Amerikaan is Saoedi-Arabië beu PZC PZC Koolzuur remt groei bomen en planten af Bevolking Servië kan zondag kiezen uit twee nationalisten -4- Buitenlandse Zaken is stiefkind kabinet Bondgenootschap met land van herkomst terroristen wekt onbegrip fflT VMft PM&ipt U&..VANAJü ftomiïWHGW- C in 6 december 1952 vrijdag 6 december 2002 In de Amerikaanse media krijgt Saoedi-Arabië het de afgelopen wéken flink te verduren. Een liefda digheidsgift van Haifa Al Faisal, de vrouw van de Saoedische ambassadeur in Washington, zou wel licht via via in handen van terroristen terecht zijn ge komen. De sluimerende woede in de VS over de be trokkenheid van bondge noot Saoedi-Arabië bij de aanval op 11 september en extreem moslimfunda mentalisme vond een uit laatklep. door Ans Bouwmans Het gezicht van Adel Al Jub eir, politiek adviseur van de Saoedische heerser kroonprins Abdullah, is niet weg te slaan van de Amerikaanse tv. Als symptoom van de zorg die in Saoedi-Arabië is ontstaan over de wellust waarmee politici en media zich de afgelopen weken overgaven aan het beschimpen van de Arabische bondgenoot, is de frêle, deels in Amerika op gegroeide, Adel Al Jubeir belast met een campagne om het beeld 'recht te zetten.' Dat valt niet mee, want voor veel Amerikanen is het langza merhand onbegrijpelijk dat de VS nog steeds vriendschaps banden onderhoudt met het land dat niet alleen staatsvijand nummer 1 Osama bin Laden voortbracht, maar ook vijftien van de negentien kapers die op 11 september 2001 Amerika een historische dreun verkochten. Saoedi-Arabië is het land waar vrouwen niet eens auto mogen rijden en vrouwelijke Ameri kaanse soldaten zich niet vrij kunnen verplaatsen. Het land waar de heersende koninklijke familie radicale islamieten (wa- habieten) jarenlang ongemoeid liet. Erger zelfs, ze hebben een verbond met hen gesloten om hun greep op de troon te kunnen handhaven, aldus klagende po litici in de VS. Anderhalve week geleden be richtte het Amerikaanse blad Newsweek dat geld van een gift van prinses Haifade vrouw van ambassadeur Bandar bin Sul tan, terecht gekomen was bij de man van een vriendin van de vrouw aan wie ze het geld gege ven had. En deze Omar Al Bay- oumi bleek begin 2000 twee Saoediërs te hebben geholpen na hun aankomst in San Diego; mannen die anderhalf jaar later op 11 september een vliegtuig in het Pentagon boorden. Zenuw Het is hoogst onwaarschijnlijk dat het ambassadeursechtpaar uit Washington willens en we tens geld naar terroristen sluis de, zoals minister Powell (Bui tenlandse Zaken) onmiddellijk verzekerde, maar het nieuws raakte een open zenuw in de VS. De relatie tussen de VS en Saoe di-Arabië is gebaseerd op inter nationale politieke belangen en olie, niet op een gevoel van ver bondenheid. Amerika heeft goedkope olie nodig voor zijn benzineslurpers; Saoedi-Ara bië wil wapens en bescherming. Maar na 11 september zijn door snee Amerikanen zich veel be wuster geworden van de onde mocratische en repressieve maatschappij waarvoor hun langdurige bondgenoot Saoedi- Arabië staat. Ze zijn zich gaan afvragen of het land wel genoeg doet om moslimfundamentalis me tegen te gaan. Dat gevoel van onvrede is aangewakkerd door een coalitie van politici die het incident hebben aangegrepen om de jacht op Saoedi-Arabië te openen, zegt Anthony Cordes- man, Saoedi-Arabië-expert bij het centrum voor strategische en internationale studies CSIS. Hetze Hij vindt dat er sprake is van stemmingmakerij, iets wat de Saoedische pr-afgezant Adel Al Jubeir overigens ook beweert. „Zonder de Saoediërs vrij te pleiten, want het is een feit dat de meeste kapers uit hun land kwamen, moet je constateren dat deze hetze is ingegeven door politieke motieven", zegt Cor- desman. In de eerste