' mens nog mêêr." Volgens Asselman draagt ook de vaste kern spelers bij aan het succes. „Er is bij ons weinig of geen verloop. Zelf sta ik bijna veertig jaar op de planken. Daarnaast hebben we enkele spelers die al meer dan 25 jaar hun steentje bijdragen. Je kunt gerust stellen dat we als een ge oliede machine over het toneel gaan. Bovendien hebben we de weelde dat de verhalen door twee eigen auteurs, George Sponselee en Ed Steijns, wor den geschreven. Zij kennen als geen ander het leven in de streek. Samen met regisseur Nelly Boogaert-de Bakker, die al ruim twintig jaar de touwtjes in handen heeft, vertalen ze dit als een maatkostuum naar de spelers. Een combinatie die niet beter kan." Vliegwerk Asselman speelt ook deze keer weer een hoofdrol als duiven melker Ward, bijgenaamd 'den struizen'. Samen met zijn colle ga duivenmelker Door 'den sja- pap' houdt hij de gemoederen in een klein plattelandsdorp goed bezig. Ward runt samen met zijn moeder nog een winkel en bak kerij. Door 'ouw meer van kunst en vliegwerk'. Volgens de buur vrouw' 'laot dun ene ze vliegen en ziet dun anderen ze vliegen' Niet iedereen is blij met de dui ven en dat brengt de nodige pe rikelen met zich mee. De première is zaterdag 14 de cember in cultureel centrum de Halle in Axel. Hier is de Schel degalm ook op de zaterdagen 11 en 25 januari te zien. Tussen door zijn er nog uitvoeringen in Den Dullaert in Hulst (20 de cember) en het Ledeltheater in Oostburg (4 januari). Aan het eind van het rondje Zeeuws- Vlaanderen wordt bekeken of er nog een uitvoering in eigen huis kan volgen. „Traditioneel be ginnen we onze reeks altijd in zaal Van Leuven", zegt Assel man. „Door een verbouwing moesten we daar vanaf zien Maar nu de bouwwerkzaamhe den wat zijn vertraagd, kan er misschien toch nog een gaatje gevonden worden Alle uitvoeringen beginnen om 20.00 uur. door Miriam van den Broek VROUWENPOLDER - Cam ping De Zandput in Vrouwen polder wordt misschien een vakantiepark met de vorm en uitstraling van een Zeeuws dorp. De plannen zijn nog pril, maar het idee is er straten en rij tjeswoningen te bouwen. In die huizen worden appartementen gemaakt. De omslag heeft te maken met allerlei ontwikkelingen rond de camping, zegt H. van Koeverin- ge. Hij is directeur van Roompot Recreatie Beheer, waaronder De Zandput valt. „Vijf of zes jaar geleden kochten we de camping. We mochten uitbrei den. Er was alleen nog geen grond beschikbaar." Daarnaast verzocht de provin cie een gedeelte van de camping uit de duinen te halen om de grond terug te geven aan de na tuur. Verder wordt er gestopt met het winnen van water in het gebied, waardoor het waterpeil verandert. Ook is het de bedoe ling dat er om de camping heen, een nat, groen natuurgebied komt. „Inmiddels kunnen we de gron den voor een uitbreiding aanko pen. Maar we hebben onszelf de vraag gesteld: 'willen we wel zo'n grote camping?' Financieel gezien is kamperen erg aan het veranderen. De caravans en de auto's die ze trekken, worden steeds duurder. Er blijft daar door minder geld over om te be steden op vakantie. Ook blijven de mensen minder lang dan vroeger. Dat is jammer, want we investeren heel veel, terwijl we er relatief weinig voor terug krijgen." Plan Er is daarom gekozen voor een heel ander plan: compacte be bouwing. „Op die manier kun nen we op weinig grond toch luxe onderkomens bieden. Als dit plan doorgaat, zijn er straks minder gasten tegelijk. De gas ten kunnen daarentegen wel het hele jaar komen." Van Koeve- Advertentie "Want...u wenst toch een creatieve oplossing van uw reclameprobleem?" HSP Communicatie b.v. bel 0110 - 68 14 11 ...voor de juiste toon! door Rolf Bosboom VLAKE - Vanwege een lekkage is de Vlaketunnel gisteren de ge hele dag gedeeltelijk afgesloten geweest. Het bevroren water had het wegdek spiegelglad ge maakt. Rijkswaterstaat, die gis- j (eren een reparatie uitvoerde, j gaat ervan uit dat de tunnel J vanochtend vroeg weer volledig beschikbaar is. De lekkage deed zich voor in de noordbuis van de tunnel, op rijksweg A58 in de richting van j Vlissingen. Het grondwater kwam, op de inrit aan de oost zijde, tussen twee segmenten omhoog. Het water