Negen jaar zwoegen op de Slag bij de Sloedam Juffrouw Jannie is ingeruild voor een automaat Kloek boek van René Hoebeke Koffie, de brandstof van werkend Nederland zaterdag 7 december 2002 De Sloedam tussen Walcheren en Zuid Beveland was in de Tweede Wereldoorlog twee keer het terrein van militaire scher mutselingen. Op 17 mei 1940 woedde bij de toen zeer smalle passage een felle strijd tussen de Duitsers en de Fransen. Veel hefti ger ging het toe in de september- en oktoberdagen van 1944 toen de Canadezen en de Britten tegen over de Duitsers kwamen te staan. Die jarenlang onderbelicht geble ven strijd speelde een cruciale rol bij de bevrijding van oostelijk Walcheren. René Hoebeke uit Nieuw- en St. Joosland weet daar nu alles van. Een uitgebreid onderzoek heeft hem tot wandelende vraagbaak gemaakt. En wie de gebeurtenissen nog eens in alle rust aan zich voorbij wil laten trekken, is voor menige lange winter avond onder de pannen met de uitga ve Slagveld Sloedam. Dat is een meer dan kloek boek geworden. Twee en een halve kilo zwaar, 928 pagina's dik. Er zijn promovenda die met minder omslachtige proefschriften een doc torstitel binnen halen. Maar de 41-ja- rige gemeente-ambtenaar heeft er dan ook negen jaar op zitten zwoegen. Interesse in oorlogsgeschiedenis vormde voor hem de drijfveer. In vroe ger jaren had René's vader het vuurtje al een beetje aangewakkerd met zijn verhalen over gebeurtenissen in de naaste omgeving in de periode 1940- 1945. De drang om daar meer van te weten werd nog wat sterker bij een ge- zinsbezoek aan de invasiestranden in Frankrijk. De ontdekking dat er over de Sloedam niets uitgebreid teboek was gesteld, zou later extra bijdragen tot de motivatie om dat hiaat in de re gionale oorlogsgeschiedschrijving eens grondig op te vullen. De langgerekte, 1 kilometer ver strek kende kale Sloedam, met aan beide zijden plassen, bood weinig dekking en leidde vooral op het eind van de oorlog tot een verbitterde strijd. Het dodental is nooit exact is vastgesteld, maar het aantal gesneuvelden loopt in de honderden. De auteur trekt in zijn boek ten strijde tegen de opvattingen dat die verschrikkelijke veldslag te vermijden was geweest. 'De operaties waren noodzakelijk en hebben zonder meer hun nut bewezen bij de bevrij ding van Walcheren.' De geallieerden hebben zich destijds duidelijk verkeken op de Duitse ver dediging. Dat is achteraf onver bloemd toegegeven in een rapportage: 'Ons werd meegedeeld dat de vijand slechts bestond uit 350 'wittebrood patiënten', lui met maagzweren, een soort sanatorium onder Duitse lei ding, dat als gevechtseenheid niet se rieus kon worden genomen. Nou, ze hebben ons er ongelooflijk van langs gegeven'. De auteur zegt blij te zijn met de getuigenissen en verhalen over een even geheime als riskante over steek van Britse troepen over de slik ken en schorren van het Sloe, van Zuid-Beveland naar Walcheren. Daardoor hadden de Duitsers, die de Sloedam in de peiling hielden, het na kijken. Deze verrassende manoeuvre van de geallieerden was grote invloed op de daarop volgende operaties. Het lijkt er volgens Hoebeke op, dat zowel particulieren als militairen hebben gewedijverd om de eer van de ontdek king van die geheime route naar zich toe te trekken. Naar alle waarschijn lijkheid kozen de Britten voor een zelf ontdekte route, waarbij ze wel op het spoor waren gezet door lokale infor manten. Hoebeke heeft zich er niet van af ge- In het Oude Dorp, een gehucht bij Nieuwland, vonden tijdens een geallieerd bombardement in 1943 vijf mensen de dood. Illustraties afkomstig uit Slagveld Sloedam maakt door louter in te zoomen op de vroegere landengte tussen beide Zeeuwse gebiedsdelen en de omge ving onbesproken te laten. Door een royale cirkel rond de Sloedam te trek ken kwamen flink wat dorpen als te beschrijven locaties in beeld: Arne- muiden, Nieuw- en St. Joosland, Le- wedorp, Nieuwdorp, 's -Heer Arends- kerke, 's- Heer Hendrikskinderen. De auteur klampte