Burgerinitiatief doet intrede j.. PZC W iwÊËM PZC 'SIF IJsclubs treffen voorbereidingen Zeeuws dorp als vakantiepark Trofee voor 113 bezoekjes aan archief Rijbaan Vlaketunnel ijsglad na lekkage HSP. J1 Inwoners kunnen zelf zaken op politieke agenda zetten Adventsmiddag PCOB m \*y 1 Inbraak in vrachtwagens Samenwerking Seniorenraden Boete voor lawaai in café Auto's botsen op A58 Voorwaardelijke boete bedrijven Kerstmiddag in 's Gravenpolder agenda bij nader inzien dinsdag 10 december 2002 door Esme Soesman ZIERIKZEE - Stevig politiek debat tijdens raadsvergaderin gen, terwijl het in commissies voortaan vooral om voorberei ding en informatie draait. Bo vendien wordt het aantal com missies gehalveerd. In het kader van het dualisme wacht Schou- wen-Duiveland per 1 januari 2003 een aantal veranderingen. Zo ook de invoering van het burgerinitiatief. Het burgerinitiatief geeft bur gers de mogelijkheid zelf onder werpen op de politieke agenda te zettenUitgangspunt is dat de participatie en betrokkenheid van de bevolking bij de lokale politiek moet worden vergroot. Om zo min mogelijk obstakels op te werpen en daarmee het ri sico te lopen burgers te ontmoe digen in het nemen van initia tieven kiest de gemeente voor een makkelijke procedure. Wat niet wil zeggen dat het burger initiatief niet aan regels gebon den is. Zo wordt een initiatiefvoorstel alleen op de agenda geplaatst als er minstens vijftig initiatief gerechtigden zijn die het voor stel steunen. Dit om te voorko men dat puur individuele belangen de agenda gaan bepa len. Initiatiefgerechtigd zijn mensen van zestien jaar en ou der die onder meer kiesgerech tigd zijn en inwoner van de ge meente Schouwen-Duiveland. Ook aan het onderwerp dat ter sprake wordt gebracht, kleven een aantal voorwaarden. Zo mag het onderwerp in de afgelo- BURGH-HAAMSTEDE - De Protestants Christelijke Oude ren Bond (PCOB) afdeling Schouwen-Duiveland houdt donderdag 12 december een ad ventsmiddag in de gereformeer de kerk aan de Platboslaan in Burgh-Haamstede. De bijeen komst begint om 14.15 uur. pen twee jaar niet als raadsbe sluit de revue hebben gepas seerd. Het dualisme brengt vanaf be gin volgend jaar nog meer in grijpende veranderingen met zich mee, zij het dat die zich vooral op het gemeentehuis zul len aftekenen. Het huidige aan tal van vier commissies wordt ingekrompen tot twee. Ruimte lijke ordening, milieu, openbare werken en economische zaken worden ondergebracht bij de commissie openbare ruimte. Onder de commissie samenle ving en bestuur worden maat schappelijke en bestuurlijke aangelegenheden en financiën geschaard. Van de commissiele den wordt verwacht dat zij zich voortaan vooral richten op in formatievoorziening en voorbe reidende werkzaamheden. Het idee hierachter is dat het poli tieke debat zich tijdens raads vergaderingen zal ontspinnen. Dat maakt het proces transpa ranter, menen betrokkenen. Commissie Wordt nu nog door elke fractie in elke commissie één lid afge vaardigd, binnenkort kunnen dat er ook meer zijn. Het aantal wordt afhankelijk gesteld van het aantal zetels van de fractie in de raad. Fracties met één of twee leden kunnen per commis sie één lid leveren. Fracties met drie of meer leden kunnen twee leden per commissie afvaardi gen. In tegenstelling tot wat nu gebruikelijk is hoeven commis sieleden bovendien niet meer per se raadslid te zijn, wat bete kent dat politieke partijen werkdruk kunnen spreiden. Wel moet een commissielid op de kandidatenlijst hebben gestaan voor him partij bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen Vooralsnog levert deze regel slechts twee 'nieuwe' gezichten op: P. de Gijt van GroenLinks en oud-raadslid G. van den Ou den-Zwart van de WD. De raadsvergadering waarin dit voorstel aan de orde komt, wordt gehouden op donderdag 19 december in de burgerzaal van het gemeentehuis in Zierik- zee vanaf 19.30 uur. j ,/Ji I' A - atff Sg—HiM ■I 4 j De vroege vorst spoort de betrokkenen van ijsbanen aan tot haast. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Terwijl sommige ijsmeesters op Schouwen-Duiveland de meetlinten al hebben getrokken, wordt in andere dorpen nog gewerkt aan het prepa reren van de ijsbaan. Op dit moment kan de vorst in dorpen als Dreischor en Schuddebeurs weinig goeds voortbrengen. Beide ijsbanen moeten nog onder water worden gezet. In Dreischor is gisteren door de gemeente een pomp neer gezet die water uit sloot of gracht moet aan voeren. Omdat de pomp 's nachts niet kan draaien in verband met bevriezingsgevaar kan pas vandaag begonnen worden met het aanvoeren van water, meldt assistent-op zichter J. Rens van de gemeente Schouwen- Duiveland. Tot grote teleurstelling van voorzitter K. van Langeraad van de plaat selijke ijsvereniging, die hoopte dat zijn dorpsgenoten woensdag al de ijzers onder zouden kunnen binden. Maar dat zit er nu niet meer in. H. Capelle en J. van der Bijl, voorzitters van respectievelijk de ijsclubs in Oosterland en Brouwershaven, volgen de weersverwach tingen op de voet. Gisteren lagen de ijsba nen in beide dorpen er nog onbevroren bij „Nu ligt er een laag van twee centimeter, helemaal mooi dicht. Het is niet vlak, maar dat komt omdat het waait. Nog twee dagen zo koud en de baan kan open", zegt Capel le. Dus blijft er weinig over dan rustig afwach ten of weer, gemeente en jeugd in samen hang mogelijk maken dat zich een ijslaag van acht, negen centimeter zal vormen. Hoewel afwachten? „Morgen gaan we al wat voorbereidingen treffen wat materiaal betreft", aldus M. Hanse van de IJsclub Haamstede-B urgh IJsborstelmachine Weer of geen weer, om de twee jaar wordt onder meer benzinemotor van de ijsborstel- machine en sneeuwschuiver onder de loep genomen. Vij f jaar lang kon deboven Burgh tegen natuurgebied aangelegen, ijsbaan niet open. De vroege vorst nu spoort de be trokkenen echter aan tot haast. Want met een beetje geluk, mijmert Hanse, zal het er dit jaar weer wel van komen. NOORDGOUWE - Op het bedrijventerrein in Noordgouwe zijn twee vrachtwagencombinaties opengebroken, waarna verschillende goederen zijn gestolen. Uit beide voertuigen werden beeldapparatuur, mobiele telefoons en radio/cd-spe- lers weggenomen. Het schadebedrag is onbekend. De inbra ken vonden plaats tussen zaterdag 19.00 en zondag 17.00 uur. ZIERIKZEE - Met de komst van seniorenraden in meerdere regio's in Zeeland groeit de behoefte aan onderlinge samen werking. De Seniorenraad Schouwen-Duiveland constateer de gisterochtend tijdens de bestuursvergadering dat er in de verschillende gebieden veel vergelijkbare beleidsterreinen zijn waar ten behoeve van ouderen advies over moet worden uitgebracht. Volgens directeur J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Ouderen ligt er vooral een taak bij het Lan delijk Informatie- en Ondersteuningscentrum voor Senio renraden (LOIS) om die onderlinge afstemming tot stand te brengen. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg heeft gisteren een 32-jarige inwoner van Terneuzen we gens geluidsoverlast in een plaatselijk café veroordeeld tot 250 euro boete, waarvan 100 euro voorwaardelijk. Officier van Justitie A. Flikweert eiste voor de overschrijding van de geluidslimiet met 29 decibels 250 euro boete. De overtreding werd 5 mei dit jaar in het café aan de Nieuwstraat geconsta teerd. Een buurman had geklaagd over het lawaaiIn het café speelde op dat moment een band. Een deskundige had na mens de gemeente metingen uitgevoerd. Het resultaat was 69 decibels. Aan de juistheid van de meting werd in eerste