Rooseveltlaan blijft gevaarlijk OPRUIMING Middelburg went aan maximaal dertig OPRUIING Vijfhonderd keer naar huis bellen 11HO/ Flexa-Producten 30 70 KORTING AANBIEDING zeeuwse almanak Vrees Jongeren Arnemuiden reageren gelaten op regels rond nieuwjaar Hulpverleners willen opvang verslaafden met psychische problemen Goese jaagt inbreker weg PALAZZO P m p p o e IBoer krijgt toch vergoeding voor verregende kool leconstructie Vlissingse straat heeft verkeersknelpunten niet opgelost Burgemeester Borsele hekelt leugenachtige reclameborden Twee weken voor rijden tijdens verbod Asselbergs herbenoemd Je zult maar wild zijn en be vangen door de vrees met de kerstdagen onderdeel te wor den van het menu. Uitgeteld op een bord. Ingesloten door een kruidig sausje. En met een stoofpeertje als randver siering. Dan kom je wel tot zo'n roekeloos gedrag als de zer dagen werd vertoond door een te Vlissingen geves tigd konijn dal zich zeer waaghalzig ophield op een secundaire iveq in Vlissin gen. Gelukkig had de naderende auto een dierenvriend achter het stuur. Zo kon hevig on heil worden voorkomen. Het kan nog spannender, moet het konijn gedacht heb ben, toen het even later op de naastgelegen snelweg plaats nam. Op dat moment was een- clubje studenten zo attent om als tijdelijke klaar-overs het warrige beest buiten de geva renzone te brengen. Met een zucht van verlich ting zagen de jonge helden het konijn de aftocht blazen. Op een holletje naar z'n hol letje. Nog steeds met bange ge dachten over wat de kerst zal brengen. Maar ook vervuld van warme gevoelens over zoveel hulpbetoon. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De eerste fase van de invoering van dertig-kilometerzones in Middelburg is gisteren officieel afge sloten. Wethouder L. Luitwieler ont hulde het 'laatste' dertig-kilometer- bord aan de Grevelingenstraat in de Stromenwijk. „Ook de eerste is in deze wijk neerge zet", zei hij na afloop van de plechtig heid. In Arnemuiden, de binnenstad, Nieuw Middelburg en de Stromenwijk zijn de afgelopen maanden borden neergezet. Verder zijn er op sommige plekken 'attentiecirkels', plateaus en wegversmallingen gemaakt. De maat regelen zijn een uitvloeisel van Duur zaam Veilig Verkeer, het beleid van de rijksoverheid om het aantal verkeers slachtoffers te verminderen. De ge meente heeft dan ook subsidie gekre gen om de borden te plaatsen. In een dertig-kilometerzone heeft het verkeer van rechts altijd voorrang. De attentie cirkels wijzen weggebruikers op de ver anderde voorrangsregels. „De Stromenwijk is een verblijfsgebied geworden waar automobilisten die er niet moeten zijn ook niet doorheen moeten rijden", aldus de wethouder. Mentaliteit „Daar moeten we langzaam aan wen nen. De mentaliteit van de weggebrui kers is het tegenovergestelde van wat we met zijn allen willen. Iedereen wil dat mensen zich aan de regels houden. Om te zorgen dat mensen inderdaad niet harder dan dertig rijden, wordt er ook gecontroleerd, beloofde de wet houder. Volgens een aanwezige politieagent is het niet de bedoeling dat er meteen stapels boetes worden uitge deeld. „Laat mensen er eerst maar eens aan ruiken." In de rest van de stad worden voorlopig nog geen dertig-kilometerzones ge maakt. Dat gebeurt pas in de tweede fa se, die in 2004 begint. Het is overigens nog maar de vraag of het Rijk dan weer zo scheutig is met subsidies. De eerste fase kostte bijna zeshonderdduizend euro, het Rijk betaalde ruim 140.000 euro mee. Wethouder Luitwieler onthult de voorlopig laatste dertig-kilometerzone. foto Lex de Meester WALCHEREN zaterdag 7 december 2002 door Ron Magnée ARNEMUIDEN - Jongeren in Arnemuiden reageren gelaten op de aangekondigde regels voor de jaarwisseling. Deze week besloot de gemeente Mid delburg streng op te treden bij problemen rond het nieuw jaarsfeest in Arnemuiden. Vol gens de dorpsbewoners is er echter met de jaarwisseling in Arnemuiden niets mis. „Het is hier altijd stikgezellig." Rond de klok van vijf uur begint het langzaam vol te lopen in ca fetaria De Krab in Arnemuiden. Sommige mensen halen patat en enkele jongeren drinken een biertje aan de bar. Volgens hen is de