Geen inspectie bij godsdienstles Co van Liere bindt strijd aan met gebakken lucht Strohalm co te gast Bemoeienis tast grondwettelijk vastgelegde onderwijsvrijheid aan 7 december 1952 Winnaar DOW-prijs bepleit beter gebruik energie Door de discussie rond het moslimfundamentalisme komt plotseling de vrijheid van godsdienst en de vrijheid van on derwijs in het gedrang. Want als je de onderwijsinspectie op draagt het islamitische onderwijs te controleren, dan kunnen andere bijzondere scholen niet worden uitgesloten. Hans Zuijdwijk vindt dat ongewenst. door Hans Zuijdwijk De Tweede-Kamerfractie van het CDA heeft zich bij monde van fractievoorzitter Verhagen voorstander betoond van een rol voor de onderwijsin spectie bij godsdienstlessen op scholen. Die zou moeten nagaan of wordt aangezet tot haat, se gregatie en discriminatie. Het standpunt van het CDA bete kent een zwenking van 180 graden. De partij sluit zich aan bij een meerderheid in de Ka mer. Het meerderheidsstandpunt wordt niet gedeeld door onder wijsminister Van der Hoeven. Zij vindt dat in dezen geen taak is weggelegd voor de inspectie. Indien het Openbaar Ministerie aanwijzingen krijgt dat in het godsdienstonderwijs strafbare feiten worden gepleegd, dient het OM daarnaar een onder zoek in te stellen, aldus de mi nister. Het standpunt van de Kamer lijkt misschien wel rede lijk en aannemelijk, maar dat van de minister verdient de voorkeur. Overtrokken De discussie over het onderwerp kwam februari dit jaar op gang door een BVD-rapport, waaruit bleek dat in enkele islamitische basisscholen tijdens gods dienstlessen dingen zouden zijn gezegd die aanzetten tot 'discri minatie en haat tegen de wester se samenleving'. In een NOVA- uitzending reageerde de toen malige staatssecretaris Adel- mund erg overtrokken. Wie rus tig kennis neemt van de inhoud van dit rapport, constateert dat er op de overgrote meerderheid van de islamitische basisscho len niets laakbaars gebeurt. De regering erkende in ant woord op Kamervragen destijds ook dat er geen sprake was van vermoedens van strafbare fei ten en dat het OM niets kon doen. Ook werd toegegeven dat uit het BVD-rapport niet bleek dat door islamitische scholen de integratie van leerlingen belem merden. Welbeschouwd ging het om een storm in een glas wa ter. De toon was echter gezet: op islamitische scholen gebeuren dingen die het daglicht niet ver dragen, en dat moet onmogelijk worden gemaakt. Nu kent Nederland een grond wettelijk verankerde gods dienst- en onderwijsvrijheid. Men mag geloven wat men wil en dat vrijelijk belijden. Dat mag uiteraard alleen binnen de grenzen van de wet, maar die zijn tamelijk ruim. Wie een ge loof wil aanhangen en belijden, dat door een ander wordt erva ren als middeleeuws en als in strijd met de zeden en moraal van de hedendaagse samenle ving, mag dat. Zo is het ook met de onderwijs vrijheid. Wie een school wil op richten is daaroe binnen zekei-e grenzen vrij inMen mag dat on derwijs vrij inrichten. Dat on derwijs wordt dan ook nog eens door de overheid (mede) gefi nancierd. Zo goed als er openbare, rooms- katholieke en protestants- christelijke scholen mogen zijn, mogen er vrije scholen zijn, Jen aplanscholen, Montessorischo len en ook islamitische en hin doeïstische scholen. Het bijzondere aan het gods dienstonderwijs is bovendien, dat daar voor de inspectie in fei te geen rol is weggelegd, omdat er geen objectieve maatstaven te formuleren zijn waaraan dat zaterdag 7 december 2002 Big Brother dient buiten te blijven bij de godsdienstlessen. onderwijs moet voldoen. Gods dienstonderwijs in een joodse school is nu eenmaal fundamen teel anders dan in een islamiti sche. Zelfs binnen scholen van dezelfde religie kan het gods dienstonderwijs qua vorm en inhoud