Protest tegen sluiting De Betho PZC p Politie gaat toezicht houden op Oostburgse middelbare school Actiegroep pleit voor intercitystatus station Kruiningen-Y erseke Activiteitencentrum timmert aan de weg Oplichter moet werken en terugbetalen Inwoner Oostburg wil referendum over naam gemeente Sluis Wethouder Tholen neemt 5700 handtekeningen in ontvangst Leerlingen ROC Terneuzen moeten zich legitimeren Amnesty protesteert tegen martelingen in Rusland Delta bevriest investering in kolencentrale Borsele w 14 zaterdag 7 decembe 2002 door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - Wet houder M. Velthuis van Tholen heeft gisteren op de stoep van het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk 5700 handtekeningen aangeboden gekregen tegen de sluiting van de sociale werk plaats De Betho. Het initiatief kwam van Nel Konijnenburg uit Stavenissc. Haar dochter werkt bij De Betho en ze is het abso luut niet eens met de voorgeno men sluiting. De directie van het Thools/Goe- se bedrijf vindt de afdeling in Tholen niet rendabel genoeg. Ze wil de afdeling daarom sluiten en de 65 werknemers overplaat sen naar de Goese afdeling. De werknemers zelf willen niet weg uit Tholen en ze zien er ook te genop om elke dag met een bus op en neer te moeten reizen naar Goes. Sociale aspecten Konijnenburg vindt dat er te weinig rekening wordt gehou den met de sociale aspecten van de sluiting. Dit was voor haar reden om handtekeningen te verzamelen. Ze ging met een aantal Betho-medewerkers bij na een maand lang langs de deu ren op Tholen. „Als ruim 5700 mensen hebben getekend tegen de sluiting dan kun je wel na gaan hoe het leeft. Daar móet wel iets mee gedaan worden", legt Konijnenburg uit. Op 18 december vergadert het dagelijks bestuur met het alge meen bestuur en dan moet de definitieve beslissing vallen. Tijdens een eerdere vergadering was het algemeen bestuur nog niet overtuigd van de noodzaak van de sluiting. Besloten werd om alternatieven nader te on derzoeken en het besluit uit te stellen tot december. Geschrokken De meerderheid van het dage lijks bestuur is voor de sluiting. Wethouder Velthuis zit in dit be stuur en behoort tot de minder heid die de sluiting niet steunt. Ze weet nog niet wat ze met de handtekeningen gaat doen: „Misschien neem ik ze wel mee naar de vergadering van 18 de cember. Ik kan me in ieder geval wel voorstellen dat deze actie is ondernomen. Veel mensen van de Betho op Tholen zijn ge schrokken en die willen nu iets doen." Over het onderzoek naar de al ternatieven kan Velthuis nog niets zeggen. „Ik heb hier vol gende week een overleg over. De uitkomsten hiervan bespreken we tijdens de commissieverga dering van welzijn en onderwijs op 16 december." Konijnenburg weet niet of ze nu nog verdere acties gaat onder nemen: „We hebben met de handteeningen laten zien dat heel vel mensen op Tholen te gen döluiting zijn. Maar uit eindeik zal het wel meer om de financm gaan. Misschien krijg ik nog wel een ingeving om op een andere manier iets te doen, of komen er nog tips van mensen waar ik iets mee kan. Voorlopig hoop ik alleen maar op een ver standig besluit." door René van Stee OOSTBURG - Het Zwin College in Oostburg krijgt structureel politietoezicht. In samenwer king met de gemeente en het openbaar ministerie is het be doeling problemen met middel bare scholieren vroegtijdig te signaleren of tegen te gaan. Gisteren tekenden de betrokken partijen hiervoor de intentie verklaringjeugdzorg. Hetzelfde convenant voor alle middelbare scholen in Zeeuw-Vlaanderen is al eerder gesloten in de gemeen ten