Biologische catering slaat aan Overkapping staat klaar voor Goes Zeeuwind moet richting voor de toekomst bepalen Kinderjury kiest schuchtere tijgertjes Politie deelt boetes uit in Goes Voetgangers aangereden Terneuzenaar maakt brokken Zeeuwse leerlingen grijpen naast prijzen in debatteerwedstrijd Europese protestactie zeevissers Politie smoort gevecht hooligans Bestuurder ramt lantaarnpaal Politiecontrole op snelheid en verlichting Middelburger raakt rijbewijs kwijt Autodieven gepakt Milieufederatie wil proef volgend jaar uitbreiden naar bedrijfskantines Politie neemt rijbewijs in van drankrijder VROUWENPOLDER - Op de Vrouwenpolderseweg in Vrou wenpolder zijn zaterdag rond half twee 's middags twee inwo ners van Arnhem van 17 en 41 jaar aangehouden. De mannen worden ervan verdacht eerder die dag een auto te hebben gestolen op de Strandweg in Burgh-Haamstede Ge tuigen zagen een van hen uitstappen. Daarna ging het duo er vandoor. De politie wist de mannen even later aan te houden. GOES - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag verschillende bekeuringen uitgedeeld in Goes. In het centrum kregen drie fietsers een boete omdat ze zonder licht fietsten. Er was een boete voor het parkeren op een inva lideplaats en er waren tien boetes voor andere manieren van foutparkeren. Ook werd iemand in het centrum aangehouden voor het drinken van alcohol op de openbare weg. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De vereniging Zeeuwind moet beslissen over de toekomst: vooral een produc tiebedrijf en leverancier van groene stroom blijven of veran deren in een kenniscentrum voor toepassing van duurzame energie. Deze twee mogelijkhe den legt het bestuur vandaag voor aan de ledenvergadering (Zeeuwse Bibliotheek Middel burg, vanaf 19.30 uur). Zeeuwind werd vijftien jaar ge leden mede uit idealistische overwegingen opgericht, met als oogmerk door het bouwen en uitbaten van windmolens het gebruik van duurzame energie te bevorderen. Dat is mondjes maat van de grond gekomen. Het bouwen van windturbines is een zaak van lange adem. Coördinator W. Scheuerman geeft aan dat de omstandighe den tussen de oprichting en nu aanzienlijk zijn gewijzigd. Hij doelt dan met name op het eco nomische, politieke en maat schappelijke veld waarin Zeeuwind tegenwoordig ope reert. „Men kan denken aan de liberalisering van de energie markt, de verzakelijking van de duurzame energiesector, de technologische ontwikkeling van windturbines, maar ook aan het toenemende besef dat economische activiteiten geba seerd op een nog steeds groeiend gebruik van fossiele brandstof fen een bedreiging vormen voor de toekomst van aarde en mens", aldus Scheuerman Niet alleen de 'buitenwereld' is veranderd, ook Zeeuwind zelf is niet meer dezelfde organisatie als vijftien jaar geleden. Nog al tijd wel een vereniging die kan bogen op 1200 leden. Opgericht en in de beginjaren gedragen door een groep vrijwilligers Uitgegroeid tot een - nog wel door vrijwilligers bestuurd - be drijf met een staf van vier me dewerkers en een jaaromzet van 1,2 miljoen euro. Twee modellen Voor bestuur en staf van de ver eniging is er voldoende aanlei ding om zich te bezinnen op de koers in de komende jaren. Dan komen twee modellen in beeld: productiebedrijf/leverancier of kenniscentrum. Het is de bedoe ling daarover in de ledenverga dering van gedachten te wisse len. Het resultaat daarvan wordt verwerkt in een nieuw be leidsplan voor 2003-2006. waarover de leden in juni 2003 een beslissing moeten nemen. Scheuerman herinnert eraan dat Zeeuwind onlangs nog een nieuw windpark in de Willem