er vele dorpelingen aan die de oorlog aan den lijve hebben ondervonden. Zo kwam hij achter het bestaan van dagboeken vol levendige verhalen. Een ander had weer interes sante foto's in de aanbieding, een der de beschikte over belangwekkende documenten. Zo groeide allengs de informatie uit tot een berg, die nu is geordend tot zoveel royaal geïllus treerde pagina's. Ze staan vol met ge tuigenissen van burgers en militairen. Voor ouderen gaan er herinnerings luikjes open, voor de latere generatie geven de verhalen aan hoe de oorlog werkelijk is geweest Brood-NSB'ers In de beschrijving van de situatie in de verschillende woongemeenschappen valt de relatief grote aanhang op van de NSB in Arnemuiden. In de oorlogs jaren waren in het vissersdorp rond dertig inwoners lid. De auteur voert als verzachtende omstandigheid aan dat maar een zeer beperkt deel fana tiek was. „De meesten waren brood- NSB'ers", verklaart hij nader. „Die waren niet echt uit principe maar meer uit armoede lid van de partij ge worden. De mensen lieten zich vooral overtuigen door economische motie ven." De auteur zegt zich bewust te zijn dat hij met zijn gedetailleerde verslagleg- Vanwege het te vernachten oorlogs geweld waren op een aantal plaatsen achter de Atlantikwall Rode Kruis- dorpen ingericht. Dat Arnemuiden daar ook bij hoorde, kwam wellicht vanwege de ligging nabij de smalle doorgang van de Sloedam. De aanwij zing tot Rode Kruisdorp betekende dat er geen gewapende troepen moch ten verblijven. Dat was alleen toege staan aan medisch militair personeel. Op een aantal gebouwen, zoals op de hervormde kerk, waren rode kruizen op de daken geschilderd, zodat van veraf en vanuit de lucht was te zien dat Arnemuiden een beschermde plaats was.De operatiekamer van het Duitse militaire hospitaal was inge richt in de openbare lagere school. Vijf gebouwen waren beschikbaar om to taal 700 gewonden te kunnen verple gen. Anekdotes In de uitgave wordt ruim plaats ge maakt voor de menselijke verhalen. Daarbij mogen ook de anekdotes niet ontbreken. Omdat de aanwezigheid van de Duitsers niet bepaald op prijs werd gesteld, lieten burgers geen kans voorbijgaan om ze voor de gek te hou den. Klaas van de Ketterij uit Arne muiden werkte bij De Schelde in Vlis- singen. Hij nam de gelegenheid te baat om op de boulevard de topografische kennis van een Duitse soldaat bij te spijkeren. De soldaat had Van de Ket terij aangesproken met de vraag: 'Is dat nou Engeland?', wijzend op de bebouwing bij Breskens. 'Ja, dat zal Engeland wel wezen', sprak Klaas gretig. 'Oh', reageerde de Duitser op gewonden, 'dan is het een fluitje van een cent, dan zijn we er zoVerder is daar het verhaal dat Duitsers zo ver zot op 40 kazen waren. Om zijn gezin tijdens zijn verlof in de Heimat te ver rassen had een Duitse Obergefreiter een dorpeling opgedragen een bolletje kaas voor hem te regelen. Vlak voor het vertrek kwam die man keurig met een in rood papier verpakt bolletje aanzetten. De Duitser zou pas later ontdekken dat er onder de verpakking geen kaas zat maar een raap. Met een revolver in de aanslag kwam hij na te rugkeer van verlof verhaal halen. De man die hem de poets had gebakken heeft zich toen langdurig verstopt moeten houden. De auteur had met zijn spitwerk ook extra willen bevestigen dat het hart van Middelburg in mei 1940 niet door een systematisch uitgevoerd bombar dement a la Rotterdam is platgewalst. De branden die her en der ontstonden en tal van beeldbepalende monumen ten als het stadhuis en het Abdijcom plex in de as legden, zijn mede veroor zaakt door een combinatie van aanvallende Duitse bommenwerpers en bij Lewedorp opgesteld artillerie- geschut. Er klinkt teleurstelling in de stem van de auteur als hij zegt dat daarover geen aanvullende documen ten meer boven water zijn gekomen die aangeven dat er van een terreur- bombardement, zoals de navorsers al lemaal van elkaar overschreven, ab soluut geen sprake is geweest. „Daar is niks van op papier achtergebleven. De in het opleggen van gemeentelijke belastingen gespecialiseerde ambte naar heeft voor de uitgave van zijn standaardwerk vergeefs voor subsidie aangeklopt bij het provinciaal be stuur. 