Hulst en Terneuzen. Van het politie-optreden in en rond de school moet een preven tieve werking uitgaan, waarbij het belang van de leerlingen voorop staat. De twee school- contactagenten die hiervoor worden vrijgemaakt, zullen zich terughoudend opstellen en pas optreden in overleg met de leiding van de school. Ook krij gen ze een voorlichtende taak. Volgens burgemeester E. Brom- met moet het rechtstreekse con tact tussen politie, school en eventueel ouders ervoor zorgen dat problemen in de kiem ge smoord worden. „Dit moet er mede voor zorgen dat de scho lieren zo min mogelijk terecht komen in een strafvervolgings traject", aldus Brommet. Ook rector C. Hoek van het Zwin College benadrukt de pre ventieve insteek van de samen werking. „Het is niet zo dat we de kinderen nu opeens heel streng in gaten gaan houden. Dergelijke geluiden heb ik ook niet onder onze leerlingen ge hoord. Naast eerdere signale ring is het ook de bedoeling dat er meer aan de oppervlakte komt. Ik denk hierbij bijvoor beeld aan problemen van socia le aard of binnen het gezin", al dus Hoek. De bestrijding van diefstal, vandalisme en zwerfvuil krijgt veel aandacht. Ook het terug dringen van alcoholgebruik on der jongeren en het beperken van de verkrijgbaarheid van al coholische dranken vormen een speerpunt. Hierover wordt twee per jaar overleg gevoerd tussen de o, meente, de schoolleiding en°dj politie Oostburg met horeca, ondernemers en supermarktkt tens. Daarnaast blijft de bepe: king van het gebruik van sof;, drugs een aandachtspunt Verder komt er een onderzot; door alle partijen naar de moge- lijkheid om een hangplek teres, liseren op, of in de buurt van,d. school. DOI in B Tih: dicl spn der( 'gel' cenl link grei gaa in 2 TERNEUZEN - Een uit de hant gelopen relatieprobleem is d( oorzaak van de forse vechtpartij die vorige week plaatsvond ii de ontmoetingsruimte van he Regionaal Opleidingen Cen trum (ROC) Westerschelde al Terneuzen. Het college van bestuur van dej school meldt dat in een brief die gisteren per post bezorgd is bi] de ouders en verzorgers van stu denten aan het ROC. De meesten van de acht betrok- kenen bij de vechtpartij ware geen leerlingen van de schooi De politie hield drie vechtersba zen aan. Het incident was voer het college van bestuur aanlei- j ding onmiddellijk een ve%- heidsdienst in te huren. Twee medewerkers van deler-1 neuzense opleiding die dienst moeten er nu op toezien dat er geen mensen op de school ko men die daar niets hebben te zoeken. Naar aanleiding van de knok partij heeft de directie ook de controle aangescherpt. Studen ten moeten zich nu kunnen legi timeren met hun leerlingenpas alvorens ze het terrein van heti ROC op mogen. A. Huijsmans en J. de Potter var het college van bestuur laten in de brief weten 'vastbesloten te zijn ROC Westerschelde een vei lige school te laten zijn'. door Rob Paardekam KRUININGEN - Het station Kruiningen-Yerseke moet zijn intercitystatus behouden. Dat vindt een onlangs opgericht ac tiecomité. Onder de reizigers zijn inmiddels meer dan vijf honderd handtekeningen ver zameld. Initiatiefneemster en treinrei- zigster Hansje Koster las ruim een maand geleden in de PZC dat er wellicht geen intercity- treinen meer stoppen op Krui ningen-Yerseke wanneer de bootdienst Kruiningen-Perk- polder verdwijnt. Ze sprak er over rnet enkele medereizigers en samen besloten ze een actie comité op te richten. Als het station de intercitysta tus verliest, zal straks alleen de stoptrein Kruiningen-Yerseke nog aandoen. Dat betekent dat in beide richtingen nog maar één trein per uur vertrekt. Nu