Herben voert LPF weer aan LN kiest Haitske van de Linde PZC Crimineel personeel supermarkt komt op centrale zwarte lijst Van Goghs gestolen uit museum Meeste Nederlanders willen kiesdrempel 3 Haselhoef ziet af van deelname aan verkiezingen Van Goghmuseum Topplaats voor KPN-topman Ratelband verliest stemming nipt, Teeven kondigt vertrek aan Man steelt uit politiewagen na lift Rijkswaterstaat ruimt veel olie Vijf doden door verkeersongeval Stormloop op Stones-kaartjes 9 december 19E J van onze redactie binnenland UTRECHT - Na een ongekend chaotisch congres hebben de le den van Leefbaar Nederland gisteren de 22-jarige Haitske van de Linde tot lijsttrekker ge kozen. Deze dochter van de vroegere televisiepresentator Wibo van de Linde won het pleit met twee stemmen verschil van de door het bestuur voorgedra gen Ratelband. Het bestuur, dat eerder op de dag een motie van wantrouwen nipt overleefde, stapte direct nadat de uitslag bekend werd op en ook Ratelband pakte zijn bie zen. Tientallen leden vertrok ken onder opzegging van hun lidmaatschap. Eerder hadden de twee zittende LN-Kamerleden, Teeven en Jense, al laten weten niet langer beschikbaar te zijn voor de kan didatenlijst. Jense kwam daar later op terug. Hij wil toch zijn tweede plek behouden achter Van de Linde. Het congres was bijeengeroepen om zich uit te spreken over de positie van het bestuur. Dat had het bij veel leden verbruid door 'tsjakka-goeroe' Ratelband als lijsttrekker voor te stellen, na dat het LN-congres eerder Teeven in die functie had geko zen en ook de rest van de lijst al had vastgesteld. Volgens het bestuur onder lei- ding van voorzitter Jetten sprak Teeven te weinig kiezers aan. De partij, die nu twee zetels in de Kamer heeft, dreigt die volgens de peilingen allebei kwijt te ra ken. Teeven en Jense maakten drie weken geleden duidelijk dat ze niet met de 'clown' Ratelband op een lijst wensten te staan. Ook met het bestuur, dat de en tertainer had voorgedragen, wensten ze niets meer te maken te hebben. De twee Kamerleden dienden gisteren in Utrecht een motie van wantrouwen in tegen het bestuur. Dat kreeg van hen ook het verwijt de partijkas te hebben geplunderd om Ratel band via spreekbeurten onder de aandacht van de kiezers te brengen. De motie haalde net niet de ver eiste tweederde meerderheid. Het verschil bedroeg maar vier stemmen. Teeven kondigde on middellijk zijn. vertrek uit de partij aan. Jense volgde na enige aarzeling zijn voorbeeld, maar bleek later toch weer beschik baar. Hoe het daarna verder moest, bleef lang onduidelijk, ondanks de hulp van twee nota rissen die door het bestuur en door de groep-Teeven waren op getrommeld. Uiteindelijk werd besloten een nieuwe lijsttrekker te kiezen. Daarvoor stelden zich tien leden kandidaat. De gemoederen waren inmid dels danig verhit geraakt. ..Ik zou bijna zeggen: wat een ordi nair zooitje", constateerde Ra telband, die zich tijdens het spe len van het Wilhelmus op het podium had begeven om de le den toe te spreken. Na twee stemmingen kwam Van de Linde als winnaar uit de bus. Zij stond op de oorspronkelijke kandidatenlijst derde, achter Teeven en Jense. Ze is nu mede werkstervan dit duo in de Twee de Kamer. Een inderhaast gekozen inte rim-bestuur probeert nu de za ken bij Leefbaar Nederland weer enigszins op orde te krij gen. ANP/GPD VLISSINGEN - Abdullah Haselhoef uit Krabben- dijkeziet af van deelname aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 22 januari. De voormalige imam had zijn Gemeen- schapspartij eind oktober aangemeld bij de kies raad. In zijn nieuwsbrief die hij gisteravond verspreidde, geeft Haselhoef aan dat de zorg voor zijn gezin ver eiste, dat hij de keuze voor een politieke carrière moest heroverwegen. Een en ander heeft te maken met ziekte van zijn zoon, die inmiddels herstellen de is. Haselhoef wilde met zijn Gemeenschapspartij de mystiek en de spirituali teit een plaats geven in de politiek. In zijn nieuwsbrief schrijft Haselhoef dat de bestaande politieke par tijen een denkfout maken als zij blijven weigeren als moslim herkenbare per sonen op een verkiesbare plaats te zetten. Hij voor ziet een 'nog grotere ver wijdering tussen en radi calisering van de verschil lende Nederlandse bevol kingsgroepen'. De gekozen LN-lijsttrekker Haitske van de Linde wordt gefeliciteerd door Emile Ratelband. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland LEIDSCHENDAM - Super markten krijgen een centraal bestand met gegevens over cri mineel gedrag van personeel. Deze zwarte lijst moet voorko men dat medewerkers die bij het ene bedrijf wegens crimineel ge drag zijn ontslagen, bij de vol gende winkel weer aan de slag kunnen. Dat heeft het Centraal Bureau Levensmiddelen (CBL) zater dag meegedeeld. Tot dusverre hield de wet op de privacy de uitwisseling van dit soort gege vens tegen. Inmiddels heeft de toezichthouder op die wet de su permarkten groen licht gege ven. HeJ; is de bedoeling dat het be stand tezijnertijd wordt uitge breid naar één centraal systeem waarvan de gehele detailhandel gebruik kan maken. De kle dingwinkels zijn al met iets der gelijks bezig, meldt CBL. De organisatie verzekert dat een winkelbediende niet zomaar op de lijst komt Er moet aangifte zijn gedaan, direct gevolgd door ontslag op staande voet. Na vijf jaar vlekkeloos gedrag wordt men van de lijst geschrapt. Criminaliteit, zoals diefstal, door eigen personeel is een van de grote schadeposten in het be drijfsleven. Diefstal - ook van buitenaf -, vernielingen en ge weld leveren volgens de jongste ramingen in totaal een jaarlijk se schadepost op van 3 miljard euro. Dat staat in het rapport Een veilig ondernemerskli maat? van het ministerie van Economische Zaken dat deze week wordt gepubliceerd. De gegevens in het rapport zijn gebaseerd op interviews met dertig grote ondernemers. De detailhandel zou jaarlijks onge veer 2 miljard euro schade lij den. Demissionair staatssecretaris Wijn van Economische Zaken vreest dat ondernemers door ge weld en criminaliteit afhaken. Hij werkt, samen met minister Donner van Justitie, aan maat regelen. Een daarvan zou kun nen zijn videobeelden waarop dieven te zien zijn onderling door te sturen of aan de politie te geven. ANP trappenhuis trappenhuis 3e verdieping: Tijdelijke tentoonstellingen Amsterdam f^miuseum Museumplein Van Goghmuseum 2e verdieping: Studies 1e verdieping: Werk van Van Gogh museum Concertg^>ou\ latijkmb Rnltran naar Nieuwe vleugel (sinds 1999 in gebruik) Hoofdingang Van Goghmuseum (in 1973 geopend) van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De twee schil derijen van Vincent van Gogh die in de nacht van vrijdag op zaterdag werden gestolen, heb- van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Mat Herben is lijsttrekker van de LPF bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 22 januari. Bij gebrek aan een beter alternatief kozen de leden hem zaterdag op het verkiezingscongres in Rotter dam andermaal als aanvoerder van de veel geplaagde partij. Een half lege zaal met zo'n vier honderd kleumende LPF-aan- hangers: het is wel eens anders geweest bij de Lijst Pim For- tuyn. Herben, die bij acclamatie werd verkozen, is er de man niet naar om een zaal op te zwepen. Zoals hij zelf na afloop zei. hij is oen man die liever achter de schermen blijft. Van televisie camera's houdt hij niet. Niet hij, maar Hilbrand Nawijn had lijsttrekker moeten wor den De partij, inclusief Herben wilde dat, maar de minister van Vreemdelingenzaken en Inte gratie zelf met. In Rotterdam maakte Nawijn nog eens duide lijk dat hij er schoon genoeg van heeft. De manier waarop zijn politieke vijanden met hem om gaan, de vergadercultuur in de Tweede Kamer en de bedreigin gen: voor hem hoeft het niet meer. Op eigen verzoek werd hij lijstduwer. Hij staat nu 33e op de kandidatenlijst voor de Kamer. Maar als hij met voorkeurstem men zou worden gekozen, wordt Nawijn toch Kamerlid. Het verschil tussen Nawijn en Herben was zaterdag groot. Na wijn oogste veel meer applaus met de manier waarop hij de WD, PvdA, CDA. SP en Groen- Links aanviel en klaagde over het 'schandelijke gebrek aan normen en waarden' in de sa menleving, de politiek en de me dia. Maar Herben hield zich groot Hij had vrij snel ja gezegd toen het partijbestuur hem afgelo pen week vroeg om de plaats van Nawijn in te nemen. Ondanks alle slechte ervaringen wil Herben toch weer met CDA en WD verder in een volgende regering. Die coalitie kan bin nen een maand na de verkiezin gen de draad weer oppakken met het strategisch akkoord dat de drie partijen deze zomer slo ten. Van hoeveel Kamerleden Her ben na 22 januari hulp krijgt in de nieuwe LPF-fractie, moet worden afgewacht. De leden veranderden zaterdag in elk ge val de volgorde van de zittende Kamerleden in de top van de conceptkandidatenlijst. Varela zakte van twee naar vijf, Eerd- mans