mijn kind? Opvang wordt steeds duurder en schaarser zaterdag 7 december 2002 foto Harmen de Jong. Kinderdagverblijf Pebbels. Werkende ouders weten het bijna niet meer: waar laat ik mijn kind? De crèche wordt almaar duurder en zit tjok vol. En oppasgezinnen zijn ook al bijna niet te vinden. Dromen van een nanny. Met grote ogen kijkt Maarten hoe Lisette bekers melk inschenkt. Hij prikt een duim in de arm van Jeroen, die naast hem zit. „Muuoozeehawww." Moet je zien, we krijgen melk. Of zoiets. Maarten is zeven maanden, Jos iets jonger. Ze spreken babytaai en zitten met nog veertien andere kleine kinderen als een heel groot gezin aan tafel. Een lage tafel, met lage stoeltjes, plastic bordjes, stukjes bruin brood er op, er naast en op de grond. Ge zichten onder de pindakaas. Jeroen zakt on deruit en kijkt in grote verwondering strak naar het witte plafond. ,,Zo kun je niet eten Je roen, ga eens netjes op je billen zitten", zegt leidster Lisette. Jeroen gaat keurig recht zit ten en heeft ineens weer alle aandacht voor het laatste stukje brood. Het is rustig in kindercrèche Pebbels als de kinderen in twee groepen van zestien hun bo terhammetje eten, een flauw zonnetje op het plastic klauterkasteel schijnt en twee leidsters de fles geven aan twee baby's. Buiten liggen veel rubbertegels, binnen zitten radiatoren bijna tegen het plafond, zijn alle scherpe voor werpen als deurscharnieren afgedekt met dik ke maar zachte stof, is al het speelgoed van hout, rubber of plastic zonder scherpe kantjes, kan nergens heet water omvallen en kunnen kinderen niet zomaar de keuken of de badka mer in lopen of kruipen. Audrey Verheyen.(24) en haar vriendin Jo- landa Prinssen (33) hadden tijdens hun studie pedagogie stage gelopen op een kinderdagver blijf en dachten: dat kan beter. Ze vonden een mooi plekje aan de rand van Breda, dienden een kostenplan in bij de gemeente en konden aan de slag. Nu, twee jaar later, zit hun kinder dagverblijf Pebbels propvol tot het eerste kind vier jaar wordt, naar de basisschool gaat en er eindelijk weer een plekje vrij komt. Nog be langrijker: de leidsters hebben allemaal een specifieke opleiding om met kinderen om te gaan. Niettemin, erkent Verheyen, zijn ze wel strenger dan de ouders doorgaans thuis zijn. ,,We proberen wel zoveel mogelijk de thuissi tuatie na te bootsen, maar hier zitten 32 kinde ren bij elkaar, dus er moet wel een duidelijke structuur zijn. Ze moeten goed met elkaar om gaan en respect voor elkaar hebben." Gouvernante Ruim 300.000 kinderen worden dagelijks in Nederland opgevangen in dagverblijven. De kosten daarvoor gaan volgend jaar omhoog. In enkele gevallen met wel veertig procent, maar gemiddeld zo'n twaalf procent. Het is niet de eerste verhoging, maar wel de meest forse. Ou ders die de kosten zo fors zien stijgen, de wachtlijsten zien groeien en menig werkgever zien besparen op uitgerekend de kinderop vang. vragen zich meer dan ooit af: waar laat ik mijn kinderen? Voor de rijken, en in toenemende mate vooral de nieuwe rijken, is de ouderwetse gouvernan te tegenwoordig de oplossing. Onder de mo derne naam nanny past zij op de kinderen in hun eigen huis, brengt hen naar vriendjes en vriendinnetjes, doet vaak ook wat huishoude lijk werk en helpt soms bij het huiswerk. Zo ie mand kost zeven a negen euro per uur. Voor na schoolse opvang liggen de kosten nog iets hoger. Er zijn ook nanny's die inwonen; die hebben dan een appartement of gastenverblijf en verdienen ruim drieduizend euro per maand. Een nanny is ideaal voor ouders die niet voor zes uur thuis kunnen zijn, de tijd waarop alle gangbare opvang sluit. De meeste werkende ouders kunnen alleen maar dromen van een nanny en zijn afhanke lijk van een kinderdagverblijf, waarde