zeeland orsele stimuleert meer bewegen Twirl gaat bijna voor alles Halt wijst met bloederige poster op gevaar vuurwerk Vrijwilligers willen financiële vergoeding en duidelijke regels Zeeuws-Vlaamse kampeerclub breidt uit naar noorden Boswachterij kapt weer kerstbomen ort- en doedag in Heinkenszand trekt vooral jonge sporters mm Politie neemt rijbewijzen in van jonge bestuurders Botsing door een sigaret WÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊmKÊÊÊÊ^ OPRUIMING 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Peuter BEVELANDEN/THOLEN maandag 9 december 2002 „nrFsme Soesman esterschouwen een artje stilte worden dit jaar eer kerstbomen verkocht in de 'Hoswachterij Westerschouwen. -rt omende week worden zo'n 65 v dennen gezaagd. Dat uitdunnen e dient verschillende doelen. Van *atverarming van het bos is geen -3!i brake, aldus objectbeheerder 'belees Hagenaars van Staatsbos beheer. was het kappen naaldhout een puur econo- mische kwestie. Rondom perce len van naaldhout werden sin gels van loofhout aangelegd als bescherming tegen lopend vuur. Om die bescherming intact te houden, moest van tijd tot tijd korte metten worden gemaakt met de naaldbomen die voort kwamen uit spontaan in de sin gels ontkiemde zaden. Voor de toenmalige eigenaar Dienst der Domeinen gold het bos als be leggingsobject. Hout was een kostbare grondstof en moest te gen mogelijke rampen worden beschermd. Nog altijd echter is het zinvol singels van tijd tot tijd uit te dunnen. Evenals bosvakken waar jonge dennen groeien. „Door concurrentie weg te ha len zorg je ervoor dat er meer licht en voeding beschikbaar is voor de bomen die achterblij ven", licht Hagenaars het prin cipe toe. Vorig jaar ontbrak het aan vol doende bomen die qua omvang en kwaliteit geschikt waren voor verkoop. Dit jaar is dat aanbod er weer welDoor de bo men als kerstboom aan te bie den wordt er toch nog een aardi ge bestemming aan het hout gegeven. „De aannemer die de bomen uitzaagt, wordt betaald met de opbrengsten van de ver koop, waardoor dit budgettair neutraal gebeurt. Niet alleen in boswachterij Westerschouwen kunnen men sen terecht om een kerstboom te kopen. Staatsbosbeheer, die bijna 25 procent van het Neder landse bos in beheer heeft, voert elders in Nederland soortgelijke acties. Bijzonder aan het bos op Schouwen-Duiveland is dat er dennen worden verkocht in plaats van sparren. Dennen gaan doorgaans in huis langer mee. Dat mensen in de bos wachterij Westerschouwen niet zelf hun boompje mogen om hakken - zoals elders wel het ge val is - heeft te maken met de be schermde status van het gebied. De boswachterij is tussen 1921 en 1942 aangeplant met Corsi- caanse en Oostenrijkse dennen om het verstuiven van de duinen een halt toe te roepen. De verkoop van kerstdennen gebeurt zaterdag 14 december van 9.00 tot 16.00 uur bij de hoofdingang van de boswachte rij aan de Kraaijensteinweg 140. M/loor Steffan ter Maat 's-GRAVENPOLDER - In sport hal Dc Zwake in 's-Gravenpol- der was het afgelopen zaterdag een in- en uitlopen van kinde ren. In de sporthal begon 's och tends officieel het breedtesport project 'Borsele Beweegt'. i Aansluitend was er een sport en doedag met onder meer su- i" moworstelen, een rolstoelpar- )- cours en skaten. ,r Wethouder M. Vermue-Vermue en Sport Zeeland-directeur T. g Kienhuis openden het project. In grote lijnen komt Borsele Be- n weegt neer op het stimuleren e van de inwoners om sportactivi- teiten te ondernemen. I Inde sporthal waren voorname lijk kinderen. Een van hen was de 12-jarige Kees Bakker die la chend bij twee worstelaars stond te kijken. „Ik heb ook in zo'n sumo-pak gezeten", vertelt I Kees. „Ze pompen het pak vol I lucht en je staat dan helemaal I bol en ingeklemd. Als je bij het worstelen omvalt, kun je zonder j hulp niet meer overeind komen. Het was heel leuk om te doen." Plotseling worden de lichten ge dempt en is er alle aandacht voor een demonstratie Tai-chi, een combinatie van vechtsport en meditatie. Als na de demonstratie de lich ten weer aangaan, gaan de ska ters direct verder met het sprin gen en de trucjes. De 11-jarige Marwin van Mourik heeft nog maar een paar keer op een ska- tebaan gestaan, maar