de marathon geef ik echt alles De bedwinger van de Donau Morres overweegt protest in te dienen Kort geding Adelaar-Akratitos Sauerbreij vijfde in Tandadalen Els beste speler in Europese Tour Santos en Corinthians in finale Zware loting voetbalsters Patrick Goverse wil het geprobeerd hebben in het langebaanschaatsen Zwaar verlies Euro Ginseng vrijdag 6 december 2002 UTRECHT - Frans Adelaar heeft een arbitragezaak aange spannen tegen Akratitos, de club die hem op 11 november na zeven competitiewedstrijden ontsloeg. De trainer vindt dat de Grieken hun financiële verplichtingen niet nakomen. Akratitos meent dat Adelaar het ontslag mede aan zichzelf te wijten heeft en betaalt hem niet langer uit. Adelaar wil tot 1 juli 2003 worden doorbetaald, de dag waarop zijn contract zou aflopen. Begin deze week is Adelaar in Athene gehoord. De arbitragecommissie doet waarschijnlijk volgende week uitspraak. Tot dan wil Adelaar, vertegenwoordigen door een Griekse advocaat, niet reageren op het geschil. GPD TANDADALEN - Snowboardster Nicolien Sauerbreij is gis teren vijfde geworden op de parallel reuzenslalom bij de we reldbekerwedstrijd in het Zweedse Tandadalen. De Amster damse behoudt door deze klassering de tweede plaats in het wereldbekerklassement. Ze heeft 500 punten achterstand op Ursula Bruhin uit Zwitserland. In de kwalificatie was Sauer breij veruit de snelste geweest. Ze had een volle seconde voor sprong op de nummer twee. „Dat is uniek in de wereldbeker. Het gevoel was super vandaag", aldus de 23-jarige snow boardster. ANP LONDEN - Golfer Ernie Els is gisteren uitgeroepen tot beste speler van de Europese Tour van dit jaar. De 33-jarige Zuid- Afrikaan dankt zijn uitverkiezing aan de zes toernooien die hij dit jaar won. Els won het Brits Open, de Heineken Classic in Melbourne, de Dubai Desert Classic, de World Match Play in Wentworth en vorige week nog de Sun City Challenge in zijn geboorteland. De jury, bestaande uit een panel van golf- journalisten, gaf Els de voorkeur boven diens landgenoot Re- tief Goosen. Els staat op de wereldranglijst derde achter Tiger Woods en Phil Mickelson. ANP RIO DE JANEIRO - De voetbalclubs Santos en Corinthians hebben zich geplaatst voor de finale om het Braziliaanse kampioenschap. Santos verloor het tweede duel in de halve eindstrijd met 1-0 van Gremio, maar had de basis gelegd met de 3-0-zege in de eerste wedstrijd voor eigen publiek. Corin thians plaatste zich op grond van een beter overall record in het kampioenschap. De nationale kampioen van 1998 en 1999 won in eigen huis met 3-2 van Fluminense. De eerste partij was in 1-0 voor Fluminense geëindigd. Fluminense speelde zonder de geblesseerde Romario. RTR NYON - De Nederlandse voetbalsters hebben het niet getrof fen bij de loting van de kwalificatie voor het Europees kampi oenschap in 2005 in Engeland. De wouwen moeten het in groep 2 opnemen tegen het sterke Noorwegen, Denemarken, Spanje en België. De vier groepswinnaars plaatsen zich direct voor de Europese titelstrijd. De vier nummers twee en de twee beste nummers drie spelen in beslissingswedstrijden om de drie overgebleven toegangsbewijzen. Engeland is als gast land automatisch geplaatst. Indeling andere poules, groep 1: Ztueden, ItalièFinland, Zwitser land, Joegoslavië. Groep 3: Rusland. Frankrijk, IJsland, Hongarije. Polen Groep 4: Duitsland, Oekraïne, Portugal, Tsjechië. Schotland ANP Roeland van Vliet - Schaatser Patrick Goverse geniet volop van de nieuwste ontwikkelingen bin nen de vaderlandse schaats sport: marathonschaatsers die zich toeleggen op de langebaan. Sporters die eerder in hun loop baan niet goed genoeg waren om detop te halen op 5000 en 10.000 meter keren daar nu naar terug. „En die zogenaamde afvallers verslaan gewoon de toppers. Da'smooi." De negentienjarige Goverse uit Kapelle is er eigenlijk zelf ook zo eentje. Zo'n afvaller. Goed, het is nog niet zo ver, maar het zit er toch wel aan te komen, realiseert hij