a Politicus, schrijver en bisschop K Sprookje van viool, zang en toneel lezers schrijven Radicalen Asielzoekers Geweld Voorman Overlast WCT I Overlast WCT II Advertentie Oververhitting schroefas blijkt oorzaak explosie Verloren medicijnen kunst cultuur Twee talen vrijdag 6 december 2002 k 3 n t o o n n r i c h t i n g A. Plesmanweg I10, Goes Tel. 0113-270470, lax 270144 •oor info: WWW.R2.nl Het artikel van S.Kuypers (PZC VfA ip\ 27-11) handelt over het onder- #$0 zoek van de ATVD naar de cel- Va0lS A3.oo - lenstructuur van de Islamiti- V0pnrt33A^ sche Jihad in Nederland en 0o*'s(r\e<wW ve\^°°0 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versd» nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reacties beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet datj redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word» niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Oei. dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overgt weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In het artikel (PZC 30-11) kun je precies lezen hoe Nederland met de asielzoekers omgaat. De ver slaggever heeft dat zeer scherp neergezet. Deze mensen zijn na veel omzwervingen in Zeeuws- Vlaanderen terecht gekomen. Goed opgevangen, eindelijk rust. De kinderen spreken goed Nederlands, zijn vlot gekleed, lid van sportclubs, kortom een leven dat wij doodnormaal vin den. Ik denk dat er niet veel lan den zijn die zo'n goede opvang hebben. En dan ineens worden ze op straat gezet. Er zijn ver schillende meningen over het asielbeleid en dat is iedereen zijn goed recht, maar zo ga je toch niet met mensen om. Vier jaar geef je ze de hoop op een goed leven en een toekomst voor de kinderen en dan veroordeel je ze weer om te gaan zwei-ven en pak je ze alles weer af. Wordt het geen tijd dat er direct bij aan komst duidelijke regels worden gesteld? Gelukkig dat er nog zo veel mensen zijn die zich om de ze familie bekommeren. A. van den Berge Arnelaan 31 Middelburg Helft van de getuigen van ge weld loopt door; één procent probeert maar in te grijpen (PZC 30 november). Alle poli tieke partijen moeten ophouden met holle kreten over veiligheid. Gewoon wat doen. Wat? In de Tweede Kamer een wet aanne men die verplicht dat alle straf fen vijf keer zo hoog worden op gelegd. De heren en dames in de rechtbanken (ik bedoel die met de uit de tijd geraakte toga's en witte befjes) per wet verplichten binnen een maand uitspraken te doen over alle rechtszaken. En niet over alle zaken tien tot twintig dossiers aan te leggen. Alle commissarissen van politie hun werk te laten doen. En te zorgen dat ze wat minder tijd nemen om vast te stellen dat alle gouden strepen op hun uniform er wel op zitten. Computers en vergaderingen de deur uit, en je werk doen. In de wijk of straat waar geweld is aanwezig zijn, als voorbeeld voor je manschap pen. Misschien was minister Nawijn zo gek nog niet. Niet de gewone burger hoeft zijn leven te geven. Nee, dewettenmakers, de pluchezitters in de Tweede Kamer zijn de absolute schuldi gen, dat er in ons land geen vei ligheid meer is. D. Meijer Burg. Stemerdinglaan 93 Oost-Souburg Europa. Een goede zaak. Ma; de foto erboven intrigeerden eigenlijk nog het meest, hoevt* de gebeurtenis alweer ongeve? een jaar geleden is. De grimas sfeer van het plaatje deed met ergste vermoeden. Het betir echter een actie van 'half blau, en groen' Nederland, als react- op een slecht opgestelde brie die via een krant bij het Ministc rie belandde en de top aldaar; rep en roer bracht. Gevolg; oo: logachtige toestanden en oir