Bomen dansen op de Veluwe Telefonische reisinformatie openbaar vervoer op de tocht W5 Wandelen in spookbos Kerstkasteel Paranormaal Oldtimers Speurtocht Schovenhorst Snowdome zaterdag 7 december 2002 Overdag sportief stappen door de Veluwse bossen en je 's avonds laten verras sen door een bourgondische maaltijd. Dat is het ultieme genot. Het kan. In Garderen. De Dijk zingt: ..Muzikanten dansen niet". Maar op de Veluwe doen de bossen dat wel. Nabij Garderen, langs de twee zandwegen die van, of naar, Boeschoten de bomen opzij bui gen. De Hoge Boeschoterweg en, iets meer naar beneden op de stuwwal, de Lage Boeschoter weg. Daartussen liggen de grafheu vels van Bergsham en 2000 jaar oud eikenloof. Met bochtige, be moste stammen en kale, krom me takken. Gehuld in een laken van grijzige nevel, waar een zonnestraal een gat in prikt. Kinderen denken altijd dat het spoken zijn. Het bos van de dan sende bomen. Fantasie en werkelijkheid zijn in een eindeloos gevecht ver wikkeld, hier op de Noordwest- Veluwe. Dat is al honderden ja ren zo en dat moet zo blijven. De oude, kaarsrechte zandwegen en de, wat een contrast, fraai vormgegeven beukenlanen verraden een rijke historie. Veldmaarschalken te paard, ko ningen per koets, jachtige ba ronnen en machtige maalman- nen lieten er hun sporen achter. Vandaag de dag worden de we gen nog steeds gebruikt, zij het dat de meeste slechts toeganke lijk zijn voor paax-den, fietsers en wandelaars. De Veluwse sagen en legenden zijn beroemd. Geen plek of er zit een verhaal achter. Neem het Solsche Gat, diep verscholen in het Sprielderbos. Ooit zou er een klooster hebben gestaan, waar monniken ondeugende dingen deden. Gods toorn was zonder mededogen: het bouwsel zonk in de aarde en een groot gat resteerde. Geologen komen ech ter de sfeer verpesten. De gaten - er zijn er meer, zoals het Gat van Zus - zijn restanten van draai kolken uit de ijstijd. Moet dat nu écht? Bourgondisch Wat hebben Bourgondië en de Veluwe gemeen? Truffels mis schien? Hier, in dit stuifzandge- bied, trouwens 'zwienekeutels' genoemd. Of is het de gelukza ligheid van culinaire zelfbe vlekking? Bilderberghotel Groot Heideborgh laat het aan ons. 'Bourgondisch Garderen' is de prikkelende titel van het ar rangement waarmee het hotel het grote genieten aanprijst. Twee dagen struinen door de Veluwse bossen en je aan het eind van de middag laten ver wennen door zwembad, sauna en Turks bad. Daarna, in het Grand Café, een wit biertje of een heidebitter. Of misschien wel twee. Vervolgens het diner en desgewenst een bijpassend wijnarrangement. Methuisge- marineerde zalm, gebakken snoekbaars, kalfspaté, een fu- met van schaaldieren, gegaarde hertenrugfilet, appelstrüdel en rood fruit met hang-op. Onder wijl zorgt de sommelier voor verrassend smakende Portuge se wijnen. Droog wit en vet rood. Tenslotte koffie met een likeur tje in de mooiste kamer, de bi bliotheek. Waar de open haard geurt en knettert, de schommel stoel deint en kraakt en de boe ken lijken weggelopen uit een opgedoekt notariskantoor. Dat is ultiem genieten, toch? De hond mag mee, maar moet aangelijnd. We hebben geen trek ons te houden aan de wan delroutes die we van het hotel meekregen. Heel attent uiter aard, maar we wandelen onze eigen weg. Gebrui ken het kaart je slechts als baken, als we niet helemaal zeker weten waar we zijn. De zon gidst ons wel door de donkere wouden. Zo maken we een omweg door buurtschap Koudhoorn, tussen Garderen en Putten en zo'n beetje de grens tussen de bos- wachterij van Garderen en die van het Speulder- en Sprielder bos. Er wordt wat aan veeteelt gedaan en aan landbouw, maar veel van de oorspronkelijke be- Glooiingen in het Speulder- en Sprielderbos verraden restanten uit de laatste ijstijd. woners zijn weggetrokken. Vroeger stond er een schooltje, maar of het er nu nog is? Toeris me is voor Koudhoorn belang rijk getuige de vakantieverblij ven die er verspreid in het landschap liggen. Een schaap loert wantrouwig naar de hond, die zich stoot aan de schrik draad. Die is voor een tijdje zoet. Aan gene zijde van de Garde- renseweg doemen de oeroude bomen op van het Speulder- en Sprielderbos. Met honderd jaar is de boswachterij Garderen een jonkie. De overzijde gaat terug tot wel tienduizend jaar. Niet dat er bomen van die leeftijd te vinden zijn. Maar