Kamer geschokt over ronseling Ruzie tussen De Boer en NS loopt hoog op z Noordlaren heeft het beste natuurijs Vogelopvang Middelburg loopt vol met zieke zwanen Hulp voor zieke boeren 19 VVD en LPF eisen verbod op werving zelfmoordcommando 's jihad Mosselkweek aan palen van windturbines im ■■m i M n ii ij 0800 - 0231 231 (GRATIS) Osama Rushdi Ali uit hartekreet Vredesakkoord in Atjeh Hogeschool bij beste drie Ajax gehavend tegen AS Roma Grote musea weigeren teruggave kunstschatten Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Koude zon Zonnig en voor het gevoel erg koud. r/fl Matige tot vrij krachtige oostenwind bij 'H -1 graad. 245e jaargang no. 291 dinsdag 10 december 2002 l los nummer €1,10 'van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het werven van zelfmoordcomman do's voor de heilige islami tische oorlog (jihad) moet verboden worden. Dat ei sen VVD en LPF in de Tweede Kamer naar aan leiding van berichten over de rekrutering van extre mistische moslims voor de jihad Nederland. Minister Remkes van Binnen landse Zaken heeft toegezegd dat hij mogelijkheden voor strafbaarstelling zal laten on derzoeken. De Algemene Inlich tingen en Veiligheidsdienst (AIVD) maakte gisteren bekend dat sedert de aanslagen op 11 september vorig jaar in Ameri ka enkele tientallen moslims vanuit Nederland naar Afgha- jij nistan en Pakistan zijn vertrok- ken voor deelname aan de ge- wapende islamitische strijd. In ons land zouden zeker tien men- sen actief zijn bij de rekrutering van deze stri j ders Hard aanpakken Het werven voor een heilige oor log als zodanig is echter niet strafbaar, aldus de ATVDIn po litiek Den Haag is geschokt ge reageerd op het nieuws. ,,Dit moet hard worden aangepakt. De regering dient nu snel met een wetswijziging te komen", meent WD-leider Zalm. D66- fractievoorzitter De Graaf roept moslimorganisaties op zelf veel scherper toe te zien op radicalisering. ,,Maar Neder landers moeten ook moslims ac cepteren." De LPF overweegt een spoedde bat. „Wij slaan steil achterover van het rapport", aldus woord voerder Eerdmans. „Dit moet met wortel en tak worden uitge roeid." AIVD-directeur S. van Hulst benadrukt dat het om slechts een kleine groep gaat in een grote moslimgemeenschap. Tegelijkertijd waarschuwt hij voor onderschatting van de mo gelijkheden van zo'n kleine groep. De ATVD signaleert dat de fysie ke training van hier gerekru teerde jihadstrijders zich steeds meer verplaatst naar West-Eu ropa, na vernietiging van trai ningskampen in Afghanistan. Het zou vooral gaan om proviso rische trainingen op wisselende locaties. Of dat ook in Neder land gebeurt, is Van Hulst niet bekend, maar hij sluit het ook niet uit. Meestal gaat het om Marokkaanse jongens van de tweede en derde generatie. „De rekruteurs hebben vaak een aureool van wijsheid, zijn cha rismatisch en hebben een zeer sobere levensstijl. Dat spreekt die jongeren enorm aan. Als ze eenmaal 'gespot' zijn, wordt de controle op hen versterkt. Het werkt ongeveer net zo als in een religieuze sekte, ze worden ge- hersenspoel dGPD UMUIDEN - Palen oniier wind turbines in de Noordzee kunnen worden benut voor het kweken van mosselzaad. Dat stelt E-Connecton, de maatschappij die voor de kust van IJmuiden zestig windmo lens gaat bouwen. Volgens de maatschappij kan op de palen minimaal 300.000 en maximaal 600.000 kilo mosselzaad wor den gekweekt. E-connection denkt dat dit goed nieuws is voor de vogels die in de Waddenzee afhankelijk zijn van mossels en volgens natuurorga nisaties regelmatig honger lij den. Mosselzaad hoeft dan niet meer uit de Waddenzee te wor den gevist. GPD Even na zonsondergang beginnen de schaatsers in Noordlaren aan hun eerste marathon op natuurijs. van onze sportredactie NOORDLAREN - De beste marathon schaatsers van het land reisden gisteren massaal af naar Noordlaren in Gronin gen, waar de eerste grote wedstrijd op natuurijs werd verreden. Daarmee vis te het Drentse Veenoord, dat veertien keer op rij de eerste marathon van het seizoen had georganiseerd, achter het net. In alle