laketunnel ijsglad door lekkage IJsclubs zijll Spel leert scholieren gevaar vuurwerk er klaar voor 's-Heer Arendskerke smacht naar huizen maar mag niet bouwen Thools verzet tegen clubhuis De Kogge Onderzoek moord vrouw St.-Philipsland vordert maar traag C-J HOEKMAN*"** lijkswaterstaat sluit rijstrook af vanwege slipgevaar Aanrijding bij Wissenkerke zeeuwse almanak Gefopt Op zoek naar de auto die bij je past? vindt hem zeker weten wel op Je AutoTrack.nl zc BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 10 december 2002 HnnrRolf Bosboom VLAKE - Vanwege een lekkage is de Vlaketunnel gisteren de ge hele dag gedeeltelijk afgesloten geweest. Het bevroren water lad het wegdek spiegelglad ge maakt. Rijkswaterstaat, die gis teren een reparatie uitvoerde, gaat ervan uit dat de tunnel vanochtend vroeg weer volledig beschikbaar is. De lekkage deed zich voor in de noordbuis van de tunnel, op •ijksweg A58 in de richting van gissingen. Het grondwater vam, op de inrit aan de oost- Zijde. tussen twee segmenten omhoog. Het water liep de tun nel in en bevroor door de inge reden vorst. Strooien had 'anwege het geringe verkeers- lanbod niet het gewenste effect. Jistemacht gebeurde door de plaatselijke gladheid een onge val. Een 31-jarige man uit Hein- kenszand raakte rond één uur bij het inrijden van de tunnel in een slip, waardoor zijn auto be gon te tollen en de tunnelwand raakte. De bestuurder bleef on gedeerd, maar zijn wagen was zwaar beschadigd. De man bleek dronken. Gaten Vanwege de gladheid moesten één rijstrook en de vluchtstrook worden afgesloten. In de loop van de dag heeft Rijkswater staat een reparatie uitgevoerd. Daarbij zijn gaten in het weg- 1 dek geboord, waarin een soort purschuim is gespoten. „Dat zou afdoende moeten zijn", al dus woordvoerder E. de Feijter. „We gaan de zaak nu goed in de gaten houden." Daarnaast heeft Rijkswater staat bronbemaling toegepast om het grondwaterpeil tijdelijk te verlagen, zodat het risico op lekkage vermindert. De afgelo pen nacht hadden medewerkers nodig om de rijbaan schoon te maken. De verwachting was dat de tunnel vanochtend om vijf uur weer volledig kon worden vrijgegeven. Rijkswaterstaat benadrukt dat de lekkage geen risico's met zich meebrengt. „Er is geen enkel ge vaar voor de stevigheid van de constructie van de tunnel", al dus De Feijter. Dat er water lek te, was overigens al langere tijd bekend. Door de vorst is het pro bleem echter onverwacht snel verergerd. Vorig jaar was al bekend dat in beide tunnelbuizen water naar boven kwam. In de zuidbuis is dat probleem afgelopen herfst hersteld, toen dat deel van de tunnel gedurende enkele weken was afgesloten wegens groot onderhoud. Het probleem aan de noordkant zou juist deze week worden op gelost, met het oog op de winter. Met de maatregelen die gisteren zijn toegepast, moet het onge mak voorlopig onder controle Het grondwater dat omhoogkwam op een van de inritten maakte de rijbaan en een vluchtstrook van de Vlaketunnel spiegelglad. foto Willem Mieras worden gehouden. Een defini tieve oplossing moet nog wach ten tot april, als de noordbuis enige tijd wordt afgesloten om onder handen te worden geno men. Mariette Bakker THOLEN - Horeca-onderne- mers in het centrum van Tho- len-stad zijn faliekant tegen de komst van een nieuw clubhuis voor watersportvereniging de Kogge aan de Contr'Escarpe. Ze vrezen veel omzet te verlie- ,,We zullen er alles aan doen om het tegen te houden. Al moeten we naar de Hoge Raad", zei S Vonk van hotel restaurant Zeeland gisteren op de infor matie avond van de Kogge. „Het wordt gewoon een party boot." De Kogge wil al een tijd een nieuw clubhuis bouwen. Er lig gen plannen voor een buiten dijks clubhuis aan de Contr'Es carpe. De horeca-ondernemers aan de Kaai in Tholen-stad zien het clubhuis als een bedreiging. Het terras zou veel te groot wor den en de prijs van de consump ties veel te laag. ,,U kunt straks een biertje verkopen voor een euro terwijl wij anderhalve euro vragen. Daar kunnen wij toch niet tegen op", zei Vonk. Ook denkt Vonk dat de waterspor ters op het clubhuis blijven han gen omdat ze daar uitzicht hebben over het water. „Bij ons kijken ze tegen een groene dijk aan." Verder vrezen de onderne mers