Oranje mag nu aan finale denken VdH klasse apart in Melbourne De verlosser van Sunderland hoopvolle 1 start handbalsters OM in beroep tegen vrijspraak Feyenoord Sparta en Roks door publiek uitgefloten w Hockeysters verslaan China en spelen in eindstrijd tegen Argentinië 19 ïMé k' PSV-arts naar Japan voor Park Haan op proef als coach van China Tomasson speler van het jaar Real helpt gedupeerden ramp Moya is Europees tennisser 2002 RBC en Excelsior in evenwicht: 1-1 Hopmans niet op Masters zaterdag 7 december 2002 Norbert Kleinherenbrink PERTH - Het was in Perth nog iet niet verboden. Maar de Ne- jerlandse hockeysters mochten ,-an bondscoach Mare Lanuners •Jjj het wereldkampioenschap niet over een wedstrijd kee« kijken, laat staan aan de fi- i nale denken. „Van duel naar leven", zo luidde het parool ran Oranje. Na de benauwde ze eevan gisteren op China (1-0) in fle halve finales van het WK mo- leen, nee móeten, de speelsters •1 over de eindstrijd praten. „We hebben het hele toernooi stapje voor stapje afgewerkt", zei Minke Booij, die opnieuw uitblonk in de hechte afweer van Nederland. „Nu mogen we dan eindelijk over de finale dro men. Ik weet zeker dat het een schitterende wedstrijd wordt. Ik kijk er nu al naar uit." Oranje speelt zondag in de fina le tegen Argentinië, dat gisteren titelverdediger Australië ont troonde (1-0). Daarmee krijgt het WK, met liefst 72 wedstrij den, de eindstrijd die het ver dient. Argentinië (acht over- onze sportredactie - Het Openbaar in Rotterdam neemt 'geen genoegen met de vrij spraak van Feyenoord en club voorzitter Jorien van den Herik en gaat in hoger beroep. Het OM is het niet eens is met het oordeel van de rechtbank dat Feye noord en Van den Herik geen op zettelijke belastingfraude heb- g^ben gepleegd. jCyoigens de aanklager heeft de zich 'op onjuiste gebaseerd'. „De door yde rechtbank gedane vaststel- lingen zijn niet in overeenstem- jAming met de stukken en de ge tuigenverklaringen die zich in het strafdossier bevinden", laat het Openbaar Ministerie weten. De rechtbank in Rotterdam sprak Feyenoord en zijn voor- zitter een week geleden vrij van en valsheid in Het OM had een boe- szfe van ruim 1,1 miljoen euro en 'twaalf maanden cel waarvan de lelft voorwaardelijk geëist te- fin respectievelijk de club en fan den Herik. 'aj )e aanklager meent dat Feye- [oord opzettelijk een te lage rï, angifte loonbelasting heeft ge- laan Volgens Justitie was ten Jnrechte geen loonbelasting be- f^door Edwin Alblas AARHUS - De Nederlandse handbalsters zijn het Europees kampioenschap handbal in De- n'a: nemarken weinig hoopvol be- «w gonnen. In een groep met drie •Zv kanshebbers voor de titel ver- loor Oranje de eerste wedstrijd 5.83 tegen Frankrijk (24-25). De speelsters én de bondscoach hielden zich groot. Dat op de dramatische nederlaag niet een passaal tranendal volgde, was 'volgens Bouwer de grote winst. ICirkelspeelster Olga Assink pakte de wel in huilen uitge- barstte Sylvia Hofman bij de 'PJ^arm. „Kom op, morgen is er t onweer een dag." Hofman waagde en aeven voor tijd de laatste schot poging, terwijl het plan was om dertig resterende seconden in teiwovertal uit te spelen. Het schot Weg kans op de gelijk- Pa»maker. Niemand die het haar ke. verweet. „Sylvia speelt in de tNederlandse competitie. Die is tb^Zöveel druk niet gewend", con stateerde Bouwer slechts. Ïijna de gehele wedstrijd had ederland op voorsprong ge- aan, een feit dat niet telt. Zwaar wogen wél de slordig- teni).heidjes