Grootste stijging ozb in Tholen Schotse bergtroepen in Zeeuwse polders Tunnel NV haalt tegenliggers van digitale snelweg Belgische kerncentrales gaan dicht Mosselzaadkweek in windmolenpark Oostburg voert actie voor laag veertarief 15 Goes kent hoogste tarief onroerend-zaakbelasting ■P wm-m w-ssatR* "Jr - ïi-ssfl* Man gewond bij botsing tussen twee fietsen Kl(71LNl t LlAEZM KtWrtieTe&vS Zandzuiger loopt vast bij Breskens Kwaliteitsplaquette voor ROC Smeervet oorzaak explosie op boot Fietskluizen begin 2003 in gebruik szw .nl Dan weet u het snel. zaterdag 7 december 2002 door Wout Bareman DOEL - De zeven kerncentrales in België (vier bij Doel, drie bij Tihange in Wallonië) gaan dicht. Het Belgisch parlement sprak zich in de nacht van don derdag op vrijdag uit voor een 'geleidelijke sluiting'. De oudste centrales, Doel 1 en Doel 2 op de linker Scheldeoever vlakbij de grens met Zeeuws-Vlaanderen, gaan als eerste plat. Dat gebeurt in 2015. Die centrales zijn dan veertig jaar oud. Daarna volgen de overige centrales. De laatste gaat in 2025 dicht. Probleem is de vervanging van de energiebron. Vooral de libe- rale regeringspartijen maken zich daar zorgen over, omdat de zeven kernreactoren nu twee derde van de elektriciteit in Bel gië leveren en alternatieven zo als windenergie, opgewekt door windmolens in zee, op enorme protesten stuiten. Het bedrijfs leven vreest een langdurig ener gietekort en hogere kosten door leveranties vanuit het buiten land. Energiebedrijf Electrabel, eigenaar van de twee kerncen traleparken, vindt dat de rege ring het besluit moet herover wegen vanwege de economische gevolgen. Wordt overgescha keld op kolencentrales dan vol doet België niet meer aan de voorwaarden van het Kyoto- protocol over het terugdringen van de uitstoot van broeikas gassen. Electrabel hoopt op bij sturing vanuit de Senaat. De werkgeversorganisaties VBO en Agoria bekritiseren het besluit. Ze vinden het mis plaatst om in 2002 al een defini tieve beslising te nemen over sluiting van de centrales in 2015 en later. De inmiddels opgehe ven Werkgroep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen drong al in het begin van de jaren tachtig aan op sluiting van Doel, net over de grens met Oost-Zeeuws- -Vlaanderen. De werkgroep kreeg echter nul op het rekest en kon ook de bouw van Doel 3 en Doel 4 niet voorkomen. De basis voor het kernenergie beleid in België werd gelegd in 1952 toen het studiecentrum voor kernenergie in Mol werd opgericht. Het leidde in '66 tot het kabinetsbesluit zeven kern centrales te bouwen: vier aan de Schelde bij Doel en drie in Ti hange aan de Maas. De locatie keuze was geen toeval. Op die plaatsen was voldoende koel water voorhanden. De zeven centrales waren in 1975 opera tioneel, ondanks fel verzet van milieuorganisaties uit binnen- en buitenland. De werkgroep Kernenergie Zeeuws-Vlaande ren schreef de vingers blauw aan brieven naar 'Den Haag' over het rammelend beleid bij de buren. Rampenplannen ont braken, onderbemande - en dus onveilige centrales - draaiden gewoon door. overheidscon troles bleven achterwege, lozingsnormen werden over schreden en van grensoverschij- dende alarmering was al hele maal geen sprake. Door de jaren heen wijzigde zich het beeld. Maar toch signaleerde Green peace in 2000 geschokt dat de nucleaire controle op lekkages in Doel en Tihange nog steeds niets voorstelde. In februari verzeker Electrabel nog dat de centrales bestand zijn tegen een terroristische aanval met bij voorbeeld een Boeing, maar de burgemeesters van de omlig gende gemeenten drongen voor de zekerheid bij premier Ver- hofstadt toch maar aan op een onafhankelijk onderzoek. door Maurits Sep VLISSINGEN - De onroerend- zaakbelasting stijgt volgend jaar het hardst in de gemeente Tholen. Huiseigenaren zien het