Ik weet waarmee ik ze kan raken PZC De charme van pottenbakken schuilt in het experimenteren iP: DeXter gaat op wintertour door Frankrijk I Film by the Sea kijkt naar samenwerking met Scheveningen Website lezers schrijven Irak Stille tocht szw .nl Dan weet u het snel. kunst cultuur zaterdag 7 december 2002 door Jacques Cats Die van Westkapelle zouden er nog niet begraven willen worden. Streng in de leer verkerende oudere ingezetenen van nabije dorpen heb ben het bestraffend over Sodom als de nederzetting bij de zee ter sprake komt. Maar geen kwaad woord over Domburg uit de mond van journalist Cees Maas (48). Hij bezingt zijn jeugd liefde in alle toonaarden op de website 'devrijedomburger', het resultaat van een lelijk uit de hand gelopen vrije tijdsbesteding waar een breed pu bliek zijn voordeel mee doet. Dagelijks laven rond honderd sitebe zoekers zich aan de bron van Maas en zijn bv Domburg Vooruit. Om de bron voor uitdrogen te behoeden, is hij daar wel 'uren en uren' mee bezig. Het is niet om enige afstand te kunnen ne men van zijn hartstochtelijk aanbe den geboorteplaats dat Cees zich heeft gevestigd in Kapelle. Het is daar wel behelpen, want de zee is er ver te zoeken en er hangt ook een sfeer die het niet haalt bij de uitstraling van de badplaats. Maar Kapelle is een prak tischer uitvalsbasis voor iemand wiens broodheer te Breda domicilie heeft gekozen. En voor de in Kruinin- gen werkende echtgenote is het hele maal maar tikken om bij de baas te ko men. Nieuwsgierig Toen in 1996 internet intrede deed, was Maas daar zeer nieuwsgierig naar. Zoekend naar een onderwerp om zich het medium eigen te kunnen maken, belandde hij al snel in de we reld waar hij veel vanaf weet: zijn Domburg. Aanvankelijk bestond de internetspeeltuin waarin de journa list aan het dollen ging uit de plaat singvan een paar knullig in elkaar ge draaide verhalen over Domburg op de website. Dat leverde een feest van herkenning op bij de liefhebbers van Domburg, wat zich vertaalde in een gestadig toenemend geklepper van de Heimwee naar de paalhoofden in Domburg. foto Lex de Meester e-mailbrievenbus. ,,Ik kreeg daar donders veel aardigheid in", vat Maas zijn enthousiasme bondig samen. Het resultaat is nu een moloch waar zo on geveer driehonderd bestanden aan hangen en honderden foto's ter be zichtiging beschikbaar zijn, met een afbeelding van oma Maas prominent in beeld bij het eerste aanklikken. Er zit ook een gratis nieuwsbrief aan vast. „Daar ben ik eens mee begonnen om te kijken hoe die techniek werkte, met een mailinglist en zo. In het begin waren er dertig gratis abonnees. Dat zijn er inmiddels meer dan duizend. Eigenlijk heb ik daarmee mijn eigen plaatselijke krantje", stelt Cees met onverholen genoegen vast. Zijn ach tergrond heeft aardig geholpen om het zover te schoppen. ,,Ik ken veel men sen, alle plekjes, de emoties van de Domburgers. Ik weet waar ik ze mee kan raken." Zo is het altijd prijs als de jeugdjaren aan de orde komen of be paalde types worden uitgelicht. Maas: ,,Ik houd me expres niet met nieuws bezig, wantje kunt de PZC natuurlijk niet verslaan." Wel ziet hij mogelijk heden om meer de diepte in te gaan. De laatste tijd interviewt hij oudere dorpelingen met de bedoeling daar straks geluidsfragmenten van op de website te zetten. Een eerste uitvloei sel van de website was het project van de Domburg cd. Domburgers zijn, doceert de zegsman van de website, 'kust-Zeeuwen'. zoals dichter Van Schagen dat altijd aan duidde. „Door het rond 1830 opko mende toerisme zijn ze misschien wat wereldser geworden dan wat, alweer Van Schagen, de 'binnen-Zeeuwen' noemde". Domburgers onderscheiden zich voorts doordat ze vaak behoor lijk dwars zijn, 'ja, als pokhout' en ook luidruchtig. De websitenaam 'de vrijedomburger' is niet zomaar geko zen „In generaliserende zin vind ik de Domburger een non-conformist, wars van autoriteit, iemand ook die maar moeilijk in het gareel kan lo pen." Sprank Maas