Annapolder bi] Biezelinge in gebruik kon nemen. Sinds eind november wordt groene stroom aan het elektriciteitsnet gele verd. Het park heeft een vermo gen van negen megawatt. Ande re projecten zitten nog in de molen. Naast windstroom is de vereni ging ook actief met uitbreiding van zonne-energie. Een flink aantal leden maakt gebruik van de mogelijkheid om zonnepane len te plaatsen. Zeeuwind werkt mee aan het project Zon op School, waarbij basisscholen in de provincie samen het grootste zonnepaneel van Nederland moeten vormen. GOES - Twee voetgangers in Goes zijn vrijdagavond gewond geraakt bij een aanrijding. Een 19-jarige automobilist uit Goes liet de twee, een 79-jarige man en een 70-jarige vrouw uit Goes niet voorgaan bij de oversteek plaats in de Wulfaertstraat. De voetgangers zijn met botbreu ken en kneuzingen overge bracht naar het ziekenhuis. TERNEUZEN - Een 22-jarige Terneuzense automobilist maakte in de nacht van vrijdag op zaterdag brokken in de Nïeuwstraat in zijn woonplaats Hij reed tegen een geparkeerde taxi en een muur. De taxi, zijn auto en de muur raakten be schadigd. Advertentie INRICHTERS VOOR WINKEL, KANTOOR EN PRAKTIJK BEL INTRA (0113) 344151 www.intra-kapelle.nl door Ab van derSluis LEIDEN - Scholengemeen schap Nehalennia uit Mid delburgen het Calvijncollege in Goes zijn er zaterdag in Leiden niet in geslaagd de fi nale van het Nederlands Kampioenschap Debatteren te winnen. Twee leerlingen van het Groene Hart Lyceum uit Al phen aan den Rijn gingen met de eerste prijs (tweehonderd euro aan reischeques) aan de haal. Zij versloegen in de eindstrijd het Johan de Witt- gymnasium uit Dordrecht. Nehalennia eindigde op een achtste plek, het Calvijncol lege op de laatste, zestiende plaats. Niveau Aan de finale deden zestien scholen mee. Zij bleven over na een reeks voorrondes. Voorafgaand aan de finale in het overvolle Groot Audito rium van het Leidse Acade miegebouw moesten alle zestien teams vier keer de batteren. Volgens de organi satie was het niveau van de debatten zeer hoog. Alle teams hadden zich merkbaar grondig voorbereid. De leerlingen kregen een week voor de finale acht stel lingen, variërend van een verbod op het tv-programma Idols tot het vervangen van schoolboeken door een lap top. Op de dag zelf kregen de teams te horen of zij voor of tegen de stelling waren. Het team van het Calvijncol lege verloor alle vier de de batten. De leerlingen van scholengemeenschap Neha lennia wonnen twee debat ten. „Iedereen, behalve de jury, was er heilig van overtuigd dat zij het debat over het ver bod op Idols hadden gewon nen", aldus Frank van Doe selaar, docent Nederlands „Maar ze verloren toch en dat was een heel zware teleur stelling. Het tweede debat over de stelling dat studen ten hun universitaire studie helemaal zelf moeten beta len, verloren ze terecht Daar hadden ze vrede mee." Het finaledebat tussen Al phen aan den Rijn en Dor drecht was volgens Van Doe selaar niet best. „Het is net als bij voetbal; de slechtste wedstrijd is vaak de finale De kandidaten waren verschrikkelijk zenuwach tig." De jury lette tijdens het de batteren op de weerlegging van de reacties, het naar el kaar luisteren en het vast houden van het eigen betoog. maandag 9 december 2002 BOULOGNE - Vissers houden woensdag een grote interna tionale protestactie tegen de visserijvoorstellen van de Euro pese Commissie. De organisatie is in handen van de European Fishing Action Group, meldt de Nederlandse Federatie van Visserij verenigingen. De actie onder het motto 'Europese dag van verzet' richt zich onder meer tegen plannen van de