Bremen verstopt stadsmuzikanten Stacaravan wordt steeds populairder PZC Markten W3 Schaatsen Hanzestad in kerstsfeer Habsburgs Zwarte Woud Sledehonden Eskimo Kinderrijk zaterdag 7 december 2002 De oude Hanzestad Bre men is een prachtig de cor voor een kerstmarkt. Niet direct naast de deur, maar de gezellige busreis maakt dat de tijd voorbij vliegt. „Past u op bij het uit stappen, het is een beetje glad." Het is koud om half zeven 's ochtends, maar de drie touringcars die in colonne naar Bremen rijden, draaien al warm. Nog geen tien minuten later zitten ze vol. Dan rijdt de chauffeur voorzichtig weg. De passagiers bestaan voorna melijk uit dames vanaf een jaar of veertig, die meestal een vrien din of moeder aan hun zijde hebben. Als de bussen zich na nog geen uur al op de Duitse Au tobahn bevinden, komen de broodjes en thermoskannen koffie tevoorschijn. Het is dui delijk dat we hier van doen heb ben met ervaren kerstmarkt- gangers, die weten dat een goed ontbijt onontbeerlijk is voor een dagje Weihnachtenshoppen. Hoe dieper de bussen Duitsland in rijden, hoe slechter het weer wordt. Mist, lichte sneeuwval en een beetje ijzel nopen de chauf feurs hun tempo aan te passen. Het duurt bijna drie uur voordat de touringcars stilhouden voor het centrale treinstation van Bremen, een gemakkelijk terug te vinden opstappunt. De meeste buspassagiers zijn nog nooit in Bremen geweest, maar het is eenvoudig de weg te vinden. Gewoon vanaf het sta tion de mensenmassa volgen die voorzichtig naar de oude bin nenstad glibbert. Na het passe ren van de stadsgracht met rechts een oude windmolen, zien we de eerste rijk versierde straten al voor ons. En de eerste kramen met Glühwein, waar de mensen zich ondanks het rela tief vroege tijdstip, amper tien uur 's morgens, al staan te ver dringen. Knapperende vuren verraden dat er stukken vlees worden gegrild. 'Alleen van het varken' stelt een bordje eventu ele voor BSE vrezende vlees eters gerust. We bestellen in een bakkerij warme chocolademelk. Op de balie liggen zakjes Bremer Klu ten, een soort mini-mergpijpen, maar die ogen zo mierzoet dat we ons er niet aan wagen. Wat betreft het winkelen heb ben we slechts een concreet doeltwee kalenders van een be paald Duits merk. De eerste boekhandel biedt volop keuze, dus zijn we rond elf uur al klaar Kermis en kerstmarkt op het plein voor de Sankt Petri Dom. met onze missie. Tijd voor de echte kerstmarkt, die zich voor al concentreert rond de Dom en op het plein voor het Raadhuis. Het aantal kramen valt ietwat tegen. Het is dat er nog kermis attracties tussen staan, anders was het helemaal een schamele bedoening. Als we al snel de laatste houten huisjes bereikt hebben, besluiten we ons toch maar te vergrijpen aan een glas warme wijn. Het is pas half twaalf, maar hoe kom je anders de dag nog door? De wijn mist zijn uitwerking niet. Een bezoek aan de fraaie Sankt Petri Dom biedt uit komst. We zoeken een plaats op de achterste rij, sluiten de ogen, Breinen ligt in Noord-Duitsland en is goed be reikbaar per auto, bus of snelle ICE-trein. Ge middeld is het twee en half uur rijden, maar zeker in de winter is dat afhankelijk van de weersom standigheden. De WV Bremen heeft een twee daags arrangement voor 84 euro per persoon. Bremen is een ruim 1200 jaar oude Hanzestad. Het oude centrum kent nog veel fraaie koopmanshui zen. overheidsgebouwen en kerken. De pittoreske wijk Schnoor heeft de meeste vakwerkhuizen. In de Böttcherstrasse bevinden zich vooral am bachtslieden en galeries. Het grootste deel van het centrum is voetgangersgebied. Een bezoek aan de kerstmarkt kan gecombineerd worden met de Van Goghtentoonstelling in de Kunsthalle Bremen, die tot en met 26 januari 2003 duurt. Er zijn circa vijftig werken uit zowel bui tenlandse musea als privécollecties te zien. Entree 9 euro. Meer informatie: tel. 0049-421329080, www.kunsthalle-bremen.de en www.vangogh.de. Voor het eerst wordt het evenement Santa's Fan- tastics gehouden, met muziek, show, eten en drin ken. 