kinde ren tot hun vierde jaar van ruwweg half negen tot half zes worden opgevangen. In sommige van deze crèches kunnen ook oudere kinderen terecht als vorm van naschoolse opvang. De afgelopen vier jaar is het aantal dagverblijven verdubbeld tot tegen de vierduizend, maar dat is bij lange na niet genoeg om aan de vraag van ouders te voldoen. Vrijwel elke opvang heeft een wachtlijst en het is geen uitzondering dat vrouwen hun kind al inschrijven nog voordat ze zwanger zijn. Wie er op tijd bij is, betaalt tussen de tien- en zestienduizend euro per jaar voor de opvang van één kind voor vijf dagen. De meeste ouders kiezen voor twee of drie da gen en werken daarnaast in deeltijd, zodat ze de andere dagen thuis zijn. Soms springt een opa of oma bijEr zijn plaatsen die de ouders geheel zelf moeten betalen en waarvan een deel aftrekbaar is van de belasting. Maar er is ook opvang waarvan het Rijk, via de gemeen te, een deel betaalt. Deze gesubsidieerde plaatsen zijn per saldo goedkoper voor ouders. Gunstig effect Eén van de belangrijkste vragen die ouders zich stellen als ze hun kind naar een crèche brengen, is of het wel goed is voor de ontwik keling van kinderen om geheel of gedeeltelijk buiten het gezin op te groeien. Leidster Marjo lein Lambregts van Pebbels is ervan overtuigd dat een crèche een gunstig effect heeft. „Hier leren ze omgaan met anderen, maar net zo goed voor zichzelf op te komen. Daardoor worden het veel socialere mensen." Voor Audrev Verheyen is er wel een grens aan op vang buitenshuis „Ik hoor wel eens van ou ders die him kinderen vijf dagen in een opvang 'stoppen' en dan voor het weekeinde ook nog iets regelen Ik vraag me echt af waarom die mensen aan kinderen beginnen. Vooral door dit soort ontwikkelingen is er een groeiende stroming in de samenleving die vindt dat we terug moeten naar oude tijden, waarin kinderen 'gewoon' thuis werden opge vangen en opgevoed. Het is een verlangen naar de sfeer van de jaren vij ftig, waarin alles over zichtelijk en veilig was. De tijd waar vooral veel vrouwen van af willen, maar die met over gave wordt uitgedragen door politieke partij en als de LPF en Leefbaar Nederland. Begin dit jaar kregen ze een steun in de rug van Mari anne Riksen-Walraven, hoogleraar ontwi kke- lingspsychologie aan de universiteit van Nij megen. Op basis van hersenonderzoek in de Verenigde Staten stelde zij dat langdurige op vang van kinderen in kinderdagverblijven een negatieve invloed heeft op hun gedrag. ..Een baby heeft behoefte aan intensief contact met oudere of opvoeders, moet ze zien en horenAls dat onvoldoende gebeurt, is de kans groot dat het kind later slecht met emoties om kan gaan Het wordt dan agressief, overgeprikkeld, overbeweeglijk of gehoorzaamt slecht." Haar collega Willem Koops van de universiteit van Utrecht, die gespecialiseerd is in agressie bij jonge kinderen, vindt echter dat het onder zoek wél deugt, maar de conclusies van Riksen niet. „De vraag of opvang buiten het gezin goed of slecht is voor kinderen is geen weten schappelijke vraag, maar een morele. Riksen zegt dat kinderen er wat ongehoorzamer en agressiever door worden. Met hetzelfde recht kun je zeggen dat ze assertiever zijn en wat be ter voor zichzelf opkomen. De hedendaagse ontwikkelingspsychologie gaat ervan uit dat de eerste twee tot vier le vensjaren van een kind de basis leggen voor het hele verdere leven. Dat hoeft evenwel niet per definitie thuis te zijn. Velen - werkende vrouwen voorop - stellen vandaag de dag dat het een achterhaald idee is dat kinderen alleen evenwichtig worden als moeder om vier uur thuis met de thee wacht. Al was het maar om dat moeder daar tegenwoordig erg depressief van wordt en dat is voor kinderen een hele slechte