Alle honden komen uit China Hoogleraar reconstrueerde leescultuur van Damascus 10 Erfelijke code van proefmuis ontcijferd NLn Oudste rotsblokken ter wereld Voeding beïnvloedt somberheid Rattenkop op dijbeen gezet Op weg naar betere microscoop i Onderzoek duidt op 'Oost-Aziatische' herkomst van beste vriend postzegels MONTREAL - Een team van Canadese geologen stelt dat het de oudste rotsen ter wereld heeft gevonden Het gesteente, dat bijna 4 miljard jaar oud is, zou meer inzicht kunnen geven in de ontwikkeling van de aarde. De onderzoekers, afkomstig van de universiteit van Quebec, gaan ervan uit dat de uit vul kanisch gesteente bestaande rotsblokken afkomstig zijn uit de noordelijke uitlopers van de provincie Quebec De geologen hopen dat onderzoek naar de samenstelling van het gesteente meer informatie oplevert over de eerste miljard jaar dat de aarde bestond. Over die periode, waarin de eerste levensvormen zoals bacteriën zich ontwikkelden, is zeer wei nig bekend. De oudste vulkanische rotsen die tot nu toe be kend waren, zijn 3,8 miljard jaar oud. Ze werden gevonden in Groenland. De rotsen uit Quebec zijn nog iets ouder. RTR DEN HAAG - Bij het ontstaan van een sombere stemming kan een gebrek aan tryptofaan, een bestanddeel van de voeding, een rol spelen. Dat concludeert W. Riedel (Universiteit Maas tricht) in het vakblad Brain, Behavior and Immunity op grond van proeven waarbij bij proefpersonen kunstmatig een try- profaantekort werd opgewerktNiet alleen neigden zij als ge volg hiervan naar een depressie, ook nam de werking van hun geheugen af. Het aminozuur tryptofaan komt onder meer voor in kalkoen, schelpdieren, melk, brood en kaas. GPD EINDHOVEN - Japanse onderzoekers zijn erin geslaagd de kop van babyratjes te transplanteren op het dijbeen van vol wassen exemplaren, meldt het weekblad New Scientist. De getransplanteerde rattenkopjes bleven na de operatie nog een week of drie in leven. De bekjes bleven bewegen, 'alsof ze nog melk wilden drinken', aldus de wetenschappers. Volgens de onderzoekers kan hun proef vrucht afwerpen voor het onderzoek naar ischemia (verminderde bloedtoevoer naar de hersenen). Dat overkomt één op de vijfhonderd men selijke pasgeborenen. Westerse wetenschappers zijn echter niet erg te spreken over de Japanse 'doorbraak'. Volgens de Britse neuroloog Denis Azzopardi, die onderzoek doet naar hersenbeschadiging bij pasgeboren baby's, 'bestaan er al uit stekende modellen om de verschillende stadia van ischemia te testen'. De Nederlandse anti-vivisectievereniging Proefdier- vrij noemt de Japanse dierproef 'krankzinnig'. GPD EINDHOVEN - Minuscule koolstofpijpjes kunnen in de na bije toekomst leiden tot betere elektronenmicroscopen Dat blijkt uit onderzoek van het Philips Natlab. De resultaten zijn gepubliceerd in het wetenschapstijdschrift Nature. Elektronenmicroscopen maken gebruik van elektronenbun dels en met van licht om zeer kleine voorwerpen gedetailleerd in beeld te brengen. Het opwekken van zo'n elektronenbundel kan gebeuren via de zogenoemde thermische methode waar bij een metalen puntje wordt verhit waardoor elektronen vrij komen. Een andere mogelijkheid is dat een scherpe metalen punt wordt bestookt met een elektrisch veld, waardoor ook elektronen worden opgewekt. De vrijgekomen elektronen worden met behulp van een elektronisch lenzensysteem op het te onderzoeken oppervlak gericht. Het onderzoek, verricht door Niels de Jonge, Yann Lamy en Koen Schoots van Philips Research in samenwerking met Tjerk Oostenkamp van het Leids Natuurkundig Instituut, is nog maar het begin, zegt Joosse. „We gaan nu proberen vol gens dit principe een elektronenmicroscoop