ZVCC breidt uit naar noorden PZC Twirl gaat bijna voor alles dl Ouderen zeggen oude gemeente vaarwel Kerstmarkt zorgt voor wat leven in dorpshuis Biervliet \f?iU vy VU 000$ ^[9 |ir>pEj]_qof© Kampeerclub stelt contactpersoon aan op Schouwen-Duiveland Dieven slaan slag in Hulst en Zuiddorpe Bamisfeesten beloven goed carnaval Oud-burgemeester Lockefeer opent expositie Edelzanger k&iAÏ' óp wveh -e CMTtieft/ maandag 9 december 2002 door Etienne de Cock KLOOSTERZANDE - In het teken van het afscheid van de gemeente Hontenisse was er volop activiteit in de Honte- nissehal. Zaterdagmiddag waren zo'n tweehonderd mensen van de derde leeftijd samen gekomen om samen met Musicanto de samenvoe ging te 'vieren'. Musicanto is de cabaret groep van woonzorgcentrum Antonius uit Kloosterzande, die de aanwezigen vermaak te met scetches en liedjes van toen en nu. Bij vele liedjes werd gezellig door de zaal meegezongen. Tussendoor werd er teruggeblikt in het verleden van Hontenisse en de verschillende kernen. De meeste aanwezigen zijn niet erg onder de indruk van de herindeling. „We zijn net een stelletjes schapen", zei een van de aanwezigen. „Het maakt ons niets uit of onze kudde in de stal Hontenisse of in de stal Hulst wordt sa mengedreven." Veel ouderen spreken de vrees uit, dat de gemeentelij ke lasten zullen stijgen. Ook de gezellige kleinschaligheid zullen ze missen: ze kennen het gebied en de meeste men sen in het dorp en de omlig gende dorpen, maar of er straks ook zo'n gevoel van samenhorigheid zal ontstaan met mensen uit bijvoorbeeld Nieuw-Namen of Heikant, dat kunnen zij zich niet voor stellen. Ook denken zij dat de afstand tot het gemeentelijk apparaat groter zal worden. Je zult niet zo gemakkelijk even binnen wippen vooreen persoonlijk vraagje, pro bleempje of gesprekje tussen burger en bestuurder. door Edy de Witte BIERVLIET - Met het houden van een grote kerstmarkt werd het dorpshuis van Biervliet weer wat leven ingeblazen. L. de Koster, woonachtig tegen over dit gemeenschapscentrum en zelf fervent hobbyïste kaart jes maken vond zo'n twintig cre- atievelingen bereid om zich die dag te presenteren. Het dorps huis wordt door de gemeen schap zelden gebruikt. De tele foon is afgesloten. Dat is een teken aan de wand. Wij willen laten zien dat er met wat in spanning best weer leven in de brouwerij te krijgen is. Vooral is deze periode voor Kerstmis kun je er iets leuks van maken", al dus de Koster. Verschillende deelnemers aan de markt kwamen met kerstver- wante artikelen op tafel. Naast kerstkaartjes, -stukjes en kaar sen waren er hobby isten die zich presenteerden met strövlech- ten, jam maken, truien breien, poppenkleertjes maken en mos bewerken. Liefdadigheidsin-1 stellingen als het Rode Kruis, de Clini Clowns en vertegenwoordigers van een Pools weeshuis brachten ook producten aan de man. Het res- tauratief onds van de hei-vormde kerk pikte met de verkoop van koffie en wafels eveneens een graantje mee. Tevreden Bij het publiek sloeg deze markt in ieder geval aan. De hele dag door was het gezellig druk. Ooki de deelnemers waren zeer tevre- den over de verkoop. De Koster: „Met deze pösitievf reacties is in ieder geval de doei stelling bereikt. Daarbij hebbe we hopelijk een stap in de goed richting gezet om met ook andl re activiteiten het dorpsh) voor de gemeenschap weer u invulling te geven." Twirlkainpioenen Lucinda Martens en Judith Duerink (rechts) met de kampioensbeker. foto Willem Mieras door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - De Zeeuws-Vlaamse Caravan Club (ZVCC) richt haar pijlen op de rest van Zeeland, met als doel meer leden te trekken. De bijna tien jaar oude kampeervereni ging hoopt dat daardoor het or ganiseren van vakanties ge makkelijker wordt. Met het aanwijzen van een contactper soon op Schouwen-Duiveland is de eerste stap naar die uitbrei ding gezet. In 1993 zag de ZVCC het licht. Enkele gedreven kampeerders besloten om een aantal verschil lende redenen tot oprichting van een club voor de wat oudere kampeerder. Lang niet ieder een, zo bleek, heeft er zin in zelf reizen in binnen- en buitenland te organiseren. Bovendien wa ren er diverse signalen dat men sen behoefte