oese asielzoeker ontkent terreur Irak stuurt 11.000 pagina's over bewapening naar VN Verlovingsbericht. Voorzitter Elfstedentocht tempert hoop Bejaarde vermoord in Sint Philipsland VVD en PvdA zien niets in een coalitie Hockeysters grijpen naast Immigratiedienst wil Egyptenaar na negen jaar het land uitzetten Serie aanslagen treft Bangladesh Harnas roept op Israëliërs te ontvoeren NIEUWS center PAROS G RAN Proef biologische catering geslaagd PSV nadert Ajax tot op 1 punt Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 245e jaargang no. 290 maandag 9 december 2002 os nummer 1,10 jorSteffan ter Maat |imTheo Giele yOES - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) il de in Goes verblijven- Egyptische asielzoeker Isama Rushdi Ali het land Juitzetten, omdat hij be trokken zou zijn bij terro risme. GAZA - De militaire vleu gel van de Palestijnse groepering Harnas, de Ez- zedin al Qassam Brigades, heeft gisteren opgeroepen Israëlische militairen te ontvoeren. De ontvoerde Israëliërs kunnen dan worden uit gewisseld tegen Palestijn se gevangenen. „We zien de ontvoering van Israëlische soldaten als een onderhandelings middel om onze nationale doelen te bereiken", aldus de organisatie in een ver klaring. In het document werd ver wezen naar een oproep van Palestijnse gevange nen in Israëlische gevan genissen die ervoor had den gepleit Israëlische militairen te ontvoeren. Israël voert bijna dage lijks acties uit op de Wes telijke Jordaanoever en de Gazastrook, waarbij Pa lestij nen worden opge pakt. Hamas, die verantwoor delijk is voor de meeste aanslagen in Israël, is het belangrijkste doelwit van de Israëlische acties. AFP te. Die website loopt nota bene via een Amerikaanse provider." Hij zegt dat het enige dat hij met Bin Laden gemeen heeft zijn voornaam is. „Mijn vader en moeder hebben mij 43 jaar gele den Osama genoemd. Dat kan ik niet meer veranderen." De vermelding dat hij gezocht wordt voor terrorisme en het aanduiden van Goes als zijn verblijfplaats zijn voor Rushdi redenen aangifte te doen we gens smaad en laster. De man staat in Egypte bekend als een van de leiders van de is lamitische terreurorganisatie Gamaa al Islamiya en zou beho ren tot de veertien meest ge zochte terroristen van zijn land. De terreurorganisatie wordt on der meer verantwoordelijk ge houden voor een aanslag i n 19 9 7 in het Egyptische Luxor waar bij bijna zestig mensen om het leven kwamen. Rusdhi heeft zijn betrokkenheid in inter views altijd ontkend. Ook weer sprak hij betrokkenheid bij andere rechts-extreme activi teiten. Hij zegt zelf jarenlang gevangen gezet en gemarteld te zijn geweest door de Egyptische overheid. Op de korrel De IND denkt hier echter an ders over. „Het verleden van de ze man is bekend en we hadden hem ook al langer op de korrel", verklaart een woordvoerster van het ministerie van Justitie. „We verdenken hem van misda den tegen de menselijkheid. We konden echter nog niet eerder met een procedure beginnen omdat dit pas kan als er vol doende informatie is." Ze wei gert verdere inhoudelijke infor matie te geven. Rushdi zegt dat de Nederlandse regering tot twee keer toe ver zoeken van Egypte om zijn uit levering heeft afgewezen. De Goese burgemeester Van der Zaag is niet bekend met de situ atie. ,,Ik ben nergens van op de hoogte gebracht, maar ik ver trouw op de kennis van de pro cedures van de IND. Als er, met andere woorden, iets van veilig heid in het geding zou zijn, dan ga ik er vanuit dat mij dit was verteld. Daar is kennelijk geen reden voor. Dus ik trek de con clusie dat we niet verontrust hoeven te zijn", zegt Van der Zaag. pagina 2: Osama Rushdi Ali nu meer op de achtergrond De man ontkent alle beschuldi gingen en heeft bij de politie Zeeland aangifte gedaan we gens smaad en laster tegen De Telegraaf, die zaterdag over de zaak publiceerde en hem als de Zeeuwse Osama' betitelde. ,,Door deze onjuiste berichtge ving ben ik in mijn eer en goede naam aangetast. De veiligheid van mijn Nederlandse vrouw en mijn vier kinderen lopen op de ze wijze gevaar." Rushdi woonde vijf jaar in Krabbendijke en verhuisde vier jaar geleden naar Goes. Zijn vrouw en kinderen hebben