Geen nieuw licht op filmrolletje 1 Herben staat klaar om bij LPF Na wijn op te volgen PZC LN'er Ratelband blijft vechten Ministerie in de fout bij verbouwing Kamer 4Enquêtecommissie sluit verhoren over val Srebrenica af AOV haakt af Pronk voorzitter "1 milieu-instituut Onrust in Wijchen over blauwzuurgas Weisglas wil Kamer land in sturen EOC maakt granaat onschadelijk Schatkamer Museon weer open Boot van Kameleondorp gestolen Eindhoven Airport snuffelt alles na Misdaadbestrij der Gonsalves overleden NMa verdenkt 13 bouwers zaterdag 7 december 2002 /an onze redactie binnenland ri)EN HAAG - De verbouwing van de Tweede Kamer-gebou wen in 1993 is aanbesteed in strijd met de regels. |pe 'Rijksgebouwendienst (Rgd) gunde het werk direct aan een bouwbedrijf zonder de normale procedure te doorlopen, zo heeft het ministerie van Vrom giste ren bevestigd. De Rgd valt on der dit departement. Door deze handelwijze kon de Rgd vier maanden tijd winnen. De voorwaarde was dat het bouwbedrijf dat de opdracht kreeg, akkoord ging met de zo geheten architectenbegroting die voor de Rgd erg gunstig was. De opdracht van 14,7 miljoen euro gold de verbouwing en re novatie van enkele gebouwen aan het Binnenhof, waaronder de oude vergaderzaal van de Tweede Kamer. Door de order direct aan het bouwbedrijf te verlenen werd de concurrentie uitgeschakeld. De bouwopdracht had Euro pees aanbesteed moeten wor den, erkent een woordvoerder van Vrom. De regels zijn inmid dels veranderd waardoor dit niet meer kan voorkomen. Dat is ook de reden waarom er geen onderzoek wordt ingesteld naar de foute aanbesteding. ANP door Hans Leber en Lianne Sleutjes PEN HAAG - Oenigheid. Een laborant met familieproble men, beneveld door een met al- cohol besprenkeld nachtelijk fjgesprek, pakt 's ochtends de ver- Jpeerde vloeistof waardoor een niet goed wordt ont- wikkeld. Dat en niets anders is het verhaal achter de teloor- 'K gang van het beroemdste fo- torolletje van Nederland: het Dutchbat-rolletje uit Srebreni- ko. pe opnamen van Dutchbat-of- !ft ficier R. Rutten bevatten bewij- zen van oorlogsmisdaden door tei de Bosnische Serviërs tijdens de inname van de enclave in juli orc 1995. Het rolletje had in Neder ig land, maar ook bij het Joegosla- vië-Tribunaal, een belangrijke WEESP - Het AOV doet niet mee aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dit hebben ver tegenwoordigers van de oude- i renpartij besloten tijdens een bijeenkomst in Weesp. De bijeenkomst werd bijge woond door AOV'ers uit Schie- dam, Vlaardingen, Lelystad, Purmerend en Weesp, allemaal - plaatsen waar het AOV zitting heeft in de gemeenteraad. -* Volgens Luc Cornelissen, AOV- raadslid in Weesp, was de verga dering het snel eens. „Op lokaal niveau komen we beter tot ons recht dan in de Tweede Kamer." Midden jaren negentig maakte 5.3^het AOV wel deel uit van de Tweede Kamer. Na onderlinge ruzies verdween de partij toen uit het parlement. GPD LONDEN - Oud-minister Jan Pronk is de nieuwe voorzitter van het International Institute cr, for Environment and Develop- 171 ment (IIED) in Londen. Het in- 18: stituut, dat zich bezighoudt met 171 duurzame ontwikkeling, heeft dat gisteren bekendgemaakt. De benoeming sluit aan op m Pronks vorige functie als speci- aal gezant voor VN-secretaris- generaal Kofi Annan. Hij be reidde in die hoedanigheid de top voor duurzame ontwikke- ling voor, die eind augustus, be ll gin september in Johannesburg 1K werd gehouden. 