dat het clubhuis in korte tijd een veredeld restaurant wordt. Reclame Voorzitter J. van den Donker van de watersportvereniging probeerde Vonk en de andere ondernemers van het tegendeel te overtuigen. „Het wordt zeer zeker geen partyboot. We willen gewoon een clubhuis voor onze leden. Geen restaurant, geen grote feesten en partijen. We willen zelfs reclame maken voor de plaatselijke horeca. De extra passanten die we met een nieuw clubhuis zeker aantrekken naar jullie toesturen." Maar het pleidooi van Van den Donker miste zijn doel. Vonk was niet op andere gedachten te brengen. „We zijn woest. Ik weet zeker dat het gewoon een party boot wordt en daar zijn wij fel op tegen." Ook enkele omwonenden met een huis aan de Wal zien het clubhuis niet zitten. „We kijken er straks recht op. Het verstiert ons uitzicht", stelde een van de bewoners. Een ander vond dat het woonge not werd aangetast. De bewo ners vinden het ontwerp van het clubhuis prachtig en snappen ook wel dat het er moet komen. Alleen niet op die locatie. Iets meer naar het zuiden zou wen selijk zijn „Dan hebben wij er geen last van." Volgens Van den Donker is een andere locatie financieel niet haalbaar. „Dan moeten we lig plaatsen inleveren, een stuk of acht. En dat kost ons inkomsten. Bovendien is het op een andere plek ook moeilijker en kost baarder om bijvoorbeeld riole ring aan te sluiten." Terras Voor extra geluidsoverlast hoe ven bewoners volgens Van den Donker niet te vrezen. „Het ter ras komt aan de zuidkant van het clubhuis, zo ver mogelijk bij de huizen vandaan. Bovendien geldt vanaf elf uur net als op een camping dat het stil moet zijn. Dan willen er passanten sla pen." Ook de bewoners waren niet on der de indruk van het weer woord van de watersportvereni ging. Ook zij willen er alles aan doen om het clubhuis op die plek tegen te houden. Dat zal volgens Van den Donker niet lukken. „De bezwaren zijn niet steek houdend. Tegenover het club huis verrijst straks een toren met appartementen die veel ho ger is." Die toren maakt deel uit van het bouwplan Waterfront. „Daar hebben de bewoners meer last van." Wel kunnen horeca-onderne mers en omwonenden de komst van het clubhuis vertragen. „Drie jaar misschien wel. En dat is jammer. Want in 2004 bestaan we 25 jaar en dat hadden we graag in het nieuwe clubhuis ge vierd." SINT PHILIPSLAND - Het on derzoek naar de moord op de tachtigjarige weduwe J. Semé in Sint Philipsland heeft nog weinig opgeleverd. De politie spreekt van een 'moeilijk onder zoek' waarin ze nog geen ver dachte op het oog heeft. Gisteren zette de recherche het buurtonderzoek voort en sprak ze met talrijke bewoners van het dorp. „Een echte getuige die ons meteen op het goede spoor kan zetten, hebben we nog niet ge vonden. We krijgen wel infor matie, maar die vormt een legpuzzel We houden het on derzoek heel breed en hebben nog niks kunnen wegstrepen", licht woordvoerder A. Don toe. De Zeeuwse politie doet nog al tijd geen mededelingen over de toedracht van het misdrijf. Zo blijft onbekend of er een moord wapen is gevonden, of er iets is Advertentie Wij richten kantoren in Noordzandstraal 6 Ycrseke tel- (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 gestolen en of er is ingebroken in de woning van het slachtoffer. Veel inwoners van Sint Philips land woonden zaterdagavond een jubileumconcert bij van muziekvereniging Concordia Diverse buurtbewoners zeiden zondag dat ze zaterdagavond niks verdacht hadden opge merkt. WISSENKERKE - Op de N57 bij Wissenkerke, ter hoogte van de kruising met Vredenhofweg, Oostwestweg, vond gistermid dag half vijf een aanrijding plaats tussen twee personenau to's. Een 26-jarige automobilist uit Vlissingen, die op de N57 reed en uit de richting van Haamste de kwam, zag op de kruising te laat dat de verkeerslichten op rood stonden. Daarop besloot hij door rood licht, via het voor- sorteervak voor rechtsaf, recht door te rijden. Hij kwam in aanrijding met een 35-jarige automobiliste uit Middelburg, die hem op dezelfde weg tege moet kwam, en door groen licht linksaf sloeg. De afzuigkap, een goedkoop je dat meegeleverd werd met het nieuwbouwhuis, was na zes jaar een wrak. Toen de on derplaat voor de zoveelste keer spontaan bovenop