Goes werkt aan jeugdplatform Camping mikt op Zeeuwse sfeer met rijtjeshuizen Studentenhuisvesting op terrein Schelde Flamingo's in het Dijkwater agenda Kerstmiddag Nooit spijt gehad van verhuizing Veel vallende sterren aan firmament te zien Jagen zonder akte beboet Straf voor lawaai in café Voorwaardelijke boete bedrijven Overtreden mestwet niet bewezen Gemeente probeert kinderen en jongeren te betrekken bij beleid J bil I STREEKACTIVITEITEN 1 GOES Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop meubelen; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tammin- 93; KAPELLE Computerpraktijklokaal van Jongerencentrum Trinnety, (bij sport centrum) 9.30-11.30 uur: computerin- loopochtend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur- Biljarten en kaarten voor ou deren; 14.00 uur: Welfarewerk; KRABBENDIJKE De Meiboom, 18.45 uur Jongens- en meisjesclub voor groep 6.7,en 8; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur vrouwenclub senioren; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; Hotel Smits. 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK - De Griffioen, 19 30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Sounthern Riders; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: rondvaart Oosterschelde; Gymzaal aan de Ericalaan, 9.00-10.00 uur: Condi tietraining voor 50-plus. 's GRAVENPOLDER - Oude- renkoor Zanglust uit Goes houdt vanmiddag om half drie een kerstmiddag in woonzorg centrum Vorsvliet in 's Graven polder. Het koor zing liederen met de bewoners en er zijn ge dichten en een kort verhaal. Donderdag om 14.00 uur is Zanglust in zorgcentrum Poel- wijck in 's Heer Arendskerke. In het Dijkwater voeden flamingo's zich onder meer met garnalen. door Marcel Modde DREISCHOR - Het natuurgebied Dijk water is in trek bij exoten. Laat het plantenleven er zich onder meer gelden met wilde orchideeën, ook de flamingo is inmiddels een regelmatig terugke rende wintergast in de zoutwaterpias tussen Dreischor en Sirjansland. Maar pas echt bijzonder is de aanwe zigheid van de beverrat, aldus bos wachter D. Fluijt van Staatsbosbeheer. Vorige week werd een zes kilo zwaar jong dood aangetroffen in een val voor muskusratten. Aangenomen wordt dat zijn ouders nog ergens in de buurt moe ten vertoeven, mogelijk in gezelschap van nog meer familieleden. Het wijfje krijgt jaarlijks maximaal drie nesten van vier tot twaalf jongenVier jaar ge leden werd volgens Fluijt voor het eerst in de Grevelingen een zwemmende be verrat gesignaleerd. Een volwassen exemplaar weegt tussen de zeven en negen kilo. De beverrat is tot dusver een zeldzame verschijning in Zeeland. Het van oorsprong uit Zuid- Amerika afkomstige dier werd rond 1930 op tal van plaatsen in West- en Midden-Europa ingevoerd en om zijn pels gefokt. Het is een planteneter, die ook verzot is op maïs en suikerbieten. Behalve vraatschade veroorzaken deze dieren ook verzakkingen en instorting van oevers door hun ondergrondse graafactiviteiten. Om die reden uitte dijkgraaf en voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond vorig jaar op een bij eenkomst in Zeeuws-Vlaanderen zijn zorg over het oprukken van de beverrat. In Nederland komt deze diersoort voor al voor in Limburg en in de Biesbosch. Op de Slikken van de Heen oostelijk van Sint Philipsland werden eerder al sporen van de beverrat gevonden. Vrieskou De flamingo's daarentegen zijn een graag geziene gast in de Zeeuwse wate ren. Doorgaans houdt de roze vogel het foto Dirk-Jan Gjeltema bij zoet water en is de groep regelmatig te zien rond het Krammer Volkerak en het Zoommeer Zodra de vrieskou toe slaat en de ondiepe waadplaatsen be vriezen, wijken ze uit naar omliggende fourageerplaatsen. In