's Middags of 's avonds te bezoeken tot 31 de cember. Informatie en kaarten bestellen via tel. 0049-421-3365772 of www.santas-fantastics.de. Algemene informatie: Bremer Touristik Zentrale, Findorffstrasse 105, 28215 Bremen, Duitsland, tel. 0049-1805-101030, www.bremen-tourism.de. maar worden snel opgeschrikt door luide orgelmuziek. Er be gint een dienst en ontsnappen is er niet meer bijTerwijl de kerk gemeente devoot het hoofd buigt voor het Onze Vader, bui gen ook wij het hoofd, maar dan om de wijn te laten bezinken. Even later vervolgen we opge knapt en lekker warm de tocht door Bremen. We pijnigen de hersens waar de stad om bekend staat. De rivier de Weser een beetje, maar vooral door het sprookje van Grimm over de Bremer Stadtmusikanten. Er gens op het Raadhuisplein staat al bijna vijftig jaar een bronzen sculptuur van een ezel, met op zijn rug achtereenvolgens een hond, kat en haan. In elke sou venirwinkels duikt het kwartet in alle mogelijk variëteiten op, dus willen we ook het originele beeld zien. De grote stenen Han zestadridder Roland komen we nog tegen, maar de vele opeen gepakte kerstkramen en draai molens onttrekken de dieren aan het oog Dan maar een kijk je nemen bij de rivier. Aan de oe ver ontpopt zich een geheel an der soort kerstmarkt. Tientallen allochtonen, onder wie ook veel Russen en Oekraïners, verkopen hier kleding, laarzen, Rolex- horloges, cd-spelers en andere spullen van dubieuze herkomst. Schnoor We keren meteen om en slaan min of meer toevallig de buurt Schnoor in. Schnoor blijkt de leukste, oudste en tevens meest toeristische wijk van de stad. Af en toe perst de menigte zich let terlijk door de slechts twee me ter smalle straatjes. Wie een van de piepkleine snuisterijenwin kels of cafés wil binnengaan, doet dat met gevaar voor eigen levenToch lukt het een plekj e te vinden voor een warme maal tijd, weliswaar bij 'vreemde' mensen aan tafel, maar dat geeft niet. Veel van de eetgele- genheden zijn tijdens advents- zaterdagen propvol en vaak moet je zelfs aan een tafeltje staan. De meeste restaurants serveren typische Noord-Duitse wintermaaltijden. Veel vis ui- In diverse landen worden de komende weken kerstmark ten gehouden. Van deze selectie zijn de data onder voorbehoud. Duitsland. tot 26 dec Berlijn; tot 23 dec Bonn; tot 23 dec Bremen; tot 23 dec Dortmund; tot 23 dec Essen, tot 23 dec Frankfurt am Main; 12-23 dec Gronau; tot 23 dec Hamburg; tot 22 dec Hannover; tot 23 dec Keulen; tot 22 dec Ko blenz; tot 22 dec Münster; tot 23 dec Nordhorn; tot 22 dec Ober- hausen; tot 22 dec Osnabrück; tot 23 dec Stuttgart; tot 22 dec Trier. België 6-8 dec Antwerpen; tot 5 jan Brugge; 6 dec-6 jan Brussel; 15- 31 dec Charleroi; 20-26 dec Di- nant; 19-22 dec Gent; 7-24 dec Hasselt; 18-24 dec Venders. Frankrijk: tot 24 dec Metz; tot 24 dec Nan cy- Groot-Brittannië tot-6 jan Edinburgh (Winter Wonderland met ijsbaan, stalle tjes en evenementen tegen beta ling. Meer informatie: tel. 0044- 1312266550); tot 8 dec Lincoln, tot 24 dec Londen (Old Spital- fields Market); 7-8 dec Roches ter; tot 1 dec York. Nederland: 14-15 dec Alphen aan den Rijn; 21-22 dec Deventer; 12-14 dec Lemmer; tot 31 dec Maastricht (Winterland met levensgrote kerststal en ijsbaan op Vrijthof); 11-12 dec Noordwijkjtot 17 dec Valkenburg (Fluweelengrot, evenement in sfeer