dane automobilisten bij dives tunnels. De dreiging van ee brief en enkele tientallen recr, ten voor de Jihad vermogen o: land in opperste staat vanp; raatheid te brengen. Ditzelfö land presteert het op allerlei ni veaus Israël aan te klagen, d; niet zijdelings te maken het met Jihad, maar ermee is door drenkt. Er worden daar gee domme dreig- of kogelbrief bezorgd, maar er vinden dag; lijks tientallen aanslagen, d pogingen daartoe, plaats opg^ wone burgers. Vele honderddui zenden mensen hebben wel ee familielid, vriend of kennis di door (zelfmoord)terreur is gt dood of ernstig gewond geraakt] Persoonlijk vind ik het zo hypo criet van onze overheid e andere moraalridders die Isra: veroordelen vanwege hun le vensreddende roadblock- e checkpointbeleid, maar zelf a. hetzelfde doet naar aanleiding van een rare brief. E. Bolk Haymanstmti Dat de eerdere voorman van he; natuurgebeuren in Zeeland zijn afkomst te grabbel gooit vooi een positie binnen de Zeeuwse PvdA is van een treurigheid dis i k niet voor mogelij k had gehou den (PZC 29-11). Nu nog Slui aan Zee aan een politieke ecc- nomische legitimatie helper want iets anders bestaat er nie meer in het hoofd van Thijs Kra mer en een functie als gedepu-1 teerde ligt voor het grijpenWe! licht mag hij te zijner tijd d< containerterminal openen. Z' makkelijk gaat dat binnen d PvdA: de moraal loopt via d kontzak, politieke stuurmans kunst is niet vereist en van d landelijke ontwikkelingen niets geleerd. Het lijkt me dat de boeken va Monash en Van Zijl verplich! kost moeten zijn voor sociaa democraten. Wie kan ze hei aanreiken, wellicht de ten or rechte laagst geplaatsten? Ton Besselin Brieversweg 2 Eed Advertentie Zo, Goes is eindelijk wakker, er komen negatieve gevolgen van de WCT. Soms duurt het lang voordat ogen en oren opengaan, en dan is het vaak te laat. Nu echter nog niet, zie de tunnel eerst alleen voor provinciaal ge bruik en nu lonken de provin ciebestuurders al ver over de grens en naar Rotterdam, smalle gevaarlijke tweebaanswegen door dorpen maar meer verkeer nee toch? Geld voor maatrege len is er niet of te weinig eerst de tunnel dan maar afwachten met zijn verkeer, dat heet wachten tot je een ons weegt, en dan wachten op de WCT met nog meer verkeer en daarmee nog meer overlast. Laat dat onsje dan maar achterwege, bedenk dat er straks geen weg terug meer is de ellende gaat begin nen, dus wees verstandig en kijk nu om je heen (rust en ruimte) en wacht niet tot later. (•kookwinkel) DE SLIJPER van Zwillingen J. A. Henckels KOMT WEER LANGS!!!! Vrijdag 6 december in Middelburg en zaterdag 7 december in Goes. Vanaf 11.00 uur kunt u bij ons terecht voor het deskundig slijpt en kartelen van alle merken. Klaar terwijl u wacht. Eerder inleveren en later ophalen kan ook. Rob Dreesens Meanderhof 29 Middelburg Middelburg Goes: L. Noordstr. St. Adriaansti minister-president over zijn drijfver en: „Waarmee zou christelijke poli tiek zich moeten onderscheiden? Welke eigenschappen zouden ken merkend moeten zijn voor een christelijk politicus? Alles begint met christelijke bezieling. En daaruit voort vloeien: integerheid, herken baarheid en geloofwaardigheid." De schrijver over de invloed die de Statenbijbel op hem had toen hij een kind was: „Het uitverkoren volk Gods, daar ging je tegen wil en dank toe behoren. En allerminst door je godvruchtige levenswandel, maar door je kennis. Want wat wisten mijn atheïstische en katholieke vriendjes van al die verwikkelingen tussen Ja cob en Laban, wat wisten ze van de la ge listen van Delilavan de beproevin gen van Job, de kus des