zich. De schaatser, die zeer goed presteert in de ma rathons, doet namelijk nog ver woede pogingen om ook op de langebaan te slagen, maar zijn sprint is niet goed genoeg, i Goverse: „De 500 meter rijd ik in 41.40 en dat is niet snel ge noeg om in een allroundklasse ment voorin te eindigen. Er moet nog zeker anderhalve se conde af. Maar kijk je naar mijn i beste tijd op de 1500 meter en je deelt die door drie, dan kom je ook op die 39-er uit over 500 me ter. Ik weet dat je zo niet mag re- kenen, maar het geeft wel aan dat hoe langer de afstand is, hoe beter ik het doe. Ik kan namelijk heel veel hebben, ik ben een ech te duursporter." Keuze maken Toch wil Goverse, regerend Zeeuws kampioen op de mara thon, zich voor alsnog geen ma rathonschaatser noemen. Hij wil proberen te slagen op de lan- gebaan en geeft zichzelf daar in voor nog enkele jaren. Daarom komt hij voorlopig nog uit op twee disciplines. „Ik kan nog a Persoonlijke records Goverse 500 meter 41.40 1.000 meter 1.22.18 1.500 meter 1.58.57 ai 3.000 meter 4.08.60 1 5.000 meter 7.30.30 1 10.000 meter 15.39.24 geen keuze maken en dat hoeft ook nog niet, Ik zit in mijn eerste jaar bij de neo-senioren en ik kan me nog plaatsen voor het NK voor neo-senioren. Pas als ik naar de senioren ga, moet ik echt een keuze maken." „Misschien red ik het wel tot de subtop bij de langebaan, maar daar is weinig eer te behalen. Dus waarschijnlijk zal ik voor de marathon kiezenmaar ik wil het eerst op de langebaan gepro beerd hebben. En daar moet je ook in investerenJe kunt niet in één jaar én hard trainen én hard schaatsen. Je moet eerst hard trainen om resultaat te krijgen. En misschien komt dat wel..." Polijsten De Kapellenaar, die schaatst sinds de strenge winters van be gin jaren negentig, traint er in ieder geval hard voor. Op 1 mei begon zijn voorbereiding op het lopende seizoen, pas half sep tember stond hij voor het eerst op de baan. „Die eerste maan den doe je looptraining en sprongtraining. Je doet veel heupoefeningen en je skeelert veel. In die tijd werk je ook aan de basistechnieken. Daar kom je als je eenmaal op het ijs staat niet meer aan toe. Op het ijs po lijst je je techniek nog een beet je, dat is alles." En hij rijdt wedstrijden, veel wedstrijden. Dat is omdat hij een dubbel programma heeft. Goverse: „Neem nu komend weekeinde. Morgenmiddag schaats ik in Breda een 500 en een 1500 meter, 's Avonds doe ik daar mee aan het Zeeuws kam pioenschap marathonschaatsen over vijftig ronden. En zondag is er ook het gewestelijk kampi oenschap marathonschaatsen, dat over honderd ronden wordt verreden. Of dat niet erg ver moeiend is? Ja, maandag voel ik het wel in mijn benen. Trou wens, die 500 en 1500 meter zijn lichamelijk niet zwaar, mentaal wel. Maar dan heb ik nog de ma rathon om alles van me af te rij den. Daarin geef ik alles wat ik nog overheb." Het meeste succes heeft de mts- student op de marathon. Dit sei zoen eindigde hij bij drie wed strijden (van de vijf) voor de Van Vliet Cup op het podium. Afge lopen vrijdag won hij de wed strijd voor licentiehouders en veteranen, twee andere keren werd hij tweede achter Perry de Vreede. „Ik smijt altijd behoor lijk met mijn krachten. Het is echt jonge-honden-schaatsen wat ik doe. Ik demarreer veel, probeer het peloton uit elkaar te schaatsen en hoop zo ver te ko men. Vrijdag lukte dat ook. Ik bleef maar gaan en moest wel winnen." Goverse gaat ondanks zij drie podiumplaatsen niet voor het algemeen klassement. „Dat is niet te doen. Ik laat bewust een aantal races schieten, anders wordt mijn programma echt te druk. Vanavond zou ik dan ook in Den Haag moeten zijn voor de Van Vliet Cup. Dan zou ik dus drie marathons in drie dagen schaatsen. Dat wordt een beetje te veel Daarom staat Paul Ro bijn ook eerste in het klasse ment. Hij rijdt elke wedstrijd en eindigt dan steevast als derde. Tja, daarmee word je ook wi- naar." Ervaring Mocht Goverse zich geheel toe leggen op het rijden van