Schouwen-Duiveland 'Florida van Europa' rv lD' PZC Kuuroord De Schouw vol verleden Hoop op referendum nieuwe naam Sluis MKB-voorzitter ziet grote kansen voor eiland Leerlingen ROC Terneuzen moeten zich legitimeren Kerstconcert Delta bevriest investering in kolencentrale van EPZ Hulpverleners willen ib€ opvang verslaafden met psychische problemen k Nationaal park wordt geen partner multifunctioneel centrum Sint Maartensdijk Twee weken voor rijden tijdens verbod Vergoeding voor verregende bloemkool zaterdag 7 december 2002 door Marcel Modde ELLEMEET - Schouwen-Dui veland heeft de potentie uit te groeien tot het 'Florida van Eu ropa'. Alleen bij een ontwikke ling in duidelijke richt ing spint de regio garen en krijgt het be grip plattelandsvernieuwing pas echt inhoud. Dat zei P. Feij- tel, voorzitter van MKB-Zee- land gisteren op een symposium in Ellemeet. Volgens de voorzitter van het Zeeuwse midden- en kleinbe drijf wordt het hoog tijd dat provincie en gemeenten duide- 1 ij k maken welke kant ze op wil len met Zeeland. De kansen van de 'gouden formule' in de vorm van stranden, historische ste den en open landschap worden onvoldoende benut. Feijtel ziet wat het toerisme betreft para lellen met de ontwikkeling van het havengebied Vlissingen- Terneuzen. „Zonder gericht be leid en het aantrekken van een aantal bedrijven was deze er niet gekomen." Schouwen-Duiveland heeft op toeristisch gebied en qua woon functie dezelfde potentie, aldus Feijtel. Het eiland kan volgens hem uitgroeien tot het 'Florida van Europa'. Dat betekent de bouw van woonzorgcomplexen en het aanleggen van en passen de en veilige infrastructuur. Ook dient er volgens hem te worden nagedacht over een se rieuze 'exploitatie van Zierik- zee en Brouwershaven als histo rische steden'. Ontwikkeling Een voorwaarde is verder dat de regelgeving voor bedrijven ver betert, zodat ze zich beter kun nen ontwikkelen. ,,En niet, zo als nu het geval is, heen en weer worden geslingerd tussen de vergunningregelende instan ties. De door mij geschetse ont wikkeling op Schouwen-Dui veland zal er ook voor zorgen TERNEUZEN - Een uit de hand gelopen relatieprobleem is de oorzaak van de forse vechtpartij die vorige week plaatsvond in de ontmoetingsruimte van het Regionaal Opleidingen Cen trum (ROC) Westerschelde in Terneuzen. Het college van bestuur van de school meldt dat in een brief die gisteren per post bezorgd is bij de ouders en verzorgers van stu denten aan het ROC. De meesten van de acht betrok kenen bij de vechtpartij waren geen leerlingen van de school. De politie hield drie vechtersba zen aan. Het incident was voor het college van bestuur aanlei ding onmiddellijk een veilig heidsdienst in te huren. Twee medewerkers van die dienst moeten er nu op toezien dat er geen mensen op de school komen die daar niets hebben te zoeken. Naar aanleiding van de knok partij heeft de directie ook de controle aangescherpt. Studen ten moeten zich nu kunnen legi timeren met hun leerlingenpas alvorens ze het terrein van het ROC op mogen. A. Huijsmans en J. de Potter van het college van bestuur laten in de brief we ten 'vastbesloten te zijn ROC Westerschelde een veilige school te laten zijn'. „Omdat het dus blijkbaar in de huidige tijd niet meer lukt een open, toegankelijke instelling te zijn, bezinnen wij ons op maat regelen om ongewenste perso nen buiten te houden", aldus Huijsmans en De Potter. MIDDELBURG - De gemengde koren Soli Deo Gloria en Canta te Domina geven 15 december een kerstconcert in de Petrus en Pauluskerk aan de Lombard straat in Middelburg. Soli Deo Gloria, verbonden aan de Samen-op-wegkerken, be staat uit 57 koorleden, het ka tholieke Cantate Domino uit 33 Naast kerstliederen worden ook werken van Haydn en Bach ten gehore gebracht. Aan het concert werken Christi an Blaha, Peter van de Heuvel (orgel), Lucinde Andriessen (dwarslfluit) en Marjan Ton (cello) mee. Het begint om 15.30 uur. De toe gang:? gratis. dat de pittoreske dorpjes hier weer tot leven komen." Dit zal ook z'n uitstraling hebben naar de agrarische sector, meent Feijtel. Hij denkt niet alleen aan recreatieve voorzieningen, maar ook aan de opzet van 'woonzorgcombinaties', Hij riep zijn eigen achterban, de agrarische sector en de overheid op tot het opstellen van een eensgezinde visie voor gericht beleid. Zonder die insteek komt een vernieuwing nimmer van de grond, meent hij. Het Tweede Kamerlid J. Geluk (WD) pleitte voor bundeling van de huidige geldstromen en het instrumentarium voor na tuur-, water- en plattelandsbe leid. De bestaande werkwijze brengt een onnodige grote 'ad ministratieve rompslomp' met zich mee. Bundeling bevordert een effectieve inzet van het geld en dringt de vertragende bu reaucratie terug, betoogde de Schouwse parlementariër. De bijeenkomst in Ellemeet werd gehouden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe rentmeesterkantoor van J. van der Slikke. Het bureel -actief in begeleiding van bedrijf sverhui- zingen, grondpacht en hulp bij emigratie- was voorheen geves tigd in losse units op het agra risch bedrijf en eei'der nog in het woonhuis. Sinds de start in 1987 is het kantoor uitgegroeid tot een zelfstandige onderneming met vijf medewerkers. De bouw van e en nieuwe aardappelloods waarin het rentmeesterkantoor is geïntegreerd, vertolkt volgens Van der Slikke in essentie wat plattelandsvernieuwing in houd. Ook al heeft het hem meer dan twee jaar gekost om de ver gunning rond te krijgen. Volgens Van der Slikke moet de agrariër meer mogelijkheden krijgen voor nevenactiviteiten. „De regels op zijn de laatste der tig jaar amper veranderd en sluiten daarom niet aan bij het de gedachte voor vernieuwing. Er lopen hier best een paar man nen met mooie plannen rond, maar het kan (nog) niet." Iets in de sfeer van een leerlooierij of schoenenzaak past naar idee van de rentmeester prima in een rijtje activiteiten waarmee het platteland en de directe omge ving z'n voordeel kan doen. door Maurits Sep BORSSELE - De kolencen trale van EPZ in Borssele wordt voorlopig niet aange past om meer biomassa te kunnen bijstoken. Omdat het Rijk de subsidie op duurza me energie verlaagt, zijn de investeringen in de centrale bevroren. Delta, voor de helft eigenaar van EPZ, heeft dat gisteren bekendgemaakt. Het kabinet trekt minder geld uit voor de subsidie van duurzame energie. Volgens Delta pakken de voorstellen voor een Milieukwaliteit Elektriciteitsproductie (MEP) ongunstig uit voor het Zeeuwse energiebedrijf. Dat ziet de helft van de subsidie wegvallen. „De productie van duurzame energie wordt daardoor heel erg veel duur der. We gaan er zelfs verlies op lijden", verklaarde woordvoerster M. van Zui len. Biomassa is voor Delta op dit moment de belangrijkste bron van groene stroom. Het bedrijf haalt zestig procent van de energie die als Zeeuws Groen wordt verkocht uit biomassa. Onder biomassa wordt onder meer verstaan rioolslib, cacaodoppen en af valhout. Deze producten ver vangen een deel van de steen kolen. Bij de verbranding van steenkool komt kooldi oxide vrij. Dat is een broei kasgas, dat bijdraagt aan de vernietiging van de ozon laag. Bij de verbranding van biomassa komt geen kooldi oxide vrij. Kooldioxide Delta wijst er daarom op dat het Rijk het eigen beleid om als land minder kooldioxide uit te stoten onderuit haalt door de subsidie op duurza me energie te verlagen. Nederland heeft het interna tionale milieuverdrag van Kyoto ondertekend dat er naar streeft de CO,-uitstoot drastisch te verminderen. Deze gang ligt in het nieuwere gedeelte van het complex, maar aan het einde ervan zijn alweer oudere elementen te vinden. foto's Marijke Folkertsma door Esme Soesman NOORDGOUWE - De pene trante geur van lysol die optrekt in brede betegelde gangen. Het kraken van een