basis voor een gelukkig leven. Ook Riksen-Walraven is daar genuanceerder over dan op het eerste gezicht lijkt. Ze pleit welis waar voor betere verlofregelingen bij zwan gerschap, maar vindt niet dat kinderopvang moet worden afgeschaft. Ze wil wel een verbe tering van de kwaliteit. Er moet in elk geval iemand werken met een pedagogische oplei ding, de kinderen moeten goed worden ver zorgd en het dagverblijf moet schoon en veilig zijn Audrev Verheyen van Pebbels in Breda is het opgevallen dat ouders ook het meest zijn geïn teresseerd in dat soort praktische zaken 'en niet zozeer hoe wij met hun kind omgaan'. Toch vindt zij het absoluut noodzakelijk dat ouders een paar middagen komen kijken hoe het er op een dagverblijf aan toe gaat, 'want een kind is tenslotte geen pakketje dat je af geeft'. Dan blijkt vaak dat ouders meer moeite hebben met het achterlaten van hun kind dan de kinderen zelf. „Als ze hun kind hier hebben gebracht en gedag hebben gezegd, moeten ze ook echt weggaan. Ook al staat hun kind dan soms te huilen, met gespreide armen: 'mama mama, ga niet weg'. Dat is vreselijk. Ouders krijgen er soms een schuldgevoel van: ik laat mijn kind in de steek. Maar dan moet je juist niet drie, vier keer terugkomen; weg is weg. In negen van de tien gevallen zit hun kind een paar minuten al later vrolijk te spelen." Ou ders mogen wel altijd bellen als ze ongerust zijn. Desnoods de hele dag." Ouders die een crèche te onpersoonlijk vinden of er geen kunnen vinden, zoeken over het al gemeen een gastgezin. Nanna van Lelyveld en haar zakenpartner runnen een bureau voor gastouders. Voor hun bemiddeling rekenen ze 1200 euro. In januari komt daar 95 euro bij. Over het algemeen betaalt het bedrijf waar de ouders werken deze kosten, als dat tenminste via de cao is overeengekomen. Het salaris van de gastouders betalen de 'vraagouders' recht streeks. Het eerste kind kost meer dan het tweede; volgend jaar wordt dat respectievelijk 3,60 euro en 3,20 euro per uur. Vergeleken met het huidige tarief is dat een prijsstijging van ruim vijftien procent. Gastgezin Gastgezinnen kunnen zich bij het bureau mel den, waarna Van Lelyveld of haar collega een kijkje gaat nemen bij het gastgezin. Als dat een goede indruk maakt en voldoet aan crite ria als hygiëne, gezondheid en veiligheid, gaan de ouders kennis maken. „Dan kun je wel over objectieve criteria praten, maar uiteindelijk gaat het er om of het klikt. De relatie tussen ouder en gastouder is essentieel. Je moet het gevoel hebben dat het gezin waar jouw kind straks naartoe gaat, een lekker gezin is. Als ouders zeggen 'Laten we het maar proberen', dan raad ik het hen liever af." Van Lelyveld constateert dat de ouders die haar bemiddeling inroepen een crèche iets te massaal vinden. Zijn vinden het prettiger als één iemand of één gezin voor him kind zorgt. „Bovendien voelt een kind zich er eerder thuis, en dat is voor ouders heel belangrijk. Op crè ches wisselt dat, en er zijn kinderen die daar niet aan kunnen wennenOuders die liever wel voor een crèche kiezen, of een vergelijkbare vorm van opvang, doen dat omdat die altijd open zijn, je kunt je kind er altijd brengen." In de sector van gastgezinnen bestaat een groot zwart circuit. Moeders die op eikaars kinderen passen als het zo uitkomt. Andere moeders, die toch thuis zijn voor hun eigen kinderen, willen die één of twee kinderen van de buren er wel bijnemen, tegen een kleine of gangbare vergoeding. „Ik begrijp dat het aan trekkelijk is, omdat mensen elkaar kennen en omdat het goedkoper is", zegt Van Lelyveld. ,Het nadeel is dat er geen overeenkomst is en je bij problemen niets hebt om op terug te val len. Het gebeurt vaak genoeg dat ouders er ei genlijk liever van af willen