mara thons, dan komt hij eerst bij de landelijk B-rijders terecht. „Dan zal ik centraal in het land moeten gaan wonen en overal mijn wedstrijden moeten rijden. En wil ik bij de landelijk A-rij ders komen, dan moet ik bij de eerste tien rijden van de B-rij ders. Dat kan ik wel binnen één jaar proberen, maar verstandig is dat niet. Ik moet eerst nog wat ervaring krijgen en aan mijn tactiek werken. Ik moet dan niet meer zo met mijn krachten smi j - ten. Maar uiteindelijk wil ik de absolute top in het marathon schaatsen halen. Henk Angenent, Gretha Smit en Jenita Smit-Huizebosch zijn momenteel de top op zowel de marathon als de langebaan. „Zo zie je dat ze toch wel kunnen rij den hè. Marathonschaatsers hebben namelijk over het alge meen een betere techniek", grijnst Goverse, die geniet van die 'revanche'. Andersom gebeurt het ook: lan- gebaanrijders die hun geluk op de marathon beproeven. Die overstap lijkt Goverse moeilij ker. Hij legt uit: „Langebaan schaatsen bestaat uit lang glij den. Die schaatsers zijn gebaat bij goed ijs. Maar tijdens een marathon wordt het ijs steeds slechter. En dan moet je je slag kunnen aanpassen. Je kunt het wel aanpassen, maar daar heb ben de langebaanmensen niet de goede techniek voor. Mara thonschaatsers hebben dat wel. Die blijven doorgaan, ook als het zwaar wordt." Patrick Goverse schaatst dit weekeinde twee marathons, een 500 meteren een 1500 meter. foto Willem Mieras vanaf Sommige mensen wandelen heel Afrika door, anderen doen de Sahara per fiets. Mar tin Strel, een Sloveen, zwom de Donau en de Mississippi af (stroomafwaarts, dat wel). Hij deed dat voor de vrede en voor schoon water - en ook een beetje voor het geld. Op 48-jarige leeftijd wil hij nog één grote rivier doen. Maar welke? „De Missouri is maar 3200 kilometer. Die is veel te kort." door Cees van Zweeden LJUBLJANA - Voor iemand van 48 jaar ziet Martin Strel er nog atletisch uit, wat niet verwonderlijk is. Iedere dag zwemt hij een uurtje of vier, drukt zich honderd keer op, doet wat aanvullende grondoefeningen, en schaaft dan verder aan zijn conditie op de lange latten of op zijn bergschoenen. „Ik voel me", zo zegt hij, „even sterk als 25 jaar geleden." Dat laatste is misschien een understate ment, want de afgelopen jaren verrichtte Strel een prestatie waar hij als jongeman niet van droomde. In het jaar 2000 zwom hij als eerste sportman de hele Donau af. En be gin dit jaar deed hij ook de Mississippi, die 3797 kilometer nog een kleine 800 kilometer langer was. Tussendoor, om de slag niet te verleren, brak hij nog even het wereldrecord non-stop zwemmen. Hij zwom 504 kilome ter in 84 uur en 10 seconden, daarmee het vorige record van de Argentijn Ricardo Hof fman (481 kilometer) verpulverend. De vraag is waarom iemand ruim twee maanden in grauw water zou willen liggen van dubieuze kwaliteit, dat door oorlogsge bieden stroomt (de Donau) of vergeven is van kaaimannen (de Mississippi-delta). St rel: „Ik zwem voor vrede, schoon water en vriendschap." Gezien het grote aantal sponsors op zijn trainingspak kan niet worden uitgesloten dat de Sloveen ook zwemt voor het grote geld, hetgeen hij ook niet weerspreekt. ,,Ik heb twee kinderen, en een olympisch record levert maar 4000 euro op", zegt hij ietwat schlemielig. „Lange-afstandszwemmen daarentegen is big business. Eén project ge nereert al gauw een miljoen euro." De publiciteit rond de man is niet mis. Toen hij de Donau en de Mississippi af zwom was hij drie tot vier keer per week op CNN. In Roemenië zwom de minister van buiten landse zaken, Peter Roman, daarom het laatste uur tot aan de Zwarte Zee mee. Hoe wel zelf een oud-zwemkampioen, kon Ro man de Sloveen niet bijhouden. Maar de stunt schraagde zijn aanzien. Toen Strel en - wat later- Roman uit het water stapten, stonden 290 verslaggevers op de oever. Die avond was zwemmen elf minuten lang het belangrijkste onderwerp op het televisie journaal, hoewel ook net een Russische duikboot