Euro pese Commissie om drastisch te korten op de visquota voor volgend jaar, waaronder de voor Nederlandse vissers belang rijke quota voor tong en schol. De Franse vissershaven Bou logne is het startpunt. Vandaar zullen vissersvaartuigen in een langzaam-aan-actie richting Duinkerken en Calais varen om Brussel te laten zien dat de Europese Commissie op de ver keerde weg is. Van 16 tot 19 september vergaderen de Europese ministers van Visserij over de vangstrechten voor 2003 SLUIS - De politie heeft zaterdag een gevecht tussen hooli gans van de voetbalclubs Club Brugge en Anderlecht in Sluis is de kiem weten te smoren. In en rond het stadion van Brugge was al 900 man politie aanwezig om de supporters in de gaten te houden. Club Brugge won met 2-1 en daardoor ontstonden relletjes. De politie kreeg een melding dat een groep van zo'n vijftig hooligans zich in Sluis bevond en ging er meteen op af. De groep hield zich op aan De Kaai in Sluis, maar nadat zij in de gaten kregen dat er politieassistentie was ontboden, ver trokken zij weer. TERNEUZEN - Een 26-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen ramde in de nacht van vrijdag op zaterdag een lan taarnpaal op de Westsluis in Terneuzen. De lichtmast werd fi naal omvergereden. Getuigen van de aanrijding waarschuw den de politie cn zo kon de man aan de Hoekseweg in Hoek in de kraag worden gevat. Hij bleek twee maal teveel gedronken te hebben, kreeg een boete en een rijverbod van vijf uur. TERNEUZEN - Aan de Guido Gezellestraat in Terneuzen werd vrijdag met een laser ge controleerd op snelheid. VLISSINGEN - Een 18-jarige automobilist is vrijdagavond laat zijn rijbewijs kwijtgeraakt na te hard rijden op de Nieu we Vlissingseweg in Vlissingen. De man reed 132 kilometer per uur in plaats van de toegestane vijftig kilometer per uur. door Rinus Antonisse GOES - Het verstrekken van biologische producten in be drijfsrestaurants slaat aan. Dat blijkt uit een proef die op initia tief van de Zeeuwse MilieuFe- deratie gehouden is bij vijf instellingen. Vooral zuivelpro ducten als (karne)melk zijn ge wild. De ZMF wil komend jaar de proef uitbreiden. Medewerker Melissa Ernst van de milieufederatie vertelt dat de proef bij onder meer de provin cie, waterschap Zeeuwse Eilan den, gemeente Veere en Dienst Landelijk Gebied, redelijk is verlopen. „De biologische pro ducten zijn goed ontvangen bij de restaurantbezoekers. Ze zijn tevreden over de kwaliteit." De provincie Zeeland en water schap Zeeuwse Eilanden willen een verklaring ondertekenen, waarin ze afspreken dat in hun kantines in 2004 voor tenminste vijf procent aan biologische producten moet worden omge zet. Ze maken daarvoor een plan van aanpak. Ernst ziet het als De maximumsnelheid daar is vijftig kilometer per uur. Negen voertuigen reden te hard en de bestuurders werden aan de kant gezet. Er werden snelheden ge meten van 91 en 94 kilometer per uur. Diezelfde dag werd aan de Kerkdreef in Axel gecontrol- leerd, met als belangrijkste punt de verlichting. Vier boetes wer den uitgeschreven, een vanwege het voeren van mistlampen, een wegens een foute verlichtings- kleur, een voor het niet tonen van het rijbewijs en een voor het overtreden van de maximum snelheid. KRUININGEN - Op de Zand dijk in Kruiningen heeft de poli tie zaterdagnacht het rijbewijs in beslag genomen van een 21- jarige automobilist uit Goes. De man - die ook een dagvaar ding kreeg uitgereikt - had drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Op de Oude Rijksweg in Krab- bendijke is vrijdagavond het rijbewijs van een 60-jarige au tomobiliste uit de gemeente