plaats zijn er fulminerende Democraten die president Bush in verlegen heid willen brengen en zichzelf in de kijker spelen. Een tweede groep, die streeft naar schonere energie in de VS, heeft er belang bij de relatie met Saoedi-Arabië te ondermijnen, aldus Cordes- manEn ten derde is er een groep neo-conservatieve Republikei nen, ook in de regering-Bush, die vindt dat Saoedi-Arabië niet genoeg doet in de strijd te gen Al Qaeda. Op dit moment hebben de VS geen baat bij een slechtere rela tie met Saoedi-Arabië. De Ame rikaanse regering wil zijn militaire aanwezigheid in het Arabische koninkrijk kunnen benutten voor een oorlog in Irak. Saoedi-Arabië is belang rijk voor een blijvende toevoer van olie als het tot een invasie in Irak komt. Cordesman ver wacht dat de storm vanzelf weer overwaait, maar het probleem verdwijnt voorlopig niet. Onder druk De toenemende kritiek en een rechtszaak van 11/9-slachtof- fers tegen onder meer leden van de koninklijke familie in Saoe di-Arabië heeft de relatie al on der druk gezet en leidt in dat land tot vijandigheid en woede, aldus de expert. Ondertussen hebben de oproepen om Riyad nu eens hard aan te pakken in de VS de indruk versterkt dat het Witte Huis zich inhoudt. Tege lijkertijd zou de Saoedische re gering niet echt hard willen op treden tegen moslimterroristen. Dat laatste is een misvatting, zo luidde de boodschap van Adel Al Jubeir deze weekMaar het is de vraag of het Amerikaanse publiek zich daar van laat over tuigen. GPD door Jaco van Lambalqen Het zit CDA-minister De IIoop Scheffer niet mee. Is hij eindelijk minister van Buitenlandse Zaken, is het kabinet al weer demissionair voor hij zijn eerste begroting kon verdedigen. Alsof dat al lemaal nog niet erg genoeg is kreeg hij deze week in de Tweede Kamer ook nog eens een berg kritiek omdat Ne derland met zijn rug naar het buitenland zou staan. De minister keek dan ook strak voor zich uit toen PvdA'er Koenders deze week bij de begrotingsbehande ling opmerkte: „U bent bijna uitgeregeerd. Hoe gaat u al die plannen waarmaken?" „Een beetje flauw", reageer de de oud-diplomaat De Hoop Scheffer. ,,U moet toch erkennen dat de klok niet stopt met tikken als Neder land naar de stembus gaat. Stilzitten en achterover leu nen kan niet." Dus regeert de regering zo veel mogelijk door. Makkelijk is dat niet in het kabinet-Balkenende. Buitenlands beleid hangt er een beetje bij. Dat bleek al toen er voor het eerst sinds jaren geen minister voor Ontwikkelingssamenwer king op het bordes stond. Die portefeuille wordt beheerd door een staatssecretaris, Agnes van Ardenne, maar die zit niet bij de kabinetsverga deringen en dus hebben de arme landen daar geen spreekbuis meer. Dan het beleid. Ook daarmee heeft De Hoop Scheffer het in dit kabinet niet makkelijk. Coalitiepartijen LPF en in mindere mate de WD heb ben duidelijk meer oog voor binnenlandse kwesties dan voor buitenlands beleid. Dat is lastig. De Hoop Schef fer gaf in de Kamer toe dat de discussie over de uitbreiding van de Europese Unie twee maanden geleden niet vlek keloos verliep. Uitgerekend LPF en WD zetten de rege ring onder druk om een blok kade tegen de uitbreiding door F RIOI zwaai va lier woen: voors Rio met tien landen in één keer mensi op te werpen. De oppositie drage moest er aan te pas komen om daart de regering met een uitvoer- Wers; bare opdracht op pad te stu ren. „Dat was niet leuk," er- kende De Hoop Scheffer. Om T daar gauw aan toe te voegen Si dat alle fracties uiteindelijk vol lof waren over de uit- komst van EU-top. Dezelfde fracties zetten nu de aanval in op het budgetI van ontwikkelingssamen-1 werking, een gevoelig punt voor het CDA. Te vuur en te zwaard bevocht De Hoop van c Scheffer de inzet van het