was gezonken (ruim 100 doden). Paraplu Zwemmen zit Strel in het bloed. Hij ado reert water, en gebruikt dan ook nimmer een paraplu. Toen hij kleuter was, ging hij stiekem naar de Mirna, een riviertje niet ver van het ouderlijk huis. Als zijn vader het merkte, kreeg hij met de roe. Maar de vol gende dag lag hij toch weer terug. In 1978, toen hij 24 was, begon zijn zwemloopbaan. Strel deed mee aan een race over 15 kilome ter bij het eiland Hvar in de Adriatische Zee, en eindigde negende. Nog datzelfde jaar testte hij de wateren bij Italië, en in '79 zwom hij door het Suezkanaal. Het Suezkanaal gaf hem een voorproefje van wat hij twee jaar geleden in de Donau zag: oorlogspuin. „Er waren overal solda ten, machinegeweernesten, kapotgescho ten huizen", herinnert hij zich over het Suezkanaal, dat twaalf jaar eerder toneel was geweest van de zesdaagse oorlog tussen Israël en Arabië. Brugdelen Vukovar aan de Donau was zo mogelijk nog erger. De stad leek op Hiroshima, na het tachtigdaagse bombardement door de Ser viërs. Toen kwam Novi Sad in Servië, waar de Navo het jaar ervoor drie bruggen had gebombardeerd. „De brugdelen lagen nog in het water, en de escorterende boot kon me niet volgen", herinnert Strel zich. „Vier da gen lang zwom ik alleen, 250 kilometer." Alleen zwemmen is gevaarlijk, omdat Strel de boot nodig heeft om hem voor draaikol ken te waarschuwen. „Vanaf de boeg zie je een draaikolk eerder"zegt hijVaak kan i k dan nog stoppen. Niettemin ben ik op de Donau vier keer naar beneden gezogen. Zo dra je in een kolk terechtkomt, moet je op houden met zwemmen, en je naar beneden laten zuigen. Daar kun je proberen er weer uit te zwemmen. Op de Mississippi moest hij naast draaikol ken ook een nachtelijk onweer en allerlei ongedierte trotseren In de delta, waar nie mand zwemt, hangen kaaimannen en gifti ge slangen rond. „De kaaimannen zijn niet zo'n probleem omdat ze bang zijn van de boot", zegt hij. „Maar de slangen zijn le vensgevaarlijk. Soms kwam er een achter mij aangezwommen met zijn kop boven wa ter. Gelukkig kon ik sneller zwemmen." Wat hij volgend jaar gaat doen, wil Strel nog niet zeggen. Maar na de Donau en de Missis sippi is de spoeling dun geworden. De Nijl, met 6200 kilometer de langste rivier ter we reld, lonkt maar is erg vervuild. De Amazo ne, 's werelds tweede, is erg ruig. „Als ik die wil doen, heb ik een hovercraft, een grote boot, een helikopter, twee jeeps en een aan tal lijfwachten nodig", zegt de Sloveen. „Ik weet niet of ik dat wil." Maar de Rijn is ook niets, en de Maas is een beekje. De Missouri in Amerika? Strel protesteert: „Maar die is maar 3200 kilometer. Dat is te kort." GPD Lange-afstandzwemmer Martin Strel bij de Ljubljanicarivier in het centrum van de Slo veense hoofdstad. foto Cees van Zweeden/GPD 3 maanden gratis i-mode en geen aansluitkosten e-mail voor 3 cent de beste ringtones vanaf€0 plaatjes zenden en ontvangen gratis reisinformatie en nog veel meer... RILLAND - Het driebanden team van DGV Euro Ginseng leed in poule 8 van de derde divi sie van de landelijke competitie driebanden groot een zware 8- 0-nederlaag. De nummer twee van poule, BH Keukens uit Zun- dert, bleek te sterk voor het team uit Rilland. Alleen Kimmo Pankow haalde bij Euro Ginseng zijn niveau, maar ook dat bleek tegen Dek ker niet voldoende voor de winst: 28-30 na 55 beurten. Ton- ny van Iwaarden vocht meer met zichzelf en zijn omgeving dan met zijn tegenstander Baeyens. Punten leverde dat ge vecht niet op, want de winst ging naar de Brabander na 25- 30 in 52 beurten. Piet Schrier en Frits van der Vliet waren beiden kansloos. Hoewel laatstge noemde als een raket uit de startblokken schoot (tien uit ne gen beurten) was alle brandstof kennelijk verbruikt. 