Goes werkt aan jeugdplatform "Kanker heb je niet alleen PZC OPHEFFINGS UITVERKOOP Rijverbod geëist tegei Aagtekerkenaar Flamingo's te gast in het Dijk water Goudswaard Workshop kerstdecoraties Onderzoek moord vrouw St Philipsland vordert traag Gemeente probeert kinderen en jongeren te betrekken bij beleid MM WIJ ZIJN OP ZOEK NAAR BEZORGERS (M/V) IN VLISSINGEN (PAAUWENBURO m 10-50% korting 10-50% korting 10% korting SCHOENEN dinsdag 10 december 2002 door Alice van Schuppen ARNHEM - Tegen een 21-jarige beroepsmilitair uit Aagtekerke is gisteren, bij de militaire rechtbank in Arnhem, een rij verbod van negen maanden en een geldboete van 1000 euro ge- eist. De man wordt ervan be schuldigd dat hij een ernstig verkeersongeval heeft veroor zaakt. Een automobiliste raakte hierdoor zwaar gewond. „Het was donker, het sneeuwde en het was nat op de weg", ver telde de man uit Aagtekerke voor de militaire strafrechter. Terwijl hij met een snelheid van tussen de 70 en de 80 kilometer per uur op de A59 bij Breda reed, zag hij dat op de linkerrijbaan voor hem een botsing was ge weest. Hij minderde vaart en ging met een boog om de afzet ting heen, waarna hij weer gas gaf. Tweehonderd meter ver derop was nog een ongeluk ge beurd. Dat merkte hij pas toen hij een man op de weg zag staan. Hij knalde ondanks afremmen tegen een stilstaande auto aan. Daarin zat op dat moment de automobiliste, met beide benen buitenboord, bij te komen van de eerdere botsing. Door de har de klap werd zij uit de auto ge slingerd. Het slachtoffer liep zwaar lichamelijk letsel op en belandde in het ziekenhuis met een gebroken nekwervel, een aantal snij wonden en een her senschudding. De officier sprak van ernstige onachtzaamheid. Hij stelde dat de man, gezien de slechte weers omstandigheden, al op voor hand langzamer had moeten rij- VLISSINGEN - In bibliotheek 't Spui in Vlissingen wordt don derdag 12 december een work shop 'trendy kerstdecoraties maken' gegeven. Deelnemers maken een werk stuk met speciale mini-kerst versierselen en -lampjes. Aan melden kan bij de Zeeuwse Volks Universiteit, 0118- 634800. De workshop begint om 19.30 uur. den.Volgens de advocaat i het ongeval het gevolg van samenloop van omstandig den en is er geen sprake van strafrechtelijk verwijt. „1 cliënt reed op de snelweg! het verkeer mee, heeft op geremd en veilig opgetroki Na het passeren van de aanrijding richtte hij ti zijn aandacht op de mensen) op de weg liepen, waardi de stilstaande auto te laat opgemerkt". De officier van justitie naast het rijverbod vier we^ voorwaardelijke militaire tentie. De militaire recht! doet op 23 december uitspi SINT PHILIPSLAND - Hets derzoek naar de moord op: tachtigjarige weduwe J. Sen in Sint Philipsland heeft m weinig opgeleverd. De polii spreekt van een 'moeilijk onde zoek' waarin ze nog geen ve dachte op het oog heeft. Gisteren zette de recherche ie j buurtonderzoek voort en spr^ ze met talrijke bewoners vani: dorp. „Een echte getuige diece meteen op het goede spoor la! zetten, hebben we nog nietgf: vonden. We krijgen wel info:! matie, maar die vormt ee j legpuzzel. We houden hetzj derzoek heel breed en hete; nog niks kunnen wegstres'. licht woordvoerder ADons. De Zeeuwse politie doet noji- tijd geen mededelingen overt- toedracht van het misdrijf. Tjy blijft onbekend of er eenmoorfr wapen is gevonden, of er iets:: gestolen en of er is ingebroken», de woning van het slachtoffer Veel inwoners van Sint Philip land woonden zaterdaga: een jubileumconcert bij muziekvereniging Concoi Diverse buurtbewoners zei zondag dat ze zaterdagavi niks verdacht hadden merkt. door Mieke van der Jagt GOES - De Goese wethouder D. van Ewijk zit te popelen om een platform voor jeugdparticipatie op te richten. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten dat het daarvan maar eens moet komen. De ge meente gaat er op korte termijn stekken voor steken. „Hoe het allemaal vorm moet krijgen, weten we nog niet om dat we willen overleggen met al les en iedereen die erbij kan worden betrokken. Eén ding is zeker: het moet zo breed moge lijk worden aangepakt en onder blijvende regie van de gemeen te. We willen het niet uitbeste den aan een welzijnsorganisa tie." Betrokken Van Ewijk stelt vast dat de ge meente op ad-hocbasis telkens contact heeft gezocht en gevon den met allerlei partijen, ook met de jeugd, als het ging om be leid of projecten. „Omdatdatel- ke keer veel tijd en energie vraagt, willen we die contacten nu echt eens gaan structureren. Het is niet nodig dat bij alles bij voorbeeld de politie, het Halt bureau, scholen of zorginstel lingen zitten, maar die hebben elk apart over specifieke pro blemen wel een deskundige in breng. In een platform kun je telkens de mensen bij elkaar ha len die iets zinvols hebben in te brengen in het vraagstuk dat je op zo'n moment behandelt. De kinderen zelf zullen er altijd bij betrokken zijn. Zo'n platform bouw je mijns inziens rond de vertegenwoordiging van de jeugd heen." Beleid In een jeugdraad, in de zin van een jeugdig clubje dat de ge meente op punten van jongeren beleid adviseert, ziet Van Ewijk niet zo veel. „De jeugd zelf ver andert snel en advieswerk voor een traag werkend orgaan als de gemeente gaat gauw frustreren. Met een platform werk je sneller omdat je iedereen die wattezeg gen heeft, meteen kunt horen." Bij de opzet van het platform wordt zowat heel Goes betrok ken, van de politie tot de zorg sector van de peuterspeelzalen tot de hangplekken en natuur lijk ook de ouders, vooral als het om heel jonge kinderen gaat. Als het eenmaal op poten staat, hoeft het zich niet te beperken tot adviezen aan het gemeente bestuur. Je kunt je voorstellen dat zo'n platform ook jeugdde- batten organiseert of enquêtes houdt." In het Dijkwaler voeden flamingo's zich onder meer met garnalen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde DREISCIIOR - Het natuurgebied Dijk- water is in trek bij exoten. Laat het plan tenleven er zich onder meer gelden met wilde orchideeën, ook de flamingo is in middels een regelmatig terugkerende wintergast in de zoutwaterpias tussen Dreischor en Sirjansland. Maar pas echt bijzonder is de aanwezig heid van de beverrat, aldus boswachter D. Fluijt van Staatsbosbeheer. Vorige week werd een zes kilo zwaar jong dood aangetroffen in een val voor muskusrat ten. Aangenomen wordt dat zijn ouders nog ergens in de buurt moeten vertoeven, mogelijk in gezelschap van nog meer fa milieleden. Het wijfje krijgt jaarlijks maximaal drie nesten van vier tot twaalf jongen. Vier jaar geleden werd volgens Fluijt voor het eerst in de Grevelingen een zwemmende beverrat gesignaleerd. Een volwassen exemplaar weegt tussen de zeven en negen kilo. De beverrat is tot dusver een zeldzame verschijning in Zee land. Het van oorspronguit Zuid-Ameri- ka afkomstige dier werd rond 1930 op tal van plaatsen in West- en Midden-Europa ingevoerd en om zijn pels gefokt. Het is een planteneter, die ook verzot is op maïs en suikerbieten. Behalve vraatschade veroorzaken deze dieren ook verzakkin gen en instorting van oevers door hun on dergrondse graafactiviteiten. Om die re den uitte dijkgraaf en voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond vorig jaar op een bijeenkomst in Zeeuws-Vlaanderen zijn zorg over het oprukken van de bever rat. In Nederland komt deze diersoort vooral voor in Limburg en in de Bies- bosch. Op de Slikken van de Heen ooste lijk van Sint Philipsland werden eerder al sporen van de beverrat gevonden. De flamingo's daarentegen zijn een graag geziene gast in de Zeeuwse wateren. Doorgaans houdt de roze vogel het bij zoet water en is de groep regelmatig te zien rond het Krammer Volkerak en het Zoommeer. Zodra de vrieskou toeslaat en de ondiepe waadplaatsen bevriezen, wijken ze uit naar omliggende foura- geerplaatsen. In het Dijkwater, achter de oever van de Grevelingen, voeden ze zich vooral met garnalen 'en ander klein grut', aldus Fluijt. Ook zijn er in deze tijd van het jaar vol gens de boswachter veel roofvogels ac tief. Met