Plan G7 tegen pokkenaanval Crisis Venezuela verscherpt Dutchtone geeft garantie op de laatste roddels. PZC Brand in oude centra Edinburgh en Trondheim Bomaanslagen op vier bioscopen Bangladesh Almelose Miss Turkije gekozen tot Miss World Al Qaeda eist aanslagen in Mombasa op Britten krijgen handleiding overleven bij terreurdaden Arafat zinspeelt op uitstellen van verkiezingen Verkiezing van president Servië lijkt mislukt Berlusconi bepleit zwartwerken Nieuwe top Duitse Groenen Vliegtuigkaper pleegt zelfmoord Haupt nieuwe leider FPÖ Senaatszetel voor democraten VS r91 larl maandag 9 december 2002 DUBAI - Een woordvoer der van Al Qaeda, het net werk van Osama bin La rf den, heeft gisteren de an- 2\ ti-Israëlische aanslagen van eind vorige maand in Kenia opgeëist. Suleiman j Abu Ghaith dreigde met ar,;! nog zwaardere aanslagen tegen Amerikaanse en Is raëlische doelen. „De beide Mombasa-aan- slagen zijn het werk van Al Qaeda", zegt Ghaith in een geluidsfragment dat te horen is op een website, waarop eerder medede lingen van Al Qaeda wer den verspreid. Hij zegt dat 'wij zullen toeslaan bij installaties en strategische belangen'. Hij roept de strijders van Al Qaeda op 'zich voor te bereiden op de volgende fase die groter en ernsti ger zal zijn'. „De alliantie van kruis vaarders en joden zal ner gens meer veilig zijn voor welke aanslag dan ook", aldus de zegsman. Volgens hem moet Al Qaeda met goed geplande aanslagen komen die een schok ver oorzaken waardoor hun vijanden zich altijd en overal angstig zullen voe len. Volgens Ghaith was de groepering niet eerder in staat de aanslagen in Kenia op te eisen. Bij de aanslag op een Isra ëlisch hotel net buiten Mombasa kwamen op 28 november dertien mensen om het leven. Ook de drie daders kwamen om. Een aanslag met twee raketten op een Israëlisch passa giersvliegtuig mislukte. In Kenia zijn de politie en strijdkrachten in hoogste staat van paraatheid ge bracht. Volgens een hoge politiefunctionaris voert de Keniase marine meer patrouilles uit in de kust wateren en is de politie extra waakzaam in gebie den waar buitenlandse belangen zijn gevestigd zoals ambassades en ho tels. AFP van onze redactie buitenland LONDEN - De G7, de groep van de zeven rijkste industrielan den, heeft ingestemd met een actieplan voor een grootscheeps vaccinatieprogramma ingeval van een aanval met een pokken- virus door extremisten. Dat heeft de Britse regering zater dag bekendgemaakt. De ministers van Volksgezon- heid van de G7-landen besloten tijdens een bijeenkomst in Mexico het aantal voorraden met pokkenvaccinatie wereld wijd te vergroten, zodat de G7 indien nodig in elk land kan op treden in geval van een aanval, aldus het Britse ministerie van Volksgezondheid Medio volgend jaar wordt een grote oefening gehouden. Een uitbraak van pokken zou vooral voor de arme landen verwoes tende gevolgen hebben, aldus de ministers in een gezamenlijke verklaring. Handleiding Alle 24 miljoen Britse huishou dens krijgen begin volgend jaar een handleiding over hoe te handelen na een grote terroris tische aanslag. De voorlichting is onderdeel van een nieuw wetsvoorstel. Dat geeft lokale autoriteiten ook veel meer be voegdheden om in geval van bij voorbeeld een aanval met biolo gische of chemische wapens tot grootscheepse evacuaties over te gaan, aldus de krant The Sun day Times. Britse gemeenten moeten ook geactualiseerde noodplannen opstellen en die openbaar ma ken, onder meer via het internet. De wet voorziet ook in het op zetten van burgerwachten die in geval van een terreurdaad ge mobiliseerd kunnen worden. Dat laatste zal dan volgens de plannen gebeuren middels ge codeerde sms-berichten. Het dagblad The Independent