1V Eerdei- was Pronk onder meer minister van Ontwikkelingssa- menwerking en Vrom. ANP rol kunnen spelen. De betrok ken fotolaborant,. Van Boetze- laer, had het graag anders zien lopen: „Nog dagelijks heb ik spijt dat ik Defensie, waar ik zo veel jaren plezierig heb ge werkt, en de politiek verantwoordelijken dit heb aangedaan." Van Boetzelaer werd gisteren met zijn verklaring aan het ein de van zijn verhoor door de par lementaire enquêtecommissie Srebrenica, de enige tijdens alle verhoordagen die openlijk spijt betuigde over zijn persoonlijk handelen in een drama waarbij ruim zevenduizend moslim mannen stierven. Onbehagen Op de laatste (ingelaste) dag van de verhoren werden naast Van Boetzelaer ook de andere hoofdpersonen in de zaak van het rolletje verhoord. Van hen blijft alleen marechaussee-offi cier P. Rutten met een gevoel van onbehagen achter. Volgens hem zou de zaak nog eens goed moeten worden onderzocht, omdat te vaak de datum 25 juli op formulieren over het rolletje van zijn naamgenoot staat. Het kan er volgens hem op wijzen dat het rolletje niet op 26 juli per ongeluk in de ongelukkige han den van Van Boetzelaer verloren ging, maar het een dag eerder al mis ging. Ook werd gisteren de toenmali ge commandant van de Verenig de Naties in Bosnië-Herzegowi- na, de Britse generaal R. Smith, gehoord. Die verklaarde dat hij maanden vóór de val van de en clave aan een parlementaire de legatie uit Nederland uitlegde dat de 'afschrikking door aan wezigheid' van VN-eenheden niet werkte zolang die niet be reid waren te vechten en ook te sneuvelen. Volgens Smith paste dat binnen het VN-mandaat, ook van Dutchbat. „Maar de parle mentsleden wilden dat niet. Voor hen gold 'niet vechten en geen Nederlandse slachtoffers'. Maar zo dachten ook andere landen die aan de operatie mee deden daar over." Smith stelde dat Dutchbat deed wat het kon doen. De Nederlanders hebben volgens hem voortreffelijk op getreden. De enquêtecommissie komt op 27 januari met haar eindrap port. GPD WIJCHEN - In Wijchen is gisterochtend grote beroering ontstaan na geruchten dat er bij een bedrijf gevaarlijk blauwzuurgas was ontsnapt. Uit metingen van de brandweer bleek dat er niets aan de hand was. Een woordvoerder van de gemeente bestempelde het inci dent als een groot loos alarm. Volgens hem is het ge meentehuis overspoeld met telefoontjes van geschrok ken bewoners: „Alleen al de term blauwzuur zorgde voor veel onrust." De brandweer rukte even na negen uur uit voor een mel ding dat er mogelijk brand was bij Metron Technology, een toeleverancier vóór de halfgeleiderindustrie. Het bedrijf met vijftig werknemers op het industrieterrein Bijsterhuizen werd ontruimd. Ook het personeel van een aangrenzend bedrijf in hetzelfde pand moest naar buiten. Een medewerker van Metron waarschuwde de hulpver leners voor een chemisch bad met kaliumcyanide, aldus door Frouke Houtman DEN HAAG - Zijn twaalf op tredens tijdens de 'toekan- toernee' trokken bij elkaar opgeteld nog geen honderd belangstellenden. En met de alom gerespecteerde politi cus Fred Teeven als opponent lijkt de strijd om het lijst trekkerschap van Leefbaar Nederland bij voorbaat be slist. Maar kandidaat Emile Ratelband weet niet van op geven. Het ledencongres van Leef baar Nederland moet mor gen een keus maken tussen Teeven en Ratelband. Ratel bands toernee door het land zou een groots charme-of fensief worden om LN-leden voor zich te winnen. De op komst bij de bijeenkomsten in diverse Van der Valk-res taurants was echter mini maal. „Vermoeiend was het inderdaad niet", merkt Ra telband op. „Er kwamen schandalig weinig leden op draven en ik heb wel eens ge dacht. Ratelband, waar