1 Raadsel van plotse haaruitval PZC Ik klaar met mijn werk, zij dood KBO wil gratis parkeerkaart voor invaliden Emotie vertolkt met afval en weinig kleur België keurt nieuw belastingverdrag goed BOB-campagne tegen drank in verkeer krijgt dit jaar vervolg lezers schrijven Ganzenlever Stille tocht II Tunnel R kunst cultuur Zendmast dinsdag 10 december 2002 door Ab van derSluis VLISSINGEN - De BOB-cam- pagne krijgt een vervolg. Langs de Zeeuwse wegen komen vanaf vandaag posters te hangen. Daarnaast zal het Bob-team van 3VO verschillende acties uitvoeren, waarbij mensen ge- informeerd worden over de risi co's van rijden onder invloed. Het team is te vinden op diverse kerstmarkten en op de veerplei- nen. Ieder jaar vallen in Nederland ongeveer tweehonderd doden en drieduizend ernstig gewon den als gevolg van alcohol in het verkeer. Sinds twee jaar wordt in Zeeland gewerkt met het van oorsprong Belgische Bob-con cept. Bob staat voor de bestuur der die niet drinkt als hij of zij moet autorijden. Na de campag ne van vorig jaar kende 93 pro cent van de Zeeuwen Bob. Vrijwel iedereen vond hem ge slaagd. De Bob-campagne wordt in Zeeland gevoerd door de pro vincie, Rij kswaterstaat, het wa terschap Zeeuwse Eilanden, het waterschap Zeeuwsch-Vlaan- deren. gemeenten, politie, het Openbaar Ministerie, de mare chaussee, 3VO en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ). Daarnaast doen ook bedrijven, bibliotheken en scholen voor voortgezet onder wijs mee. Zij verspreiden infor matie onder hun werknemers, bezoekers en leerlingen. Folders De nieuwe campagne bestaat uit folders langs de wegen en in de gebouwen van de deelnemers liggen folders, artikeltjes en sleutelhangers. Het Bob-team zal tijdens zijn acties ook soms samenwerken met de politie tij dens alcolholcontroles. De poli tie en de marechaussee maken bij controles ook gebruik van Bob-materialen. De horeca-actie, waarbij bezoe kers geconfronteerd werden met posters en folders, krijgt eveneens een vervolg. Alle cafés en sportkantines in Zeeland krijgen een gratis pakket met materialen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verse nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie, beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet da;; redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worj niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Di dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over-, weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Meestal met veel genoegen lees ik de eetrubriek van de heer Rien van Reems. Een te benijden taak heeft deze heer. Heerlijk eten en er ook nog geld mee ver dienen. Zaterdag was het ge noegen niet aan mijn kant. Hij schreef dat hij ganzenlever had gegeten. Hij had wat aanmer kingen op de substantie. De kok van Restaurant Cadzandria had niet de goede foie gras (het def tige woord) kunnen bemachti gen. Ik hoop dat snel de dag aanbreekt dat koks geen gan zenlever meer kunnen en willen kopen. Als je weet hoe foie gras tot stand komt, krijg je bij voor baat een vieze smaak in je mond Puur dierenmishandeling. La ten we nadenken voordat we iets bestellen. Als niemand meer ganzenlever eet, krijgen deze dieren een beter leven en wij kunnen best zonder. Martha Blom Heemisseweg 43 Goes Het was een zeer geëmotioneer de tocht met veel verdriet bij ou ders en leerkrachten op dinsdag 4 december, die georganiseerd was door de Ravensteinschool in Vlissingen, want hoe is het toch mogelijk in dit land dat er nog zo met kinderen en volwas sen gesold kan worden? Je ver stand staat erbij stil als je de verhalen van de betrokkenen hoort, als blijkt dat de ouders uit Vlissingen moeten verdwijnen, maar de minderjarige kinderen mogen blijven. Andersom blijkt ook voor te komen; de minderja rige kinderen moeten uit Vlis singen weg terwijl de ouders nog wel recht hebben om tijde lijk in Vlissingen te blijven. Nee, het wordt tijd dat dit onzalige regeringsbeleid vanuit Den Haag snel mag verdwijnen,; kinderen en ouders zo