juist op momenten dat oc^iNederland niets hoefde te force- jgefc ren, met een marge van twee [doelpunten bijvoorbeeld. Bou- j-jji wer weet dat aan 'bepaalde te- a3J vredenheid' bij sommige speel Hij, als perfectionist, had zich eraan geërgerd, maar zei het niet hardop. Dat genieten werd keihard afgestraft. winningen) en Nederland (zeven zeges, één gelijkspel) ble ven op de lange weg naar de fi nale ongeslagen en speelden het beste hockey. Oranje heeft tegen de Zuid-Amerikaanse ploeg nog iets goed te makenna de ne derlaag vorig jaar in de finale van de Champions Trophy in Amstelveen (2-3). Niet hoogstaand „Dat was een mooie, open wed strijd en die verwacht ik nu weer", blikte Lammers vooruit. „Argentinië is in mijn ogen licht favoriet. Het is een uitgebalan ceerd team, dat bovendien over veel individuele kwaliteit be schikt. Maar wij zijn absoluut niet kansloos. Nederland is bij dit WK al een beetje de verras sing van het toernooi. Zondag gaan we ervoor zorgen dat we echt de stuntploeg van Perth zijn." Het duel met China was niet hoogstaand, maar boeide de liefhebbers wel. Het compacte Oranje voerde de tactische op drachten van Lammers uitste kend uit. „Minke Booij heeft de beste speelster van China, die nummer acht (Fu), echt volledig uit de wedstrijd gespeeld", ge noot de Brabantse bondscoach na. „Fysiek was het minder zwaar dan we hadden verwacht, om dat het tempo aan de lage kant was. Dat kwam voornamelijk door de Chinese speelwijze. Ze bleven tot aan de laatste minuut met vier verdedigers spelen en dan ook nog eens met de libero ver achter de defensie. Daar door konden beide teams geen overtalsituatie afdwingen en leek het misschien een beetje een saaie wedstrijd. Maar span nend was het in elk geval wel." Dankzij het sublieme verdedi gen van Booij, Schopman, Scheepstra en Boomgaardt hoefde doelvrouw Sinnige nau welijks in actie te komen. Na de rust ging van twee Chinese strafcomers de meeste dreiging uit. Beide korte hoekslagen werden door fel uitlopen van Booij onklaar gemaakt. „Minke is onze kamikaze", glimlachte Lammers. „Nie mand kan op zo'n manier een strafcorner met de stick op de grond blokkeren." Dankzij een snelle vrije slag van Donners, waarop Oranje bij het WK een patent lijkt te hebben, kwam Macha van der Vaart kort na de rust vrij voor het Chinese doel. De stille kracht op het Ne derlandse middenveld tikte de bal vallend in: 1-0. Het was pas haar zevende treffer in 103 in terlands. Een flinke blessure aan het jukbeen bij Janneke Schopman, na een wilde slag van aanvoerster Chen, deed Oranje in de slotfase nog even schrikken. Maar China miste het technische en tactische ver nuft om te profiteren van de Ne derlandse malheur. .Het WK is voor ons nog niet ge slaagd omdat het nog niet is a f- gelopen", sprak Lammers wijs. Donners: „We moeten het nu af maken. We zijn er zo dichtbij. Maar alleen als we echt héél goed zijn, kunnen we zondag van Argentinië winnen." ANP taald over een som geld die de voetballers Aurelio Vidmar, Christian Gyan en Patrick Allo- tey bij hun overgang naar Feye noord zelf in handen zouden hebben gekregen. Dat is volgens het OM tekengeld en daarover moet loonbelasting betaald worden. Volgens Feyenoord waren het verplichtingen van de vorige ei genaars en had ook daar, of door de spelers zelf, belasting afge dragen moeten worden. De rechtbank volgde die redene ring. Jorien van den Herik is niet ver rast dat het Openbaar Ministe rie (OM) in beroep gaat