tarief met 16 procent stijgen tot 4,59 euro voor elke 2268 euro van de geschatte woningwaarde. Dit is overigens, op Veere (4,54 euro) na, het laagste tarief in Zeeland Goes, dat het tarief in 2003 niet verhoogt, heeft het hoogste ta rief: 8,19 euro. Daarbij moet wel worden aangetekend dat Goes geen apart rioolrecht in reke ning brengt. Het ozb-tarief bestaat uit twee delen: een eigenaarsdeel en een gebruikersdeel. Omdat de meeste eigenaren ook in hun woning wonen, is het voor een goed inzicht in de kosten het duidelijkst om van het totaalbe drag uit te gaan. Voor een wo ning van 200.000 euro in Goes moet 722,19 euro per jaar aan ozb betaald moet worden, en in Veere, de goedkoopste gemeen te, 400,33 euro. De ozb-tarieven in Midden- en Noord-Zeeland stijgen volgend jaar met gemiddeld 5,2 procent. De gegevens van Zeeuws- Vlaanderen zijn buiten be schouwing gelaten omdat door de herindeling daar een andere situatie geldt. De gemeenten die samengevoegd worden, moeten één nieuw tarief gaan bereke nen. Dat kan leiden tot onverge lijkbare uitkomsten. Vier gemeenten boven de Westerschelde verhogen hun aanslag met ongeveer het per centage waarmee de prijzen in Nederland stijgen, namelijk vier procent. Dat zijn Borsele (7,13 euro), Noord-Beveland (6,50 euro), Reimerswaal (6,08 euro) en Vlissingen (6,77 euro). Overigens is het nieuwe tarief in Reimerswaal nog niet door de gemeenteraad vastgesteld. In Kapelle (5,82 euro) en Middel burg (5,96 euro) stijgt de ozb met 3,5 procent. Veere laat het bij een stijging van zes procent, hoewel het col lege van B en W aanvankelijk 9,5 procent had voorgesteld. Dankzij die lagere stijging wordt Veere de gemeente met het laagste ozb-tarief: 4,54 euro. Dat was Tholen. Maar omdat die gemeente er 16 procent op gooit, bedraagt het nieuwe ta rief 45 9 euroDat was 39 6 euro Parkeergeld Schouwen-Duiveland verhoogt het tarief met zeven procent tot 5,24 euro. Ook dat is minder dan de tien procent die het college van B en W had voorgesteld. Het verschil in inkomsten wordt daar goedgemaakt door onder meer parkeergeld te laten beta len op het transferium in Ren es- se. Dat is nu nog gratis Gebrui kers moeten straks een euro betalen voor het stallen van hun auto. Goes is de enige gemeente die het ozb-tarief met wijzigt. Huiseigenaren zijn ook in 2003 8,19 euro per 2268 euro waarde van hun pand kwijt. Dat is ruim een euro meer dan in Borsele, dat na Goes de duurste gemeen te is. Die koppositie is verklaai"baar uit de afschaffing van het riool- ■i'. —t- -- Geallieerde troepen landen op het strand van Westkapelle. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Donald Har die vertelt het smakelijk. „Ze waren getraind voor de bergen en waar werden ze voor het eerst ingezet? Hier, onder de zeespiegel." 'Ze' zijn de Schot se Highlanders die eind 1944 een belangrijke rol speelden bij de bevrijding van Zuid-Beve- Iand en Walcheren. Om dat verhaal door te geven, heeft Hardie hard meegewerkt aan een cd-rom die begin volgend jaar naar alle middelbare scho len in Nederland gaat. Hardie (74) heeft zelf niet in de Tweede Wereldoorlog gevoch ten. Hij heeft wel als beroeps militair in het Schotse leger ge diend, kort na 1945. Praktisch al zijn officieren hadden tegen de Duitsers gestreden, van het Egyptische El Alamein tot de stranden van Walcheren. „Maar", herinnert Hardie zich, „ze spraken er met ons nooit over. Dat deden ze alleen on derling. Grapjes maken, zoals 'weet je nog toen die bom onder je voet ontplofte en je niks merkte'." Het initiatief om die mannen op een eigentijdse manier via een cd-rom te eren, komt van luitenant-generaal Derek Lang van de 5th Cameronians Scottish Rifles. Vorig jaar is hij overleden. Hardie blijft het stokje doorgeven, onder meer door de presentatie van de cd- rom gisteren in de