SER kraakt economisch beleid i PZC PZC Goes wil antwoord over fietskluizen Honderd jaar ziekte en genezing Jongerenplek krijgt geld voor lamellen 11 Toekomstvisie gemeente moet scherper en beter onderbouwd Tbs enige oplossing voor Vlissinger Kind gewond bij aanrijding Gewond bij slippartij Bekeurd voor rijden zonder licht Vrachtwagen in de sloot Aanhouding wegens vuurwerkbezit Automobilist rijdt tegen boom Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? AutoTrack.nl Informatie voor zestig-plussers weekenddiensten vrijdag 6 december 2002 HnorFamke van Loon ZIERIKZEE - De nota Sociaal Economisch Beleid Schouwen- Duiveland moet concreter, scherper en beter met cijfers worden onderbouwd. Volgens de Sociaal Economische Raad (SER) Schouwen-Duiveland is het stuk nu nog te vrijblijvend. Onder meer de maatschappelij- ke veiligheid en het economisch belang van het toerisme verdie nen meer aandacht. r- Ondanks dit stevige (eerste) SER-advies aan het college is G. van de Velde-de -• Wilde (economische zaken) te- vreden. De voorstellen van de SER en de plannen waaraan 1 voorrang moet worden gegeven, - passen goed bij het gemeente- lijk toekomstbeeld voor het ei- - land. Daarbij komt dat het col- lege bewust geen kant-en-klare nota heeft gemaakt en aan het adviesorgaan heeft gevraagd 'actiepunten en prioriteiten' f aan te geven. Van de Velde: „Ik denk dat er nu een goed K stuk ligt, waar we veel mee kun- Ql nen." Hoe zorg je ervoor dat jongeren op het eiland willen en kunnen wonen en werken? Hoeveel ruimte krijgt de landbouw om zich te ontwikkelen voor een ge- k zonde toekomst zonder dat dit e ten koste gaat van het land- 1 schap? Welke voorzieningen zo- als winkels of een theater zijn nodig om het wonen en recreë- - ren voor alle leeftijdsgroepen aantrekkelijk te maken? Op de- ze en tal van andere vragen wil de gemeente een antwoord ge ven in haar nota Sociaal Econo misch Beleid. Vrijblijvend De eilandelijke SER heeft zich de afgelopen maanden over die m nota gebogen en adviseert het college nu dit beleidsstuk gron- ot dig aan te scherpen en te verbe- teren. Want nu is het nog te veel een stuk'met een open eind'. In de nota ontbreken 'strategische doelstellingen' en een voldoen- de 'cijfermatige onderbou- wing'. Ook is voor de SER het sociaal-economisch beleidster rein niet duidelijk genoeg afge bakend. „Het actie-programma heeft door deze ad hoe benade ring een te vrijblijvende invul ling." De nota stippelt ook per onder werp het beleid uit. Maar deze plannen, die duidelijk en con creet hadden moeten zijn, vindt de SER aan 'de magere kant en soms onvolledig'. Met name ten :hi REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail- web@pzc.nl aanzien van veiligheid en recre atie en toerisme. „Omdat de veiligheid alle aspecten van de samenleving raakt vereist dit onderwerp beduidend meer aandacht." Het economisch be lang van het toerisme komt 'vol strekt onvoldoende' uit de verf. De SER stelt daarom dat de ge meente snel de 'economische en werkgelegenheidseffecten van de toeristische sector' in kaart moet brengen. Want de SER wijst in haar ad vies niet alleen de manco's van de nota aan. Het rapport staat bol van adviezen en plannen die kunnen worden opgepakt of verbeterd. Voor een aantrekke lijke arbeidsmarkt moet voor rang worden gegeven aan uit breiding van de kinderopvang. Binnen de perken moeten land bouwbedrijven kunnen uitbrei den, zolang de kassen en schu ren goed zijn ingepakt in het groen. Net als de gemeente zelf stelt ook de SER het 'blauw groene imago' van Schouwen- Duiveland voorop in het soci aal-economisch beleid voor de toekomst. Juist vanwege die berg 'actie punten en prioriteiten' denkt wethouder Van de Velde dat het SER-rapport een goede aanvul ling is op de nota. Dat stuk wordt niet volledig opnieuw ge schreven; de wethouder wil het advies als 'oplegstuk' gebrui ken. De bedoeling is dat de defi nitieve sociaal-economische nota in het eerste kwartaal van volgend jaar wordt vastgesteld. MIDDELBURG - Voor een 22- jarige Vlissinger is tbs met dwangverpleging de enige uitweg om zijn leven op de rails te krijgen. Daarover waren het Openbaar Ministerie en de verdediging het gisteren eens. Officier van justitie A. Flik- weert vertelde voor