40% 1 Laat ze niet vallen Reuma en werk Oude rotten van dorp naar stad Uw keuken staat bij Hans Verkerk! lu& "keuken Echt welkom voelde ik me niet J&JÉL HANS VERKERK KEUKENS Giro 222111 Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken Axelaars Van Schaik en Van Waes deinzen niet terug voor bestuur grote gemeente W A/ "SfTO! jjp, Waag naar de voorwaarden in S» Winkel KOOPZONDAG - 8 december vanaf 11.00 uur Goes - Ringbaan west 2b Begin januari zijn er nog drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen over. Sluis, Hulst en de grootste gemeente in Zeeland, Terneuzen. Met die be stuurlijke herschikking veranderen ook de poli- tiek-bestuurlijke verhou dingen binnen het gewest Zeeland. De kleine - im mer krakeel veroorzaken de - gemeenten bestaan niet meer. Het grote Ter- neuzen zal zich in Middel burg danig doen gelden. Met de nieuwe gemeenten verschijnen er ook andere bestuurders in de politie ke arena. Politici die staan voor nieuw beleid. De PZC gaat in een reeks van drie verhalen in op de veranderde politieke ver houdingen, praat met de nieuwe machthebbers en de vertrekkende garde: Vandaag deel 1: de nieuwe helden van de Kanaalzo ne. Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Echtpaar Vesseur in hun koeienstal. f°t° Camile Schelstraete door Wout Bareman en Conny van Gremberghe AXEL - Ze delen al jaren de la kens uit in politiek Axel en doen dat, na een bijzonder rooskleu rige verkiezingsuitslag, straks ook in het nieuwe Terneuzen. En dat ze weer wethouder worden, staat wel vast. Van een kleine plattelandsgemeente naar de grootste gemeente van Zeeland. Co (Jacobus Marinus) van Schaik en Adhemar (Adhemar Marie Germaine) van Waes deinzen er niet voor terug. Het wordt allemaal anders, natuur lijk. Maar de twee politieke die ren hebben zich al aardig inge leefd in de nieuwe situatie. De twee ras-Zeeuws-Vlamin- gen zijn geboren en getogen op het platteland. Co van Schaik werd in 1947 geboren 'onder de bomen' (het huidige Kanaal- zicht) in Sluiskil. Pa werkte op de Cokesfabriek en het gezin verhuisde later naar de Vogel- buurt onder de rook van de Co kesfabriek. „Ja, dat was in een tijd dat er nog niet over milieuvervuiling gesproken werd." Adhemar is van 1952. Hij werd geboren op de boerderij van zijn ouders in 't Polderken, in Westdorpe. Die boerderij moest begin jaren zes tig wijken voor de kanaalver- zeker niet alleen bij de PvdA-i daarin neem ik dan een heel du; delijk standpunt in. Kijk, ikfe geen strateeg. Néé, wat juli ook beweren, dat ben ik nie. Maar in de verkiezingsperioè L i zeker na die afstraffing voor PvdA in mei, moest ik weiea*^ duidelijke marsroute uitstippel (i len. Nu we in Terneuzen bij'c dag collegevorming het voortoulBezc kunnen nemen, moeten weeil^9' voor zorgen dat iedereen erWenw betrokken wordt, ook de Pvdijafd. kiezers op de achtergrond d39 Want die voelden zich door Oo partij flink in de steek gelatg de laatste jaren." Van Waes: ,,Ik denk dat wehs wat dat betreft in onze Axels periode nog niet zo slecht u daan hebben, eigenlijk. stonden heel dicht bij de mensa en dat wordt gewaardeerd beloond. Op die voet moeten' voortgaan. Het klinkt als e cliché, maar toch: we moete het land weer teruggeven aand Veel bestuurders hebben, na ja ren van macht, nogal wat moeiti uit eigener beweging op te stap pen. Voorbeelden te over, ooki' de Kanaalzone. Komt jullie k woordje 'stoppenergens bi kend voor? Van Schaik loopt een kleine dertig jaar mee, cc Waes korter, maar toch. Zoude jullie moeite hebben met stop pen? Van Waes: „In 1998, dus nog vóór het besluit van de herinde ling, heb ik met de gedachte rondgelopen iets anders te gaai doen. Maar wat is het alterna tief? De provincie? Dat is toch een enorm duffe boelIn mei var dit jaar ben ik wel gestopt ophe: erf. M'n bedrijf - 90 hectare, waarvan 20 hectare graszod- enkweek - wordt nu gerund door een medewerker. Dat wil niet zeggen dat ik me er met meer mee bemoei natuurlijk.