PZC EU-kandidaten willen meer Israëliërs verdacht van hulp bij fraude hoge Palestij nen 47 n pot Duitsers schenken Schroder het hemd van hun lijf EU sluit havens voor verouderde tankers Republikeinse Garde steekt handje toe Bigfoot is eindelijk ontmaskerd Softwarebedrijf in VS verdacht van banden met Al Qaeda Irritatie over eisen nieuwkomers voor miljarden extra Chinese dissident aangehouden Besmeurde vogels aan Britse kust SFOR-militairen opgepakt in bar SLA-lid akkoord met uitlevering Peking voert actie tegen Chinglish Drugsbaron aan VS uitgeleverd Kies uw eigen Lav cadeau Tijdens de give-away-weken AXEL Winona Ryder krijgt taakstraf zaterdag 7 december 2002 SEATTLE - Bigfoot, een aap achtig figuur dat de bossen van de Verenigde Staten onveilig zou maken, is definitief ontmas kerd als nep. Dat heeft de fami lie van Ray Wallace gezegd te gen de Amerikaanse krant The Seattle Times. Wallace maakte in 1958 het bestaan van Bigfoot bekend. Hij stierf vorige inaand op 84-jarige leeftijd. i. Wallace kwam steeds opnieuw r met zogenaamde bewijzen voor het bestaan van de aapmens. Volgens zoon Michael maakte zijn vader voetafdrukken van Bigfoot in de natuur door mid- r del van houten modellen. Hij le- h verde ook zelf gefabriceerde on scherpe foto's van het wezen, i In 1967 maakte ene Roger Pat- r terson opnamen van Bigfoot in Californië. Naar nu blijkt struinde de echtgenote van Ray r Wallace geregeld in een Bigfoot- kostuum rond om de mythe over de behaarde reus levend te hou- den. DPA BOSTON - De Amerikaanse fe- derale politie heeft gisteren een inval gedaan in een softwarebe drijf in Boston dat voor de over heid werkt en ook banden zou hebben met de terreurgroep Al Qaeda. Dat heeft een woord voerder van de douane gezegd. Het Amerikaanse tv-station ABC News berichtte eerder dat de firma Ptech Inc. vermoedelij- - ke werd geleid door Qassin al Kadi. Al Kadi is een van de twaalf Saoedische zakenmen- sen die ervan worden beschul- digd miljoenen dollars te heb ben doorgesluisd naar het 1 terreurnetwerk van Osama bin Laden. De FBI heeft volgens de zegs man van de douane medewer kers van het bedrijf, dat archi- tectuur-software ontwikkelt, ondervraagd. De FBI wilde het bericht niet bevestigen. RTR door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De slotonderhan- delingen over de uitbreiding van de Europese Unie zijn ont aard in een financiële veldslag. Vier van de tien nieuwkomers eisen meer geld en hogere graan- en melkquota waarvoor de EU een prijsgarantie geeft. Met name de keiharde opstel ling van Polen roept veel irrita tie op bij de huidige EU-landen. De Deense premier Rasmussen, die momenteel de EU voorzit, maande de kandidaat-lidstaten hun verlangens te matigen. Zonder namen te noemen waar schuwde hij dat dwarsliggers wel eens helemaal uit de boot kunnen vallen. Die zouden dan niet in 2004 maar pas later tot de EU kunnen toetreden. Eind volgende week moeten de Europese regeringsleiders een akkoord bereiken met tien Mid den- en Oost-Europese landen over hun EU-lidmaatschap vanaf 2004. De EU heeft al tien tallen miljarden uitgetrokken voor steun voor de boeren en ar me regio's in de nieuwe landen. Polen, Tsjechië, Malta en Slove nië eisen echter milj arden extra waardoor de andere zes (Honga rije, Slowakije, Cyprus, Litou wen, Letland en Estland) moei lijk kunnen achterblijven. „Het is net haasje-over", verklaarde een betrokken diplomaat giste ren. Rasmussen heeft inmiddels een nieuw bod op tafel gelegd, wat de neerkomt op 1,6 miljard euro extra voor de tien in de periode 2004-2006. Daarnaast voorziet het voorstel in verhogingen van de