Twijfel over beleidsplan VVV TTIJ OPRUIING Gehandicapten verenigd in platform Manege Aquadelta mag verhuizen OPRUIMING ngkOf Flexa-Producten JU70 KORTING Waterschap gaat Thools zoetwaterplan twee jaar uitproberen Schuddebeurs zit niet te wachten op beschermde status Vergoeding voor verregende bloemkool Gemeente geeft bestuur drie maanden om organisatie op de rails te zetten PALAZZO P -m p g o e Drankrijder Noordgouwe beboet zeeuwse almanak Vrees waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 7 december 2002 bnr Jan van Ommen )EN HAAG - Het ministerie van binnenlandse zaken moet alsnog enkele duizenden euro's letalen aan landbouwer L. Le- remate voor een in 1998 verre- lende bloemkooloogst. Dat leeft de Raad van State be paald. In 1998 verloor de Zierikzeese landbouwer een groot deel van zijn aardappeloogst en bleek ook zijn bloemkooloogst zo goed als mislukt. Binnenlandse Zaken wilde echter niet meer dan 7500 euro vergoeden. Het ministerie meende dat de mis lukte bloemkooloogst niet aan de wateroverlast maar aan de vorst te wijten was. Volgens het onderzoeksbureau van het ministerie, Laser, kon na de vorstperiode niet meer worden vastgesteld of de bloemkool door de waterover last had geleden. Maar de Raad van State stelt vast dat het mi nisterie ook niet hard heeft kun nen maken dat de schade nfet door de wateroverlast is veroor zaakt. Bovendien lijkt het het rechts college wel erg sterk dat uitge rekend winterbloemkool, die in augustus wordt geplant en in het voorjaar geoogst, geen vorst kan verdragen. Nu de Raad van State Legemate in het gelijk heeft gesteld zal het ministerie alsnog met het extra schadegeld (enkele duizenden euro's) over de brugmoeten ko men. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zet vraagtekens bij de toekomst plannen van de Stichting VW- Info Schouwen-Duiveland. De cijfers uit de begroting 2003- 2006 sluiten niet altijd aan bij de tekst van het beleidsplan. Dat de eenmalige extra subsidie voor 2003 steevast tot 2006 staat ingeraamd noemt wethouder G. van de Velde-de Wilde 'absoluut onjuist'. Advertentie) AANBIEDING Kersenhouten eettafel diverse afmetingen NU 695,00 tot 795.00 ANTIEKHANDEL DE PAGTER Herenstraat 9 Segeersstraat 8 Middelburg 0118-634133 Advertentie Kinderschoenen Scherminkelstraat 29 en 33 Vlissingen der Van de Velde (recreatie en toerisme) zet een paar flinke kanttekeningen bij deze plan nen en cijfers. Zo staat de extra subsidie van 33.000 euro, die met veel hangen en wurgen door de gemeenteraad alléén voor 2003 én onder voorwaarden is toegezegd, tot en met 2006 inge boekt. En dat kan niet. „Het lijkt een sluitende begroting maar je kunt toch een gat zien van 33.000 euro." Ook consta teert de wethouder een 'discre pantie tussen de tekst en de fi nanciële onderbouwing'. Zo wil het VW-bestuur volgens de tekst een extra (tweede) vesti ging openen wanneer er 250 nieuwe leden geworven zijn. Maar waar de contributiecijfers van die groei lijken uit te gaan, blijven de huisvestingskosten tot 2006 min of meer gelijk. Naast deze 'wezenlijke' zaken vraagt Van de Velde zich ook af wat 'de waarde' van de handte keningen onder het stuk is. VW-bestuurslid De Haas stelt dat de daadwerkelijke steun voor de club pas later zal blij ken, wanneer nieuwe leden zich aanmelden. Toch vindt hij dat de handtekeningen van de voor zitters wel degelijk iets voor stellen. Dat in de begroting tot 2006 op de éénmalige subsidie wordt gerekend moet volgens De Haas vooral gezien worden als een 'uitnodiging' om over de toekomstige bijdrage van de ge meente te discussiëren. De Haas geeft wél toe dat het huidige beleidsplan nog weinig concreet is. Er moet één kantoor