Riemerswaal ingenomen. De vrouw was onder invloed van alcohol tegen geparkeerde au to's aangereden op de Markt in Kruiningen en was daarna doorgereden. door Steffan ter Maat een positief begin. Ze hoopt dat bedrijven en instellingen ertoe overgaan de biologische cate ring tot vast onderdeel van cle interne milieuzorg te maken. Onder de bezoekers van be drijfskantines waar tijdens de pi-oef biologische producten in de schappen stonden, hield de ZMF een enquête. „Daaruit blij kt dat 82 procent het aanbie den van dergelijke producten een goed idee vond en 67 pro cent toonde zich bereid daar ook wat meer voor te betalen", zegt Ernst. „Bij de dienst Ruimte, Milieu en Water van de provin cie liep de omzet naar 20 pro cent. Daar liep het gewoon hart stikke goed. Ze doen hun naam eer aan." Levering Minpuntje bleek de levering van bepaalde biologische producten te zijn. Ernst schrijft dat mede toe aan het feit dat elders in het land ook dergelijke proeven werden genomen. „Dat het een klein marktsegment is, speelt een rol. We gaan overleggen met de leveranciers om de levering te vex-beteren. Hoe meer er ge vraagd wordt, hoe beter er gele verd kan worden en tegen een lagere prijs." De proef is alleen gehouden bij overheidsinstellingen. Daar is bewust voor gekozen, meldt Ernst. „Bij de werving vooraf hadden die de meeste belang stelling. We hadden het vertrou wen dat er daar draagvlak is voor biologische catering. Ze hebben ook meegedaan vanwe ge de voorbeeldfunctie. Bedrij ven voelen zich minder geroe pen om die functie te vervullen. Ze noemt het 'hartstikke mooi' wanneer bij de voortzetting van de proef ook bedrijven betrok ken kunnen worden. De ZMF gaat nog deze maand bedrijven aanschrijven, maar ook zieken huizen en verzorgingshuizen. „Juist ook in een ziekenhuis zijn biologische producten zinvol. Ze zijn gezond, zonder bestrij dingsmiddelen. We kregen in cle enquête ook complimenten over de smaak. Een biologisch stukje vlees smaakt weer als vanouds. De ZMF-medewerker rekent erop dat de gunstige ervaringen ertoe leiden dat het biologische balletje verder rolt. ..En we ho pen ook op een sneeuwbaleffect. Dat mensen die in het bedrijfs restaurant biologische produc ten eten, die ook thuis gaan ge bruiken. Op die manier vergroot je de afzet, waardoor meer boe ren kunnen omschakelen van de gangbare op de biologische teelt." GOES - In Utrecht is dit week einde een deel van de histori sche overkapping van het treinstation gedemonteerd en klaargemaakt voor vervoer naar Goes. De ruim honderd jaar oude kap gaat hier deel uit maken van de het spoorwegmu seum van de stichting Stoom trein Goes-Borsele (SGB). De overkapping moet in Utrecht wijken in verband met veranderingen aan het station. Eigenaar Railinfrabeheer was bereid de kap aan de SGB over te dragen in ruil voor man kracht en expertise bij de de montage. In de nacht van vrij dag op zaterdag werd hier om 1 uur mee begonnen en gistermid dag was de kap gedemonteerd. Het treinverkeer verliep verder normaal en er deden zich geen problemen voor. Het vervoer van de stations overkapping - met een lengte van 120 meter, 18 meter breed en 12,5 meter hoog - begint waarschijnlijk in de loop van vandaag. Zo'n twintig vracht wagenladingen moeten de kap in delen naar Goes brengen en dat duurt enkele dagen. Spanten Het is overigens alleen de span tenconstructie die overkomt naar Goes. De dakbedekking wordt vervangen. De poten die de constructie moeten dragen blijven in Utrecht, omdat hier aan nog een bovenleiding is be vestigd. Woordvoerder R. Smits van de SGB verwacht dat deze Een deel van