Protest tegen sluiting Betho 11 OPRUIMING Halt begint vuurwerkcampagne OPRUIMING PömpjjPoe Scholieren enthousiast over kunst in zaptempo Buurt maakt bezwaar tegen parkeerverbod Ten Ankerweg Waterschap gaat Thools zoetwaterplan twee jaar uitproberen 3070 KORTING 5700 handtekeningen voor wethouder Drankrijder Noordgouwe beboet Of Actie voor intercitystatus station Kruiningen-Yerseke Flexa-Producten zeeuwse almanak Vrees BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 7 december 2002 irioorSteffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - Wet houder M. Velthuis van Tholen heeft gisteren op de stoep van het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk 5700 handtekeningen aangeboden gekregen tegen de sluiting van de sociale werk plaats De Betho. Het initiatief kwam van Nel Konijnenburg uit Stavenisse. Haar dochter werkt bij De Betho en ze is het abso luut niet eens met de voorgeno men sluiting. De directie van hetThools/Goe- se bedrijf vindt de afdeling in Tholen niet rendabel genoeg. Ze wil de afdeling daarom sluiten en de 65 werknemers overplaat- .MIDDELBURG - Een negen tienjarige drankrijder uit Noordgouwe is gisteren in Mid delburg conform de eis veroor deeld tot een boete van 830 euro en zes maanden voorwaardelij ke rijontzegging. In de straf werd ook het rijden zonder rij- bewijs meegenomen. De man werd 17 februari dit jaar in Brouwershaven betrapt op rijden onder invloed. De ver dachte was al twee keer eerder jbetrapt voor dronken rijden op ;een brommer. De politierechter vroeg zich af of de Noordgouwenaar een al coholprobleem heeft. „Anders ibent u verschrikkelijk eigen wijs." De man zei dat dat laatste het geval was. sen naar de Goese afdeling. De werknemers zelf willen niet weg uit Tholen en ze zien er ook te genop om elke dag met een bus op en neer te moeten reizen naar Goes. Konijnenburg vindt dat er te weinig rekening wordt gehou den met de sociale aspecten van de sluiting. Dit was voor haai reden om handtekeningen te verzamelen. Ze ging met een aantal Betho-medewerkers bij na een maand lang langs de deu ren op Tholen. „Als ruim 5700 mensen hebben getekend tegen de sluiting dan kun je wel na gaan hoe het leeft. Daar móet wel iets mee gedaan worden", legt Konijnenburg uit. Beslissing Op 18 december vergadert het dagelijks bestuur met het alge meen bestuur en dan moet de definitieve beslissing vallen. Tijdens een eerdere vergadering was het algemeen bestuur nog niet overtuigd van de noodzaak van cle sluiting. Besloten werd om alternatieven nader te on derzoeken en het besluit uit te stellen tot december. De meerderheid van het dage lijks bestuur is voor de sluiting. Wethouder Velthuis zit in dit be stuur en behoort tot de minder heid die de sluiting niet steunt. Ze weet nog niet wat ze met de handtekeningen gaat doen: „Misschien neem ik ze wel mee naar de vergadering van 18 de cember. Ik kan me in ieder geval wel voorstellen dat deze actie is ondernomen. Veel mensen van de Betho op Tholen zijn ge schrokken en die willen nu iets doen." Overleg Over het onderzoek naar de al ternatieven kan Velthuis nog niets zeggen. „Ik heb hier vol gende week een overleg over. De uitkomsten hiervan bespreken we tijdens de commissieverga dering van welzijn en onderwijs op 16 december." Konijnenburg weet niet of ze nu nog verdere acties gaat onder nemen: „We hebben met de handtekeningen laten zien dat heel veel mensen op Tholen te gen de sluiting zijn. Maar uit eindelijk zal het wel meer om de financiën gaan. Misschien krijg ik nog wel een ingeving om op een andere manier iets te doen, of komen er nog tips van mensen waar ik iets mee kan. Voorlopig hoop ik alleen maar op een ver standig besluit." Medewerkers van De Betho protesteren tegen de mogelijke sluiting van de afdeling Tholen. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat GOES - Jeugdbureau Halt van de Oosterschelderegio begint maandagochtend in Kamper land een regionale vuurwerk campagne voor de hoogste groe pen in het basisonderwijs. Halt gaat met de campagne, een ex positie over mogelijke gevolgen van onjuist gebruik van vuur werk, zeven gemeenten in de Oosterschelderegio af. Burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland geeft maan dagochtend het startsein samen met de kinderen van de basis scholen Prins Willem-Alexan- der uit Kamperland en De Vliete uit Wissenkerke. De vuurwerk expositie wordt opgezet in de brandweerkazerne. Ook in de andere gemeenten die worden aangedaan - Goes, Reimers- waal, Kapelle, Borsele en Schouwen-Duiveland - is dat de plaatselijke kazerne als locatie gekozen. Op Tholen is de expo sitie in centrum Haestinge. „Er vijftig tot zestig basisscho len mee aan het project", vertelt S. de Koeijer van bureau Halt. „We willen kinderen erop wij zen hoe hun toekomst kan ver anderen door onveilig gebruik van vuurwerk. Daarbij geven we dan ook aan hoe vuurwerk wél gebruikt moet worden. De informatie geven we door mid del van vier activiteiten, die deel uitmaken van de expositie." Een van de activiteiten is het spel 'explositie'. Het spel werkt met drie afbeeldingen: eerst van hoe iets of iemand er voor oud en nieuw uit kan zien, vervolgens tijdens oud en nieuw, en daarna de situatie in het nieuwe jaar. Dit wordt vervolgens met de kinderen besproken. Advertentie PALAZZO SHOÈS Kinderschoenen Scherminkelstraat 29 en 33 Vlissingen Werkstraf voor slaan zus MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 23-jarige man uit Sint-Maartensdijk twintig uur werkstraf opgelegd voor het mishandelen van zijn zuster. De verdachte had 5 februari dit jaar zijn zus een klap gegeven. De man liet voor de zitting ver stek gaan. Bestelwagen ramt lantaarnpaal THOLEN - Een tot nu toe onbe kende man is gisternacht met zijn bestelwagen tegen een lan taarnpaal gereden aan de Ten Ankerweg in Tholen-stad. Vervolgens nam hij de benen, zonder zijn wagen mee te ne men. De politie onderzoekt de zaak. Advertentie AANBIEDING Kersenhouten eettafel diverse afmetingen ND 695,00 tot 795,00 ANTIEKHANDEL DEPAGTER Herenstraat 9 Segeersstraat 8 Middelburg 0118-634133 Ter afsluiting van de snuffeldag weefden de leerlingen een enorm kleurig web dat zich uitstrekte tot de luchters aan het plafond. door Mieke van der Jagt GOES - Daar keken de leerlingen van het Goese Lyceum en het DHBO nou eens van op. Het was school, maar het leek wel vrij, het was in de kerk, maar het leek wel een poppodium. In ieder geval was het 'best wel tof', 'èècht maf' en 'hartstikke leuk'. De leraren Culturele Kunstzinnige Vor ming (CKV) konden tevreden zijn Hun poging om de vierdeklassers van het voortgezet onderwijs te laten ruiken aan verschillende vormen van kunst en cultuur, was geslaagd. In een uur du rend spektakel in de Grote Kerk in Goes kwam in zaptempo alles voorbij, mu ziek, dans, theater, video, schilder kunst en alle mengvormen daarvan. Volgende week maken de tweehonderd leerlingen een keuze uit zeven work shops, waarvoor gisterenochtend de in drukken werden gegeven. Tijdens drie vrijdagochtenden in januari gaan de jongeren aan de slag onder begeleiding van de kunstenaars met wie ze vrijdag kennismaakten. De resultaten worden in maart getoond, waarbij ook CKV- docenten van andere scholen zullen worden uitgenodigd. R van de Korput van het Goese Lyceum en M. Schieman van het ROC proberen een zo breed mo gelijk aanbod van kunstdisciplines in te passen in de culturele belangstelling van de leerlingen. Dat ze de juiste snaar raakten, bleek wel uit de reacties van de leerlingen achteraf. De workshops waaruit de jongeren kunnen kiezen, lopen wat betreft de aanpak niet zo erg uiteen. Zo is er eentje die 'Instant composing' is genoemd; het schrijven van teksten en componeren van muziek. Vincent Haenen en Frank lin Schieman leiden een paar work shops. Muziek en beeld worden weer gemengd in een workshop die in een vi deoclip moet resulteren, en ook bij dans, geleid door Renate Mieras, ko men weer muziek en beeldende kunst kijken. Het schilderen van maskers en bodypaint komen apart aan de orde. Ans Schilders gaat in een magische cir kel aan de slag met drama en improvi satie en Hans Overliet gaat kijken in het landschap. Audrey Waldron, die giste ren