tegen de vrijspraak van Feyenoord en de voorzitter inzake vermeende opzettelijke belastingfraude. „Het is weinigen gegeven hun fouten toe te geven", zegt Van den Herik. „Gezien de houding van het OM en de overmatige belangstelling van de ambtena ren van de Fiod komt het beroep niet eens onverwacht." „De overheid maakt weliswaar gebruik van ons rechtsysteem, maar doet dit zonder rekening te houden met de belangen van een club en een persoon die nota bene door drie rechters met een heldere vrijspraak van alle blaam zijn gezuiverd." GPD/ANP Veel is niettemin ten goede ver anderd, meende hij. „Ik kan alleen maar tevreden zijn", poogde de bondscoach het opti misme levend te houden. Dat hij bijna in één adem eraan toe voegde dat dit de dag was geweest om van Frankrijk te kunnen winnen, was een rare contradictie. „Het was geen mooie manier om te verliezen. Maar het verschil met de we reldtop is zó klein. We hebben veel meer van dit soort wedstrij den nodig", verzuchtte hij. Voor een groot aantal interna tionals is Denemarken veel meer dan een vakantiebestem ming. De speelsters verdienen er met handballen een goed beleg de boterham. De sympathie op de tribunes ging gisteren daarom naar Ne derland. De stoeltjes waren goed bezet omdat de partij tegen de nummer vijf van het laatste WK het opwarmertje voor De- nemarken-Oekraïne was. Het plukje Oranje-fans in de nok van het stadion vond in de rood wit beschilderde Deense sup porters bondgenoten. Van avond tegen de Oekraïne rekent de ploeg daar ook nog op. Morgen, als Denemarken in de 'Arenaen' de tegenstander is, zal het speelhuis met 4200 fana ten voor Oranje daarentegen een hel zijn. „Als we zo goed blijven spelen, dan komen de re sultaten vanzelf wel"sprak As sink, beseffende dat Oekraïne en Denemarken wellicht nog zwaarder geschut inbrengen dan Frankrijk. GPD Miek van Geenhuizen (rechts) slaat een aanval van Zhang Hai Ying af. foto Torsten Blackwood/AFP van onze sportredactie MELBOURNE - Pieter van den Hoogenband heeft bij wereldbekerwedstrijden in Melbour ne (kortebaan) zijn eigen Nederlands record op de 100 meter vrije slag geëvenaard. De Neder landse zwemmer kwam in het bad van Melbourne uit op 47,20 seconden. Bij het EK kortebaan in Portugal in 1999 was Van den Hoogenband net zo snel. De Brabander was gisteren een klasse apart. Denis Pimankov, de Russische nummer twee, moest 1,25 seconde op de Philips-zwemmer toegeven. Klaas-Erik Zwering bereikte ook de finale van de 100 meter vrijIn de series dook hij met 49,52 voor het eerst onder de vijftig secon den. In de eindstrijd, waarin hij als zesde ein digde, verbeterde hij zich nog een keer tot 494 0Joris Keizer, met 4 98 9 ook voor het eerst onder de grens van vijftig seconden, eindigde als elfde. Op de 50 meter rugslag bleef Keizer net buiten de finale. Met 25,83 was hij nog niet sneller ge weest. Hij werd er negende mee. De Philips- zwemploeg presteerde trouwens in zijn geheel goed in Melbourne. Hinkelien Schreuder stapte het podium op na de 50 meter vlinderslag. De Zweedse Therese Alshammar won in 26,3 8 voor de Amerikaanse Rachel Komisarz (26,83). Schreuder eindigde in een persoonlijk record van 26,89 als derde. Het was haar eerste podi- uhiplaats in een wereldbekerwedstrijd. ANP 1 ',V Pieter van den Hoogenband is op weg naar evenaring van zijn eigen Nederlandse record op de 100 meter vrij. foto Afpi Gregwood/EPA Bescheidenheid is een groot goed in dit land. Bij Ajax krijgen nieuwe .spelertjes al op dag 