verraads van Judas, de kosmische kolking en de barre verlatenheid van de aarde toen de geest Gods op de wateren zweefde. En bij het spelletjes doen stonden ze als zoutzakken aan de kant. Het ont brak ze aan door de bijbel opgezweep te fantasie." De politicus, over na de verkiezingen mogelijk te realiseren wensen: „Ik denk aan de evaluatie van de Wet Af breking Zwangerschap en van de ethische toetsingscommissies in de Euthanasiewet. Aan het opstellen van een ethisch toetsingskader voor tech nologische ontwikkelingen in de me dische wetenschappen. En aan het be ter financieren van de palliatieve zorg De schrijver, over een jeugdige con frontatie met de dood van zijn kat en de leerstelling dat dieren geen ziel hebben en dus niet in de hemel komen: „Voorgoed knapte er iets in me. Zon der dier geen hemels vertier. Dan ging ik later net zo lief niet dood of ik bleef bij de laatste bazuinstoot op de dag des oordeels liggen waar ik lag. Dieren geen zielDan hadden ze nooit goed in de ogen van mijn kat gekeken." De minister-president: „Ik zou een in tensieve betrokkenheid van de kerken in het debat over waarden en normen verwelkomen. Wij hebben uw creati viteit en daadkracht daarin echt no dig." De schrijver, over de meisjesboeken van zijn zusjes: „Ik kwam niet meer tegen dan een onschuldig kusje, zon der veel hartstocht door de een of an dere wekeling in hbs-luier tegen de wang van de heldin gedrukt als een koel gekonfijt abrikoosje. Hoofd schuddend om zoveel weeïgheid Minister-president Jan-Peter Balkenende, bisschop M. Muskens en schrijver Jan Wolkers amuseren zich tijdens de bij eenkomst. foto Mechteld Jansen dacht ik aan Genesis 19 en zag Lot ontkleed ter aarde liggen terwijl hij stiekem door zijn oogharen naar die beide struise woestijnrozen loert die zich gewiekst proberen voort te plan ten terwijl hij met een glimlach van verzadiging denkt, 'Die dochters van me zijn allerminst zoutpilaren'." Drammerig De politicus: „Het gesprek tussen mensen met verschillende religieuze en culturele achtergrond is in onze tijd hard nodig. Niet dwingend en dram merig, maar juist respectvol zoekend naar het gemeenschappelijke funda ment van waarden waarop onze mul tireligieuze samenleving gegrondvest is." De schrijver over de invloed van de Statenbijbel op zijn kijk op het leven en de dood: „Maar toch heb ik door de bijbel, door die godsdienstige opvoe ding, geleerd om alles zinvol te bele ven en te zien. Om te leven alsof ik onsterfelijk ben terwijl ik me er ter zelfder tijd van bewust ben dat ik ie der moment in de aarde weg kan zak ken om voor eeuwig tot stof terug te keren." De politicus: „Christen zijn betekent: vanuit de christelijke identiteit ant woorden formuleren op actuele ont wikkelingen. Wat dat betreft hebben we de tijd mee. Want de centrale kwestie van nu draait om ethiek. En dat is onze core business. Het gaat om de vraag welke waarden we delen en welke ethische en normatieve conse quenties die waarden hebben." De bisschop dankte Balkenende na diens toespraak recht hartelijk. De bisschop noemde Wolkers na diens bijdrage een standbeeld van de Ne derlandse cultuur. HANSWEERT - Een explosie aan boord van het duw- en sleepvaartuig Jannie B„ 9 au gustus 2000 op de Westerschel- de bij Hontenisse, is veroor zaakt door een oververhitte schroefas, waardoor een ge vaarlijk gasmengsel kon ont staan. Het gasmengsel heeft zich kun nen vormen, omdat door de oververhitting 'potentieel ex plosieve' dampen vrijkwamen uit de pakking en het vet van de schroefas. De Raad voor de Transportveiligheid in Den Haag heeft dit bekend