Misdaadauteur grieft Oranjes aii Rijksvoorlichtingsdienst reageert verbolgen op beweringen Tomas Ross het weer lm puzzel Heer Bommel en het Kongruwer Casper Hobbes CEO f 3 recept Warme aardappelsalade met ham en walnoten St dinsdag 10 december 2002 door Peter Kuijt Het koninklijk huis is verbol gen over de jongste faction- thriller Omwille van de troon van misdaadauteur Tomas Ross. Hoofddirecteur Brouwers van de Rijksvoorlichtingsdienst heeft de schrijver vorige maand in een brief laten weten dat som mige beweringen in zijn boek en Ross' uitspraken in het tv-pro- gramma Barend en Van Dorp op 21 oktober grievend en beledi gend zijn en inbreuk maken op de 'persoonlijke levenssfeer' van leden van het koninklijk huis. „Uw voorstelling van za ken is op zijn minst onzorgvul dig." Ross zegt dat Brouwers 'aantij gingen verwart met feiten'. De briefwisseling tussen de twee is te lezen op de website van Theo van Gogh, met wie Ross een film maakt over de moord 'op Pim Fortuyn. Ross' thriller behandelt de Greet Hofmans-affaire, die zich afspeelde in de jaren vijftig. Ook gaat de schrijver in op de rol van prins Bernhard tijdens de Twee de Wereldoorlog. De toenmalige prins-gemaal zou twee zonen hebben verwekt bij een Engelse dame, een bewering die volgens Brouwers onjuist is. Ook zou Bernhard tijdens de Tweede Wereldoorlog een brief met vre desvoorstellen hebben geschre ven aan nazi-topman Himmler. Brouwers heeft dat laatste bij het NIOD nagevraagd en stelt: „Ook van die kant wordt met stelligheid ontkend dat een der gelijke brief zou bestaan of zou hebben bestaan." Verder zou Ross in weinig vlei ende bewoordingen hebben ge schreven over de familie van prins Bernhard, en dan met na me over diens moeder, prinses Armgard. Brouwers verzoekt de schrijver de feiten en omstan digheden waarop hij zijn bewe ringen baseert, toe te lichten. Onvoorstelbaar Ross stelt zich niet te kunnen voorstellen dat de voormalig journalist Eef Brouwers 'zo on wetend' kan zijn. Ross zegt het Op 9 september 1936 wordt de verloving van prinses Juliana en prins Bernhard officieel bekendgemaakt. Van links naar rechts Wilhelmi- na, Armgard, Aschwin (broer van de prins), Bernhard en Juliana. foto archief ANP in zijn roman zowel op te nemen voor prins Bernhards standpunt (de bescherming van de Noord- Atlantische belangen) als voor de toenmalige koningin Juli ana, die streefde naar ontwape ning. „Zowel koningin als prins-gemaal, noch hun kinde ren, wordt in een kwaad of kari katuraal daglicht gesteld." Dat de feiten niet altijd even vleiend zijn voor Bernhard, diens stief vader Panchouliedzew en zijn moeder prinses Armgard, kan de schrijver niet verweten wor den, meent Ross. „Ook u zult toch ooit geleerd moeten heb ben: 'Facts are sacred, comment is free' de feiten zijn heilig, commentaar is vrij, redactie)." Volgens Ross heeft Bernhard wel degelijk twee zonen bij een 'Engelse dame' verwekt. „Te uwer informatie: de dame in kwestie was Lady Ann or Lewis, de zonen zijn nu respectievelijk 58 en 59." Ross noemt vervol gens drie boeken waarin deze gegevens te vinden zijn. Het ver baast de auteur dat de roddel bladen Weekend en Story, die er in 1998 over publiceerden, des tijds niet door het koninklijk huis zijn aangepakt. Ook de brief die Bernhard op 24 april 1942 aan Himmler zou hebben geschreven duikt vol gens Ross in veel literatuur op. Begin januari 1977 berichtte de doorgaans koningsgezinde Te legraaf al over de kwestie. Des tijds gaf ook RIOD-medewerker Gerard Aalders tekst en uitleg over de brief in een interview met Het Parool. Zuiveren Ook de als 'aantijgingen' be stempelde