hij vliegt door de lucht en maakt pirouet ten als een prof. „Ik ben al de he le middag aan het skaten en ik denk ook niet dat ik nog iets an ders ga doen", vertelt Marvin enthousiast. Michel van den Burg van Skate Eventures uit Geertruidenberg begeleidt de skaters. „Ik ben net begonnen met begeleiding aan de hand en moet je kijken hoe ze nu rondvliegen", zegt Van den Burg. „Ik vind het leuk om zo'n verschillend publiek te zien. Meestal zijn het een beetje de zelfde soort types bij het skaten. Maar ik had eerder op de dag ook een groep vrouwen van 30 a 40 jaar die meededen." Joyce Buyze is coördinator van het breedtesportproject. Ze is redelijk tevreden over het ver loop van de dag. „De opkomst had iets hoger gekund, maar op zich valt het niet tegen. Op za terdag sporten veel mensen bij hun club en dat werkt niet in ons voordeel. De reacties die ik hoor bij de verschillende sporten zijn in ieder geval positief. Ik hoop dat we dat in de toekomst kun nen doorzetten." Een eerste aanzet is hiervoor ge maakt met het 'whoZnext'-pro- ject. Dit onderdeel van de breedtesport is bedoeld voor jongeren van 14 tot 18 jaar die zelf sportactiviteiten gaan or ganiseren. Dit project is deels verenigingsgebonden en de eer ste vier verenigingen hebben zich al aangemeld. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag de rijbe wijzen ingenomen van twee beginnende automo bilisten uit Vlissingen. Een van hen was pas een dag in het bezit van het felbegeerde roze papier tje. Wie nog maar pas zijn rijbewijs heeft, raakt bij het drinken van meer dan 1,5 maal de toegestane hoeveelheid alcohol zijn rijbewijs kwijt. Om half twee 's nachts werd een 21-jarige automobilist aangehouden in de Brou- wenaarstraat in Vlissin gen. Hij bleek meer dan de 1,5 maal toegestane hoe veelheid te hebben ge dronken. De politie nam zijn rijbewijs af. Een leeftijdgenoot werd staande gehouden in de Brugstraat. Hij kreeg in eerste instantie alleen een rijverbod van drie uur. Later die avond, na afloop van het rijverbod, werd hij bij toeval weer gecon troleerd in de Beatrix- laan. De man verklaarde dat hij na zijn rijverbod .niets meer had gedron ken. Uit een blaastest bleek echter dat hij de toe gestane hoeveelheid nog steeds had overschreden. De man kon zijn rijbewijs, dat hij een dag eerder had gehaald, alsnog inleveren. Tijdens de sport- en doedag in 's-Gravenpolder was vooral het skaten populair. foto Willem Mieras door Sheila van Doorsselaer HULST - „Wie nie hore wil moe ma voele!" Met deze tekst boven een foto van een bloederige ge havende hand van een vuur werkslachtoffer waar een pos ter van is gemaakt, wil Buro Halt jongeren aan het denken zetten over het gebruik van vuurwerk. De poster is ver stuurd naar alle scholen in Zeeuws-Vlaanderen, de politie bureaus en de gemeentehuizen. De lay out van de poster is een fragment uit een chatsessie van Hotmail, een e-mailprovider. Dat moet jongeren aanspreken, want bijna iedere jongere heeft een Hotmailadres en chat wel eens. De foto toont een hand on der het bloed en een wijsvinger die er bijna af ligt. De foto is wat onscherp, maar duidelijk ge noeg om de boodschap over te brengen; pas op met vuurwerk. De poster is ontworpen door Lynda de Bruijn en is gedrukt in een oplage van honderd stuks. Halt-coördinator R. Dekker hoopt dat iedere ontvanger de poster goed zichtbaar ophangt zodat een wezenlijke bijdrage aan het potentiële vuurwerkge vaar wordt geleverd. De scholen voor voortgezet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen en het ROC Westerschelde in Terneuzen gaan samen met de politie en GOES - Op de Deltaweg in Goes heeft zaterdagavond een kop- staartbotsing plaatsgevonden. Een 20-jarige Goesenaar pro beerde zijn sigaret aan te steken Hierdoor merkte hij te laat dat de 34-jarige automobiliste uit de gemeente Noord-Beveland die voor hem reed, haar snelheid matigde en hij reed haar aan. Beide auto's raakten zwaar be schadigd. De bestuurders bleven ongedeerd. Tegen de Goesenaar is proces-verbaal opgemaakt. (Advertentie) Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 20 november is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijt stofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op