ben je aan begonnen?" Goeroe Dat veel leden hem niet seri eus nemen, is de 'feel good- goeroe' inmiddels wel duide lijk geworden. „Men heeft blijkbaar problemen met mij. Maar Ratelband is er al veertien j aar en hij heeft heus wel meer in zijn mars dan alleen het roepen van Tsjak- kaHij zegt niet te begrijpen dat de leden straks over hem gaan beslissen zonder de moeite te hebben genomen hem te ontmoeten. Ratelband werd twee weken geleden door het LN-partij- bestuur naar voren gescho ven als kandidaat-lijsttrek ker. Het bestuur onder aan voering van partijvoorzitter Jetten hoopte zo meer in de wacht te slepen dan de nul tot één zetels waar LN nu in de peilingen op staat. De voordracht van Ratel band veroorzaakte direct commotie binnen en buiten de partij. Hij werd onder an deren door Teeven een 'clown' genoemd. Wachtgeld Ratelband wees een lage plek op de lijst met Teeven als lijsttrekker niet af. Teeven voelt er echter niets voor met Ratelband op één lijst te staan. Inmiddels lijkt Ratelband zijn geduld met Teeven te verliezen. „Met die man haalt de partij nul zetels, hooguit een halve. Teeven wil gewoon zijn baantje houden. Het is schandalig, zeker als hij straks ook nog aanspraak denkt te maken op wacht geld. Let op mijn woorden: als Ratelband ontslagen wordt, zal-ie nooit en te nim mer een beroep doen op de wachtgeldregeling." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Mat Herben is de beoogde nieuwe lijsttrekker van de Lijst Pim Fortuyn. De huidi ge fractievoorzitter van de par tij wil het stokje van Hilbrand Nawijn overnemen. „Ik ben al tijd beschikbaar als de partij een beroep op me doet", liet hij gisteren na afloop van een ge sprek met de partijtop weten. Nawijn bedankt voor het lijst trekkerschap van de LPF. 'Per soonlijke redenen' hebben er voor gezorgd dat hij zich op het laatste moment moet terugtrek ken, liet hij gisteren weten Het partijcongres stelt vandaag de kandidatenlijst vast. Nawijn is nu beschikbaar voor een tweede plaats. Op een concept kandidatenlijst van het partij bestuur, die eerder uitlekte, werd Herben al de plaats van lijsttrekker toebedeeld. Aan vankelijk zou hij als 'running mate' van Nawijn optreden. LPF-bestuurslid Osoar Ham- merstein is ervan overtuigd dat Herben lijsttrekker zal worden als de ledenvergadering dat van hem vraagt. Het terugtreden van Nawijn komt niet onverwacht De kan didaat-lijsttrekker had al lan ger aarzelingen. Achter de schermen zocht het partijbe stuur intussen naar betere kandidaten. Zo werden oud-mi nister Heinsbroek en staatsse cretaris Van Eijck benaderd. LPF'ers (vlnr) Hammerstein, Maas, Van As en Herben na de lunch gistermiddag in Den Haag. foto Robin Utrecht/ANP Maar beiden bedankten voor de eer. Ook Herben had aanvanke lijk weinig trek in de functie, maar hij heeft zich laten over halen. Onder vuur Volgens Nawijn heeft de kritiek op zijn functioneren in politiek Den Haag en zijn eigen partij niets met zijn besluit te maken Hij werd in het kabinet, de Tweede Kamer en de LPF zwaar gekapitteld nadat hij had ge pleit voor de doodstraf. Als mi nister van Vreemdelingenbeleid en Integratie kwam hij onder vuur in verband met zijn voor stel criminele Marokkanen met een Nederlands paspoort uit te wijzen. Nawijn heeft geen zin meer in het lijsttrekkerschap vanwege voortdurende bedreigingen aan zijn adres en kritische verhalen over zijn verleden in de media. „De druk op mij en mijn omge ving werd gigantisch groot. Ik had van tevoren ook nooit ge dacht lijsttrekker te worden. Ik ben erin gezogen. De laatste