meldde gisteren dat Groot-Brit- tannië volstrekt niet is voorbe reid op een grote terroristische aanslag. De krant zegt zich te baseren op geheime regerings documenten. De Britse wetge ving bijvoorbeeld zou de over heid zelfs niet eens formeel de bevoegdheid geven de noodtoe stand uit te roepen. Een natio nale dienst voor civiele bescher ming is er niet. Volgens de regering is het land wel voorbereid op kleinschalige aanslagen, maar in geval van een grote aanslag met massa vernietigingswapens zal het he lemaal fout gaan. Een van de problemen is onder meer de on duidelijkheid over bevoegdhe den van de rijksoverheid en de lagere overheden in noodsitua ties. Politie en brandweer heb ben geen goede en onderling af gestemde plannen klaarliggen. The Sunday Telegraph bericht te dat de regering 120.000 be schermende pakken gaat kopen die mensen moeten beschermen tegen chemische of biologische wapens. De pakken komen te liggen nabij plekken waar ter roristen zouden kunnen toe slaan, zoals bijvoorbeeld het centrum van Londen. Londen schaft ook duizenden douche-installaties aan om mensen te kunnen ontsmetten. Op het lijstje staan volgens de krant ook vijfduizend lijkzak ken Alle materialen worden op geslagen op zestien strategisch gelegen plaatsen. AFP/ANP BAMALLAH - De Palestijnse algemene verkiezingen van 20 januari moeten worden uitge steld als de Israëlische troepen zich voor die datum niet hebben teruggetrokken. Dat zei de Pa lestijnse leider Arafat gisteren in Kamallah tegen het Britse persbureau Reuters. De Israëlische strijdkrachten bezetten het grootste deel van de Westelijke Jordaanoever na een golf van Palestijnse zelf moordaanslagen. De aanwezig heid van Israëlische troepen en I tanks maken het onmogelijk om de verkiezingen door te laten - gaan, aldus Arafat. Volgens hem moeten de Palestijnen ten min- L ste een maand en mogelijk zelfs j drie maanden vrij zijn van Isra- I elische militaire bezetting om een verkiezingscampagne te I kunnen voeren. Het zouden de eerste algemene j verkiezingen in de Gazastrook en de Westoever zijn sinds 1996. Arafat schreef de verkiezingen uit na zware druk. RTR BELGRADO - Het ziet er naar uit dat de poging om gisteren een nieuwe president in Servië te kiezen, opnieuw is mislukt vanwege een te lage opkomst. Dit meldden de onafhankelijke waarnemers van het Centrum voor Vrije en Democratische Verkiezingen (Cesid) in Belgra do. Kort voor de stembureaus om 20:00 uur sloten had slechts 41,6 procent van de 6,5 miljoen kies gerechtigden hun stem in de Joegoslavische deelrepubliek uitgebracht. Volgens de kieswet is de stemronde ongeldig als de opkomst onder de 50 procent blijft. Na de laatste opiniepeilingen werd al gevreesd dat de verkie zing van een president van Ser vië opnieuw zou mislukken. Daarop was in oktober de ver kiezing van de huidige Joego slavische president Kostunica spaak gelopen. Kostunica stelde bij het uit brengen van zijn stem de rege ring van premier Djindjic van Servië voor een mogelijk falen van de stembusgang verant woordelijk. Volgens Kostunica leidt een mislukking tot ver vroegde parlementsverkiezin gen in Servië. DPA/RTR Een brandweerman draagt vanuit een hoogwerker zijn steentje bij aan de bluswerkzaamheden in Edinburgh. van onze redactie buitenland EDINBURGH - In de historische centra van de Schotse hoofdstad Edinburgh en Trondheim aan de Noorse westkust heb ben in de nacht van zaterdag op zondag grote branden gewoed. Volgens de brandweer in Edinburgh lie pen winkels, kantoren, cafés en andere gebouwen grote schade op. Bijna 150 in woners van het getroffen stadsdeel moesten worden geëvacueerd. Een brandweerman is gewond in een zieken huis opgenomen. Volgens de