de Nederlandse nationaliteit. Over zijn asielverzoek loopt nog steeds een juridische procedure. De man zegt compleet verrast te zijn door de commotie rond zijn persoon. Mensenrechten Hij vermoedt dat de Egyptische 'overheid achter de actie tegen zijn persoon zit. „Ik ben geen gek, geen fanatiekeling. Ik ben journalist en heb een normale website waarop ik onder meer aandacht vraag voor de situatie van de mensenrechten in Egyp- Schaatsers verkennen zondagmiddag het ijs op de onderwatergelopen weilanden van de Friese Ryptsjerksterpolder. van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - De marathonschaatsers dromen er al van. Het rayonhoofd in Harlingen heeft al voor verste viging van het ijs houten raamwerken onder de bruggen laten leggen. Maar voorzitter Henk Kroes van de Ver eniging De Friesche Elfsteden wil er nog niets van we ten: een zestiende editie van de Friesche Elfstedentocht. „Het heeft nu nog maar één nacht gevroren", zei Kroes gisteren. Hij vindt alle commotie nog wat voorbarig om dat er minimaal 15 centimeter ijs nodig is voor een Elf stedentocht. „De tocht gaat over meren en kanalen en dan is een paar centimeter ijs natuurlijk niet genoeg. De ijsdikte is volgens de voorzitter lastig te voorspellen op grond van de weersverwachting. „Volgens een ijsgroeimodel zou er aan het einde van de week 16 tot 20 centimeter ijs kunnen liggen. Dat geldt dan waarschijnlijk voor het ijs op mijn sloot. Er is echter geen rekening gehouden met de wind, die ervoor zorgt Advertentie VOOR MENSEN MET DIABETES zie elders in deze krant Advertentie dorado PI De 5 mooiste Gran Dorado parken en Center Pares gaan samen. Bel 0900-0804" of kijkopwww.centerparcs.nl enletjjarcs Even helemaal weg van onze redactie buitenland BAGDAD - Irak heeft dit week einde de lijst met gegevens over zijn wapenarsenaal overhan digd aan de Verenigde Naties. Gisteren werden de documen ten. 11.000 pagina's en twaalf cd-roms, naar het Internatio naal Atoomenergie Agentschap (IAEA) in Wenen en naar de VN- organisatie Unmovic in New York verstuurd. Hierbij zit ook de Haakse ver klaring dat het land niet be schikt over massavernietigings wapens. Bagdad presenteerde de lijst zaterdag, een dag voor het VN-ultimatum afliep. De wapeninspecteurs zullen de do cumenten analyseren vóórdat de leden van de Veiligheidsraad een kopie ontvangen. Veel tek sten zijn in het Arabisch en moe ten eerst worden vertaald in het Engels. Naar verwachting kan het nog dagen of weken duren voordat alle documenten zijn bestudeerd. De dossiers zijn verdeeld in hoofdstukken over nucleaire activiteiten, chemische actiti- veiten en raketten. Een woord voerder van het Witte Huis rea geerde sceptisch. „We gaan met andere landen door om het uit eindelijke doel te bereiken. Dat is de vrede te beschermen door een einde te maken aan Saddam Hoesseins streven naar massa vernietigingswapens", aldus woordvoerder Fleischer. Presi dent Bush zei dat 'we pas oorde len over de eerlijkheid en de compleetheid, nadat we alles grondig onderzocht hebben en dat vergt tijd'. Het hoofd van het VN-team, Blix, zei zaterdag dat hij er niet van overtuigd is dat Hak nog over massavernietigingswa pens beschikt „We beweren niet dat Irak ze nog heeft, maar door Hessel de Ree SINT PHILIPSLAND - In Sint Philipsland is dit weekeinde een 80-jarige vrouw door een mis drijf om het leven gekomen. Het alleenwonende slachtoffer, J. Semé, werd zaterdag kort na middernacht aangetroffen door een buurman. De bejaarde vrouw lag in een plas bloed in de woonkamer van haar semi- bungalow aan de Oostdijk. Sec tie wees gistermiddag uit dat sprake is van een misdrijf. Het misdrijf moet zijn gepleegd tussen zaterdagavond zes uur en middernacht. De politie geeft verdergeen bijzonderheden, zo dat niet bekend is of er een wa pen is gebruikt en of er spullen uit de woning zijn gestolen. De buurman was poolshoogte gaan nemen omdat de verlichting zo laat nog brandde. In de dorpsgemeenschap is ge schokt gereageerd. „Mevrouw Serné was een heel lief mensje", zegt een buurtbewoner. Het is niet bekend hoe de dader of daders zijn binnengekomen. De woning vertoont geen sporen van een inbraak. Het