de antieke overkapping van het station in Utrecht is afgelopen weekeinde verwijderd. foto Robin Utrecht/ANP pas over twee jaar naar Goes ko men, als de verdere verbouwing van het station in Utrecht be gint. In de tussenliggende perio de wil de SGB aan de slag met de restauratie van de overkapping. De organisatie kan hier overi gens nog niet definitief mee be ginnen. omdat de financiën nog niet rond zijn De SGB hoopt sponsoren te vinden en subsidie te krijgen voor de restauratie. Als alles goed verloopt, staat er over een aantal jaren een over kapping die met een kleine boog over het perron komt en met een grotere boog ook de drie sporen van de SGB overkapt. De PZC-kinderjury maakte in november een eigen keus uit de nieuwsfoto's. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De foto 'Schuchtere tij gertjes kijken kat uit de boom' van Wla- dimirvan derBurgh van het Dagblad van het Noorden is zaterdag gekozen tot bes te dagbladfoto van 2002. Een kinderjury, waarvan Koen Maerman uit Klooster- zande en Denny Colpaart uit Lams waar de namens de PZC deel uitmaakten, koos de foto uit ongeveer honderd inzendin gen. In de categorie sport kreeg een foto van voetballende jongetjes in veel te gro te hemden de hoogste waardering. De fo to was door de PZC-kinderjury in no vember ook al aangewezen als beste sportfoto. Ruim veertig juryleden in de leeftijd van 10 tot 12 jaar kozen in het ANP-hoofd- kantoor in Rijswijk hun favoriet. Zij be paalden in twee rondes de nummers één, twee en drie in de categorieën regionaal, binnenland, buitenland en sport. Uit de vier winnende foto's werd de krantenfoto van het jaar gekozen. De tijgertjes wonnen in de categorie re gionaal en werden ook algeheel winnaar. Op de foto is te zien hoe de jonge beestjes voor het eerst met hun moeder naar bui ten gaan in het Noorder Dierenpark in Emmen. In de categorie binnenland vond de jury de foto met het ontzielde lichaam van Pim Fortuyn de beste. Deze was gemaakt door ANP-fotograaf Robin Utrecht. Een foto van de zinkende olietanker Prestige van fotobureau EPA won in de klasse buitenland. De PZC-kinderjury maakte in november een eigen keus. Zij kozen voor de foto van de waterhoos van Peter van Heulen in de categorie regio, de jongetjes in te grote voetbalhemden voor sport, opvliegend zand van Wim van Vossen als beste bin nenlandse foto en in de categorie buiten land de foto van Ahmed Jadallah van een Palestijns jongetje op een met bloed be smeurde trap. De vier werden opgestuurd naar Rijs wijk. Zij kwamen allemaal door de eerste ronde. Nogal zielig De foto met tijgertjes was niet de eerste keuze van Koen Maerman (12). „Ik vond ze ei' nogal zielig uitzien", zei hij. Zijn beste foto was de zinkende Prestige. „Vooral in kleur had dat wel wat." De fo to van de dode Pim Fortuyn kon niet re kenen op zijn goedkeuring. „Die vond ik griezelig Als het aan Denny Colpaart (11) had gelegen was de waterhoos van Peter van Heulen, gefotografeerd bij Westkapelle, de beste foto van het jaar geworden „Maar die kreeg te weinig stemmen." Ook de foto van Pim Fortuyn vond hij niks. „Eng en niet echt mooi." Denny koos wel voor de tijgertjes. Vooral de kleuren spraken hem aan. De verkiezing, die voor de achttiende keer werd gehouden, was georganiseerd door de deelnemende dagbladen en de Stichting Krant in de Klas, de educatieve organisatie van de dagbladpers, die het lezen van kranten onder jongeren wil be vorderen. De stichting verstrekt onder meer gratis kranten en maakt lesmateri aal dat leraren op school kunnen gebrui ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37