brandweer brak de brand uit in een nachtclub. De oorzaak is nog onbekend. Het centrum van de Schotse hoofdstad staat vermeld op de Werelderfgoedlijst van de Verenigde Naties. „Deze straten zijn als een konijnenhol", aldus F. White, hoofd van de brandweer, over de moeilijke werkomstandigheden in de nauwe steegjes van het centrum. Het vuur woedde minstens vijf uur lang. Hout In de historische kern van Trondheim brandden een deel van de honderden ja ren oude houten huizen af. Niemand raakte gewond. De brand brak zaterdag uit doordat olie in een frituur vlam vatte. Een woord- door Frans Lindenkamp CARACAS - Regering en oppo sitie in Venezuela hebben dit weekeinde de dialoog hervat over het door de oppositie geëis te aftreden van president Cha vez. Dit naar aanleiding van het bloedbad vrijdagavond. Vier mannen schoten toen, op de vijf de dag van de algemene staking tegen de president, met scherp op demonstrerende tegenstan ders van Chavez. De president ontkende zaterdag hierbij be trokken te zijn. De aanslag kost te hel leven aan drie burgers, 28 mensen raakten gewond. Een honderdtal betogers was vrijdagavond naar de Plaza Francia in Caracas getrokken om een daar bivakkerende groep hoge militairen te onder steunen, die het gezag van de wettig gekozen Chavez niet meer accepteert. De officieren, waaronder enkele generaals, bi vakkeren daar al twee maanden uit protest tegen het staats hoofd en zijn 'autoritaire stijl van regeren' Het plein in de hoofdstad is een centrale verzamelplaats voor de gelegenheidsoppositie, die be staat uit werkgeversorganisa ties, vakbonden, politieke par tijen, maatschappelijke groepe ringen en individuele militai ren. De vierde algemene staking te gen Chavez en zijn links-popu listische beleid kreeg vrijdag ook steun in de oliesector. Het personeel van twaalf olietan kers van de staatsoliemaat schappij Psvda legde het werk neer. Chavez beantwoordde de ze, naar zijn zeggen 'terroristi sche daad' met het inzetten van de marine. Die heeft het com mando op een aantal tankers overgenomen om leveranties aan het buitenland veilig te stel len. Terwijl het de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) za terdag lukte de partijen terug aan de onderhandelingstafel te krijgen, was Caracas het toneel van felle protestmarsen. Voor- en tegenstanders van Chavez en zijn Vreedzame Revolutie, waarmee hij de positie van de armen wil verbeteren, trokken door verschillende delen van de stad. Beide partijen betichtten elkaar van onverdraagzaamheid en een onverzoenlijke houding. De oppositie, aangevoerd door vakbondsleider Carlos Ortega, eist van Chavez, dat hij instemt met een referendum waarin het volk beslist over zijn aanblij ven. Het staatshoofd houdt vast aan de grondwet, die bepaalt dat zo'n volksraadpleging pas op de helft van zijn ambtster mijn mag plaatsvinden en dat is in augustus. Het overleg hier over zit al maanden vast en OAS-voorzitter Cesar Gaviria lijkt daaraan weinig te kunnen veranderen. Coup De oppositie wil dat Chavez op stapt, omdat hij het land ten gronde richt. Zijn anti-Ameri kaanse retoriek en op Cubaanse leest geschoeide economische politiek heeft de kapitaal vlucht tot ongekende hoogte opge stuwd. Ook steeds meer armen hebben het geloof in hun hem verloren. Waarnemers waar schuwen voor een coup waarbij Chavez met steun van rege ringsgetrouwe delen van de strijdkrachten het Congres op non-actief stelt om de oppositie uit te schakelen. Chavez over- van het leger kon hij na twee da- De dialoog die Chavez destijds leefde in april een staatsgreep, gen detentie het presidentschap beloofde is nooit van de grond Dankzij gezagsgetrouwe delen weer oppakken. gekomen. GPD Advertentie NetwerkGarantie