slachtoffer was sinds enkele jaren weduwe en licht dementerend. Na de bomaanslagen op vier overvolle bioscopen in Mymen- shingh in het noorden van Bangladesh zijn gisteren 21 ver dachten aangehouden. Zeker zeventien mensen verloren het leven door de explosies en meer dan tweehonderd raakten gewond van wie velen ernstig. De verant woordelijkheid voor de aanslagen is nog niet opge ëist. Biologische producten doen het goed in bedrijfsrestaurants Dat blijkt uit een proef van initiatief van de Zeeuwse Milieu Federatie. Vooral zuivelproducten zijn ge wild. PSV heeft nog maar een punt achterstand op ere divisiekoploper Ajax. De Eindhovense ploeg won zelf bij FC Utrecht (1-3) en profiteerde zo van de mis stap van de landskampi oen bij De Graafschap (1-1). Volgende week zondag is 1 IK, het Ajax-PSV. 1 varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 6; wetenschap: 7; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16,17,18,19, 20,21,22, 23 en 24 foto Siep van Lingen/GPD dat het ijs niet goed aangroeit.Er zijn nog geen gecoör- dineerde voorbereidingen door de vereniging getroffen. Wel heeft het rayonhoofd in Harlingen houten raam werken onder twee bruggen laten leggen om de ijsgroei te bevorderen. Hoewel het nog maar één nacht stevig had gevroren, is er in het Drentse tweelingdorp Nieuw-Amsterdam- Veenoord gisteren al op natuurijs geschaatst. De ijs baan opende gisterochtend de poorten. ANP pagina 15: marathons op natuurijs door Ap van den Berg DEN HAAG - Sinds Paars-2 is de liefde bekoeld. In het tv-pro- gramma Buitenhof stelde VVD- leider Zalm en PvdA-leider Bos gisteren dat ze ieder voor zich het liefst met het CDA een kabi net formeren. Samen in een re gering achten ze 'niet waar schijnlijk'. De verschillen in inzichten en standpunten zijn zeer groot, stelden de beide lijsttrekkers vast. Dat geldt vooral voor fi- nancieel-economische vraag stukken, maar ook voor het vreemdelingen- en integratie beleid, de aanpak van onveilig heid, ontwikkelingshulp en de kwestie-Irak. Wat dit laatste betreft is het voor Zalm niet noodzakelij k dat de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties instemt met een oorlog tegen Irak. „Wat nou als een land als China een veto uit spreekt?", hield hij Bos voor. De PvdA hecht sterk aan het oor deel van de Veiligheidsraad, stelde Bos. Zalm zou 'de economie niet graag aan de PvdA overlaten', zei hij. Bos kritiseerde de door de WD beoogde afschaffing van de onroerendzaakbelasting voor particulieren. „Daar heb ben hoge inkomens relatief de meeste baat bij." Zalm op zijn beurt ziet weer niets in de Bos' beperking van de hypotheek renteaftrek. Ten aanzien van het vreemde lingen- en integratiebeleid staat de WD verdergaande maatre gelen voor. Gezinsvorming en - hereniging worden gekoppeld aan inkomens- en leeftijdseisen. Daar is de PvdA mordicus te gen. De WD wil de inburgering (met taallessen) al laten beginnen in het land van herkomst. De PvdA vraagt zich af of dat praktisch mogelijk is. GPD (Advertentie) de Britten en Amerikanen doen dat wel. Ze zeggen dat ze geheim materiaal hebben dat dat be wijst, maar wij hebben dergelijk materiaal niet", aldus Blix. Excuses President Saddam bood zater dag de bevolking van Koeweit zijn excuses aan voor de invasie van 1990-1991. „We bieden God onze excuses aan voor elke daad die hem heeft ontstemd in het verleden en we bieden u op deze basis onze excuses aan", aldus de Haakse leider. Zijn toespraak werd door zijn minister van In formatie, Mohammad al Sah- haf, voor de televisie voorgele zen. Bagdad riep de bevolking van Koeweit ook op Irak te steu nen tegen elk bezettingsleger en zich aan Haakse zijde te scharen 'in de jihad tegen de legers van ongelovigen'. Tegelijk waar schuwde Saddam de Koeweitse regering niet met vreemde lan den samen te spannen tegen Irak. Koeweit liet zich schamper uit over de Haakse excuses „Hij (Saddam) liegt over alles", al dus een parlementariër in Koe weit. Het moment van zijn toe spraak laat zien dat hij bang is." RTR/AFP straat: postcode: plaats telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: 713214 000002" noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1