in dec zekerheid te storten die hie jaren fijn in Vlissingen won maar dan van de ene op de an: re dag te horen krijgen dat; hier niet meer gewenst zijn,; waren het paria's van de ma; schappij. Namens de SPhebtf ik en Trix de Roos-Consemuló meegelopen, omdat dit goe initiatief vanuit de lokale pc tiek te steunen. Afgezien van; aanwezigheid van GroenLink waar waren de andere lob politieke partijen? Zij schitte den wederom door afwezighe. hadden zij misschien ande belangrijkere prioriteiten? A: lof voor de verslaggeefster: de gevoelens en sfeer van dest le tocht zo treffend in haar ar kei heeft weergegeven, bij L* lezen ervan kan mei} het sffi verdriet en onzekerheid w kinderen, moeders, vaders; leerkrachten goed invoelen. Jules Timmetm Beursstrm Vlissim dooi WES frac vind mee haai dag Zeel Terecht staat Borsele op de ach terste benen (PZC, 7-12). tunnel loopt toch echt vanfe neuzen naar Ellewoutsdijk,e: dat is Borsele. Of anders kt Axel naar Borssele. Van Aar B dus. Hoezo Goes? Ook nz- groter verband; kijk maars naar de wegenstructuur ik immers gaat het om de tuimelt de verbinding Terneuzen-Mic- delburg of, zo u wilt, Gent-Mid- delburg. Wat nou Goes? Zomaaj een van de buurgemeente;'! Voor mij persoonlijk is de turn: onderdeel van de route Quint Pieterzijl. Maar hij is op zachte schijf inmiddels alk- opgeslagen als Westerschelj tunnel. Bouioe van der Wei. Dampleini' Middelbn Mil sch teri mei van biu ree ine Tui spa be2 zij< fiel Collage uit het boek Hoogstpersoonlijk van Rob Meijer. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - In de biblio fiele uitgave Hoogstpersoonlijk doet de Middelburgse kunste naar Rob Meijer in woord en beeld verslag van een moeilijk jaar. In bet jaar 2000 nam hij zijn tot dan toe in Amersfoort woonachtige moeder in huis, omdat ze dementeerde. Tegelij kertijd hoorde zijn dochter dat zij borstkanker had. „Mijn moe der ging dood, mijn dochter was ziek. De kunstwerken die ik toen maakte gaven zin aan mijn leven. Dat had ik hard nodig." Hoogstpersoonlijk is in samen werking met het Middelburgse uitgeverijtje Decreet versche nen in een oplage van vijftig ge nummerde exemplaren. Er staan 42 collages in afgebeeld die Meijer twee jaar geleden maakte Het is een keuze uit meer, vertelt hij. „Sommige wa ren te confronterend. Te per soonlijk." Bij elk boek heeft hij een origi nele tekening gevoegd. Wie het boek doorkijkt, heeft onmiddellijk in de gaten dat het over ernstige zaken gaat. Bij voorbeeld: 'Ze houdt de kiezen op elkaar zonder tanden. Ze zegt het niet ik wil niet meer. Moeder sterft niet ze leeft niet ze houdt haar mond ook niet.' De tekst staat links in rood. Rechts, verticaal, staat in zwarte letters op blauw: 'Alzheimer'. Gaande weg wordt duidelijk dat niet al leen de moeder, maar ook de dochter een belangrijke rol speelt in de teksten. Teksten die in beeld zijn gevangen en vaak zelf niet veel meer zijn dan beeldelementen. Aftakeling „Mijn moeder is het hele jaar 2000 bij ons in huis geweest", vertelt Meijer. „Op de laatste dag van het jaar is ze overleden. De aftakeling heb ik helemaal mee kunnen maken. Het is treu rig om te zien hoe dat gaatTege- lijkertijd kreeg mijn dochter kanker. Als zulke extreme din gen in je omgeving gebeuren, verandert er iets in jezelf. In au gustus of september van dat j aar voelde ik de behoefte dat uit te drukken in kunst. Ik probeerde het in woorden, maar ik kreeg ze niet op een rijtje. Toen kwamen die collages. Strepen, vierkan ten, rondjes. Letters, woorden, zinnen. Ik moest het kwijt. Je kunt ook tegen een bal schop pen, of jezelf lazarus drinken, maar dat is een vlucht. Ik wilde het op deze manier doen. Die gaf mij een bevrediging van mijn schoonheidsgevoel. Aan het eind van het jaar exposeerde ik mijn collages in De Drukkerij in Middelburg. Op de laatste dag van de expositie stierf mijn moeder. Ik klaar met mijn werk, zij dood." De Middelburgse kunstenaar en vormgever Ramon de Nennie, met wie Meijer bevriend is, spoorde hem aan het werk in boekvorm uit te