IZVCC breidt uit naar noorden Twirl gaat bijna voor alles Boswachterij kapt weer kerstbomen in Westerschouwen JNatuurfoto's van Louis Sauter te zien in excursieschuur EPZ Gemeente Vlissingen kan meer doen voor haar vrijwilligers OPRUIMING 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Peuter Oostflakkee mag op 1 februari auto's wegslepen IKampeerclub stelt contactpersoon aan op Schouwen-Duiveland Achterlicht bij ruzie vernield door Esme Soesman WESTERSCHOUWEN - Na een jaartje stilte worden dit jaar weer kerstbomen verkocht in de boswachterij Westerschouwen. Komende week worden zo'n 65 dennen gezaagd. Dat uitdunnen dient verschillende doelen. Van verarming van het bos is geen sprake, aldus objectbeheerder Kees Hagenaars van Staatsbos beheer. Oorspronkelijk was het kappen van naaldhout een puur econo mische kwestie, haalt Hage naars op. Rondom percelen van naaldhout werden singels van loofhout aangelegd als bescher ming tegen lopend vuur. Om die bescherming intact te houden, moest van tijd tot tijd korte met ten worden gemaakt met de naaldbomen die voortkwamen uit spontaan in de singels ontkiemde zaden. Voor de toen malige eigenaar Dienst der Do meinen gold het bos als beleg gingsobject. Hout was een kostbare grondstof en moest te gen mogelijke rampen worden beschermd. Hoewel het bos in Westerschouwen nog altijd pro ductiehout levert, dient de bos wachterij anno 2002 vooral ook andere doelen zoals recreatie en natuur. Nog altijd echter is het zinvol singels van tijd tot tijd uit te dunnen. Evenals bosvakken waar jonge dennen groeien. „Door concurrentie weg te ha len zorg je ervoor dat er meer licht en voeding beschikbaar is voor de bomen die achterblij ven", licht Hagenaars het prin cipe toe Omvang Vorig jaar ontbrak het aan vol doende bomen die qua omvang en kwaliteit geschikt waren voor verkoop. Dit jaar is dat aanbod er weer wel Door de bo men als kerstboom aan te bie den wordt er toch nog een aardi ge bestemming aan het hout gegeven. „De aannemer die de bomen uitzaagt, wordt betaald met de opbrengsten van de ver koop, waardoor dit budgettair neutraal gebeurt." Niet alleen in boswachterij Westerschouwen kunnen men sen terecht om een kerstboom te kopen. Staatsbosbeheer, die bijna 25 procent van het Neder landse bos in beheer heeft, voert elders in Nederland soortgelijke acties. Dennen Bijzonder aan het bos op Schou- wen-Duiveland is dat er dennen worden verkocht in plaats van sparren. Dennen gaan door gaans in huis langer mee. Dat mensen in de boswachterij Wes terschouwen niet zelf hun boompje mogen omhakken - zo als elders wel het geval is - heeft te maken met de beschermde status van het gebied. De bos wachterij is tussen 1921 en 1942 aangeplant met Corsicaanse en Oostenrijkse dennen om het verstuiven van de duinen een halt toe te roepen. Met name Corsicaanse dennen weten makkelijk op een natuurlijke manier te vermeerderen. De verkoop van kerstdennen ge beurt zaterdag 14 december van 9.00 tot 16.00 uur bij de hoofd ingang van de boswachterij aan de Kraaijensteinweg 140. Advertentie LADL j door Esme Soesman WESTERSCHOUWEN - Tus sen informatiepanelen over de natuur hangen in de excursie- schuur van Staatsbosbeheer in H Westenschouwen foto's waarop louter lijnen de dienst lijken uit te maken. Het zijn natuurfoto's r" van Louis Sauter uit Tholen- inj stad, die het pure documenteren als natuurliefhebber achter zich J heeft gelaten. Want zo begon ooit zijn passie a- voor fotografie. Met camera trok hij Zeeland rond om bij- zondere plantjes en andere na- l£ tuur op de gevoelige plaat vast i te leggen. Positieve reacties op zijn werk volgden als vanzelf en mede daardoor begon Sauter zich meer en meer op compositie in plaats van alleen op inhoud r- toe te leggen. Dat blijkt uit de serie foto's die momenteel in de excursieschuur van Staatsbos beheer is te zien, geschoten bij de Slikken van de Dortsman op 1 Tholen, bij Voorne-Putte en na- 1 bij Oirschot. De typisch Hollandse taferelen roepen associaties met verre J landen op. Een wirwar van