het eerste bos ontstond er al na de laatste ijs tijd. Glooiingen in het landschap houden dat verleden levend. Zo ligt het gehucht Drie, genoemd naar de Germaanse bosgod Thri en waar ooit de maalmannen recht spraken, op een hoogte van 55 meter. Naar verluidt zou den de hoge beuken vroeger een baken zijn geweest voor Zuider zeevissers. Gebleven is de her berg, het Boshuis Drie. We volgen het tracé van een van de vele kar- en hessenwegen die kris kras door het bos hun spo ren trekken. De Harderwijker karweg, waar zou die ooit zijn heengegaan, of de Arnhemse karweg? Iets verderop lopen beide Prinsen wegen, een oude en een nieuwe. Aangelegd door Hollandse stadhouders om in recordtijd naar paleis Het Loo bij Apeldoorn te kunnen snel len. Wild komen we deze twee dagen niet tegen. Reeën en edelherten, haas en konijn, laten zich niet zien. Imposant hoog zijn nog steeds de douglassparren langs de Dodenweg. De bomen zijn bijna 100 jaar oud en priemen naar een hoogte van veertig me ter of verder. Niet zo ver van een wildkansel, waar je, als je meer geluk hebt dan wij, in schemer- tijd zwijnen ziet wroeten. Op zoek naar eikels woelen ze de aarde om. Boeren hebben die beesten daarom liever niet op hun land. Zo'n dertig jaar geleden al had den ze ruzie over die zwijnen: de boeren en de jagers. Daar is nu niets meer van te merken. Maar misschien zijn er wel geen boe ren meer. Gerard Chel Bilderberghotel Groot Heideborgh in Garderen. Arrangement Bourgondisch Garderen; Aanbieder: Bil- derberg Résidence Groot Heide borgh, Hogcsteeg 50 te Garde ren. Tel. 0577-462700, e-mail heideborgh@bilderberg.nl, website wvvvv.heideborgh.nl. Thema: wandelen in de Veluwse bossen en je culinair laten verwennen. Het arrangement omvat twee overnachtingen, ontvangst met kopje koffie en koffiekaatje, een driegangendi ner, een viergangendiner. 2x een ontbijtbuffet en het boekje Natuur rond Garderen. Prijs:€199,50 p.p. (Exclusief dranken). Gebruik van zwem bad is gratis, voor sauna/Turks bad moet 15 euro worden betaald. Honden zijn welkom (met uitzondering van het res taurant) waarvoor €12,50 (per verblijf) extra gevraagd wordt. Overige informatie: WV Gar deren, tel. 0577-461566, e-mail info@vvvgarderen.nl, website www.veluwe.nl of www.veluwevallei.nl; Staatsbosbeheer, 0577-407248, www.staatsbosbeheer.nl. Waar kun je beter in kerst stemming komen dan in een echt kasteel? Net als in vroe ger tij den zorgt het schi j nsel van honderden kaarsen tijdens de kaarslichtavonden in het kas teel Huis Bergh te 's-Heerenberg voor de verlichting van de zalen Het programma van deze avon den bestaat uit een rondgang door het sprookjesachtige kas teel, een minikerstconcert in de Habsburgerzaal en een nazit met een hapje en een drankje bij het haardvuur in de imposante kasteelhal. De avonden vinden plaats in de periode van 13 tot en met 27 december en duren van 19.30 tot 22.00 uur. De kosten bedragen €22,-. Aangeraden wordt ruim tevo ren telefonisch te reserveren op: 0314 - 66.12.81. Zie voor meer informatie ook: www.huisbergh.nl Dit weekeinde vinden in het Inslag Sportcentre in Breda geen fysieke inspanningen plaats, maar vooral geestelijke tijdens de derde Para Normaal Beurs. Geïnteresseerden kun nen zich hier informeren over het aanbod aan paranormaal begaafden en alternatieve ge neeswijzen. Aanwezig zijn hel derzienden, mediums en aurale zers. Tevens kan men op de beurs new age-producten kopen en een aurafoto laten maken. Vandaag is de beurs geopend van 12 tot 18 uur, morgen van 11 tot 18 uur. De toegang is €6,50. Kinderen tot en met 12 jaar kun nen gratis mee. Zie ook: www.paraview.nl Voor het eerst zijn op de Inter nationale Auto en Motoren Old timerbeurs in het Flowerdome in Eelde niet alleen auto's, maar ook antieke motorfietsen te zien. Liefhebbers kunnen zich tijdens een show met dertig tot veertig oude motoren vergapen aan de historische tweewielers. Bijzonder belooft verder de show van historische tractoren uit het noorden van Nederland te worden. Ook de aanvoer van oldtimers, onderdelen en aan verwante artikelen is groter dan in voorgaande jaren. De Oldtimerbeurs is vandaag (zaterdag) en morgen geopend van 10 tot 17 uur. Entree: €8,-. Kinderen van 5 tot 15 jaar beta len €2,50. rpijdens de kerstspeurtocht in -L twee Tilburgse musea kom je alles te weten over