komen, maar waar staat er niet in. De VW moet verder met minder personeel, maar hoeveel ontslagen er zullen vallen is nog niet bekend. „Dat zijn zaken voor het nieuwe bestuur." Met de gemeente is afgesproken dat in een bedrijfsplan deze zaken wel duidelijk uitgelegd zullen worden. Het college zal op korte termijn beslissen of het beleidsplan voor de VW goed genoeg is. Van de Velde: ,,Ik ben en blijf van mening dat de gemeente in deze tot nu toe de meest stevige partij is geweest. We moeten nu een zorgvuldige afweging maken of aan de voorwaarden (voor de extra subsidie, red) voldaan is." Volgens P. de Haas, bestuurslid en woordvoerder namens de stichting, heeft het bestuur in een gesprek met bedrijfscon- tactfunctionaris H. Bode inmid dels veel van de gerezen twijfel «runnen wegnemen. De VVV krijgt voorlopig drie maanden de tijd om de Schouwen-Duive- landse toeristenorganisatie ver der op de rails te zetten. Vóór 1 maart, zo wil de gemeente, moet het (nieuwe) bestuur een be drijfsplan met concrete plannen op tafel leggen. Ingrepen Begin deze week heeft het VW- bestuur het nieuwe beleidsplan aan de gemeente gepresenteerd. Het plan stelt forse ingrepen voor om de eilandelijke toeris tenorganisatie toekomst te ge ven. Onder meer verkoop van het pand in Haamstede, minder personeel en een fiks duurder contributiesysteem moeten de VW organisatorisch en finan cieel gezond maken. Het plan wordt gesteund door de voorzit ters van alle branche- en onder nemersverenigingen. Wethou- MIDDELBURG - Een negen tienjarige drankrijder uit Noordgouwe is gisteren in Middelburg conform de eis veroordeeld tot een boete van 830 euro en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. In de straf werd ook het rijden zonder rijbewijs meege- De man werd 17 februari dit jaar in Brouwershaven betrapt op rijden onder invloed. De ver dachte was al twee keer eerder betrapt voor dronken rijden op een brommer. De politierechter vroeg zich af of de Noordgouwenaar een al coholprobleem heeft. „Anders bent u verschrikkelijk eigen wijs." De man zei dat dat laatste het geval was. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland heeft sinds gisteren een eigen Platform voor mensen met een functiebeperking. Uit gangspunt voor het functione ren van dit nieuwe adviesor gaan zijn de standaardregels van de Verenigde Naties voor het bieden van gelijke kansen voor gehandicapten. De VN- resolutie werd gistermiddag in het gemeentehuis ondertekend door burgemeester J. Assel- bergs, gedeputeerde G. de Kok en voorzitter J. Troost van de landelijke Chronisch zieken en gehandicaptenraad. Wethouder Avan der Wouden die vervolgens het gemeente lijk platform installeerde, con stateert een ultieme betrok kenheid binnen de samenle ving om gehandicapten te hel pen een volwaardig bestaan te leiden. Volgens hem wil dat echter niet zeggen dat alle pro blemen ook werkelijk worden opgelost en moet er nog een flink slag gemaakt worden om obstakels uit de weg te ruimen en te voorkomen dat mensen door een beperking buiten de boot vallen. Van der Wouden zei veel moeite te hebben met die omschrijving 'mensen met een functiebeperking'. Volgens hem is dat verhullend taalge bruik om te doen alsof een han dicap niet zo erg is. „Verzin nog eens een betere omschrijving", gaf hij het platform mee. Gedeputeerde De Kok memo reerde dat gehandicapten in het verleden letterlijk uit de samenleving werden verban nen. Tegenwoordig overheerst het besef dat iedereen een nor male plaats in de maatschappij verdient. De Kok verwees naar positieve voorbeelden waarin De installatie van het platform kreeg een ludieke start waarbij mevrouw Coot je den Boer samen met