zijn dat er twee. Volgens Koster is het volslagen onzin dat het reizigersaanbod onvoldoende zou zijn als de veerdienst wordt opgeheven. „Met de actie hebben we dat be wezen", zegt ze. „Ruim vijfhonderd reizigers hebben inmiddels hun handte kening gezet." Dat kunnen er overigens nog meer worden, want er liggen nog lijsten bij het loket van het station. Begin vol gend jaar wil het actiecomité de handtekeningen overhandigen aan de Nederlandse Spoorwe gen, het provinciebestuur en het college van de gemeente Rei- merswaal. Steun Inmiddels heeft het comité uit diverse hoeken steunbetuigin gen ontvangen. Reizersvereni- ging Rover en de plaatselijke af delingen van ChristenUnie, Leefbaar Reïmerswaal en CDA ondersteunen de actie en ook frietfabriek Lamb-Weston- /Meijer zou niet graag zien dat Kruiningen-Yerseke de status van intercitystation verliest, omdat behoorlijk wat klanten met de trein komen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Amnesty In- ternationalgroep Schouwen- Duiveland houdt zaterdagmid dag 14 december een manifesta tie op het Havenplein in Zierik- zee, in het kader van de Internationale Dag van de Rechten van de Mens. De offici ële datum waarop de VN-reso- lutie voor de Rechten van de Mens werd ondertekend, was 10 december 1948. Landelijk wil Amnesty Interna tional de dag aangrijpen om in brede opzet een vuist te maken tegen marteling en mishande ling door de politie in Rusland. Met dat doel werd de actie 'Zeg NJET tegen martelen' opgezet. Het officiële startsein wordt za terdag 14 december om 13.00 uur gegeven op het Leidseplein in Amsterdam. Ruim tweehon derd Amnestygroepen in den lande zullen op die dag hun ei gen, lokale actie voeren. In Zierikzee gebeurt dat met een stand van Amnesty Schouwen- Duiveland en een 25 meter lang lint. De leclen zullen het publiek vragen een handtekening te zet ten onder een actiekaart. Op de ze kaarten staan de rechten ver meld die verdachten hebben, zoals 'mishandeling en marte ling zijn verboden' en 'elke ver dachte heeft recht op een advo caat'. De ondertekende kaarten gaan samen met een zogeheten law card naar een politiebureau in Rusland. Een law card is een ge plastificeerd document dat aan de muur kan worden opgehan gen. Ook daarop staan de rech ten van verdachten omschre ven, zowel in het Russisch als in pictogrammen. Opening De actie van Amnesty op het Havenplein in Zierikzee zal om 12.15 uur worden geopend door burgemeester Asselbergs. De manifestatie zal tot 15.00 uur worden omlijst met optre dens van dansgroep Nehalennia en de percussiegroep Tjak 'n Dola. door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Met acht tien activiteiten, variërend van sjoelen tot internetten, timmert het Activiteiten Cen trum Middelburg aan de weg. Vanaf volgende maand gaat het centrum ook de verplichte integratiecursus Nederlands voor allochtonen begeleiden. Het centrum is een initiatief van het Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM) en is bedoeld voor mensen met een sociale achterstand of li chamelijke beperking. Een begeleidster van het SKWM en circa dertig vrijwil ligers coördineren de bezighe den. Begeleidster Monique Baltus werkt al drie jaar in "het ontmoetingscentrum. „Het centrum is laagdrempelig en de eigen inbreng van de deel nemers en vrijwilligers is groot", vertelt zij. Wekelijks maken circa 180 mensen, in de leeftijd tussen achttien en honderd jaar, gebruik van het centrum. Dat zijn voorname lijk uitkeringsgerechtigden, mensen met een lichamelijke beperking, allochtonen en WAO'ers. „De bezoekers zijn veelal mensen