in stantie getwijfeld door verdachte. De Terneuzenaar vond het niet netjes dat de politie hem de geluidsoverlast dezelfde nacht niet heeft meegedeeld. „Dan had ik maatregelen kun nen nemen", reageerde hij. Met dat aspect en het feit dat de Terneuzenaar geen uitbater meer is van het café hield de poli tierechter rekening in zijn uitspraak. ARNEMUIDEN - Op de A58 ter hoogte van Arnemuiden zijn gisterochtend rond negen uur twee auto's op elkaar gebotst Een 36-jarige Vlissingse automobiliste had te laat in de gaten dat de auto voor haar. bestuurd door een 37-jarige plaatsge noot, remde. Niemand raakte gewond. De auto's raakten be schadigd. MIDDELBURG - De Vlissingse bedrijfsleider noemde giste ren in Middelburg de voorwaardelijke boetes, geëist door de officier van justitie, een Salomonsoordeel De economische politierechter sloot zich aan bij de eis van de officier en von niste de verdachte bedrijven, restaurant De Vissershaven en V.O.F. Yvonne uit Vlissingen, tot voorwaardelijke boetes van 500 en 250 euro. De bedrijven werden verweten januari dit jaar tot drie keer toe afval niet op de juiste plaats te hebben neergezet. De eigenaar zei vanwege een contract met de ge meente Vlissingen de beschikking te hebben over een onder grondse container. Die deugde niet. Ook ontbrak het aan goe de communicatie om de problemen te verhelpen. De situatie leidde ertoe dat het afval op straat werd gedumpt Met de om standigheden werd rekening gehouden in de uitspraak. doorMiriam van den Broek VROUWENPOLDER - Cam ping De Zandput in Vrouwen polder wordt misschien een vakantiepark met de vorm en uitstraling van een Zeeuws dorp. De plannen zijn nog pril, maar het idee is er straten en rij tjeswoningen te bouwen. In die huizen worden appartementen gemaakt. De omslag heeft te maken met allerlei ontwikkelingen rond de camping, zegt H. van Koeverin- ge. Hij is directeur van Roompot Recreatie Beheer, waaronder De Zandput valt. „Vijf of zes jaar geleden kochten we de camping. We mochten uitbrei den. Er was alleen nog geen grond beschikbaar." De provin cie verzocht een gedeelte van de camping uit de duinen te halen om de grond terug te geven aan de natuur. Vérder wordt de wa terwinning in het gebied ge stopt, waardoor het waterpeil verandert. Ook is het de bedoe ling dat er om de camping heen REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl een nat, groen natuurgebied komt. Van Koeveringe: „Inmiddels kunnen we de gronden voor een uitbreiding aankopen. Maar we hebben onszelf de vraag gesteld: 'willen we wel zo'n grote cam ping?' Mensen blijven minder lang dan vroeger. Dat is jammer want we investeren heel veel, terwijl we er relatief weinig voor terug krijgen." Daarom is gekozen voor een heel ander plan: compacte be bouwing. „Op die manier kun nen we op weinig grond toch luxe onderkomens bieden. Als dit plan doorgaat, zijn er straks minder gasten tegelijk. De gas ten kunnen daarentegen wel het hele jaar komen." Van Koeve ringe schat dat er plaats is voor vierhonderd appartementen of tewel 1500 bedden. Nu trekt de campingnog 2500 mensen in het hoogseizoen. Plein Op De Zandput komen volgens het plan gestapelde apparte menten. „Geen torenflats", be nadrukt Van Koeveringe. Hui zen van drie hoog, met daarin appartementen, is wel een optie. De huizen worden tegen elkaar aan gebouwd. „In een binnen ring van een dorp staan de wo ningen ook zo. Dat is wat we willen. En net als in een gewone gemeenschap, moeten we ver der zorgen voor faciliteiten zo als een plein, een café en mis schien een zwembad." Dicht op elkaar verblijven, vin den vakantiegangers volgens Van Koeveringe niet erg. Vooral niet, als daarmee de natuur ge spaard kan worden. „Op een camping is de bezetting per vierkante meter trouwens gro