liep de tun nel in en bevroor door de inge treden vorst. Strooien had vanwege het geringe verkeers aanbod niet het gewenste effect. Gisternacht gebeurde door de plaatselijke gladheid een onge val. Een 31-jarige man uit Hein- kenszand raakte rond één uur bij het inrijden van de tunnel in een slip, waardoor zijn auto be gon te tollen en de tunnelwand raakte. De bestuurder bleef on- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gedeerd, maar zijn wagen was zwaar beschadigd. De man bleek te veel te hebben gedron ken. Vanwege de gladheid moesten één rijstrook en de vluchtstrook worden afgeslo ten. In de loop van de dag heeft Rijkswaterstaat een reparatie uitgevoerd. Daarbij zijn gaten in het wegdek geboord, waarin een soort purschuim is gespo ten. „Dat zou afdoende moeten zijn", aldus woordvoerder E. de Feijter. „We gaan de zaak nu goed in de gaten houden." Daarnaast heeft Rijkswater staat bronbemaling toegepast om het grondwaterpeil tijdelijk te verlagen, zodat het risico op lekkage vermindert. De afgelo pen nacht hadden medewerkers nodig om de rijbaan schoon te maken. Rijkswaterstaat benadrukt dat de lekkage geen risico's met zich meebrengt. Dat er water lekte, was overigens al langere tijd be kend. Door de vorst is het pro bleem echter onverwacht snel verergerd. Vorig jaar was al bekend dat in beide tunnelbuizen water naar boven kwam. In de zuidbuis is dat probleem afgelopen herfst hersteld, toen dat deel van de tunnel gedurende enkele weken was afgesloten wegens groot onderhoud. Het probleem aan de noordkant zou juist deze week worden opgelost, met het oog op de wi nter. Met de maatre gelen die gisteren zijn toege past, moet het ongemak voorlo pig onder controle zijn. TERNEUZEN - Dit jaar siert voor de twintigste keer een uit de kluiten gewassen kerstboom het Terneuzense Stadhuisplein. Vandaag om vijf uur wordt tra ditiegetrouw de kerstboomver lichting ontstoken. Het kinder koor van Toonbeeld zorgt voor de muzikale omlijsting en de kerstman komt ook. De twintig ste kerstboom is ook dit jaar ge schonken door het Zweedse be drijf Södra Shipping; Verbrug- ge Terminals zorgt voor het los sen van de boom in Nederland. Directeur J, Gyllén van Södra Shipping is elk jaar bij het ont steken van de kerstboomver lichting aanwezig. Dit jaar is ook B. Johansson aanwezig, de eigenaar van het bos waar de kerstboom vandaan komt. ringe schat dat er plaats is voor vierhonderd appartementen of tewel 1500 bedden. Nu trekt de campingnog2500 mensen in het hoogseizoen „Door het hele jaar open te zijn, kunnen we straks evenveel overnachtingen per jaar halen als nu." Op De Zandput komen volgens het plan gestapelde apparte menten. „Geen torenflats", be nadrukt Van Koeveringe. Hui zen van drie hoog, met daarin appartementenis wel een optie. De huizen worden stijf tegen el kaar aan gebouwd. „In een bin nenring van een dorp staan de woningen ook zo tegen elkaar. Dat is wat we willen. En net als in een gewone gemeenschap, moeten we verder zorgen voor faciliteiten zoals een plein, een café en misschien een zwem bad." Natuur Dicht op elkaar verblijven, vin den vakantiegangers volgens Van Koeveringe niet erg. Vooral niet, als daarmee de natuur ge spaard kan worden. „Op een camping is de bezetting per vierkante meter trouwens gro ter dan straks op De Zandput. Ook wordt het er veel rustiger. Met Pinksteren bijvoorbeeld, rijden nu achthonderd auto's in een paar uur tijd over het dijkje naar De Zandput. Dat is straks niet meer het geval De eige naar wil overigens een nieuwe toegangsweg naar de camping aanleggen en tussen twee wal len in, kan een parkeerterrein worden aangelegd." Binnenkort gaat er een werk groep met ambtenaren van de gemeente Veere en met mensen van Roompot Recreatie Beheer aan de slag. Die moet onder meer kijken hoe het zit met de wetgeving en met het politieke en sociale draagvlak. Van Koe veringe verwacht niet dat het park over twee jaar al veran derd is. Voor de gasten die al sinds jaar en dag naar De Zandput komen, heeft hij genoeg andere, soort gelijke campings, zegt hij „We zullen daar uiteraard zorgvul dig mee omgaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41