verschillend worden in gericht. De staat, lees: de onder wijsinspectie. heeft daarmee niets van doen. Spanning Al zouden er enkele islamitische basisscholen zijn waar zaken zijn voorgevallen die geen schoonheidsprijs verdienen, er is geen vermoeden van strafbare feiten en zelfs niet van belem mering van de integratie. Waar gaat het dan nog? Toezicht door de onderwijsinspectie op gods dienstlessen staat op gespannen voet met de grondwettelijke on derwijsvrijheid, om niet te zeg gen dat het ermee in strijd is. Moeten wij dat willen? Ja, zegt de Kamermeerderheid, want er moet kunnen worden gecontro leerd of er niet wordt opgeroe pen tot haat, segregatie en dis criminatie. Maar is dat niet met een kanon op een mug schieten? Bovendien is de vraag waar de grens ligt. Het moderne geloofs artikel van de overheid is dat er niet mag worden gediscrimi neerd. Dat betekent dat in alle scholen inspectie van het gods dienstonderwijs moet gebeuren. Omdat ook in reformatorische of vrijgemaakt-gereformeerde scholen zou kunnen worden aangezet tot discriminatie? Om dat ook in rooms-katholieke scholen de integratie zou kun nen worden belemmerd? Voetbalclub Maar nu een stap verder: een voetbalclub waar na een wed strijd flink wat alcohol vloeit en vervolgens wordt gescandeerd: „Weg met de integratie!", ..Al lah is groot!" of zelfs „Harnas, Harnas, alle joden aan het gas." Voor de duidelijkheid: die laat ste leus levert een strafbaar feit op. Maar mag zo'n incident aan leiding zijn om de grondwette lijke vrijheid van vereniging aan de kaak te stellen? Om te be pleiten dat overheidsdienaren infiltreren in voetbalclubs om te controleren of niet wordt aan gezet tot discriminatie? foto Cees Mooij/GPD Onze grondrechten moeten ons dierbaar zijn. Dat is een belang van de burgers ter bescherming tegen de overheid, die zelf steeds rept van de noodzakelij ke eerbiediging van de Neder landse rechtsstaat en democra tie in het kader van de integratie van minderheden. Daarom gaat de wens van de Kamermeerder heid te ver, veel te ver. Het is te wensen dat de minister zich standvastig betoont. In het verleden heeft de Kamer van het kabinet veel geslikt dat beter niet had kunnen worden geslikt. Daaronder valt niet de houding van Van der Hoeven. GPD Mr. J.L.W. Zuijdwijk werkt aan de afdeling staats- en bestuurs recht van de Vrije Universiteit. Dit weekeinde, nauwelijks zes weken voor deKi merverkiezingen, doen twee politieke partij- een uiterste poging de personele chaos achl ne zich te laten. De Lijst Pim Fortuyn en Leefbaar Nede ge land zullen hun kandidatenlijsten vaststellen en koj Se mannen aanwijzen. Voor beide partijen is het zaakcj in discussie radicaal om te buigen, van de poppetjes n& be de inhoud. Als dat dit weekeinde (opnieuw) niet liüj op dan hebben ze in de verkiezingsstrijd weinig succes^ W; verwachten. Want zelfs de Pimste Fortuynist eno, m< Leefbaarste Nederlander zijn langzamerhand wel uil he gekeken op de politieke poppenkast van de LPF en L# Vc Mat Herben lijkt voor de LPF de laatste strohalm. Wai!. zv- kandidaat-lijsttrekker Hilbrand Nawijn houdt bij 3- der inzien de eer aan zich zelf. Vriend en vijand zags- Vf hem in de fout gaan met een pleidooi voor de doodstri Sc maar de LPF scheen geen alternatief te hebben. .V In wordt het zeer waarschijnlijk toch Herben. Deze keiar te zou de LPF in rustiger vaarwater kunnen brengen, j C; Herben is overeind gebleven in de kabinetsformafö Hij overleeft de vele stormen in de partij met een glid k( lach en blijft daarbij rustig. Alleen het politieke deb;, d< in de Kamer gaat hem echt slecht af. Het is een staat v^. di dienst waarop de meeste van zijn partijgenoten jaloi kunnen zijn. Herbens politieke missers - zoals zijnn cente pleidooi voor het ombouwen van twee