die al bij werk gelegenheidsprojecten en via arbeidstrajecten hebben ge werkt, maar daar steeds weer vastlopen. De eisen die de maatschappij aan hen stelt, zijn te hoog", vertelt Baltus. Instanties als de Thuiszorg, Emergis of de huisarts sturen hen door naar het ontmoe tingscentrum in Dauwendae- le. Daar kunnen zij deelnemen aan de diverse activiteiten die op maandag, dinsdag en don derdag tussen half twee en half vier worden gehouden. Don derdag bijvoorbeeld waren vier mensen aan het klaverjas sen en aan andere tafels waren In het Activiteiten Cerrum in Dauwendaele werkt Agnes Jansen aan haar schilderij. foto Ruben Oreel groepjes bezig met pathwork en het maken van kestkaar- ten. In de ruimte ernast werd geschilderd met acryl en olie verf en werden drie dmes be geleid in het kleurbel^enDat is een schildertechnie die be staat uit het zetten va stipjes op het papier volgensiigen ge voel. „Dat werkt hel thera peutisch en bevrijdcid", legt Baltus uit. Internet Doel van het centrun is de be zoekers een dagbeseding en sociale contacten e bieden. Baltus fungeert als vraagbaak voor alle partijen en biedt on dersteuning. Een nieuwe acti viteit in het centrum aan de Vrijlandstraat is het wijkin- ternetpunt. Sinds vorige maand staan er vier computers met een internetverbinding. Elke middag zijn vrijwilligers aanwezig om te helpen bij vra gen over de computer, het sur fen op het internet, mailen en chatten. Ook kunnen er korte cursussen worden gevolgd om de basisbeginselen van het computeren te leren. Vanaf volgend jaar gaat het centrum ook de verplichte integratie cursus Nederlands voor al lochtonen begeleiden. „Tij dens deze negen weken duren de taaistages zijn mensen ver plicht om te komen", zegt Bal tus. „Door activiteiten te vol gen, brengen de nieuwkomers de Nederlandse taal in prak tijk." Vanaf januari gaat zij ook de vrijwilligerstrajecten regelen voor mensen die vrij willig willen werken. Verder is het de bedoeling dat er vol gend jaar een kookcafé opent waarin gezamenlijk kan wor den gekookt en gegeten. door Aector Dooms MIDDELBURG - Zijn familie was het gelukt om circa 50.000 euro van een man af te trogge len. „Dus dacht u: laten we ook een graantje meepikken, want dit is wel een erg gemakkelijke manier om geld los te krijgen", gaf politierechter R. Lameijer gisteren in Middelburg een 39- jarige inwoner van Kortgene te verstaan. De politierechter achtte bewezen dat <e verdach te het slachtoffer voir 8000 euro had opgelicht en legde hem tachtig uur werkstrif op. Verder moet hij de gedineerde het schadebedrag terugietalen. De Kortgener wien zich vorig jaar zogenaamd opals bemid delaar tussen zijn iroer en de geldverstrekker. Gider valse naam stelde hij zch voor als vertegenwoordigervan een in cassobureau. Hij vertelde te kunnen regelen dat de lening aan hem werd terugbetaald, maar daarvoor moest hij wel de nodige kosten maken. Officier van justitie R. Ramme- loo vond dat er misbruik ge maakt was van het vertrouwen. „Ugaf een valse naam op, zodat hij niet wist dat u van familie van ze was. Het slachtoffer is de goedheid zelve. Hij kwam in contact met de broers van de verdachte en trapte in de zielige verhalen." De officier eiste tachtig uur werkstraf en terug betaling van het bedrag. Raadsman N. Koole vroeg de rechter rekening te houden met de achtergronden van zijn cliënt en vroeg om een deels voor waardelijke straf. „Schulden achtervolgen hem al meer dan tien jaar." De politierechter kende geen pardon „Dit is bui tengewoon laakbaar gedrag." Hij vonniste conform de eis. door René van Stee OOSTBURG - Johan