geven. „Ik zag het eerst als grafiek aan de wand", vertelt De Nennie. „Dan kun je er nog mee schuiven. Als je het bundelt in een boek, moet je er een volgorde aan geven. Dan ontstaat een verhaal. Het reliëf van de collages vervalt weliswaar, maar alle afbeeldin gen krijgen door de manier waarop ze zijn afgedrukt een zelfde sfeer. Verder is het mijn liefhebberij om mooie boeken te maken. Dit boek kan op ver schillende niveau's gewaar deerd worden. Om het verhaal, om de beeldende inhoud, maar ook als bibliofiel werk. Bewust is gekozen voor een boek in be perkte oplage." Delen Meijer vond het werk niet te persoonlijk getint om het uit te geven. „Ik wil het met anderen delen in de hoop dat mensen die met hetzelfde probleem worste len er iets aan hebben. De een zal het niet begrijpen op deze manier, een ander zal het aan spreken. Het is hoe dan ook werk met een behoorlijke im pact." Exemplaren van Hoogstpersoonlijk liggen bij de galeries De Vier Geme ten en Icon in Middelburg en bij De Drukkerij. Prijs: 35 euro. door Anita Tournois TERNEUZEN - De abstracte schilderijen van Christa van der Heide tonen enorme spannings velden. Ze vertolken de emotie die aan het werk vooraf ging. Van der Heide verzorgt de laat ste expositie van dit jaar in Echo-Audio in Terneuzen. De geboren Groningse woont in Westdorpe. Ze volgde de kunst academie in Eeklo en sleepte tij dens haar opleiding enkele prij zen in de wacht. Niet opmerke lijk, want haar werk (schilderij en en installaties) bezit eigen heid. „Ik schilder reacties op de werkelijkheid", vertelt ze. „Ten tijde van de Bijlmerramp woon de ik vlakbij de plek waar het noodlot toesloeg. De ramp heeft m ij n schilderen sterk beïnvloed Mijn werk werd een uitlaadklep voor mijn emoties." Haar werk is passioneel en trekt aandacht. Van der Heide ge bruikt zelden kleurgeweld om haar emoties, zoals heftige ver ontwaardiging, een vorm te ge ven, maar beperkt zich tot zwart-wit en grijstinten en aar- dekleuren als bruin, terra en rood. Reliëf wordt aangebracht met afval, vaak gevonden op zwerftochten langs de kust. Daardoor ontstaan gelaagde werken, omrand met kaders van oud lood. Andere gebruikte ma terialen zijn rollen gaas, jute en hout. In een werk zijn drie hem den verwerkt. „Ik werk graag met materiaal dat al doorleefd en verweerd is. Zo vond ik twee zinken platen: de een had door corrosie een roesttekening en de ander was wit uitgeslagen. Daar ga ik dan mee aan de slag." Van der Heide laat zich niet weerhouden door kaders: het afgebeelde verlaat de afbake ning. Ze deelt haar werken op in vlakken door het aanbrengen van loden biezen of het plaatsen van stippels en lijnen. Kruizen en pijlen domineren de tafere len. De pijlen doen denken aan raketten, dreigingen of een ver wijzing. Eenpijl wordtgevormd door botten (mergpijpjes) met twijgjes door de holtes. „Dit werk maakte ik nadat ik mijn arm had gebroken", zegt ze. Spiegelschrift De kruizen staan voor gedane zaken, als kruis erover en dit mag nooit meer gebeuren. Dat sommige dingen nooit meer mo gen gebeuren, wordt ook ver kondigd met grote witte letters neenDe twee laatste letters zij n in spiegelschrift aangebracht. Een ander werk is opgedeeld in twee witte en één zwart gedeelte door middel van loden biezen. Het zwarte gedeelte is door kruist met witte lijnen. Gebaar van het denken toont twee mensen, waarvan een rechtop, de andere in zijligging. Stippellijnen doorkruisen het werk. Het doek waarop boven aan een zwart vliegend voor werp is afgebeeld heeft een enorme impact; de Bijlmerramp verbeeld door Christa van der Heide, maar gedachten dwalen af naar een andere ramp, toen nog niet wereldkundig. Tentoonstelling tot 5 januari, Echo- Audio, de Jongestraat 1, Terneuzen. Openingstijden: di t/m vr. 13.30- 18.00 uur, vr van 19 00-21.00 uur, za.van 10.00-17.00 uur door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Zeeland wil dat de gemeenten in de provincie geen kosten in re kening brengen voor de gehan- dicaptenparkeerkaart. Het bestuur van