probeert niet uit te dragen dat Domburg zo bijzonder is. Goed, dich ters en schilders vonden er inspiratie. „Er zit dus een zekere sprank in. Maar verder is het een gewoon Zeeuws dorp dat leuk is als je er van houdt. Maar het is geen paradijs op aarde." Daarin spreekt hij zichzelf tamelijk tegen, zo blijkt bij raadpleging van de site. On omstotelijk bewijs wordt geleverd door een stukje correspondentie waarin een collega Cees herinnert aan een gezamenlijk werkbezoek aan het exotische oord Barbados. Daar liep Maas onder de palmen nog zwaar te snoeven over zijn Domburg. „Soms word ik verteerd door heimwee als ik in den vreemde ben", draagt hij daar voor als 'excuus aan. Geen onderwerp zo simpel of Maas weer er wel iets fraais van te bakken. Moet het over een paalhoofd gaan? De broodschrijver zet zich achter zijn toetsenbord en knalt er stante pede een lerp van een verhaal uit voor de nieuwsbrief. Wetend dat menig door het Domburg-virus bezochte sitebe zoeker op die mooie verre brede stran den toch zijn eigen paalhoofden mist, die het strand aan huis in zulke over zichtelijke partjes verdelen. In één van zijn columns verwijst Cees naar vroegere stammenoorlogen tussen Westkapelle en Domburg die maak ten dat het ook later nooit helemaal goed kwam tussen die twee. Daar voor neemt hij de gretige lezer mee naar het voebalveld, waar het menens is. Schande 'Hier staat eer op het spel, gezichts verlies, eeuwige schande, de mooie dochter van Jan Hengst en lauwer kransen. Toeschouwers aan de lijn krijgen hartaanvallen. De zee slikt al le branding even in. De wind vergeet te blazen. Bij Domburg-Noormannen gaat het om te winnen. Daar gaat het om het bestaan'. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versa nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactitf beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietdj>; 1 redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wor4 niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Dt. dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overj weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van 4 december valt te lezen, dat de Tweede Kamer wordt gerustgesteld over de (aanstaande) oorlog tegen Irak. Maar de stelling dat als de VN- teams geen massavernietings- wapens vinden, er geen oorlog komt tegen Irak, wordt door de VS-minister van defensie Do nald Rumsfeld onderuit ge haald. Volgens Rumsfeld zou zoiets alleen maar bewijzen dat de Irakezen er dan in geslaagd zijn het werk van de inspecteurs te dwarsbomen. Vinden de in specteurs niets, dan moeten de Irakezen maar zelf bewijzen dat er niets is. De VN-inspecteurs zijn niet meer dan een voor wendsel voor oorlog en zeker geen stap naar de vrede. Dr R. Perle, voorzitter van America's defence policy board (een denktank van het Pentagon) be nadrukte dat zelfs een volledig zuiver onderzoeksverslag van de chef van de VN-wapenin specteurs de Amerikaanse oor logsmachine niet zou stoppen. Als de inspecteurs geen wapens vinden, dan vinden ze toch wel een of andere Irakees die iets wil zeggen over het bewapenings programma van Saddam Hoes sein. Dat is ook genoeg om een militaire bestorming te begin nen. Stop de oorlog, vooraleer de oorlog u stopt! Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11 Kuitaart Door de nieuwe Vreemdelin genwet moeten kinderen die al jaren op de basisschool Raven- stein zitten en hun ouders w., Waarheen? Onbekend (PZC i2). Fouten kunnen overal gem worden. Maar dat twee ki ren van twee en vier jaarn brief ontvangen van 1 COA-advocaat, met daarin! mededeling dat zij nog d dagen de tijd hebben onn te gaan, is toch wel heel dig. ke. H parte koop' Er k De paniek die zo'n brief tewe brengt, is enorm. Hoe is ditn gelijk? Zijn er nog mensenra ten en kinderrechten? Er zijn zoveel vragen waar gc duidelijk antwoord op gegev wordt. Als men over inbuig ring spreekt, moet men naar» ze asielleerlingen kijken, praten Nederlands, denken het