gesteven ver- pleegstersschort. De gewelfde muren en sfeervolle verlichting ten spijt, is het niet moeilijk bij binnenkomst in kuuroord De Schouw in Noordgouwe het zie kenhuis van weleer te ontdek ken. Honderd jaar geleden, op 15 december, vond de feestelij ke opening van dit hospitaal plaats. De krant maakt in die tijd ge wag van een 'modem gebouw in cottagestijl', met een ruime ves tibule, twee operatiekamers, vier ziekenkamers beneden en twee boven en een keuken. Ver der was voor de verpleegsters voorzien in slaapkamers en een 'vroolijke' zitkamer. Elektri sche verlichting was te duur. De medici moesten zich in de ope ratiekamers behelpen met gas- oline-gloeilichtlampen. De rest van het ziekenhuis was met pe troleumlampen uitgerust. Anno 2002 kun je in De Schouw nog altijd schaars verlichte ruimten treffen. Zij het dan nu louter vanwege de sfeer. Sinds dertien jaar is in het voormalige ziekenhuis een kuuroord en ge zondheidscentrum gevestigd. Zo kunnen mensen voor een consult terecht in de natuurge neeskundige praktijk die De Schouw rijk is. Via diagnosti sche methoden als iriscopie, bloedonderzoek en het meten van energiebanen wordt de - psychische en lichamelijke - 'ontsporing' die optreedt in beeld gebracht, waarna met ge bruikmaking van natuurlijke middelen (vitaminen, minera len, voedingsaanpassingen, massage) aan genezing wordt gesleuteld. Of aan optimale vi taliteit, in geval van preventieve consulten. In al die gevallen speelt de zelfwerkzaamheid van - 1>Fv t Het glas-in-loodraam bij de oude entree. mensen een grote rol, melden natuurgeneeskundigen Peter Schoutens en Stefan Gyarma- thy. Als kuuroord geniet De Schouw vooral buiten Schouwen-Dui veland bekendheid. Het hele jaar door kunnen mensen voor een vijfdaagse vastenkuur te recht, al dan niet gekoppeld aan een thema als bijvoorbeeld ver dieping, meditatief schilderen of rebirthing. Door uitsluitend sap en water te nuttigen wordt weefsel gereinigd en tegelijker tijd een diep geestelijk effect be werkstelligd, schetst Schou tens, die ook als kuurleider aan De Schouw is verbonden. „We zijn aan het vasten, maar eigen lijk zijn we aan het loslaten. Mensen vinden ontspanning en rust." Schoutens is sinds de omdoping, tot kuuroord bij De Schouw be trokken. Als een ware pionier wist de toenmalige eigenaar Piet Westein met schaarse mid delen het kuurcentrum op poten te zetten. Zoals honderd j aar ge leden burgemeester Van Citters, dominee Nauta en huisarts Wortman datzelfde met het zie kenhuis wisten te doen. On danks stemmen die destijds op gingen voor vestiging van het ziekenhuis in Zierikzee, kreeg het trio een hospitaal in Noord- gouwe van de grond. Pas na de Watersnoodramp werd het zie kenhuis in Zierikzee gevestigd. Het Noordgouwse gebouw deed daarna onder meer dienst als vakantiestek voor pipse kinde ren en als verzamelpunt voor reisbureau Contiki. Eigenaresse - en tevens natuur geneeskundige - Margo Bot wijst op sporen in het pand uit het verleden. De brede gang waarop nu medi tatie- en ontspanningsruimten uitkomen, ligt in het nieuwere deel van het voormalig onder komen voor zieken. In 1942 werd er namelijk nog een vleu gel aangebouwd. De gangen strak, de deuren - voorzien van langwerpige raampjes op hoog te - breed. Aan het einde van de gang is nog altijd de goed deels glazen nooddeur aanwe zig. Sponningen en roeden van ijzer herinneren aan lang ver vlogen tijden. Doorgebroken muren, geelgesausde tegelwan den en - in de maak zijnde - wel vingen in die strakke gangen verwijzen naar de functie van het gebouw vandaag de dag. Sinds het echtpaar Bot in 1992 het pand opgekocht, is er heel wat op het 0,8 hectare grote ter rein gebeurd. Op de plaats waar vroeger tbc-barakken en een mortuarium waren gevestigd, staat nu het woonhuis en de schuur van de familie Bot. Er is een zwembad buiten, en een kruidentuin. De oude entree van het pand, dankzij