de pannen op het fornuis neer viel was ze het zat. Dapper toog de Vlissingse naar de bouwmarkt voor een nieuwe. Een roestvrijstalen ditmaal, want van afbladderende verf had ze ook genoeg. Thuis werd het apparaat me teen uitgepakt om de voort varendheid van het moment niet te verliezen. Anders was ze bang de klus niet meer aan te durven. De teleurstelling was groot. Wat er uit het karton kwam was duidelijk wit gespoten en nog lelijk ook. Aan de ran den zaten talrijke oneffenhe den. Flink opgeladen sjouw de ze de onhandige doos te rug naar de bouwmarkt om haar beklag te doen. Geduldig hoorde de mede werker haar aan. Bekeek de doos eens, en schalde over zijn schouder: „Johan, we hebben er weer een!" Perplex zag ze hoe de man een hoekje van de bescherm- folie van het roestvrijstaal af pelde. Hij zei nog net geen 'me vrouwtje'. Nog net niet, dacht die Vlis singse. Hij wenste haar wel veel ple zier. door Ingrid Huibers door Mieke van der Jagt GOES - Alles wijst erop, een heldere lucht, de wind in het oosten en de vriesganzen op het veld: dat wordt ijspret. In de Friese elf steden mogen de ijs- hoofden dan een kluif hebben aan de mediabelangstelling, ook in Zeeland wordt elk water- oppevlak van enige betekenis in de gaten gehouden. De ijsclubs zijn er klaar voor, alleen het ijs nog niet. Voor de ijsverenigingen die een stukje land laten onderlopen, ziet het er gunstig uit, als we Er- win Krol en zijn kompanen mo gen geloven. In Sint Annaland, Krabbendij- ke, Yerseke en 's Heer Abtskerke kunnen ze aan het eind van de week schaatsen. De ijsclubs die moeten wachten tot bestaande open wateren dichtvriezen, hoeven nog niet in het geweer te komen. Een stevige wind houdt diepere waters, zoals het Schenge, Stel leplas, de Zwaakse Weel, de Goese Oostvest en het water bij de Antoinettenhoeve in Kam perland voorlopig nog wel even open. De simpelste manier om een ijs baan te maken, hanteren ze in 's Heer Abtskerke. Daar stoppen ze in oktober een paar drainage buizen dicht op een perceel grond vlakbij het dorpshuis Versvliet. Het water blijft dan staan en de vorst kan zijn gang gaan. Bouwlampen Zodra de vorst voor ijs heeft ge zorgd, gaan er bouwlampen in palen en zet de beheerster van het dorpshuis de koek en zopie klaar. Nagenoeg het hele dorp is lid van de ïjsveremging, want de kosten zijn laag en de contribu tie derhalve ook. Zo gaat het ook in Sint Anna land, waar zelfs de complete be volking van het bejaardenhuis nog trouw lid blijft van de ijs- club. Daar gaat de ijsbaan tra ditiegetrouw op 1 december on der water. Zodra er ijs ligt, hangt het bestuur de feestver lichting op. In Krabbendijke idem dito. Vooral de jeugd kan daar reke nen op spelletjes en wedstrijdjes als er ijs ligt. Pas als 'de Pitten van Lotus' in Krabbendijke dichtvriezen, houdt de ijsclub wedstrijden over wat langere afstanden. Voor de Heinkenszandse IJsver eniging (HIJV) wordt het nog even geduld oefenen. De Zwaakse Weel en Stelleplas zijn het domein van HIJV. Ze werken in Heinkenszand niet met leden, want beide plassen zijn vrij toe gankelijk. Het materieel - zoals de borstels en de schuivers - wordt onder houden uit de opbrengst van de startbewijzen voor de wedstrij den. Die organiseert HIJV, volgens secretaris W. Nijsse een clubje oude mannen die het leuk vinden om te doen, zodra het ijs op de plassen sterk genoeg is. Gevaarlijk Stelleplas vriest het laatst dicht. Het water is diep met een ongelijke bodem. Dat maakt Stelleplas met onbetrouwbaar ijs uiterst gevaarlijk. De Zwaakse Weel is tamelijk on diep, maar vriest niet echt snel dicht omdat de bodem op som mige plaatsen brak is. Ook het Schenge en de Goese Vesten zijn uitgelezen ijspretlo- caties waarbij de schaatser ge duld moet oefenen. De ijsclub in Goes probeert ijsvandalisme te voorkomen. Als te vroeg wordt geprobeerd of het ijs al houdt of als er stokken en rommel op het dunne ijs worden gegooid, duurt het weer des te langer voordat de baan in de veste open kan. KAMPERLAND - Met geblin deerde helmen schuifelen de kinderen uit groep 7/8 van ba sisschool Open Hof uit Colijns- plaat in de brandweerkazerne in Kamperland langs een met dranghekken uitgezet parcours. Om eens te voelen hoe sommige vuurwerkslachtoffers