melk- en graanquota. „Maar daarmee is de koek echt op", aldus een Deense diplomaat. Verschillen de lidstaten, waaronder Neder land en Duitsland, menen al langer dat Rasmussen zich te vrijgevig opstelt. De ontknoping van de financië le koehandel wordt niet voor de EU-top van eind volgende week in Kopenhagen verwacht. „Eer der iets weggeven betekent dat we in Kopenhagen nog een keer kunnen betalen", zegt een on derhandelaar van EU-zijde. De EU-landen ergeren zich mate loos aan de 'arrogante en inhali ge' houding van Polen. „War schau kan het wel eens voor iedereen gaan verpesten", aldus de onderhandelaar. Rasmussen zal naar verluidt een 'slikken-of-stikken'-bod op ta fel leggen. De maximale speling die hij volgens ingewijden nog heeft is een krappe miljard. Daarmee zou de uitbreiding in totaal 2,5 miljard euro duurder uitvallen dan de EU dit najaar had voorzien. De opmerking van Europees Commissaris Ver heugen (Uitbreiding) deze week dat er nog wel twee miljard be schikbaar is, wordt door Ras mussen als 'volstrekt onrealis tisch' terzijde geschoven. GPD PEKING - De Chinese dissident Dai Xuezhong is door de po litie opgepakt. De in New York gevestigde organisatie Men senrechten in China maakte dat gisteren bekend. Dai was een van de 192 ondertekenaars van een open brief aan de communistische partij, waarin werd opgeroepen tot poli tieke hervormingen. Hij zit al sinds half november in de ge vangenis. Dai is sinds 1979 talloze malen gearresteerd. Hij zat een straf van drie jaar uit wegens betrokkenheid bij de op richting van de Chinese Partij voor Democratie. AP LONDEN - Dierenbeschermers hebben aan de zuidoostkust van Groot-Brittannië meer dan 600 zeevogels gevonden die zijn besmeurd met zware stookolie. Dat berichtte gisteren het Britse dagblad The Times. De olie is waarschijnlijk afkomstig van illegale lozingen op zee. Die komen veelvuldig voor, maar niet eerder waren zo veel vogels daarvan in één keer het slachtoffer, aldus een zegs man van een dierenbeschermingsorganisatie. ANP SARAJEVO - Tien Franse militairen van de internationale vredesmacht SFOR in Bosnië zijn opgepakt omdat ze zich ophielden in een bar waar vrouwenhandelaren actief zijn. De bar was verboden gebied voor de militairen, maar tijdens een inval van de politie bleken er toch SFOR-leden in het etablis sement te zijn. Dat meldde gisteren de BBC. De Verenigde Naties waarschuwden onlangs nog voor de toe name van het aantal bendes in Bosnië dat zich toelegt op de handel in Oost-Europese vrouwen. Het was niet de eerste keer dat SFOR-militairen in een verboden bar werden opgepakt, maar niet eerder ging het om zo'n grote groep. De betrokken Franse militairen zouden ook in uniform zijn geweest. ANP KAAPSTAD - Een voormalig lid van het extreem-linkse Amerikaanse Symbionese Bevrijdings Leger (SLA) heeft gis teren in Zuid-Afrika ingestemd met zijn uitlevering aan de Verenigde Staten. Naar hem is 25 jaar gezocht. De 55-jarige James Kilgore, die al jaren onder de naam Char les William Pape werkt aan een universiteit in Kaapstad, be hoorde in de jaren '70 tot de SLA. Hij was in 1975 betrokken bij een bankoverval in Sacramento in Californië. Daarbij kwam een vrouw om het leven die tijdens de overval de op brengst van een kerkcollecte wilde storten. Kilgore is op 8 no vember opgespoord en gearresteerd. Volgens zijn advocaten heeft hij een schikking getroffen met het openbaar ministerie in Sacramento. Hij gaat zes jaar de cel in. AP PEKING - China voert campagne tegen verkeerd gespelde Engelstalige borden en opschriften, zo meldde het staatsdag- blad China Daily gisteren. „Er staan veel