bo men en hun schaduwen in en na bij water doet denken aan een mangrovebos. Ijle, kaarsrechte j stammetjes in een verder open landschap brengen de toe schouwer daarentegen razend snel over naar droog gebied. Sauter, die in het dagelijks le ven als docent biologie in Ber gen op Zoom werkzaam is, ab straheert de natuur die voor hem zo waardevol is. En schept daarmee ruimte voor de ver beelding van zijn publiek. De foto's die nog tot en met 5 ja nuari te zien zijn, zijn een selec tie uit de expositie die eerder in Scaldis Naturalis in Sint-Maar tensdijk was te bekijken. De ex cursieschuur is elke zaterdag en zondag geopend van 13.30 tot 16.30 uur. In de kerstvakantie is de schuur dagelijks geopend, op dezelfde tijden. Ook tijdens de kerstdagen en op nieuwjaars dag kunnen belangstellenden terecht. Te veel gedronken BROUWERSHAVEN - Een 52-jarige automobi list uit de gemeente Schouwen-Duiveland is zaterdagnacht rond twee- en op de Zuidwal in Brou wershaven betrapt op het rijden onder invloed. De man werd staande ge houden omdat hij de maximumsnelheid over schreed. Onderzoek maakte duidelijk dat hij iets te veel had gedronken. De man kreeg een rijver bod van een uur opgelegd. (Advertentie Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 20 november is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijt stofelementen geladen Deze container vertrekt nu op dinsdag 10 december per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 door Steffan ter Maat HEINKENSZAND - Outstan ding performance', dat is de term die hoort bij de trofee die Lucinda Martens (17) uit Hein- kenszand en Judith Duerinck (16) uit Kloosterzande onlangs wonnen bij de Nederlandse kampioenschappen Twirl. Naast de trofee voor hun duo optreden waren er ook nog ver schillende andere medailles voor de twee tijdens de kampi oenschappen in Nieuwegein. Lucinda en Judith komen uit voor twirlverenigingThe Show girls in 's-Heerenhoek. Ze wer den eerste met hun team. Voor Lucinda was er nog een vierde en vijfde plek op individuele nummers. Judith werd eerste etf elfde op individuele nummers. Twirl is afgeleid van een vecht sport die afkomstig is van de Sa- moa-eilanden. Het is een com binatie van ritmische gymnas tiek, ballet, dans en de techniek van de zogenaamde baton. Dit is de 'werpstok' waar ook majo rettes van gebruikmaken. Judith twirlt sinds haar negen de en Lucinda al vanaf haar vierde. Waarom ze echter voor deze sport hebben gekozen kun nen ze moeilijk aangeven. Lu cinda: „Ik ben ermee begonnen omdat mijn nichtjes dit ook de den. Vooral de wedstrijden ge ven een enorme kick om het te doen. Waar dat nu precies van daan komt weet ik niet." „Ik denk dat het vooral ook leuk is omdat het verschillende onder delen heeft en je iedere keer een nieuwe show hebt", vult Judith aan, die het twirlen van haar zus overnam. Fanatiek De twee bedrijven hun sport zeer fanatiek. Ze trainen meest al drie keer per week en moeten er af en toe ver voor reizen. Voor mijn training van het pro gramma dat ik doe met twee ba tons moet ik af ep toe naar Naaldwijk. Mijn trainster daar heeft het programma geschre ven en daarom kan ik dit niet al leen in 's-Heerenhoek trainen", vertelt Judith. Naast het NK deed Judith vorig jaar ook mee aan het WK in Pa rijs, waar zij negentiende werd. „Dat was nog bij de junioren. Nu zit ik bij de senioren en daar is het niveau voor deelname aan een WK echt te hoog, dus doe ik alleen nog maar aan het NK mee." Beiden deden meerdere keren mee aan het Nederlands Kam pioenschap twirl en plaatsing hiervoor is ook ieder jaar weer het doel. Dit gaat ook bijna voor alles. „Eerst komt school, maar daarna komt zeker twirl en daar komt niets tussen", zegt Judith. Voor hoe lang dit nog zo blijft weten de twee nog niet. Lucin da: „De meeste twirlers gaan door tot achter in de twintig. Daarna wordt het vaak moeilij ker om het nog lichamelijk aan te kunnen. Voor mij geldt ook nog dat ik nu ben gaan studeren en ik weet niet of ik dat kan blij ven combineren met twirl. Ik probeer in ieder geval wel zo lang mogelijk door te gaan." Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen De driejarige Thomas uit Tholen geeft met enige regel maat een zeer letterlijke uit leg aan de benaming 'peuter'. Neus en oren worden dan door een wijsvingertje be zocht, tot ongenoegen van zijn ouders. Toen zijn moeder hem onlangs weer in zijn oor zag peuteren, sprak ze het ventje er op aan. Een beetje verongelijkt keek hij op en antwoordde: „Maar er zit zoveel smeerolie in!" waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 9 december 2002 door Ab van derSluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen kan meer doen voor vrijwilligers op het gebied van financiële ondersteuning, een collectieve Wettelijke Aanspra kelijkheids- en Ongevallenver zekering én duidelijkere subsi dieregels. Dat blijkt uit de zaterdag gepresenteerde Con ceptnotitie Vrijwilligersbeleid 2002-2005. Vlissingen kent volgens een vo rig jaar gehouden onderzoek tussen de negen- en zestiendui zend vrijwilligers. De gemid delde leeftijd is 52 jaar, eender de van de vrijwilligers is zestig jaar of ouder. Tweederde van hen is vrouw. Bijna zestig pro cent is vier uur per week kwijt aan vrijwilligerswerk. De grootste groep is werkzaam in de zorg- en hulpverlening, ge volgd door de sport. Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat de belangrijkste reden voor vertrek uit een orga nisatie tijdgebrek is. Ook het vinden van een betaalde baan en het feit dat mensen al te lang vrijwilliger zijn geweest, speelt een rol. Meer dan de helft van de vrijwilligers heeft al eerder bij een vrijwilligersorganisatie ge werkt. Grote tekortkomingen in het vrijwilligerswerk zijn het ontbreken van een goede verze kering en het ontbreken van een onkostenvergoeding. Ook de behoefte om cursussen te vol gen, terwijl daar geen geld voor is, wordt gezien als een gemis. Voor iets meer dan honderddui zend euro per jaar kan de ge meente Vlissingen een uitste kend vrijwilligersbeleid voeren, blijkt uit de conceptnotitie Spin in het web moet een nog op te richten Steunpunt Vrijwilli gerswerk Vlissingen worden. Dat coördinatiepunt kan advies en informatie geven over be leidsplannen, modelcontracten en taakomschrijvingen van vrijwilligers. Het steunpunt kan vrijwilli gersorganisaties ook helpen bij het op elkaar afstemmen van vraag en aanbod van cursussen om de deskundigheid van vrij willigers te vergroten. U it de nota komt ook naar voren dat veel organisaties moeite hebben met het aanvragen van subsidies door onduidelijke re geltjes. De gemeente zou het nieuwe steunpunt opdracht kunnen geven de regels zodanig te versimpelen dat de drempel om subsidie aan te vragen wordt weggenomen. Advertentie [oude tonge - De gemeente lOostflakkee haalt de oude weg- [sleepregeling van stal om de Jherdenking van de Watersnood- Iramp op 1 februari 2003 in goe- 1 de banen te kunnen leiden. JOmdat Koningin Beatrix die dag haar opwachting maakt in Oude Tonge wordt een grote toe loop van belangstellenden ver wacht. Het merendeel daarvan zal, verwachten burgemeester en wethouders, met eigen ver voer naar Oostflakkee afreizen. Voorkomen moet worden dat de doorgang naar de plekken waar de herdenking plaatsvindt, wordt geblokkeerd. Het gaat om multifunctioneel gebouw Grut- terswei en de begraafplaats in Oude Tonge. In 1992 werd door de toenmali ge burgemeester van Oostflak kee een wegsleepregeling vastgesteld. Deze is door een verandering van de Wegenver keerswet inmiddels komen te vervallen. Hedentendaage moet een gemeente, wil ze voertuigen kunnen weghalen, een verorde ning laten vaststellen door hel voltallige college. Ook zijn be zwaar- en beroepmogelijkhe den en het aantal criteria op grond waarvan mag worden weggesleept, uitgebreid. De gemeente is van plan de uit voering van de wegsleeprege ling in handen te leggen van ga rage Visbeen uit Achthuizen. Zij slepen voertuigen weg en slaan ze op hun terrein op. Het overbrengen van een voer tuig naar de bewaarplaats kost 180 euro. Het bewaren van de auto kost 