de leerlingen opwarmde met action painting, heeft de potten verf al klaar gezet. „Onwijs vet", vonden de leerlingen het slot van de manifestatie, gisteren. Met tromgeroffel en muziek mochten ze een web over de groep weven door duizend knotten gekleurde wol over elkaar heen te gooien. Niemand kon zijn handen in zijn zakken houden en al rap hadden de leerlingen door dat je een mooie punt in het web kon krijgen door over de luch ters heen te mikken. De leraren werden achteraf zeeziek op een ladder, bij het ontwarren van de knoop. van onze regioredactie THOLEN - Bijna dertig bewo ners van de Ten Ankerweg in Tholen-stad maken bezwaar te gen het instellen van een par keerverbodszone in hun straat. Burgemeester en Wethouders houden voet bij stuk en vinden dat het parkeerverbod nodig is om het drukke verkeer goed te laten doorstromen. De Tholenaren zijn het hier niet mee eens en hebben tot half januari de tijd bezwaar in te dienen tegen het B en W-be sluit. De Ten Ankerweg kent volgens het gemeentebestuur voldoende parkeervakken voor de omwo nenden. In de praktijk is het echter zo dat er ook op andere plekken langs de straat wordt geparkeerd. „En dat willen we juist voorkomen. Er zijn meer parkeervakken dan huizen. Het gaat hier om een zogeheten ge- biedsontsluitingsweg. Dan is het niet verkeersveilig om veel parkeerruimte toe te staan. Dat wijzen de Duurzaam Veilig- richtlijnen ook uit", aldus een gemeentewoordvoerster. De be zwaarmakers vinden juist dat het parkeren op de rijbaan de verkeersveiligheid bevordert. Zij stellen dat er zonder 'obsta kels' juist te hard wordt gereden en Üat er dan een racebaan ont staat. B en W blijven bij hun stand punt. „En ook de politie is voor door Rinus Antonisse GOES - Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilan den wil in 2003 toch beginnen met uitvoering van het zoetwa- terplan Tholen. Dat gebeurt dan voor een proefperiode van twee jaar. Voorwaarde is dat bij wa- terinname geen hinder van gif tige blauwalgen in de randme ren Krammer-Volkerak en Zoommeer optreedt. Boeren op Tholen dringen al ja ren aan op verbetering van de zoetwatervoorziening op het ei land. Nadat een eerder plan schipbreuk leed, namen ze vorig jaar zelf het initiatief voor een nieuw zoetwaterplan, waaraan het het waterschap wilde mee werken. Grofweg komt het erop neer de hoofdwaterlopen op Tholen door te spoelen met zoet water uit de randmeren Een beslissing over uitvoering werd in november nog uitge steld, vanwege de ernstige en langdurige problemen met de blauwalgen in Krammer-Vol- kerak en Zoommeer. Als gevolg daarvan raakte onder meer de haven van Ooltgensplaat ver stopt door een dikke laag algen en stierven ongeveer vijfdui zend vogels. Het werd met ver standig geacht het vergiftigde water de Thoolse polders in te sturen. Toch doorvoeren Het waterschap heeft overlegd met onder meer provincie, Rijkswaterstaat, de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie en de Zeeuwse Mi 11 eu Federatie Daarin is gesproken over het toch doorvoeren van het zoet waterplan, maar dan voor een proefperiode. Overwegingen daarvoor zijn: Rijkswaterstaat zoekt naar stig naar een oplossing voor de slechte waterkwaliteit van de randmeren, maar die wordt niet voor de zomer van 2003 ver wacht; mogelijk wordt in 2003 of 2004 een proef met het drastisch doorspoelen van de randmeren uitgevoerd, in het kader van het project Delta Inzicht begint in 2003 on derzoek naar een andere zoet watervoorziening voor Tholen, Sint Philipsland en de Reigers- bergsche polder. Het dagelijks bestuur van het waterschap stelt de algemene vergadering voor de hoofdwa terlopen op Tholen door te spoe len, zolang er bij de inlaatpun- ten geen blauwalgen worden aangetroffen. Er wordt geen garantie gegeven voor het na te streven zoutge halte (uiteraard zo laag moge lijk) van het water. Daarvoor zijn voorzieningen nodig (onder meer meet- en regelapparatuur) die nogal wat geld kosten. Het waterschap wil alleen minimale investeringen doen voor het doorspoelen. Krooshekreiniger Die uitgaven hebben vooral be trekking op verbetering van