woorden in het 'Chinglish' op verkeersborden, toeristische opschriften en menukaarten die mensen in verwarring brengen", zei Xiong Yumei van het bureau voor toerisme in de krant. De campagne richt zich op spelfouten, onduidelijke afkortin gen en hemeltergende vertalingen van Chinese karakters naar het Engels. Ook menukaarten staan vol spelfouten. Zo duurde het even voor een Australische toeriste doorhad dat de 'crap' (onzin) op het menu niets anders was dan de foutgespel- de 'carp', karper. AP Pratende Bushpop WASHINGTON - Wie nog een aardigheidje wil kopen voor on der de kerstboom, kan dit jaar een Amerikaanse president schenken. In de VS zijn voor 30 dollar plas tic poppen te koop met het ge zicht en de stem van George W. Bush. DPA door Mare Peeperkorn BRUSSEL-Enkelwandige tan- kers geladen met zware olie mo gen vanaf begin volgend jaar in geen enkele haven inde Europe- i se Unie meer aanleggen. Met de ze maatregel willen de ministers van Transport van de lidstaten neuwe olierampen, zoals met de Prestige, voorkomen. Volgens Europees Commissaris De Pala- cio (Transport) zijn er voldoen de dubbelwandige tankers om de aanvoer van de zeer vervui lende en giftige ruwe oliesoor ten te garanderen. I Op de langere termijn moet ook het vervoer van lichtere brand stoffen per enkelwandige tan te] ker eraan geloven. De ministers besloten gisteren tot een ver sneld sloopprogramma voor dit I type schepen. Na 2010 moeten I zij uit de Europese havens ver- I dwenen zijn. Na de ramp met de I Erika in 1999 voor de kust van I Bretagne achtten de lidstaten I 2015 nog vroeg genoeg. I De ministers volgen met de I maatregelen de voorstellen die I De Palacio eerder deze week I deed Z ij noemde de oude enkel- I wandige tankers zoals de Pres- I tige 'ecologische tijdbommen.' I De lidstaten gaan verder ak- I koord met het opstellen van een j zwarte lijst met wrakke schepen I die geen enkele Europese haven i meer mogen binnenvaren. I De Nederlandse minister De I Boer denkt niet dat de maatre- I BOGOTA - Colombia heeft gis- I teren de voormalige drugsbaron Fomeque (43) alias 'de chemi- I cus' uit Cali aan de VS uitgele- t verd. Hij werd door agenten van de Amerikaanse Drugs Enfor- i cement Agency overgebracht f naar Florida. Daar moet hij te rechtstaan voor het smokkelen I van 20 ton cocaïne, heroïne en If. het witwassen van geld. AFP gelen nadelige gevolgen zullen hebben voor de haven van Rot terdam. Hij riep zijn EU-colle- ga's op hun beloften na te ko men. Veel afspraken die na het zinken van de Erika werden ge maakt, worden onvoldoende nageleefd. Dat betreft onder meer de con trole op binnenkomende sche pen in EU-havens. De ministers willen die inspecties verscher pen. Een nieuw op te richten Maritiem Veiligheidsagent schap moet daar verbetering in brengen. Vanaf 1 juli volgend jaar dient iedere lidstaat aan zee noodrou- tes en noodhavens aan te wijzen voor schepen in problemen. Landen mogen verder het ver voer van gevaarlijke en vervui lende stoffen nabij hun kusten verbieden. Onder druk van De Palacio stemden de lidstaten er mee in om het budget van het schadefonds voor slachtoffers van olierampen te verhogen naar één miljard euro. GPD door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Israëlische pro cureur-generaal heeft een on derzoek gelast naar twee Israë lische zakenlieden die hand- en spandiensten zouden hebben verleend bij dubieuze financiële praktijken van vertegenwoor digers van het Palestijnse Be stuur. Een van de twee, accountant en zakenman Ozrad Lev, vertelde het dagblad Ma'ariv dat hij in gewetensnood is geraakt omdat met zijn medeweten