de KBO stuurt binnenkort een brief met dat verzoek naar de overkoepelen de organisatie, de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Uit onderzoek van het Klaverblad is gebleken dat er grote ver schillen zijn in de tarieven die gemeenten hanteren bij de uit gifte van de gehandicaptenpar- keerkaart. De gemeente Mid delburg is met 172 euro voor leges en keuring verreweg de duurste. De gemeenten Axel, Borsele, Hontenisse, Oostburg, Sas van Gent en Veere brengen helemaal geen kosten in reke ning voor de parkeerkar „Mensen met een licham# functiebeperking stellen dal ze geen keus hebben in het al of niet aanvragen van de parkeer kaart", zegt ouderenadviseur Dick Dijkgraaf van de KBO Zeeland, die het probleem sa men met collega-adviseur Ais de Deckere uit Hulst aan de kaak stelt. „Deze kaart is voor' hen de enige mogelijkheid on een locatie te bezoeken. Daaroir. moeten de gemeenten de gehan dicapten tegemoet komen dooi; geen kosten te berekenen voor, de gehandicaptenparkeer- kaart", aldus Dijkgraaf. Ooi Het Klaverblad stelt zich op da' standpunt. Het Klaverblad een organisatie van zes instel lingen die opkomen voor de be langen van ouderen, gehandi capten en arbeidsongeschikten Het werk NEEN van Christa vap der Heide. 'foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer HULST - België heeft het nieu we belastingverdrag, wat gevol gen heeft voor grensarbeiders, tussen België en Nederland goedgekeurd. Het wetsontwerp wacht nog op instemming van de Nederlandse regering. De Stichting Grensarbeid is niet te vreden over de opzet van het verdrag. Het belangrijkste gevolg van het verdrag is dat grensarbei ders voortaan sociale verzeke ringen en belastingen gaan be talen in hun werkland. Dit is na delig voor diegenen die in Ne derland wonen, maar in België werken. Na jarenlang overleg tussen de stichting en de Nederlandse re gering werd een regeling uitge werkt om de nadelige inkom steneffecten te compenseren. Een voorbeeld hiervan is com pensatie van de wegvallen de hypotheekaftrek. Ook voor Bel gische grensarbeiders kan het verdrag leiden tot het moeten maken van soms moeilijke keu zes en in sommige gevallen ook tot inkomensachteruitgang. In de komende maanden word nog naar oplossingen gezocht» overleg met de Belgische rege ring. De stichting roept alle Neder landse en Belgische grensarbei ders op snel actie te ondernemft om de nodige documenten in o: de te brengen voor de belasting diensten van beide landen. D"-' voorkomt een hoop rompslomp Volgens de stichting leven er b. zowel Nederlandse als Belgi sche bedrijven heel veel vrage over de gevolgen van het nieuw verdrag. Begeleiding De stichting heeft voor de bege leiding van bedrijven een sa menwerkingsovereenkomst ge sloten met onder meer he Vlaams Economisch Verbonc Deloitte Touche en SD Con sulting om de bedrijven te advij seren. Ook zet de stichting zier op dit gebied in voor de grensar beiders zelf. Zij kunnen aan spraak maken op individu^ fiscale begeleiding bij het invul len van de vaak bijzonder inge wikkelde belastingaangii-1 waarmee ze vanaf volgend jas' worden geconfronteerd. land ook het haar uitvalt sinds ze enige tijd naast een zendmast wonen. „Zelfs bij kinderen van twaalf en veertien jaar oud." Van den Tol woont niet alleen direct naast een gsm-zendmast. Binnen een straal van vijfhonderd meter staat ook de vuurtoren, volgehangen met aller hande zend- en ontvangstapparatuur alsmede een toren van de Westerschel- deradarketen. „We zitten hier midden in een zenddriehoek" merkt haar zoon cynisch op. Hij vertelt dat ze al heel wat vreemde storingen hebben gehad. „Ze ker toen de radartrommels nog boven op de vuurtoren stonden lukte het vaak niet om op afstand het portier van een auto te openen." Sinds die trommels weg zijn is dat probleem minder, maar nog niet geheel opgelost. Nog geregeld moet hij een auto van een gast wegsle pen tot buiten het bereik van de on zichtbare stralen. Ze vertelt vervolgens het verhaal van een PTT-monteur. Die man slaagde er onlangs