te bouwen." maandag 9 december 2002 HnorMartijn Hover V' STOCKHOLM - Wetenschap- pelijk onderzoek toont aan dat de meeste hondenrassen, van 66 chihuahua tot Deense dog, af- stammen van wolven uit Oost- f* Azië. De Chinezen hebben de 'c wereld dus waarschijnlijk niet alleen het buskruit en de boek- drukkunst geschonken, maar ook 's mensen beste vriend. Zelfs de meest verstokte katten liefhebber hebber zal moeten toegeven dat een hond en mens een heel speciale band hebben. Archeologen zijn het erover eens dat de hond het allereerst huisdier was en al in menselijk gezelschap verkeerde lang voordat mensen geiten, scha- pen, koeien en paarden gingen 1 houden. Om van katten nog Wmaar te zwijgen. Hoe de hond precies tot huisdier j!r is geworden, weet echter nie- mand. De oudste hondenresten m die door archeologen zijn opge- ,p graven dateren van ongeveer 14.000 jaargeleden. Erzijntwee atheorieën over het ontstaan van de hond. De eerste zegt dat mensen ooit begonnen zijn wolvenpups in huis te nemen en te temmen, hetzij puur als gezelschapsdier, c hetzij als hulp bij de jacht. Dat lijkt aannemelijk, maar er valt toch wel wat tegen in te bren- 'lrgen, meldt het Amerikaanse we- 'e tenschapstijdschrift Science, a dat onlangs in één en dezelfde editie maar liefst drie weten- schappelijke onderzoeken naar de herkomst van de hond publi ceerde. Het voornaamste be zwaar is gelegen in het tempera ment van de wolfdie zich slecht iaat domesticeren, zelfs als hij van jongsafaan door mensen wordt opgevoed. Een plausibeler verklaring lijkt Idat wolven op een zeker ogen blik als aaseters in de buurt van mensen zijn gaan rondhangen. Omdat mensen over het alge meen succesvolle jagers waren die ook met grote prooidieren geen moeite hadden, vormden j zij voor zulke wolven een ge- makkelijke voedselbron. In de loop der generaties ging het de wolven die de minste angst voor tweebeners hadden het meest voor de wind, waardoor ze uit eindelijk gescheiden raakten van hun meer voorzichtig aan gelegde soortgenoten. Uiteindelijk leerden deze wol ven steeds beter het gedrag te 'lezen' van de mensen van wie ze afhankelijk waren geworden. Amerikaanse onderzoekers be schrijven in Science een proef waarbij werd bekeken in hoe verre honden en wolven in staat zijn om voedsel te ontdekken dat verborgen was onder een plastic beker als een mens er naar wees. De wolven brachten daar niet veel van terecht. De honden luk te het echter feilloos. In feite, melden de onderzoekers, zijn honden zelfs nog beter in het be grijpen van zulke aanwijzingen dan onze naaste verwant, de chimpansee. Dat duidt erop dat een belangrijk deel van de evo lutie van de hond erop gericht is geweest om menselijke li chaamstaal te leren begrijpen. Aandoenlijk Een andere vraag is, waar hon den voor het eerst werden gedo mesticeerd. Algemeen werd tot voor kort aangenomen dat het in het Midden-Oosten moet zijn gebeurd, omdat daar de eerste onomstotelijke bewijzen voor de aanwezigheid van hondach- tigen in de buurt van mensen zijn opgegraven. Zoals het aan doenlijke, 12.000 jaar oude graf van een jonge vrouw in Israël die was begraven met een puppie in haar armen. Tegenwoordig zijn wetenschap pers echter niet langer afhanke lijk van archeologische opgra vingen voor het beantwoorden van dergelijke vragen. Bestude ring van het DNA van honden en vergelijking met het erfelijk materiaal van hun naaste ver wante, de wolf, biedt onderzoe kers een geheel nieuw venster op het verleden. Een team van Zweedse en Chi nese onderzoekers onderzocht het DNA van meer dan 500 hon denrassen van over de hele we reld en tientallen wolven uit Eu ropa en Azië. Op