wegge sluisde fondsen kunnen zijn ge bruikt voor het financieren van terroristische activiteiten. Het zou gaan om zo'n 300 mil joen dollar, die de Palestijnse leider Arafat via door de zaken lieden geopende Zwitserse bankrekeningen en fictieve on dernemingen zou hebben weg gesluisd naar onbekende be stemmingen. De Verenigde Staten, Europese donorlanden, de Wereldbank en de nieuwe mi nister van Financiën van het Pa lestijnse Bestuur zijn volgens Ma'ariv een speurtocht begon nen naar het verdwenen geld. Lev zegt geen idee te hebben wat Arafat en diens financiële adviseur Mohammed Rashid met het geld hebben gedaan. „Misschien is het gebruikt voor persoonlijke behoeften, mis schien is het gestuurd naar een plaats die in de toekomst moet dienen als vluchthaven voor Arafat en zijn topmedewerkers. Het kan ook zijn gebruikt om salarissen mee te betalen en zelfs, maar dat hoop ik niet, voor illegale activiteiten." De accountant zegt dat hij geen zin heeft verder te leven met het ge voel dat hij, al was het passief, heeft meegewerkt aan 'illegale en onethische transacties, waaronder het betalen van steekpenningen'. Shin Bet Levs partner is Yossi Ginossar, ooit een hoge functionaris in de Israëlische veiligheidsdienst Shin Bet en nu zakenman. Hij was jarenlang Israëlisch onder handelaar in vredesbesprekin gen en vertrouwensman tussen het Palestijnse Bestuur en de Is raëlische regering. Maar na de verkiezingen van vorig jaar besloot premier Sha ron op aanraden van procureur- generaal Rubinstein niet langer van Ginossars diensten ge bruikt te maken. Deze zou te nauwe zakelijke contacten on derhouden met Palestijnse functionarissen. Een daarvan is Mohammed Rashid. Lev vertelde Ma'ariv dat hij in april 1997 de Zwitserse bank Lombard Odier Cie er toe heeft overgehaald een rekening te openen voor Arafat. Naar de rekening zijn gelden overge maakt door een bank in Ramal- lah, vanaf een rekening van het Palestijnse Bestuur, naar ver luidt zo'n 300 miljoen dollar. Het is niet duidelijk of het ging om gelden van donorlanden of om belastingopbrengsten. Volgens Ma'ariv heeft Ginossar voor verleende diensten van Rashid tien miljoen dollar com missie ontvangen. Ginossar stelt dat hij volstrekt binnen de wet is gebleven en steeds ver antwoording heeft afgelegd aan de Israëlische overheid. Ook aan Palestijnse kant zijn de beschuldigingen tegengespro ken. Volgens minister Saïb Era- kat vormen ze onderdeel van 'een Israëlische smeercampag- ne' tegen het Palestijnse Be stuur. GPD Advertentie Wijnpakket t.w.v. 25,-' Rituals home A body-pakket t.w.v. 50.-' Rituals 'home body'-pakket t.w.v. 100,- Espresso-apparaat tav. 465.-" Stad Lotd Yo t wv 142.-' Tafellamp Tizio t.w.v. 230,-' Theewagen RAi t w.v. 710.-* Pot Axel deelt uit, en niet zo'n beetje ook. Als u t/m zaterdag 21 december een aankoop doet, mag u er zelf een cadeau bij uitkiezen Het cadeau (of de cadeaus) van uw keuze ver tegenwoordigt een waarde van 20% van uw totale aankoopbedrag. Koopt u voor 1.250,- meuwe meubels of accessoires, dan mag u dus een cadeau kiezen t.w.v. 250.-. En daar krijgt u bijvoorbeeld een stijlvolle lamp voor, of een stoel én een uitgebreid 'home body'- pakket samen Indien u geen keuze kunt maken, krijgt u een meubelcheque Lw.v. 10% van uw totale aankoopbedrag Wat u wilt, want tijdens de give-away- weken is de keuze aan u Niet m combinatie met andere aanbiedingen Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Pot Nieuwendijk 89 Axet. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10 SieMatic keukenstudio 1 e verdieping Bezoek ook onze vernieuwde website: www.stoutenbeek.nl door Wierd Puk BERLIJN - De teller stond gis termiddag op 32.669. Zoveel over- en onderhemden heeft de Duitse bondskanselier Gerhard Schroder de afgelopen dagen op het Kanzleramt in Berlijn in ontvangst mogen nemen. Wat begon als een e-mail oproep van één verontwaardigde burger, die zich ergerde aan de belas tingverhogingen van Schröders nieuwe rood-groene kabinet, is uitgelopen op een massale en met veel publiciteit omgeven protestactie. De Duitsers schenken als sar castisch kerstcadeau de bonds kanselier hun 'hemd van het lijf'. Dit is alles wat er overblijft als de regering doorgaat de kie zers financieel uit te kleden, is de achterliggende boodschap. „Verdere belastingverhogingen zijn niet nodig, want meer heb ik niet", schreef een hemdenzen der. De aanstichter van de uit de hand gelopen ludieke actie is Christian Stein (36) uit Schwer- te. Nadat de regering een aantal lastenverzwaringen bekend had gemaakt, besloot Stein een kettingbrief op internet te zet ten. „Die willen werkelijk ons laatste hemd hebben. En dat kunnen ze hebben! Doet allen mee! Iedereen heeft wel een hemd dat ie niet meer gebrui kt Dat was een dag of tien geleden. Inmiddels is Stem hard op weg een bekende Duitser te worden. Hij wordt dagelijks door kran ten en radio- en tv-stations ge ïnterviewd, trad al op in politie ke talkshows en krijgt van alle kanten bijval. De frustratie over de slechte economische situatie in Duitsland en het vermeende gebrek aan daadkracht van Schröders regering zit diep bij de bevolking. De ironische 'Steuersong', waarin imitator Elmar Brandt de kanselier op de hak neemt als een grijpende en graaiende be- lastinginner, staat één op de Duitstalige hitparade en op'in ternet struikel je over de Schrö- der-grappen. De kanselier is duidelijk geïrri teerd over al die volkse protes ten. In een fel Bondsdag-debat reageerde hij deze week woe dend op oppositiewoordvoer ders, die volgens hem het land bewust in een slecht daglicht stellen. Schroder kan de berg hemden niet langer negeren. Hij sprak zich nog niet uit over de actie, maar het Kanzleramt maakte bekend dat de giften cadeau zullen worden gedaan aan werklozen in Bielefeld. Die mo gen de kledingstukken - waar onder naar verluidt ook kostba re exemplaren - daarna voor 0,99 eurocent per stuk verko pen. GPD BEVERLY HILLS - De Amerikaanse actrice Winona Ryder hoeft niet de cel in wegens winkel diefstal, maar zij krijgt wel een taakstraf van 480 uur en drie jaar voorwaar delijk. Dat heeft de recht bank in Beverly Hills gis teren bepaald. Ook moet ze voor behan deling naar een psychia ter en hulp zoeken voor haar drugsproblemen. Ryder moet eveneens in totaal ruim 10.000 dollar betalen voor de schade die ze heeft veroorzaakt. Tegen haar was drie jaar voorwaardelijk geëist. De 31-jarige actrice werd vo rige maand schuldig be vonden aan winkeldief stal. Ze had voor ruim 5500 dollar aan goederen gestolen en artikelen be schadigd. De politie vond in de bezittingen van Ry der onder meer valium en opiaten. Om aan deze middelen te komen, ge bruikte ze twee veschil- lende namen. De zaak kreeg in de Ver enigde Staten veel aan dacht van de media. Winona Ryder is op dit moment één van de meest gevraagde actrices in Hol lywood. Ze werd genomi neerd voor haar rollen in Little Women en Age of Innocence. RTR PARIJS - Militairen van de Franse Republikeinse Garde patrouilleren bij de Eiffeltoren. Ze zijn ingezet om de politie bij te staan bij het verscherpte toezicht op het pu bliek in 'groene' gebieden van Parijs op de drukste uren van de dag. foto Michel Euler/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5