dinsdag 10 december per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 door Steffan ter Maat HEINKENSZAND - Outstanding perfor mance', dat is de term die hoort bij de trofee die Lucinda Martens (17) uit Heinkenszand en Judith Duerinck (16) uit Kloosterzande onlangs wonnen bij de Nederlandse kampi oenschappen Twirl. Naast de trofee voor hun duo-optreden waren er ook nog ver schillende andere medailles voor de twee tijdens de kampioenschappen in Nieuwe- gein. Lucinda en Judith komen uit voor twirlver- eniging The Showgirls in 's-Heerenhoek. Ze werden eerste met hun team. Voor Lucinda was er nog een vierde en vijfde plek op indi viduele nummers. Judith werd eerste en elf de op individuele nummers. Twirl is afgeleid van een vechtsport die af komstig is van de Samoa-eilanden. Het is een combinatie van ritmische gymnastiek, ballet, dans en de techniek van de zoge naamde baton. Dit is de 'werpstok' waar ook majorettes van gebruikmaken. Judith twirlt sinds haar negende en Lucin da al vanaf haar vierde. Waarom ze echter voor deze sport hebben gekozen kunnen ze moeilijk aangeven. Lucinda: „Ik ben ermee begonnen omdat mijn nichtjes dit ook de den. Vooral de wedstrijden geven een enor me kick om het te doen. Waar dat nu precies vandaan komt weet ik niet." „Ik denk dat het vooral ook leuk is omdat het verschil lende onderdelen heeft en je iedere keer een nieuwe show hebt", vult Judith aan, die het twirlen van haar zus overnam. Fanatiek De twee bedrijven hun sport zeer fanatiek. Ze trainen meestal drie keer per week en moeten er af en toe ver voor reizen. „Voor bureau Halt de komende maand streng optreden tegen leerlin gen die vuurwerk in hun bezit hebben. De leerlingen en hun ouders zijn inmiddels per brief ingelicht. De campagne is de af gelopen jaren ook al gevoerd. Maar dit jaar zal er van de zijde van de politie extra aandacht zijn. mijn training van het programma dat ik doe met twee batons moet ik af en toe naar Naaldwijk. Mijn trainster daar heeft het programma geschreven en daarom kan ik dit niet alleen in 's-Heerenhoek trainen", vertelt Judith. Naast het NK deed Judith vorig jaar ook mee aan het WK in Parijs, waar zij negen tiende werd. „Dat was nog bij de junioren. Nu zit ik bij de senioren en daar is het niveau voor deelna me aan een WK echt te hoog, dus doe ik al leen nog maar aan het NK mee." Beiden deden meerdere keren mee aan het door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen kan meer doen voor vrijwilligers op het gebied van financiële ondersteuning, een collectieve Wettelijke Aanspra kelijkheids- en Ongevallenver zekering én duidelijkere subsi dieregels. Dat blijkt uit de zaterdag gepresenteerde Con ceptnotitie Vrijwilligersbeleid 2002-2005. Vlissingen kent volgens een vo rig jaar gehouden onderzoek tussen de negen- en zestiendui zend vrijwilligers. De gemid delde leeftijd is 52 jaar, eender de van de vrijwilligers is zestig jaar of ouder. Tweederde van hen is vrouw. Bijna zestig pro cent is vier uur per week kwijt aan vrijwilligerswerk. De grootste groep is werkzaam in de zorg- en hulpverlening, ge volgd door de sport. Tijdgebrek Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat de belangrijkste reden voor vertrek uit een orga nisatie tijdgebrek is. Ook het vinden van een betaalde baan en het feit dat mensen al te lang vrijwilliger zijn geweest, speelt een rol. Meer dan de helft van de vrij wil- ligers heeft al eerder bij een vrij willigersorganisatie gewerkt. Grote tekortkomingen in het vrijwilligerswerk zijn het ont breken van een goede verzeke ring en het ontbreken van een onkostenvergoeding. Ook de behoefte om cursussen te volgen, terwijl daar geen geld voor is, wordt gezien als een ge mis. Voor iets meer dan honderddui zend euro per jaar kan de ge meente Vlissingen een uitste kend vrijwilligersbeleid voeren, blijkt uit de conceptnotitie. Spin in het web moet een nog op te richten Steunpunt Vrijwilli gerswerk Vlissingen worden. Dat coördinatiepunt kan advies en informatie geven over be leidsplannen, modelcontracten en taakomschrijvingen van vrijwilligers. Het steunpunt kan vrijwilli gersorganisaties ook helpen bij het op elkaar afstemmen