ter dan straks op De Zandput. Ook wordt het er veel rustiger. Met Pinksteren bijvoorbeeld, rijden nu achthonderd auto's in een paar uur tijd over het dijkje naar De Zandput. Dat is straks niet meer het geval.". Binnenkort gaat er een werk groep met ambtenaren van de gemeente Veere en met mensen van Roompot Recreatie Beheer aan de slag. Die moet onder meer kijken hoe het zit met de wetgeving en met het politieke en sociale draagvlak. Van Koe- veringe verwacht niet dat het park over twee jaar al veran derd is. Voor de gasten die al sinds j aar en dag naar De Zand put komen, heeft hij genoeg an dere, soortgelijke campings, zegt hij. Vrijwilliger Bernard Bours las tot nu toe vijfduizend akten en werd voor de tweede maal achtereen winnaar van de jaarlijkse archief trofee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Nog één keer en je mag hem houden." Onder die aanmoediging overhandigde wethouder J. van Felius gister avond in de burgerzaal van het gemeentehuis in Zierikzee de archieftrofee 2002 aan Bernard Bours. Hij is evenals vorig jaarwinnaar van deze onderscheiding voor de meest actieve vrijwilliger bij het gemeentearchief. Het is een wisselbeker, maar als hij voor de derde keer op rij wordt ge wonnen, blijft de trofee eigen dom van de winnaar. Bours is dus al aardig op weg. Hij bezocht het afgelopen jaar 113 keer het gemeentearchief voor historisch onderzoek en vooral voor het toegankelijk maken van bronnen voor een breder publiek. Bours richt zich specifiek op rechterlijke en no tariële akten. Samen met Reitze Keizer, een andere enthousiaste vrijwilliger op dit vlak, hield hij daar gisteravond een korte in leiding over. „Voor ons geldt een beetje de vergelijking met de olifant en de muis", liet Keizer weten. Hij gaf aan dat Bours inmiddels vijf duizend akten heeft gelezen, terwijl hijzelf tot een score van zeshonderd komt. Keizer richt zich vooral op akten uit Brou wershaven met name van nota ris Viergever en met veelal de er fenis als onderwerp Digitaal Bours oriënteert zich wat bre der. Beiden koesteren de wens dat hun inventarisatie op korte termijn digitaal toegankelijk wordt gemaakt. Nu leggen zij hun bevindingen nog op stan- daardlijsten vast waarbij ak- tennummers, namen en vooral de functies van de betrokken personen belangrijke gegevens vormen. Volgens gemeentearchivaris H. Uil is er overigens met succes gezocht naar een budget om het komend jaar in elk geval te star ten met de digitale verwerking van de aktengegevens. Met de jaarlijkse bijeenkomst wil de gemeente alle vrijwilli gers bij het archief even in het zonnetje zetten. Zij dragen allen op eigen manier bij aan het toe gankelijk maken van histori sche bronnen voor een breder publiek. Van afgeronde onder zoeken worden zogeheten 'in gangen' in boekvorm gemaakt Dat gebeurt in tweevoud een exemplaar voor in de studiezaal van het archief en één voor de vrijwillige onderzoeker zelf. Wethouder Van Felius presen teerde de drie meest recente in gangen Dat zijn het onderzoek naar de genealogie van Duive- landse geslachten in de periode 1611-1996 door A. Flikweert, de acta van de Hervormde Ge meente Bruinisse over de perio de 1590-1871 door J. Wiebrens en een overzicht van de geboor ten en dopen van Oosterland van 1720 tot 1814 door het echt paar Berrevoets-Leij dekkers. De tweede prijs voor archief- vrijwilligers ging naar Joop van Loo en derde werd Martien de Vlieger. Van Felius sprak zijn vreugde uit over de groeiende belang stelling voor het archief Ston den er vorig jaar rond deze tijd 1433 bezoekers geregistreerd, dit keer in dezelfde periode zijn het er al 1650. Ook zei de wet houder blij te zijn met het hoge waarderingscijfer van 8,7 waar de bezoekers de dienstverlening mee honoreren Dat blijkt uit een