olietank^ tot vliegdekschepen - hebben iets aandoenlijks. Bove dien plooit hij als geen andere LPF'er als hij merkt hij te veel weerstand oproept. Die vriendelijke flexib:; liteit is zijn sterkste wapen. Of hij daarmee opnieuwtl vele stemmen zal trekken van mensen die eigenlijkd' radicale aanpak van Pim Fortuyn wensen, is de vraag! Leefbaar Nederland zal kiezen tussen de uiterste jj Emile Ratelband en Fred Teeven. Emile Emotie tege j. Fletse Fred. De eerste is met zijn clowneske optredens d genlijk niet serieus te nemen. De beide LN-Kamerlette h Teeven en Jense moeten terecht niets van hem hebbei Met Ratelband zou de partij een (tragi)komische nood- sprong in het ongewisse nemen. Tegen Teeven pleil,daii y hij de lokale successen van de leefbare partijen nooit i voldoende in Haagse geloofwaardigheid wist te verta len. In de peilingen staat LN er slecht voor. i Net als alle overige partijen zullen de LPF en LNhuL 1 handen vol hebben aan herijking van hun verkiezings- programma's. Ging het demissionaire kabinet bij ziji. start nog uit van een jaartje lauwe economie, nu wore ernstig gerekend met een veel langere tijd, wellichte hele volgende regeringsperiode. Dit vergt ingrijpend t keuzen. In de resterende weken tot 22 januari zal hii I niet volstaan de verkiezingsslogans van begin dit jar 1 te kopiëren. Daarom is te wensen dat het politieke thee ter van de Haagse nieuwkomers zijn deuren tot verejt t de verkiezingen gesloten houdt. Wegens constructies c werkzaamheden. SOMBER - De Vlissingse ge meenteraad ziet de toestand van de gemeentefinanciën somber in. Dit blijkt uit een verslag van het vooronder zoek van de gemeentebegro ting 1953, Volgens de raads leden schiet het Rijk te kort in de regeling van de financi ële verhouding tussen Rijk en gemeente. De gemeente wil aanspraak doen op een hoge re uitkering uit het Gemeen tefonds. Het tekort is van 190.000 tot224.000 gestegen, ONTSLAG - De Belgische minister van justitie, Lagae, heeft om gezondheidsrede nen ontslag genomen. Vorige week werd hij getroffen door een hartaanval. TELEVISIE - De regering; houdt rekening met de moge lijkheid dat de televisie het in de eerste jaren niet zonder enige financiële hulp van de overheid redt. Daarom is in de ontwerp-begroting van onderwijs, kunsten en we tenschappen de memorie- post bijdrage aan het televi sie-experiment opgenomen Volgens de minister zijn aan het invoeren op ruime schaal van televisie gevaren ver bonden. Momenteel schat men het aantal in gebruik zijnde tv's op drieduizend. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17 00 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag l/m vrijdag: tijdens kantoorure zondag van 16 00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal 55 10 per jaar €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vri|dag 1 10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties Tel-(0118) 484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes Tel (0118)484321 Fax. (0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De dooru aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze P (abonnementen)administratie en om u te (laten) intormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi| PZC. afdeling I' lezersservice. Postbus 3229. 4800 MB Breda Behoort tot LUGgGflGf door Chris van Alem We zijn zo slordig met energie in Nederland dat 80 procent onge bruikt de schoorsteen uit gaat. Dat zegt Co van Liere, winnaar van de DOW Energieprijs 2002. Voor een duurzamere energiehuishouding moet de knop om. 