ka- binet 0,8 procent van het bin- TEL nenlands product aan hulp te na d< besteden. Volgens WD en 28 ja LPF kan dat wel wat minder tions nu het economisch slecht niet gaat in Nederland. „Waarom parti moet dat ten koste gaan van coali de internationale betrokken- seert heid?" hield de minister de beva Kamer voor. tem: Tegelijkertijd kondigde hij plan aan dat in de toekorrtst vre- staal desoperaties deels met ont- maa wikkelingsgeld bekostigd hun kunnen worden. Dat is niet stuu fair, reageerden PvdA en GroenLinks. Maar die hand reiking deed De Hoop Schef fer zijn collega's in het kabi net onder druk van de zware economische tijden. De minister deed er alles aan om te onderbouwen dat Ne derland niet met de rug naar cam het buitenland gekeerd staat, het Buitenlandse Zaken blijft echter een stiefkindje. Dat1 bleek toen staatssecretaris Van Ardenne betoogde dat e in een volgend kabinet wee een minister voor Ontwikke lingssamenwerking moet ko men. „Is dat een kabinets standpunt?", vroeg de PvdA „Jazeker." „Namens het hele kabinet?", hield Koenders aan. „Het kabinet is het kabi net", sprak Van Ardenne. „Zo hoor je nog eens wat", reageerde WD'ster Terpstra. De WD vindt een staatsse cretaris immers meer dan ge noeg. Tot de verkiezingen 1 blijft het voor Buitenlandse Zaken behoedzaam manoeu vreren. GPD Sha: in ei gebi een veili wor het LO ech mi< dat tw< hee vai Ze spi ha< lab De bei i tW' ZO( De heersende opvatting over het effect van de kli maatverandering op plantengroei is aan her ziening toe. Planten en bomen groeien niet sneller - zoals tot nu gedacht - maar juist langzamer. On derzoekers van de Stan ford universiteit publi ceerden gisteren hun bewijzen in het Ameri kaanse tijdschrift Scien ce. Ze komen tot hun ver rassende conclusie na langdurig experimente ren in een weiland. door Peter de Jaeger Het karwei vergde zeker drie jaar. De onderzoekers van de Universiteit van Stanford (VS) wilden nagaan welke in vloed het klimaat heeft op ver schillende generaties planten. Het resultaat verbaasde zelfs de meest ervaren onderzoekers. Het broeikaseffect, dat alge meen wordt geweten aan een toename van koolzuur in de at mosfeer, blijkt niet de oorzaak te zijn van de versnelde groei van planten en bomen. „Het effect van klimaatveran dering op gewassen wordt veel al bestudeerd door een factor te isoleren, zoals meer koolzuur. Maar op schaal van een ecosys teem spelen meer factoren een rol", zegt Harold Mooney, om- gevingsbioloog aan Stanford. Hij ging met zijn team na welke factoren een rol kunnen spelen voor de groei van planten en bo men. Aangenomen wordt immers dat wanneer over honderd jaar tweemaal zoveel koolzuur in de lucht zit en de temperatuur twee graden is gestegen, de helft meer neerslag valt en er meer stikstof in de grond zit vanwege de zure regen. Op 36 cirkelvormige per celen zijn alle mogelijke combi naties van deze vier factoren on derzocht. „Onze grootste verrassing was de ontdekking dat de planten groei wel werd gestimuleerd bij een hoger koolzuurgehalte van de lucht, maar alleen als stik stof, water en temperatuur op hetzelfde peil werden gehou den", zegt Mooney. „Wanneer de veranderingen in neerslag, warmte en de neerslag van stik stof eveneens werden meegeno men dan werd de plant zelfs be perkt in zijn groei." De uitkomsten werden nog in gewikkelder. De afzonderlijke positieve effecten op de groei van toenemende temperatuur, stikstof en neerslag werden ge remd wanneer het koolzuurge halte steeg. Een combinatie van de drie factoren liet de grootste groeitoename zien. Zodra extra koolzuur werd toegevoegd, hal veerde de groeispurt. Deze vondst heeft politieke ge volgen, meent Frits Mohren, hoogleraar bosecologie en -be heer aan Wageningen Universi