'Uw pulicatie is in onvoldoende mate van provinciaal belang', luidde het koele briefje waarmee Hoebeke werd afgescheeptDe auteur vond dat 'grote kul' en hij vindt het nog steeds 'grote kul'. Door het ontbreken van die financiële injectie moet er stevig in de buidel worden getast om de dikke pil te kunnen aanschaffen. Een deel van het publiek heeft zich door de prijs van veertig euro niet laten af schrikken. Van de duizend voor eigen risico gedrukte exemplaren hebben er al negenhonderd bij voorinschrijving hun weg naar een lezerskring gevon den. Hoebeke, tevreden: „Vooral in de dorpen loopt het als een trein. De oor logshistorie is kennelijk niet weg te denken uit de hoofden van de men sen." Jacques Cats R.E. Hoebeke: Slagveld Sloedam. Uitgegeven in eigen beheer. €40,- Koffie is de benzine die werkend Neder land draaiende houdt. Maar tegen woordig wordt de drank ook als een extra arbeidsvoorwaarde ingezet: gratis, van een steeds betere kwaliteit en in alle mogelijke varianten 24 uur per dag verkrijgbaar. Dat gaat wel ten koste van de Juffrouw Jannie, want de koffiejuffrouw is inmiddels bijna overal ingeruild voor de automaat. Moest de gemiddelde kantoorklerk of fa brieksarbeider zich vroeger troosten met een bak aangelengd heet water uit de auto maat - naar keuze met of zonder melk en suiker - tegenwoordig eist werkend Neder land een kwalitatief goede beker koffie, va riërend in sterkte, met of zonder cafeïne en als het even kan ook nog een kopje cappuc cino, espresso of Wiener melange. Douwe Egberts verleidt het bedrijfsleven niet alleen via tv-spots, maar ook met een nadrukkelijker positionering van het merk DE in de bedrijven. Daartoe opende de kof- fiebrander driekwart jaar geleden op het hoofdkantoor in Utrecht een groot busi ness-center met compleet ingerichte cof- feecorners en fraaie coffeelounges, waar het bedrijfsleven zich onder het genot van een bakje leut kan laten voorlichten over de rij ke wereld van de koffie. „Koffie is namelijk niet alleen een oppepper, het staat voor een moment van rust in een hectische wereld en onverwachte ontmoetingen met collega's'" zoals Barto Cleton, commercieel directeur bedrijven, instellingen en onderwijs van DE het fraai verwoordt. Ook Cleton kan er echter niet omheen. De koffieconsumptie in Nederland is al jaren aan het dalen: van gemiddeld 3,8 kopjes per dag in 1990 tot 3,3 in het afgelopen jaar. De oorzaken: andere dranken, zoals thee, win nen aan populariteit en de samenstelling van de Nederlandse bevolking verandert. Er zijn minder grote gezinnen, waar elke dag standaard grote kannen koffie worden gezet (en deels weggegooid). Alleenstaan foto Johan Lamoral/GPD den en tweeverdieners scheuren liever even een zakje open of zetten afgepaste hoeveel heden met nieuwe toestellen als de Senseo. Toch wordt er op het werk wél meer koffie gedronken, weet Cleton te melden. Hij schat dat werknemers dagelijks 3,5 kopjes nutti gen. Die groei is volgens hem te danken aan de betere kwaliteit (automaten)koffie, een grotere keus aan variëteiten (wie vroeger 's middags geen koffie meer kon zien, wil nu wel een cappuccino) en aan de opmars van de vrouw in de beroepsbevolking. Hoewel vrouwen gemiddeld minder koffie en meer thee drinken dan mannen, heeft het toch ge leid tot een verschuiving van het binnens huis naar het buitenshuis gebruik. En last but not least heeft ook de 24-urige werkdag van de koffie-automaat het verbruik gesti muleerd: waar vroeger de koffiejuffrouw een paar keer per dag langskwam, kan ie- maken voor een van de twee. Een combina tie van koffie rondbrengen en automaten is kostentechnisch niet verantwoord." De wens van de individuele klant bepaalt ook het soort automaat dat de werknemer in zijn bedrijf aantreft. Een advocatenkantoor