waar uw gesprek ook over gaat, Dutchtone geeft er garantie op. NetwerkGarantie houdt in dat, in het onwaarschijnlijke geval dat een verbinding ooit mocht wegvallen, u als Allin abonnee tot 1 gratis minuut krijgt om terug te bellen. Het enige dat u in zo'n geval hoeft te doen is hetzelfde mobiele of (nationale) vaste nummer binnen 5 minuten terugbellen. jutchtone.r Goed bezig. tone ROME - De Italiaanse premier Berlusconi vindt dat Fiat-per soneel dat door de reorganisatie bij het autoconcern op straat komt te staan, desnoods zwart moet gaan werken. „Degenen die dat echt willen vinden wel weer werk. Misschien niet offi cieel" zei hij voor de commerciële televisiezender Rete 4 Zijn opmerkingen ontlokten een golf van protest. De linkse oppositie kwalificeerde ze als de zoveelste flater. „Onvoor stelbaar dat een regeringschef uitnodigt de wet te overtre den." Bij Fiat staan duizenden banen op de tocht. AFP/ANP HANNOVER - De Duitse regeringspartij De Groenen heeft gisteren op een partijcongres in Hannover twee nieuwe voor zitters gekozen. De duobaan wordt gedeeld door de 45-jarige defensiespecialiste Angelika Beer en de 49-jarige Reinhard Bütikofer, tot nu toe politiek secretaris. Aan hun verkiezing was een forse nachtelijke crisis voorafge gaan. Eigenlijk hadden Claudia Roth en Fritz Kuhn als co- partijvoorzitters willen aanblijven. Dat liep spaak op hun verkiezing in de Bondsdag in september. De statuten van de Groenen verbieden namelijk dergelijke 'dubbele mandaten'. Tijdens het partijcongres bleek dat er net geen tweederde meerderheid was voor een statutenwijziging. DPA/AFP LYON - De 29-jarige Italiaan Stefano Savorani, die vorige week werd gearresteerd na een mislukte vliegtuigkaping, heeft zich in de nacht van vrijdag op zaterdag opgehangen in zijn Franse cel. Dit is van een welingelichte bron vernomen. De man werd op het vliegveld van Lyon overmeesterd, nadat hij had geprobeerd een vliegtuig van de Italiaanse maat schappij Alitalia te kapenVolgens de Italiaanse media kampt Savorani met psychische problemen. In het toestel zwaaide hij met iets dat op een afstandsbedie ning leek waarmee hij dreigde een bom tot ontploffing te brengen. Nadat hij was overmeesterd, bleek het om een af standsbediening voor een tv te gaan. AFP/DPA SALZBURG - Herbert Haupt is gisteren tijdens een buitenge wone partijvergadering tot nieuwe leider van de rechts-po- pulistische Vrijheidspartij (FPÖ) gekozen. Dat meldde het Oostenrijkse persbureau APA. De 55-jarige Haupt staat be kend als een vertrouweling van oud-leider Jorg Haider De demissionaire minister van Sociale Zaken was de enige kandidaat en was al sinds eind oktober interim-leider. De dierenarts Haupt was ook lijsttrekker van de FPÖ bij de verkiezingen van 24 november. De partij leed toen een enorm verlies door interne verdeeldheid. ANP NEW ORLEANS - De Democratische senator Mary Landrieu behoudt haar zetel in de Senaat voor de staat Louisiana Dat meldt de Amerikaanse nieuwzender CNN gisterochtend. De inwoners van Louisiana moesten zaterdag in een tweede ron de stemmen voor de Senaat, omdat er in de eerste ronde begin vorige maand geen beslissing viel. De Republikeinen van president Bush behouden de meerder heid in de nieuw gekozen Senaat. Zij hebben 51 zetels tegen 48 voor de Democraten. Eén zetel wordt bezet door een partij loze senator. ANP foto Ben Curtis/AP voerder van de verzekeringsmaatschap pijen schat de schade op 150 tot 200 mil joen kronen; 20 tot 27,5 miljoen euro. Ramptoeristen kwamen gisteren het zwaar beschadigde centrum aanschou wen. De platgebrande vlakte is door het blus water een ijsspiegel geworden. Trond heim is met 145.000 inwoners de derde stad van