Nederlands, dromen in 1 Nederlands. Ze zitten op spa clubs, zijn niet te onderscheid* gri van Hollandse kinderen. C hebben besef van normen waarden. Dan schaam ik me meerderen met mij, dat ik in et land woon waar dit leed a schuldige kinderen wordt aai gedaan. Waarom bij het ingaan van 4 nieuwe Vreemdelingenwet geej generaal pardon voor alle kt 0 deren en ouders, die hier al va jaren lang in afwachting v~ y met alle spanning vandien'De- La ze manier van asielbeleid is cm qq menselijk en onbegrijpelijk - Dat het moet veranderen, isdic-; jj0l delijk, maar laat niet dezekt deren het kind van de rekeningr,, zijn. fcjfti' De g door loos pand waai keer] Het; met strae 0m< ceel krijg terli schi holl zwa ten Cora teM 0J] leerkracht Nederlanè en Anderstalige: yV( openbare basisschool Ravenster Vlissinger Aa; Advertentie Wat moet u volgend jaar weten over reïntegratie van arbeidsongeschikte werknemers? YE scl Emmy de Dreu-Seegers toont eigen werk. foto Ruben Oreel door Jan Dirk van Scheyen VLISSINGEN - Emmy de Dreu- Seegers (63) uit Vlissingen is van huis uit creatief therapeut. Ze werkte vier jaar in het Ignati- usziekenhuis in Breda en gaf les op vormingscentra. Uiteinde lijk schonk dat haar niet de vol doening die ze zocht en ze ging zich via cursussen bekwamen in alle facetten van het pottenbak kersvak. Sinds vorig jaar bezit ze een eigen pottenbakkersate lier in Vlissingen. „Het leuke van dit ambacht is ■het experimenteren", zegt Em my de Dreu-Seegers. „Je kunt experimenteren met de grondstoffen die je gebruikt, met het glazuur en natuurlijk met de vorm. Schilderen doe ik ook heel graag, maar potten bakken geeft me een veel groter gevoel van vrijheid." Ze steekt haar wijd uitgestrekte armen in de lucht. „Het hoort gewoon he lemaal bij mij." Bijna alle pottenbakkers aan wie je vraagt wat de grootste at tractie van het métier is, ant woorden op die vraag dat ze het spannend vinden niet te weten hoe het eindproduct uit de oven komt. Ook Emmy de Dreu-See gers vertelt dat die oven altijd weer het grote verrassingsele ment vormt in het proces van klei tot voorwerp. En om haar woorden kracht bij te zetten, laat ze twee vazen zien die een identieke behandeling hebben ondergaan, maar waarvan de ene een stuk fletser oogt dan de andere. De in Amsterdam geboren pot tenbakster maakt uiteenlopen de dingen op de draaischijf, 'van eierdopjes tot standaards voor potplanten'. Daar tussenin con centreert haar productie zich op vazen, borden, schalen, mokken en theepotten. Ze maakt zelf haar glazuur - daarvoor volgde ze een speciale cursus 'waar een hoop scheikunde aan te pas ko m t- en tekent ook voor d e be- schildering van haar objecten. Wat de verkoop betreft, moet ze het vooral hebben van bestellin gen. „Een restaurant hier in de buurt waar regelmatig bruilof ten en partijen worden gehou den, heeft een paar heel grote bierpullen bij me gekocht - van die kanjers die je midden op de tafel zet - en ook nog een stel bierkroezen. Onlangs hebben ze weer een nieuwe bestelling ge plaatst: een serie beschilderde wijnkannen. Nee, van alles wat ze tot nu toe bij me aanschaften, is nog niets aan scherven geval len..." Het pottenbakkersatelier van Emmy de Dreu-Seegers bevindt zich in een garage naast haar woning aan de P A. de Genestet- laan, vlakbij de boulevard. Tot en met 14 december is in het ate lier een tentoonstelling te zien met schilderijtjes en beschil derd porselein van de Italiaanse kunstenares Caterma Spadea. Spadea woont in Domodossola, een stadje tussen het Lago Mag- giore en de Zwitserse bergen. Ze laat zich vooral inspireren door de natuur. Pottenbakkersatelier Emmy de Dreu-Seegers, RA. de Genestet- laan 13, Vlissingen. Open: maandag tot en met zaterdag 10.00-12.00 en 13.30-15.00 uur. door Gino van den Broecke HULST - De Oost-Zeeuws-Vlaamse band DeXter gaat eind december van dit jaar voor tien dagen naar Frankrijk om daar en kele optredens te verzorgen tijdens de Spor- tura Wintersport-tour. Ze