'De zuinigste auto van Nederland', 'Verwarmingsketels met het hoogste rendement'. Het zijn kreten waarbij de nekharen van Co van Liere over eind gaan staan. Met elk beloofde pro cent meer zuinigheid of rendement neemt zijn ergernis toe. „Een auto die in plaats van één op tien één op elf rijdt. Het lijkt een verbetering van 10 procent, maar dat is het niet." Het gaat niet alleen om dat automotortje, maar om efficiency in de hele energie keten. Als we zo blijven omspringen met on ze energiehuishouding komen we over twintig jaar van een koude kermis thuis. We denken dat we zuinig zijn: rolluiken, spaarlampen, slimme ther mostaten, maar dat is allemaal lap werk, vindt Co van Liere. „We mis bruiken de waai'de en de kwaliteit van onze energie. We maken er voor 80 procent gebakken lucht van." Co van Liere (57), Zeeuw van geboor te, ontving deze week de DOW Ener gieprijs 2002. De meest prestigieuze energieprijs van de lage landen, toe gekend door de Koninklijke Neder landse Academie van Wetenschap pen. Van Liere, tot voor kort directeur research bij de Arnhemse onderzoeks instelling KEMA, en nu directeur en mede-eigenaar van Alpha Power Sys tems, doet al tien jaar onderzoek naar een duurzamere energie-infrastruc tuur in Nederland. Geldpompje Van Liere maakt een rekensom. „Slochteren met zijn gasbel is ons geldpompje. Elk jaar goed voor 3,6 miljard euro aan inkomsten uit aard gas, gebruikt in Nederlandse huis houdens. Daarnaast importeren we elk jaar voor 2,7 miljard euro aan olie en voor bijna een half miljard euro aan kolen. De balans is dus nog positief We krijgen meer voor het aardgas dan we uitgeven aan ge- importeerde energiebronnen. Tot 2020 groeit de economie gemiddeld met 2,8 procent per jaar, om na vijf entwintigjaar verdubbeld te zijn. Het is bewezen dat ook het energiever bruik dan verdubbelt. Maar in 2020 staat ons geldpompje in Slochteren droog. Dus worden we afhankelijk van import. Dat gaat ons tegen die tijd meer dan tien miljard kosten. En dat terwijl we van die duur ingekochte brandstof vooral gebakken lucht ma ken, in de keten van opwekking tot verbruik. Met zijn allen gooien we dus zo'n acht miljard euro weg. Dat is ont hutsend." Van Liere meent dat de energie-infra structuur van Nederland op korte ter mijn twee keer zo efficiënt is te maken Het is Van Liere een doorn in het oog dat viervijfde van de energie ongebruikt de schoorsteen uitgaat. foto Cees Mooij/GPD en op langere termijn vier keer zo effi ciënt. Bijvoorbeeld door niet uitslui tend grote centrales die alleen elektri citeit produceren te bouwen, maar ook door de elektriciteitsopwekking te integreren met fabrieken, zieken huizen, kassen, woonwijken en hui zen. Stroom kan ook goed worden op gewekt in de industrie, bijvoorbeeld in olieraffinaderijen. Fornuizen „Dat zijn slechts grote fornuizen die staan te borrelen en te pruttelen, net als potten en pannen in de keuken. Eerst haal je de motorbrandstoffen uit de ruwe olie. Aan het eind van het raf- finageproces houd je asfaltachtige stoffen over. Producten waar men meestal weinig raad mee weet. Dat heet de bottom of the barrel, de bodem van het vat. Bij het vergassen ontstaat waterstof en koolmonoxyde. Water stof kun je toevoegen aan motor brandstoffen zodat je minder broei kasgas uitstoot. Koolmonoxyde, zeg maar het stadsgas van vroeger, is te verstoken in een gasturbine waarmee je elektriciteit en warmte opwekt. De uitlaatgassen van die turbine zijn zo'n 550 graden Celcius en kunnen dienen om de 'potten en pannen' in de raffi naderij te verwarmen. Je hoeft daar dan geen olie of gas te verbranden om ze te verhitten. Dat scheelt toch even 20 procent in efficiency en emissies. In feite gebeurt het al. De Per+ raffina derij van Shell in Rotterdam, waar ze miljarden euro's in gestoken hebben, werkt op die manier." In de alternatieve energieketens van Co van Liere worden ook de huishou dens onder de loep genomen. „Voor de verwarming van een huis wordt ge schermd met ketels met een rende ment van 