maar niet in het achterportier elektronisch te openen toen hij een storing kwam verhelpen. Hij moest eerst een stuk richting Zoute- lande rijden en vervolgens met geopen de achterklep terugkeren. Gevaren Die Duitse vrouw zette Van den Tol aan het denken. Als eerste belde ze vervol gens de GGD in Goes om te horen of daar iemand iets kan zeggen over geva ren van gsm-masten. Daar kreeg ze na de nodige doorschakelingen te horen dat de specialist op dat moment niet aanwezig was. Hij volgt namelijk een cursus. Omdat de Westkapelse niet wenste te wachten op zijn terugkeer belde ze de een na de andere instantie. Nergens kreeg ze het verlossend ant woord, overal hoorde ze dat ze elders moest zijn. Ze weet nu dan ook wat het gezegde, van het kastje naar de muur sturen, inhoudt. Tijdens al die gesprekken kreeg ze wel te horen dat in opdracht van de provin cie momenteel een rapport wordt opge steld over de gezondheidsrisico's bij ra diofrequentie straling. Dat rapport ligt momenteel bij de GGD in Goes alwaar het wordt gecontroleerd. Haar is verze kerd dat het nog voor het einde van het jaar overgedragen wordt aan de pro vincie. Ze hoopt dan ook dat dat rap port haar wat meer duidelijkheid geeft over wat er aan de hand is voor mensen die in de buurt van zendmasten wonen. Tot die tijd leeft ze in onzekerheid want nergens anders krijgt ze antwoord op haar vragen waarom ze nu plotseling kaal is geworden. door Emile Calon De GGD, de gemeente, de provincie, Rijkswaterstaat, de Dienst der Do meinen, de huisarts, een dermatoloog, de Scheepvaartdienst Westerschelde, de Inspectie Verkeer en Waterstaat af deling telecommunicatie en het Dijk- zigtziekenhuis. Allemaal kennen ze mevrouw A. van den Tol. De Westkapel se probeert namelijk uit te zoeken waarom ze plotseling kaal is geworden. Ze vermoedt met de grootst mogelijke zekerheid dat de gsm-zendmast direct naast haar huis aan de rand van West- kapelle de oorzaak is. Zekerheid heeft ze echter niet en geen van die bovenge noemde instanties kan tot nu toe, on danks aandringen, haar ongerustheid wegnemen. Van den Tol (69) bezweert dat ze rede lijk gezond leeft. Tot mei dit jaar had ze ook een forse haardos, iets waar ze zeer trots op was. Nu moet ze echter een pruik dragen omdat ze anders nauwe lijks onder de mensen durft te komen. „Want kaal, voor een vrouw, dat is erg hoor. Dat valt niet mee." Het begon allemaal in mei van dit jaar. Plotseling viel haar haar uit. „Met bos sen tegelijk." Ze pakt een pluk van haar pruik tussen haar vingers en geeft daar mee aan dat ze niet zomaar wat haren verloor. Ze snapte er niets van want tot die tijd was er niets bijzonders aan de hand. De huisarts kon haar niet helpen, een dermatoloog evenmin. En zelfs de specialisten van het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam stonden met de han den in het haar. Een haarwortelonder- zoek aldaar leverde geen enkel resul taat op. Wel concludeerden alle medici dat er iets vreemds aan de hand is om dat niemand een natuurlijke oorzaak vond. Wat er precies aan de hand is, dat konden ze echter in het geheel niet ach terhalen. Naast het haaruitval heeft ze plotseling ook nog andere klachten zo als hoge bloeddruk en hartritme-stoor nissen. „Nooit eerder last van gehad." Mevrouw Van den Tol wijt haar plotselinge haaruitval onder meer aan de zend- en ontvangstapparatuur waarmee de vuurtoren van Westkapelle vol hangt. foto Lex de Meester daar is ze toch al blij mee. Enkele weken terug kwam de Westkapelse in contact met een Duitse gast van haar motel. Die vertelde dat de zendmast direct naast haar huis wel eens de oorzaak zou kun nen zijn van haar haaruitval. Ze vertel de dat bij jeugdige kennissen in Duits- Na al die gezondheids-onderzoeken kreeg ze het advies voedingssupple menten te eten. Dat doet ze dan ook met overgave. Per dag maar liefst twaalf verschillende soorten. En heel lang zaam groeit er weer wat op haar hoofd. Nog niet veel maar dat kleine beetje,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10