tijd heb ik een aantal vervelende er varingen gehad, bedreigingen en aanvallen op mijn persoon lijke integriteit. Daarom heb ik besloten me terug te trekken." Nawijn gaf aan graag verder te willen als Kamerlid. „Ik sta nummer twee op de lijst, dus ik ga de Kamer in voor de LPF." GPD pagina 4: commentaar DEN HAAG - De Tweede Kamer zou sommige vergaderingen 'in het land' moeten houden. Met name besprekingen van spe cifieke regionale onderwerpen, zoals de Westerscheldetun- nel, kunnen heel goed buiten Den Haag gehouden worden. Deze suggestie doet.Frans Weisglas, VVD-politicus en voor zitter van de Tweede Kamer. Hij zegt dat niet alleen de Ka merleden maar ook het parlement zelf de burgers meer moet opzoeken. „De Kamer komt naar u toe. Dat idee wil ik graag verder uitwerken." GPD DEN HAAG - Het Explosieven Opruimings Commando heeft gisterochtend op het strand in Scheveningen een granaat uit de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing gebracht. Bouwvak kers vonden het projectiel tijdens graafwerkzaamheden. In eerste instantie leek het om een grotere bom te gaan. De gra naat lag vlakbij het Circustheater en het casino in Schevenin gen in de grond. Tegelijkertijd maakte de gemeente Den Haag bekend dat op de Vinexlocatie Leidschenveen enkele weken geleden een blindganger is gevonden. Een gespecialiseerd bedrijf vond de bom tijdens onderzoek naar achtergebleven bommen uit de Tweede Wereldoorlog. Omdat het gebied binnenkort wordt bebouwd, laat de gemeente het helemaal nakijken. ANP DEN HAAG - De schatkamer van de diamanttentoonstelling in het Museon is vanaf vandaag weer open voor het publiek De sporen die de diamantrovers in de nacht van zondag op maandag achterlieten, zijn nog wel gedeeltelijk te zien. Zo zijn er lege plekken in de expositie Diamant, van ruwe steen tot sieraad. De buit van de roof is ruim zes miljoen euro waard. Drie bruikleengevers hebben in verband met de verzekering besloten hun eigendommen weg te halen. Onder hen is het Portugees museum Palacio Nacional da Ajuda. Zes van de vijftien uitgeleende Portugese voorwerpen zijn geroofd. ANP TERHERNE - De Kameleon-boot van het 'Kameleondorp' Terheme is in de nacht van donderdag op vrijdag gestolen. Het vaartuig stond voor een grote onderhoudsbeurt bij een spuiterij in het nabijgelegen Irnsum. Directeur J. Stedehou der vermoedt dat het om een oudejaarsstunt gaat, maar is toch bezorgd om de boot van Hielke en Sietse. De dieven kunnen volgens Stedehouder niets met de boot om dat de motor ontbreekt. „Bovendien is het een heel opvallend ding", aldus Stedehouder. De Kameleon moet in februari weer terug in Terherne zijn, omdat hij dan tentoongesteld wordt op een botenshow. „De boot vormt het hart van het Kameleondorp Jaarlijks maken ongeveer 50.000 mensen een tochtje door Terherne en over de meren met het bootje. ANP EINDHOVEN - Eindhoven Airport controleert vanaf maan dag alle bagage van de passagiers. De regionale luchthaven is het eerste Nederlandse vliegveld waar dat gebeurt. De wet schrijft voor dat alleen alle handbagage wordt ge screend. De zogenoemde ruimbagage wordt steekproefsge wijs gecontroleerd. Door een aanpassing van de Luchtvaart wet moet volgend jaar alle bagage die mee de lucht ingaat worden onderzocht. ANP de commandant van de brandweer. Bij verhitting van het spul vormt zich brandbaar blauwzuur. De brand weer besloot daarop het bedrijf door mensen in speciale beschermende pakken te laten inspecteren. „Op de een of andere vreemde manier is het rare gerucht ontstaan dat er blauwzuurgas zou