informatie over Bernhards moeder en stiefvader is algemeen bekend, meent Ross. Het is, schrijft de auteur, 'een bekend hof geheim' dat ko ningin Wilhelmina prinses Armgard en Abwehr-spion Panchouliedzew vanwege hun nazi-sympathieën huisvesting binnen Nederland weigerde. „Armgard moest eerst maar eens 'ont-Duitst' worden", stel de Wilhelmina. Ross: „Mijn va der, lid van de verzetsgroep Al- brecht, oud BNV-er, oud BVD- er, gedecoreerd door Bernhard, sprak in dat verband overigens gewoon over 'zuiveren'." Jodenvervolging Ross haalt in zijn brief professor Arnold Heertje aan, die naar aanleiding van de discussie of Wilhelmina in Londen nu wel of niet weet heeft gehad van raz zia's en jodenvervolgingen in bezet Nederland schreef: 'Lie ver geschiedvervalsing dan de historische waarheid.'Ross: „Je zou ook kunnen zeggen: Iemand die feiten absurditeiten noemt, zal vaak verrast staan." De RVD zal overigens ook wei nig ingenomen zijn met de vori ge maand verschenen histori sche roman Mevrouw Majesteit van Hans Galesloot, die even eens de Hofmans-kwestie als centraal thema heeft. Ook hier in komt Bernhard op een weinig positieve manier naar voren. Bovendien stelt Galesloot dat Juliana in 1956 gedwongen op genomen is in een psychiatri sche kliniek in Wassenaar, zo dat ze niet langer gekant zou zijn tegen het pro-Navo-stand- punt van het kabinet-Drees en haarman. Market Garden Galesloot heeft nog niets van de RVD gehoord, maar kan zich goed voorstellen dat hij nu ook een brief zal krijgen. „Het lijkt me logisch. Immers, ik haal ook zaken naar boven waarover men kan zeggen dat het de goede naam van het koninklijk huis aantast. Aan de andere kant: eerder dit jaar verscheen het boek Bernhard meesterspion over het verraad van de operatie Market Garden. Daar stonden heel ernstige dingen in over Bernhard en daar heeft de RVD niet op gereageerd. Overigens vind ik het naïef van Brouwers om zo'n brief te schrijven. Dat leidt alleen maar tot meer aan dacht voor het boek." GPD 1 2 3 4 5 6 7 9 10 Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes let ters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1, het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters op de vet omlijnde regel een woord. 1. Zwak, soort appel, straathandelaar; 2. Europeaan, motief, horizon; 3. inwendig orgaan, koningin, watersport; 4. niveau, open stadsruimte, diepte bepalen; 5. schooljaar, houten nijptang, marmeren knikker; 6. ondeskundige, vent, cafébedien- de; 7. maal, uitbouw, gevangenis; 8. kleur, bloedgever, binnenshuis; 9. bloedvat, dichterbij, epiloog; 10. turfland, schenken, stad in Zwitserland. Horizontaal: 1. De lucht van een toekomstige emeritus (4); 4. Twee slingerende meisjes (5); 7. Daarbij in het bijzonder een kroonlijst (7); 8. Nog even en ze is gepromoveerd (3); 9. Hier vragen we wat! (3), 10. Tenminste een zangeres met een jongensnaam (7); 12. Maakt mooie kleding nog mooier bij het proces (7). Verticaal: 2. Pijnlijk voor een varken dat eraan gaat (4); 3. Twee dieren in het geweer (6); 4. Stenen samenhang van een gids (8); 5. Ten eerste in de hoedanigheid van water (4); 6. Hierin wordt geen geld uitge keerd (6); 9. Die rivier komt overeen met een slee (4); 11. Hoop bergruimte (3). Oplossingen van gisteren: Horizontaal: 1. Ton; 5. Ate; 7, Oeral; 8. ets; 9. Est; 11. teler; 14. ka; 16 te; 17. rek; 18. nar; 19. om; 20. al; 22. grief; 25. Ido; 27. ace; 29. kaste; 30. Eta; 31. sla. Verticaal: 2. Oot; 3. nest; 4. taal; 6. tas; 8. elk; 9. er; 10. toe; 12. erker; 13. einde; 15. arm; 16. tra; 19. obi; 21. lee; 22. go; 23. Iran; 24. fats; 26. dat; 28. cel. Cryptogram: Horizontaal: 4. Wasdroger; 6. haaskonijn; 8. galabal; 9. stipt; 10. koe. Verticaal: 1. Galapartij; 2. druk; 3. ogenblik; 5. randzee; 7. slaap. Toonder Studio's Heer Bommel zag hem niet, want hij was in paniek geraakt. „Gauw dan!" riep hij zijn pupil toe. „Doe iets! Waarom ga je nu toch zo eigenzinnig je weg? Wat moet iedereen van je denken?" Konstantijn deed zijn best. Er voeren vreemde sidderingen door zijn tors, maar terwijl er grote verande ringen in hem plaatsvonden, was het duidelijk, dat hij aan passingsmoeilijkheden had. Het gebeuren was te veel voor de politiechef; hij stak zijn notitieboekje in zijn zak en haastte zich weg om elders zijn rapport te maken. Maar doctorandus Zielknijper nam zijn plaats in. „Een héél in teressant geval! "prevelde de opvoedkundige. „Het is maar zelden dat men dit soort conflicten van zo dichtbij kan meemaken." Heer Ollie schonk geen aandacht aan hem, doch ging voort met het geven van zijn aanwijzingen. „Denk toch aan het Bommelfiguur!" riep hij uit. „Doe iets aan je houding! Rechtop, zoals het hoort." „Een typisch geval van vaderbindingen," hernam de heer Zielknijper, die opmerkte dat Konstantijn steeds zenuw achtiger werd. „Haatcomplexen door een verdrongen ik- -bewustzijn. Hier zou een behandeling door een geschoold psychiater op zijn plaats zijn." Nu was het gedaan met het geduld van Konstantijn, en terwijl heer Bommel de handen voor het gelaat sloeg, wierp hij de zielkundige met grote kracht over het gazon. door Bill Watterson IK NOV V 0P K HOOGTE TAN VERDERE ONTWIKKELINGEN /Kr Hans Belterman De mogelijkheden om samengestelde salades ook warm of lauwwarm op te dienen zijn in ons land niet of nauwelijks bekend. In de ons omringende landen en met name in Duitsland, Polen en de Balti- sche staten zijn dergelijke salades vrij po pulair. De salade van vandaag is een chi que variant op de jagerssalade zoals die tijdens het Duitse keizerrijk in Oost-Prui sen op tafel kwam. De salade kan als een snack, voor-, hoofd- en bijgerecht worden gegeven. Voor 4 - 8 personen: 1 kg grote stevige aardappelen (geen afkokers), geschild; zout; 75 -100 gram walnoten, in stukjes gebro ken; 100 gram gekookte (achter)ham, dik ke plak, tot grove kruimels gehakt; 1 eetl. sherry-azijn of -edik; zout; witte peper uit de molen, enkele druppels vloeibare ho ning; 3 eetl. noten- of pompoenpittenolie; 1 mespunt fijne Franse mosterd (Dijon); 4- 8 grote slabladeren. Snijd de aardappelen eerst in plakken (on geveer 7 1/2 millimeter), vervolgens in re pen (ongeveer 7 1/2 millimeter breed) en daarna in blokjes. Zet de blokjes op met ruim kokend water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat ze niet veel langer dan 5 tot 6 minuten koken (ze moeten nèt gaar zijn). Stort de aardappelblokjes op een zeef en laat ze uitlekken. Breng in een pannetje sherryazijn of edik en 2 theelepels water aan de kook. Voeg wat zout, peper en honing toe. Roer alles krachtig door. Neem het pannetje van de warmtebron. Klop de olie en de mosterd er door. Leg de aardappelblokjes, hamkruimels en de helft van de noten in een voorverwarm de kom. Schenk de warme dressing er over. Strooi het bieslook er over en schep alles enkele malen om. Presentatie: leg op elk bordje een gewas sen en drooggemaakt slablad. Schep op elk slablad een deel van de warme salade. Bestrooi de salades met de rest van de no ten. Tip: de salade sluit ook heel goed aan bij gerechten met gebraden gevogelte zoals kip. parelhoen, patrijs en kalkoen. Het toe voegen van ham aan de salade kan dan achterwege blijven. DINSDAG Hoog water Laag watei H 10 DECEMBER uur cm uur cm uur