van vraag en aanbod van cursussen om de deskundigheid van vrij willigers te vergroten. Uit de nota komt ook naar voren dat veel organisaties moeite hebben met het aanvragen van subsidies door onduidelijke re geltjes. De gemeente zou het nieuwe steunpunt opdracht kunnen geven de regels zodanig te versimpelen dat de drempel om subsidie aan te vragen wordt weggenomen. Meer aandacht moet er ook ko men voor jongeren, allochtonen en langdurig werklozen. Zij be moeien zich nu nauwelijks met vrijwilligerswerk. Door vrijwilligerswerk een po sitief imago te geven, kunnen zij wellicht worden overgehaald om zich belangeloos in te zetten Het mes snijdt dan aan twee kanten, want veel organisaties hebben moeite om vrijwilligers te vinden. Door niets te doen aan vrijwilligerswerk missen jongeren de mogelijkheid om er varing op te doen en vaardighe den te leren, aldus de nota. Voor langdurig werklozen is het de kans om weer onder de mensen te komen en eventueel een baan te vinden. Advertentie door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - De Zeeuws-Vlaamse Caravan Club (ZVCC) richt haar pijlen op de rest van Zeeland, met als doel meer leden te trekken. De bijna tien jaar oude kampeervereni ging hoopt dat daardoor het or ganiseren van vakanties ge makkelijker wordt. Met het aanwijzen van een contactper soon op Schouwen-Duiveland is de eerste stap naar die uitbrei ding gezet. In 1993 zag de ZVCC het licht. Enkele gedreven kampeerders besloten om een aantal verschil lende redenen tot oprichting van een club voor de wat oudere kampeerder. Lang niet ieder een, zo bleek, heeft er zin in zelf reizen in binnen- en buitenland te organiseren. De club telt momenteel zo'n 45 leden, weet A. Middelhoek uit Burgh-Haamstede. Zelf is hij, als oud-campinghouder bij Westenschouwen, al een jaar of zeven lid van de Zeeuws- Vlaamse organisatie en nu be noemd als contactpersoon op Schouwen-Duiveland Wat Middelhoek betreft mag het huidige ledenaantal verdubbe len. Daarbij lonkt hij niet alleen naar zijn eigen woongebied, maar ook naar Goeree- Overflakkee. Hoe meer mensen er lid zijn, des te meer mogelijk heden de club heeft om vakan ties te organiseren. Het grote voordeel van op va kantie gaan met een club is dat je niets hoeft te organiseren. Een 'gastgezin' zorgt dat alles, van boeking tot betaling, geregeld wordt. Wat Middelhoek betreft is ook de financiële kant van het verhaal een prettige bijkom stigheid. Er wordt gewerkt met reischeques en groepskortin gen. Een commissie zet de uitstapjes van de club jaarlijks op een rij. Er wordt rondgereisd in Neder land en Europa, er zijn thema- weken (bijjvoorbeeld Franse kastelen of koken), wandel tochten, fietstochten en soms ook'gezellige'avonden. Komen er daadwerkelijk leden uit de rest van Zeeland bij, dan wil de ZVCC ook bijeenkomsten in de andere regio's gaan beleggen. De opening van de Westerschel- detunnel is door het caravan clubbestuur aangegrepen om naar een Zeeuwse club uit te groeien Middelhoek: „De tun nel maakt dat haalbaar Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Twirlkampioenen Lucinda Martens en Judith Duerink (rechts) met de kampioensbeker. foto Willem Mieras Nederlands Kampioenschap twirl en plaat sing hiervoor is ook ieder j aar weer het doel Dit gaat ook bijna voor alles. „Eerst komt school, maar daarna komt zeker twirl en daar komt niets tussen", zegt Judith. Voor hoe lang dit nog zo blijft weten de twee nog niet. Lucinda: „De meeste twirlers gaan door tot achter in de twintig. Daarna wordt het vaak moeilijker om het nog lichamelijk aan te kunnen. Voor mij geldt ook nog dat ik nu ben gaan studeren en ik weet niet of ik dat kan blijven combineren met twirl. Ik probeer in ieder geval wel zo lang mogelijk door te gaan." De driejarige Thomas uit Tholen geeft met enige regel maat een zeer letterlijke uit leg aan de benaming 'peuter'. Neus en oren worden dan door een wijsvingertje be zocht, tot ongenoegen van zijn ouders. Toen zijn moeder hem onlangs weer in zijn oor zag peuteren, sprak ze het ventje er op aan. Een beetje verongelijkt keek hij op en antwoordde: Maar er zit zoveel smeerolie in!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25