hebben samen op vakantie te gaan. Voor de gezel ligheid en om samen eventuele problemen het hoofd te kunnen bieden. De club telt momenteel zo'n 45 leden, weet A. Middelhoek uit Burgh-Haamstede. Zelf is hij, als oud-campinghouder bij Westenschouwen, al een jaar of zeven lid van de Zeeuws- Vlaamse organisatie en nu be noemd als contactpersoon op ZUIDDORPE - In een woning aan de Oudepolderseweg in Zuiddorpe werd in de nacht van donderdag op vrijdag ingebro ken. Er werd gereedschap met een onbekende waarde wegge nomen. Ook in Hulst was het raak. Daar werd vrijdag inge broken in een woning aan de Trumanlaan. De toegang werd geforceerd en er werden een lamp en een scanner gestolen. De waarde van de gestolen goe deren bedraagt enkele honder den euro's. Schouwen-Duiveland. Hij maakte nog mee dat de ZVCC zo'n zeventig leden had. De te rugloop in ledental wijt Middel- hoek aan de wat hogere gemid delde leeftijd van de leden. Omdat veel activiteiten in het laagseizoen worden georgani seerd, is het gros van de leden niet meer werkzaam. Vanwege die leeftijd haken leden echter ook op een gegeven moment af. Wat Middelhoek betreft mag het huidige ledenaantal verdubbe len. Daarbij lonkt hij niet alleen naar zijn eigen woongebied, maar ook naar Goeree- Overflakkee. Hoe meer mensen er lid zijn, des te meer mogelijk heden de club heeft om vakan ties te organiseren. Mensen brengen kennis en soms ook connecties in, schetst hij. Bo vendien geldt ook hier, hoe meer zielen hoe meer vreugd. Groepskorting Het grote voordeel van op va kantie gaan met een club is dat je niets hoeft te organiseren. Ie dereen kan zelf reisdoelen in brengen en daar vervolgens op inschrijven. Een 'gastgezin' zorgt dat alles, van boeking tot betaling, geregeld wordt. Wat Middelhoek betreft is ook de fi nanciële kant van het verhaal een prettige bijkomstigheid. Er wordt gewerkt met reischeques en groepskortingen. „En er blijft bij deze organisatie niets aan de strijkstok hangen, omdat de ZVCC niet uit is op winst. Blijft er iets over na een vakan tie dan krijg je dat geld terug." Een speciale commissie zet de uitstapjes van de club jaarlijks op een rij. Er wordt rondgereisd in Nederland en Europa, er zijn themaweken, wandeltochten, fietstochten en soms ook 'gezel lige' avonden. Komen er daad werkelijk leden uit de rest van Zeeland bij, dan wil de ZVCC ook bijeenkomsten in de andere regio's gaan beleggen. De ope ning van de Westerscheldetun- nel is door het caravanclubbe stuur aangegrepen om naar een Zeeuwse club uit te groeien. Middelhoek: „De tunnel maakt dat dat ook haalbaar is." Janick Mahu van het team Lamswaarde in actie tijdens het touwtrekken. foto Camile Schelstraete door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Als deze Bamis- feesten een indicatie zijn voor de editie van volgend jaar dan staat ons een grote klapper te wachten." Prins Ginus (Gino Bogaert) van de carnavalsstichting de Kloorianen uit Kloosterzande kijkt zondagavond terug op een geslaagde editie van de jaarlijkse herfstfeesten, waarmee de Kloorianen dit weekeinde geld bijeen sprokkelden voor het komende carnaval. Volgend carnavalsseizoen staan er bij de Kloorianen drie jubilea voor de deur. Eerst wordt de dertigste uitgave van Bamis ge vierd. Kort daarop storten de Kloorianen zich voor de 44e keer in het carnavalsge druis. Prins Ginus heeft zich ook voorgeno men om zeker tot die tijd de kar te blijven trekken. Hij zwaait dan voor het elfde jaar de scepter over het rijk van de Kloorianen.,, En dat is in het carnavalsj argon ook weer een jubileum", weet Bogaert. Daarom be ginnen we eind 2003 allereerst tijdens de Bamisfeesten al eens flink uit te pakken." De festiviteiten werden zaterdag en zondag voor de tweede keer in de Hontenissehal ge houden. De zaal was met onder meer enkele reusachtige verlichte kerstbomen sfeervol in kerststemming gebracht. Twee dagen stonden er druk bezochte activiteiten voor jong en oud op de rol. Zaterdagmorgen kwam eerst de jeugd aan haar trekken. De kinderen konden zich uitleven op zes springkussens. Twee schminkclowns gaven extra kleur aan het kinderfeestje. Teams uit de kerkdorpen van de gemeente Hontenisse bonden zaterdagavond