gemaakt na uitgebreid onderzoek. Bij het ongeval aan boord van de Jannie B. raakte niemand ge wond. De tweekoppige beman ning kon de brand die ontstond, zelf blussen. Het schip moest wel sleepboothulp inroepen en is naar Hansweert gebracht. Op basis van het incident op de Jannie B. adviseert de Raad voor de Transportveiligheid de veiligheidsinformatie bij de le vering van smeerolie te verbete ren, met name over de risico's bij blootstelling aan hogere tempe raturen. KAPELLE - Een inwoner van Kapelle is woensdagavond een groen doosje met daarin het me dicijn oxazepam verloren. Dat gebeurde op de route van de Parklaan naar de Maurits- straat. De politie verzoekt de vinder van het doosje dringend dit af te geven op het politiebu reau in Kapelle. Mijn gemeenteraad hoeft hele maal niets uit te leggen over zijn besluit bezwaar aan te tekenen tegen de komst van de WCT bij de Raad van State. Ik begrijp dat heel goed en ik juich het ze ker na de zielige reactie van de dubbele pettendrager Bruinoo- ge (zie commentaar in de PZC van 4-12) ook zeer toe. Je vraagt je af of zo iemand al niet veel te lang dezelfde functie heeft en of zijn persoonlijke belangen in verband met die functie niet te groot zijn geworden. J.J.H. Fortuin Gravenhof 11 Goes door A.J. Snel Twee mannen. Minister-president Jan Peter Balkenende (46) en schrijver-beeldhouwer Jan Wolkers (77). Beiden afkomstig uit reformato rische kring, beiden bekend met de Tale Kanaans. En toch; ze spraken gisteren, op een bijeenkomst bij gele genheid van het 150-jarigbestaan van het bisdom Breda, ieder hun eigen taal. Voor een gehoor van predikanten en pastores uit Zeeland en West-Brabant kwam Wolkers gepassioneerd met zijn gebeeldhouwde essay 'Op de vleugelen der profeten'. Hij veroverde het publiek moeiteloos. Balkenende deed wat vrijwel iedere politicus doet: hij leverde een afgewogen referaat af, opgebouwd uit een reeks heldere en minder scherpe verklaringen. Hij vond beleefd welwillend gehoor. Bisschop M. Muskens, die de bijeen komst bij wijze van oecumenisch Sin terklaascadeau aanreikte, zorgde daarmee voor een meervoudig con trast: Een jeugdige, veerkrachtige premier, in krijtstreep, die aanstonds nadat hij het woord had gekregen de trekken vertoonde van een bedaagde man. Gevolgd dooreen intussen oude re, broze schrijver, in blauw leren jack, die vanaf de eerste zin die hij uit sprak de vitaliteit uitstraalde van een leeuwenwelp op rooftocht. Leerzaam Toen Wolkers achter de katheder in kerkgebouw De Hoeksteen in Middel burg plaatsnam, was de demissionai re Balkenende al geruime tijd op weg naar Den Haag, waar hem vast en ze ker in retorisch opzicht aanzienlijk minder leerzame confrontaties wachtten dan wanneer hij nog een uurtje in Middelburg was gebleven. Regeren is afzien. Wat proeven uit beide lezingen. De Advertentie - Ergonomie - gekoppeld aan kwaliteit Violiste Jacobien Rozemond foto's Hubert-Jan Hubeek len spelen. Het probleem van veel mo derne muziek is dat het te experimen teel is. Ik hou daar wel van, maar er moet ook iets te genieten overblijven Samson heeft in zijn compositie een mooi evenwicht weten te bereiken. Ge deeltelijk is het stuk wild en experi menteel, maar hij gebruikt ook muzi kale stijlen uit de landen waardoor de vertellingen naar het Westen zijn ge reisd. Dus een Indiase raga, volksmu ziek uit Jemen het zit er allemaal in. Heel knap is hoe hij mijn stem heeft ver weven met het vioolspel." Twee-eenheid Het gevaar van het gelijktijdig zingen en vioolspelen - en tijdens de volksmu ziek stampt ze zelfs mee met bellen aan haar voet - is