vroegte was het ijs in Veenoord door de ijsmeesters van de Nederlandse schaatsbond (KNSB) te dun bevonden. In Noordlaren, waar zaterdagavond een tractor met een giertank vol water de asfaltbaan had besproeid, lag het ijs er perfect bij. Tot opluchting van Jan Geert Veldman, de voorzitter van de or ganiserende ijsclub De Hondsrug. „Vo rig jaar bleven wij hier met een enorme kater zitten toen Veenoord ons te vlug af was. Vandaag hebben we het einde lijk geflikt. Ik heb vanochtend gehuild van blijdschap." De teleurstelling in Veenoord was groot. „Onze baan is ten onrechte afgekeurd", verklaarde be stuurslid Albert Hendriks van de plaat selijke ijsvereniging. „Wij hebben nog nooit zo'n mooie ijsvloer gehad. Het was een vooropgezet plan om Noordla ren de eer te gunnen." Om 11.00 uur besliste de KNSB dat al leen de wedstrijd in Noordlaren kon doorgaan. De paniek sloeg toen toe bij de schaatsers. Kurt Wubben zat nog op foto Vincent Jannink/ANP zijn werk. „Ik ben gelijk naar het noor den gereden. Mijn baas weet dat hij met op me kan rekenen als er natuurijs ligt. Dit is voor mij net zo belangrijk als de Olympische Spelen." De schaatser uit Pijnacker ging niet voor niets naar Gro ningen. Hij won de wedstrijd met twee ronden voorsprong op de Fransman Ce- dric Michaud en Jan Maarten Heide- man, die het peloton aanvoerden. Bij de vrouwen ging de winst naar Jenita Hul- zebosch-Smit. ANP/GPD door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Een raad selachtige ziekte heeft tiental len zwanen getroffen in Vlis singen en Middelburg. Sinds juli is het aantal zieke dieren drastisch toegenomen. Bij de vogel- en egelopvang De Mik- ke in Middelburg zijn tot nu toe zo'n 63 zwanen binnenge bracht. Volgens beheerster C. Lou- werse van De Mikke is het uit gesloten dat de dieren zijn ver giftigd. Zij denkt eerder aan een virus. De binnengebrachte zwanen zijn verzwakt, verto nen vreemd gedrag en zijn heel slap. „Het zijn ook voorname- lijk jonge zwanen die worden getroffen. We zijn er al een tijdje mee bezig. Je hebt altijd wel zieke jongen, maar op een gegeven moment merkten we dat het aantal maar bleef oplo pen. Dan ga je denken: wat is er aan de hand?" Medewerkers van de Erasmus Universiteit hebben bloed monsters genomen en een aan tal dode zwanen is meegeno men naar Rotterdam. Ook zijn uitstrijkjes gemaakt van de keel en anus, die op kweek worden gezet. Of sprake is van een virus is volgens Louwerse pas over enkele weken duide lijk. Bij vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg zijn al meer dan zestig zieke zwanen binnengebracht. foto Wim van Vossen/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De relatie tussen minister De Boer van Verkeer en de Nederlandse Spoorwegen is danig bekoeld en eindigt waar schijnlijk voor de rechter, nu de bewindsman heeft verordo- neerd de tariefsverhoging per 1 juli volgend jaar te schrappen. De NS zeggen met precies te snappen wat De Boer bedoelt. De minister is daardoor 'ver vuld met een gevoel van verwar ring'. De NS willlen de treinkaartjes in twee stappen duurder maken op 31 december van dit jaar met 4.9 procent en op 1 juli 2003 met nog eens 4,15 procent Na tome loos verzet van de Tweede Ka mer belpofde De Boer tijdens een debat op 28 november een stokje voor de tweede verhoging te steken. „Ik heb kort na dat debat de te lefoon gepakt en NS-directeur Veenman glashelder verteld dat de tweede verhoging van de Advertentie baan is", herinnerde De Boer zich gisteren. De NS hebben een andere ver sie. Het spoorbedrijf heeft de minister gisteren een brief ge stuurd met het verzoek om toe lichting op de nadere 'bezin ning', die De Boer gevraagd zou hebben. De NS hebben volgens een woordvoerder duidelijk ge maakt waarom een prijsstijging nodig is Het bedrijf zou dit jaar in de rode cijfers komen. De Boer deelde deze argumentatie aanvankelijk, maar moest door de knieën voor massale parle mentaire druk en 'de wens van de reiziger'. Rechter De brief die de spoorwegen gis teren hebben gestuurd, vindt hij niet duidelijk. Als de NS de