grond van door Zelfs de meest verstokte kattenliefhebber zal moeten toegeven dat een hond en mens een heel speciale band hebben. foto Catrinus van der Veen mutaties veroorzaakte verschil len in het DNA waren zij instaat een ruwe 'stamboom' van de verschillende hondenrassen te maken De uitkomsten waren verras send. Hoewel de honden in ver schillende genetische groepen konden worden onderverdeeld, bleek de overgrote meerderheid zoveel overeenkomsten te ver tonen dat de onderzoekers con cluderen dat 'domesticatie van de hond waarschijnlijk op één geografische locatie heeft plaatsgevonden Omdat de onderzochte honden rassen uit Oost-Azië de grootste onderlinge genetische diversi teit vertoonden, gaan de weten schappers ervan uit dat de Oost- Aziatische hondenpopulatie de oudste is - dat de hond met an dere woorden in Oost-Azië is ontstaan. „China zou een goede gok zijn", aldus onderzoeker Peter Savolainen van het Ko ninklijk Technologisch Insti tuut in Stockholm. Veronderstelling De onderzoekers maken ook korte metten met de veronder stelling dat de verschillende hondenrassen hun zeer uiteen lopende uiterlijk te danken zou den hebben aan domesticatie die op verschillende tijdstippen en op verschillende plaatsen hebben plaatsgevonden. Vol gens hun gegevens stammen alle hedendaagse honden, van de kleinste pekinees tot de grootste Ierse wolfshond, af van één en dezelfde groep. Dat geldt zelfs voor de honden rassen die in Amerika worden aangetroffen en waarvan lange tijd werd verondersteld dat ze voortkwamen uit de grijze wol ven van het Noord - Amerikaan se continent, concluderen Ame rikaanse onderzoekers die een soortgelijk DNA - onderzoek hebben toegepast. De voorou ders van chihuahua's, huskies en Mexicaanse naakthonden zijn waarschijnlijk met de eer ste mensen via de Beringstraat Amerika binnengekomen. De Amerikaanse wolven zijn hoog stens verre neven die aan het DNA van-de Amerikaanse hon den niet of nauwelijks hebben bijgedragen. De raadsels rond de stamboom van de hond zullen hoe dan ook binnen enkele jaren nog verder worden opgelost. Het Ameri kaanse National Human Geno me Research Institute, dat zich tot nu toe heeft beziggehouden met het bepalen van het genoom (het totaal aan erfelijke eigen schappen) van de mens, heeft namelijk besloten dat de hond als een van de volgende dier soorten aan de beurt is om zijn genoom ontrafeld te krijgen. GPD door Henk Hellema AMSTERDAM - De volledige erfelijke code van de laboratori ummuis is ontcijferd. Dat meldt het wetenschappelijke tijd schrift Nature. „Deze kennis van het genetische draaiboek van de muis maakt het onder zoek naar een groot aantal ziek tes waaronder kanker een stuk makkelijker," aldus prof. Maar ten van Lohuizen, hoofd van de afdeling Moleculaire Genetica van het Nederlands Kankerin stituut in Amsterdam. De laatste tien jaar vindt in proefdieren, als muizen, steeds meer genetisch onderzoek plaats. Bepaalde stukjes van het erfelijke materiaal DNA (genen worden uitgeschakeld of aan het eigen DNA toegevoegd, waarna wordt gekeken wat daarvan de gevolgen voor het ,1 dier zijn „Voor ons onderzoek naar de processen die tot kanker leiden, kunnen we nu veel ge richter veranderingen in het muizen - DNA aanbrengen," al dus Van Lohuizen. Het genetisch materiaal van de muis blijkt zo'n 2,5 miljard ba senparen te bevatten. Dat is te vergelijken met een boek van 2.5 miljard letters. Het is daarmee 14 procent dunner dan het boek van de mens, dat 3 miljard ba senparen telt. Een groot deel van de tekst - zo'n 80 procent - blijkt in beide boeken gelijk te zijn. Maar met letters die zonder spaties achter elkaar zijn gezet, kan ook de