het Dijkwater, achter de oever van de Grevelingen, voeden ze zich vooral met garnalen 'en ander klein grut', aldus Fluijt. Ook zijn er in deze tijd van het jaar vol gens de boswachter veel roofvogels ac tief. Met name de buizerd doet zich op veel plekken gelden op Schouwen-Dui- veland. „De kou legt de zwakke broe ders onder de dieren bloot en rovers komen daar instinctief op af. Dat is de natuur." REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke vanderJagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil de Hogeschool Zeeland helpen bij het huisves ten van buitenlandse studenten. Daarvoor wil de gemeente een bouwvergunning verlenen voor semi-permanente studenten huisvesting op het braakliggen de terrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) aan de Koningsweg. De HZ heeft een ernstig huis vestingsprobleem voor circa vijfhonderd buitenlandse stu denten. Voorzitter J Mandos van het college van bestuur van de HZ deelt mee dat ook wo ningcorporatie l'Escaut betrok ken is bij het vinden van een op lossing voor de kamernood. De HZ hoopt dat de studenten in september in het nieuwe casco gebouwencomplex aan de Ko ningsweg kunnen trekken. Het complex wordt neergezet op cir ca één hectare braakliggende grond. Het wordt twee woonla gen hoog. Om overlast voor om wonenden te voorkomen, zal de HZ ervoor zorgen dat er 24 uur per dag toezicht is. In Vlissingen studeren veel bui tenlandse studenten uit Azië en Europa. Een aantal verblijft in recreatieoorden in Dishoek en bij Arnemuiden. „Maar ook in Schoondijke en bij particulie ren in Vlissingen", merkt Man- dos op. ,,We hebben natuurlijk het liefst dat alle studenten bij elkaar in de buurt wonen. Dit is geen ideale situatie." Met l'Escaut is de afspraak ge maakt dat appartementen die op de nominatie staan om ge sloopt te worden, tijdelijk aan studenten worden aangeboden. „Voordat er wordt gesloopt, gaat er vaak veel tijd overheen. Anders zouden die huizen leeg staan. We hebben het over ap partementen in bijvoorbeeld de Bonedijkestraat en omgeving." De semi-permanente huisves ting op het KSG-terrein geldt voor ten hoogste vijf jaar. In de tussentijd worden de plannen verder uitgewerkt voor bouw van een permanente campus op de landtong bij de Vlissingse vismijn Wethouder L Poppe- de Looff: „We zijn met een to taalvisie bezig voor het gebied bij de landtongen, de binnenha vens en het kanaal; de Kennis boulevard. Daarover verwach ten we dit voorjaar duide lijkheid te hebben Voorwaarde De KSG stelde als voorwaarde voor het gebruik van het terrein dat de gemeent optreedt als huurder. De gemeente verhuurt het terrein weer aan de HZ voor ongeveer 70.000 euro per jaar. De hogeschool vraagt de ge meente om 'iets te doen aan de onroerende-zaakbelasting, de bouwleges en de huursom'. De gemeente voelt daar niets voor, omdat het om huisvesting gaat: een nevenactiviteit van de on derwij sinstelling. Mandos is daarover teleurge steld. „Hierover is het laatste woord nog niet gezegd. De ge meente heeft een zekere ver plichting naar ons We waren er vanuit gegaan afgelopen sep tember al te kunnen gaan bou-' wen. De gemeente kon dat niet voor elkaar krijgen Louise en Jantje van Aken. 60 jaar getrouwd en 25 jaar in Zeeland. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Echte Rotterdammers zijn ze, dat kun je nog wel horen. Maar ze kwamen al 25 jaar gele den naar Zeeland: J. van Aken en L. van Aken-Capelle, Jantje en Louise, trouwden zestig jaar geleden, midden in de oorlog, op de Rotterdamse linker Maasoe ver, waar ze allebei woonden. Hij was 21 en zij twee jaar ouder. In de haven verdiende Jantje met hard werken de kost en Louise bleef thuis. Ze kregen drie kinderen: twee meiden en een jongen Later ging Jantje in het betonvlechtwerk, wat ook aanpoten was. Een dochter emi greerde naar Zeeland en vond dat ook haar vader en moeder daar beter op hun plaats waren. „Ik vond Zeeland veel leuker dan Rotterdam", zegt de bruid en de bruidegom vertelt te zijn gezwicht voor de druk van zijn dochter. Ze gingen in Kortgene wonen, maar na een poosje werd Jantje afgekeurd voor het zware be tonvlechtwerk. Inmiddels was ook de zoon in Zeeland komen wonen en toen in de Eisenhowerstraat in Goes nieuwe huizen werden ge bouwd, schreef het echtpaar Van Aken ervoor in. Daar wonen ze nu al zestien jaar en nog nooit hebben ze er spijt van gehad dat ze de Maasstad achter zich heb ben gelaten. Het feest vierden ze zondag al in Zoutelande met lekker eten, lekker drinken en blijven slapen in een hotel. Zeven kleinkinderen en vier achterkleinkinderen vierden het feest mee. door Miriam van den Broek VROUWENPOLDER - Cam ping De Zandput in Vrouwen polder wordt misschien een vakantiepark met de vorm en uitstraling van een Zeeuws dorp. De plannen zijn nog pril, maar het idee is er straten en rij - tjeswoningen te bouwen. In die huizen worden appartementen gemaakt. De omslag heeft te maken met allerlei ontwikkelingen rond de camping, zegt H. van Koeverin- ge. Hij is directeur van Roompot Recreatie Beheer, waaronder De Zandput valt. „Vijf of zes jaar geleden kochten we de camping. We mochten uitbrei den. Er was alleen nog geen grond beschikbaar." Daarnaast verzocht de provincie een ge deelte van de camping uit de duinen te halen om de grond te rug te geven aan de natuur. Ver der wordt de waterwinning in het gebied gestopt, waardoor het waterpeil verandert. Ook is het de bedoeling dat er om de camping heen een nat, groen na tuurgebied komt. Dure auto's Van Koeveringe: „Inmiddels kunnen we de gronden voor een uitbreiding aankopen. Maar we hebben onszelf de vraag gesteld 'willen we wel zo'n grote cam ping?' Financieel gezien is kam peren erg aan het veranderen De caravans en de auto's die ze trekken, worden steeds duurder. Er blijft daardoor minder geld over om te besteden op vakan tie. Ook blijven de mensen min der lang dan vroeger. Dat is jam mer, want we investeren heel veel, terwijl we er relatief wei nig voor terug krijgen." Daarom is gekozen voor een heel ander plan; compacte be bouwing. „Op die manier kun nen we op weinig grond toch luxe onderkomens bieden. Als dit plan doorgaat, zijn er straks minder gasten tegelijk. De gas ten kunnen daarentegen wel het hele jaar komen." Van Koeve ringe schat dat er plaats is voor vierhonderd appartementen of tewel 1500 bedden. Nu trekt de camping nog 2500 mensen in het hoogseizoen. „Door het hele jaar open te zijn, kunnen we straks evenveel overnachtingen per jaar halen als nu." Op De Zandput komen volgens het plan gestapelde apparte menten. „Geen torenflats", be nadrukt Van Koeveringe Hui zen van drie hoog, met daarin appartementen, zijn wel een op tie. De huizen worden tegen el kaar aan gebouwd. „In een bin nenring van een dorp staan de woningen ook zo. Dat is wat we willen. En net als in een gewone gemeenschap, moeten we ver der zorgen voor faciliteiten zo als een plein, een café en mis schien een zwembad." Dijkje Dicht op elkaar verblijven vin den vakantiegangers volgens Van Koeveringe niet erg. Vooral niet als daarmee de natuur kan worden gespaard. „Op een cam ping is de bezetting per vierkan te meter trouwens groter dan straks op De Zandput. Ook wordt het er veel rustiger. Met Pinksteren bijvoorbeeld, rijden nu achthonderd auto's in een paar uur tijd over het dijkje naar De Zandput. Dat is straks niet meer het gevalDe eigenaar wil overigens een nieuwe toegangs weg naar