zijn vrijgekomen", aldus een woordvoerster van Metron Technology. Vol gens haar is er in het bedrijf niet eens blauwzuurgas als zodanig aanwezig. foto Do Visser/GPD door Ad Rijken VUGHT - Een gedreven mis daadbestrijder. een man die veel heeft bijgedragen aan de aanpak van de georganiseer de criminaliteit en de bestrij ding van het terrorisme. Dat was volgens het college van procureurs-generaal mr. Rolph Gonsalves, die giste ren op 70-jarige leeftijd overleed in zijn woonplaats Vught. Gonsalves, Limburger van geboorte, was van 1986 tot 1997 procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch. In de periode tot 1995 was dat de hoogste functie binnen het Openbaar Minis terie in Brabant en Limburg. De laatste twee jaar maakte hij nog deel uit van de inmid dels gevormde landelijke lei ding van het OM, het college van procureurs-generaal. Gonsalves begon zijn loop baan bij het OM in 1963 als substituut officier van justi tie in Roermond. In 1968 werd hij officier van justitie in Maastricht. In zijn Lim burgse jaren nam hij onder meer de bestrijding van de toen opkomende internatio nale amfetaminehandel ter hand. Later werd hij de eerste lan delijke terreurofficier, een functie die in het leven werd geroepen nadat Nederland te maken had gekregen met gij zelingsacties en kapingen met een politieke achter grond, zoals de Molukse treinkapingen. In 1980 trad Gonsalves aan als hoofdofficier in Almelo. Toen het Enschedese jonge rencentrum De Kokerjuffer softdrugs bleef verkopen aan buitenlandse jongeren, greep Gonsalves resoluut in. Hij sloot het centrum. Die beslis sing was weliswaar in over eenstemming met de letter van de richtlijnen van het OM, maar al niet meer in de geest van het Nederlandse softdrugsbeleid. Als procureur-generaal in Den Bosch had vooral de be strijding van de georgani seerde criminaliteit zijn aan dacht. Al voor de reorganisa tie van de politie bevorderde hij de vorming van regionale rechercheteams. Twee keer, in 1960 en in 1994, kwam Gonsalves in op spraak wegens vermeende wandaden in Nederlands Nieuw-Guinea. Van 1956 tot 1962 was hij als bestuurs ambtenaar verantwoorde lijk yoor het beëindigen van de bloedige stammenoorlo- gen in de Baliemvallei. Hij zou daarbij buitensporig ge weld hebben toegepast. Bei de keren pleitte onderzoek hem vrij. GPD DEN HAAG - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) verdenkt dertien wegenbou wers van het maken van verbo den kartelafspraken. De over tredingen zouden zijn gemaakt bij de aanleg van asfaltwerken in Noord-Nederland in 1998 en 1999. Van de dertien bedrijven zouden tien wegenbouwers ge regeld hun boekje te buiten zijn gegaan bij aanbestedingen. Dat heeft de NMa gisteren be kendgemaakt. De kartelwaak- hond heeft rapport opgemaakt tegen de bedrijven. Dat houdt in dat de bedrijven nu kunnen rea geren op de verdenkingen van de toezichthouder. Daarna spreekt de NMa een definitief oordeel uit. De eventuele boete kan oplopen tot maximaal 10 procent van de totale jaaromzet. De tien verdachte bedrijven die regelmatig afspraken maakten zijn Ballast Nedam Infra, Heij- mans, Koop Tjuchem, Konink lijke Wegenbouw Stevin, Oos terhof-Holman Infra, Grund Wegenbouw, Gerrit Ooms, Reef Wegenbouw, Snitjer en Vermeer Infrastructuur. Twee weken geleden uitte de kartelautoriteit verdenkingen tegen vier bedrijven wegens af spraken bij een aanbesteding van de gemeente Scheemda. Ballast Nedam, Koninklijke Wegenbouw Stevin, Gruno en Koop Tjuchem waren ook bij die zaak betrokken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3