teit. „Tot heden werd namelijk algemeen aangenomen dat de extra uitstoot aan koolzuur door verbranding van fossiele brandstoffen deels kon worden gecompenseerd door datzelfde koolzuur te binden in sneller groeiende planten, vooral van houtige gewassen als bomen. Meer biomassa betekent auto matisch vastlegging van meer koolzuur uit de lucht, zo luidt de redenering." „Maar zo eenvoudig is het niet, blijkt onder meer uit deze stu die. Je moet tevens goed letten op de invloed van stikstof, neer slag en temperatuur De combi natie van deze factoren bepaalt de uiteindelijke groei en dus de opeenhoping van biomassa in het ecosysteem", zegt Mohren De opwarming van het aardop pervlak kan volgens hem daar om slechts ten dele beperkt wor den door nieuwe bossen aan te leggen. Landbouwgrond „Je moet bovendien rekening houden met bodem en klimaat. Want onlangs bleek dat bosaan leg lang niet altijd helpt. Bossen op natte gronden hebben zelfs een negatief effect op de kool stofbalans. Door verdroging van de bodem treedt er afbraak op van organisch materiaal en kan er meer koolzuur ontsnap pen naar de lucht dan er wordt vastgelegd. Het beste is om bos sen aan te leggen op voormalige landbouwgi-ond. Daarvan is in .Europa veel beschikbaar." GPD door Cees van Zweeden De herfst bracht goed nieuws voor Servië. De politie rolde de bende op die deze zomer majoor-generaal Buha, rechterhand van de mi nister van Binnenlandse Za ken, had vermoord. Amerika herstelde zijn economische banden met Belgrado, die sinds 1992 waren doorgesne den. De OESO in Parijs, een prestigieuze club van geïndu strialiseerde democratieën, bracht een lovend rapport uit over de economische hervor mingen. En het weer was onge woon mild, wat voor miljoe nen huishoudens de energie rekening laag hield. Er was slechts één domper: de politiek. In oktober werd het land een crisis gestort toen de presidentsverkiezingen we gens een lage opkomst ongel dig werden verklaard. De poli tici waren er in de tweede ronde niet in geslaagd vol doende kiezers naar de stem bus te krijgen. Zondag krijgen die politici een herkansing, maar hetzelfde gevaar ligt op de loei". De rege ring heeft onder internationa le druk de kieswet veranderd, zodat in de tweede ronde niet langer 50 procent van de gere gistreerde kiezers zijn stem hoeft uit te brengen. De presidentsverkiezingen van oktober gingen tussen de nationalist Vojislav Kostunica en Miroljub Labus, een gema tigd econoom, gesteund door premier Zoran Djindjic. La- bus kreeg slechts een derde van de stemmen en besloot de ze keer niet meer mee te doen. Maar Djindjic verzuimde een andere zetbaas naar voren te schuiven, zodat de Serviërs zondag moeten kiezen tussen een nationalist (Kostunica) en een ultranationalist (Vojislav Seselj). Kostunica, nu nog president van het stervende Joegoslavië (bestaande uit Servië en Mon tenegro), is met premier Dj indjic in een loopgravenoorlog verwikkeld. De afgelopen we ken luwde de strijd Parlemen tariërs van Kostunica's partij, die wegens absenteisme door Djindjic uit het parlement wa ren verwijderd, mochten in november weer terugkeren. Een aanhanger van Seselj weert zich tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Belgrado. foto Ivan Milutinovic/RTR En een kompaan van Djindjic, parlementsvoorzitter Dragol- jub Micunovic, deed een be roep op 'alle democraten in het land' om Kostunica te steunen Lafaard De vraag is echter of de mil joen Seiviërs die in oktober nog op Labus stemden, zich zo gemakkelijk laten overhalen. Velen van hen beschouwen Kostunica namelijk als een lafaard, die wegens gebrek aan politiek gewicht kwam boven drijven in de strijd tegen Slob odan Milosevic, en nu probeert de macht te grijpen. Nenad Canak, voorzitter