de camping aanleggen en tussen twee wallen in, kan een parkeerterrein worden aan- gelegd." Binnenkort gaat er een werk groep met ambtenaren van de gemeente Veere en met mensen van Roompot Recreatie Beheer aan de slag. Die moet onder meer kijken hoe het zit met de wetgeving en met het politieke en sociale draagvlak. Van Koe veringe verwacht niet dat het park over twee jaar al veran derd is. Voor de gasten die al sinds jaar en dag naar De Zand put komen, heeft hij genoeg an dere, soortgelijke campings, zegt hij. „We zullen daar uiter aard zorgvuldig mee omgaan." Advertentie dinsdag 10 december 2002 Hoor Ab van der Sluis MIDDELBURG - Door het ver wachte heldere weer is in de nacht van vrijdag op zaterdag weer een flink aantal 'vallende sterren' te zien. Onder gunstige omstandighe den is het volgens de Middel burgse volkssterrenwacht Phi- lippus Lansbergen mogelijk zestig tot honderd vallende ster ren per uur te zien. De term vallende sterren is mis leidend, want het gaat om stof deeltjes uit de ruimte die in de atmosfeer voor het lichtver schijnsel zorgen. Deze zwerm van deeltjes is ook bekend onder de naam Geminiden. Vooral in de vroege ochtend van 14 december verwacht de volks sterrenwacht dat er veel heldere vallende sterren te zien zijn. Vo rig jaar telden medewerkers van Philippus Lansbergen twee honderd Geminiden in enkele uren tijd. De sterrenwacht wijst er ook op dat de heldere nachten uitstekend geschikt zijn om 's ochtends vroeg de planeet Ve nus te zien in het zuid-oosten. Venus vertoont net als de maan schijngestalten. Dat komt door dat Venus een binnenplaneet is en vanuit de aarde bekeken niet helemaal vol door de zon wordt verlicht. Venus ziet er door een verrekijker en een telescoop momenteel uit als een smalle maansikkel. Ook het Internationale Ruimte station ISS komt deze week een aantal keren over. MIDDELBURG - De economische politierechter veroordeel de gisteren in Middelburg bij verstek twee mannen, 27 en 30 jaar, uit Kwadendamme tot elk een boete van 120 euro. De verdachten bezaten geen jachtakte toen ze 5 april dit jaar in Borsele in de auto werden aangehouden. De jongste van het duo had toegegeven dat ze een eindje waren gaan rijden en een windbuks hadden meegenomen om op konijnen en hazen te schieten. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg heeft gisteren een 32-jarige inwoner van Terneuzen we gens geluidsoverlast in een plaatselijk café veroordeeld tot 250 euro boete, waarvan 100 euro voorwaardelijk. Officier van Justitie A. Flikweert eiste voor de overschrijding van de geluidslimiet met 29 decibels 250 euro boete. De overtreding werd 5 mei dit jaar in het café aan de Nieuwstraat geconsta teerd. Een buurman had geklaagd over het lawaai. In de hore cagelegenheid speelde op dat moment een live-band. Een des kundige had namens de gemeente de metingen uitgevoerd. Het resultaat was 69 decibels. Aan de juistheid van de meting was in eerste instantie getwijfeld door verdachte. De Terneu- zenaar vond het ook niet netjes dat de politie hem de geluids overlast dezelfde nacht niet heeft meegedeeld. „Dan had ik maatregelen kunnen nemen", reageerde hij op de eis. Met dat aspect en het feit dat de Terneuzenaar geen uitbater meer is van het café hield de politierechter rekening in zijn uitspraak. MIDDELBURG - De Vlissingse bedrijfsleider noemde giste ren in Middelburg de voorwaardelijke boetes, geëist door de officier van justitie, een Salomonsoordeel. De economische politierechter sloot zich aan bij de eis van de officier en von niste de verdachte bedrijven, restaurant De Vissershaven en V.O.F. Yvonne uit Vlissingen, tot voorwaardelijke boetes van 500 en 250 euro. De bedrijven werden verweten