Wim Hefti op een tandem de bur gerzaal inreed. Bij het afstappen kregen ze assistentie van E. de Vries. foto Dirk-Jan Gjeltema voorzieningen bereikbaar, toegangelijk en bruikbaar worden gemaakt. Toch kent de gedeputeerde ook voorbeelden waarin het beter zou kunnen. Hij noemde onder meer de aan passingen door NS en de raad zaal in de gemeente Goes, waar gehandicapten niet terecht kunnen. Volgens hem gaat het vaak niet om voorzieningen specifiek voor deze bevol kingsgroep, maar zijn velen gebaat met deuren die auto matische open- en dichtgaan of een glooiende helling in plaats van een trap. Toekomst Voorzitter Troost van de Chro nisch zieken- en gehandicap tenraad schetste op ludieke wijze hoe het gehandicapten beleid er over tien jaar zou moeten uitzien. Hij verwacht dat de brievenbus bij het ge meentehuis in Zierikzee dan in elk geval voor iedereen op goe de hoogte staat. Het openbaar vervoer zal optimaal geoutil leerd zijn. Het platform voor mensen met een functiebeper king bestaat niet meer, de le den daarvan hebben inmiddels zitting in de gemeenteraad en zelf ziet hij zich tegen die tijd als directeur van de Novib. Voor het zover is, wacht er vol gens hem een schone taak voor het deze middag geïnstalleerde platform. Zitting daarin heb ben: S. van Eek uit Burgh- Haamstede, C. Eleribaas uit Ellemeet, J. Kivits uit Kerk- werve, W. Thijsse uit Nieuwer- kerk, J. Bax, A. Goudswaard, N. Snijders en E. de Vries uit Zierikzee. door Famke van Loon BRUINISSE - Manage Aqua delta in Bruinisse mag verhui zen naar zijn nieuwe stek aan de overkant van de Groeneweg. De gemeente Schouwen-Duive land wil de verplaatsing plano logisch mogelijk maken. Na lange tijd van onzekerheid komt zo toch de komst van een moderne manege in Bruinisse in zicht. Er zijn verschillende redenen om de Bruse manege te ver plaatsen. De belangrijkste is dat het huidige onderkomen in de oude landbouwschuur niet meer voldoet aan de eisen van huisvesting voor de dieren, de veiligheid en aan de wedstrijd normen die de Federatie van Nederlandse Rijscholen (FNR) stelt. Delen van het gebouw zijn volgens eigenaar J. Groenen dijk 'uit voorzorg' zelfs gestut wegens instortingsgevaar. Daarnaast is Aquadelta Beheer bezig haar uitbreidings- en ver nieuwingsplannen uit te voeren. Op de plaats van de huidige ma nege moet volgens die plannen de nieuwe entree van het recrea tiepark komen. Achterstanden Met de verhuizing van de mana ge naar het parkeerterrein aan de overkant van de Groeneweg worden zodoende twee vliegen in één klap geslagen. Maar de verplaatsing is lang onzeker ge weest. Volgens het geldende bestem mingsplan mag daar namelijk geen manege gebouwd worden. En gezien de achterstanden op de gemeentelijke afdeling ruim telijke ordening, zit een snelle herziening van dat bestem mingsplan er voorlopig niet in. Toch wil de gemeente nu snel meewerken aan de bouw van de nieuwe manege. Volgens het Streekplan van de provincie valt het parkeerterrein ook on der het recreatiegebied van Bruinisse. In het plan is voldaan aan alle milieu-eisen en zal de nieuwe manage met veel groen goed beschut in het landschap liggen. Wanneer de zogeheten artikel 19-procedure doorlopen is, is er wat de gemeente betreft 'geen planologische belemme ring' meer voor de verhuizing. Die procedure is nu in gang ge zet. Tot genoegen van Groenen dijk, die 'hoe eerder, hoe beter' wil verkassen. Want naast ver nieuwing zorgt het nieuwe on derkomen ook voor uitbreiding en betere voorzieningen. De manage moet straks onderdak kunnen bieden aan 58 paarden en pony's. Met twee binnen- en één buitenbak kunnen ruiters straks bij goed en slecht weer te recht En met een kinderboerde