steeg van vier naar twee Van As schoof van de vijfde naar de vierde plaats en Van den Brink van de achtste naar de zesde. Fractiemedewerkster Kraneveldt staat op drie. De vrijgevestigde cardioloog F Dekker, boerenzoon uit Bier vliet en woonachtig in Zelzate. keert niet terug in de Tweede Kamer. Zijn naam ontbreekt op de nieuwe kandidatenlijst. Het zelfde geldt voor oud-notaris en LPF-Kamerid F. Schonewille, die bij een notariskantoor in Middelburg heeft gewerkt. ANP/GPD ben een waarde van enkele mil joenen euro's. De doeken uit het Van Gogh Museum in Amster dam waren niet verzekerd, om dat ze bezit zijn van het Rijk. Dat heeft het museum zaterdag bekendgemaakt. Het gaat om Zeezicht bij Sche- veningen (1882) en Het uitgaan van de Hei*vormde Kerk te Nue- nen (1884). Het zijn twee van Van Gogh's vroege werken. Het zijn niet de bekendste, maar ze hebben zeker emotionele waar de, zei directeur J. Leighton van het museum. Zeezicht bij Sche- veningen is Van Gogh's eerste werk. Het andere schilderij heeft hij gemaakt voor zijn moe der. Zijn vader was dominee in de afgebeelde kerk. Het is de di recteur niet duidelijk waarom juist deze schilderijen zijn ge stolen. Leighton is ontsteld over de diefstal. „Dit is het ergste wat je als museum kunt overkomen", zei hij. In het museum hangen meer dan tweehonderd schilde rijen van Van Gogh, waaronder Zonnebloemen en enkele zelf portretten Het museum doet geen uitspraken over de vraag hoe de inbraak kon gebeuren, omdat het onderzoek van de po litie nog in volle gang is. Ook willen de woordvoerders niets kwijt over de beveiliging. De vermissing werd zaterdag morgen even voor acht uur ont dekt. De dieven zijn via het dak binnengekomen. Bij het muse um zijn ladders en touwen aan getroffen. Volgens een politiewoordvoer ster is er 's nachts bewaking aanwezig in het pand. Hoe de diefstal precies is gebeurd, kon ze niet zeggen. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De po litie zette eerder de omgeving rond het museum enkele uren af, omdat ze vermoedde dat de da ders nog in de buurt waren. Het is niet de eerste keer dat er schilderijen uit het museum zijn gestolen. In 1991 werden twin tig schilderijen geroofd. Het was de grootste kunstroof sinds de Tweede Wereldoorlog. De doeken, met een waarde van ve le miljoenen euro's, werden en kele uren na de roof teruggevon den in de auto van een van de be wakers. Nog geen week geleden stalen dieven uit het Museon in Den Haag voor ruim 6 miljoen euro aan juwelen. Zij braken een ruit aan de achterkant van het mu seum en sloegen hun slag ANP AMSTERDAM - KPN-topman A. Scheepbouwer staat voor beleggers bovenaan als het gaat om de koersontwikkeling op jaarbasis. Sinds zijn aantreden in novembei vorig jaar steeg het aandeel KPN met 54 procent. In die periode daalde de in dex, het gemiddelde van de koersen, met 21 procent. Dat schrijft de Vereniging van Effectenbezitters (VEB). De VEB zet daar wel de kanttekening bij dat de koers van KPN, toen Scheepbouwer daar nog commissaris was, daalde van 17 naar 4 euro. Sindsdien is dat opgekrabbeld naar 6.46 euro. Goede tweede is D. Jones van Vodafone-Libertel. Hij behaal de in vier maanden tijd een koersstijging van 40 procent. ANP maandag 9 december 2002 I uan onze redactie binnenland AMSTERDAM - De meeste Ne derlanders zijn voorstander van een kiesdrempel. Dit blijkt uit een opiniepeiling van onder zoeksbureau Nipo en de Univer siteit van Amsterdam. Zo'n 61 procent van de ondervraagde kiezers gaf aan dat een partij voortaan minimaal drie zetels zou moeten hebben om in de Tweede Kamer te komen. Een kiesdrempel houdt kleine partijtjes, zoals de Lijst De Jong en Leefbaar Nederland, uit het parlement. In totaal zijn 983 mensen ondervraagd. Uit de peiling blijkt dat Balke nende het meeste vertrouwen geniet als minister-president. Van de kiezers heeft 62 procent de CDA-leider in het hart geslo ten. VVD-leider Zalm scoort aanmerkelijk lager, 41 procent. PvdA'er Bos blijft steken op 36 procent, SP'er Marijnissen als nummer vier op 32 procent. De ondervraagden zeggen mas saal dat ze het vertrouwen in de lijsttrekker als persoon min stens zo belangrijk vinden als zijn of haar inhoudelijke poli tieke ideeën. Als het op de inhoud aankomt, dan blijft criminaliteit het be langrijkste thema, maar het be lang dat de kiezers hieraan hechten is minder dan bij de verkiezingen in mei. Sociaal- economische onderwerpen, zo