het glas-in- loodraam als kapel aangeduid, werd gaandeweg meditatie- en groepsruimte. De bovenverdie ping werd opgedeeld in twintig kamers met douches, bedoeld voor de gasten die aan het kuren zijn. De recentste ingreep be helst de aanbouw van een serre tussen het een eeuw oude pand en de nieuwe vleugel. In deze goeddeels glazen ruimte zijn - in Gaudi-achtige sferen - jacuzzi en voetenbad ondergebracht. Ook wat activiteiten betreft lijkt van stilstand nog altijd geen sprake. Het plan is in De Schouw ook weekendarrange menten te gaan bieden. En om - vooral - de plaatselijke bevol king de kans te geven eens een kijkje binnen te nemen, staat er voor volgend jaar een open dag op de planning. Dat is. vertellen eigenaresse en medewerkers, inmiddels alweer jaren geleden. Goede sfeer Bezoekers van de open dag kun nen zelf de in De Schouw nage streefde geborgenheid ervaren. Een sfeer die nauwelijks samen lijkt te gaan met de functie die het pand ooit had. Toch wel, meent Gyarmathy, die zelf jaren geleden als hersentumorpatiënt De Schouw binnenwandelde. Hij overleefde en stortte zich daarna vol overgave op natuur geneeskunde. „Dit is toch juist een mooie bodem voor een ge zondheidscentrum", zegt hij. En meer nog zelfs, vult Bot aan. „Want er zijn heel veel mensen die goede herinneringen aan het ziekenhuis hebben. Je hoort tenminste van iedereen wat een goede sfeer er hing. Het ging er toen heel gemoedelijk aan toe." Zee Ziek' Koude door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Vlissingen moet twintig plaatsen krijgen voor psychiatrische drugsver slaafden. Daarvoor ijveren Emergis en het Huiskamerpro ject voor Drugsgebruikers (HKPD) in Vlissingen. Deze week ondertekenden beide in stellingen een samenwerkings overeenkomst. Twaalf plaatsen moeten 24-uurszorg krijgen. In Zeeland bestaat op dit mo ment geen opvang voor langdu rig verslaafden die kampen met psychiatrische problemen. „We lopen wat dat betreft voortdu rend achter de vraag aan", zegt HKPD-directeur R. Haeck. De problematiek is in Nederland ongeveer tien jaar bekend. In Zeeland is de dubbeldiagnose ongeveer vijf jaar oud. In de nieuwe beschermde woonvorm worden beide problemen aan gepakt. „Het is een heel speci fieke vorm van hulpverlening", meent Haeck. Begeleid wonen Emergis en het HKPD bieden dertig verslaafden en ex-ver slaafden begeleid wonen aan. Het Huiskamerproject heeft twaalf plaatsen, verspreid over vier huizen in Vlissingen, en Reilof Verslavingszorg he; ,e! achttien plaatsen, verspre over woningen in Goes, Vlissj gen, Terneuzen en Middelton Daarnaast houdt Reilof Vers! vingszorg zich bezig met bes leid wonen, een vorm van thiü zorg voor verslaafden, woonvoorziening in Mid'a burg werken de twee instelli gen al samen. Door efficient verbetering is het mogelj Afd. geworden om een extra ha voor drie verslaafden in Vlissir gen te openen. Haeck wil het liefst zo snel in gelijk een beschermde woa vorm voor psychiatrist drugsverslaafden in Vlissing openen. De noodzaak is dii gend. In geval van excessen! men de junks nu nog terecht het politiebureau of de crisiso; vang van Reilof. Door mensen; begeleiden in een bescherm woonvorm hopen Emergis het HKPD uitbarstingen, zoi psychoses, te voorkomen. Ot hopen de twee instellingen c de overlast door individual verslaafden afneemt en het let klimaat in wijken en buurti verbetert. De opvang voor chiatrische drugsverslaafde komt wat het HKPD betrefti Vlissingen. De locatie is nognif bekend. Haeck: „Alle optis staan nog open." afd. Ps en wo afd.IC dag." 0os 'sGra 44621 dag) Afd B Overi 14.00 Lint 4462 mat/ Em Zee door René van Stee OOSTBURG - Johan Bogaert uit Oostburg heeft goede hoop dat er een referendum wordt uitgeschreven over de naam van de nieuwe fusiegemeente in West-Zeeuws-Vlaanderen. De keuze van de nieuwe ge meentenaam Sluis door de oude gemeenteraden van Oostburg en Sluis-Aardenburg