rij op het terrein kunnen straks niet alleen de recreanten en rui ters, maar ook inwoners op de manege hum vertier vinden. Hoge eisen Omdat het nieuwe complex zal voldoen aan de hoge eisen van de FNR hoopt Groenendijk hiermee tevens grote ruiterwed- stri jden naar het eiland te halen Nu de gemeente over stag is, durft hij voorzichtig vooruit te blikken. Groenendijk: „Ik hoop er volgende winter in te gaan." Advertentie Verf- en behangspeciaalzaak Van Iwaarden Dampoortweg 29, Middelburg Tel. 0118-640400 door Rinus Antonisse GOES - Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilan den wil in 2003 toch beginnen met uitvoering van het zoetwa terplan Tholen. Dat gebeurt dan voor een proefperiode van twee jaar. Voorwaarde is dat bij wa- terinname geen hinder van gif tige blauwalgen in de randme ren Krammer-Volkerak en Zoommeer optreedt. Boeren op Tholen dringen al ja ren aan op verbetering van de zoetwatervoorziening op het ei land. Nadat een eerder plan schipbreuk leed. namen ze vorig jaar zelf het initiatief voor een nieuw zoetwaterplan, waaraan het het waterschap wilde mee werken. Grofweg komt het erop neer de hoofdwaterlopen op Tholen door te spoelen met zoet water uit de randmeren. Een beslissing over uitvoering werd in november nog uitge steld, vanwege de ernstige en langdurige problemen met de blauwalgen in Krammer-Vol kerak en Zoommeer. Als gevolg daarvan raakte onder meer de haven van Ooltgensplaat ver stopt door een dikke laag algen en stierven ongeveer vijfdui zend vogels. Het werd niet ver standig geacht het vergiftigde water de Thoolse polders in te sturen. Toch doorvoeren Het waterschap heeft overlegd met onder meer provincie, Rijkswaterstaat, de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie en de Zeeuwse Milieu Federatie. Daarin is gesproken over het toch doorvoeren van het zoet waterplan, maar dan voor een proefperiode. Overwegingen daarvoor zijn: Rijkswaterstaat zoekt naar stig naar een oplossing voor de slechte waterkwaliteit van de randmeren, maar die wordt niet voor de zomer van 2003 ver wacht; mogelijk wordt in 2003 of 2004 een proef met het drastisch doorspoelen van de randmeren uitgevoerd; in het kader van het project Delta Inzicht begint in 2003 on derzoek naar een andere zoet watervoorziening voor Tholen, Sint Philipsland en de Reigers- bergsche polder. Het dagelijks bestuur van het waterschap stelt de algemene vergadering voor de hoofdwa terlopen op Tholen door te spoe len, zolang er bij de inlaatpun- ten geen blauwalgen worden aangetroffen. Er wordt geen garantie gegeven voor het na te streven zoutgehalte (uiter aard zo laag mogelijk) van het water. Daarvoor zijn voorzie ningen nodig (onder meer meet- en regelapparatuur) die nogal wat geld kosten. Het water schap wil alleen minimale in vesteringen doen voor het door spoelen. Krooshekreiniger Die uitgaven hebben vooral be trekking op verbetering van het peilbeheer. Drie duikers langs de Oud-Vossemeersedijk wor den vervangen. Bij het gemaal Poortvlietsedijk komt een auto matische krooshekreiniger. Ook als de zoetwaterinlaat na de proef wordt afgeblazen, zijn de ze voorzieningen toch zinvol voor een betere waterafvoer bij fikse regenval. Boeren die gebruik willen ma ken van zoet water uit de hoofd waterlopen moeten daarvoor een vergunning aanvragen. Daarvoor moeten ze aan het wa terschap leges betalen. Om dit mogelijk te maken wordt de zo geheten Keur Waterbeheer aan gepast. Overigens vindt de ZMF dat de agrarische zoetwatervoorzie ning in de toekomst op een an dere manier geregeld moet worden. De vereniging is voor stander van het verzilten van de randmeren en terugkeer van een zo groot mogelijke getijbewe