de Middel burgse rechtbank geen straf te kunnen eisen, omdat de Vlissin ger volledig ontoerekeningsvat baar was toen hij een perso neelslid van Albert Heijn in Vlissingen met een mes bedreig de. „Hij wist niet wat hij deed. Het was een plotseling opko mende woede", meende Flik- weert. De officier verwees naar het rapport van gedragsdeskundi gen die vonden dat de man voor langere tijd in een kliniek moet worden opgenomen. De ver dachte verkeerde 22 september in een psychose, tijdens het inci dent in het AH-filiaal, waar hij vanwege een winkelverbod niet mocht komen. Uitspraak op 18 december. Ziekenhuiszorg op Schouwen-Duiveland, twee jaar geleden. Voormalig huisarts C. van Hoorn schreef een boek over de zorg in de regio in de twintigste eeuw. archieffoto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Weerklank en Spiegel beeld' is de titel van een publicatie over de geneeskunst op Schouwen-Duiveland in de twintigste eeuw door voormalige huisarts C. van Hoorn. De publicatie is in opdracht van de heemkundige vereni ging Stad en Lande in cahiervorm uitge geven en betreft vooral een herinnering aan hoe het er vroeger aan toe ging in de geneeskunst, hoe het nu is gesteld met de ziekenhuissituatie en hoe het in de visie van Van Hoorn zou moeten worden. Hij heeft dat alles vanuit een zeer per soonlijke visie beschreven. De inmiddels 93-jarige voormalige huisarts heeft zijn vak in zijn geest nooit losgelaten. Eerder schreef hij onder meer over de genees kunde op Schouwen-Duiveland vanaf 1900. Hij achtte een aanvullend verslag daarop gewenst, vooral toegespitst op de laatste 25 jaar. Toch blikt de auteur in de nieuwe publicatie ook nog wat verder te rug. Zo begint hij met een opsomming van de kwalijke gevolgen van de Tweede Wereldoorlog op Schouwen-Duiveland. De persoonlijke insteek wordt daarin meteen duidelijk door het feit dat Van Hoorn het omkomen van twee vakbroe ders daarin als 'het meest trieste' om schrijft. Het hoofdstuk over enige ziektenbeelden van voor en na 1940 levert aardige we tenswaardigheden op. Zo beschrijft hij dat er vanaf 1907 in Zierikzee opmerke lijk veel oogspierverlamming werden ge registreerd. Volgens Van Hoorn ging het om de ziekte 'croup' die gedurende enke le jaren met 96 gevallen in Zierikzee epi demische vormen aannam. Ook malaria bleek in het begin van de vorige eeuw nog vrij veel voor te komen in deze stad. Vol gens de gemeenteverslagen moesten de veelvuldig geregistreerde reumatische klachten worden toegeschreven aan de hoge grondwaterstand in de stad, waar door de huizen vochtig bleven. „Sedert 1875 kreeg de ziekte door de toen begon nen polderbemaling iets minder beteke nis, maar voor de stad bleek het Water schap Schouwen pas in 1912 bereid tot maatregelen, die afwatering van het grachtwater van de stad naar Schouwen verbeterden", schrijft Van Hoorn. Euthanasie Hij schetst verder een ontwikkeling in euthanasie. „Betreffende de zelfdoding, die tot nu toe de misschien nog op religi euze gronden berustende titel zelfmoord draagt, lijkt nu een iets menselijker hou ding te gaan onstaan", constateert de au teur. Ook schetst hij een herinnering aan de tijd waarin tuberculose oftewel 'de te ring' veel slachtoffers eiste. Mensen met geld, die aan de ziekte leden, kozen vaak voor kuren in het Zwitserse Davos in de hoop dat de ijle, koele berglucht daar een heilzame invloed zou hebben. Wie zo'n kostbaar verblijf niet kon betalen, was aangewezen op een goedkopere oplos sing zoals tentjes in de tuin. Wie zelf niet over een tuintje beschikte, kon terecht in een van de tentjes die in de tuin achter het Groene Kruisgebouw in Zierikzee wer den neergezet. Van Hoorn gaat in zijn publicatie ook uitgebreid in op het ziekenhuiswezen op Schouwen-Duiveland en besluit dat hoofdstuk met zijn persoonlijke toe komstvisie. Verder wordt veel aandacht besteed aan de huisartsen in deze regio. Ook de ontwikkelingen in de zorgverle ning en de farmacie komen aan bod. Ten slotte belicht Van Hoorn enkele alterna tieve geneeswijzen, nieuwe ontwikkelin gen in de geneeskunst en de gezond heidswetten. De publicatie is in een be perkte oplage uitgegeven en verkrijg baar bij de vereniging Stad en Lande. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes wil snel duidelijkheid van de Ne derlandse Spoorwegen (NS) over het gebruik van de fiets kluizen aan de zuidkant van het station. Goes zou graag zien dat de NS de kluizen exploi teert, maar het wil maar niet lukken om met het spoorwegbe drijf tot afspraken daarover te komen. Het NS-station beschikt sinds vorig jaar ook over een ingang aan de zuidzijde, dankzij de ver lenging van de voetgangerstun nel. Die ontwikkeling loopt vooruit op de verdere groei van het kantorengebied Stations park. Vanwege het grote tekort aan fietsenstallingen aan de cen trumzijde van het station heeft de gemeente op eigen initiatief stallingen neergezet aan de zuidkant. Het gaat om stallin gen, waaronder tachtig fiets kluizen, die bij het station in Oost-Souburg waren afge dankt. De gemeente hoopte daarmee een voorlopige oplossing te heb ben gevonden voor het tekort aan fietsparkeerplaatsen. „Maar we zijn geen instantie die het ook moeten gaan beheren", zegt wethouder S. van 't West einde. „Daarom hebben we de stalling voor niets aangeboden aan de NS." Het contact tussen de betrokken ambtenaar van de gemeente en de NS verloopt echter moei zaam. Zo is het Goes nog altijd niet gelukt te achterhalen welk onderdeel van het spoorwegbe drijf hierover een beslissing moet nemen. „Het is onduide lijk wie er iets over te zeggen heeft", aldus de wethouder. „Daardoor zitten nu in een im passe." Het resultaat is dat de tachtig kluizen, die er inmiddels al eni ge tijd staan, nog altijd niet kunnen worden benut. „Dat is doodzonde", vindt de wethou der. „Eigenlijk is het van de zot- SIRJANSLAND - Bij een aanrijding tussen een vrachtauto en een tractor raakte woensdag een 9-jarige inwoner van Schou wen-Duiveland gewond. Het jongetje zat als póssagier in de vrachtauto die werd be stuurd door een 37-jarige Schouwen-Duivelander. De vrachtwagenchauffeur botste met zijn met groenten geladen vrachtwagen op de Dillingsweg bij Sirjansland achterop een voor hem rijdende tractor. Bij de aanrijding werd de cabine van de vrachtwagen inge deukt, waarbij de negenjarige jongen beenletsel opliep. Hij moest naar het ziekenhuis worden gebracht. BURGH-HAAMSTEDE - Een 52-jarige inwoonster van Burgh-Haamstede raakte woensdagavond gewond bij een eenzijdig ongeluk. De vrouw reed met haar auto over de Kraijensteinweg in de richting van Westenschouwen. Zij raakte door onbekende oorzaak in een slip en belandde met haar auto in de sloot aan de andere kant van de weg. De automobiliste werd door de brandweer uit haar auto bevrijdt en met een hoofdwond over gebracht naar het ziekenhuis. De auto werd bij het ongeluk geheel vernield. ZIERIKZEE - Bij een verlichtingscontrole op de kruising van de Haringvlietstraat en de Grevelingenstraat bij Zierikzee zijn donderdagochtend in totaal zestien fietsers door de mand gevallen. Het fietsen zonder licht kwam hen op een bekeuring te staan. BURGH-HAAMSTEDE - Een 22-jarige inwoner van Vlissin gen raakte donderdagmorgen met zijn bedrijfsauto, een klei ne vrachtwagen - in de sloot langs de Leliendaleweg bij Burgh-Haamstede. De man raakte vervolgens in een slip, slaagde er niet meer in de controle over zijn voertuig terug te krijgen en belandde uiteindelijk in de sloot. De bedrijfsauto liep schade op. De bestuurder bleef ongedeerd. GOES - De politie heeft gisternacht een 24-jarige Goesenaar aangehouden wegens het afsteken van vuurwerk op de Grote MarktIn zi j n auto werd nog meer vuurwerk aangetroffenDe man moest dat afgeven. Na verhoor op het politiebureau kon hij weer naar huis. MIDDELBURG - Een tot nu toe onbekende automobilist is woensdagavond rond half twaalf tegen een boom en een licht mast gereden op de Havenweg in Middelburg. De bestuurder heeft na de aanrijding zijn wagen verlaten. De politie heeft de zaak in onderzoek. De bestuurder kwam uit de richting van de Punt. In een scher pe bocht naar links verloor de automobilist waarschijnlijk de macht over het stuur en reed tegen een boom en een lantaarn paal. De laatste moest worden weggehaald. De auto was ver nield. De stadsgewestelijke brandweer moest assistentie verlenen in verband met rookontwikkeling bij de auto. De fietsboxen bij het station in Goes zitten nog op slot. Treinreizigers boxen stallen. te dat er geen gebruik