Bogaert uit Oostburg heeft goede hoop dat er een raadplegend referen dum wordt uitgeschreven over de naam van de nieuwe fusiege meente in West-Zeeuws-Vlaan- deren. De keuze van de nieuwe gemeentenaam Sluis door de oude gemeenteraden van Oost- buig en Sluis-Aardenburg is voor hem niet vanzelfsprekend. Hij vindt de wijze waarop die keuze tot stand is gekomen on democratisch. „Uit tal van reacties blijkt dat een groot deel van de mensen het totaal niet eens is met de naam Sluis. Ze willen allemaal iets anders. Daarom vind ik dat de bevolking zich hierover moet kunnen uitspreken", verklaart de naaimachinehan delaar. Het argument dat Sluis als historisch rijke en interna tionaal bekende naam het meest aanspreekt, noemt hij niet steekhoudend. Ook Breskens is volgens hem alom bekend in binnen- en buiten land. Dat de naam Sluis al officieel in het wetsontwerp tot herinde ling is opgenomen, maakt Bogaert niets uit. Hij stelt dat de nieuwe gemeenteraad volgend jaar nog altijd voor een andere naam kan kiezen. „Op 8 oktober bleek tijdens een bijeenkomst met de gemeenteraadsleden en bestuurders van Oostburg dat ze allemaal voor een referen dum waren en een dergelijk ini tiatief zouden ondersteunen. Die belofte moeten ze dan ook waarmaken", aldus de politiek zeer betrokken bejaarde Oost burger. Op basis van de uitkomsten van enquêtes die hij in april en okto ber hield, weet Bogaert zeker dat de naam Sluis niet gehand haafd blijft. Behalve schriftelij- ke reacties, kreeg hij naar eigen zeggen honderden telefoontjes en e-mails. De meeste stemmen gingen volgens Bogaert naar Oostburg. Ook namen als Cad- sandria en het Vrije van Sluis werden genoemd. Opmerkelijk was verder dat er nauwelijks respons was uit Sluis-Aarden burg. Verder kreeg Bogaert ook enkele brieven waarin hij werd opge roepen te stoppen met zijn stem- mingmakerij tegen Sluis. „Ik betreur dergelijke reacties, om-; dat mijn actie helemaal niet te-: gen Sluis is gericht. Het enige dat ik wil is dat niet wordt voor bijgegaan aan de wensen van de bevolking van de nieuwe ge-; meente. Mocht uit het referen-j dum uiteindelijk blijken dat de naam Sluis overeind blijft, dan leg ik me daar zonder morren bij doorMaurits Sep BORSSELE - De kolencentrale van EPZ in Borssele wordt voorlopig niet aangepast om meer biomassa te kunnen bij- stoken. Omdat het Rijk de sub sidie op duurzame energie ver laagt, zijn de investeringen in de centrale bevroren. Delta, voor de helft eigenaar van EPZ, heeft dat gisteren bekendgemaakt. Volgens Delta pakken de voor stellen voor een Milieukwaliteit Elektriciteitsproductie (MEP) ongunstig uit voor het Zeeuwse energiebedrijf. Dat ziet de helft van de subsidie wegvallen. „De productie van duurzame ener gie wordt daardoor heel erg veel duurder. We gaan er zelfs verlies op lijden", verklaarde woord-1 voerster M. van Zuilen. Delta haalt zestig procent van, de energie die als Zeeuws Groen wordt verkocht uit biomassa. Onder biomassa wordt onder meer verstaan rioolslib, ca- caodoppen en afvalhout. Deze producten vervangen een deel van de steenkolen. Bij de ver branding van steenkool komt kooldioxide vrij. Dat is een broeikasgas, dat bijdraagt aan de vernietiging van de ozonlaag. Bij de verbranding van biomas sa komt geen kooldioxide vrij. Delta wijst er daarom op dat het Rijk het eigen beleid om als land minder kooldioxide uit te stoten onderuit haalt door de subsidie! op duurzame energie te veria-; gen. Medewerkers van De Betho protesteren tegen de mogelijke sluiting van de afdeling Tholen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14