ür ben geen man om hele dye: achter een vergadertafel oisa bureau te zitten." Van Schaik: „Ik gaf tot voor kor I f nog op parttime-basis les, maai dat is inmiddels ook gestopt, j? Stoppen met de politiek? Dan 4I zou ik toch flink moeten afkic- t6 ken, denk ik. Hobbies... tja, ach- d; ter mijn huis op Schapenbout zz heb ik een prachtige tuin. Daa: q kweken we kamsalamanders h Lachend: „Die kan ik als c nood aan de man kom uitzette in de Koegorspolder..." Va: Waes: „Mijn belangrijkste hob- by is ouwehoeren. Met iedereen, over niks." i In ons land wordt 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Wij staan voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een infolijn, folders en brochures, begeleide vakantie activiteiten. individuele hulp en epilepsieprojecten in ontwikkelingslanden. 1;[t I Ongeveer één op de tien Nederlanders heeft een vorm van reuma, welgeteld zijn dat 1,6 miljoen mensen. Het be tekent vaak afstand moeten doen van een hobby, sport of zelfs van een baan of eigen bedrijf. Reuma is ook een be langrijke veroorzaker van het ziekte verzuim in Nederland. Velen raken door reuma arbeidsongeschikt. En zij die aan het werk blijven, moeten vaak I heel wat hindernissen overwinnen. Veel onbegrip Veel patiënten hebben 't moeilijk met I het onbegrip. Toch zijn zij nog vaak I tot veel in staat. Begrip voor hun in- I dividuele (on)mogelijkheden kan juist i bij het vinden van geschikt werk door- j slaggevend zijn. Steun het Nationaal Reumafonds Het Nationaal Reumafonds financiert zo'n 70% van het wetenschappelijk 1 onderzoek in Nederland. Andere acti- viteiten zijn: voorlichting, aangepas te vakanties, individuele hulp en fi- nancieel steunen van de meer dan honderd reumapatiëntenverenigin- gen. Helpt u ook? Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl door Jan Jansen OOSTBURG - Koeien de wei in? „Haha, dat komen de wethouders van Oostburg doen, heb ik begrepen, en dan neem ik aan dat ze ook even een omheining neerzetten."John Vesseur (35), 'melkboer', maakt er maar een geintje over, maar kan niet verhullen dat de 'weideplieht' in deze gemeente hem steekt. Goed, hij is geen wetten en regels omzeilen de varkensboer, zijn bedrijf geen aanhou dende stankbron. En natuurlijk, dat weet de overheid ook wel, er moet iets gebeuren met de wegens economische malaise en verpau pering verlaten akkerbouwbedrijven die eeuwenlang het beeld van de polder bepaal den. Ook John Vesseur mocht zich, zoals tiental len anderen voor hem, dus vestigen op een bij Oostburg vrijkomende boerderij. Dat komt goed uit als je in Tilburg moet wijken voor een bedrijventerrein. Maar om nou te zeggen dat de campagne Welkom in Zeeland ook op hem van toepassing was... Buren en de inmiddels opgedane kennissen zijn het probleem niet. Die begrijpen waar hij mee bezig is. Sommige professionele re laties al minder. Een loonwerker bijvoor beeld die niet op komt dagen als Vesseur het gras gehakseld wil hebben. „Die geeft dan toch nog voorrang aan zijn traditionele ak- kerbouwklanten." Nog lastiger is de in zijn ogen weinig soepele opstelling van het gemeentebestuur. Het be gon al met het mislukte plan de nieuwbouw een paar honderd meter op te schuiven in de richting van een polderweg, wat zowel voor de bedrijfsvoering als voor het gezin Ves seur praktischer zou zijn geweest. „Dat had misschien gekund, maar dan had ik negen maanden moeten wachten. Dat kon ik me niet permitteren." Ook de Oostburgse welstandscommissie deed volgens Vesseur moeilijk, vooral over de kleur van de onderste platen in de schu ren. Pas na veel