1 te horen dat voet balschoenen er niet zijn om naast te gaan lopen. De verleidelijke grens tus sen zelfverzekerdheid en arrogantie wordt er nauwlettend bewaakt. „Het heeft geen zin om een jonge speler nu al de hemel in te prijzen", zegt de direc teur opleidingen van Ajax in de PZC van 1 december 2000. „Te veel aan dacht, en vooral te veel onterechte aan dacht, kan een averechts effect heb ben." Het zijn uitspraken waar Kees Zwam- born nog wel eens aan herinnerd zal worden als hij straks, samen met Die- derik Hiensch, de jeugdopleiding van het Engelse Sunderland vorm gaat ge ven. Zwamborn-komt terecht in een land waar nog geen vier jaar geleden een jochie van achttien werd uitgeroe pen tot sportman van het jaar, omdat hij op het WK voetbal één briljante goal had gemaakt. Dat was Michael Owen, die zijn rol als redder van de voetbalna tie alweer af heeft moeten staan aan Wayne Rooney, het zeventienjarige su pertalent van Everton van wie de kran ten nu al maanden geen genoeg kunnen krijgen. In Sunderland moeten de lezers van The Journal, een populair ochtendblad in het noordoosten van Engeland, de afgelopen dagen de indruk hebben ge kregen dat de nieuwe voetbalmessias zich heeft aangediend. Ditmaal geen puber met een superieur balgevoel en een neusje voor de goal, maar een trai ner uit Kloetinge die met vallen en opstaan heeft leren leven naar de wet ten van de voetbalwereld en bij de succesvolste club van Nederland jonge voetballers volwassen probeert te ma ken. Is Kees Zwamborn in Nederland ge woon hoofd opleidingen van Ajax, in Engeland staat hij dankzij het ronken de proza van The Journal inmiddels be kend als 'de man die is belast met het ontdekken van de volgende generatie Nederlandse internationals'. Ook is hij 'de spilfiguur in de ontwikkeling van Rafael van der Vaart' en bekleedt hij 'een van de meest prestigieuze posten in het Nederlandse voetbal'. De komst van Zwamborn wordt gezien als 'een van de belangrijkste transfers in de geschiedenis van de club', een club die behalve Flo, McAteer, Schwarz, Reyna en Sorensen de afgelo pen jaren nog een half elftal aan inter nationals aantrok. Triomfantelijk ver wijst The Journal naar de aftocht van Ajax, 'dat zijn verlies heeft toegegeven in de strijd om een van de meest ge waardeerde jeugdcoaches van Europa voor de club te behouden'. Zwamborn mag dan nu de gevierde man zijn in Sunderland, hij weet onge twijfeld ook dat stemmingen nergens sneller kunnen omslaan dan in Enge land. Hoewel hij altijd heeft geweigerd om jonge voetballers als een product te zien, zal hij zich toch moeten wapenen tegen de torenhoge verwachtingen. Is hij nog steeds de verlosser als onder zijn leiding onverhoopt geen, of te weinig, talenten doorbreken? EINDHOVEN - Eén van de PSV-artsen gaat volgende week naar Japan om de Koreaanse speler Park Ji Sung medisch te keuren. Daarmee kan de transfer van Park naar PSV per 1 ja nuari worden afgerond. Kyoto, de huidige Japanse club van Park, geeft de speler geen toestemming om voor het nieuwe jaar naar Nederland te reizen. Welke PSV-arts de keuring in Tokyo gaat uitvoeren is nog niet bekend. Kyoto zet alles op alles om Park te behouden. De Koreaan heeft een gigantisch aanbod gekregen, maar kiest toch voor PSV. Hij kreeg onlangs geen toestemming om met het Kore- aans elftal tegen Brazilië te spelen. GPD PEKING - De Chinese soap rond Arie Haan heeft een nieuwe aflevering Volgens het persbureau China News Service wordt de 54-jarige Nederlander