name de buizerd doet zich op veel plekken gelden op Schouwen-Duive- land. „De kou legt de zwakke broeders onder de dieren bloot en rovers komen daar instinctief op af. Dat is de natuur." De Nederlandse Kankerbestrij ding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) is een nieuwe campagne gestart: "Kanker heb je niet alleen".Centraal daarbij staat het effect van kanker op patiënten èn hun naasten. Het KWF subsidieert het grootste deel van het pro jectgebonden onderzoek in Nederland. Zo ook een sociaal- oncologisch onderzoek rond om deze problematiek. Waarom dit onderzoek? Dit jaar startte dr. Mariët Hage- doorn aan de Rijksuniversiteit Groningen een onderzoek naar de communicatie tussen part ners en de steun die zij daar mee al dan niet aan elkaar bie den. Doel van haar onderzoek, meer wetenschappelijke ken nis vergaren ten behoeve van goede en vooral praktische adviezen voor begeleiding van mensen met kanker en hun partner. Dr. Hagedoorn zegt daarover. "De afgelopen de cennia is veel aandacht be steed aan allerlei psychosociale aspecten die een rol spelen bij een ziekte als kanker. Centraal in dat onderzoek staat het begrip 'coping'. Dat is te om schrijven als het vermogen om adequaat en creatief om te gaan met een moeilijke situ atie. In het begin is daarbij vooral gekeken naar patiënten, daarna is er ook aandacht voor partners gekomen en de laat ste tien jaar zijn onderzoekers zich steeds meer gaan richten op de relatie tussen die twee." Samen de confrontatie met kanker aangaan De confrontatie met kanker is heel ingrijpend en paren moeten daar samen uit zien te komen. Zij hebben echter in de loop der jaren een patroon van omgaan met elkaar ontwikkeld, bijvoor beeld via een taakverdeling in baan en huishouden. Werkt die in deze ongewone situatie7 On derzoekers zien vaak dat part ners voor elkaar hun zorgen verzwijgen om de ander niet te belasten en ook dat de partner zichzelf wegcijfert of geen ruimte krijgt voor zichzelf. Met name vrouwelijke partners hebben vaak het gevoel tekort te schieten in de zorg voor de ander. Mogelijk stellen zij zich zelf te hoge eisen of wordt het van mannen gemakkelijker ge- accepteerd dat zij bijvoorbeeld voor het huishouden hulp van anderen inroepen. Blijven praten Samen erover praten kan de druk mogelijk wegnemen. Voor Martin Henneman (37) en zijn echtgenote Fairy (29) bleek dit het geval. Vier jaar geleden werd bij Fairy leukemie ont dekt. Er volgden zware maan den met chemotherapie, een ingrijpende operatie en een heftige huwelijkscrisis. Toch wisten Martin en Fairy samen te overleven, door er samen over te blijven praten. Vragen? KWF-Hulp- en Informatielijn 0800-0226622 (gratis) Steunen? KWF-Geverslijn 0900-2020041 0,01/min) of giro 26000 www.kankerbestrijding.nl NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING KONINGIN WILHELMINA FONDS Het bezorgen van ons dagblad is een uitdagend ochtendkarwei voor jong en oud. Er staat een goede beloning tegenover. Naast de ruime vergoeding zijn er diverse extra's zoals: vakantiegeld startpremie aanbrengpremie voor abonnees en bezorgers gratis regenpak gratis krant Interesse? Neem contact op met de afdeling Binnendienst Distributie, telefoon 0800-0235111 (tijdens kantooruren), of kijk op internet: www.deleukstebijbaan.nl De minimumleeftijd is 15 jaar. Wij gaan per 31 januari 2003 de zaak sluiten! Profiteer nu! Alle Birkenstock-modellen Alle schoenveters - schoencrèrme - Inlegzolen - steunzolen alle schaatsen Schaatsen slijpen t/m 31-1-'03 A/d Houttuinen 40 Middelburg •S 01 18-614412 STEMMEN IN EEN STEMBUREAU NAAR KEUZE De burgemeesters van Middelburg, Veere en Vlissingen maken bekend dat het bij de aanstaande verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op woensdag 22 januari 2003 een kiezer is toegestaan zijn/haar stem uit te brengen in een stembureau naar keuze. Daarbij gelden de volgende bepalingen: A. SCHRIFTELIJKE AANVRAAG 1. Bij Bureau verkiezingen van de gemeenten zijn kosteloos formulieren verkrijgbaar voor verzoek schriften om in een stembureau naar keuze aan de stemming te mogen deelnemen. 