vijven en zessen kwam het goed. „Maar echt welkom voel je je dan niet." Hij wijt het ook een beetje aan het Van Sleu- wen-syndroom (naar de omstreden var kensboer) van de gemeente. „Al die Braban ders doen maar wat." En dan het verhaal van de koeien die Oost burg zo graag in de wei wil zien opdraven vanwege het fraaie landelijke plaatje. „Ik begrijp het wel, ik ben er zelf ook een lief hebber van. In Brabant deden we het zelf ook nog. Ach, misschien moet ik een uitloop maken van een paar hectare.Alleen, er zit ten heel wat praktische bezwaren in de weg. Zo luistert het voeren van de melkkoeien nogal nauw. „Die beesten krijgen een vast rantsoen waar ze prima op gedijen. Eigen lijk zou ik ze dus buiten moeten laten lopen voor de show en ze binnen laten etenInder daad, dat komt erop neer dat je ze een kale wei op zou moeten jagen." Voorjaarskriebels Maar wacht even. Gaat het ook niet om het koeienweizijn? Ha, daar heeft 'ie me tuk. „Die koeien zijn prima op hun gemak in de stal. Ze hebben genoeg ruimte en voer. En een lekker ligbed Van vroeger herinner ik me dat die beesten voorjaarskriebels had den. Als je in die tijd rond de stal liep, wer den ze onrustig. Nou, daar hebben deze geen last van hoor. Ze willen niet eens de stal uit. John Vesseur, vrouwMarielle (33) en de kin deren Esmée (8), Cas (6), Maud (4) en Lars (3) verhuisden eind vorig jaar naar Zeeland. Noodgedwongen. Maar de onteigening bracht wel het kapi taal op voor een nieuwe start. Anders gaat het niet, weet John. Het bedrij f in Oostburg telt zestig melkkoeien en vijftig stuks jong vee, Vesseurs investering in de toekomst. Wel zijn er in het eerste Zeeuws-Vlaamse jaar meer dieren doodgegaan en ziek gewor den dan Vesseur lief is. Eén verklaring is dat 'nieuw beton agressief is voorde poten.' Dat moet dus overgaan. Of is de wei misschien een alternatief... Waarom eigenlijk Zeeland? Als na de ontei gening een nieuw bedrijf in de omgeving van Tilburg onhaalbaar blijkt, wenden ze de blik al gauw naar het westen. Hamvraag: bevalt de locatie? Het antwoord is ja. Het bedrijf heeft een mooie omvang en is behoorlijk ontsloten. En vooral: in vijf mi nuten sta je in Oostburg, qua voorzieningen nog altijd de best uitgeruste plaats van West-Zeeuws-Vlaanderen. Winkels zat, scholen genoeg, dat telt voor een gezin met vier jonge kinderen. Het opnieuw beginnen in een totaal vreem de omgeving is volgens haar al aardig ge lukt, zeker ook de kinderen. „In de eerste week dat ze hier op school zat, ging de oud ste al overal spelen. Ja, kinderen maken gauw contact en daar profiteer je zelf ook van." Niettemin, missen ze de Brabantse nachten niet? Ha, daar kan John Vesseur wel om la chen. „Het zijn korte nachten hoor als je al tijd voor het melken terug moet zijn..." Co van Schaik breding. Co heeft drie zussen, is getrouwd met Ineke en heeft één zoon; Adhemar heeft een broer en een zus, is getrouwd met Ag nes en heeft één zoon. Op papier is Van Schaik onte genzeggelijk de studiebol van de twee. Van Waes is meer de man van de praktijk, tegen wie de directeur van de middelbare landbouwschool zei dat hij niet moest gaan boeren en beter door kon leren. Van Schaik was in de schoolbanken al wat leerlingen onder elkaar 'een uitslover' noe men: ULO, UTS (electrotech- niek), electriciën bij tal van grote bedrijven, onderwijzers opleiding en leraar. Tegen de ad viezen van zijn directeur in, keerde Van Waes het onderwijs de rug toe. „Wat wil je, ik liep als zevenjarige al achter de trekker. Boer is het mooiste vak dat er is. Kijken wat er groeit, hoe het groeit", zegt Adhemar vol lief de. Het verhinderde hem niet in de stille periodes te stoeien met de automatisering. Op een (nu) an tieke computer ontwierp hij on der meer een managementpro gramma