kerst. Waarom zingen we 'Oh denne- boom', terwijl we een spar be doelen? Hoe komt het dat het mos van de kerststal jarenlang goed blijft en waar komt de kerstman vandaan? Het speuren kan tussen 10 december en 5 ja nuari en er zijn tochten voor kinderen van 4 tot en met 7 en voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar. De deelnemende musea zijn het Scryption, museum voor schriftelijke communica tie, en Natuurmuseum Brabant. Meer informatie staat op: www. natuurmuseumbra - bant.nl en www.scryption.nl Landgoed Schovenhorst houdt een kerstmarkt. Ook is er een doorlopend theaterpro gramma, een kinderprogramma en een buitenprogramma. Men kan tochten maken met paard en wagen, kinderen kunnen kaarsen maken en zich laten schminken en in de Werkstee treden koren, verhalenvertel lers en musici op. Het festijn aan de Garderense- weg in Putten is vrijdag ge opend van 18 tot 22 uur en op zaterdag 14 en zondag 15 de cember van 12 tot 17 uur Deen tree is €7,50. Kinderen vanaf 4 jaar betalen €3,-. Zie ook: www.schovenhorst nl of bel: 0341 -35.12 07 De reisinformatie via telefoonnum mer 0900-9292 dreigt in Neder land te verdwijnen. Van de zes callcen- ters die de landelijke organisatie Open baar Vervoer Reizigersinformatie (OVR) sinds tien jaar telt, staat de helft op de nominatie om te worden opgehe ven. Vervoersbedrijf Connexxion heeft in oktober als eerste het centrum voor publieksinformatie in Zaandam geslo ten. De NS heeft nu soortgelijke plan nen met callcenters in Utrecht en Hen gelo. Het voortbestaan van de overige tele fooncentrales (in Groningen, Heerlen en Rotterdam) is hiermee onzeker ge worden, zegt OVR-woordvoerder A. Meijling. „Service kostgeld. In deze tijd van bezuinigingen is het logisch dat vervoersbedrijven hun bedrijfs- plaatje regelmatig tegen het licht hou den. We weten nog niet welke gevolgen dit voor het publiek zal hebben Het ministerie van verkeer en water staat en de reizigersorganisatie Rover houden de vervoersbedrijven aan hun wettelijke verplichting om publiek op te hoogte te houden over openbaar ver voersmogelijkheden, zeggen de woord voerders. ,Hoe ze het doen, is hun zaak. Maar ieder vervoersbedrijf is verplicht om elke dag actuele informatie over het openbaar vervoer te geven." Sinds 1992 presenteert OVR publieksinfor matie over openbaar vervoer vanuit zes callcenters in Nederland. Via telefoonnummer 0900-9292 en via in ternet kunnen reizigers alle actuele in formatie voor openbaar vervoer in Ne derland 24 uur per dag opvragen. Alle vervoersbedrijven in Nederland parti ciperen hierin. Zo heeft de NS telefoon centrales in Utrecht en Hengelo Ver voersmaatschappij Hermes heeft een centrum in Heerlen, busonderneming Arriva in Groningen en OVR heeft van de Rotterdamse ondernemng RET het mobiel contact centrum MCC in Rot terdam overgenomen. De callcenters opereren via een landelijk netwerk en schakelt automatisch naar elkaar over. De totale jaaromzet bedraagt 16 mil joen euro. De kosten worden voor de helft door de reizigers (50 eurocent per minuut) betaald. Het openbaar vervoer legt de rest bij. Volgens FNV Bondgenoten overweegt de NS z'n callcenters te sluiten omdat deze informatiepunten te duur worden Reizigers zouden te veel en te lang bel len en om te veel informatie vragen. De NS weerlegt dat. Volgens NS-woord- voerster E Wienese worden de centra les van OVR juist minder gebeld en zoe ken Nederlanders veel meer informatie via internet. „Reden waarom wij nu ook andere informatiewegen zoeken." Dat klopt maar ten dele, zegt woord voerder Meijling van OVR. „Per jaar bellen mensen minder, maar veel lan ger en intensiever. Mede dankzij de zes miljoen mobieltjes in Nederland wordt de OVR bijvoorbeeld veel meer onder weg voor allerlei reisinformatie inge schakeld. Zo van wij zijn hier gestrand en hoe komen wij nu verder?" Medio december maakt de NS de plan nen voor beide treininformatiecentra- les bekend. Helma van den Berg Snowdome/De Uithof in Den Haag wordt op 14 december in een kerstjasje gestoken. Be zoekers van de skipiste en de schaatsbaan kunnen van 11 tot 18 uur op de kerstmarkt rondlo pen, naar een ijskunstenaar en naar muzikale optredens kij ken Er is ook een prijsvraag met een reis naar het skigebied Lammertal Dachstein West als hoofdprijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35