Nederlandse raketten tegen Irak PZC opticien DUIZENDEN KORTING OP AL ONZE OCCASIONS Megastroomstoring treft Rotterdam Kabinet maakt einde aan gehakketak rond verdeling frequenties Kabinet onder voorwaarden bereid tot bijdrage aan militaire actie EU-kandidaten overvragen Brussel België sluit kerncentrales Roy Hendriksen weer op schot Akker-mannen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- maaammmm Ook o kon* er tTnoen- korf warmpjes bVzirter)* Vtuchfen ok+ofcer 1003 fjv no a( te toeken v.a. t%9,- Oranje in finale, Schopman gehavend ziet zijn (haar) kans in Zeeland! 0800 - 0231 231 (GRATIS) JAGUAir Overval per taxi Doe-'t-zelvers grijpen duo in de kraag Elfstedenkoorts loopt alweer op A 2° 4" mm i-4" 04 Koude wind Bewolkt en 's ochtends mogelijk lichte sneeuw. Middagtemperatuur net boven het vriespunt. 245e jaargang no. 289 zaterdag 7 december 2002 los nummer 1,65 CHRYSLER JEEP HOP GOES 0113-250858 I van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet is 'in principe' bereid tot het leveren van materieel en manschappen voor mi litaire actie tegen Irak. Dat heeft premier Balke nende gisteren na afloop van de ministerraad be kendgemaakt. kije zijn daarbij de meest voor de hand liggende plaatsen. Balkenende tekende wel aan dat het nog niet zo ver is. Het materieel wordt pas daadwer kelijk beschikbaar gesteld als onomstotelijk is vast komen te staan dat Irak de jongste VN-re- solutie 1441 schendt. „En dat is voor Nederland een zelfstandi ge afweging en een zelfstandig besluit, waar ook het parlement in wordt gekend", aldus de pre- Resolutie 1441 dwingt Irak on der meer tot het onbelemmerd toelaten van VN-wapeninspec- teurs. De afgelopen dagen pol ste de VS de Navo-bondgeno- ten, waaronder Nederland, voor eventuele bijdragen aan een of fensief tegen Irak. De VS toon den belangstelling voor de Ne derlandse luchtverdediging, die ook tijdens de Golfoorlog actief was. De Patriot-eenheden zijn gestationeerd op de vliegbasis Vol kei en zijn in staat Iraakse Scud-raketten uit te schakelen. Het overleg met de VS moet vol gens Balkenende vooral gezien worden als methode om bij de lopende wapeninspecties druk op de ketel te houden. „Ook voor president Bush is gewapend op treden de laatste optie." Bij de militaire planning moet een aantal zaken tijdig worden geregeld. Zo hebben de VS ver gunning gevraagd én gekregen om over Nederland te mogen vliegen. De VN-wapeninspecteurs in Irak doen geen echte pogingen massavernietigingswapens op te sporen. Ze zijn alleen maar in Irak om de VS een excuus te ver schaffen voor een aanval. Dat zei de Iraakse ambassadeur in Moskou, Abbas Khalaf, giste ren. Khalaf verwees naar het bezoek eerder deze week van een groep wapeninspecteurs aan een van de paleizen van president Sad dam Hoessein, omdat daar che- Vier van de tien kandidaat-lidstaten van de EU eisen van Brussel meer geld en hogere graan- en melkquota. Vooral de harde opstelling van Polen roept veel irritatie op bij de huidi ge leden. EU-voorzitter Denemarken waarschuwde dat de dwarsliggers wel eens helemaal uit de boot - kunnen vallen. mische, biologische of nucleaire wapens zouden liggen. De inspecteurs droegen echter geen beschermende kleding en zagen eruit 'als toeristen'. Dat wijst erop dat zij niet werkelijk verwachtten iets verdachts te vinden, aldus Khalaf. Irak moet uiterlijk morgen een overzicht presenteren van al zijn biologische, chemische en nucleaire wapenprogramma's, maar heeft aangekondigd dat vandaag al te doen. GPD/AP Het Belgische parlement stemt in met het plan om alle kern centrales van het land te sluiten. De oudste twee, Doel 1 en 2, gaan in 2015 dicht. De laatste nucleaire ji installaties zouden tien jaar later worden gesloten. l! Roy Hendriksen was gisteravond weer op schot bij Helmond Sport De middenvelder, afkomstig uit Middelburg, scoorde tegen het Sparta van trainer Dolf Roks uit Dreischor twee keer binnen een tijdsbestek van vijf minuten. Hel mond Sport won met 5-0 en Hendriksen bracht zijn ;iT O totaal dit seizoen daarmee op tien doelpunten. Kapot zijn ze ervan, de echte Akker-mannen. Hun bedrijf is straks niet meer. De Piet Heinkade in Vlissingen zal nooit meer de Piet Heinkade zijn, zonder de bergingsvaar- tuigen van Van den Akker en de ankerkettingen langs de weg. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie; 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18,19 en 21; reportage: 23, 24, 25, 26, 27 en 29; reizen: w1w3 en w5; mobiel: w7; trends: w11, w13 en w15 door Hans van Soest DEN HAAG - De verdeling van etherfrequenties onder com merciële radiozenders moet op 1 juni volgend jaar rond zijn. Met die beslissing lijkt het kabinet een einde te hebben gemaakt aan een jarenlang slepende kwestie. Gisteren maakte de staatssecre tarissen Van Leeuwen (Cultuur) en Wijn (Economische Zaken) bekend op basis van welke cri teria de FM-frequenties onder de commerciëlen zullen worden verdeeld. Zo zal rekening wor den gehouden met de verschei denheid van het aanbod. In totaal zijn er negen landelijke frequenties te verdelen. Eén voor een nieuwszender, één voor een niet-popzender (klas siek of jazz), één voor Neder landstalige muziek en twee voor alternatieve popmuziek. Aan de overige vier zijn geen voorwaar den verbonden. Bestaande com merciële omroepen en nieuwko mers zich kunnen inschrijven. Er wordt gekeken naar wie de beste plannen heeft en wie het meeste geld biedt. De discussie over de radiofre quenties sleept al jaren. Het vo rige kabinet wilde een veiling. De huidige zenders begonnen echter een succesvolle lobby in Den Haag en de Kamer stelde het besluit uit. Het huidige kabinet wil een ver deling waarbij rekening wordt gehouden met diversiteit en be langen van de huidige stations. De nieuwkomers stapten daar op deze zomer naar de rechter. Die besliste dat de frequenties op 1 juni verdeeld moeten zijn. Daaraan is voldaan. GPD naam voorletters. straat: postcode plaats: telefoon- noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-maïl: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: 8 713214' 00001 9 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) WIMfliüi Woordvoerder R. Baar zei giste ren dat de vereniging in een vroeg stadium wil inspelen op de aangekondigde vorstperio de. De Elfstedenkoorts is in Friesland al voelbaar, nu alle meteorologen eensgezind vanaf het weekeinde matige vorst voorspellen. Baar vindt de maatregelen daarom niet voorbarig. „De twee bruggen staan bekend als zwakke plekken in de route. Als we nu niets doen, dan is het straks te laat." De raamwerken onder de brug gen remmen de stroming van het water af. Dat bevordert de ijs- vorming. Als er eenmaal ijs ligt, dan is het niet meer mogelijk de raamwerken te plaatsen, aldus Baar. Tijdens de laatste Elfsteden tocht op 4 januari 1997 experi menteerde de Vereniging De Friesche Elfsteden met de raamwerken onder de Harlin- ger bruggen. Dat pakte succes vol uit. Het water onder de bruggen vroor toen ook in slechts twee nachten dicht, al dus Baar. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De stroomsto ring in de regio Rijnmond heeft gisterochtend het openbare le ven daar goeddeels lamgelegd. Treinen en trams stonden stil, mensen moesten metrotunnels lopend verlaten en de brand weer haalde tientallen mensen uit liften. Telefoneren met mo biele telefoons was lang niet al tijd mogelijk. Zo'n 300.000 huishoudens zaten een paar uur zonder stroom en winkels sloten de deuren. De grootste slachtoffers van het uitvallen van de elektriciteit waren de Nederlandse Spoor wegen en de reizigers. De hele ochtend reden er van en naar Rotterdam en Den Haag geen treinen. Pas tijdens de avond- spits waren er bijna geen vertra gingen meer. De problemen wa ren voelbaar in het hele land. Advertentie —J Reizen en Recreatie S SA OP /AKAWT/E W JE EIGEN ZATERDAGKRANT Op de afdeling intensieve zorg van het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam moesten enkele pati ënten korte tijdhandmatig wor den beademd. Het noodaggre- gaat was een half uur buiten werking. Er waren enkele ope raties aan de gang, maar daar werkte de noodvoorzieningen wel. Andere ziekenhuizen had den geen problemen. Vorkheftruck Een fout met een vorkheftruck was kort voor negen uur de oor zaak van de stroomstoring. Bij werkzaamheden in het schakel station Waalhaven in Rotter dam kwam een vorkheftruck te dicht bij het spanningsveld. Het station heeft een vermogen van 150.000 Volt. Bij zulke hoge voltages kan de spanning door de