Britse am bassade in Den Haag. Met be wondering spreekt hij over 'die jongens'. Dat zij steeds de moed konden opbrengen om door te gaan. „Dorp na dorp, boerderij na boerderij, dijk na dijk." Iets hield hen gaande. Hardie Schotse Canadezen op weg naar Noord-Beveland. weet wat. „Je vriend naast je. Die wil je niet in de steek laten. En je bent niet alleen, je maakt deel uit van een georganiseerde groep, mét discipline en zeker zo belangrijk een lange ge schiedenis. Elk Schots regi ment is een familie, met een ei gen geschiedenis, eigen kle ding en eigen muziek. De men sen vóór jou deden het goed én dat wil jij ook." De cd-rom, het computer schijfje getiteld The Liberating Scots: Netherlands 1944-'45, vertelt het verhaal van de rol die Schotse troepen speelden bij de bevrijding van Neder land. Dat gebeurt kort en over zichtelijk, met gesproken tekst en authentieke foto's. Westerschelde Veel aandacht krijgt de strijd eind 1944 om de Westerschel de, de toegangspoort tot het al bevrijde Antwerpen. Schotten, getraind voor de bergen, werk ten mee aan landingsoperaties vanuit Zeeuws-Vlaanderen op Zuid-Beveland (bij Baarland) en Walcheren, bij de Oranje molen in Vlissingen. Voor Pasen 2003 moet de cd- rom bij alle middelbare scho len zijn, met nog een extra bij drage over hoe Nederlanders tegen hun Schotse bevrijders aankeken. In het Nationaal Oorlogs- en Verzetmuseum in Overloon is op basis van het zelfde materiaal een perma nente tentoonstelling over de Scottish High- én Lowlanders te zien. MIDDELBURG - Bij een ver keersongeval in Middelburg; is een fietser uit de Zeeuwse hoofdstad gistermiddag ge wond geraakt. Op de kruising van de Elzenlaan en Olmenlaan botste hij tegen een dertienjarige fietser,uit de gemeente Veere. De jongen verleende geen voor rang aan de man. De Middelburger (leeftijd onbe kend) werd met verwondingen aan zijn knie per ambulance overgebracht naar het zieken huisin Vlissingen. door Ben Jansen GOES - De NV Westerscheldetunnel gaat haar pagina's op het internet aan passen. Een bewegend logo dat bezoe kers van de site oproept zich aan te mel den voor het abonnementsysteem met de t-tag, wekt de indruk dat gebruikers van de tunnel te maken krijgen met tege moetkomend verkeer. Daarmee worden toekomstige klanten op het verkeerde been gezet. De oostbuis van de Wester scheldetunnel is voor het verkeer in noordelijke richting en de westbuis voor het verkeer dat in zuidelijke richting rijdt. Het bewegende logo geeft de kijker het gevoel dat hij door de tunnel rijdt. Daar bij doemen af en toe - in tegenstelling tot wat tunnelgebruikers vanaf 14 maart in werkelijkheid gaan meemaken - kop lampen van tegenliggers op. Een naar rechts wijzende pijl versterkt de illusie dat terdege rekening moet worden ge houden met tegemoetkomend verkeer: hou maar goed rechts in verband met die tegenliggers Het logo is een onderdeel van de geheel vernieuwde presentatie van de NV Wes terscheldetunnel op het internet (www- .westerscheldetunnel.nl). De tunnel maatschappij heeft zijn site opgepoetst om duidelijk te maken dat de bouw zo goed als voltooid is en dat nu de exploita tiefase aanbreekt. De site is maandag in gebruik genomen bij het begin van de in troductiecampagne van de NV Wester scheldetunnel. Deze campagne is bedoeld om toekom stige gebruikers van de timnel bewust te maken van de mogelijkheden die de nieuwe verbinding biedt. Dat gebeurt met behulp van borden op de veerpleinen en affiches op de boten. Daarnaast wor den folders voor particulieren en brochu res voor het bedrijfsleven uitgegeven. Via de website kunnen particulieren en bedrijven zich melden als abonnee. Het tunnelabonnement biedt een korting van 25 procent op alle tarieven en verzekert de gebruiker van een snelle passage door de tolpoorten. Daarvoor is de