onderzoeker het ge netische boek van de muis niet goed lezen. DNA-volgorde Om toch te weten te komen wat erin staat, kan hij het muizen- boek naast dat van de mens leg gen. Anderhalf jaar geleden is met veel tamtam de volledige DNA-volgorde van de mens ge publiceerd. Het vergelijken van de brij van letters is een om vangrijk karwei, maar met be hulp van computers te doen. Uiteindelijk gaat het natuurlijk om de woorden, om de genen die elk een bepaalde erfelijke bood schap bevatten. Bij de muis wordt dat aantal op 27.000 tot 31.000 geschat, bij de mens op 30 000 tot 34.000. Van de genen die de code voor de aanmaak van een eiwit bevatten, zou 99 procent bij muis en mens gelijk zijn. Vele daarvan liggen ook op ongeveer dezelfde plek op het DNA Vooral Japanse onderzoekers, maar ook Duitse, Italiaanse en Zwitserse wetenschappers heb ben de laatste jaren veel energie gestoken in het ontcijferen van de genetische woorden van het muizen-DNA. Ze hebben dat gedaan aan de hand van stoffen in muizencel len, die worden geproduceerd met de DNA-code als matrijs. Uit de samenstelling van die stoffen is, in grote lijnen, de DNA-code weer te herleiden. Erfelijke afwijkingen of aan doeningen bij de mens kunnen veel gerichter in de muis worden onderzocht. Door bij de muis veranderingen in genen aan te brengen, hoopt men ook meer over hun functie bij de mens te weten te komen. Van meer dan een derde van de ruim 30.000 genen van de mens weet men nog niet wat hun functie is. Lan ge tijd zat men ook in het haar met een groot deel van de gene tische code, dat aanvankelijk als overbodig werd beschouwd en daarom maar junk-DNA werd genoemd Maar die term blijkt achterhaald. Regelgenen „We realiseren ons nu, dat dit junk-DNA belangrijke functies kan hebben," aldus Van Lohui zen. „Ze bevatten niet de code voor een eitwit, maar zeer waar schijnlijk voor het aan- of uit schakelen van andere genen, waardoor bepaalde eiwitten wel of juist niet worden aange maakt. Dergelijke regelgenen zijn heel belangrijk bij groei processen, maar ook voor het ontstaan van kanker." Met de opheldering van de genetische muizencode kunnen deze regel genen nu veel eenvoudiger wor den opgespoord. De publieke speurtocht naar het muizengenoom begon in 1999. Het omvangrijke werk werd uit gevoerd in een groot onder zoekscentrum in de Verenigde Staten en in een onderzoeksin stituut in het Engelse Oxford. Gratis Het muizenboek dat vandaag is verschenen, is eigenlijk niet het eerste. Maar het is wel het enige dat voor iedereen gratis ter in zage ligt. Vorig jaar al verscheen een soortgelijk muizenboek bij de Amerikaanse firma Celera Genomics. Maar voor dat boek moet dik worden betaald. In de wetenschappelijke wereld wordt een onbelemmerde uit wisseling van onderzoeksresul taten nog altijd als essentieel beschouwd. Jan Just Witkam bij twee middeleeuwse Arabische handschrif ten uit de collectie van de UB. Op het manuscript zonder plaatjes (links) zijn vier leesprotocollen te zien. foto: Henk Bouwman door Wilfred Simons LEIDEN - De Arabische we reld kende tussen 1100 en 1350 een uitgebreide leescultuur. Onder leiding van een leraar kwamen in steden als Damas cus, Bagdad en Cairo leesgieri- gen bijeen in moskeeën, hui zen en tuinen om er te lezen en te luisteren. In de afschriften die zij maakten van boeken die zij lazen, hielden zij bij welke sessies zij hadden bijgewoond. Duizenden van die 'leesproto collen' zijn bewaard gebleven. Hoogleraar Jan Just Witkam (56) gebruikt ze om die leescul tuur te reconstrueren. De Leidse universiteitsbiblio theek bezit duizenden hand schriften uit de islamitische wereld. Sommige daarvan zijn al bijna een