dat de concentratie op het één ten koste gaat van het ander, erkent Rozemond. Bij mij is het een twee eenheid geworden. Door een lagere ma niervan ademen ben ik beter viool gaan spelen en dat heeft vervolgens het zin gen gestimuleerd. De inspiratie voor het zingen ontstaat in het vioolspelMet vallen en opstaan is me dat gelukt. Omdat een soloprogramma toch 'wat ongezellig' is, is Rozemond voor het tweede deel op zoek gegaan naar ande ren. Bovendien gaf dat haarde gelegen heid ook theater erbij te betrekken. „Ik ben gaan praten met Rijndert van Wou denberg, een fantastische gitarist, en iemand die ook componeert en met tek sten werkt. Hij is helemaal in de vertel lingen van duizend-en-één-nacht ge doken. Het gegeven is bekend. De koning doodt elke nacht een vrouw. Totdat hij Sheherazade ontmoet. Zij vertelt hem verhalen waarvan hij elke keer het vervolg wil horen. De gedachte dat de fantasie de dood overwint, is door Rijndert van Woudenberg heel mooi tot thema van zijn muziekstuk ge maakt. De muziek is wat minder expe rimenteel dan in het eerste gedeelte. Het verhaal staat centraal. Vanwege de lengte daarvan hebben we ervoor geko zen met een actrice te werken. Nicole Ohliger. Elle Pleijter heeft het geheel geregisseerd. Zo is mijn droom in ver vulling gegaan. Viool, gitaar, zang en theater in een kamermuzieksetting." Concert: Duizend-en-één-nacht, vrijdag 13 en zaterdag 14 december in Teunn's Atelier, Kats, aanvang: 20 30uur, info: 0113-600383. KATS - Voor Jacobien Rozemond bete kent de voorstelling Duizend-en-één- nacht de vervulling van een lang ge koesterde droom. De Amsterdamse vio liste is 'stapelgek' op zingen en heeft een grote liefde voor theater. In dit muziek theaterprogramma, dat volgende week vrijdag en zaterdag wordt uitgevoerd in het atelier van kunstenaar Teunn Nij- kamp in Kats, heeft ze alledrie de ele menten weten te verweven. Rozemond studeerde zeven jaar gele den cum laude af aan het Rotterdams Conservatorium. Behalve solo, treedt ze onder meer ook op met het Combatti- mento Consort Amsterdam en het Schönberg Ensemble. „Al op het con servatorium wilde ik meer dan alleen viool spelen", vertelt ze. „Ik ben altijd stapelgek op zingen geweest en bij vla gen dacht ik: 'Zal ik zang gaan stude ren?' Het kwam er niet van, omdat mijn vioolstudie heel intensief was. Het is hard werken als je tot een hoog niveau wil komen. Uiteindelijk ben ik na mijn studie toch op zangles gegaan." En niet bij de minste docenten. Nadat ze eerst les had van Marianne Kweksilber, stu deert Rozemond nu zang bij Valérie Guillorit. Het lag voor de hand dat ze bij de sa menstelling van een soloprogramma zou proberen beide talenten te vereni gen. Als uitgangspunt heeft ze de ver tellingen van duizend-en-één-nacht gekozen. „Aanleiding was een compo sitie van Raaf Hekkema, die ik speel in een ander soloprogramma. Hij legt daarin een link met die vertellingen. Ik hou veel van verhalen. Wat ik aan deze vertellingen mooi vind is de oosterse sfeer en de invloed van verschillende religies. Het meditatieve element dat daarin zit, zoek ik in mijn dagelijks le ven ook op." Rozemonds Duizend-en-één-nacht valt in twee delen uiteen. Op haar verzoek componeerde René Samson een suite voor vioolsolo en zangstem, getiteld Elef lajla we-lajla (Duizend-en-één nacht in het Hebreeuws). Dat stuk voert zij uit voor de pauze. „Ik vind klassieke muziek heel mooi, maar de concerten zijn soms wat statisch", legt Rozemond uit. „Ik wilde meer dan alleen oude stij- Danseres Nicole Ohliger door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 40