jaarwisseling in Arnemuiden niet anders dan in andere dor pen „Als je gaat kijken in Yerseke, Kruiningen of Krabbendijke is er ook wel wat aan de hand", zegt een van hen. Of de aange kondigde maatregelen effect sorteren, kan hij niet zeggen. „Dat zien we wel op oudjaar." Schade Met de viering van oud en nieuw dit jaar hadden politie en brandweer in Arnemuiden han denvol werk. Zo probeerden on bekenden met autobanden het voormalige NS-station in brand te steken. De schade was aan zienlijk. Daarnaast gooiden jongeren met eieren en reden ze te hard met brommers door de straten. Eergisteren kondigde burge meester K. Schouwenaar van Middelburg maatregelen aan om de feestelijkheden in goede banen te leiden. Zo is het tijdens de jaarwisseling in Arnemuiden verboden om met eieren over straat te lopen. Verder mogen geen autobanden worden ver brand, geldt een verbod op het drinken van alcohol op straat en wordt opgetreden tegen te hard rijden met brommers in het dorp, behalve op de Derring- moerweg waar dit is toegestaan. De bezoekers van het cafetaria tonen zich sceptisch over de voorgestelde maatregelen. Zo is volgens een van hen het gooien van eieren uit balorigheid ont staan. „Een jaar of acht geleden mocht er niet meer op brommers worden rondgereden. Toen zijn ze met eieren gaan gooien.Heel strikt de regels handhaven helpt volgens hem dan ook niet. De gemeente kan beter de jeugd toestaan op brommers rond te crossen. Dan is er niks aan de hand, betoogt hij. „Dat deden wij ook altijd." Lachend: „Van af zeven uur 's ochtends totdat we niet meer op onze benen kon den staan." Volgens een bezoekster kampt Arnemuiden met een imagopro bleem. „In alle dorpen gebeurt wel eens watMaar op een of an dere manier komt Arnemuiden altijd negatiefin het nieuws." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Vlissingen moet twintig plaatsen krijgen voor psychiatrische drugsver slaafden. Daarvoor ijveren Emergis en het Huiskamerpro ject voor Drugsgebruikers (HKPD) in Vlissingen. Deze week ondertekenden beide in stellingen een samenwerkings overeenkomst. Twaalf plaatsen moeten 24-uurszorg krijgen. In Zeeland bestaat op dit mo ment geen opvang voor langdu rig verslaafden die kampen met psychiatrische problemen. „We lopen wat dat betreft voortdu rend achter de vraag aan", zegt HKPD-directeur R. Haeck. De problematiek is in Nederland ongeveer tien jaar bekend. In Zeeland is de dubbeldiagnose ongeveer vijf jaar oud. In de nieuwe beschermde woonvorm worden beide problemen aan gepakt. „Het is een heel speci fieke vorm van hulpverlening", meent Haeck, Begeleid wonen Emergis en het HKPD bieden dertig verslaafden en ex-ver slaafden begeleid wonen aan. Het Huiskamerproject heeft twaalf plaatsen, verspreid over vier huizen in Vlissingen, en Reilof Verslavingszorg heeft achttien plaatsen, verspreid over woningen in Goes, Vlissin gen, Temeuzen en Middelburg. Daarnaast houdt Reilof Versla- GOES - Een bewoonster uit de Middelburgsestraat in Goes heeft donderdagavond rond half zeven een inbreker betrapt in haar woning. De dief nam de benen toen hij haar zag. De poli tie heeft de vermoedelijke dader nog dezelfde avond opgepakt aan de 's-Heer Hendrikskinde- rendijk. Nadat hij eerst een val se naam opgaf, bleek dat het een 28-jarige Vlissingen was. vingszorg zich bezig met bege leid wonen, een vorm van thuis zorg voor verslaafden. Bij de woonvoorziening in Middel burg werken de twee instellin gen al samen. Door efficiency verbetering is het mogelijk geworden om een extra huis voor drie verslaafden in Vlissin gen te openen Haeck wil het liefst zo snel mo gelijk een beschermde woon vorm voor psychiatrische drugsverslaafden in Vlissingen openen. De noodzaak is drin gend. In geval van excessen ko men de junks nu nog terecht in het politiebureau of de crisisop vang van Reilof. Door mensen te begeleiden in een beschermde woonvorm hopen Emergis en het HKPD uitbarstingen, zoals psychoses, te voorkomen. Ook hopen de twee instellingen dat de overlast door individuele verslaafden afneemt en het leef klimaat in wijken en buurten verbetert. De opvang voor psychiatrische drugsverslaafden komt wat het HKPD betreft