millennium oud Ze werden vanaf de zestiende eeuw verzameld door geleer den van naam en faam, zoals Scaliger, Erpenius en Golius. Die verzamelprakti jk gaat nog altijd door. Medewerkers van de UB, Witkam incluis, schui men boekenmarkten af in de hele islamitische wereld. Met 'enorme effecten', zegt hij. De Leidse universiteitsbiblio theek is beter gesorteerd dan menige nationale bibliotheek in de strook landen tussen West-Afrika en Zuid-Oost Azië. Sinds 28 jaar ('precies de helft van mijn leven, nu ik erover nadenk') hoedt Leidenaar Witkam de handschriften in de Oosterse Collecties van de UB. Alle rangen doorliep hij er, van medewerker via conservator tot hoogleraar. Sinds vorig jaar bezet hij de nieuw inge stelde leerstoel 'handschrif tenkunde van de islamitische wereld' van de Universiteit Leiden. In veel van de handgeschreven boeken die Witkam beheert, is aan het eind van elk katern een rijtje tekstjes te vinden, vaak met lijntjes van elkaar ge scheiden. Elk tekstje is een 'leesprotocol', waarin de toen malige eigenaar bijhield waar en wanneer die tekst gelezen was, wie de voorlezer was en wie er allemaal bij de sessie aanwezig waren geweest. De kopiist hield aan het eind van elk katern een paar pagina's leeg, zodat er ruimte was voor zulke aantekeningen. Essenti eel was dat de voorzitter van de lees-sessie (die soms de au teur was van het gelezen werk) zo'n protocol aftekende. De correctheid van de tekst werd daarmee gewaarmerkt. De protocollen leggen getuige nis af van een leescultuur, die in Damascus het uitbundigst bloeide. Daar was, als gevolg van de kruistochten, een ware concentratie van geletterden ontstaan, die uit Palestina wa ren gevlucht Damascus was veilig gebied. De aanwezig heid van zoveel geleerden, die ook nog open huis hielden, maakte van de stad een para dijs voor lees- en leergierigen. In de praktijk hadden ze voor al behoefte aan 'handvatten voor het dagelijks leven', zoals Witkam dat noemt. Hoe be handel je je gasten, wat zeg je tegen ze, hoe geef je ze te eten, hoe richt je het dagelijks leven in volgens de voorschriften van de Profeet De Damasceense geleerden zochten bestaande literatuur die de belangstelling konden bevredigen of schreven zelf een handleiding.Deelname aan zo'n leesmiddag gaf een hoop werk. De deelnemers moesten, van te voren of na derhand, het te lezen deel overschrijven. Dat kon bij de geleerde thuis. Als het een ou de tekst was die al op veel ses sies was voorgelezen, stonden er veel leesprotocollen op. Die kopieerden de deelnemers dan vaak mee, want dat verhoogde het gezag van een tekst. De ko pieën werden vaak weer er gens anders voorgelezen en zo groeide het aantal leesproto collen aan. Je krijgt als het ware een complete leesge- schiedenis van een tekst", zegt Witkam. De protocollen bevatten een rijkdom aan gegevens. Alle aanwezigen worden genoemd, mannen, vrouwen, kinderen en vaak ook slaven. Er wordt vermeld wie familie van el kaar is en de juiste verwant schap Ook komen beroeps aanduidingen voor: koopman, leraar, kleermaker, generaal. Vaak wordt ook bijgehouden wie te laat binnenkwam of te vroeg wegging en welk deel van de tekst hij of zij had ge mist. Levendige details geven Witkam het gevoel dat hij deel heeft aan dat verre verleden. Soms lees je de toevoeging 'de Andalusiër', dan weet je dat hij uit Spanje kwam, of 'de Geitenkop', dat was dus ie mand met een opvallend ge zicht." In de Arabische handschriften van de twaalfde tot de veer tiende eeuw moeten tiendui zenden leesprotocollen te vin den zijn. Slechts een fractie ervan is tot nu toe gedocumen teerd. Eerdere onderzoekers lieten ze doorgaans links lig gen. Witkam