voor de vollegronds landbouw. Een monnikenwerk, noemt hij het terugblikkend. Hij heeft de rechten al geruime tijd geleden verkocht. Z'n broer komt het op landelijke voorlich tingsdagen nog weieens tegen. Wanneer nam de politieke mi crobe bezit van jullie? Co van Schaik: „Ik was er rede lijk snel bijVan huis-uit kom ik uit een ARP-nest; goeie nesten waren dat over het algemeen. Het waren de jaren zeventig. Nederland polariseerde, de tijd van 'eerlijk delen van kennis in komen en macht'. We hadden in Sluiskil zo'n discussiegroepje en dat leidde ertoe dat ik op een gegeven moment lid werd van de PvdA. Die bleken enorm blij met m'n komst. De eerste de bes te avond dat ik me op een leden vergadering meldde, zaten daar zes of zeven van die oude man nen die me direct - ik was 23,24 jaar oud - tot fractievoorzitter wilden bombarde ren. Ik vond een ms-\ derde plaats op de lijst meer dan ge- noeg, om te begin nen dan." Adhemar van Waes: „Een oom van mij was tot de vorige herindeling wethouder op Zuiddorpe. Ikzelf ben er eigenlijk in gerold door toedoen van Harry de Mul, de latere wethouder. Ik ben in '78 lid geworden, een paar jaar later in het CD A-be stuur gestapt en uiteindelijk ook nog een tijdje afdelings voorzitter geweest. Dat was nu niet bepaald mijn mooiste erva- Adhemar van Waes. ring, want in die periode speelde net de kwestie-Apers, die rel rond onterechte declaraties van toenmalig WD-wethouder Apers. In 1990 wonnen we de verkiezingen; we gingen van vijf naar zes zetels en ik werd wethouder." Van Schaik: „Ja, dat was direct O raak. Wij verloren en hielden drie ze- tn telsover." m Die kwestie Apers heeft enorm veel emoties opgeroe pen. Heeft raspoli ticus Apers het jul lie - en met name Van Schaik - ooit vergeven? Je kreeg daarna alle mogelijke gekissebis. Over een reis van wethouder Van Schaik naar Turkije, overeen il legaal aangelegde parkeer plaats bij de burgemeester voor de deur... Van Schaik: „Dat weet ik niet. Ik weet wél dat het één van de minst leuke periodes in mijn po litieke loopbaan was. En ik weet ook absoluut zeker dat ik het nu anders zou aanpakken, want Piet Apers is er wél flink door beschadigd. Je moet het zien in de tijd. De persoonlijke verhou dingen waren niet goed en dat is in de politiek wel een eerste ver eiste. Er was geen binding, geen eensgezindheid. En als je er nu op terugkijkt, maakten we ons toch eigenlijk druk om kleine dingen." Nu wachten jullie grote dingen. Vraag is hoe jullie met die om wenteling omspringen. En vooral ook met de machtsposi tie, die jullie door de kiezers in de schoot is geworpen. CdA ne gen zetels, PvdA acht. Jullie hebben niemand nodig om te re geren. Of toch? Van Waes, minzaam lachend: foto's Peter Nicolai ..Laat ik voorop stellen dat het duaal stelsel erbij gebaat zou zijn als Co lekker in de gemeen teraad gaat zitten, maar dat ligt uiteraard niet erg voor de hand. Ja... ik weet dat ik goed met macht om kan gaan. Ik ben de afgelopen jaren erg tolerant ge weest, ook ten aanzien van de fractiediscipline. Het is heus weieens gebeurd dat de fractie tegen het college in stemde. Daar moet ruimte voor zijn vind ik. Natuurlijk kunnen Co en ik nu zeggen: we doen het als CDA en PvdA alleen. Maar dat willen we niet; we willen een breder college." Van Schaik: „Ik heb een andere manier van politiek bedrijven. Als partijgenoten een andere richting op koersen, durf ik ze ker in te grijpen. We hebben nu, rond de recente verkiezingen, ook gezien dat er sprake was van een botsing van verschillen de bestuursculturen - let wel: zaterdag 7 december 2002 Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270, 3990 GB Houten www.epilepsie.nl (www. handj ehelpennl) HOREN, ZIEN EN HELPEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 72