in Vlissingen. De locatie is nog niet bekend. Haeck: „Alle opties staan nog open." Advertentie) SHOES Kinderschoenen Schermmketslraal 29 en 33 Vlissingen Moor Ab van der Sluis jVLISSINGEN - De gemeente [Vlissingen kent tien 'black spots', kruispunten of wegen HEINKENSZAND - Burge meester J. Gelok van Borsele is spinnijdig. De NV Westerscheldetunnel heeft een reclamecampagne ge opend met de slogan 'Ik tunnel naar de overkant, tussen Ter- neuzen en Goes', geheel voorbij gaand aan het feit dat de tunnel aanlandt in Ellewoutsdijk: on miskenbaar een kern in de ge meente Borsele. Met opgesto ken staart heeft Gelok daarom met de NV Westerscheldetunnel gebeld. „Toen werd ik nog kwaaier, want er bleek bewust voor gekozen te zijn. Ik kreeg ar gumenten te horen over 'grote steden' en 'marketingoverwe- gingen' en zo. Hoe is het moge- lijk? Alsof ze praten over Rot terdam en Parijs. Die tunnel loopt tussen Terneuzen en Bor sele, tussen Zeeuws-Vlaande- ren en Zuid-Beveland of onder J de Westerschelde door, maar niet tussen Terneuzen en Goes. Een beetje meer hoffelijkheid had ik van het tunnelbedrijf wel verwacht. De gemeente Borsele hoest per slot van rekening een miljoen euro op om eventuele rampen in de tunnel het hoofd te kunnen bieden. Geld dat wordt opgebracht door de inwoners van Borsele, nadrukkelijk niet door het bedrijf." Gelok vindt dat Borsele, dat een cruciale rol speelt in de hele on derneming, door de leugenach tige billboards andermaal vordt genegeerd. Hij gaat ervan uit dat het bedrijf de omissie zal xerstellen. Advertentie) door Ab van der Sluis waar de afgelopen drie jaar mi nimaal tien ongelukken zijn ge weest. Grootste knelpunt is de President Rooseveltlaan waar vijf gevaarlijke verkeersover- steken zijn. De weg is nog niet zo lang geleden volledig gerecon strueerd, maar dat heeft niet ge holpen. Dat blijkt uit een studie naar verkeersgevaarlijke wegen in de gemeente. De gevaarlijkste 'black spot' in Vlissingen is het kruispunt van de President Rooseveltlaan.met de Irislaan. Daar vonden tussen 1998 en 2000 elf ongevallen plaats. In de meeste gevallen ging het om auto's die elkaar geen voor rang gaven. In één geval raakte iemand gewondVolgens de stu die is de gevaarlijke situatie toe te schrijven aan het feit dat er te snel gereden wordt op de Presi dent Rooseveltlaan, waardoor lange wachttijden ontstaan op de Bloemenlaan voor mensen die rechtdoor willen rijden rich ting Hercules Segherslaan of willen invoegen op de President Rooseveltlaan. Doordat auto mobilisten op de President Roo seveltlaan niet kunnen wach ten, moeten bestuurders in één keer oversteken naar de Hercu les Segherslaan of Bloemen laan. Tweede op de 1 ij st van gevaarlij ke locaties is de voetgangers oversteekplaats op de Bloemen- laan/President Rooseveltlaan. Opvallend is dat bij vijf van de zeven ongevallen brommers be trokken waren, terwijl die op de bewuste plek helemaal niet mo gen oversteken. Het college heeft overigens de indruk dat de Bloemenlaan gebruik wordt als sluiproute. Kentekenonderzoek moet uitwijzen of dat inderdaad het geval is. Mogelijke oplossingen zijn het aanleggen van een rotonde op het gevaarlijke kruispunt of een middengeleider, waardoor au to's de President Rooseveltlaan niet in één keer hoeven over te steken. Ook de kruisingen met de Irislaan en de Hermesweg zijn niet echt ongevaarlijk. Boulevard De boulevard in Vlissingen staat ook hoog op de lijst van ge vaarlijke wegen. Volgens het onderzoeksbureau SOAB uit Breda vonden daar elf ongeval len plaats. De 'black spot' is toe te schrijven aan de smalle rij baan, obstakels op de stoep, te hoge snelheden en veel auto's en fietsers. Daar komt nog bij dat op de boulevard veel te zien is, waardoor automobilisten snel afgeleid worden. Hoog op de ongevallenlijst scoort ook de brug op de Sloe- weg. Tussen '98 en 2000 vonden daar achttien ongevallen plaats. In dertien gevallen ging het om eenvoudige kop-staart- botsingen. Het onderzoeksbu reau concludeert dat automobi listen te laat rijen wachtende auto's voor de brug of de spoor wegovergang opmerken. Oor zaken daarvan zijn de helling van de brug, een overmaat aan