Turkse maffia actief in de lokale politiek Tweede Kamer baalt van Na wijn Huisartsenopleiders dreigen te stoppen Inspraakorgaan wil overleg leden gemeenteraad ,M Advocaat start asbestprocedure tegen DSM Blinde man verdacht van verkrachting vrouwen Balkenende wil militairen in Bosnië houden Kamer eens over meer praktijkonderwijs vmbo Trekker op rupsbanden rolt door RAI Ratelband gaat voor 28 zetels Veel interesse voor benzinestations Brandweer vertraagt bouw cellen Clinton toch naar Nederland Gedeputeerde Curasao vastgezet Vals alarm vliegveld Eindhoven Succesvol project voor allochtonen stopgezet dinsdag 10 december 2002 B van onze redactie binnenland UTRECHT - Het Inspraakor gaan Turken in Nederland (IOT) wil op zeer korte termijn met ge meenteraadsleden van Turkse afkomst spreken over contacten tussen Turkse criminelen en lo kale politici. ■Het landelijk opererende re- ïercheteam Kernteam Noord ien Oost-Nederland (KNON) heeft deze contacten gemeld in de Algemene Criminaliteits beeldanalyse Turkije 2000- 2001. Het gaat om 'hooguit tien' Turk se politici, aldus officier van justitie R. Van Tooren van het M KNON. Het KNON heeft vol- gens hem getwi j feld over het op- var nemen van de relaties in het 5 rapport. Er is geen sprake van i- strafbare feiten en er dreigt stig- m'matisering van alle 113 gemeen- teraadsleden van Turkse af- :t komst. Het team wilde echter de I 'kwetsbaarheid' van deze poli- tici door hun banden met crimi- nelen niet verzwijgen. „We brengen het naar buiten bij wij- ze van waarschuwing." Over de achtergronden van de contacten i en welke actie daarop wordt on dernomen, wil Van Tooren niets zeggen. Het KNON houdt zich onder I meer bezig met het opsporen en vervolgen van zware criminele netwerken in Nederland met een Turkse achtergrond. Turkenmoeheid Het inspraakorgaan, dat het rapport nog niet kent, is zeer be- zorgd over de berichtgeving. I Het begrijpt niet waarom het F onderzoek alleen over Turken 9f.: gaat. Uitspraken over 'Turken- g moeheid' bij de politie zijn vol- gens het inspraakorgaan 'stig matiserend'. Het IOT hecht groot belang aan de bestrijding 3 van criminaliteit in Nederland, 7 3.v: m HEERLEN-In tegenstelling tot wat DSM (de vroegere Staats ie mijnen) beweert, is in de Lim- - burgse mijnen vroeger wel de- - gelijk veel asbest gebruikt. Dat '3; blijkt uit studieboeken van het huidige chemieconcern, die ad- jt vocaat R. Ruers in het archief van het museum Industrion in Kerkrade vond. Ruers maakte de vondst gisterenmorgen be- tr kend. Volgens de boeken zat er asbest k in de remmen van bepaalde die- H sellocomotieven en in zoge- j noemde kettingtransporteurs. lt Mijnwerkers verklaarden eer- i der al voor de rechtbank dat as- i; best ook gebruikt zou zijn in pakkingen van leidingen. Een woordvoerder van DSM be strijdt de stellingname van Ru- ers. „Ondergronds werd niet i met asbest gewerkt, alleen in remleidingen." Het zou daarbij slechts gaan om zeer minimale hoeveelheden. Ruers wil met het materiaal bij de kantonrechter een bodem- I procedure beginnen tegen DSM. Het bedrijf moet eindelijk toegeven dat er asbest in de mij nen werd gebruikt en dat men- sen daarvan het slachtoffer zijn geworden, vindt Ruers. ANP omdat de negatieve beeldvor ming en het effect op het inte gratieproces een van de grootste zorgpunten van het team zijn. In een verklaring zeggen Turkse en Turks-Koerdische raadsle den ontzet te zijn over de berichtgeving. Zij vinden dat de beschuldigingen hard ge maakt moeten worden, zo niet dan worden alle 113 Turk se en Turks-Koerdische ge meenteraadsleden