ging. De ZMF stelt dat er dan op een andere manier voor agra risch zoet water moet worden gezorgd. door Ali Pankow SCHUDDEBEURS - Het dorpsgezicht van Schudde beurs is goed genoeg gewaar borgd in het geldende bestem mingsplan. Daar is geen extra beschermende status van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg voor nodig, vinden som mige bewoners binnen de gren zen van deze oude dorpskern. „Het verzoek daartoe van de vereniging Stad en Lande is een volkomen onzinnige actie", zegt inwoner C. Hoogmoed. Met hem maken meerdere hui zenbezitters in dit gebied als di rect betrokkenen zich zorgen over het strakke keurslijf waar zij vrezen te worden ingepropt. „Straks komen er allemaal ex tra sloten op de procedures. Dan kun je helemaal niks meer aan je huis veranderen zonder dat er heel strenge eisen aan worden gesteld", zegt Hoogmoed. Hij vindt dat zwaar overdreven en spreekt zelfs over een 'kamika ze-actie' van Stad en Lande. Volgens hem is er de afgelopen jaren heel wat verbeterd aan de oudere panden in Schudde beurs en voorzover hem bekend zijn de inwoners zuinig op de historische waarde van hun be zit. Hij voegt eraan toe dat de laatste jaren nog aanzienlijk meer panden in deze kern een status als rijksmonument heb ben gekregen. „Volgens mij zijn dat er meer dan waar Stad en Lande weet van heeft", zegt Hoogmoed Hij ziet geen enkel voordeel in de status van beschermd dorps gezicht, alleen maar nadelen zo als meer moeilijkheden, meer kosten en meer tijd die nodig zijn om iets aan de woning ver anderd te krijgen. „Stel dat mensen hun huis later eens aan de kinderen willen overdoen. Die zouden er dan vrijwel niks aan kunnen veranderen, terwijl de wooneisen in de loop van de jaren toch best anders kunnen worden." Toelichting Hij waardeert het dat de dorps raad Stad Lande uitnodigde eens toe te lichten wat zo'n be schermd dorpsgezicht in feite inhoudt. „Door kritische vra gen te stellen, komen er dan za ken aan de orde waar ze zelf lie ver met grote stappen doorheen lopen", vindt Hoogmoed. Met hem zijn er meerdere bewoners vooral boos over het feit dat de aanvraag bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zon der medeweten van de inwoners is ingediend. De uitspraak van een beleidsambtenaar dat de gemeente er desgevraagd zeker een positief advies over zal uitbrengen, is hen ook danig in het verkeerde keelgat gescho ten. Hoe sneller manege Aquadelta naar de overkant van wegkan verhuizen, hoe liever het eigenaar J. Groenendijk is. foto Dirk-Jan Gjeltema Het plan voor de nieuwe mana ge ligt de komende vier weken ter inzage op het gemeentehuis in Zierikzee. Je zult maar wild zijn en be vangen door de vrees met de kerstdagen onderdeel te wor den van het menu. Uitgeteld op een bord. Ingesloten door een kruidig sausje. En met een stoofpeertje als randver siering. Dan kom je wel tot zo'n roekeloos gedrag als de zer dagen werd vertoond door een te Vlissingen geves tigd konijn dat zich zeer waaghalzig ophield op een secundaire weq in Vlissin gen. Gelukkig had de naderende auto een dierenvriend achter het stuur. Zo kon hevig on heil worden voorkomen. Het kan nog spannender moet het konijn gedacht heb ben, toen het even later op de naastgelegen snelweg plaats nam. Op dat moment was een clubje studenten zo attent om als tijdelijke klaar-overs het warrige beest buiten de geva renzone te brengen. Met een zucht van verlich ting zagen de jonge helden het konijn de aftocht blazen. Op een holletje naar z'n hol letje. Nog steeds met bange ge dachten over wat de kerst zal brengen Maar ook vervuld van warme gevoelens over zoveel hulpbetoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63