poot Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Osama Rushdi Ali, de in Goes verblijvende Egyptenaar die wordt verdacht van terrorisme, zit stuk. Hij is al twee dagen de deur niet meer uit geweest en wordt met e-mails bedreigd. Hij vindt dat er een politiek spelletje met hem wordt gespeeld. Terug naar Egypte zegt hij niet te kunnen. „Want daar word ik zeker vermoord." Rebellen van de beweging Vrij Atjeh (GAM) en de rege ring van Indonesië hebben gisteren in Genève een vre desakkoord ondertekend. De provincie krijgt daarin een hoge mate van autonomie toegekend. GAM heeft be loofd zijn soldaten (zie foto) te ontwapenen, Jakarta trekt een deel van zijn 22.000 sol daten terug. Atjeh krijgt vol gens het akkoord een hoge mate van fT autonomie. w De Hogeschool Zeeland staat in de nieuwe keuzegids Hoger Onderwijs in de topdrie. Drie opleidingen in Vlissingen zijn volgens de gids de beste in het land: aquatische ecotechnolo- gie, communicatie en commerciële economie. Op het gebied van woonruimte voor studenten komt Vlis singen ook als beste uit de bus. Ajax probeert vanavond met een ernstig verzwakte ploeg te gen AS Roma de hoop op een plaats in de kwartfinales van de Champions League levend te houden. Trainer Ronald Koe man mist drie bepalende spe lers. Chivu en Galasek zijn geschorst en Van der Vaart is ge blesseerd. Onzeker is nog of doelman Didulica en verdediger De Jong in- S< zetbaarzijn. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19,21 en 23. door Anna Ferschtman LONDEN - Enkele van de grootste musea ter wereld heb ben een verklaring ondertekend waarin zij zeggen niet van plan te zijn oudheidkundige kunst werken terug te geven aan de landen waar de objecten van daan komen. De directeuren van achttien musea, waaronder ook het Rijksmuseum in Amsterdam, hebben hun handtekening gezet onder de verklaring die is opge steld door het Metropolitan Mu seum of Art in New York. De culturele instellingen delen mee dat zij functioneren als 'univer sele musea' waar de hele wereld van kan profiteren. Volgens de directeuren zou onder meer de kunst uit de klassieke oudheid tegenwoordig niet bewonderd worden, als musea de kunstwer ken niet tentoon hadden ge steld. Het grote publiek raakte op deze manier doordrongen van de waarde die bijvoorbeeld klassieke Griekse beelden heb ben voor de moderne wereld en de mensheid als geheel. De afgelopen jaren hebben veel landen waarvandaan in het ver leden kunstwerken naar West- Europese en Noord-Ameri kaanse musea zijn verscheept, de teruggave van de objecten geëist. Sommige, veelal kleine re, voorwerpen zijn teruggege ven, maar musea hebben aan de meeste claims tot nu toe geen gehoor gegeven. Een van de bekendste conflicten over de teruggave speelt zich af tussen Groot-Bnttannië en Griekenland, dat de terugkeer eist van de zogenoemde Elgin Marbles, die in het British Mu seum in Londen tentoon zijn ge steld. De 'Marbles' zijn orna menten van het Parthenon in Athene. Het British Museum is niet een van de ondertekenaars van de verklaring, maar heeft tegen de BBC verklaard er wel volledig achter te staan. ANP (Advertentie) stijf houden, moet De Boer van de Kamer naar de rechter stap pen. Aanvankelijk dachten De Boer en de juristen van zijn departement weinig kans te maken bij de rechter, maar an dere rechtsgeleerden bezwoeren de Tweede Kamer dat de NS niet zo sterk staat als het bedrijf denkt. Amsterdam was gisteren per spoor moeilijk bereikbaar Het treinverkeer kwam zelfs enige tijd stil te liggen. Tot 's avonds laat moesten reizigers van en naar de hoofdstad rekening houden met vertragingen. De problemen ontstonden door dat werkzaamheden aan de sein- en wisselbediening in Am sterdam langer duurden dan verwacht. ANP voorletters: straat: postcode: plaats noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekemng- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 p noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: j per maand met automatische incasso 20,50). j per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1