verdacht van banden met de maffia. De 29 raadsleden van politieke partijen die de verklaring heb ben ondertekend betreuren het dat ze in het verdachtenbankje worden gezet. Hierdoor is het moeilijk zich te verweren, stel len ze. Vragenuur De PvdA wil vandaag in het mondelinge vragenuur in de Tweede Kamer van minister Remkes van Binnenlandse Za ken meer duidelijkheid over de banden tussen Turkse maffia en lokale politici. Tweede-Kamerlid Kalsbeek maakt zich zorgen over mis bruik door criminelen van de mocratische instituties. Ze vindt het evenwel ook ernstig dat alle Turkse lokale politici door de uitlatingen van het KNON in een klap verdacht zijn. ANP door Rob Hirdes HEERENVEEN - De politie in Heerenveen heeft een blin de inwoner uit die plaats aangehouden, die ervan wordt verdacht tenminste drie vrouwen te hebben ver kracht. Hij legde via een 06-lijn con tact met hen. De politie Hee renveen wil in het belang van het onderzoek op dit moment niet op de zaak ingaan. De man wordt morgen voorge leid. Het was met recht een 'blind date' De visueel gehandi capte verdachte lokte de vrouwen naar zijn rijtjeswo ning in het centrum van Hee renveen, zogenaamd omdat hij problemen met zijn spre kende computer had. In ruil voor hun hulp stelde hij een etentje in het vooruitzicht. Op de bovenverdieping over meesterde de man, die onder andere leraar verdedigings- en krachtsporten voor ge handicapten is, zijn slachtof fers. Die konden zich moei lijk oriën teren, doordat boven geen verlichting was. Vervolgens verkrachtte hij ze op zeer gewelddadige wijze. De 39-jarige Marion uit Zwolle deed in augustus aan gifte van verkrachting. In middels heeft ook een slacht offer uit Den Helder aangifte gedaan. Het derde slachtof fer dat zich bij de politie heeft gemeld, is een vrouw uit Amsterdam. GPD BUGOJNO - Premier Balkenende zit aan het ontbi jt tij dens zijn bezoek aan de Nederlandse SFOR-militairen in Bugojno (Bosnië-Herzegovina). Nederland mag zijn troepen niet zomaar weghalen uit Bosnië. De risico's als SFOR, de Navo-vredesmacht, vertrekt zijn te groot, zo kreeg premier Balkenende gisteren te horen van Britse en Nederlandse militaire commandanten.Wellicht is er te praten overeen troepenreductie, maar de situatie is te gecompliceerd om vanuit de bureaustoel te beslissen dat het land het verder wel zelf af kan, was de bood schap. SFOR en de circa 1150 deelnemende Nederland se militairen zorgen voor vrede en veiligheid in het ge- bied.Als de controle van SFOR wegvalt, krijgen de negatieve kanten van de Bosnische samenleving weer de overhand, is de vrees van de commandanten. Ook volgens Balkenende is het daarom niet verstandig om, zoals de WD heeft gesuggereerd, snel terug te trek ken uit de regio. foto Toussaint Kluiters/AN P van onze redactie binnenland DEN HAAG - Hilbrand Nawijn zal als demissionair minister met moeite de eindstreep halen. De Tweede Kamer heeft het he lemaal gehad met de LPF-be- windsman, zo blijkt aan de vooravond van een spoeddebat over diens publieke optreden dat naar verwachting vandaag wordt gehouden. Met name de opmerking waar mee Nawijn de volksvertegen woordiging zaterdag als 'één groot ritueel' afschilderde, is de parlementariërs in het verkeer de keelgat geschoten. Bij hoge uitzondering heeft ka mervoorzitter Frans Weisglas de bewindsman al meteen te recht gewezen. „Juist van een minister mag verwacht worden dat hij kennis heeft van de staatsrechtelijke verhoudingen in Nederland. Hij realiseert zich blijkbaar niet dat de Tweede Kamer het hele Nederlandse volk vertegenwoordigt." Weis