lucht overspringen, aldus di- van onze sportredactie Tfir PERTH - De Nederlandse hockeysters bereikten gisteren door een 1-0-overwinning op China de fi nale van het WK. Er was echter één smetje op het bereiken van de eindstrijd, waarin Argentinië morgen de tegenstander is. Janneke Schopman moest zich met een sterk gezwollen jukbeen in het ziekenhuis van Perth melden. Vrijwel iedereen in het Nederlandse kamp, inclu sief bondscoach Mare Lammers en teamarts Jes sica Gal, vreesde voor een zware breuk. Foto's we zen echter uit dat daarvan geen sprake was. Schopman kreeg in de voorlaatste minuut een vrije slag van de Chinese aanvoerster Chen vol in het gelaat „We waren allemaal erg geschrokken", liet Lammers weten. „Het zag er met best uit. Maar misschien dat ze zondag toch kan spelen." Lammers wond zich op over de strikte regels van de internationale hockeyfederatie (FIH). die ver zorgers en fysiotherapeuten bij het WK verbieden met medische attributen het veld op te komen. „Ze mogen niets meenemen als een speelster ligt te kronkelen van de pijn. Dat.is toch belachelijk? Medische verzorging op het veld zou te veel op houden. Maar het is levensgevaarlijk als je geen optimale eerste hulp kunt verlenen. Janneke had zo'n grote zwelling, omdat er met meteen ijs op kon worden gedaan. Onbegrijpelijk." ANP Het gezicht van Janneke Schopman spreekt boek delen, nadat ze een bal vol in het gelaat heeft ge kregen. foto AP recteur R. Walter van Trans portnet Zuid-Holland (TZH)de beheerder van het energienet. De truckchauffeur bleef onge deerd, twee mannen die dichtbij stonden liepen brandwonden op door de vrijgekomen hitte. Zij liggen in het ziekenhuis. Het on geval veroorzaakte ook in het schakelstation Rotterdam Cen trum van TZH een storing. Het station Waalhaven was om half tien al weer in bedrijf, Rot terdam Centrum tegen tien uur. Drie kwartier later kon het energiebedrijf vervolgens be ginnen met het opbouwen van de stroomvoorziening. Aan het begin van de middag was er weer bijna overal elektriciteit. Overbelast De alarmcentrale 112 en het centrale politienummer 0900- 8844 werden zoveel gebeld dat ze overbelast raakten. Toch wa ren er geen grote problemen, zo meldde de politie. De hulpdien sten hadden in het World Port Centre een coördinatiecentrum ingericht, dat in de loop van de middag werd ontbonden. Bij bedrijven is het afhankelijk van het soort contract dat ze hebben met stroomleverancier Eneco of ze hun schade vergoed krijgen. Particulieren hoeven geen moeite te doen, aangezien de storing binnen vier uur was verholpen. Volgens de Consu mentenbond kunnen mensen pas na die tijdsduur aanspraak maken op een vergoeding. ANP Advertentie Advertentie Advertentie zie onze vacature op www.demuynckoptiek.nl Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Uw Regionaal Jaguar Centrum. Bogaers Jaguar Breda B.V. tijdelijk adresMon Plaisir 100, ETTEN-LEUR Tel 076 - 5263800 www.bogaers-Juguur.nl DORTMUND - Een Duitse klant heeft zijn rit in een taxi onderbroken voor de beroving van een tankstation. De man vroeg de chauffeur bij een tankstation even te stoppen. Na de beroving liep hij met een buit van honderden euro's terug naar de wachtende taxi De chauffeur merkte niets. RTR ZIERIKZEE - Als ware doe-het-zelvers hebben klanten van de Praxis in Zierikzee twee winkeldie ven aangehouden. De mannen hadden voor zestig euro aan batterijen zonder te betalen meege nomen. Toen de twee door winkelpersoneel werd aangesproken liepen de mannen weg. Zij werden gevolgd door enkele klan ten die hen mee terug na men naar de winkel. Hier werden zij aangehouden door de politie. Tegen de mannen werd proces-ver baal opgemaakt. Aan de Amerikanen is toege zegd dat Nederland Patriot- luchtverdedigingsraketten zou kunnen inzetten. Israël en Tur- HARLINGEN - Terwijl het nog geen graad had gevroren, zijn de eerste voorbereidingen voor een li mogelijke Elfstedentocht al be- 6 gonnen. In Harlingen heeft het rayonhoofd van de Vereniging De Friesche Elfsteden houten 1 raamwerken onder twee brug gen laten leggen. Een conductrice kijkt vanuit haar gestrande tram naar het door de stroomstoring getroffen Rotterdamse Centraal Station. foto Jasper Juinen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1