borden en signaleringslichten achter elkaar, onvoldoende zicht en de overgang van 120 ki lometer per uur op rijksweg A58 naar vijftig kilometer per uur op de Sloeweg. Mogelijke oplossin gen zijn: aanleggen van een on gelijkvloerse treinovergang, snoeien van het groen in de mid den- en zij berm en borden ver plaatsen. B en W van Vlissingen onder schrijven de conclusies van het rapport. Het college stelt voor om de gevaarlijke kruispunten op de President Rooseveltlaan opnieuw te reconstrueren. Dat zal gelijke pas houden met de sloop- en nieuwbouw van het Middengebied. B en W willen middeneilanden aanleggen, waardoor auto's de President Rooseveltlaan niet langer in één keer hoeven over te steken. De eerste maatregelen worden vol gend jaar al uitgevoerd. MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Dreischor is giste ren door de Middelburgse poli tierechter bij verstek veroor deeld tot twee weken cel. De man reed 23 maart in Zonne- maire met teveel drank op. Er ger vond de politierechter dat de man reed tijdens een rijverbod dat hem was opgelegd. ZIERIKZEE - J. Asselbergs is met ingang van 1 januari 2003 opnieuw benoemd tot burge meester van Schouwen-Duive- land. Asselbergs vervult die functie sinds de vorming van de gemeente op 1 januari 1997. VLISSINGEN - Met de uitrei king van een aantal internatio nale telefoonkaarten is gister avond de kerstactie van de Mission to Seafarers in Vlissin- gen-Oost begonnen. Vijf Filip pijnse en drie Russische zeelie den kregen de eerste kaarten. Voor Chaplain David Jones was de actie 'Lights of love', die drie jaar geleden begon om zeelui in de donkere dagen voor kerst een hart onder de riem te steken, zijn laatste klus. Hij vertrekt naar Schotland. De actie heeft dit jaar een ander karakter dan voorgaande jaren. Toen verkocht de Mission to Seafarers lampjes voor in de kerstboom voor het Vlissingse stadhuis. Voor iedereen die een lampje kocht, verzond de Mis sion een kerstkaart. Met de op brengst van de lampjes werden kerstpakketten gekocht voor schepen in de haven van Vlissin gen. Het plein voor het stadhuis kan dit jaar niet gebruikt wor den in verband met een groot schalige renovatie van het stad huis. Als alternatief werden gister avond de lichtjes ontstoken van een kleiner formaat kerstboom in de tuin van de Flying Angel Club in Vlissingen-Oost. „Laat deze boom een baken zijn voor Natalie de Wit van de zondagsschool van de Mission to Seafarers overhandigt een telefoonkaart aan een Filippijnse zeeman. foto Ruben Oreel iedereen die hier passeert en laat het voor zeelieden een sym bool zijn dat ze in een veilige ha ven zijn", aldus Jones. De Mission heeft in totaal vijf honderd internationale tele foonkaarten gekocht. De actie kost 3500 euro. Het grootste deel is bijeengebracht door sponsors, maar de Mission heeft nog een tekort van duizend eu ro. „Aan het einde vinden we al tijd wel een uitweg", zei pr- functionaris Janet Blaauw hoopvol. DEN HAAG - Het ministerie van Binnenlandse Zaken moet enkele duizenden euro's betalen aan landbouwer L. Legemate voor een in 1998 verregende bloemkooloogst. Dat heeft de Raad van State be paald. In 1998 verloor de Zierikzeese landbouwer een groot deel van zijn aardappeloogst en bleek ook zijn bloemkooloogst zo goed als mislukt. Binnenlandse Zaken wilde echter niet meer dan 7500 euro vergoeden. Het ministerie meende dat de mis lukte bloemkooloogst niet aan de wateroverlast maar aan de vorst te wij ten was. Volgens het onderzoeksbureau van het ministerie kon na de vorstperiode niet meer worden vastgesteld of de bloemkool door de wateroverlast had gele den. Maar de Raad van State stelt vast dat het ministerie ook het tegendeel niet hard heeft kunnen maken. Nu de Raad van State Legemate in het gelijk heeft gesteld zal het ministerie alsnog met enkele 'duizenden euro's over de brug moeten komen. Advertentie ANTIEKHANDEL DE PAGTER Herenstraat 9 Segeersstraat 8 Middelburg 0118-634133 Kersenhouten eettafel diverse afmetingen NU 695.00 tot 795,00 Verf- en behansspeciaalzaak Van Iwaarden Dampoortweg 29, Middelburg Tel. 0118-640400

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11