op proef bondscoach van China. Hij zou hebben ingestemd met een proeftijd van zes maanden. Slaagt de oud-international erin het Chinese elftal in die periode beter te laten presteren dan tot nog toe, dan kan hij een echt contract tekenen. De Chinese media berichtten tot nog toe met grote stelligheid over de komst van Haan, maar de Chinese voetbalbond ont kende steeds dat er al een akkoord was. De trainer zelf ont kende eerst alle betrokkenheid, maar gaf later wel weer toe dat er contacten waren. Die contacten zijn nu blijkbaar uitge mond in een voor de voetballerij tamelijk bijzondere con structie van een proeftijd. Haan volgt in China Bora Milutino- vicop. DPA/ANP KOPENHAGEN - De Deense aanvaller Jon Dahl Tomasson (26) is in Denemarken gekozen tot 'Voetballer van het Jaar'. De voormalig Feyenoord-speler bleef met 216 stemmen de middenvelder Niclas Jensen (Manchester City) ruim voor. De derde plaats was voor Christian Poulsen van Schalke 04. To masson heeft 47 interlands op zijn naam staan, waarin hij 23 keer scoorde. Hij verruilde deze zomer Feyenoord voor de Ita liaanse club AC Milan. DPA MADRID - Real Madrid speelt een benefietwedstrijd voor de gedupeerden van de ramp met de gezonken olietanker Presti ge. De tegenstander bestaat uit spelers van Deportivo la Co- ruha en Celta de VigoDat heeft het bestuur van de regio Gali- cië bekendgemaakt. De tanker zonk vorige maand voor de kust van Galicië met 75.000 ton olie aan boord. Dat richtte grote schade aan. De voorzitters van de drie voetbalclubs overleggen nog over een speeldag. DPA LONDEN - De Spanjaard Carlos Moya is gisteren uitgeroe pen tot Europa's tennisser van het jaar Hij is de eerste die deze onderscheiding heeft gekregen. De tenniswereld kende wel al de tennisser van het jaar wereldwijd. Dat is de Australiër Lleyton Hewitt. De nummer één van de wereldranglijst kreeg die titel opnieuw. De ATP looft nu ook continentale jaarprijzen uit. Carlos Moya won dit jaar vier grote toernooien. Tijdens het eerste ATP-evenement in 2003 in Europa wordt Moya officieel ge huldigd. De onderscheiding is hem toegekend door de toer nooidirecteuren op basis van prestaties, houding tegenover de media en sponsors alsmede steun aan evenementen. RTR En mocht zijn aanpak aanslaan, zal het hem dan hikken om de toppers in wor ding met beide benen op de grond te houden? De nieuwe Wayne Rooney is immers snel geboren in de lokale ta bloids. Zeker in Sunderland, dat smacht naar succes. Het eerste elftal heeft al meer dan zes uur niet gescoord en verloor woensdag in de Worthington Cup (in de volksmond de Worthless Cup) van Sheffield United, dat nota bene een di visie lager speelt. Plotseling floten de fans hun spelers uitwas ook het geduld van de kranten op, en werd Sunderland 'Blunderland'. Hoe rijkje voorgeschie denis ook is, krediet is nergens onbe perkt. Sven Remijnsen van onze sportredactie ROTTERDAM - Sparta en For- tuna Sittard zakken steeds die per weg. De roemruchte clubs, die vorig seizoen degradeerden uit de eredivisie, beleven ook barre tijden in de eerste divisie waarbij hun bestaansrecht op het spel staat. Sparta ging giste ren met 5-0 onderuit tegen Hel mond Sport en de spelers, trai ner Dolf Roks en het bestuur werden uitgefloten door het ei gen publiek. Jan Michels velde het vonnis over Fortuna (1-0), dat boven dien de concurrenten FC Dor drecht (tegen Eindhoven) en MW (ten koste van VW) zag winnen. Sparta duikelt ook steeds verder op de ranglijst en