t-tag no dig, een apparaatje dat automatisch wordt afgelezen door het tolinningssys- teem. Een woordvoerder van de NV Wester scheldetunnel verzekerde dat het logo zeker zal worden aangepast als het tot misvattingen leidt over de vraag of in de tunnelbuizen al dan niet met tegemoet komend verkeer rekening moet worden gehouden. De tunnelexploitant heeft deze week al zeshonderd aanvragen voor een t-tag ontvangen. enm m lemumen 120! V rGêrfasi je ek niet MEE e&v eéêr^^ 17S- haw am# mee noefo 'n kiathcujh i adv iet "!k tuhnel naaf piojoaka/jj COR DE JONGE 8°vtndiwticieé&theN/rece /Saxsj v/hv2 peoveexANT -r6~roiNhJ€i£^a/a ptr TUNN6L Loopje é>€He-/P VAST &P achiezljkt l/li\ams£ &-w&s> Pl/S CVK OU MAPJoN De HtND HOEFT Ml) IN HET Jo TENAAL NIÉT TE W7EUOV PAT IIr MIJN SCH/\ATSCN PUT HST VET recht door de Goese gemeente raad, vijf jaar geleden. Dat scheelde de gemeente een fiks bedrag. Om dat terug te verdie nen is de ozb verhoogd. Ook Borsele en Noord-Beveland hebben het rioolrecht afge schaft en een deel van dat be drag verrekend in een hoger ozb-tarief. De Zeeuws-Vlaamse ozb-tarie ven schommelen dit jaar tussen de 4,16 euro in Sluis-Aarden- burg en de 6,68 euro in Honte- nisse. Axel berekent 5,62 euro, Hulst 5,37 euro, Oostburg 4,64 euro, Sas van Gent 6,37 euro en Terneuzen 5,37 euro. De nieuwe tarieven zijn nog niet bekend. TERNEUZEN - De Nederlandse zandzuiger Interballast 3 (1578 ton) is in de nacht van donderdag op vrijdag door nog onbekende oorzaak aan de grond geraakt bij Breskens. Het schip lag 1200 meter oostelijk van de haven van Breskens ten anker in het Vaarwater langs Hoofdplaat. Vrijdagmorgen vroeg constateerden de verkeersleiders op de Centrale Vlis singen dat het schip wel erg dicht tegen de dijk aan lag. Bij na der onderzoek bleek de Interballast 3 vast te zitten op de slik ken. De sleepboot Hendrik 3 moest er dan ook aan te pas komen om de zandzuiger met hoogwater vlot te trekken. Het patrouillevaartuig Dullaert, dat in de buurt was, stelde vast dat er geen schade was, zodat het lege schip direct kon ver trekken naar de Steenbank bij Westkapelle voor het innemen van een lading zand. TERNEUZEN - Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Westerschelde heeft het 'Waterbouwpredikaat' gekregen. Dat predikaat is een keurmerk van de Vereniging van Water bouwers in Bagger-, Kust- en Oeverwerken (VBKO). De ver eniging is zeer tevreden over de kwaliteit van de opleiding weg- en waterbouwkunde in Terneuzen. Om deelname aan die studierichting (waarvoor net als andere technische oplei dingen steeds minder belangstelling is) te stimuleren en waardering voor de kwaliteit van de opleiding uit te spreken, kreeg het ROC naast het predikaat een plaquette. Die gedenk plaat werd gisteren feestelijk onthuld. TERNEUZEN- Uit smeervet waarmee de schroefas van een schip wordt gesmeerd en de pakking waarmee het vet wordt vastgehouden, kan bij hoge temperaturen een explosief gas vrijkomen. Dat was de oorzaak van een explosie die op 9 au gustus 2000 plaatsvond op de Westerschelde aan boord van een duw-sleepboot. Dat blijkt uit een rapport van de Raad voor de Transportvei ligheid. De raad, onder voorzitterschap van Pieter van Vol lenhoven, adviseert dat de Vereniging van Smeerolieonderne mingen Nederland (VSN) haar leden erop wijst dat de mogelijkheid van explosiegevaar moet worden vermeld op veiligheidsinformatiebladen. Ook wordt de brancheorgani saties in de binnenvaart aanbevolen de leden erop te wijzen dat ook die gedeelten van het schip die minder in het oog springen goed moeten worden onderhouden. Bij de duw- sleepboot was sprake van een lek waardoor smeervet wegliep zodat de schroefas warm liep en het resterende vet en de pak king te heet werden. Uit proeven die de Raad heeft laten nemen, is gebleken dat in die