Noorwegen na de hoofdstad Os lo en Bergen. ANP /AFP/DPA van onze redactie buitenland MYMENSHINGH - Na de bom aanslagen op vier overvolle bio scopen in de stad Mymenshingh in het noorden van Bangladesh zijn gisteren 21 verdachten aan gehouden. Zeker zeventien mensen verloren het leven door de explosies en meer dan twee honderd raakten gewond van wie velen ernstig. De bommen ontploften vrijwel gelijktijdig in de stad, 150 kilo meter ten noorden van de hoofdstad Dhaka. In de biosco pen waren op dat moment zo'n tweeduizend mensen aanwezig. De verantwoordelijkheid voor de ontploffingen is tot dusver niet opgeeist. De regering wilde officieel niet bevestigen dat ook leden van het terreurnetwerk Al Qaeda van Osama bin Laden als verdachten worden gezien Mi nister Chowdhury van Binnen landse Zaken zei echter eerder dat de politie vermoedt dat deze organisatie achter de aanslag zit Hij verklaarde echter ook dat mogelijk politieke tegen standers verantwoordelijk zijn, die het land willen destabilise ren. In Dhaka werden gisteren 39 aanhangers van de oppositie partij Awami Liga opgepakt. Ze werden gearresteerd wegens 'verdachte activiteiten', maar worden niet direct in verband gebracht met de bomaanslagen, aldus de politie. Onder de arres tanten in Mymenshingh zouden studenten en medewerkers van de bioscopen zijn De Indiase krant The Hindustan Times meldde vorige maand op gezag van geheime diensten dat de plaatsvervanger van Bin La den als leider van het Al Qaeda- netwerk, de Egyptenaar Ayman al Zawahiri, sinds september in Bangladesh zou zijn. Het land zou een vrijplaats voor terroris ten zijn geworden. De regering in Dhaka ontkende het bericht AFP/DPA/RTR rugkom. Dat ik gewonnen heb, is fantastisch voor Turkije en een opsteker voor de bevolking, die het economisch niet voor de wind gaat." De Miss-Worldverkiezing zou eigenlijk in Nigeria worden ge houden, maar werd naar Enge land verplaatst wegens onlus ten waarbij zeker 220 doden vielen. De aanleiding was een krantencolumn waarin werd gesuggereerd dat de profeet Mo hammed wel met een van de deelneemsters had willen trou wen. Akin vindt niet dat de missver kiezingen hiervoor verantwoor delijk zijn Ze zei wel dat ze ge schokt was door het bloedbad. Miss Nederland Elise Boulogne was blij met haar plek bij de laatste twintig. „Ik was er zon der verwachtingen heen gegaan dus het is hartstikke leuk dat ik zover gekomen ben. Je hoopt natuurlijk ook wel de laatste tien te halen, maar ik was niet telergesteld toen ik afviel." De verkiezing werd door een aantal kandidates geboycot uit protest tegen de terdoodveroor deling van een jonge Nigeriaan- se moeder, die was beschuldigd van overspel. ANP/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Miss Turkije, de in Nederland woonachtige Azra Akin, is zaterdag in Londen ge kozen tot Miss World 2002. De vertegenwoordigster van Co lombia werd tweede en die van Peru derde. De verkiezing werd vanuit het Londense Alexandra Palace in 142 landen uitgezonden. De 21- jarige won naast de begeerde ti tel ook 157.000 euro. Akin is geboren en getogen in Almelo. Ze werd gekozen uit 92 mededingsters, Elise Boulogne, Miss Nederland en kamergeno te van Akin, eindigde bij de eer ste twintig. „Te gek Het wil nog niet tot me doordringen", zo reageerde Akin zaterdagavond telefonisch vanuit haar Lon dense hotelkamer Na haar schoolopleiding heeft ze in Nederland modellenwerk gedaan. Omdat ik ooit eens in Istanboel heb meegedaan aan een modellenwedstrijd, werd ik gevraagd in maart aan de Miss Turkijeverkiezingen mee te doen. Na wat me vandaag is overkomen, heb ik nog geen idee wanneer ik weer in Almelo te-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5