recent onderzoek onder Ne derlandse archiefdiensten. door Rolf Bosboom VLAKE - Vanwege een lekkage is de Vlaketunnel gisteren de ge hele dag gedeeltelijk afgesloten geweest. Het bevroren water had het wegdek spiegelglad ge maakt. Rijkswaterstaat, die gis teren een reparatie uitvoerde, gaat ervan uit dat de tunnel vanochtend vroeg weer volledig beschikbaar is. De lekkage deed zich voor in de noordbuis van de tunnel, op rijksweg A58 in de richting van Vlissingen, Het grondwater kwam, op de inrit aan de oost zijde, tussen twee segmenten omhoog. Het water liep de tun nel in en bevroor door de inge treden vorst. Strooien had vanwege het geringe verkeers aanbod niet het gewenste ef fect. Gisternacht gebeurde door de plaatselijke gladheid een onge val. Een 31-jarige man uit Hein- kenszand raakte rond één uur bij het inrijden van de tunnel in een slip, waardoor zijn auto be gon te tollen en de tunnelwand raakte. De bestuurder bleef on gedeerd, maar zijn wagen was zwaar beschadigd De man bleek te veel te hebben gedron ken. Vanwege de gladheid moesten één rijstrook en de vluchtstrook worden afgesloten. In de loop van de dag heeft Rijkswater staat een reparatie uitgevoerd. Daarbij zijn gaten in het weg dek geboord, waarin een soort 's GRAVENPOLDER - Oudc- renkoor Zanglust uit Goes houdt vanmiddag om half drie een kerstmiddag in woonzorg centrum Vorsvliet in 's Graven polder. Het koor zing liederen met de bewoners en er zijn gedichten en een kort verhaal Donderdagmiddag om twee uur is Zanglust in zorgcentrum Poelwijck in 's Heer Arendsker- ke. Het programma is hetzelfde als in Vorsvliet. purschuim is gespoten. „Dat zou afdoende moeten zijn", al dus woordvoerder E. de Feijter „We gaan de zaak nu goed in de gaten houden." Daarnaast heeft Rijkswater staat bronbemaling toegepast om het grondwaterpeil tijdelijk te verlagen, zodat het risico op lekkage vermindert. De afgelo pen nacht hadden medewerkers nodig om de rijbaan schoon te maken. De verwachting was dat de tunnel vanochtend om vijf uur weer volledig kon worden vrijgegeven. Geen risico's Rijkswaterstaat benadrukt dat de lekkage geen risico's met zich meebrengt Er is geen enkel ge vaar voor de stevigheid van de constructie van de tunnel", al dus De Feijter. Dat er water lek te, was overigens al langere tijd bekend. Door de vorst is het pro bleem echter onverwacht snel verergerd. Vorig jaar was al bekend dat in beide tunnelbuizen water naar boven kwam. In de zuidbuis is dat probleem afgelopen herfst hersteld, toen dat deel van de tunnel gedurende enkele weken was afgesloten wegens groot onderhoud. Het probleem aan de noordkant zou juist deze week worden op gelost, met het oog op de winter. Met de maatregelen die gisteren zijn toegepast, moet het onge mak voorlopig onder controle zijn. Een definitieve oplossing moet wachten tot april, als de noordbuis enige tijd wordt afge sloten om onder handen te wor den genomen. Advertentie "Want...u wenst toch een creatieve oplossing van uw reclameprobleem?" HSP Communicatie b.v. bel 0118-68 14 11 ..voor de juiste toon! I STREEKACTIVITEITEN NIEUWERKERK - Dorpshuis, 19.30 uur Inspraakavond voorontwerpbestem mingsplan D'Heule 2e fase. De uitvoering van de Christmas Carols in Zierikzee zijn dit jaar op donderdag 19 en vrijdag 20 december en niet op vrijdag en zaterdag zoals onlangs in de PZC stond vermeld. Het openingslied op donder dag wordt gezongen door Claudia van de Velde Op de vrijdagavond is het Wout riëlle de Vogel die de inzet van de Cere monyzingt. Aan die laatste avond wordt ook medewerking verleend door burge meester J Asselbergs, die leest uit het Kerstevangelie Het concert wordt gege ven in de Nieuwe Kerk en begint beide avonden om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33