is voor hem niet vanzelfsprekend. Hij vindt de wijze waarop die keuze tot stand is gekomen ondemo cratisch. „Uit tal van reacties blijktte een groot deel van de mensenh? totaal niet eens is met de naar. Sluis. Ze willen allemaal iets anders", verklaart de naaima- chinehandelaar. Het argument dat Sluis als historisch rijke e internationaal bekende naaq het meest aanspreekt, noemth niet steekhoudend. Dat de naam Sluis al officieel: het wetsontwerp tot herind ling is opgenomen, maal Bogaert niets uit. Hij stelt date nieuwe gemeenteraad volger jaar nog altijd voor een anden naam kan kiezen. b A van onze regioredactie SINT MAARTENSDIJK - Het bestuur van het Nationaal Park Oosterschelde heeft geen zin om structureel partner te worden van het multifunctioneel cen trum in Sint Maartensdijk. De inmiddels geleverde bijdrage in de bouw- en inrichtingskosten vindt het bestuur meer dan vol doende. „Het functioneren van het mul tifunctioneel centrum is een zaak van de gemeente Tholen. Als wij partner worden, zijn we ook verantwoordelijk voor een eventueel negatief exploitatie tekort. We hebben gewoonweg te weinig financiëe middelen om dit te behappen", aldus se cretaris F. van Pelt. In het centrum aan de rand van Sint Maartensdijk staan ver schillende informatiepanels van het Nationaal Park Ooster schelde. „Die hebben we zelf be kostigd. Dat is geen enkel pro bleem. En we doen ook niet moeilijk als een van de organi saties bij ons een interessant project indient, we zullen dan bekijken of we de kosten kun nen betalen. Op projectbasis kunnen wij een stuk meer", al dus de secretaris. De gemeente Tholen had het be stuur van het Oosterschelde- park dringend gevraagd mee te werken aan het onderzoek dat een Bredaas bureau verricht rond het multifunctionele een-' trum. Een paar maanden gele den werd duidelijk dat de ver schillende organisaties die to het centrum zijn betrokken, he op zijn zachtst gezegd niet ma elkaar kunnen vinden. Om'; voorkomen dat er straks ampe meer iets van de grond komt is en rond het splinternieuwe ge bouw, wil de gemeente dat de organisatiestructuur weer ge zond wordt. Het overlegorgaan van het Oosterscheldepark werkt ook mee aan het onder zoek waarvan de resulaten in maart 2003 worden verwacht. MIDDELBURG - Een 32-j inwoner van Dreischor is giste ren door de Middelburgse poli tierechter bij verstek veroor deeld tot twee weken celstraf De man kroop op 23 maart var dit jaar in Zonnemaire met te veel drank op achter het stuur Uit de blaastest kwam een scon van 385 microgram. De rechte legde het accent van de stra: vooral op het rijden tijdens ee rijverbod dat hem eerder wa: opgelegd. door Jan van Ommen DEN HAAG - Het ministerie van binnenlandse zaken moet alsnog enkele duizenden euro's betalen aan landbouwer L. Le- gemate voor een in 1998 verre gende bloemkooloogst. Dat heeft de Raad van State be paald. In 1998 verloor de Zierikzeese landbouwer een groot deel van zijn aardappeloogst en bleek ook zijn bloemkooloogst zo goed als mislukt. Binneiüandse Zaken wilde echter niet meer dan 7500 euro vergoeden. Het ministerie meende dat de mis lukte bloemkooloogst niet aan de wateroverlast maar aan de vorst te wijten was. Volgens het onderzoeksbureau van het ministerie, Laser, koe na de vorstperiode niet mee: worden vastgesteld of de bloemkool door de waterover last had geleden. Maar de Raac van State stelt vast dat het mi' nisterie ook niet hard heeft kun nen maken dat de schade nfë door de wateroverlast is veroor zaakt. Bovendien lijkt het het rechts college wel erg sterk dat uitge rekend winterbloemkool, die ie augustus wordt geplant en is het voorjaar geoogst, geen vorst kan verdragen Nu de Raad van State Legematf in het gelijk heeft gesteld zal het ministerie alsnog met het extra schadegeld (enkele duizend® euro's) over de brugmoeten ko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 58