van Rien Poortvlietkabouters, tel. 043- 6090110, www.fluweelen- grot.nl; 7-8 dec'Zwolle. Zeeland: Imkerij Poppendamme: tot 25 dec, dinsdag t/m zaterdag 13-17 uur NB: Meer informatie over kerstevenementen in Neder land staat op de website www.kerstfeesten.nl. teraard, maar ook boerenkool met worst, rode kool met een gi gantische rundervink waarin een augurk is verstopt, of zuur kool met een homp vet varkens vlees. Als we alle straatjes van Schnoor hebben verkend, be gint de tijd te dringen. De grote winkelstraten met de waren huizen en chiquere winkels heb ben we nog niet gehad, dus gaan we snel die kant op. We willen bovendien een tweede Glühwein drinken. Waarom smaakt dat spul op een Duitse kerstmarkt zoveel beter dan in eigen land?. Kijkend op het hor loge klokken we de warme hart versterker naar binnen. Bij de bussen gearriveerd blijken de meeste passagiers al present. Ie dereen heeft een leuke dag ge had, maar de meesten zijn toch een beetje moe en vinden het geen straf naar huis te gaan. Voordat de drie bussen Bremen verlaten hebben, liggen de eer ste kerstmarktgangers zacht te ronken. Alice Plekkenpol De stacaravan wordt steeds populairder ten koste van de bungalowtent. Volgens di recteur Dick Poortinga van Eu- rocamp kiest een Nederlands gezin vaker voor meer comfort. Dat het duurder is, is geen be zwaar. „Ze willen toch een eigen toilet, een eigen douche." Kropen een aantal jaren geleden van de 100 gezinnen er 85 in een bungalowtent en 15 in een sta caravan, die verhouding ligt nu op 60 tegen 40. „Deze verschui ving zet langzaam door", aldus Poortinga. Eurocamp merkte dat aan de omzet over het afge lopen seizoen. Steeg het aantal boekingen met 4% tot ruim 20.000, de omzet groeide iets meer: met 6% tot zo'n 20 miljoen euro. „De caravan is duurder dan de tent." Eurocamp, aan bieder van luxe kant-en-klare kampeeraccommodaties op 189 campings in negen Europese landen, richt zich met name op de hoge(re) inkomens. „Mensen die niet willen kamperen, maar wel van het buitenleven willen genieten." Volgens Poortinga heeft zijn bedrijf zo'n 50 tot 60 procent van deze markt in han den en is daarmee naar eigen zeggen marktleider. Om ook de iets lagere inkomens klasse te bedienen, zet de Amersfoortse firma komend seizoen een nieuw bedrijf in de markt: Easycamp. Het wordt daarmee een directe concurrent van bijvoorbeeld Vrij Uit en Va- canSoleil. Poortinga: „Wij schatten dat die markt goed is voor 150.000 boekingen. Als wij daarvan het eerste jaar er 5000 binnenhalen, ben ik dik tevre den." De prijzen bij Easycamp liggen tussen de 10 en 20 procent onder die van de twintig jaar oudere broer Eurocamp. meldt Poor tinga. Uit een willekeurig voor beeld uit beide gidsen blijkt dat de basisprijs voor een stacara van in het hoogseizoen voor vier personen in St. Jean-de-Monts (Vendée) bij Eurocamp 126 euro per nacht kost, terwijl Easy camp daar 88 euro voor waagt. „Het verschil zit onder meer in de classificatie van de cam pings. Easycamp verhuurt ook accommodaties op een driester rencamping, Eurocamp alleen op een viersterrenterrein. Bij Eurocamp zijn de stacaravans van ons, bij Easycamp van de camping." Easycamp biedt minder keuze: 110 campings in vier landen. In tegenstelling tot de campings van de grote broer heeft Easycamp geen (Neder landssprekende) spelleiders. Naast Easycamp voegde Euro camp, onderdeel van het Britse Holiday Break, vorige maand concurrent Eurosites aan haar bezittingen toe. Overgenomen van My Travel opereert deze aanbieder in een vergelijkbare markt. Poortinga sluit niet uit dat Eurosites op termijn volle dig geïntegreerd wordt binnen Eurocamp. Gerard Chel Informatie: www.eurocamp.nl, e-mail info@eurocamp.nl, tel 033-4602727; www.easycamp.nl, e-mail in'fo@easycamp.nl, tel. 033-4220472; www.eurosites.nl, e-mail info@eurosites.nl, tel. 073-6430000. Mensen die van het buitenleven willen genieten kunnen ook een tent huren. fotoGPD Op de Zweedse meren wor den wedstrijden en toer tochten gehouden, waar ook Nederlanders van harte welkom zijn. De bekendste zijn het Vasaloppet-schaatsweekend van Mora 1 tot en met 3 februa ri 2003) en de Gótakanalrannet op 26 januari en 2 februari. Op website www.nordicskating- center.nl is meer informatie over schaatsmogelijkheden in Zweden te vinden. Hoe het was om in de 18e eeuw aan het keizerlijke hof in Wenen te leven, kun je nu ter plekke beleven. Schönbrunn erleben is de nieuwste attractie voor kinderen en volwassenen in het Weense Schloss Schön brunn. In twaalf ruimtes van de voormalige zomerresidentie van de Habsburgers, bereikbaar via een knalblauwe glijbaan, kun je kennismaken met aspec ten van het hofleven als de adel lijke opvoeding, gebruikte bloedzuigertherapieën en de aanleg van een imperiale tuin. Een belangrijk onderdeel van de expositie zijn de doe-activitei- ten als leren communiceren met een waaier of jezelf hullen in kleding die modieus was. Meer informatie: tel. 0043124555, internet: www.wien.info of www.schoen- brunn.at/kinder In vrijwel alle wintersportlan- den kun je tegenwoordig wandelingen maken op sneeu w- schoenen; de wat futuristische tennisrackets die je onder stevi ge wandelschoenen vastklikt. Omdat je aan een bosrijk en 1 icht heuvelachtig terrein al vol doende hebt, hoef je voor zo'n tocht niet eens zo heel erg ver van huis. In diverse regio's van het Duitse Zwarte Woud (onder meer Feldberg, Schauinsland, Belgen en Todtnauberg) zijn al lerhande mogelijkheden, varië rend van trajecten voor begin ners tot nachtelijke excursies met fakkels en Glühwein. Het aanbod staat in een gids die kan worden aangevraagd bij Belchenland Tourist-Informa tion, tel. 0049 - 7673 918130, of internet: www.belchenland.com Sledehonden uit onder meer Nederland, Duitsland, Tsje chië en Oostenrijk zijn van 9 tot en met 12 januari actief in Neukirchen am Grossvenediger. De Wildkogel Longtrail is de hoogstgelegen hondensleewed strijd van Oostenrijk. De teams moeten twee keer veertig kilo meter afleggen met een hoogte verschil van 1400 meter. Op de eerste twee dagen zijn sleeën en honden in het dorp te zien. Op 11 en 12 januari kunnen vanaf 10 uur op de berg de wedstrijden worden gevolgd. Informatie bij Tourismusver- band Neukirchen, tel. 0043 - 6565 6256, internet: www. neukirchen .at Je moet er een paar ontberin gen voor op de koop toe ne men, maar dan kun je wel vertellen dat je in een zelfge bouwde iglo hebt geslapen. Berggidsen in het Duitse Pfron- ten in de oostelijke Allgau, be geleiden de eskimo-weekends. Er zijn er in totaal zeven in janu ari, februari en maart. Vereist is dat de deelnemers er varing hebben met bergwande- len, warme kleding dragen en een warmeslaapzak meenemen. Voor de uitrusting wordt ge zorgd. Informatie: Pfronten Touris- mus, tel. 0049 - 8363 69839, in ternet wwvv.pfronten.de Kinderen met interesse in techniek en natuurweten schap moeten als ze in de buurt van München zijn in die plaats het onlangs geopende Kinder rijk in het Deutsches Museum bezoeken. In het souterrain kunnen ze naar hartelust expe rimenteren. Er zijn vijf speelka mers, waar spelletjes en proeven kunnen worden gedaan die heb ben te maken met onder meer communicatie, beweging, ener gie, water, licht en muziek. Op internet is het museum te vinden op: www.deutsches-museum.de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33