10 euro per dag. ZIERIKZEE - Bij een conflict vrijdagavond in de Schutters hofstraat in Zierikzee is een achterlicht van een personen auto gesneuveld. Ook is er een klap uitgedeeld. De politie heeft de zaak in onderzoek. Een 27-jarige automobilist uit Den Haag wilde achteruitrijden en parkeren op een plekje waar op dat moment een 30-jarige man uit Zierikzee met zijn hond liep. Om onduidelijke redenen sloeg de Zierikzeeënaar met zijn riem tegen de achterkant van de auto waardoor het achterlicht ver nield werd. Daarop volgde een woordenwisseling tussen hem en een 29-jarige plaatsgenoot, die als passagier in de auto van de Hagenaar zat. Die woorden wisseling resulteerde voor de 29-jarige in een klap op zijn ge zicht. Toen de 30-jarige hondenbezit ter de straat weer inliep kwam hij door een nog onbekende oor zaak ten val. Een opgeroepen ambulance bleek niet nodig. Of de man gewond raakte, is echter niet bekend. De politie heeft de zaak in onderzoek. Twirlkampioenen Lucinda Martens en Judith Duerink (rechts) met de kampioensbeker. foto Willem Mieras Hoor Esme Soesman M BURGH-HAAMSTEDE - De ra Zeeuws-Vlaamse Caravan Club (ZVCC) richt haar pijlen op de -I rcst van Zeeland, met als doel meer leden te trekken. De bijna tien jaar oude kampeervereni ging hoopt dat daardoor het or ganiseren van vakanties ge makkelijker wordt. Met het aanwijzen van een contactper soon op Schouwen-Duiveland is de eerste stap naar die uitbrei ding gezet. In 1993 zag de ZVCC het licht. Enkele gedreven kampeerders r toesloten om een aantal verschil- Ilende redenen tot oprichting van een club voor de wat oudere kampeerder. Lang niet ieder- 05 een, zo bleek, heeft er zin in zelf he-, reizen in binnen- en buitenland te organiseren. Bovendien wa- 30. ren er diverse signalen dat men sen behoefte hebben samen op vakantie te gaan. Voor de gezel- Ié ligheid en om samen eventuele J problemen het hoofd te kunnen bieden. De club telt momenteel zo'n 45 leden, weet A. Middelhoek uit I Burgh-Haamstede. Zelf is hij, als oud-campinghouder bij Westenschouwen, al een jaar of zeven lid van de Zeeuws- e' Vlaamse organisatie en nu be- ill noemd als contactpersoon op gl Schouwen-Duiveland. Hij maakte nog mee dat de ZVCC zo'n zeventig leden had. De te- 0 rugloop in ledental wijt Middel- hoek aan de wat hogere gemid- c delde leeftijd van de leden. Omdat veel activiteiten in het laagseizoen worden georgani- I seerd, is het gros van de leden niet meer werkzaam. Vanwege die leeftijd haken leden echter ook op een gegeven moment af. Wat Middelhoek betreft mag het huidige ledenaantal verdubbe len. Daarbij lonkt hij niet alleen naar zijn eigen woongebied, maar ook naar Goeree- Overflakkee. Hoe meer mensen er lid zijn, des te meer mogelijk heden de club heeft om vakan ties te organiseren. Mensen brengen kennis en soms ook connecties in, schetst hij. Bo vendien geldt ook hier, hoe meer zielen hoe meer vreugd. Het grote voordeel van op va kantie gaan met een club is dat je niets hoeft te organiseren. Ie dereen kan zelf reisdoelen in brengen en daar vervolgens op inschrijven. Een 'gastgezin' zorgt dat alles, van boeking tot betaling, geregeld wordt. Wat Middelhoek betreft is ook de fi nanciële kant van het verhaal een prettige bijkomstigheid. Er wordt gewerkt met reischeques en groepskortingen. „En er blijft bij deze organisatie niets aan de strijkstok hangen, omdat de ZVCC niet uit is op winst. Blijft er iets over na een vakan tie dan krijg je dat geld terug." Een commissie zet de uitstapjes van de club jaarlijks op een rij. Er wordt rondgereisd in Neder land en Europa, er zijn thema- weken (bijvoorbeeld Franse kastelen of koken), wandel tochten, fietstochten en soms ook 'gezellige' avonden. De opening van de Westerschelde- tunnel is door het caravanclub bestuur aangegrepen om naar een Zeeuwse club uit te groeien. Middelhoek: „De tunnel maakt dat dat ook haalbaar is." A. Middelhoek uit Burgh-Haamstede, contactpersoon op Schouwen-Duiveland van de ZVCC. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29