met veel bezoekende relaties zal eerder voor een rijker opgetuigd apparaat kiezen dan een fabriek waar vooral een bak Hollandse leut gedronken wordt. Daarom biedt de kof- fiebrander een uiteenlopend assortiment van eenvoudige 'geen fratsen-automaten' dereen nu op elk moment van de dag zelf een bekertje uit het apparaat tappen. Koffiedames lopen tegenwoordig nog voor al bij overheidsinstellingen rond. Maar ook daar vormen ze een uitstervend ras, want het venten met koffie wordt door steeds meer instellingen gezien als duur, te weinig flexibel en met te weinig keuzemogelijkhe den. Douwe Egberts voorziet zowel de kof fiejuffrouw als de automaat van ingrediën ten, maar Cleton kan niet zeggen hoe duur een kopje koffie volgens beide varianten is. „Het hangt sterk af van het verbruik binnen een bedrijf, het soort apparaat en de wensen in de koffievoorziening. Ik zeg klanten al tijd wel dat ze het beste een keuze kunnen met maar één keuze (koffie of heet water) tot een automaat waarop maar liefst 21 keuze knoppen prijken: voor onder meer espresso, Wiener melange, café choco en soep. Cleton ziet steeds vaker dat de automaat niet als een op zichzelf staand apparaat in de gang of de keuken wordt geplaatst, maar wordt ingebed in een coffeecorner of zelfs coffeelounge. In het Uti-echtse business- center toont DE het bedrijfsleven dit soort hoekjes waar het personeel de koffie staan de aan een tafel of zittend in een luxe fau teuil kan genieten. „Koffiedrinken is niet alleen lekker", verklaart de commercieel di recteur, „het is in het haastige bestaan van de werknemer ook een moment van rust en een gelegenheid om collega's te treffen, je anders misschien nooit ziet." Volgens! is de tijd voorbij dat bazen zulke samen- scholingen bij de koffieautomaat zagen af lummelarij of als een voorteken van een dreigende staking. „Het wordt eerder aar gemoedigd, want onverwachte ontmoetir- gen leiden vaak tot creativiteit." Nog maar zelden hoeft er betaald te wore voor automatenkoffie middels geld, mun: jes of creditcards. Soms wordt er wel een koffiebijdrage van het maandloon ingehc den, maar meestal is het toch een gratis voorziening. De piekmomenten in het verbruik liggen, volgens DE in de ochtend (bij binnenkom' en om een uur of elf), maar 's middags win. nen varianten als cafeïnevrije koffie en ca: puccino terrein. Van concurrentie van wal^ en soep zegt de DE-man geen last te hebbc „Het is meer een toevoeging. Andere dra: ken hebben toch meer hun eigen gebruifc moment." De beslissers rond de koffievoorziening 1 een bedrijf zijn afhankelijk van de groof/. de directie, de facility-manager en/of dec teraar. Maar meestal wordt over zo'n pri-. maire arbeidsvoorwaarde als de koffie ge- besluit genomen zonder een uitgebreide consultatie binnen het bedrijf, weet CletfC „Koffie is een emotioneel onderwerp. Da: moet je niet lichtvaardig mee omgaan. E-' wordt altijd uitgebreid getest en geproefd voor men over een apparaat beslist. Nie- mand wil een opstand onder zijn persons' riskeren." i Jan Ruesfc "'4 v - V- V De Sloedam in de oorlogsjaren. ging mogelijk oude wonden open haalt. „Ik denk dat die geallieerde granaatbeschieting van Arnemuiden heel dramatisch is geweest. Daar zijn bijna vijftig mensen bij omgekomen." Ingrijpend was ook de gebeurtenis die plaats vond op 15 augustus 1943. Op die dag werden verschillende plaat sen op Walcheren getroffen door een zwaar geallieerd bombardement. Veel van de bommen die bestemd waren voor het vliegveld bij Souburgkwa men terecht op het Tuindorp in Vlis- singen. Daar vielen 43 slachtoffers. Ook in Ritthem waren er doden te be treuren. In het Oude Dörp, een ge hucht bij Nieuwland, vonden rijf per sonen de dood. Het bombardement had een nog grotere omvang kunnen hebben, heeft Hoebeke later vastge steld: doordat de aanvliegroute schuin over het gehucht lag is de klei ne woongemeenschap aan een totale vernietiging ontkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26