gaat ook spannende tijden tege moet wat betreft het toekomst perspectief. In de winterstop is een financiële injectie dringend nodig om verder te kunnen. Tegenover de neergang van Sparta staat de opkomst van Helmond Sport onder trainer Jan van Dijk. Zijn reputatie ging aan diggelen bij Roda JC, maar in Helmond zette hij met beperkte middelen een goede ploeg neer. Roy Hendriksennam evenals Mark van Dijk twee van de vijf Helmond-doelpunten voor zijn rekening. Helmond Sport is vierde in de eerste divisie en heeft de meeste kans de tweede periodetitel te veroveren. Volgende week valt de beslissing in het duel met Emmen. De Drentse ploeg nam de koppositie over van Den Haag door TOP Oss met 5-0 te verslaan. Sparta - Helmond Sport 0-5 (0-3). 9. Mark van Dijk 0-1, 22. Hendriksen 0-2,. 27. Hendriksen 0-3, 75 Ael- brecht 0-4, 80. Mark van Dijk 0-5. Scheidsrechter: Smit. Rode kaart 19. Van der Bergh (Sparta). Gele kaart: Mendes da Silva, Martinez, Rimkus (Sparta), Voight, Streppel (Helmond Sport). Aantal toeschou wers: 3818. FC Den Bosch - Fortuna Sittard 1-0 (0-0). 61. Michels 1-0. Scheidsrech ter: Blom. Gele kaart: Meye, Uneken (Den Bosch), Thomas Janssen, Brusselers, Hamers, Steegs (Fortu na). Aantal toeschouwers: 2597. FC Dordrecht - FC Eindhoven 1-0 (0-0). 81 Van Dommelen 1-0, Scheidsrechter: Van der Hilst Gele kaart Den Dunnen, Van der Ent (Dordrecht), Temrukov. Stam (Eindhoven). Aantal toeschouwers 1200. Emmen - TOP Oss 5-0 (1-0). 13. De Groot 1-0, 51 Sibum 2-0, 53. Furfao 3-0, 65. De Groot 4-0, 80. Johansson 5-0. Scheidsrechter: Vink. Rode kaart: 46. Mendy (TOP). Gele kaart: Rook (TOP). Aantal toeschouwers: 4437. Go Ahead Eagles - Heracles Almelo 2-2 (0-0). 46' Brack 1-0, 49. Platvoet 1-1, 72. Platvoet 1-2, 81 Yildirim2- 2 (strafschop). Scheidsrechter Braamhaar. Gele kaart: Hegeman, Buikema (Heracles). Aantal toe schouwers: 4300. Veendam - Stormvogels/Telstar 2-1 (0-1). 24 Lettinga 0-1, 64. Weerman 1-1, 79. Mac Andrew 2-1. Scheids rechter: Buit mg. Rode kaart (2xgeel 77. Inia, 87. Mercimek (beiden Stormvogels/Telstar). Gele kaart: Kolder (Veendam), Lettinga (Stormvogels). Aantal toeschou wers3112. VVV - MW 0-1 (0-1). 26. Taiwo 0-1 (0-1). Scheidsrechter: Luijten. Gele kaart: Iieymans (MW). Aantal toe schouwers: 2306. Bijzonderheid: Taiwo mist strafschop in 41e mi nuut. ANP ROOSENDAAL - Twee punten scheidden RBC en Excelsior op de ranglijst. Die marge, in het voordeel van de Roosendalers, bleef gisteren na de onderlinge confrontatie intact: 1-1. De beste kansen waren voor RBC, het betere veldspel kwam van de gasten, die echter al het hele seizoen verontrustend moeilijk tot. scoren komen. Bou- tahar redde een punt, nadat Vos kort voor rust de thuisploeg op voorsprong had gezet. RBC Roosendaal - Excelsior 1-1 (1-0). 44. Vos 1-0, 66. Boutahar 1-1 Scheidsrechter: Sterk Gele kaart: Fleur (RBC Roosendaal) Aantal toeschouwers: 4500. ANP ROTTERDAM - Amanda Hop mans en Marcel Reuter hebben zich afgemeld voor de LSI Ten nis Masters, die maandag in Rotterdam beginnen. Hopmans, die het evenement vorig jaar ook al miste, kampt met een voorhoofdsholteontsteking. Reuter heeft last van een lichte hernia. Brechtje Bruis en Marco Marzolla zijn de vervangers. De Masters worden dit jaar voor het eerst gehouden in het Top sportcentrum naast De Kuip. De mannen en vrouwen tennis sen in vier groepen van drie. De winnaars van de poules plaat sen zich voor de halve finales. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19