omdat het toch niet goed bevalt, maar dat niet doen om maar geen ruzie te krijgen. Dat is uiteindelijk niet goed voor het kind." Van Lelyveld constateert dat gastouders niet voor het oprapen liggen en goede gastouders al helemaal niet. Al met al vindt ze dat Neder land de kinderopvang nog altijd niet goed heeft geregeld. „Op de een of andere manier krijgen we dat in dit land maar niet goed voor elkaar, we werken toch wel een beetje in de marge. Werkende ouders, moeders vooral, moeten zich in allerlei bochten wringen als ze een paar dagen willen werken. Het is een kwestie van geld en van goede wil en die ont breekt. Er is nog geen kabinet geweest dat een rigoureuze keuze heeft gemaakt waardoor geen enkele ouder meer hoeft te leuren met z'n kinderen. Neem nou dat gezeur op sommige basisscholen waar je tussen de middag tóch naar huis moet om een boterham te eten Op de een of andere manier zijn we toch een beetje in de jaren vijftig blijven hangen." Voormalig minister Heinsbroek suggereerde ooit dat er crèches in bejaardenhuizen moes ten komen. Dan konden opa's en oma's op de kinderen passen en bleef de sfeer van gezin en familie in stand. Van dat voornemen is nooit meer iets vernomen, maar het idee verwijst, alweer, naar vroeger toen het - vanwege de woningnood - gebruikelijk was dat ouders met kinderen lange tijd bij de grootouders in woonden. In sommige mediterrane landen is die situatie nog intact en passen opa en oma op de kinderen als de ouders werken. Veel grootouders zijn weliswaar gek op hun kleinkinderen, maar vinden het niettemin te vermoeiend om langdurig op ze te passen of hebben geen zin in ruzies met hün kinderen over de opvoeding. Of de ouders willen niet dat opa en oma zich zo intensief met de opvoe ding van hun kinderen bemoeien. De meest gangbare situatie in Nederland is dat de groot ouders bijspringen als dagopvang, gastgezin of buurvrouw een keertje uitvalt. Zo niet Gijs en Wil Zimmerman, 63 en 61 jaar, die het maar niks vonden als hun dochter haar kinderen naar de crèche zou brengen. „De be richten die ik over de kinderopvang hoor zijn niet best. Veel te onpersoonlijk. En duur, want mijn dochter zou dan alleen maar werken om de crèche te kunnen betalen", zegt Gijs. De grootouders stelden voor om hun kleinkinde ren op te vangen, omdat ze dan veel meer per soonlijke aandacht zouden krijgen. „Onze dochter is onderwijzeres en dat wilde ze ook na de geboorte van de kinderen blijven doen. Daar waren en zijn wij het helemaal mee eens. Het zou zonde zijn van haar opleiding en we vinden dat ook vrouwen zichzelf moeten kun nen ontplooien." Al bijna zeven en vijf jaar worden Cilia en Eli- ne drie dagen per week door hun vader, op weg naar zijn werk, om acht uur 's ochtend bij opa en opa gebracht. Opa vindt het „gewoon leuk" om met de kleintjes om te gaan. „Maar het is niet alleen voor de lolwe proberen ze ook op te voeden." De afspraak is duidelijk: als de kin deren bij opa en oma zijn, gelden hün regels en bemoeien de ouders zich er niet mee. Zijn ze bij vader en moeder, dan bemoeien opa en oma zich nergens mee. De grootouders krijgen een kleine vergoeding van de ouders voor de aanschaf van bedjes, kleertjes, eten en dat soort zaken. Ze hebben een grote kast met speelgoed en de logeerka mer is helemaal omgebouwd tot kinderkamer. Opa Henk; „Ik heb een oud-collega die drie dagen per week om half zeven 's ochtends in de auto zit om veertig kilometer verderop op zijn kleinkinderen te gaan passen. Hij vindt het heerlijk. Maar er zijn ook oud-collega's die zeggen: 'Hoe haal je het in je harses? Heb je eindelijk eens tijd om samen iets leuks te gaan doen, zit je wéér in de kinderen'." Dick Hofland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27