90, misschien wel 92 pro cent. Maar we worden voor de gek gehouden. We denken dat er geen speld tussen te krijgen is. Nou, je kan er wel een koevoet tussen steken." Volgens van Van Liere moet de cv-ke- tel vervangen worden door een appa raat dat tegelijkertijd elektriciteit en warmte produceert. Kleinschalig voor in huis, of op grotere schaal in een wijk, een fabriek, een stadsdeel of een provincie. In industrie en glastuin bouw worden zulke warmtekracht centrales volop toegepast. Ze lopen meestal op aardgas. Daaruit wordt elektriciteit, warmte, CO en water ge haald. Mestvaalt „Gebruik die elektriciteit nu eens om er een warmtepomp mee aan te drij ven. Daarmee pomp je zonne-, aard of andere warmte uit een meer, rivier of uit de broei van een mestvaalt mee in huis. Iedereen heeft warmtepom pen in huis: voel maar eens aan de spi raal aan de achterkant van je koelkast of diepvries: dat is de warmte die ont trokken worden aan die apparaten. In die koelkast is het misschien zeven graden, maar toch is de spiraal warm. Zo kun je de zonnewarmte of aard warmte in huis pompen en kom je met de huidige apparaten aan een energie besparing van 50 procent. In de toe komst kan dat nog eens de helft lager. In totaal een factor vier. Bijkomend voordeel: je kunt ook water winnen uit aardgas. Want de rook die de schoorsteen uit gaat is gewoon water damp en C02, waarmee je het toilet kan doorspoelen." Zo kan elk huishouden energiecentra le worden. Stroom die niet nodig is, bijvoorbeeld 's nachts, wordt ver kocht aan ziekenhuizen of bedrijven die het kunnen gebruiken door terug levering in een 'Energieweb'. Daarin zitten huizen, instellingen, winkel centra, kassen, opslagplaatsen en fa brieken die afwisselend tekort en overschot hebben aan electriciteit of warmte. Zo ontstaat het ware begrip 'vrije energiemarkt' met een heel nieuwe inhoud. Werkelijk vrij, veel duurzamer maar niet duurder. Duur Een kleine warmtekrachtcentrale voor in huis is vijf tot tien keer duur der dan een cv-ketel. Daar staat tegenover dat de energiekosten sterk dalen, omdat je maar de helft no dig hebt. Regering en groenfond sen moeten komen met stimule ringsmaatregelen. De regelgeving moet bevorderen dat je over een jaar of vijf zo'n systeem goedkoper kunt kopen." De overheid voorziet in 2020 slechts een aandeel van 10 procent voor duurzame energie. „We hebben in Ky oto afgesproken dat we minder broei kasgas zouden uitstoten. Om met 90 procent fossiele brandstof toch de uit stoot van broeikasgassen te vermin deren en de portemonnee te sparen, moet je elke calorie die in aardgas zit benutten. Aardgas is net als volle melk. Je kunt er room, boter, melk, yoghurt, karnemelk en magere melk uit halen. Maar heb je er eenmaal ma gere melk van gemaakt, dan kun je die niet meer afromen. Als je aardgas thuis verbrandt, maak je er hete lucht van. Je kunt er op 250 graden eerst een cake mee bakken en daarna op 100 graden een keteltje water mee koken. Doe je het andersom, dan krijg je wel je water aan de kook, maar dan word je cake niet gaar. Je hebt dan veel van de waarde uit het aardgas laten lig gen. En dat is doodzonde." Het zal letterlijk veel energie kos ten voordat de theorie van Co van Liere beklijft. Niemand maakt zich echt druk over zijn energieverbruik. Wie kan spontaan zeggen wat een kilowattuur stroom of een kuub gas kost? Bijna niemand. „We hebben een overvloed aan energie en de prijs is laag. Dus wat zou je je druk maken?" Eén ding weet hij zeker. „Wil je een duurzame energiehuishouding, dan moet je echt iets meer doen dan margi nale verbeteringen aan een automo tor, cv-ketel of gasf ornu isIk geef toe: je kunt daar nog jaren mee doorgaan. Maar op termijn kom je er niet mee weg." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4