glas erkent volgens zijn woord voerder overigens wel dat het werk in de Tweede Ka mer effici ënter georganiseerd kan wor den, „maar daar wordt juist ook aan gewerkt". Ook minister De Boer van Verkeer, vice-premier namens LPF, is niet gechar meerd van de uitspraken van zijn partijgenoot Nawijn. De Boer vindt de opmerking onna denkend en vindt dat Nawijn vandaag 'iets recht moet zetten' in een spoeddebat met de Twee de Kamer. „Ik deel zijn opvatting niet", be nadrukte De Boer gisteren. „Hij spreekt wel eens uit wat je 's avonds met de voeten op tafel denkt. Dat is niet gelukkig. Hij heeft iets te weinig nagedacht." De Boer gaf aan voor het spoed debat nog contact op te nemen met Nawijn. Bij alle grote fracties, de LPF uitgezonderd, worden de op merkingen van Nawijn opgevat als een blijk van hooghartigheid en gebrek aan respect. „Kan een minister die zich zo laatdun kend uitlaat over het parlement nog wel met de Tweede Kamer samenwerken?", vraagt SP- fractieleider Jan Marijnissen zich af. Marijnissen roept van daag behalve Nawijn ook mi nister-president Jan Peter Bal kenende ter verantwoording. doorSaskia Gaster DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer gaat ak- 1 koord met een wetsvoorstel dat meer praktijkonderwijs in het vmbo mogelijk maakt. Dit bleek a gisteren tijdens een vergadering van de commisie Onderwijs van de Tweede Kamer. De wetswijziging is bedoeld om I veertien- tot zestienjarigen maximaal vier dagen per week i ervaring te laten opdoen in een h bedrijf. Er zijn al scholen waar a dit gebeurt. Bijna 3700 leerlin- j gen volgen reeds zo'nleer-werk- traject. De verwachting is dat dit aantal uitgroeit naar 6000 |j leerlingen. j- Het leer-werktraject is mede bedoeld om de hoge school- j uitval in het vmbo tegen te gaan. Leerlingen die meer met hun handen en hun hart, dan met hun hoofd kunnen leren, kunnen daar in het derde en vierde jaar van de beroepsge richte opleiding gebruik van maken. Volgens het voorstel bepaalt de school wat de leerling gaat doen en blijft de school ook verant woordelijk voor het praktijk deel in de leerbedrijven. De mi nimale exameneis is in elk geval het afleggen van het centraal examen Nederlands en het met goed gevolg afleggen van het praktijkonderdeel in een leer bedrijf. Leerlingen kunnen ech ter ook een deelcertificaat krij gen. De Kamerfracties hadden wel nog vragen over het toezicht op de begeleiding en kwaliteitsei sen voor praktijkbegeleiders bij de bedrijven. Daarnaast rezen vragen over de officiële goed keuring van de leerbedrijven. Die is vereist, maar scholen mo gen in afwachting daarvan ook met een nog niet goedgekeurd bedrijf aan de slag. Bovendien wil een Kamermeerderheid dat de scholen behalve Nederlands ook sport aanbieden. ANP AMSTERDAM - In Amsterdam is gisteren de Landbouw RAI van start gegaan. Deelnemers tonen de nieuwste snufjes op landbouwgebied voor agrarisch Nederland, zoals deze trekker met rupsbanden. foto Ed Oudenaarden/ANP Overigens is Nawijn afgelopen weekeinde tijdens een LPF- congres op een onverkiesbare 33ste plaats terecht gekomen. Niettemin ambieert hij het pre mierschap. „Ik ga voor minis ter-president", riep hij zater- dag Woordvoerders van CDA en WD verwachten niet dat Na wijn - reeds demissionair - zijn biezen zal moeten pakken we gens een te beschadigde relatie met het parlement. Bij een ver trouwenscrisis rond een demis sionaire minister zo kort voorde verkiezingen (22 januari) valt weinig te winnen, is de inschat ting. Vandaag kan Nawijn in het parlement wel opnieuw een les je staatsrecht tegemoet