verder door het leven moeten. Alle Noord-Bevelandse school kinderen uit de hoogste groepen speelden gisteren het door het HALT-bureau Oosterscheldere- gio ontwikkelde vuurwerkspel Explositie. Voordat het par cours mocht worden afgelegd, moesten de kinderen een hele serie vragen beantwoorden. Zo moesten ze schatten hoeveel kinderen er jaarlijks in het zie kenhuis belanden door het ver keerd afsteken van vuurwerk en of het handig is om een vuurpijl uit de hand af te steken, of je vuurwerk veilig in een plastic tas kunt vervoeren. Tussendoor werden de leerlingen belaagd door een illegale vuurwerkver koper met 'prachtige tweede hands pijlen die je best nog een keer kunt gebruiken'. De man had verder widowmakers, schoolblowers en vleugelbre kers in de aanbieding. Al dat moois kon volgens de uitgedeel- Kinderen van basisschool Open Hof uit Colijnsplaat moesten blind een parcours afleggen, als onder deel van het vuurwerkspel Explositie. de folder 'tot 9 uur saves telefo- nies besteld worden'. Politie, brandweer en medewer kers van het HALT-bureau ont vangen de komende maand in verschillende brandweerkazer nes in de regio de leerlingen van ruim zestig basisscholen. Scho lieren in het voortgezet onder wijs krijgen een vorig jaar foto Willem Mieras ontwikkeld lespakket voorge schoteld, waarin met name de gevolgen van vuurwerkonge lukken op de lange termijn aan de orde komen. door Rolf Bosboom 's-HEER ARENDSKERKE - De kans dat 's-Heer Arendskerke binnen afzienbare tijd kan uit breiden, is miniem. De Goese wethouder M. 't Hart (ruimtelij ke ordening) liet gisteravond weinig ruimte voor hoop: „Als ik eerlijk ben, moet ik zeggen dat ik er een buitengewoon hard hoofd in heb." Advertentie T. Quaak veiwoordde het gevoel van de Stichting Overlegorgaan 's-Heer Arendskerke tijdens de jaarlijkse praatavond tussen het dorp en de gemeente Goes „Diep teleurgesteld." Daarmee nam hij dezelfde woorden in de mond als vorig jaar, toen de nieuwbouw ook al een promi nent punt op de agenda was. Het verschil met toen was dat Quaak nu moest erkennen dat de moge lijkheden uiterst beperkt zijn. Het dorp wacht nu al lange tijd - een van de aanwezigen had het gisteravond over veertien jaar - op nieuwbouw. Enkele jaren ge leden leek de bouw van een uit breidingswijk met pakweg veertig woningen aan de zuid oostkant aanstaande. Tweeën half jaar geleden kon het plan echter ineens in de prullenbak, omdat het gebied van hoge ar cheologische waarde bleek. Sindsdien is een tiental alterna tieven in en rond 's-Heer Arendskerke onderzocht. Daar van bleken er uiteindelijk twee reëel te zijn: de huidige sport velden en een gebied tegenover de Panhoeve. Een van de moge lijkheden is het daarheen ver plaatsen van de sportvelden, zo dat op de huidige locatie nieuwe huizen kunnen verrijzen. Ondanks intensieve besprekin gen, waarbij de Stichting Over legorgaan af en toe over de schouder heeft kunnen meekij ken, komt de gemeente er niet uit. Het blijkt vrijwel ondoen lijk, zo zei 't Hart, om er op be taalbare wijze woningen neer te zetten. „Op dit moment zien we geen reële mogelijkheden. Dat is buitengewoon treurig, heel ver velend, maar het is niet anders." Klapper De wethouder gaf aan dat het gemeentebestuur de handdoek niet volledig in de ring gooit. „Ons denken over woningbouw staat niet stil We blijven zoe ken, maar dan worden het eer der hier en daar plukjes huizen. Een 'klapper' van veertig wo ningen, daar hebben we een zeer hard hoofd in." Voorzitter Quaak van de Stich ting Overlegorgaan vond het wel treurig te moeten constate ren dat alle kernen van de ge meente Goes kunnen uitbrei den, maar 's-Heer Arendskerke niet. „Dat tast de leefbaarheid van ons dorp aan." De suggestie vanuit de zaal dat de gemeente desnoods maar geld moet bijleggen om woning bouw mogelijk te maken, ont moette weinig enthousiasme bij 't Hart. Hij wees erop dat uit breidingsplannen juist geld ho ren op te brengen dat weer kan worden geïnvesteerd in be staande wijken. Bovendien zou de overheid dan meebetalen aan woningen in de duurste sector. „Dan praat je over be dragen met een fors aantal nul len Dat lijkt me moeilijk te ver dedigen." NDe autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25