januari dit jaar tot drie keer toe afval niet op de juiste plaats te hebben neergezet De eigenaar zei vanwege een contract met de ge meente Vlissingen de beschikking te hebben over een onder grondse container. Die deugde niet. Ook ontbrak het aan goe de communicatie om de problemen te verhelpen. De situatie leidde ertoe dat het bedrijfsafval op straat werd gedumpt. Met de omstandigheden werd rekening gehouden in de uit spraak. MIDDELBURG - Officier van Justitie A. Flikweert achtte gisteren op de zitting van de Middelburgse economische poli tierechter drie Bevelandse boerenbedrijven niet schuldig aan overtredingen van de dierlijke meststoffenwet. Hij vond dat er voor alledrie vrijspraak moest volgen, omdat hij niet kon bewijzen dat de meststoffen op een grasland, hetzij bouw land, niet emissie-arm waren aangewend. „Ik vind dat er hier sprake moet zijn van grasland, meer dan bouwland Dat is niet het geval." Economisch politierechter G. van Unnik gaf de officier gelijk en sprak de verdachten vrijHij voegde eraan toe dat de mest- materie te ingewikkeld is om te beslechten met processen- verbaal. Van Unnik vond het meer een politieke kwestie. „De oplossing moet van de minister van landbouw komen." Een van de verdachten merkte op dat ze door de AID (Algemene Inspectie Dienst) voortdurend op de vingers worden getikt, maar dat een andere manier van mest uitrijden niet te verant woorden is. door Mieke van der Jagt GOES - De Goese wethouder D. van Ewijk zit te popelen om een platform voor jeugdparticipatie op te richten. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten dat het daarvan maar eens moet komen. De ge meente gaat er op korte termijn stekken voor steken. een jeugdig clubje dat de ge meente op punten van jongeren beleid adviseert, ziet Van Ewijk niet zo veel. „De jeugd zelf ver andert snel en advieswerk voor een traag werkend orgaan als de gemeente gaat gauw frustreren. Met een platform werk je sneller omdat je iedereen die wat te zeg gen heeft, meteen kunt horen." Bij de opzet van het platform wordt zowat heel Goes betrok ken, van de politie tot de zorg sector van de peuterspeelzalen tot de hangplekken en natuur lijk ook de ouders, vooral als het om heel jonge kinderen gaat. „Als het eenmaal op poten staat, hoeft het zich niet te beperken tot adviezen aan het gemeente bestuur. Je kunt je voorstellen dat zo'n platform ook jeugdde- batten organiseert of enquêtes houdt." „Hoe het allemaal vorm moet krijgen, weten we nog niet om dat we willen overleggen met al les en iedereen die erbij kan worden betrokken. Eén ding is zeker: het moet zo breed moge lijk worden aangepakt en onder blijvende regie van de gemeen te We willen het niet uitbeste den aan een welzijnsorganisa tie." Betrokken Van Ewijk stelt vast dat de ge meente op ad-hocbasis telkens contact heeft gezocht en gevon den met allerlei partijen, ook met de jeugd, als het ging om be leid of projecten. „Omdat dat el ke keer veel tijd en energie vraagt, willen we die contacten nu echt eens gaan structureren. Het is niet nodig dat bij allesbij- voorbeeld de politie, het Halt bureau, scholen of zorginstel lingen zitten, maar die hebben elk apart over specifieke pro blemen wel een deskundige in breng. In een platform kun je telkens de mensen bij elkaar ha len die iets zinvols hebben in te brengen in het vraagstuk dat je op zo'n moment behandelt. De kinderen zelf zullen er altijd bij betrokken zijn. Zo'n platform bouw je mijns inziens rond de vertegenwoordiging van de jeugd heen." In een jeugdraad, in de zin van "Want...u wenst toch een creatieve oplossing van uw reclameprobleem?" HSP Communicatie b.v. bel 0118-68 14 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27