situatie een explosief gasmengsel kan ontstaan. Bij de ontploffing op de duw-sleepboot werd alleen materiële scha de aangericht. GOES - De fietskluizen die van het NS-station in Oost-Sou burg zijn overgebracht naar Goes, zullen begin volgend jaar in gebruik worden genomen. Dat heeft een woordvoerder van de NS inmiddels toegezegd. Als de kluizen aan de zuidkant van het station in Goes zijn neergezet, worden ze voorzien van informatie over hoe ze te gebruiken zijn. De klemmen aan de zuidkant van het station, ook een erfenis van Oost-Souburg, blijven waar ze zij nDe NS is ervan overtuigd dat met de extra klemmen en de kluizen de fietsparkeerproblemen rondom het Goese spoorstation zul len zijn opgelost. door Harmen van der Werf YERSEKE - De komst van windmolenparken in de Noord zee kan worden gebruikt voor het verzamelen van mosselzaad. Het bedrijf E-Connection uit Bunnik dat windmolenparken ontwikkelt, wil over twee jaar al beginnen met het kweken van mosselzaad in het windpark dat op vijfentwintig kilometer uit de kust bij IJ muiden komt. E-Connection is in samenwer king met voormalig mosselkwe ker R. van Stee uit Harlingen op het idee gekomen mosselzaad te kweken in windmolenparken. In de buurt van het windpark bij IJmuiden zit veel mosselzaad, wat blijkt uit de aangroei op off shore platforms en boeien in de directe omgeving. Het mossel zaad zal worden verzameld door elk jaar rond windmolen- palen een schoon opvangnet te hangen. Het mosselzaad hecht zich aan de netten, die in sep tember weer worden opgehaald Het mosselzaad gaat daarna naar kweekpercelen in de Oos- terschelde en de Waddenzee. Het windpark bij IJmuiden wordt in 2003 gefabriceerd en in 2004 in zee geïnstalleerd. Het zal bestaan uit zestig windtur bines met elk een vermogen van 2 megaWatt. De totale produc tie aan elektriciteit moet vol doende zijn om 142.000 huis houdens van stroom te voorzien De verwachting is dat er daar naast jaarlijks 300 000 tot 600.000 kilo aan mosselzaad te oogsten valt. Als alle plannen voor windener gie in de Noordzee, 6 000 mega Watt volgens de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, worden gerealiseerd, schat E-Connec- tion dat er jaarlijks vijftien tot dertig miljoen kilo mosselzaad uit windparken kan worden ge haald. Voor mosselkwekers zou dit een welkome aanvulling zijn op de hoeveelheid mosselzaad die ze uit de Waddenzee halen, zeker in deze tijd waarin mos selzaad schaars is. door René van Stee OOSTBURG - De gemeente Oostburg en alle dorpsraden van de kernen gaan gezamenlijk actie in de richting van de pro vincie voeren tegen de tarieven van het toekomstige fiets-voet- veer tussen Breskens en Vlissin gen. Zoals het er nu naar uitziet is een iemand die dagelijks naar de overkant moet, straks min stens 585 euro per jaar kwijt. De actie komt na een initiatief van Dorpsbelangen Toerisme. Die raadsfractie riep half no vember de bevolking op een kaart te sturen naar de provin cie en de landelijke politiek. De gemeenteraad van Oostburg nam die maand ook een motie aan waarin hij aangaf het initia tief te ondersteunen. Burgemeester E Brommet spreekt van een uniek initiatief omdat de gemeente en de dorps raden voor het eerst op deze wij - ze samenwerken. De burgemeester weet nog niet precies op welke manier de actie wordt vormgegeven. Hij denkt hierover begin januari uitsluit sel te geven. Er wordt onder meer gedacht aan de versprei ding van een kaart die onderte kend bij een centraal punt in de diverse kernen kan worden in geleverd of bij de mensen thuis wordt opgehaald. De actie van D&T loopt tot nu toe niet al te best. Op hetprovin- ciehuis in Middelburg zijr slechts negentien kaarten be zorgd. Advertentie De nieuwe bedragen voor kinderopvang? in Sociale Zaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15