zien „Ik ga ervan uit dat Nawijn de ko mende weken nog wel zijn in formatieplicht naar de Kamer toe nakomt, en ook ons budget recht respecteert", zegt CDA- fractieleider Maxime Verhagen. GPD/ANP ARNHEM - Op zijn eerste bij eenkomst is LijstRatelband.nl twee kamerkandidaten kwijt geraakt. Die meldden zich gisteravond niet ten huize van lijsttrekker EmileRatelband. „Dan gaan we voor 28 zetels", schetste de nummer één het gewijzigde per spectief. Gisteren had Ratel band een lijst van dertig namen laten verschijnen Hij kon nog niet zeggen of hij voldoende handtekeningen had verza meld. Om mee te doen heeft hij per kiesdistrict (negentien in to taal) dertig verklaringen nodig. Die moeten vandaag worden in geleverd ANP DEN HAAG - Tientallen bedrijven uit binnen- en buitenland hebben zich gemeld voor de eerste veiling van benzinesta tions langs de Nederlandse snelwegen. Dat heeft een woord voerdervan het ministerie van Financiën gisteren gezegd. Fi nanciën wil over de gegadigden verder geen mededelingen doen om te voorkomen dat hierdoor het veilingproces wordt beïnvloed. De veiling, die morgen wordt gehouden in het Promenadeho tel in Den Haag, is de eerste in een serie. Bedrijven kunnen bieden op negen locaties in Friesland, Noord-Brabant, Zuid en Noord-Holland, Utrecht en Limburg. De overheid wil de komende 21 jaar alle 250 stations langs de snelwegen aan de hoogste bieder slijten. Op die manier moet er meer concurrentie ontstaan. ANP SCHIPHOL-OOST - De brandweer van de gemeente Haar lemmermeer weigert een gebruikersvergunning af te geven voor het nieuwe cellencomplex voor boUetjesslikkers op Schiphol-Oost. Daardoor loopt de opening vertraging op. Een deel van het gebouw ging eind november, twee weken voor de geplande opening, in vlammen op. Volgens de brand weer verspreidde het vuur zich sneller en over een groter op pervlak dan was verwacht. Juist in het nieuwe cellencomplex is een snelle verspreiding van de vlammen uit den boze. omdat de ontruimingsprocedu re veel tijd in beslag neemt. GPD ROTTERDAM - Ex-president Clinton van de Verenigde Sta ten komt toch naar Nederland. De eerder om veiligheidsrede nen afgewezen bijeenkomst in Zeewolde wordt verplaatst naar Rotterdam, zo maakt de organisatie Flevum Forum Net work gisteren bekend. Clinton is eregast bij de eindejaarsbijeenkomst van Flevum Forum Network, een netwerkkenniscentrum. Voor de bijeen komst heeft de gemeente Rotterdam de benodigde vergunnin gen afgegeven, zodat Clinton aanstaande vrijdag toch naar Nederland kan komen. De bijeenkomst wordt gehouden in de Van Nelle Ontwerpfabriek. ANP WILLEMSTAD - Het Openbaar Ministerie (OM) in Willem stad heeft gisteren een Cura9aose gedeputeerde aangehou den. De gedeputeerde, een functie die vergelijkbaar is met een wethouder, wordt verdacht van het aannemen van steekpen ningen in de zogeheten Curinta-zaak. Dat heeft het OM ge meld. Curinta is de naam van het bedrijf dat de Curafaose luchtha ven Hato beheert. Justitie doet onderzoek naar mogelijke on regelmatigheden bij de aanbesteding van een project op de luchthaven. ANP EINDHOVEN - Eindhoven Airport is gisterochtend ont ruimd na een telefonische bommelding. Rond half twee werd het vliegveld weer vrijgegeven. Na de ontruiming zijn de medewerkers en passagiers, onge veer honderd mensen, met busjes naar het militaire deel van het vliegveld vervoerd. De politie vond in een bagagekluis twee verdachte koffers zonder labels. Uit onderzoek met een speurhond bleek dat de koffers niets verdachts bevattenANP van onze redactie economie DEN HAAG - Ruim 