als het bestrijden van de econo mische crisis, krijgen meer ge wicht. ANP HOEVEN - Een 25-jarige man uit Hoeven is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats aangehouden, omdat hij twee zaklampen uit een politiewagen had gestolen. Eerder die nacht was hij aangehouden voor rijden onder invloed. De politie besloot hem thuis af te zetten en tijdens dat ritje stopte de man de zaklampen in de mouwen van zijn jas. Toen de diefstal werd ontdekt, werd hij opnieuw aangehouden. Een politiewoordvoerder noemt de diefstal 'vrij uniek'. „Dan verleen je zo'n man een extra dienst en daar maakt hij dan misbruik van. Dat is wel erg zuur." GPD LA CORUNA - De twee schepen van Rijkswaterstaat, de Rijndelta en de Area, die bij Spanje olie ruimen uit de gezon ken tanker Prestige, zijn niet voor niets aan de slag gegaan. Van de 11.000 ton olie die tot nog toe op zee is opgeruimd, komt 9000 ton op conto van de Nederlanders. De ongeveer tien schepen uit verschillende andere Europese landen heb ben de resterende 2000 ton binnengehaald. Dit heeft M. de Groot van Rijkswaterstaat gisteravond vanuit Spanje gezegd. Volgens hem is de hoeveelheid olie die nog uit het scheepswrak op de oceaanbodem stroomt wel serieus te nemen, maar minder groot dan tot dusverre. ANP ENUMATIL - Door een auto-ongeval in Enumatil, in de Gro ningse gemeente Zuidhorn, zijn zaterdagochtend vijf mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn een man van 29, drie jongens van 15 en 16 jaar en een 19-jarig meisje. Het ongeluk gebeurde op een B-weg tussen Enumatil en Zuid horn. De auto botste, waarschijnljk met hoge snelheid, tegen een boom en kwam vervolgens in een ondiepe sloot terecht. Volgens de regiopolitie Groningen gaat het om jongeren die terugkwamen van een muziekoptreden in Zuidhorn. ANP ROTTERDAM - De concerten van The Rolling Stones volgend jaar in Utrecht en Rotterdam waren zaterdag in anderhalfuur uitverkocht. Daarom geven Mick Jagger en de zijnen op 19 augustus een extra concert in de Amsterdamse Arena. De kaartverkoop daarvoor begint zaterdag 14 december. Op 11 en 13 augustus staat de rockband in het Feyenoordsta- dion, de 15e in Ahoy' en 16 augustus in muziekcentrum Vre- denburg in Utrecht. Kaarten voor het concert van de Stones op 8 juni in Circus Krone in München waren zaterdagochtend binnen enkele mi nuten uitverkocht. De Stones vieren dit jaar hun veertigjarig jubileum. GPD ARRESTATIES - Vijf oud-mi- nisters en vele anderen zijn in Tsjechoslowakije gearres teerd. Dat meldt het Zuid-Sla vische persbureau Tanjoeg. Volgens Tanjoeg waren de ge arresteerden vrienden van Ru- dolf Slansky, de secretaris-ge neraal van de Tsjechoslo- waakse communistische par tij. Slansky werd onlangs te rechtgesteld op beschuldiging van hoogverraad. KLERENSNIJDER - In Den Haag was dit weekend een kle- rensnijder actief, Bij de politie kwamen drie aangiften bin nen. Een van de dames kon een vrij nauwkeurig signalement van de dader opgeven De man reed zijn slachtoffer per fiets achterop en bij het passeren sneed hij met een scherp voor werp de mantelde japon en de onderjurk stuk. De politie kwam de dader, een 27-jarige bouwkundige tekenaar, snel op het spoor. Hij was de afgelo pen vijf weken ook actief ge weest in Rotterdam. REGEN - De Zeeuwse land bouw heeft schade opgelopen door langdurig regenval. Ak kerbouwers lopen door de neerslag achter met ploegen De maisstammen zijn door de storm tegen de grond gegaan. Het plukken van de kolven wordt bemoeilijkt. Hierdoor stijgen de plukkosten. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail. redgoes@pzc.nl T emeuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530ACTerneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail. redtern@pzc nl Hulst: Baudeioo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail. web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal 55.10 per jaar 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1.10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties Tel (0118) 484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes Tel (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordl gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) intormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen pri|S stelt dan kunt u dit schritteii|k meiden bi| PZC afdeling ^HMta^tM480OM88reda Postbus 3229 Behoort tot LLiGCJGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3