cm uur m Vlissingen 05.59 189 18.29 190 12.30 181 - W£ Terneuzen 06.20 212 18.44 212 00.16 152 12.49 18? mi Cadzand 05.35 181 18.06 182 12.05 174 - bu Roompot Buiten 05.59 142 18.46 '48 12.25 140 - ge Roompot Binnen 07.05 124 19.47 28 00.44 088 13.24 bl Zierikzee 07.20 143 19.55 151 01.00 106 13.40 h Krammersl. West 07.35 153 20.06 160 00.59 108 1 3.40 VI Hansweert 06.49 224 19.26 226 00.38 167 13.16.ri V,' K Stavenisse/Yers. 07.26 149 20.00 154 01.06 105 13.45148 j WOENSDAG EK 11 DECEMBER Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Staven isse/Yers. Laag watei uur cm uur cc 00.36 128 13.14 1f 01.00 136 13.46 Ui 00.16 121 12.59 IS 00.45 090 13.24 11 01.34 082 14.26 12 01.50 099 14.30 Uj 01.44 100 14.36 01.25 150 14.06 01.56 09814.30 Europa: Winterkou Spanje en Portugal hebben een wisselvallige week met winde', regen. De temperaturen zijn met 6 tot 17 graden ook niet aant/ naam meer. Italië en Griekenland worden juist droger. De weersverbetering heeft te maken met een hogedrukgebied' Roemenië en Turkije. Turkije wordt vandaag overwegend droc( maar het is er sinds gisteren wel veel kouder, waardoor de te" peraturen landinwaarts niet meer boven het vriespunt komeiM Centraal-Europa is het rustig en droog onder invloed van een langgerekt hogedrukgebied. Onder heldere condities vriest heü licht tot matig en 's nachts plaatselijk zeer streng. In Noord- Europa volgen depressies elkaar in rap tempo op. Dat c tijd tot tijd sneeuwbuien met veel wind. Nautisch bericht De temperatuur van het zeewater bedraagt 9 graden en het zie?! is goed. De wind is matic, aan zee vrij krachtig uit het oosten. Waterstanden t( l TRI gaan wil 0{ meen afkor tusse kalej IfrHet Ook de komende dagen blijft het Door: Johan fiei: rustig en vrij zonnig winterweer in Zeeland en Brabant. Verder wordt er de eerste dagen geen neet slag verwacht. Door een vaak stevige wind is het voor het gev« buitenshuis nog veel kouder dan de lage temperatuur die de thermometer aangeeft. Zondag hebben we in onze regio niptd-l eerste ijsdag van het seizoen in de wacht gesleept. In de weef de spreken we van een ijsdag als gedurende een etmaal de ter peratuur niet boven het vriespunt uitkomt. In onze contreien kw? de maximumtemperatuur uit op -0,2 graden in Wilhelminadorp? -0,3 in Brabant. Vandaag is er veel zonneschijn en ziet het er var achter het vensterglas bij de kachel vriendelijk uit, maar dat is schijn. Want door een matige tot aan zee vrij krachtige oosten wind voelt het veel kouder aan. We noemen dat de gevoelstem peratuur of windchill met een Engelse term. Bij een temperatuw van -1 graden en in dit geval een matige oostenwind voelt het aan als -5 graden en dat geldt dan voor een normaal geklede persoon. Hoofd en handen bedekken bij het naar buiten Zonnig 4" gaan is dus geen overbodige luxe. Vooral oren blijken gemakkelijk te bevriezen. Op de vennen en ondergelo pen weilanden kan al veilig worden geschaatst dus dat is in ieder geval een reden om naar buiten te gaan, zeker met het zonnetje erbij. Tot en met donderdag blijft het rustig win terweer in onze contreien. Vrijdag neemt vanuit het zui den de bewolking toe en kan er wat neerslag vallen. Het wordt dan wat zachter, maar vanaf zaterdagnacht wordt het opnieuw kouder. Vooruitzichten heeft de i beelc 2001 Hetg se pi justï KNC gens nemt rapp straf mati tera; kom; Het 'kwe ticic nele bren ze vi acht enw derr zegg Het mee verv netv weer woensdag O donderdag vrijdag zaterdag max. -2° 0° 2° 0° min. -5° -4° -2° -2° wind 04 ZO 4 04 NO 4 vandaag op 8.38 onder 1 Maan Zeeland: IJsdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2