60.000 al lochtonen hebben de afgelopen 2,5 jaar een baan gevonden door een speciale vorm van samen werking tussen de Centra voor Werk en Inkomen (CWI) en de organisatie voor middelgrote en kleine bedrijven MKB-Neder- Iand. Dat blijkt uit eindcijfers die MKB-Nederland gisteren be kend maakte. Op 31 december stopt het project, zo hebben de betrokken instanties besloten. Bedrijven hebben totaal 78.000 vacatures doorgegeven, vooral vorig jaar. In 2002 nam het aan tal vacatures af door de terug vallende economie. De allochtone kandidaten kre gen intensieve bemiddeling. De consulent van de CWI ging vaak samen met de kandidaat mee naar de werkgever die een vaca ture had gemeld. De allochto nen hadden doorgaans weinig ervaring en geen diploma's. Was een kandidaat eenmaal aange nomen, dan bleef deze door gaans meer dan een halfjaar bij de werkgever. Gemiddeld was tweederde na een halfjaar nog steeds in dienst. Naast de al lochtonen zijn ook circa 10.000 autochtonen aan het werk geko men via het project. De meeste werknemers in het project zijn geplaatst bij onder nemingen in de zakelijke dienstverlening. Ook bij me taalbedrijven, winkels en groot handels zijn veel vacatures ver vuld. Het project was vooral actief in de regio's Amsterdam en Rotterdam. ANP door Helma van den Berg UTRECHT - Steeds meer huis artsen in Midden-Nederland dreigen te stoppen met het op leiden van toekomstige vakge noten. De artsen, betrokken bij de afdeling huisartsengenees- kunde van het Julius Centrum in Utrecht, eisen van de Stich ting Beroepsopleiding Huisart sen (SBOH) hogere vergoedin gen voor hun werk. Volgens hun woordvoerder, de Amersfoortse huisarts Mark Valk, zijn de in 1985 vastgestel de vergoedingen in deze tij d niet langer toereikend. Bij de Utrechtse opleiding zijn 150 huisartsen betrokken, onder wie ook artsen in Gelderland, het Rivierengebied, Overijssel en Noord-Brabant. De huisartsenopleiders in de Rotterdamse regio IJmond lie ten al eerder weten dat zij van wege de hoge kosten niet langer toekomstige huisartsen in hun praktijk stage konden laten lo pen. Het steekt de opleiders dat van hen wel alle tijd, hoge hypo- theekkosten voor praktijkruim ten en investeringen voor aan schaf van apparatuur wordt verwacht, terwijl daar weinig compensatie tegenover staat. SBOH-directeur T. ten Berge er kent dat er tot voor kort weinig aandacht is besteed aan de ver-. goeding van opleiders. „Maar ook aan hun functie en de ma nier waarop opleiders zich in zetten. Dat moet nu allemaal eerst eens worden vastgelegd." Volgens Ten Berge willen de huisartsenopleiders een vergoe ding voor 100 procent inzet, ter wijl zij naar zijn schatting slechts voor 75 procent bezig zijn met opleidingswerk. „En voor die laatste inzet krijgen ze nu dan ook betaald." Geld Maar volgens woordvoerder Fulco Seegers van de Landelij ke Huisartsen Vereniging (LHV) gaat het om meer zaken dan per- soonlijke begeleiding van de huisarts: „Een huisarts in oplei ding heeft een eigen spreekka mer nodig, een onderzoekska- mer, een telefoon, een computer met eigen aansluiting op het huisartseninformatiesysteem. Allemaal voorzieningen die geld kosten en waarvoor de huisartsenopleider moet inves teren." De opleiding van basisarts tot huisarts duurt in Nederland driejaar. Daarvan lopen de dok ters een kleine twee jaar stage in een huisartsenpraktijk. Mo menteel volgen in Nederland 450 huisartsen zo'n stage. Vol gens het LHV een aanzienlijk lager aantal dan nodig is om het oplopende huisartsentekort op telossen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3