2. Het verzoekschrift, alsmede de oproepingskaart (indien reeds verstrekt), moeten uiterlijk op de veer tiende dag voor de verkiezing - derhalve uiterlijk 8 januari a.s.- door de kiezer worden ingediend bij de j burgemeester van de gemeente, waar hij/zij op dinsdag 10 december 2002 als kiezer is geregistreerd. I 3. Het verzoek wordt niet ingewilligd, wanneer het de verzoeker is toegestaan om bij volmacht aan de I stemming te mogen deelnemen. 4. Bij inwilliging van het verzoek wordt de beslissing op de oproepingskaart gesteld, die daardoor wordt omgezet in een kiezerspas. B. MONDELINGE AANVRAAG 1. De kiezer dient hiertoe, na ontvangst van de oproepingskaart, doch uiterlijk op de vijfde dag voor de verkiezing - derhalve uiterlijk 17 januari a.s. - de oproepingskaart over te leggen bij Bureau verkiezingen van zijn/haar woonplaats op dinsdag 10 december 2002. 2. Bij inwilliging van het verzoek wordt de beslissing op de oproepingskaart gesteld, die daardoor wordt omgezet in een kiezerspas. Nadere inlichtingen worden verstrekt door Bureau verkiezingen van de genoemde gemeenten. STEMMEN BIJ VOLMACHT De burgemeesters van Middelburg, Veere en Vlissingen maken bekend dat het bij de aan staande verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op woensdag 22 januari 2003 een kiezer is toegestaan bij volmacht te mogen stemmen. Daarbij gelden de volgende bepalingen. A.MACHTIGING DOOR SCHRIFTELIJKE AANVRAAG 1. Bij Bureau verkiezingen van de gemeenten zijn kosteloos formulieren verkrijgbaar voor de verzoek schriften om bij volmacht te mogen stemmen. 2. Het verzoekschrift moet uiterlijk op de veertiende dag voor de verkiezing, derhalve uiterlijk 8 januari a.s., door de kiezer worden ingediend bij de burgemeester van de gemeente, waar hij/zij op dinsdag 10 december 2002 als kiezer is geregistreerd. 3. Het verzoek wordt niet ingewilligd wanneer het aan de verzoeker is toegestaan om in een stembureau naar keuze aan de stemming te mogen deelnemen. 4. Degene die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet op dinsdag 10 december 2002 als kiezer zijn geregistreerd 5. Bij inwilliging van het verzoek ontvangt de gemachtigde een volmachtbewijs. De volmachtstem dient tegelijk met de eigen stem te worden uitgebracht B. MACHTIGING DOOR OVERDRACHT VAN DE OPROEPINGSKAART 6. De kiezer kan ook, in plaats van een verzoekschrift in te dienen, na ontvangst van de oproepings kaart, tot en met de dag van de stemming, zelf een andere kiezer machtigen voor hem/haar te stemmen. Dit geschiedt door de oproepingskaart aan die kiezer over te dragen. 7. Een op deze wijze aangewezen gemachtigde moet op dinsdag 10 december 2002 in hetzelfde stemdistrict zijn geregistreerd als de kiezer die de volmacht geeft. 8. De aldus gemachtigde kan de volmachtstem uitsluitend tegelijk met zijn/haar eigen stem, in het stemdistrict waar hij/zij staat ingeschreven, uitbrengen. Een kiezer mag niet meer dan 2 (twee) volmachten aannemen. Een volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of zelf aan de stemming deel te nemen. Nadere inlichtingen worden verstrekt door Bureau verkiezingen van de genoemde gemeenten. KANDIDATENLIJSTEN VOOR BLINDEN EN SLECHTZIENDEN Voor blinden en slechtzienden is de kandidatenlijst beschikbaar in de volgende vormen: - op geluidscassette; - in braille; - in grote letters. Belangstellenden die van één of meer van deze vormen gebruik willen maken, kunnen contact opnemen met de Nederlandse Vereniging voor Blinden en Slechtzienden, afdeling Zeeland; contactpersoon is de heer L.W. de Groote, Schutterijstraat 91, 4381 GL Vlissingen, telefoon (0118) 41 53 22. 10 december 2002. De burgemeesters voornoemd, mr. J.M. Schouwenaar. mevrouw A.C. de Bruijn. mevrouw A. van Dok-van Weele. Zie voor andere gemeentelijke informatie van Middelburg pagina 3 in de Faam/Vlissinger, Maximaal Text 830 of www.middelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14