'Bij eon 2-jarig Hi Profile 30 abonnement- Vraag naar de voorwaarden in de winkel of kijk op www.hi.nl, i-mode en het i-mode logo zijn merken of geregistreerde merken van NTT DoCoMo, Inc. in Japan en andere janden. Verkrijgbaar bij: Primafoon, BelCompany, MediaMarkt, The Phone House, Tell Me en T for Telecom. door Barry van der Hooft VLISSINGEN - Arno Zwe- gers wil namens Morres/ Controlec een protest indie nen tegen het tweede futsal- team van Sranang. Het duel tussen de twee Zeeuwse teams in de eerste klasse ein digde deze week in 9-6 voor Sranang. Aanvoerder Zwe- gers zet echter zijn twijfels bij het meespelen van een aantal spelers bij Sranang. „Ik denk erover een protest in te dienen, want dit is ge woon competitievervalsing", zegt Zwegers. „Ze speelden bijna met de basis van het eerste elftal. Maar als club moet je vanaf 1 november een spelerslijst inleveren waarop staat wie in het eerste en wie in het tweede spelen. Sta je op die lijst van het eerste, dan mag je niet meedoen bij het tweede team. De KNVB gaat daar echter pas naar kijken als ze erover worden inge licht. Daarom denk ik erover een protest in te dienen." Volgens Robbie Dahoe van Sranang 2 deden alleen Ra mon Dahoe en Clarence Pahlad van de eerste selectie mee. „In de reglementen staat dat spelers niet meer met een lager team mogen meedoen als ze dertien wed strijden in het eerste hebben gespeeld. Bij Ramon en Cla rence was dat nog niet het ge val en ik had door afzeggin gen maar drie man van het tweede. Wat moet ik dan? Ik had zelf een jaar niet ge speeld, maar ik heb ook nog mee moeten doen." Bij Arno Zwegers, die een hersenschudding en twee blauwe ogen aan het fysieke duel overhield, en zijn ploeg genoten riep het echter be hoorlijk wat irritatie op. Sra nang 2 bleek door de twee versterkingen te sterk voor Morres en Zwegers irriteerde zich ook mateloos aan scheidsrechter Asselman uit Hulst. Zwegers: „In de slot fase kreeg ik een elleboog stoot en ik pakte die gast die dat deed even vast. Hij kreeg echter niets en ik twee minu ten. Het lijkt wel dat wij de scheidsrechter altijd tegen hebben. Ik ben me meteen gaan douchen en ben direct naar huis gereden. Ik was he lemaal van de kook.Ik ga er nog eens een nachtje over sla pen en dan kijk ik of ik nog verder ga." De doelpunten van Sranang 2 kwamen op naam van Clarence Pahlad (4x), Ramon Dahoe (3x) en Mohamed Azagari (2x). Schouwse Boys-Cafini/Van der Kleijn 3-6: In deze top per, met de tweede plaats in de eerste klasse als inzet, liep Schouwse Boys tegen de tweede nederlaag van dit sei zoen aan. Na 25 minuten keek de ploeg tegen een 4-0- achterstand aan, maar in de tweede helft zette het de te genstander meer onder druk. Dat resulteerde in treffers van Barry Hage en Lesley Wolters: 2-4. De aanslui tingstreffer bleef vervolgens uit, maar de 2-5 van Cafini viel wel. Barry Hage zorgde vervolgens nog voor 3-5, maar Cafini maakte daarna nog één keer gebruik van de geboden ruimte: 3-6. Matisse/Intersport-VC/Van Bergen 4-4: Het laaggeklas seerde VC/Van Bergen was op volle sterkte naar Goes ge komen en sleepte een gelijk spel uit het vuur. Matisse liet veel te veel kansen liggen en kwam slechts vier keer tot scoren. Niels Paardekooper en Ron Brusket zorgden er voor dat Matisse bij de rust met 2-1 leidde. In de tweede helft zette Bud Aschman zijn ploeg na de gelijkmaker op nieuw op voorsprong (3-2), maar daarna namen de Bra banders een 4-3-voorsprong. Opnieuw Aschman zorgde zes minuten voor tijd voor de gelijkmaker (4-4). FC Dauwendaele-Eteha 7-4: De Middelburgse formatie boekte tegen Eteha nog maar de tweede overwinning van dit seizoen. Na een gelijk op gaande openingsfase, waar in Jorrit Schuurman namens Dauwendaele voor 1-1 zorg de, namen de bezoekers een 3-1-voorsprong. Egon Kok en opnieuw Schuurman be paalden de ruststand echter op 3-3. Na de rust benutte Dauwendaele de kansen be ter dan de Papendrechtse ploeg. Schuurman zorgde voor 4-3 en 5-3, maar het werd nog spannend toen Ete ha terugkwam tot 5-4. Jorrit Schuurman stelde echter met zijn vijfde en zesde doel punt van de avond de over winning zeker: 7-4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21