weet wel waar om. Ze waren alleen in de tek sten geïnteresseerd en niet in de leesgeschiedenis En ook omdat die protocollen zo on geveer het moeilijkste zijn dat er is. „Als ik mijn beginnende stu denten ermee zou confronte ren, renden ze gillend weg om nooit meer terug te komen", lachthij. „Dus dat doe ik niet." Maar er valt volgens Witkam veel uit te leren, want de proto collen bevatten sporen van duizenden mensen. Complete families, ketens van leraren en leerlingen en, althans voor Damascus, een sociale elite zijn eruit te reconstrueren. In theorie is dat een berg werk, maar 'alles analyseren' lijkt Witkam niet nodig „Ik ben al tevreden als ik erin slaag een levendig beeld van de leer- en leescultuur van die tijd op te roepen." GPD De invoering van de euro op 1 januari 2002 betekende ook het einde van de Crouwelze- gels, de reeks waarmee in 1976 een begin werd gemaakt. Zo nu en dan duikt er nog wel een Crouwel op, omdat er medio vo rig jaar, in de overgangsfase naar de euro, nog boekjes met tien zelfklevende zegels in waarden van 5c., 10c. en 25 c. werden uitgegeven, maar je komt ze steeds minder tegen. Inmiddels hebben we de zoge noemde bijplakzegels - waarop tegen een patroon van de letters NL de frankeerwaarde duide lijk wordt weergegeven - de plaats van de Crouwelzegels in genomen. Deze zegels zijn een ontwerp van Walter Nikkels. Tot nu toe verschenen drie ze gels. Op 2 januari een licht- en donkergroen zelfklevende zegel van 12 eurocent, op 28 januari een licht- en donkprrode van 2 eurocent, en op 1 september werd deze zegel nog eens ge gomd uitgegeven. Eigenlijk zijn er sinds 2 januari .er Nikkelzegels uitgegeven, want eind november is er een velletje uitgekomen met vijf ge gomde bijplakzegels van 10 eu rocent in licht- en donkerblauw. De vijfde in de serie verschijnt 2 januari 2003. Een licht- en don kerroze gegomde zegel van 5 eu rocent. De oplagen zijn respec tievelijk: 2 eurocent, 3,7 miljoen velletjes; 10 eurocent, 1,9 mil joen en 5 eurocent, 1,9 miljoen. De 2 eurocentzegel is te gebrui ken voor het bij frankeren van overgebleven zegels van 80 cent 0,80) naar €0,39 en voor het bijfrankeren van oude Decem- berzegels van €0,270,60 naar het decembertanef van 2002 0,29). De 10 eurocentzegel kan na 6 januari 2003 worden ge bruikt voor het bijfrankeren van overgebleven Decemberze- gcls 2002 van €0,29 naar het ta rief voor een binnenlandse brief (€0,39), en de 5 eurocentzegel is om het verschil te overbruggen tussen het oude prioritytarief van €0,54 voor post binnen Eu ropa naar het nieuwe tarief (per 1 januari 2003) van €0,59. Gedurende twee jaar (2000 en 2001) waren de Duitse kerstze gels een gemeenschappelijke uitgifte met Spanje. Dit jaar (dag van uitgifte 7 november) gaat Duitsland weer zijn eigen weg. Afgebeeld worden details van schilderijen van de Vlaamse schilder Rogier van der Weyden (1399/1400-1464) Maria Bood schap (51c 26c) en De Heilige Familie (56c 26c). Vorig jaar 4 december presen teerde Nieuw-Zeeland het eer ste deel van Tolkiens wereldbe roemde epos The Lord of the Rings, The Fellowship of the Ring. Precies een jaar later is het vervolg in omloop gebracht, The Two Towers. Deze serie bevat filmbeelden van' Aragorn and Éowyn (40c), Ore Raider (80c), Gandalf the White (90c), The Easterlings ($1,30), Frodo Cap tured ($1,50) en The Shield Mai den of Rohan ($2,00). Ook nu een boekje met tien zelf klevende zegels (4 x 40c, 2 x 90c. en de overige vier zegels elk één keer), twee fdc's (één keer met gegomde en één keer met zelf klevende zegels), een presenta tiemap met veel gegevens en zes maximumkaarten. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7