verzorgen daar tijdens de après-ski op tredens in verschillende Yeti-bars, die ei gendom zijn van Sportura. De band, die al bestond uit zangeres Iris Maas (29), drummer Maurice Ladage (20), gitarist Bram Vervaet (18), bassist Sander Kalmeijer (19) en toetsenist Comeel van Schie (26), heeft er bovendien sinds enige maanden een nieuw lid bij. Pim Moerdijk (21) is de coverband als zanger komen ver sterken. Vorig jaar november had DeXter het eerste grote optreden, als voorprogramma van Rob de Nijs. „Sinds dat optreden is het met ons erg goed gegaan, we hebben afgelopen jaar zo'n veertig optredens gedaan en zijn daarin erg gegroeid. Met Pim erbij kunnen we bovendien een nog breder repertoire brengen", zegt bassist Kalmeijer. Vakantie Toetsenist Van Schie regelt alle optredens, dus ook de trip naar Frankrijk. „Op de in ternetsite van Sportura zag ik het aanbod voor bands om tijdens de wintersportva kanties op te treden in hun Yeti-bars. Bands als Volumiaen Hermes House Band hebben er in het verleden ook optredens gegeven. Dit leek me voor ons dus ook wel een leuk idee, heb het voorgelegd aan de bandleden en zo is het eigenlijk ontstaan. We treden op in Les Deux Alpes, Alpe d'Huez, Risoul en Serre Chevalier. We koppelen er gelijk een wintersportvakantie aan vast, maar gaan in eerste instantie erheen om te spelen." Op 22 november trad DeXter bovendien op in café Meander, een bekend muziekcafé in Amsterdam. Dit was een van de vele optre dens die de band na Rob de Nijs had buiten Zeeuws-Vlaanderen. „Wij willen wel optre den in de regio, maar in Hulst bijvoorbeeld is haast niks te doen. We worden door aller lei regelingen en verordeningen steeds be lemmerd om live op te treden", zegt Kal meijer. Na de 'wintersport-tour' zullen de r t DeXter, vlnr op de voorgrond Iris Maas (zangen Pim Moerdijk (zang) en op de achtergrond Bram Vervaet (gitaar), Sander Kalmeijer (bas) Maurice Ladage (drums) en Corneel van Schie (toetsen). foto Chris Kalmeijer jonge muzikanten op vrijdag 21 maart ook dam. „We moesten daarvoor een demo inle- een optreden geven in het van televisie be- veren en de eigenaar reageerde daar, kende café Heeren van Amstel in Amster- enthousiast op", aldus Van Schie. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het Vlissingse festival Film by the Sca onder zoekt de mogelijkheden voor een satellietprogramma in Scheveningen. Het festivalbe- stuur heeft van TV West een verzoek tot samenwerking ge kregen. „We doen het niet als Vlissingen er niet beter van wordt", zegt artistiek directeur LeoHannewijk. Film by the Sea heeft al eerder verzoeken tot samenwerking gehad, maar tot dusver is de boot afgehouden. Nu het eerste lustrum er aankomt en het pro gramma is uitgebreid van zes naar negen dagen, wil het be stuur het verzoek van TV West in overweging nemen. Mogelijk zou een onderdeel van het Vlis singse programma tijdens de festivalperiode ook in Scheve ningen kunnen worden uitge voerd. „Dan kun je denken aan een filmpremière met gasten", zegt Hannewijk. „Voorwaarde van het bestuur is dat Vlissingen er niet qua publiek, organisatie of programmering op achteruit mag gaan Met een satelliet in Den Haag krijgt het festival een landelijke dekking Dat zou voor sponsors interessant kunnen zijn. En misschien ko men buitenlandse gasten mak kelijker als ze ook nog op een andere locatie worden ontvan-i gen." Film by the Sea heeft een eerste oriënterend gesprek gehad met i TV West. De Zuid-Hollandse re gionale omroep gaat nu in de slag met het Pathé bioscoop-, complex in Scheveningen. Bij de gemeente Den Haag en de: provincie Zuid-Holland peilt! TV West wat de subsidiemoge lijkheden zijn. Hannewijk: „Het is veel te voorbarig om te zeggen dat we willen samenwerken In januari of februari zal het be- stuur kijken wat de mogelijk-, heden zijn. Blijkt samenwer king versterkend voor Vlissin-1 gen, dan kunnen we verder pra- ten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 56