van kan worden gemaakt." Van 't Westeinde wil eerst zelf Advertentie V y De autosite voor heel Nederland nog een poging ondernemen om schot in de zaak te krijgen. Mocht dat niet lukken, dan zoekt de gemeente naar alterna tieven. Denkbaar is dat de particuliere exploitant van de bewaakte stalling onder het sta tion de zaak in handen neemt. „En anders moeten we het als gemeente wellicht tijdelijk zelf gaan doen", oppert de wethou- der. M. Egter uit Kloetinge, die al 25 jaar dagelijks met de trein van Goes naar Rotterdam reist, trekt geregeld aan de bel bij de gemeente over de kwestie Hij spreekt van een 'lachwekkende situatie', waarvan treinreizi- door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het h@ngnet, een ontmoetingplaats voor jonge ren in Zierikzee, is sinds giste ren achthonderd euro rijker. Ineke Zevenbergen kreeg de cheque gisteren uit handen van Jo Meerdink van de Stichting Haringparty. De stichting houdt elk jaar een feest rond de nieuwe haring. De opbrengst ervan is bestemd voor een goed doel; dit jaar viel de keuze op het h@ngnet. Want, stelt de stichting, de digitale ontmoetingsplek voldoet dui delijk in een behoefte. Het houdt jongeren van de straat en dient daarmee een maatschap pelijk doel dat het waard is een steuntje in de rug te krijgen. Gift Het h@ngnet is gevestigd in ge bouw De Driehoek. Jongeren kunnen er internetten. Het h@ngnet is een initiatief van de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland. Coördinator Jaap Elenbaas, voor de gelegenheid als sinterklaas uitgedost, is blij met de gift. Elenbaas werd door de bezoekers van het h@ngnet bedolven onder een regen van pepernoten, maar daar zat hij niet mee. „Sinterklaas wordt al tijd als oude man afgeschilderd, maar ik ben ook jong geweest. Ik ben pas op veel later leeftijd bis schop geworden. Elenbaas riep met Meerdink de bezoekers van het h@angnet op zoveel mogelijk rekening te houden met buurtbewoners en medegebruikers van het ge bouw. Niet iedereen in de buurt, weet Elenbaas, is even blij met de digitale hangplek. „Dus wees goed voor andere mensen, dan zijn ze ook goed voor jullie." Wethouder A. van der Wouden van de gemeente Schouwen- Duiveland steunt het h@ngnet van harte. „Maar als er signalen komen van mensen die bezorgd zijn moeten we dat als gemeente zeker serieus nemen. We moeten alert blijven en zorgen dat er voor dit soort voorzieningen voor jongeren breed draagvlak blijft." Een bestemming voor de cheque is al gevonden. Voor de ramen van de ruimte komen la mellen. DOMBURG - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren heeft haar tweede informatieboekje voor zestig plussers in de gemeente Veere uitgegeven. Het boekje valt deze maand bij alle zestig-plussers in de bus. In het boekje wordt aandacht geschonken aan de activiteiten en voorzieningen die de stich ting organiseert en uitvoert. Op een inlegvel treffen ouderen een overzicht van activiteiten in hun woonkern. In het boekje is ook informatie opgenomen over het Regionaal Indicatie Orgaan Walcheren en de gemeente Vee- kunnen hun fiets alleen tegen de foto Willem Mieras gers de dupe worden. „Vanwege rugklachten kan ik moeilijk ge bruik maken van de stalling be neden, omdat ik daar mijn fiets vaak moet optillen. Daarom zou ik graag een fietskluis huren, maar dat is nog steeds niet mo gelijk." De stalling aan de zuidzijde van het station is in elk geval een tij delijke. Het is de bedoeling dat er uiteindelijk een nieuwe voor ziening komt onder de gebou wen die er de komende jaren moeten verrijzen. De concrete plannen voor de uitbreiding van het Stationspark worden waar schijnlijk begin volgend jaar voorgelegd aan de raadsleden. zaterdag 7 en zondag 8 december 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A W Audier, Noordgouwe, tel (0111) Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Baas, G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel.(0111)651861. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. (0111)482120. Tandartsen: R. C. A. Backer, Poststraat 14, Bruinisse, tel.(0111)482666. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12 30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (01131 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35