met el kaar de strijd aan bij de zeskamp. De dorps- ploegen kregen naast een kennis quiz flink wat klauter- glij- en trekwerk voor de kie zen. Het team van de Fuckie Duckies uit Vo gelwaarde sleepte na een spannende strijd de overwinning in de wacht. De Bulldoze band betrad hierna het podium met een repertoire van blues en covers. Rond elf uur barstte het feest goed los. De Deur zakkers zorgden voor een klein uurtje car naval waarbij Ginus het voortouw nam bij de polonaises. Het zondagprogramma be gon met een eucharistieviering. De konink lijke harmonie Sint Cecilia uit Kloosterzan de verzorgde na de dienst een koffieconcert, 's Middags exposeerden vijftien hobbyisten op de kerstsnuffelmarkt. De glühwein en oliebollen vonden gretig aftrek. De Bamis feesten werden afgesloten met een play back en karaoke festijn waarbij enkele be kende Kloorianen voor het voetlicht traden door Steffan ter Maat HEINKENSZAND - Outstan ding performance', dat is de term die hoort bij de trofee die Lucinda Martens (17) uit Hein- kenszand en Judith Duerinck (16) uit Kloosterzande onlangs wonnen bij de Nederlandse kampioenschappen Twirl. Naast de trofee voor hun duo optreden waren er ook nog ver schillende andere medailles voor de twee tijdens de kampi oenschappen in Nieuwegein. Lucinda en Judith komen uit voor twirl vereniging The Show girls in 's-Heerenhoek. Ze wer den eerste met hun team. Voor Lucinda was er nog een vierde en vijfde plek op individuele nummers. Judith werd eerste en elfde op individuele nummers. Twirl is afgeleid van een vecht sport die afkomstig is van de Sa- moa-eilanden. Het is een combinatie van ritmische gym nastiek, ballet, dans en de tech niek van de zogenaamde baton. Dit is de 'werpstok' waar ook majorettes van gebruikmaken. Judith twirlt sinds haar negen de en Lucinda al vanaf haar vierde. Waarom ze echter voor deze sport hebben gekozen kun nen ze moeilijk aangeven. Lu cinda: „Ik ben ermee begonnen omdat mijn nichtjes dit ook de den. Vooral de wedstrijden ge ven een enorme kick om het te doen. Waar dat nu precies van daan komt weet ik niet." „Ik denk dat het vooral ook leuk is omdat het verschillende onder delen heeft en je iedere keer een nieuwe show hebt", vult Judith aan, die het twirlen van haar zus overnam. De twee bedrijven hun sport zeer fanatiek. Ze trainen meest al drie keer per week en moeten er af en toe ver voor reizen. „Voormijn training van hetpro- gramma dat ik doe met twee ba tons moet ik af en toe naar Naaldwijk. Mijn trainster daar heeft het programma geschre ven en daarom kan ik dit niet al leen in 's-Heerenhoek trainen", vertelt Judith. Naast het NK deed Judith vorig jaar ook mee aan het WK in Pa rijs, waar zij negentiende werd. „Dat was nog bij de junioren. Nu zit ik bij de senioren en daar is het niveau voor deelname aan een WK echt te hoog, dus doe ik alleen nog maar aan het NK mee." Beiden deden meerdere keren mee aan het Nederlands Kam pioenschap twirl en plaatsing hiervoor is ook ieder jaar weer het doel. Dit gaat ook bijna voor alles. „Eerst komt school, maar daarna komt zeker twirl en daar komt niets tussen", zegt Judith. Voor hoe lang dit nog zo blijft weten de twee nog niet. Lucin da: „De meeste twirlers gaan door tot achter in de twintig. Daarna wordt het vaak moeilij ker om het nog lichamelijk aan te kunnen. Voor mij geldt ook nog dat ik nu ben gaan studeren en ik weet niet of ik dat kan blij ven combineren met twirl. Ik probeer in ieder geval wel zo lang mogelijk door te gaan." door Fred Rabout EEDE - De oorkonde waarop stond dat hij in 1982 erelid is gewor den, had hij keurig ingepakt in een plastic tasje meegenomen. Drs. W. Lockefeer (75), oud-burgemeester van Aardenburg, was op de uitnodiging van vogelvereniging De Edelzanger uit Aardenburg ingegaan om de jaarlijkse expositie officieel te openen. De familie Lockefeer was jaren lid van De Edelzanger. „Mijn vrouw was met haar vogels present op de expositie. In onze keuken staat nu nog steeds een volière met vogels. Ik vind het knap dat de fokkers van deze vogeltjes bezig zijn met het instandhouden van vele zeld zame rassen. Die gaan dus nooit verloren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38