het peilbeheer. Drie duikers langs de Oud-Vossemeersedijk wor den vervangen. Bij het gemaal Poortvlietsedijk komt een auto matische krooshekreiniger. Ook als de zoetwaterinlaat na de proef wordt afgeblazen, zijn de ze voorzieningen toch zinvol voor een betere waterafvoer bij fikse regenval. Boeren die gebruik willen ma ken van zoet water uit de hoofd waterlopen moeten daarvoor een vergunning aanvragen. Daarvoor moeten ze aan het wa terschap leges betalen. Om dit mogelijk te maken wordt de zo geheten Keur Waterbeheer aan gepast. Overigens vindt de ZMF dat de agrarische zoetwatervoorzie ning in de toekomst op een an dere manier geregeld moet worden. De vereniging is voor stander van het verzilten van de randmeren en terugkeer van een zo groot mogelijke getij bewe ging. De ZMF stelt dat er dan op een andere manier voor agra risch zoet water moet worden gezorgd. door Rob Paardekam KRUININGEN - Het station Kruiningen-Yerseke moet zijn intercitystatus behouden. Dat vindt een onlangs opgericht ac tiecomité. Onder de reizigers zijn inmiddels meer dan vijf honderd handtekeningen ver zameld. Initiatiefneemster en treinrei- zigster Hansje Koster las ruim een maand geleden in de PZC dat er wellicht geen intercity- treinen meer stoppen op Krui ningen-Yerseke wanneer de bootdienst Kruiningen-Perk- polder verdwijnt. Ze sprak er over met medereizigers en sa men besloten ze een comité op te richten. Als het station de inter citystatus verliest, zal straks al leen de stoptrein Kruiningen- Yerseke nog aandoen. Dat bete kent dat in beide richtingen nog maar één trein per uur vertrekt. Nu zijn dat er twee. Volgens Koster is het volslagen onzin dat het reizigersaanbod onvoldoende zou zijn als de veerdienst wordt opgeheven. „Met de actie hebben we dat be wezen", zegt ze. „Ruim vijfhon derd reizigers hebben inmiddels hun handtekening gezet." Dat kunnen er overigens nog meer worden, want er liggen nog lijs ten bij het loket van het station. Begin volgend jaar wil het actie comité de handtekeningen overhandigen aan de Neder landse Spoorwegen, het provin ciebestuur en het college van de gemeente Reimerswaal Inmiddels heeft het comité uit diverse hoeken steunbetuigin gen ontvangen. Reizersvereni- ging Rover en de plaatselijke af delingen van ChristenUnie, Leefbaar Reimerswaal en CDA ondersteunen de actie en ook frietfabriek Lamb-Weston- /Meijer zou niet graag zien dat Kruiningen-Yerseke de status van intercitystation verliest, omdat behoorlijk wat klanten met de trein komen. Advertentie het instellen van een parkeer verbodszone aan beide kanten van de weg. Dat moet ook wel anders wordt er straks niet ge handhaafd", aldus de woord voerster. De inwoners kunnen hun be zwaren volgend jaar uit de doe ken doen tijdens een hoorzitting op het gemeentehuis. Als het college van burgemeester en wethouders daarna nog steeds bij zijn standpunt blijft, kunnen de Tholenaren nog een rechts zaak aanspannen om de maat regel ongedaan te krijgen. Verf- en behangspeciaalzaak Van Iwaarden Dampoortweg 29, Middelburg Tel. 0118-640400 Je zult maar wild zijn en be vangen door de vrees met de kerstdagen onderdeel te wor den van het menu. Uitgeteld op een bord. Ingesloten door een kruidig sausje. En met een stoofpeertje als randver siering. Dan kom je wel tot zo'n roekeloos gedrag als de zer dagen werd vertoond door een te Vlissingen geves tigd konijn dat zich zeer waaghalzig ophield op een secundaire weg in Vlissin gen. Gelukkig had de naderende auto een dierenvriend achter het stuur. Zo kon hevig on heil worden voorkomen. Het kan nog spannender, moet het konijn gedacht heb ben, toen het even later op de naastgelegen snelweg plaats nam. Op dat moment was een clubje studenten zo attent om als tijdelijke klaar-overs het warrige beest buiten de geva renzone te brengen. Met een zucht van verlich ting zagen de jonge helden het konijn de aftocht blazen. Op een holletje naar z'n hol letje. Nog steeds met bange ge dachten over wat de kerst zal brengen. Maar ook vervuld van warme gevoelens over zoveel hulpbetoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 55