van het regionale parlement in Voljvodina, is een van die Ser viërs. „Kostunica is gewoon een ver domde klootzak gebleken", zegt hij. „Hij is compleet schi zofreen, gek. Wij noemen hem hier 'dr. Vojislav en president Kostunica'. De man gedraagt zich alsof hij de president is. Hij vergeet dat wij hem tot president hebben gemaakt." Kostunica werd in de presi dentsverkiezingen van 2000 door de oppositie naar voren geschoven als kandidaat tegen Slobodan Milosevic. „Wij von den Kostunica uit omdat hij een nul was die toevallig een aardig curriculum vitae had", zei Canak. „Een van ons kon het niet worden. Wij hadden tien jaar lang betogingen ge leid tegen Milosevic. Dat had ons grote populariteit ge bracht, maar ook vele vijan den. Maar Kostunica moet wel begrijpen dat hij onze creatie is." Frankenstein De creatie ontpopte zich als een monster van Franken stein. Kostunica orakelde te gen de uitlevering van Milose vic aan Den Haag, een besluit van Djindjic. Hij verzette zich tegen de komst van buiten landse investeerdei's. Boven dien dwarsboomde hij het in Brussel bekokstoofde plan om Joegoslavië te transformeren tot een losse federatie van Ser vië en Montenegro. Nu reeds lijdt Servië onder po litieke instabiliteit. Het miste in november opnieuw de trein naar Europa, toen een ver deeld Servië er niet in slaagde op tijd een akkoord te bereiken met Montenegro. Iedere on derhandeling over de toe komst van Kosovo, formeel nog steeds een provincie van Joegoslavië, is onmogelijk. Veel kiezers in Vojvodina, dat een grote Hongaarse minder heid herbergt, zullen zondag weigeren op een der Servische nationalisten te stemmen die hen als worsten worden voor gehouden. Als de opkomst on der de 50 procent blijft, die voor de eerste ronde nog wel als drempel geldt, moeten de verkiezingen opnieuw ongel dig worden verklaard. Voor speiling voor de komende maanden luidt dan: meer van dezelfde chaos, waarschijnlijk erger. GPD PANIEK - Veertien toeschou wers zijn omgekomen in een bioscoop in Mexico. Veel aan wezigen raakten gewond. De mensen werden onder de voet gelopen, toen door brand pa niek uit brak. Het vuur was veroorzaakt door een sigaret, die was weggegooid op een stapel oud papier. BROCHES - Prins Bemhard vond gisteren aan boord van een KLM-toestel broches in zijn schoen, die bestemd wa ren voor zijn dochters. De prins keerde terug uit Zuid- Amerika. „Wat ben je bruin geworden", luidde de begroe ting die door officiële persoon lijkheden werd bijgewoond. GEHEIM - President Eisenho-. wer heeft in het diepste geheim drie dagen in Zuid-Korea ver toefd. De president heeft het land inmiddels weer verlaten. Eisenhower bezocht de presi dent van Zuid-Korea, Syng- man Rhee. Eisenhower ver klaarde dat de oplossing van het Koreaanse conflict niet ligt in het uitbreiden van de oorlog door een aanval op communistisch China. UITZENDING - De KRO zendt op de vierde advent' zondag dc hoogmis van <fe rooms-katholieke kerk \n Middelburg uit. Het RK-kerk- koor zingt Gregoriaanse ge zangen. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mall. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vri|dag ti|dens kantooruren! zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal 55,10 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 7.10 zaterdag. 1.6s Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uilgeverii PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen li)dens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel:. (0118) 484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes- Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgevent Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde Behoort tot LUSQBRGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4